Jump to content

Napad panike?

panični napad

• Please log in to reply
5971 replies to this topic

#1 Amelia Pulen

Amelia Pulen

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 853 posts

Posted 12 March 2007 - 01:21

Sve je pocelo prije par godina kad sam imala poremecaj hormona, tacnije prolaktina. Doktori nisu znali sta mi je, setali su me od jednog do drugog ljekara, za svo to vrijeme ja sam imala aritmiju inace imam jako nizak pritisak, u to vrijeme imala sam i cistu na jajniku a nisam znala, testirali su me na koksaki virus, pila sam presolol i nekako gurala dan za danom. Sjecam se dana kad se desio prvi napad panike, bila sam sama sa bebom u parkicu i bilo mi je lose jako, aritmija, znojenje, vrtoglavica, ja sama, samo sam pomislila sta ako mi se nesto desi? sta ce biti sa bebom? jedva sam se odvukla do kuce i od tada izbjegavam da bilo gde idem sama, da ostajem sama kod kuce... cak sam se donekle i navikla na takav nacin zivota. Nisam razmisljala o panici, znala sam da postoji neki strah iracionalan ali se nijesam usudjivala boriti protiv toga, jednostavno izbjegavala sam situacije u kojima bi mozda to moglo da se ponovi. Proslo je od tada par godina, neki simptomi su nestali, cak sam natjerala sebe i polozila vozacki doduse kad god bih izasla iz kuce pila sam po 1 mg. bromazepama. onda se prije par dana napad ponovio. Bila sam sama kod kuce, trajalo je nekih 15stak minuta, simptome vam ne moram opisivati svi ste ih vec prosli. Od tada se plasim ostati sama, bila sam kod doktora opste prakse objasnila mu sve, dao mi je samo da odradim analize krvi i da mu to donesem, dao mi je pola presolola 2x dnevno i ksalol 0,25 mg po potrebi. Napad se ponovio danas, doduse malo blazi bez aritmije ali mozda zato sto nisam bila sama. Planiram otici kod psihijatra jer mi ova terapija def. ne odgovara. i eto to bi bilo to... ukratko :cry:

#2 Majica

Majica

Cool Frajerica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,460 posts

Posted 12 March 2007 - 01:30

Amelija to o cemu pises ti je klasicna anxioznost i na srecu jos uvek nema nikakve veze sa depresijom.

Sama sam prolazila kroz isto i bas to mi je bio najveci strah-ostati sama kuci sa decom jer ako se meni nesto desi sta ce biti sa njima.

Najbolje ti je da odes kod psihijatra i ispricas mu sta te muci, mozda ti uz te sedative sto pijes prepise jos neke lekove.

Anxioznost nikad ne dolazi iz cista mira i uglavnom je posledica nekog nezadovoljstva.Pokusaj kod sebe otkriti uzrok svog nezadovoljstva i po tom pitanju uciniti nesto.

#3 Guest_Pospani (Gost)

Guest_Pospani (Gost)
  • Guests

Posted 12 March 2007 - 01:38

Da,na srecu ne radi se o depresiji.
Ipak,nelijecenjem anksioznosti cesto kao pratitelj dodje depresija.
Tada je lijecenje puno dugotrajnije i teze.
Idi kod psihijatra,popricaj s njim...po potrebi promijeni terapiju.
Nadji uzroke problema(nezadovoljstva) i rijesi ih sama sa sobom.
To je jedini put k trajnom nestanku anksioznosti.
Za pocetak makar definiraj "triggere"...sitnice koje izazovu lancanu reakciju-stvari koje aktiviraju anksioznost.
Jednom kad ti to uspije bit ces na pola puta do potpunog oporavka.
Triggere nauci prepoznati...nakon toga ih nauci kontrolirati...prije svega izanaliziraj sebe i nadji uzrok svoje anksioznosti.
Jednom kad spoznas uzroke put k ozdravljenju ce biti i laksi i brzi

#4 Amelia Pulen

Amelia Pulen

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 853 posts

Posted 12 March 2007 - 01:41

To i planiram, doduse moj ljekar jos uvijek nije za to dok ne uradim analize svih hormona i stitne zlijezde, navodno ove simptome mogu imati zbog poremecaja nekog hormona ali sve i da jeste to ostaje taj napad panike, i moja strah da se ne ponovi...

I da ne zaboravim... ankcioznost ako uopste i postoji (moj stav je da postoji) pokrenulo ga je bas to lose zdravstveno stanje, jednostavno ne mogu se pomiriti sa cinjenicom da ne mogu voditi noramalan zivot, a uz strah koji trenutno osjecam to je neizvodljivo.

#5 Majica

Majica

Cool Frajerica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,460 posts

Posted 12 March 2007 - 01:55

Normalno je da se prvo moraju otkloniti sumnje da su simpotomi fizickog porekla i kad se to uradi obicno te salju kod psihijatra.

I ja sam radila sve moguce preglede, od interniste, kardiologa, endokrinologa, vadila hormone i kad je sve bilo ok. rekli su mi to ti je sve "iz glave".

A ovo sto si napisala napad panike i strah da se ne ponovi ti je ustvari kljucna stvar. To ti prati jedno drugo napad panike-strah od napada i tako u nedogled.Kad nema panike ti si u strahu kad ce opet doci. -_- Najbitnije je resiti se tog straha-kad nema straha, nema ni napada.Ovo sam vec hiljadu puta ovde na forumu napisala al to je ustvari glavni problem.Strah se strahom hrani.

Amelia Pulen, on 12 Mar 2007, 01:41 AM, said:

I da ne zaboravim... ankcioznost ako uopste i postoji (moj stav je da postoji) pokrenulo ga je bas to lose zdravstveno stanje, jednostavno ne mogu se pomiriti sa cinjenicom da ne mogu voditi noramalan zivot, a uz strah koji trenutno osjecam to je neizvodljivo.

Mislim da se moras malo bolje informisati o svemu tome.Anxioznost naravno da postoji jer su panicni napadi simptom anxioznosti, kao i drugi telesni simptomi kao sto je gusenje, lupanje srca, znojenje idt

Svi ti telesni i psihicki simptomi su posledica anxioznosti.Nisu oni uzrokovali anxioznost vec je anx. uzrokovala njih.

#6 Majica

Majica

Cool Frajerica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,460 posts

Posted 12 March 2007 - 02:12

Evo procitaj ovo:

Attached File  ANKSIOZNOST.doc   65.5K   383 downloads

#7 Realizator

Realizator

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 51 posts

Posted 12 March 2007 - 12:38

Amelija...Srce moje drago (kad su u pitanju poremecaji godine vise nisu vazne - ja imam 26). Bez obzira, koliko napada bili cesti ili ne, jedno je sto posto tacno...postoji mjesto na kojem nas nikada nece potrefiti, strefiti taj ruzni napad ili bilo koji osjecaj anskioznosti. Postoji momenat kad se osjecamo lagano, skoro pa kao prije (mada je tesko osjecati se kao prije -- vjerujem da je moguce, ali vjerujem da je to i dug proces). Za mene je to mjesto Medjugorje. Covjece kada sam tamo svake godine od 1. do 6. avgusta, apsolutno mi nista ne fali. Zaboravim na tablete, zaboravim da postoje i skoro, pa nikako se ne osjecam anksiozno, jer me to mjesto, na neki nacin, svojm duhovnom snagom smiruje. Cim se vratim nazad u Tuzlu sve krene po starom. Kasnije sam si pokusavao predociti situaciju iz Medjugorja i ponekad, kada sam jako anksiozan, predocim si sliku tog mjesta, mjesta na kojem osjecam mir i kazem sebi: ako si tamo mogao, 300 km daleko od kuce, onda mozes i ove, sta ti fali!

Bitno je samo osjecati da ti napad ne moze nista i bitno je znati da moras ici na psihoterapiju. To ti je krajnje rjesenje, jer tablete samo blokiraju simptome, ali ne rjesavaju uzrok poremecaja. Bitno je da shvatis sta ti se u djetinjstvu desilo, sta je to sto je u kasnijem zivotnom dobu iniciralo budjenje poremecaja.

nadam se da ces uspjeti...ako sta zelis pitati pitaj, osim mene, ovde ima i par desetina hiljada ljudi koji zele pomoci. :batine: sjajno, zar ne?

Da...to sam jos zelio dodati. Nadam se da je nalaz stitnjace (stitne zlijezde) uredan, jer poremecaj stitne zlijezde cini da se organizam ponasa isto kao kod anksioznih poremecaja.

#8 Amelia Pulen

Amelia Pulen

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 853 posts

Posted 12 March 2007 - 12:54

Helj ljudi sjajni ste a ja opet imam simptome koji su predhodni put usljedili napadom panike. znoje mi se dlanovi, cini mi se i stopala, hladno mi je pa mi je vruce, otezano disem... strah, nelagoda... sve je tu... i ono nevjerovatno zujanje u ushima, kao neko daleki eho...

E realizator ja se jos uvijek nadam da je shtitna u pitanju, zapravo voljela bih da jeste jer cini mi se da bih se lakse nosila sa tim... sve mi je ovo zastrasujuce... pisem i pokusavam da ne mislim da trenutno stanje... mozda upali ako ne drzite mi fige...

#9 neka nova ja

neka nova ja

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 113 posts

Posted 12 March 2007 - 13:26

AMELIJA JA TI DRIM FIGE..
IAKO ISKRENO NE MISLIM DA ?E TI POMO? FIGE :una:
VIE KORISTI ?E BIT AKO SE POSAVJETUJE SA PSIHIJATROM,,MODA TI MOE ODMAH NA? ADEKVATNU TERAPIJU..VIE MANJE SMO SVI MI OBAVILI SVE PREGLEDE SRCA,TITNJA?E,KRVI..I USPOSTAVILO SE DA JE SVE NA NERVNOJ BAZI..

JA SAM SEBI RAZVILA AGORAFOBIJU,A TO NEMOJ NIKAKO DOZVOLIT,,JO UVJEK NEMOGU OSTAJAT SAMA KU?I..

OVO TI NE PIEM DA BI TE PRESTRAILA,NEGO DA BI TI POMOGLA..KAD SAM SE JA RAZBOLILA,NAALOST NIJE BILO FORUMA,,
TI GA IMA..IMA SVE NAS KOJI SMO TI VOLJNI POMO?..
ALI IPAK TI SAVJETUJEM POSJET LIJE?NIKU
POZDRAV I DRI SE :srculenca:

#10 leptirica

leptirica

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 120 posts

Posted 12 March 2007 - 13:35

..opet ?u se ponavljati...ja mislim nekako kad sve ove postove ?itam...da smo mi jednostavno nezreli :beljbelj: ...emotivno...i da je ipak sve pitanje vremena...odrastanja...to se ti?e ovih ne odlazaka od ku?e...prola sam to...trajalo je duuuugo...ali zadnje 4 godine bez problema ostajem doma...sama...?ak volim ostati sama...nisam ozdravila skroz...jo se malo borim sa nekim stvarima..ali 70 posto simptoma je otilo...ostala je uglavnom samo panika..nema guenja...znojenja...svakodnevnih vrtoglavica...a i kad se pojavi neto takvo...ja to ignoriram..po?nem se smijati...i prestane za ?as...vjerovali ili ne...ba kad se najvie zavrti..treba re?i:e sad idem van!!! Tako da...sve ?e se to cure rijeiti...samo treba jeb...puno strpljenja...naalost..i truda naravno.... -_-

#11 Amelia Pulen

Amelia Pulen

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 853 posts

Posted 12 March 2007 - 13:58

Nije dugo trajalo, i nije bilo lupanja srca, malo nelagode, malo straha... pomogao mi je tel razgovor i neko je dosao da mi pravi drustvo tako da sam ovaj put dobro prosla. Kod psihica idem cim dobijem analize stitne i hormona ali idem svakako, desavalo mi se ovo i ranije ali ne bas ovako jako i tada nisam znala o cemu se radi tjerala sam sebe na silu da to prevazidjem, kao sto sam napisala gore cak sam i vozacki uspjela da polozim iz prve i to me jako ohrabrilo. Da, mozda sam emotivno nezrela, ja sam po prirodi veliki emotivac svaka sitnica zna da me dirne, banalan dogadjaj za mene predstavlja stres. Sto je najgore nekako sam navikla da osluskujem svoje tijelo i svaka i najmanja promjena mene alarmira. Malo sam skepticna po pitanju lijekova, ima li neko ko se izborio sa ovim a da nije konzumirao AD?

#12 Realizator

Realizator

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 51 posts

Posted 12 March 2007 - 14:18

Cuj. Tablete su zakon. Niko ko nije koristio tablete nije prosao dobro. I ja sam bio, ne samo veliki, nego i preveliki skeptik sto se tice uzimanja tableta. Ja sam se rabolio sa 23. Poceo sam piti AD i  kroz nekih mjesec dana odjednom sam bio dobro. Mogao sam izlaziti napolje, napadi su se desavali rjedje, mogao sam raditi sve stvari koje sam i prije radio. (antidepresivi nece zaustaviti napade, to ti mora biti jasno, ali hoce ih umanjiti) Ja sam pored njih koristio i leksaurin, koji me je smirivao kad bih imao napad. I ja imam otezano disanje. nemoj misliti da ti je nesto sa plucima ili nesto. Nije :batine: Ja i dan danas tesko disem. Pusio sam 7 godina. 7. januara ove godine...prestao sam i pusiti. Sada barem znam da ne disem tesko zbog toga sto sam "pusac" jer sad vise nisam i sad znam da je na psihickoj bazi....

samo....za razliku od tvog, moj problem je sada malo drugaciji. Recimo, evoluirao je...

Mozes vidjeti na mom postu, o cemu se radi, ako te interesuje.

Sretno cuvaj se...

zapamti, predstavi sebi sliku nekog prelijepog mjesta...i sjeti se, u trenutku napada, svih nas...nisi sama, jer i nama se svima desilo i jos i dalje se desava....

#13 Nermina.s

Nermina.s

zanesena

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,715 posts

Posted 12 March 2007 - 15:15

ja kad sam prvi put dozivjela napad panike
i kad sam poslije toga uradila sve potrebne nalaze i vidjela da mi je problem u glavi
nisam cekala ni malo
odmah sam zvala ,trazila ,raspitivala sae kome da se obratim za pomoc

kad sam pocela ici na psihoterapiju doktorica mi je rekla da sam vec puno ucinila za sebe sa samim tim sto sam shvatila da nesto nije u redu i sto sam sama potrazila pomoc
rekla je da je to veliki uspjeh
koliko god mi tablete pomagale

nikad joj necu zaboravit koliko mi je pomogla u zivotu
razjasnila mi neke stvari
pokazala mi ih s druge strane

do kraja ivota sam joj zahvalna

sto prije potrazis pomoc imas vece sanse da ostane samo na anksioznosti

pozdrav :dzukela:

#14 Majica

Majica

Cool Frajerica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,460 posts

Posted 12 March 2007 - 16:46

Realizator, on 12 Mar 2007, 02:18 PM, said:

Cuj. Tablete su zakon. Niko ko nije koristio tablete nije prosao dobro.

Ovo moram da demantujem.Ja nikad nisam pila AD,samo jako retko kad mi je bas lose poneki sedativ i uspela sam se izboriti sa anksioznoscu.

Ne kazem da tablete nisu dobre i da ne pomazu al isto tako ni same tablete nisu cudotvorne i ne mogu samo one resiti problem.

Ja sam ti zivi primer da je anksionost moguce pobediti i bez tableta.Sve je to individualno.Mozda samo uz tablete sve to ide mnogo brze.

#15 bokica

bokica

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 102 posts

Posted 12 March 2007 - 17:53

Najgore je kada pijes pogresne lekove!Ja sam jedno vreme pila ksalol na svoju ruku i bilo mi je jos gore!
Ja samo kada mi je bas bas grozno popijem bromazepam od 1 da se smirim!
Ipak i ja isto mislim kao i Majica,sigurno moze i bez lekova!!!!!!!!!!

#16 pahuljic@

pahuljic@

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 50 posts

Posted 12 March 2007 - 18:16

Meni je psihijatar rekla da anksioznost je tu jer hoce da nam nesto kaze, nesto je pogresno krenulo u nasem razvoju davno. I sada kada se suocimo sa nekom situacijom koja nas podseti na prvobitnu situaciju9koje se mi mozda ni ne secamo ali u nasoj podsvesti je) onda se javljaju simptomi. Simptomi sluze da se ego odbrani od bolnih osecanja. zato mislim da je vaznio ici na psihoterapiju(i lekovima i razgovorom). Samo hrabro!

#17 Realizator

Realizator

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 51 posts

Posted 12 March 2007 - 18:30

Da. Ali neko ne moze prevazici bez tableta. Nismo svi u stanju izboriti se bez tableta. I to je individualno. :batine:

Hvala na slusanju.

#18 pahuljic@

pahuljic@

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 50 posts

Posted 12 March 2007 - 19:11

Pa znam, ja prva nisam bila u stanju da prevazidjem bez tableta. Kazem najbolja je kombinacija lekova i terapije razgovorom!

#19 anto

anto

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 116 posts

Posted 13 March 2007 - 23:46

slazem se sa realizatorom,da su iskustva i bolest individualni..niko nije rekao da se ne moze bez ljekova..ja sam bio 8 mjeseci bez AD,samo lagano uzmem sedativ kada mi ne bude dobro, i idalje sam imao krize ali je islo na bolje...sada trenutno pijem AD,skoro pa dva tjedna,drago mi je zbog toga,i piti cu ih dok god ne bude potrebno,ako bude potrebno cijeli zivot,cijeli zivot cu ih piti,jos bi se sada treba zamarati i sa time,ako je to moja realnost onda je to moja realnost i ja cu je prihvatiti kao takvu...znam da stete,ali nemojte misliti da ne steti kada te uhvati panicni napad da se i tada prolazi bez posljedica..depresija i stres moze u krajnjem slucaju dovesti do puno gorih posljedica .. nismo svi u mogucnosti da idemo i na terapije razgovorom ,prvenstveno zbog novca a i sto nismo bas iz nekih urbanih sredina koje nam to i nude..Ja sam za AD ako treba do kraja zivota..pa ako ce mi oni skratiti zivot 10 godina,neka,ako mi pomognu ja cu im opet zahvaliti kao i ovim ljudima koji su me usmjerili u zivotu..HVALA vam svima,znaju oni na koga se ovo odnosi!Ova teme je istrosena,svak neka izabere kako ce se boriti protiv ovoga,pa ako nadje kakve nacine koji mu uspjevaju suzbiti bar malo ovo stanje..ja cu ga prvi saslusati!Nismo svi isti da se mozemo na iste nacine boriti i ne susrecemo se svi sa istom svakodnevnicom pa da mozemo birati..
Ne zelim da neko shvati ovo kao uvredu...

#20 tea26

tea26

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 806 posts

Posted 13 March 2007 - 23:51

eto meni se panika opet vratila ,ali prode strah ostaje
nekoliko mjeseci je bilo ok ali danas koma
ali ne dam se ,bojim se ali kako kazete proci ce sve to
mi smo jaki

Also tagged with panični napad