Jump to content

Sta za vas znaci "pronaci sebe

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
34 replies to this topic

#1 haubica

haubica

oštrokandža

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 10,317 posts

Posted 03 May 2007 - 14:57

Nadam se da nije mnogo filozofsko pitanje, ali evo... kako ste vi sagledali odgovor na ovo pitanje, ako ste ga ikada postavili sebi?

#2 Sunshine

Sunshine

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 963 posts

Posted 03 May 2007 - 16:10

Sa obzirom da sam klinicki depresivaca za mene je to ponekad samo "Osjecati zivot i radovati mu se"

#3 Equilibrium

Equilibrium

CAR

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,213 posts

Posted 03 May 2007 - 18:12

Kada se izgubis, lutas negdje... Ne znas sto zelis, kamo ides i gdje ti je mjesto u zivotu... Pronaci sebe znaci osjetiti taj smisao, znati kud ides, gdje ti je mjesto i sto zelis.

Ali... Postoji jedan globalni problem u cijeloj toj prici... Svako toliko te netko odozgor lupi u guzicu i onda vise ne znas gdje si, kamo ides i sto zelis. Smisao tog lupanja u guzicu je napredak, jer ljudi se uljuljkaju u nesto i onda misle da su shvatili i da znaju... Sto se vise zatvoris prema nekoj visoj stvarnosti, visem smislu, to ce te jace opaliti u guzicu.

Sad dolazimo do drugog problema... Mnogi ljudi na udarce u guzicu gledaju kao na "iskusenja", grcevito se drze za neki svjetonazor i polako propadaju. Neki udarci jesu iskusenja, neki su opomena i poziv za promjenu.

Pronaci sebe u cijeloj toj prici je prilicno tezak zadatak...

#4 antilopa

antilopa

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 989 posts

Posted 03 May 2007 - 19:16

Biti svjestan ljepote života i onda kad suze liju, kad izbija ljutnja, kad se javlja strah, kad te uhvate "grešne"
misli, kad napraviš grešku, kad padneš, ustaneš se i kreneš dalje.

Voljeti sebe takvog kakav jesi sa svim vrlinama i manama, sa svim tugama, bijesovima, ljutnjom i pogreškama. Osje?ati svoje misli, svoje želje, svoja stanja. Ne odbijati ih od sebe, ne potiskivati, ve? prihvatiti i transformirati.

Raditi ono što voliš, igrati se i veseliti. Za mene je prona?i sebe, jednostavno - biti, postojati bez optere?enja, svjestan sebe i ljepote svog postojanja bez obzira na neda?e koje život nosi. Jer ništa nije loše samo po sebi. Takvim postaje u našim mislima.

:cloud9:

Takvo je moje trenutno razmišljanje... :curica:

#5 drina

drina

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 135 posts

Posted 03 May 2007 - 19:38

antilopa, on 3 May 2007, 08:16 PM, said:

Voljeti sebe takvog kakav jesi sa svim vrlinama i manama, sa svim tugama, bijesovima, ljutnjom i pogreškama. Osje?ati svoje misli, svoje želje, svoja stanja. Ne odbijati ih od sebe, ne potiskivati, ve? prihvatiti i transformirati.

upravo to.
samo bih dodala: ne osecati krivicu zbog toga sto postojis i prestati se izvinjavati drugima i sebi zbog stavri koje si rekla, uardila, posmislila, osetila. biti to sto jesi bez grize savesti

#6 laura40

laura40

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,028 posts

Posted 03 May 2007 - 19:49

Prona?i sebe za mene zna?i samo jedno, pomiriti se sa sobom, sa svojim manama, sa svojim nedostacima, sa svojim propustima, sa svojim nesavršenstvom. Prona?i sebe zna?i vjerovati u sebe, vjerovati u svoje snove, vjerovati u svoju snagu. Prona?i sebe zna?i biti svjestan da si ti kao takav jedinstven i kad to shvatiš i prihvatiš zna?i da si i našao sebe.

#7 more

more

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 151 posts

Posted 03 May 2007 - 19:52

Biti svjestan ljepote života i onda kad suze liju, kad izbija ljutnja, kad se javlja strah, kad te uhvate "grešne"
misli, kad napraviš grešku, kad padneš, ustaneš se i kreneš dalje.
Raditi ono što voliš, igrati se i veseliti. Za mene je prona?i sebe, jednostavno - biti, postojati bez optere?enja, svjestan sebe i ljepote svog postojanja bez obzira na neda?e koje život nosi. Jer ništa nije loše samo po sebi. Takvim postaje u našim mislima.
kako lijepo antilopice :aha:
ima dana kad se nekako tako osje?am, potpuno mirna, bez optere?enja, kao da sve shva?am, kao da potpuno lako živim život i sve je nekako prirodno...

samo šta kad tri desetlje?a svog života ideš u jednom smjeru, misle?i da je to ispravno, a onda se odjednom sve sruši, oko tebe samo krhotine svega onog što si mislio da je tvoj život. i sad se moraš nekako ustati, do?i k sebi i tražiti novi put, ali koji, koji, koji.. samo šuma oko tebe puna vukova
:curica:

#8 Fluka

Fluka

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 664 posts

Posted 03 May 2007 - 20:10

Jel to ono kada se probudiš ujutro i tražiš se... aha tu su ruke, tu su mi noge... dooobro..
Ranojutarnja mentalna vježba: prona?i sebe na krevetu.. ha,ha

A ako jest filozofsko pitanja, onda bi rekla da to zna?i skinuti sve maske, ne samo one koje imamo pred drugima (jer one nisu niti toliko opasne) ve? one koje imamo pred sobom..
A ja sam se osobno uvjerila koliko dobro ?ovijek može sakriti dijelove svoje prirode od samoga sebe.. da ih nikada niti ne nasluti. Pritisak okoline je toliko velik da koliko god velikim ga zamislili uvijek ?emo ga podcijeniti... prilago?avamo se i u obliku svojih želja, svojih težnji, svojih osobina nesvijesno prihva?amo ono što nam društvo name?e putem niza informacija koje ?esto niti ne registriramo u svijesnom dijelu sebe.. kopleksno i zajebano do krajnih granica... Nastala je negdje greška...preveliki jaz unutar nas, izme?u naše prirode i osobe kakvom se silimo biti (ili smo ta osoba postali još davno, davno tako da vjerujemo da smo to mi)..ali što, gdje, kada... to doku?iti.. eh, da mi je to doku?iti
(tako barem ja to vidim..)

#9 gattuso

gattuso

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 761 posts

Posted 03 May 2007 - 22:18

Mislim da se ne treba muciti pronalazenjem sebe, jer to stvara jos veci problem...uzivati svaki dan, makar on bio dosadan.

#10 Care

Care

My name is care - (engl. briga, ), a carica sam odavno

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,101 posts

Posted 03 May 2007 - 22:21

Prona?i sebe? Nemam pojima. Toliko sam zbrkana da uop?e ne znam što bih željela u životu. Možda malo nekog unutarnjeg mira?  :hm:

#11 potrgani

potrgani

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 195 posts

Posted 04 May 2007 - 01:55

Prona?i sebe? Jel to nekaj za jest ili se nosi na tabanima? :D)
hahahahha

Brijem da je to ono da kad si fališ i po?neš se tražit, da si na?eš... ono ugledaš se i radost i sre?a te okupaju, pa krene spikica.. pa di si buraz booook, boook... kak si, kaj ima kod tebe? evo kod mene isto! Pa iš?u?avanje slijedi.. ma daj, isto? Pa kak? Pa jer sam sam sebe našo konju jedan plosnati! :curica:

Ma daj kaj vam je... ko se našo nek mi to dokaže! To ne postoji u op?e! Ne nalaziš sebe, nego sebe u ne?emu, kroz nešto se upoznaješ, to je dugi proces, zato živimo i prolazimo svakakva sranja manja ili ve?a, prepreke, postavljamo si ciljeve...
Kaže mi jednom neko... buraz našo sam se u slaganju kompova totalno... za pol godine.. ma joj znaš kaj, pun mi je kurac tog pleha, dreka... gadi mi se više šarafat te šarafi?e, ?ekat da se windowsi instaliraju a ja blejim okolo ?uku, bla, bla... odi na kavu konju! hahahah
Relativno... sve je relativno.. danas je sutra nije. Danas se na?eš, pa se 5 dana igraš skriva?a sam sa sobom...
Ta igra je bitna...

#12 una

una

una

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,629 posts

Posted 04 May 2007 - 02:45

"Sve je u nama dok zmurimo i strano kad otvorimo oci.
I sve je nase dok zelimo, a tudje kad se ostvari."

Uzivajte u traganju...:una:

#13 morgan79

morgan79

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 406 posts

Posted 02 August 2007 - 13:31

To bi spadalo ve? pod višu razinu 'prona?i sebe'. Meni to izgleda kao nemogu?a misija, prvo trebam prestati mrzjeti samoga sebe.

laura40, on 3 May 2007, 08:49 PM, said:

Prona?i sebe za mene zna?i samo jedno, pomiriti se sa sobom, sa svojim manama, sa svojim nedostacima, sa svojim propustima, sa svojim nesavršenstvom. Prona?i sebe zna?i vjerovati u sebe, vjerovati u svoje snove, vjerovati u svoju snagu. Prona?i sebe zna?i biti svjestan da si ti kao takav jedinstven i kad to shvatiš i prihvatiš zna?i da si i našao sebe.
Lijepe rije?i. To bi stvarno bio neki unutarnji mir. Dug je i trnovit  put do te faze. Uff sav se naježim od pomisli da to ljudi mogu posti?i, svaka im ?ast, za mene je to sizifov posao. Treba uop?e imati volje krenuti dalje a kad odlu?iš raditi na sebi, maknuti se s mjesta, previše niskih udaraca sa strane koji te vrate na po?etak, pa naše slabosti, pa još ako se pojavi autodestruktivnost...

#14 Majolina

Majolina

Queen of the Wolves

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,968 posts

Posted 02 August 2007 - 23:35

Prona?i sebe... Ja sam svojevremeno mislila da sam pronašla sebe, jer sam opet spoznala u sebi ljubav, ali nije to dovoljno, nije potpuno... zna?i nedostaje jedan ve?i deo, za kojim tragam još uvek.
Šta zna?i prona?i sebe... hm... prona?i ono u sebi ?ega se plašimo a to je pravih nas... kada budemo prihvatili sebe u potpunosti, i ne i?i protiv "prirode" ve? voleti i poštovati ono što smo mi i što nam je dato od samog našeg ro?enja. Pomiriti se sa svim što mi smatramo manama, i ne gledati sebe kao na neko savršenstvo...
Ja još uvek pronalazim sebe, i iskreno, jednog dana ?u i do?i do toga.

#15 ciganka

ciganka

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,709 posts

Posted 03 August 2007 - 14:59

Mislim da je to kljuc pobjede...

Moj zivot se u posljednjih 6-7 godina jako promijenio. Samim time sam se i ja trebala prilagodjavati, ali 30 godina zivjeti jednim nacinom ne da se tako lako izbrisati. Sada mislim da je sasvim normalno da sam tako gadno pala, jednostavno vise nisam znala kako da se ponasam. Kod mene se dogodilo obrnuto, ja sam citav zivot bila buntovnik, borla sam se protiv ucmale, zaostale okoline, glupih i zlonamjernih ljudi, cak me i svecenikova propovjed svake nedjeljne mise tjerala na bijes i revolt. Okovana tradicijom, jednolicnoscu, zaviscu, svaki bozji dan sam se morala boriti protiv necega. Nisam morala, ali jednostavno sam takva bila da se nikada, ni za trenutak nisam mogla pomiriti s takvim nacinom zivota.
Dolaskom ovdje stvari su se naglo promijenile, onaj osjecaj da te netko stalno gleda i ocjenjuje se izgubio, a ja sam svejedno bila spremna na borbu, u svakom trenutku. Bezveze sam se trosila, a uopce nije bilo potrebe za tim, ali to je ono sto sam od malih nogu naucila, kako da se otresem tog neugodnog osjecaja?
Ostala sam ogoljena...
I sada treba da pronadjem neku novu sebe, opustenu, sretnu, veselu, dobru...
Mislim da sam na dobrom putu, toliko nevaznih stvari sam vec odbacila, samo da skupim jos malo one moje stare hrabrosti i napokon pocnem osjecati bezbriznost...

#16 natali

natali

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,401 posts

Posted 03 August 2007 - 17:40

Pogledati i "progledati" kroz sebe onim istinskim "realnim" nao?alama..  Ne ruži?astim.., kad brijemo i ufuravamo se na pozitivu.., niti onim crnim.., kad nam depra zajaši za vrat..

Sagledati sebe.., svoj život.., mane.. i one dobre stvari..   Zahvaliti na jednom i drugom.. i pokušati popravljati ono što se popraviti da..

Bemti teoriju..    :lup:    Ja samo mjenjam.., malo ruži?aste.., malo crne...    -_-

#17 Macak

Macak

CAR

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,537 posts

Posted 03 August 2007 - 19:03

Znaci pronaci za sta sam rodjen.

Vjerujem da za svakog posebno postoji odredjen razlog za sto je rodjen. Neki to nadju u djetinjstvu a neki ne nadju nikad ili nikad toga ne postanu svjesni.

#18 more

more

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 151 posts

Posted 03 August 2007 - 23:29

Macak, on 3 Aug 2007, 08:03 PM, said:

Znaci pronaci za sta sam rodjen.
Vjerujem da za svakog posebno postoji odredjen razlog za sto je rodjen. Neki to nadju u djetinjstvu a neki ne nadju nikad ili nikad toga ne postanu svjesni.

da, to je kao ona pri?a o orlovom jajetu u kokošinjcu iz kojeg se izrodio mali orli?. pa je rastao s kokama,
kljucao zajedno s njima, a kad je ve? ostario, pogledo je jednom u nebo i rekao: Koje su to veli?anstvene ptice visoko na nebu? a koke mu odgovore: Te veli?anstvene ptice su orlovi.
i tako je na kraju umro, a da nikad nije saznao da je on sam bio - veli?anstven   :P

#19 ciganka

ciganka

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,709 posts

Posted 04 August 2007 - 14:46

more, on 3 Aug 2007, 11:29 PM, said:

da, to je kao ona pri?a o orlovom jajetu u kokošinjcu iz kojeg se izrodio mali orli?. pa je rastao s kokama,
kljucao zajedno s njima, a kad je ve? ostario, pogledo je jednom u nebo i rekao: Koje su to veli?anstvene ptice visoko na nebu? a koke mu odgovore: Te veli?anstvene ptice su orlovi.
i tako je na kraju umro, a da nikad nije saznao da je on sam bio - veli?anstven   :P

Koliko god zvucalo tuzno, mislim da ovakvi primjeri uopce nisu strani medju ljudskom vrstom, cak stovise, mislim da puno vise ljudi prozivi neki tudji zivot, sebe nikada ne upoznajuci.

Tko zna, mozda bih ja trebala biti zahvalna za ovaj pad, mozda je ta katarza bila neophodna da se napokon pocnem otkrivati, da mi zivot ne prodje uzalud. Hmmm, mozda bi svi mi ovdje trebali poceti razmisljati na takav nacin, sto mislite?

#20 Macak

Macak

CAR

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,537 posts

Posted 04 August 2007 - 22:59

Vecina ljudi zivi tudji zivot. Na bilo koji nacin gledano.
Ili su mu roditelji odabrali zanimanje, ili je odrastao u takvoj sredini da svoj zivot nije ni mogao imati.

Sve te gospodje koje cmizdre uz sapunice a ne vide sta se s njihovim zivotom dogadja, babe koje sjede iza prozora i gledaju potajno sta tko radi s kim i kako i u sta je pritom obucen a ona nema s kim ni popricati a kamo li da joj netko pomogne jer je uprskala sve prilike, svi koji vole ogovarati druge, ljudi koji grde tudju djecu a njihova se drogiraju jer ih roditelji ne primjecuju... ima jos puno toga.

Velikoj vecini je lakse ziviti tudji zivot jer svoj skrivaju duboko u podsvjesti jer spoznaja bi bila prebolna.

Takvi nikad nece pronaci sebe  :P