Jump to content

kakve somatske simptome izaziva depresija?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
25 replies to this topic

#1 cacaa

cacaa

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPip
  • 85 posts

Posted 18 October 2006 - 19:22

Cao! Imam 23 godine i vec godinu dana konstantno bez prestanka osecam mucninu koja varira po intenzitetu i ponekad dolazi do granica neizdrzljivosti. sve to je pocelo tako sto sam jednog dana pokvarila stomak, osetila jaku mucninu, povracala ali nakon toga mucnina vise nikada nije prosla. Uradila sam ispitivanja kod gastroeterologa gde je sve bilo u redu sem refluksa i hiatus hernije koji svakako ne mogu da izazivaju tako jake simptome kakve ja imam. Sve analize krvi su bile u redu tako da nisam isla na ispitivanja kod drugih specijalista sem kod neuropsihijatra koji mi je dao dijagnozu anksiozno-depresivnog poremecaja ponasanja. Bila sam veoma iznenadjena takvom dijagnozom sa obzirom da je moje fizicko stanje toliko lose da mi potpuno onemogucuje funkcionisanje pa mi je bilo sasvim logicno da moje depresivno raspolozenje proistice upravo iz tog stanja. Pre toga sam normalno funkcionisala, bila nekad srecna nekad nesrecna, ali retko depresivna. U tinejdzerskom dobu sam imala manjak samopouzdanja ali to sam prevazisla, i mogu da kazem da mi je period od pre godinu dana jedan od boljih perioda zivota. Otkako su moje fizicke tegobe pocele ceo moj zivot je stao jer najveci deo vremena nisam u stanju ni da hodam ne zato sto necu vec zbog velike slabosti i mucnine koju osecam u telu. To mi jako tesko pada i u retkim trenucima kada mucnina oslabi raspolozenje mi se povrati i vera da ce mi se stanje poboljsati, ali vec sledeceg dana kada se probudim pocinje ista prica. Neuropsihijatar mi je prepisao lekove zoloft i ksalol od kojih sam osecala jos vecu mucninu tako da sam prestala da ih koristim.Od lekova protiv mucnine kao sto je klometol takodje osecam mnogo jacu mucninu. Sada sam vec prestala da postavljam sebi pitanja da li je mucninu izazvala depresija ili ne i jedino sto me zanima je izlecenje. Zanima me da li neko zna nesto o ovome i da li je imao slicnih iskustava? Ranije sam mucninu osecala samo prilikom voznje i to je prestajalo cim izadjem iz autobusa, sad to osecam stalno kad se probudim kada lezem , ponekad se nocu budim jer mi je i u snovima muka, osecam mucninu i kad se smejem i kad se radujem . Ceo moj zivot je se promenio i potpuno sam svesna da takvo stanje ne bi trebalo da se odrzi, da nemam razloga da trpim to (a ceo moj zivot je se sveo na trpljenje), i da moram uciniti nesto da to prodje.  Jacina mucnine ne zavisi od mog raspolozenja i nikako ne mogu da shvati pod kojim uticajem se ona pojacava. Posto lekovi ocigledno samo pogorsavaju stanje zanima me da li ovo moze da se izleci psihoterapijom, gde i kako? Ako neko zna bilo sta o ovome, ako ima neku ideju zasto depresija izaziva ovako jake simptome i da li ih je moguce otkloniti molim neka mi odgovori.

#2 Ovca

Ovca

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,274 posts

Posted 18 October 2006 - 20:11

na naslovnici portala ima neka pojanjenja o depresiji i anksioznosti....moda tamo prona?e odgovor
ne bi htjela pametovat ali moda ti lijekovi nisu bili pogo?eni....postoje i drugi lijekovi-moda bi trebala kod drugog psihijatra da vidi ta on kae

#3 Ina

Ina

Zvončica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,045 posts

Posted 18 October 2006 - 20:20

anksioznost i depresija izazivaju svakakve simptome...od umisljenih do organskih.  mozda nisi trebala prestati sa lekovima, mozda je to bio samo period prilagodjavanja...koliko dugo si ih uopste pila?

#4 jeki

jeki

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,067 posts

Posted 18 October 2006 - 20:23

Ti si ivi Sartre! :P
?uj, ne znam kako je sa kilaom i da li moe jesti...ali ako je na psihi?koj bazi, kao to je bilo kod mene...onda mora piti lijekove!!
naime, ja sam imala iste simptome, samo to mi je bilo toliko mu?no od hrane i pomisli da neto trebam pojesti da sam uasno mravila, a nisam imala anoreksiju!sumnjala sam da imam ?ir na elucu, ali nemam. kad sam po?ela piti zoloft 6 dana sam imala neizdrivu mu?ninu tako da nisam mogla ni hodati, pa sam cijele dane plakala od muke u krevetu. onda mi je doktorica dala seroxat od kojeg mi nije bilo mu?no i polako u roku od tjedan dana mu?nina je polako prestajala, a nakon dva tj. po?ela sam normalno jesti. tako da je vrlo vjerojatno da je ovo tvoje somatski od depresije...ali to podrazuijeva da uzima terapiju!!!
svakako pri?aj sa psihijatrom i nemoj odustati jer ti moe biti bolje!
:P

#5 mimi

mimi

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 785 posts

Posted 18 October 2006 - 20:31

Meni je jedan od simptoma anksioznosti bila lagana mu?nina.Ali samo onda kada bi me uhvatio napad panike,onda mi je dolazilo da povra?am to nikad nisam.Tako?er sam primjetila da mi mu?nina do?e ponekad odmah iza objeda,i da mi mu?ninu izazivaju neke namirnice i neka hrana.
A sada neznam to bi mogao biti uzrok kod tebe,moda da odre?eni vremenski period prati to ti poja?ava a to ne tu mu?ninu, i  dali uz nju ima i druge simptome depresije ili anksioznosti.
Dali si moda uzimala eljezo jer i to zna izazivati mu?nine.A moda ti je stomak postao preosjetljiv nakon to si ga pokvarila pa ti nemoe podnjeti  hranu koju si do tada konzumirala,moda da promjeni jelovnik,i uvede neku laganiju hranu koja ne optere?uje eludac.

#6 cacaa

cacaa

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPip
  • 85 posts

Posted 18 October 2006 - 22:18

Hvala vam na odgovorima. Sto se tice ishrane apetit mi je smanjen ali i dalje mogu da jedem. Jedem slabiju hranu pa sam verovatno zbog toga smrsala. Takodje veliki mi je problem sto sam uzasno nervozna zbog svog stanja uzasno brzo se iznerviram, lako planem i osecam se kao da sam na ivici zivaca. Ako odem kod doktora opste prakse uglavnom mi jednostavno kazu da ne znaju sta je(a otprilike ih i ne zanima) , gastroenterolozi mi kazu da oni tu ne mogu nista i da moram sama sebi da pomognem(sto ocigledno ne mogu jer evo  pokusavam vec godinu dana), psihijatrica kod koje sam bila je vikala na mene zbog decka sa kojim se zabavljam jer on nema posao(a on je otprilike jedina osoba koja sada moze da me razume). Sve se tako vrti u krug.Preko leta pokusala sam normalno da funkcionisem ali to nikako ne ide. Pokusavala sam da pratim sta utice na pojacavanje simptoma ali to traje neko vreme(mozda 2 nedelje) pa se onda promeni. Neko vreme mi je muka pre, nekad posle hrane, nekad ujutro nekad uvece. Ponekad negiram to i pravim se da mi nije nista ,ali to najkrace traje. Veoma mi je lose posle nekog putovanja, promena navika ili fizickog opterecenja. Kad sam pokusavala da idem na fakultet uvece kad se vratim imala sam i temperaturu i trebalo mi je nekoliko dana da ponovo stanem na noge. Vrat mi je uzasno osetljiv na dodir posebno donji deo izmedju kljucnih kostiju, ja predpostavljam da je iziritiran zbog konstantne mucnine(nije stitna zlezda), ali zanima me da li su i ostali imali isti osecaj? Naravno ici cu ponovo kod psihijatra, od toga ne mogu da odustanem jer mi je jedino preostalo resenje. Citala sam da mucnina na psihickoj bazi predstavlja nekakvo bekstvo od problema, ili ako ne mozemo da svarimo hranu znaci da ne mozemo da "svarimo" neki problem.
Da li neko ima takva iskustva? Jeki jel je tebi seroxat u potpunosti pomogao i jel si se lecila na jos neki nacin? Ja sam sa zoloftom imala ista iskustva bukvalno nedelju dana nisam ustajala iz kreveta i ta mucnina mi je posebno bila gadna.

#7 pecaros

pecaros

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPip
  • 101 posts

Posted 19 October 2006 - 08:48

Ako ti mu?nina ne prolazi od klometola,ne povra?a,jede, ima normalne stolice,normalne rezultate krvi onda je 100% na nervnoj bazi. Ja sam se od bolova u eludcu 'le?io' mesecima,probao sve mogu?e lekove koji postoje i samo mi je bilo sve gore i gore.Pro?itaj na ovom forumu o lekovima koji su ti prepisani,na koji na?in deluju i vide?e da nisi trebala da prekida sa njima na svoju ruku.to pre kod lekara

#8 jeki

jeki

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,067 posts

Posted 19 October 2006 - 10:11

seroxat + psihoterapija. meni je kriti?no bilo u 9. mesecu ali sad sam ve? puno puno bolje....mu?nine nema ve? dugo i popravlja se teina. meni je zoloft jako loe legao na eludac, isto je bilo i s fevarinom. tako da sam shvatila da je seroxat moj lijek. tako da samo treba na?i koji ti odgovara. od prozaca isto znaju imati mu?nine...
moj savjet ti je psihoterapija i onda lijepo na?ite ti i doktor odgovaraju?i lijek :kiss:

#9 DUBY

DUBY

ORGANESSA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,504 posts

Posted 19 October 2006 - 13:34

View Postcacaa, on 18 Oct 2006, 11:18 PM, said:

Hvala vam na odgovorima. Sto se tice ishrane apetit mi je smanjen ali i dalje mogu da jedem. Jedem slabiju hranu pa sam verovatno zbog toga smrsala. Takodje veliki mi je problem sto sam uzasno nervozna zbog svog stanja uzasno brzo se iznerviram, lako planem i osecam se kao da sam na ivici zivaca. Ako odem kod doktora opste prakse uglavnom mi jednostavno kazu da ne znaju sta je(a otprilike ih i ne zanima) , gastroenterolozi mi kazu da oni tu ne mogu nista i da moram sama sebi da pomognem(sto ocigledno ne mogu jer evo  pokusavam vec godinu dana), psihijatrica kod koje sam bila je vikala na mene zbog decka sa kojim se zabavljam jer on nema posao(a on je otprilike jedina osoba koja sada moze da me razume). Sve se tako vrti u krug.Preko leta pokusala sam normalno da funkcionisem ali to nikako ne ide. Pokusavala sam da pratim sta utice na pojacavanje simptoma ali to traje neko vreme(mozda 2 nedelje) pa se onda promeni. Neko vreme mi je muka pre, nekad posle hrane, nekad ujutro nekad uvece. Ponekad negiram to i pravim se da mi nije nista ,ali to najkrace traje. Veoma mi je lose posle nekog putovanja, promena navika ili fizickog opterecenja. Kad sam pokusavala da idem na fakultet uvece kad se vratim imala sam i temperaturu i trebalo mi je nekoliko dana da ponovo stanem na noge. Vrat mi je uzasno osetljiv na dodir posebno donji deo izmedju kljucnih kostiju, ja predpostavljam da je iziritiran zbog konstantne mucnine(nije stitna zlezda), ali zanima me da li su i ostali imali isti osecaj? Naravno ici cu ponovo kod psihijatra, od toga ne mogu da odustanem jer mi je jedino preostalo resenje. Citala sam da mucnina na psihickoj bazi predstavlja nekakvo bekstvo od problema, ili ako ne mozemo da svarimo hranu znaci da ne mozemo da "svarimo" neki problem.
Da li neko ima takva iskustva? Jeki jel je tebi seroxat u potpunosti pomogao i jel si se lecila na jos neki nacin? Ja sam sa zoloftom imala ista iskustva bukvalno nedelju dana nisam ustajala iz kreveta i ta mucnina mi je posebno bila gadna.

Imala sam konstantne mu?nine skoro godinu dana, budila se no?u od njih, napravila sve pretrage, probala sa svim mogu?im lijekovima, ?ajevima, jela samo laganu hranu...i nita nije pomoglo dok nisam po?ela sa Zoloftom. Bilo je nuspojava ali su prole za par tjedana.
Popri?aj sa doktorom da krene sa pola tabletice Zolofta dok se tijelo ne navikne na lijek, ili da eventualno uzme drugi ad.

#10 zoricaaa

zoricaaa

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,689 posts

Posted 19 October 2006 - 13:56

I ja muku muci  sa zeldcem i imam taj refluks ali sve sam donekle sanirala sa omeprazolom ali ga pijem sigurno 10 mjeseci
Znam kad sam pocinjala da ga pijem bilo mi je gore, mene sem te mucnine drzala je i kiselina, pecenje po zeldcu ,bolovipo cijelom stomak Sad je bolje,mada me sad muce drugi simptomi, vrat, ledje izmedju plecki u grudima sad i te kljucne kosti ma sve me boliSigurno cu morati na druge tablete,ma sad bi bila sve samo da prestane

#11 pecaros

pecaros

Još malo pa MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPip
  • 101 posts

Posted 19 October 2006 - 14:47

Od svih lekova za eludac i bolove u stomaku koje sam pio(omaprol,famotidin,ranisan,gelusil lak,gastal,klometol,motilium...) najbolje mi pomae Lorazepam  :P

#12 uspjena

uspjena

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 18 posts

Posted 21 October 2006 - 15:16

View Postpecaros, on 19 Oct 2006, 03:47 PM, said:

Od svih lekova za eludac i bolove u stomaku koje sam pio(omaprol,famotidin,ranisan,gelusil lak,gastal,klometol,motilium...) najbolje mi pomae Lorazepam  :clapping:
to je zato to Lorazepam oputa mii?e jednjaka i eluca osim to otklanja mu?ninu i nervozu eluca.Drugi lijekovi koje navodi se koriste kod svih tegoba kod eluca ali ne ako su tegobe sa nervne strane.

#13 Lina

Lina

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 114 posts

Posted 21 October 2006 - 17:33

ja sam imala problema sa mu?ninom u goroj fazi svoje anksiozne depresije,taman kad sam bila po?ela pit zoloft.ispo?etka mi je helex pomagao,jer je moja mu?nina definitivno na nervnoj bazi,ali uskoro mi nije bio dovoljan.uglavnom,moja mi je psihijatrica dala sulpirid i on mi je pomogao u roku od nekoliko dana i ta se mu?nine ti?e,koja je potpuno nestala i digao mi je raspoloenje.to je ina?e antipsihotik,ali se u malim dozama koristi kod depresivnih neuroza.

#14 Mato

Mato

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 397 posts

Posted 29 October 2006 - 20:23

U zadnjih par dana stalno osjecam neku slabost i malaksalost, onda me uhvati glad, ali i kad jedem i dalje je prisutna ta slabost i malaksalost. Recite mi da su to smo glupi psihosomatski simptomi depresije, da nije neka teza bolestina ...

#15 zoricaaa

zoricaaa

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,689 posts

Posted 29 October 2006 - 20:28

Ne znam ali dr kaze da ja nemam depresiju a imam iste tvoje siptome jos kad me uhvati glad za slatkim i to nocu
Pitala sam jednom dr za to on se nasmijao i rekao da pojedem jabuku ili cu biti kao bure
Tako po mom misljenju nema veze sa depresijom a sa anksioznoscu sigurno ima

#16 vjetrenjaca

vjetrenjaca

lusty bitch

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,086 posts

Posted 29 October 2006 - 20:47

meni se u stresnim i depresivnim razdobljima pod redovno to prati pojacan apetit i utapanje depresije u hrani sto automatski podrazumijeva novoprosirenu straznjicu :meda:
a osim toga primjetila da mi tada pojacano opada kosa i imam velikih problema s prhuti i globalno vlasistem, pospanoscu koja je gadna u kombinaciji sa nesanicom, smanjenim imunitetom i jos par stvari...

#17 beqerel

beqerel

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 44 posts

Posted 30 October 2006 - 14:05

Ja imam slichne tegobe, osim toga bio sam na gastroskopiji i irigografiji gde su mi nasli cireve sitne po dvanastercu i zelucu, lechio sma ih uz eradikaciju helikobaktera kojeg sam imao, posle 3 meseca ,
pojavile su mi se tegobe mucnine koja traje posle jela 1-3 sata kako kad ako, pio sam sve ali jedino mi
CISAP daje apettit ,
osecam se malaksalo a ne ide mi se ni u wc posle velike nuzde mi je jako lose .
inache pijem omeprol,gelusil,famotidin,pankreatin,sulpirid itd ali nista

Osim toga imam prblem da kad ustanem oko 5h mi ttreba da prodje da bi mogao bilo kako da funkcionisem inache mi je katastrofa tih 5 sati svaki dan da li neko ima slichne tegobe sa umorom koji traje posle sna oko 5 sati svaki dan , postaje vec nesnosno.?

#18 Ovca

Ovca

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,274 posts

Posted 30 October 2006 - 14:19

UUUF begerel...tebe ba satralo
ne znam koliko ti moe pomo?i to ?u ja re?i....ali 5 sati mi se ?ini predugo za dolaenje sebi....a da ti to nije od lijekova...jesi pitao doktora....ja sam malo umornija od kad pijem zolofte...ali ne toliko kao ti.....samo malo....ali radije ovaj umor nego ona nervoza
gastritis imam godinama...bez peptorana ne smijem biti....ali eto nisam to nikad povezivala sa depresijom iako naravno moe biti od nervoze

na tvome mjestu...ja bih se malo raspitala kod doktora...moda ti ne pau ti lijekovi

#19 cacaa

cacaa

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPip
  • 85 posts

Posted 01 December 2006 - 23:25

E, ljudi promenila sam psihijatra, i ovaj je zbunjen kao i svaki kod kojeg sam bila. Prvo mi je dao terapiju sulpiridom i ksalolom nedelju dana. Nista nisam osetila, ovoga puta ni nus pojave . Posle sam mu rekla da imam i mucninu zbog voznje, onda mi je dao Rivotril 1,5 mg dnevno podeljeno u tri doze. Pijem ga vec nedelju dana ,al opet nista, mucnina neizdrziva ,malaksalost katastrofa, a uvece dobijem i blago povisenu temperaturu.  :icon_blushing: Ne znam vise sta da radim, ne mogu vise ovako da zivim dddrrr5 Sad sve od pocetka :smrk: . Jel ima neko slicna iskustva?
:D  :srce:  :srculenca:

#20 ciganka

ciganka

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,709 posts

Posted 02 December 2006 - 00:00

View Postcacaa, on 1 Dec 2006, 11:25 PM, said:

E, ljudi promenila sam psihijatra, i ovaj je zbunjen kao i svaki kod kojeg sam bila. Prvo mi je dao terapiju sulpiridom i ksalolom nedelju dana. Nista nisam osetila, ovoga puta ni nus pojave . Posle sam mu rekla da imam i mucninu zbog voznje, onda mi je dao Rivotril 1,5 mg dnevno podeljeno u tri doze. Pijem ga vec nedelju dana ,al opet nista, mucnina neizdrziva ,malaksalost katastrofa, a uvece dobijem i blago povisenu temperaturu.  :icon_blushing: Ne znam vise sta da radim, ne mogu vise ovako da zivim dddrrr5 Sad sve od pocetka :smrk: . Jel ima neko slicna iskustva?
:D  :srce:  :srculenca:

Ne znam sto da ti kazem, i ja imam svakodnevne mucnine koje se pojavljuju samo ujutro, ali brzo prodje.
Ne bih rekla da je to sa psiholoske strane, da li si obavila gastroskopiju? Jedan moj prijatelj ima neku bakteriju koja mu prouzroci mucnine i vrtoglavice, ali ne znam nista vise o tome. Osjecas li anksioznost ili depresiju pored te mucnine?