Jump to content

Pitanje o rispoleptu?

• Please log in to reply
61 replies to this topic

#1 Mugamba

Mugamba

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 156 posts

Posted 24 July 2006 - 16:35

Pozdrav svima!

Zanima me da li ima neko ikakva iskustva s rispoleptom? Npr. ja ga pijem nekih 2 mjeseca najprije 1, a ve? nekih mjesesc dana 2 mg. Zadnjih 20 ak dana uz rispolept sam dobio i fevarin. Zanima me da li ga je neko pio rispolept neko duže vrijeme i da li se uspio potpuno oporaviti i ponovo skinuti s lijeka? Sada uspijevam spavati ali mi je koncentracija oslabljena i libido je prakti?ki 0%. Možda to nije od lijeka možda se nisam još dovoljno oporavio od psihoze. Ukratko želim  znati da li se ikada mogu oporaviti 100% Ili bar 80-90%.

#2 danica

danica

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 236 posts

Posted 24 July 2006 - 19:48

Sigurno se mozes oporaviti. Koliko? Ne znam. Pazi kad prelezis upalu pluca organizam nikad nije vise kao pre, ostane oziljak. Tako i ovo.
Rispolept je dobar lek. Te doze su relativno male. Moj muz pije povremeno kad je u + fazi. Ne znam koji ti je taj drugi na f....
Sto se libida tice i on je imao isti problem. To sam rekla jednom psihijatru i on mi je preporucio preparat ,,forever multi-maca,, to je valjda ona aloja.... Kad mi je to rekao htela sam da ga posaljem u PM, jer sam smatrala da je to glupost. Ali ipak sam kupila. Nakon desetak dana (pio je 3x1) zamisli to je delovalo.
Rispolept moze da da nezeljena dejstva ali deo njih se anulira antiparkinsovcima, mada ove male doze od 1-2mg ne bi trebalo da ih izazovu. Postavila sam pitanje ovde na forumu o rispolept konsta depo injekciji, ali niko nema iskustva s tim. A sto ti je povecao sa 1 na 2 mg i koja ti bese dijagnoza?

#3 Mugamba

Mugamba

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 156 posts

Posted 25 July 2006 - 08:59

Najnovija dijagnoza mi je F23 (Akutno ili prolazno duševno oboljenje) i F42 (Opsesivne misli). Mada bio sam kod više psihijatara i uvijek su davali razli?ite dijagnoze. Najprije sam pio 1 mg risseta (to je navodno isto ko rispolept)  pa sam presko?io nekoliko puta i onda sam imao problema i sa spavanjem i promijenila mi se percepcija okoline. Onda mi je pove?ana doza na 2 mg ovaj puta baš rispolept i od onda mi je bolje. Na po?etku mi je uz rispolept(risset) bi propisan i zoloft kao antidepresiv ali nakon jedno mjesec dana uzimanja zolofta novi mi je psihijatar promijenio zoloft s fevarinom (navodno dobar za opsesivne misli). Sad mi je bolje ali još se uvijek osje?am nekako ne realno i bojim se da nemam  shizofreniju. I naravno koncentracija u komi, a uskoro po?injem raditi novi posao kao programer (zajebano).

#4 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 759 posts

Posted 29 July 2006 - 12:50

View PostMugamba, on 25 Jul 2006, 09:59 AM, said:

Najnovija dijagnoza mi je F23 (Akutno ili prolazno duševno oboljenje) i F42 (Opsesivne misli). Mada bio sam kod više psihijatara i uvijek su davali razli?ite dijagnoze. Najprije sam pio 1 mg risseta (to je navodno isto ko rispolept)  pa sam presko?io nekoliko puta i onda sam imao problema i sa spavanjem i promijenila mi se percepcija okoline. Onda mi je pove?ana doza na 2 mg ovaj puta baš rispolept i od onda mi je bolje. Na po?etku mi je uz rispolept(risset) bi propisan i zoloft kao antidepresiv ali nakon jedno mjesec dana uzimanja zolofta novi mi je psihijatar promijenio zoloft s fevarinom (navodno dobar za opsesivne misli). Sad mi je bolje ali još se uvijek osje?am nekako ne realno i bojim se da nemam  shizofreniju. I naravno koncentracija u komi, a uskoro po?injem raditi novi posao kao programer (zajebano).

Ja sam prvotno imao dijagnozu F23, onda mi je promijenjena u F 20,ili shizofreniju.Isto pijem Risset, 6 mg, i kao i vecini odmah mi je djelovala na libido.Velis da su ti davali razlicite dijagnoze, zanima me koje su to, jer ja razmisljam da zatrazim misljenje drugog psihijatra, ovo sa shizofrenijom me jako iznenadilo.
super da mozes raditi, ja sam isto informaticar, radio s mrezama, ali sad vise ne mogu to raditi, ne vjerujem ni da cu moci tako skoro, super da ces raditi novi posao, ali kao sto velis zajebano, tesko je biti programer.Jesi imao sam jednu psihozu, ja jesam, ali sam poslije bio koma, nisam mogao ni citati.Drzim ti fige da ces moci raditi.

#5 Mugamba

Mugamba

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 156 posts

Posted 31 July 2006 - 13:18

Joed, koliko dugo piješ rispolept i da li ti se stanje popravlja, barem u smislu koncentracije? Libido sam ionako prekrižio za sada. Sva sre?a što mi  cura ima razumjevanja... Nisam još 100% siguran da ?u mo?i raditi ali u svakom slu?aju ?u pokušati. Novi posao bi trebao biti manje zahtijevan nego ovaj na kojem sam bio.

#6 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 759 posts

Posted 31 July 2006 - 14:16

View PostMugamba, on 31 Jul 2006, 02:18 PM, said:

Joed, koliko dugo piješ rispolept i da li ti se stanje popravlja, barem u smislu koncentracije? Libido sam ionako prekrižio za sada. Sva sre?a što mi  cura ima razumjevanja... Nisam još 100% siguran da ?u mo?i raditi ali u svakom slu?aju ?u pokušati. Novi posao bi trebao biti manje zahtijevan nego ovaj na kojem sam bio.

Rispolept pijem godinu dana i stanje mi se popravilo, sto se tice koncentracije, nemam psihoticnih misli, neuroza i slicno, jedino mi je ostalo kao negativni simptomi poput gubitka zivotne radosti, brzog umaranja, ponekad se tesko krecemi tako.I mene muci to ocu li moci raditi jednog dana, zasad posla nema, ali zanima me kolko sam spreman za to, a opet ne se htio zaletjeti, i tako.Ja mislim da je rispolept dobar lijek i da ce ti puno pomoci, mada ja uz njega pijem i antidepresive i jos nesto.pozdrav

#7 invisible

invisible

Napredni ÄŤlan

• Members
  • PipPipPip
  • 50 posts

Posted 20 August 2006 - 01:48

na pocetku mojih psihoticnih stanja dobila sam lijek rispolept, u medjuvremenu sam ih promijenila mnogo(vaira,zyprexa, seroquel, sulpirid, prazine,nozinan) no iz osobnog iskustva mogu reci da mi je rispolept najpodnosljiviji i najucinkovitiji ako se prvilno dozira;pod tim mislim niti premalo niti previse.
iskreno, najbolje stanje je kada ti lijek uopce nije potreban sto onda znaci da si zdrav,ali ako je lijek nuzan onda je nuzan da se ocuva barem ono sto je ostalo. to ne znaci da se organizam ne moze ponovo dovesti u prvotno stanje- mislim na zdravo stanje ali sve te faze treba znati prepoznati, a to je kroz iskustvo i samoosluškivanje.
bila sam na rubu, zaista, kad su i moji vlastiti roditelji mislili da se necu oporaviti ali eto borba i volja dovele su me do izlijecenja. da bilo je razdoblja kada nisam mogla procitati ni najbezazleniji clanak u novinama ali i razdoblja kada sam naprosto gutala najkompliciraniju strucnu literaturu. i tako kroz sve te faze i iskustva mogu vam reci: ne smijete se predati i kada ti je najteze znaj da ce proci jer je to zaista tako.
sto se lijekova tice u kriticnim trenucima oni su nuzni te odbiti lijek znaci osuditi sebe na propast. ali ima i jedna svijetla tocka u svemu tome;kada se tijelo i mozak dovede u stanje balansa onda doze lijeka trebaju biti minimalne tj odrzavanje ovisno koju tko dijagnozu ima.
znam da su nuspojave stravicne sto se antipsihotika tice ali zato treba smanjiti dozu ako je prosla kriticna faza halucinacija.
primijetila sam da nakon svake epizode remisije(ponovnog vracanja bolesti) slijedi i faza depresije i tada treba smanjiti antipsihotik da se covjek moze podici na noge i krenuti dalje.
nazalost, to bi trebao znati lijecnik, ali nitko to drugi nece napraviti umjesto vas samih. sami trebate predloziti promjene ili lijeka ili doze i potom onda osluskivati promjene. a promjene ce doci jer nije to pitanje godota vec kemije mozga.

#8 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 759 posts

Posted 20 August 2006 - 02:02

View Postinvisible, on 20 Aug 2006, 02:48 AM, said:

na pocetku mojih psihoticnih stanja dobila sam lijek rispolept, u medjuvremenu sam ih promijenila mnogo(vaira,zyprexa, seroquel, sulpirid, prazine,nozinan) no iz osobnog iskustva mogu reci da mi je rispolept najpodnosljiviji i najucinkovitiji ako se prvilno dozira;pod tim mislim niti premalo niti previse.
iskreno, najbolje stanje je kada ti lijek uopce nije potreban sto onda znaci da si zdrav,ali ako je lijek nuzan onda je nuzan da se ocuva barem ono sto je ostalo. to ne znaci da se organizam ne moze ponovo dovesti u prvotno stanje- mislim na zdravo stanje ali sve te faze treba znati prepoznati, a to je kroz iskustvo i samoosluškivanje.
bila sam na rubu, zaista, kad su i moji vlastiti roditelji mislili da se necu oporaviti ali eto borba i volja dovele su me do izlijecenja. da bilo je razdoblja kada nisam mogla procitati ni najbezazleniji clanak u novinama ali i razdoblja kada sam naprosto gutala najkompliciraniju strucnu literaturu. i tako kroz sve te faze i iskustva mogu vam reci: ne smijete se predati i kada ti je najteze znaj da ce proci jer je to zaista tako.
sto se lijekova tice u kriticnim trenucima oni su nuzni te odbiti lijek znaci osuditi sebe na propast. ali ima i jedna svijetla tocka u svemu tome;kada se tijelo i mozak dovede u stanje balansa onda doze lijeka trebaju biti minimalne tj odrzavanje ovisno koju tko dijagnozu ima.
znam da su nuspojave stravicne sto se antipsihotika tice ali zato treba smanjiti dozu ako je prosla kriticna faza halucinacija.
primijetila sam da nakon svake epizode remisije(ponovnog vracanja bolesti) slijedi i faza depresije i tada treba smanjiti antipsihotik da se covjek moze podici na noge i krenuti dalje.
nazalost, to bi trebao znati lijecnik, ali nitko to drugi nece napraviti umjesto vas samih. sami trebate predloziti promjene ili lijeka ili doze i potom onda osluskivati promjene. a promjene ce doci jer nije to pitanje godota vec kemije mozga.

Lijepo si to opisala, bas razmisljma da velim lijecniku da mi smanji dozu rispolepta jer mislim da mi vise nije potrebna.Koju dijagnozu ti imas?
I ja sam bio u fazi kad nisam mogao procitati ni clanak, ali to je bilo u najtezoj fazi.lijepi pozdrav

#9 Mugamba

Mugamba

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 156 posts

Posted 21 August 2006 - 20:11

Hvala. Invisible. Lijep opis. Meni se sad ?ini kao da nije više ništa ostalo u meni. Smisao za humor, osje?aji, koncentracija, mašta sve je isparilo i osje?am duboku prazninu u duši. Koliko toliko sam stabilan ali potpuno prazan. Po?eo sam raditi i to mi je grozno (jer se ne mogu koncentrirati pa se samo još više frustriram) ali ne dam se i pokušavam se na sve na?ine sabrati jer moram nekako živjeti. Dan po dan radi ljudi koji me vole i radi sebe valjda iako mi se nekad ?ini da bi mi bilo lakše da umrem. Valjda ?e biti bolje!

#10 invisible

invisible

Napredni ÄŤlan

• Members
  • PipPipPip
  • 50 posts

Posted 24 August 2006 - 08:27

Rispolept; nuspojave: Opsezno klinicko iskustvo, ukljucujuci i iskustvo sa dugotrajnom primjenom ukazuje da se rispolept dobro podnosi. U mnogim slucajevima je tesko razlikovati nuspojave od simptoma postojece bolesti....
to je recenica koju doktori vole koristiti i na temelju toga propagiraju i daljnje uzimanje lijeka.

my explanation: opce je poznato da primjenom antipsihotika dolazi do razvoja depresije(bar u mom slucaju); bezvoljnost, potistenost, umor, lezanje u krevetu, nemogucnost da se covjek pokrene itd i zato se gotovo uvijek uz terapiju antipsihoticima pripisuje i antidepresiv (u mojem slucaju to je zoloft). Jos jednom napominjem; ako je pravi omjer lijeka onda je sve donekle ok, ali ako nije, gore navedeni simptomi su jako izrazeni. Isto tako nekome pase npr. rispolept a drugome npr. zypreksa, svatko je individualan.
Ja sam jedno vrijeme pila seroquel i nikako se nisam mogla priviknuti na taj lijek; jednostavno sam bila tako bezvoljna da nisam mogla niti upaliti kompjuter a kamoli napisati kakav mail(o radnom odnosu da i ne govorim). I jednostavno sam JA odlucila da ga necu piti i rekla doktorici da me ne tjera na to jer mi je jos gore od svega toga.
Koliko sam shvatila, doktorima je vazno da se pije ikakav lijek jer nemogu shvatiti da neko moze sa dijagnozom psihoze dobro funkcionirati BEZ lijeka. A moze kad nastupi ta ravnoteza dopamina i ostalih neurotransmitora u mozgu.
Doticno, u mom slucaju, a imam prilicno iskustva u svemu tome; od POCETNIH simptoma remisije(ponovnog vracanja) bolesti kao sto su POVECANA RAZDRAZLJIVOST I NESANICA ja SAMA uzmem lijek da ne bi doslo do progresije i faze halucinacija i iluzija, a inace u fazi uspostave balansa i ozdravljenja ja ne uzimam lijek.
To je neshvatljivo doktorima jer ne mogu zamisliti da netko sa takvom dijagnozom se moze povratiti u stanje normale.
Ali mogu razumijeti i njihovo misljenje jer s dijagnozom psihoze pacijentu je tesko raspoznati pocetne simptome bolesti i pocetnog devijatnog ponasanja pa zato preporucaju uzimanje lijeka cijelo vrijeme.
I zato se savjetuje konstantno uzimanje lijeka, bas zbog tezine prepoznavanja pocetnih simptoma koji se tesko prepoznaju i samom pacijentu a i njegovoj okolini.

Ali pojam psihoze i psihoticnih stanja je sirokog raspona sto ukljucuje pozitivne simptome(halucinacije,iluzije,poremecaji misljenja,odbojnost,sumnjicavost) i negativne simptome(ravnodusnost, emotivna i socijalna povucenost, oskudan govor, depresija, osjecaj krivnje, anksioznost). Ja ne znam sto vas muci ali kod mene su bili poremecaji misljenja, halucinacije i kad mislis da nista nije slucajno nego je sve sa nekakvim razlogom. Kad to shvatis da to nije tako(vec da je to bolest) i da si malo zabrijao onda ti je lakse to prepoznati i prihvatiti da si bolestan. Najbolje je popiti prazinu odmah i poceti s terapijom(rispolept, zyprexa, itd).
No, to je bilo u mom slucaju.
Vidjela sam i neke ljude koji imaju istu dijagnozu ali su potpuno razliciti od mene i kao osobe i po simptomima koji se kod njih javljaju: oni su bili povuceni, nisu imali samopouzdanja u sebe, mislili su da nisu dovoljno dobri u onom sto rade, itd.
Za te negativne simptome bolesti ne bih znala puno reci jer u tome nemam iskustva.

#11 Mugamba

Mugamba

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 156 posts

Posted 24 August 2006 - 16:09

Takvi se simptomi se javljaju kod mene. Osje?am se disfunkcionalno u svakom pogledu. Mislim da ništa ne mogu dovoljno dobro raditi, povu?eniji sam, manje pri?am i emocionalno sam tup jedino što u glavi imam je nekakav nestvarnost i misli o tome da sam lud. Sad trenutno pijem 2 mg rispolepta i pola tablete fevarina od 100 mg. Ne znam kako bi se dalje lje?io i nekako osjetio više živim. Možda bih trebao promijeniti lijek.

#12 invisible

invisible

Napredni ÄŤlan

• Members
  • PipPipPip
  • 50 posts

Posted 25 August 2006 - 18:01

Zaboravi, bar pokusaj zaboraviti da si bolestan i razmisli o onom sto si oduvijek htio raditi kao dijete, mozda neki hobi i sl. pa za pocetak pocni s tim.

#13 invisible

invisible

Napredni ÄŤlan

• Members
  • PipPipPip
  • 50 posts

Posted 25 August 2006 - 18:32

i da, ne ocajavajte, i ja sam bila u fazi da sam mislila da vise necu moci raditi, ali i to je proslo i sad radim i ne samo da radim vec sam i emocionalno ispunjena

jos jedna napomena: obavezno uz AP i AD primjenjivati

#14 danica

danica

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 236 posts

Posted 25 August 2006 - 19:35

Za duge psihoze ne znam, ali za bipolarni se nikako ne preporucuje AD, jer on moze da izazove + fazu. Koriste ga samo u krajnjoj nuzdi.

Veoma mi se dopalo tvoje razmisljanje o tome da u fazi remisije (kad je sve OK) ne treba koristiti antipsihotik, nego da pocnes kad osetis da krece psihoticnost. Ima samo tu jedan zajeb: veoma cesto tu tanku crtu covek ne moze da prepozna, a kad je predje, vec mu je dovoljno lose da ne pristaje na lekove dok ne napravi neko sranje. Mislim da je tu neophodna pomoc porodice, okoline da ukaze kad je potrebno poceti sa antipsihotikom.

#15 invisible

invisible

Napredni ÄŤlan

• Members
  • PipPipPip
  • 50 posts

Posted 26 August 2006 - 01:13

nesto o psihozi

http://www.eppic.org...a...va psihoza"

#16 invisible

invisible

Napredni ÄŤlan

• Members
  • PipPipPip
  • 50 posts

Posted 27 August 2006 - 22:52

mugamba, u tezim slucajevima, sa lijekom se nikako ne bi trebalo eksperimentireti (tipa malo hocu, malo necu), ipak preporucam lijek,

ne znam, zaista ne znam kako je tvoj slucaj tezak(ali ako je bilo ozlijedjivanje ili napad za suicid ili gubitak svijesti onda je lijek zaista obavezan)
covjek se na sve navikne,   :njam:  

SRETNO!!!

#17 Mugamba

Mugamba

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 156 posts

Posted 28 August 2006 - 16:13

Hvala Invisible na postovima. Pijem lijekove i ne mislim prekidati terapiju. Mislim da bi mi bez rispolepta bilo gore ali svejedno se osje?am loše i nekako prazno i utu?eno. Ali što ?u, moram živjeti ?ak i ovako nekako polovi?no. Mora biti bolje!

#18 invisible

invisible

Napredni ÄŤlan

• Members
  • PipPipPip
  • 50 posts

Posted 28 August 2006 - 18:48

View PostMugamba, on 28 Aug 2006, 05:13 PM, said:

Hvala Invisible na postovima. Pijem lijekove i ne mislim prekidati terapiju. Mislim da bi mi bez rispolepta bilo gore ali svejedno se osje?am loše i nekako prazno i utu?eno. Ali što ?u, moram živjeti ?ak i ovako nekako polovi?no. Mora biti bolje!

bit ce, treba vremena

#19 masha

masha

ÄŚlan

• Members
  • PipPip
  • 27 posts

Posted 14 September 2006 - 11:56

i ja pijem risperidon samo je kod mene to "rissar" (ime leka). kad sam ga pila manje a vise eftil-a cini mi se da mi je bilo bolje, da sam lakse ucila, sad mi se cini da sam nervozna ne mogu da se skoncentrisem. ali mi se od vise eftila spavalo pre podne. ne znam da li da zovem doktorku. inace male su doze u pitanju, 2mg risara i pola pilule eftila (ukupno, pijem iz dva cuga, 1 mg pa 1 mg)

#20 silly

silly

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 1 posts

Posted 19 November 2006 - 21:18

View PostMugamba, on 25 Jul 2006, 08:59 AM, said:

cao!ja sam nova i imam dijagnozu f23.pijem rispolept n od 2 mg nekih mesec dana.imam utisak da moj zivot vise nije zivot,vec pravi pakao!ne mogu pratiti ljude u toku razgovora,totalno sam irealna!kakO JE TEBI KAD SE NADJES U DRUSTVU?

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users