Jump to content

Šizofrenija

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
256 replies to this topic

#1 zbunjena1

zbunjena1

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 37 posts

Posted 10 May 2007 - 13:06

Ne znam koliko Vas ima iskustva sa šizofrenijom i koliko ste upoznati s njom, ali ja trebam ispušni ventil i nekoga s kim mogu o tome.
Naime radi se o mojoj mlađoj sestri a sve je počelo prije 3 godine i ja ne znam šta da mislim. Ona je inače po prirodi jako inteligentna i pametniju i realniju osobu (čak ni ljepšu) od nje nikad nisam upoznala. Savjeti i razmišljanja su joj uvijek bili na mjestu. Onda se počela družiti s prijateljicom koja ju je uvjeravala da joj ljudi u tramvaju čitaju misli i da ona također čuje njihove misli, hipnotizirale su jedna drugu kako bi saznale što su bile u prošlom životu, proučavale numerologiju...i razna sranja. Njihovo prijateljstvo se prekinulo a s tim prekidom počinju nove faze u njihovim životima: moja sestra počinje tonuti-prijateljica procvjeta, nađe dečka i krene dalje...hm... ja sam se baš u to vrijeme odselila od kuće...
Sve je krenulo nizbrdo, počelo je s glasovima koji su je kritizirali, mirisima odn.smradovima koje je osjećala samo ona, osjećaji da joj raste nos...sve je upućivalo samo niko si nije htio priznati...
Inače smo odrasle uz jako religioznu mamu i ne tako religioznog oca (u ono vrijeme našeg djetinjstva on nije vjerovao u Boga), pa mi je samim time prihvatljivo i objašnjenje poput opsjednutosti i vračarija.
Što je vrijeme više odmicalo ona se povlačila u sebe, u svoju sobu i nekako kao da se saživila s tim. U međuvremenu je čak u tom stanju imala i dečka koji mi se činio sasvim normalan i kojem se jako sviđala , čak mislim i da mu je bilo stalo do nje.
Počela sam misliti da ona vani funkcionira sasvim normalno a da je ovo sve predstava kojom nama ukućanima želi nešto poručiti.
Nadala sam se da je prolazna faza međutim bilo je sve gore i gore, prekinula je s njim, počela spavati cijeli dan, po noći bi baulja sama po gradu ili ko zna gdje, postajala je sve agresivnija prema ukućanima, starce je krivila za sve, pričala nepovezano, filala se nepotrebnim tzv.znanstvenim podacima...
Sve dok ju sad nedavno nije murja našla u 3 ujutro na goblju SAMU i odveli ju naravno u Vrapče nakon što im je rekla da se došla ubiti... To je "ukratko" to, sad je na doktorima makar sam ja jako skeptična s obzirom na to da se dr. Gruden koji je ugledan psihijatar ne slaže sa svojim kolegama u općem poimanji šizofrenije jer smatra da je to bolest duha (vjerojatno kao posljedica okultnog). a ja osobno bi se prije složila s njim. Voljela bi kad bi mogla popričati s nekim ko ima iskustva s tim i općenito svako mišljenje je dobrodošlo.

#2 Guest_Dzudi (Gost)

Guest_Dzudi (Gost)
  • Guests

Posted 10 May 2007 - 15:14

Ne znam mnogo o šizofreniji, ali bih želela da postavim nekoliko pitanja:

1. Koliko godina ima tvoja sestra?

2. Da li je za ove tri godine ranije išla kod lekara, mislim da li ste vi kao porodica tražili da ide kod lekara-psihijatra?

3. Da li pije neke lekove?

Hvala ti što si sa nama podelila svoju zabrinutost. Ova tvoja priča me je podsetila na jednu daljnu rođaku, stariju ženu, koja je još u fazi da čuje glasove, da misli da joj neko nešto krade iz stana i sl...i mislim da je i ona na putu da postane ozbiljno bolesna. Pravim paralelu, jer je i ta moja rođaka imala prijateljicu koja joj je donosila neke časopise i razgovarale su slično kao tvoja sestra i njena prijateljica.  

Iskreno se nadam da će tvojoj sestri biti bolje, jer šizofrenija je jedna ozbiljna bolest.

#3 zbunjena1

zbunjena1

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 37 posts

Posted 10 May 2007 - 15:56

Dzudi, on 10 May 2007, 02:14 PM, said:

Ne znam mnogo o šizofreniji, ali bih želela da postavim nekoliko pitanja:

1. Koliko godina ima tvoja sestra?

2. Da li je za ove tri godine ranije išla kod lekara, mislim da li ste vi kao porodica tražili da ide kod lekara-psihijatra?

3. Da li pije neke lekove?

Hvala ti što si sa nama podelila svoju zabrinutost. Ova tvoja priča me je podsetila na jednu daljnu rođaku, stariju ženu, koja je još u fazi da čuje glasove, da misli da joj neko nešto krade iz stana i sl...i mislim da je i ona na putu da postane ozbiljno bolesna. Pravim paralelu, jer je i ta moja rođaka imala prijateljicu koja joj je donosila neke časopise i razgovarale su slično kao tvoja sestra i njena prijateljica.  

Iskreno se nadam da će tvojoj sestri biti bolje, jer šizofrenija je jedna ozbiljna bolest.

ima 25 god., jednom je otišla kod doktora prije možda 1,5 god, ali kad joj je rekao da je to po svemu sudeći početak šizofrenije uplašila se i odustala. Poslije sam joj ja našla psihoterapeutkinju (privatnicu) ali više nije htjela niti čut. Sad je vjerojatno pod terapijom jer je završila u bolnici prije 4 dana i mislim da ju dugo neće pustiti. Nije me sram iako moram priznati da jako malo znam o toj bolesti, zabrinuta sam za nju jer ne znam kroz šta prolazi i kako joj pomoći i zato želim saznati sve o tome iz prve, druge ili treće ruke nije bitno...već sam se uključila u sve moguće forume vezane uz šizofreniju. Znam da ljudi danas pate od raznih poremećaja, uzmimo npr.depresiju koju svi olako shvaćaju a nisu svjesni da ona vodi puno dalje u začarani krug svih mogućih poremećaja i dokle god to bude tabu tema bolnice će se puniti a o tome će se šutiti. Iako moram priznati da i ja sama nisam dala na sva zvona da mi je seka šizofrenična ali nekako više zbog nje jer se bojim da na taj način zadirem u njen privatni život i možda se potajno nadam da će se jednog jutra probuditi normalna. Od nje je ostalo samo tijelo i ja se pitam gdje je nestao duh?

Seka koliko znam nije paranoična u smislu da joj neko hoće nauditi ili nešto ukrasti ni išta slično, glasovi koje ona čuje kritiziraju nju u smislu da je drolja i kurva, uglavnom ju vrijeđaju

#4 Marsovac

Marsovac

svemirski otkačena

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,559 posts

Posted 10 May 2007 - 19:17

zbunjena1, on 10 May 2007, 02:06 PM, said:

Sve dok ju sad nedavno nije murja našla u 3 ujutro na goblju SAMU i odveli ju naravno u Vrapče nakon što im je rekla da se došla ubiti... To je "ukratko" to, sad je na doktorima makar sam ja jako skeptična s obzirom na to da se dr. Gruden koji je ugledan psihijatar ne slaže sa svojim kolegama u općem poimanji šizofrenije jer smatra da je to bolest duha (vjerojatno kao posljedica okultnog). a ja osobno bi se prije složila s njim. Voljela bi kad bi mogla popričati s nekim ko ima iskustva s tim i općenito svako mišljenje je dobrodošlo.

Nažalost nemam iskustva sa shizofrenijom, ali većina psihičkih bolesti se stoljećima smatrala bolestima duha, govorilo se o đavolskim opsjednućima i izvodili egzorcizmi, i kad je to bilo opravdano i kad IMHO nije. Nisam sigurna ni da je danas, kad se ipak puno više zna o psihičkim bolestima i kad se psihijatrija utemeljila kao jedna od medicinskih znanosti, sasvim jasna granica između psihičkih bolesti i opsjednuća, tj. između onoga što spada u domenu psihijatrije i onoga što bi spadalo u domenu religije. No mislim da bi i psihijatri i svećenici morali biti dovoljno obrazovani i profesionalni da znaju prepoznati s čime imaju posla i da onoga tko im se obrati za pomoć, po potrebi upute kamo treba ako zaključe da sami nisu nadležni.

#5 zbunjena1

zbunjena1

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 37 posts

Posted 11 May 2007 - 08:39

Marsovac, on 10 May 2007, 06:17 PM, said:

Nažalost nemam iskustva sa shizofrenijom, ali većina psihičkih bolesti se stoljećima smatrala bolestima duha, govorilo se o đavolskim opsjednućima i izvodili egzorcizmi, i kad je to bilo opravdano i kad IMHO nije. Nisam sigurna ni da je danas, kad se ipak puno više zna o psihičkim bolestima i kad se psihijatrija utemeljila kao jedna od medicinskih znanosti, sasvim jasna granica između psihičkih bolesti i opsjednuća, tj. između onoga što spada u domenu psihijatrije i onoga što bi spadalo u domenu religije. No mislim da bi i psihijatri i svećenici morali biti dovoljno obrazovani i profesionalni da znaju prepoznati s čime imaju posla i da onoga tko im se obrati za pomoć, po potrebi upute kamo treba ako zaključe da sami nisu nadležni.

Slažem se s tobom, samo što psihijatri (ne svi ali većina) gledaju na sve isključivo s znanstvene strane i ne prihvaćaju opsjednuće kao djelovanje nečeg vanjskog i neopipljivog već to objašnjavaju (i kad objašnjenja nema) isključivo kao psihički poremećaj. A da ti ne govorim kako se dijagnoze postavljaju na temelju 2,3 rečenice iz čega je jasno koliko si truda daju, za njih je šizofrenija dijagnoza kojom se razbacuju kao sa slatkišima.
Ja sam osobno prije jedno 5 godina sama otišla kod psihijatra jer sam pala u depresiju, ušla sam u ordinaciju a psihić nije digo pogled sa pisaće mašine, postavio mi par pitanja dao antidepresive i đenja. Bila sam razočarana do bola, bacila recept u smeće i nikad više nisam došla.
U mom slučaju je bila bezazlena depra a sad zamisli kad dođe neko s težim problemima?!
Ma ja mislim da ljudi sa psihičkim problemima nemaju adekvatnu pomoć, niko se ne želi s njima pošteno pozabaviti osim ako ne platiš...

#6 Draga

Draga

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,921 posts

Posted 11 May 2007 - 09:04

Nisam sigurna da li je kod tvoje sestre u pitanju epizoda psihoze ili sizofrenija, ali neki kriteriji za postavljanje dijagnoze za sizofreniju su obicno da simptomi traju u periodu od sest meseci a od toga barem mesec dana konstantnih, aktivnih simptoma. Moraju biti prisutna barem dva od ovih simptoma: prividjanje, odnosno pogresna percepcija stvarnosti, halucinacije, neorganizovana, odnosno nepovezana prica, katatonicko ponasanje odnosno totalno neorganizovano i besmisleno ponasanje i negativni simptomi kao sto je otudjenost odnosno pripadanje nekom samo svom svetu. E sad, uz to postoje i neki drugi oblici sizofrenije kao sto je paranoidna, katatonicka, dezorganizovana, rezidualna i atipicna.

Razlozi zbog cega dolazi do sizofrenih oboljenja jos nisu sasvim poznati, i mnogi strucnjaci se ne slazu kad je u pitanju to oboljenje. Smatra se da je u pitanju kombinacija genetike, kao i da se pojava simptoma kod ljudi koji vec imaju predispoziciju moze pojacati pod uticajem stresa. Isto tako, smatra se da moze biti u pitanju i hemijski inbalans kao i da kod ljudi koji obole od sizofrenije mozak nije u stanju da na prirodan nacin procesuje primljene informacije. U svakom slucaju, kod bolesti kao sto je sizofrenija treba biti jako oprezan, ljudi s tim oboljenjem mogu imati bolje dane kad se cini da su sasvim oporavljeni, ali s obzirom da je sizofrenija najcesce hronicno oboljenje, uglavnom se simptomi vracaju, u manjoj ili vecoj meri. Jako je bitno sto pre poceti terapiju s lekovima kao i konstantno odrzavanje te iste terapije, cak i onda kad se cini da su se simptomi povukli.

#7 zbunjena1

zbunjena1

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 37 posts

Posted 11 May 2007 - 09:34

Draga, on 11 May 2007, 08:04 AM, said:

Nisam sigurna da li je kod tvoje sestre u pitanju epizoda psihoze ili sizofrenija, ali neki kriteriji za postavljanje dijagnoze za sizofreniju su obicno da simptomi traju u periodu od sest meseci a od toga barem mesec dana konstantnih, aktivnih simptoma. Moraju biti prisutna barem dva od ovih simptoma: prividjanje, odnosno pogresna percepcija stvarnosti, halucinacije, neorganizovana, odnosno nepovezana prica, katatonicko ponasanje odnosno totalno neorganizovano i besmisleno ponasanje i negativni simptomi kao sto je otudjenost odnosno pripadanje nekom samo svom svetu. E sad, uz to postoje i neki drugi oblici sizofrenije kao sto je paranoidna, katatonicka, dezorganizovana, rezidualna i atipicna.

Razlozi zbog cega dolazi do sizofrenih oboljenja jos nisu sasvim poznati, i mnogi strucnjaci se ne slazu kad je u pitanju to oboljenje. Smatra se da je u pitanju kombinacija genetike, kao i da se pojava simptoma kod ljudi koji vec imaju predispoziciju moze pojacati pod uticajem stresa. Isto tako, smatra se da moze biti u pitanju i hemijski inbalans kao i da kod ljudi koji obole od sizofrenije mozak nije u stanju da na prirodan nacin procesuje primljene informacije. U svakom slucaju, kod bolesti kao sto je sizofrenija treba biti jako oprezan, ljudi s tim oboljenjem mogu imati bolje dane kad se cini da su sasvim oporavljeni, ali s obzirom da je sizofrenija najcesce hronicno oboljenje, uglavnom se simptomi vracaju, u manjoj ili vecoj meri. Jako je bitno sto pre poceti terapiju s lekovima kao i konstantno odrzavanje te iste terapije, cak i onda kad se cini da su se simptomi povukli.

Čini mi se kao da si dosta upućena pa te molim da mi pojasniš razliku između paranoidne, katatonicke, dezorganizovane, rezidualne i atipicne. Paranoidna u ovom slučaju mislim da nije, a ove ostale ni ne znam kakve su.

#8 Draga

Draga

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,921 posts

Posted 11 May 2007 - 09:55

Paranodina: preokupacija sa jednom ili vise neosnovanih zabluda odnosno pogresnih verovanja kao i zvucne halucinacije. U ovom slucaju nisje uociljivo katatonicko ponasanje, neorganizovan (nepovezan) govor ili neprikladno ponasanje.

Katatonicka: motoricka nepokretnost ili slabija pokretljivost ili s druge strane preterana motiricka aktivnost bez odredjene svrhe, ekstremna negativnost, namerne neprikladne i bizarne poze, razne grimase.. U ovom slucaju moraju postojati barem dva od navedenih simptoma.

Dezorganizovana: neorganizovani govor, pokreti i ponasanje koji samui po sebi nemaju nikakvog smisla.

Atipicna odnosno bez konkretne definicije: simptomi za dijagnozu sizofrenije su prisutni ali ni jedan od navedenih simptoma ne spada pod naveden grupe za paranoidnu, katatonicku ili dezorganizovanu sizofreniju.

Rezidualna: u ovom slucaju postoje cudna (iracionalna verovanja), i razne pogresne percepcije (auditorne, vizuelne itd.)

Sve ovo sto sam ti ja napisala je u veoma kratkim crtama jer je sizofrenija zaista jedno kompleksno oboljenje i tesko da se moze objasniti sama priroda oboljenja na ovaj nacin, a posebno bez uvida u stanje pacijenta. Zato bih ti savetovala da pricas s doktorima koji imaju detaljniji uvid u stanje tvoje sestre i ukoliko nisi sigurna u misljenje jednog, uvek mozes da potrazis jos jedno misljenje.

#9 zbunjena1

zbunjena1

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 37 posts

Posted 11 May 2007 - 10:58

Draga, on 11 May 2007, 08:55 AM, said:

Paranodina: preokupacija sa jednom ili vise neosnovanih zabluda odnosno pogresnih verovanja kao i zvucne halucinacije. U ovom slucaju nisje uociljivo katatonicko ponasanje, neorganizovan (nepovezan) govor ili neprikladno ponasanje.

Katatonicka: motoricka nepokretnost ili slabija pokretljivost ili s druge strane preterana motiricka aktivnost bez odredjene svrhe, ekstremna negativnost, namerne neprikladne i bizarne poze, razne grimase.. U ovom slucaju moraju postojati barem dva od navedenih simptoma.

Dezorganizovana: neorganizovani govor, pokreti i ponasanje koji samui po sebi nemaju nikakvog smisla.

Atipicna odnosno bez konkretne definicije: simptomi za dijagnozu sizofrenije su prisutni ali ni jedan od navedenih simptoma ne spada pod naveden grupe za paranoidnu, katatonicku ili dezorganizovanu sizofreniju.

Rezidualna: u ovom slucaju postoje cudna (iracionalna verovanja), i razne pogresne percepcije (auditorne, vizuelne itd.)

Sve ovo sto sam ti ja napisala je u veoma kratkim crtama jer je sizofrenija zaista jedno kompleksno oboljenje i tesko da se moze objasniti sama priroda oboljenja na ovaj nacin, a posebno bez uvida u stanje pacijenta. Zato bih ti savetovala da pricas s doktorima koji imaju detaljniji uvid u stanje tvoje sestre i ukoliko nisi sigurna u misljenje jednog, uvek mozes da potrazis jos jedno misljenje.

Idem danas pa ću pokušati uhvatiti njenog doktora, makar su jako škrti na riječima i imaju stav: dijagnoza je ta i ta počinjemo s liječenjem i doviđenja.
A po ovome što si napisala iz sva ova 5 primjera ima bar po 1 simptom tako da je zbilja za nas laike teško išta saznati, ali svejedno ti hvala.
Kako to da znaš toliko o tome?

#10 Draga

Draga

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,921 posts

Posted 11 May 2007 - 23:12

zbunjena1, on 11 May 2007, 11:58 AM, said:

Idem danas pa ću pokušati uhvatiti njenog doktora, makar su jako škrti na riječima i imaju stav: dijagnoza je ta i ta počinjemo s liječenjem i doviđenja.
A po ovome što si napisala iz sva ova 5 primjera ima bar po 1 simptom tako da je zbilja za nas laike teško išta saznati, ali svejedno ti hvala.
Kako to da znaš toliko o tome?

Radila sam jedno vreme na psihijatriskom odeljenju pa sam kroz razne terapije imala prilike da se susrecem s pacijentima oboljelim od raznih oblika sizofrenije.

Svakako bi trebala da nadjes nacina da ozbiljnije porazgovaras s doktorom kod koga je ona pacijent. Oni su u ovakvim slucajevima, na kraju krajeva, duzni da daju informacije najblizim clanovima porodice. Srecno i ne brini mnogo - uz pravilnu terapiju lekovima sizofrenija se moze dosta dobro drzati pod kontrolom. Samo nikada ne zaboravi - bitno je da se lekovi ne prekidaju i da se uzimaju redovno cak i kad se simptomi povuku. Prema tome, ako tvoja sestra u nekoj buducnosti zbog toga sto joj je bolje pokusa da prekine s lekovima (sto se cesto desava) podseti je na to koliko je bitno da ih uzima redovno i ne dozvoli da prestane s uzimanjem bez saglasnosti doktora.

#11 zbunjena1

zbunjena1

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 37 posts

Posted 12 May 2007 - 11:10

Draga, on 11 May 2007, 10:12 PM, said:

Radila sam jedno vreme na psihijatriskom odeljenju pa sam kroz razne terapije imala prilike da se susrecem s pacijentima oboljelim od raznih oblika sizofrenije.

Svakako bi trebala da nadjes nacina da ozbiljnije porazgovaras s doktorom kod koga je ona pacijent. Oni su u ovakvim slucajevima, na kraju krajeva, duzni da daju informacije najblizim clanovima porodice. Srecno i ne brini mnogo - uz pravilnu terapiju lekovima sizofrenija se moze dosta dobro drzati pod kontrolom. Samo nikada ne zaboravi - bitno je da se lekovi ne prekidaju i da se uzimaju redovno cak i kad se simptomi povuku. Prema tome, ako tvoja sestra u nekoj buducnosti zbog toga sto joj je bolje pokusa da prekine s lekovima (sto se cesto desava) podseti je na to koliko je bitno da ih uzima redovno i ne dozvoli da prestane s uzimanjem bez saglasnosti doktora.

Svakako hoću čim ga uhvatim, jučer sam bila kod nje i puno bolje izgleda.
Ma znaš šta me zapravo brine?
Vrtila sam si malo film i sjetila se da onda kad je to s glasovima počelo, zapravo bi masu puta ona čula nešto što je netko stvarno rekao ali bi čula krivo odnosno iskrivljeno. Znači nisu bili glasovi bez podražaja iz okoline. Jako me to brine, ne zato što mi je sestra ali mi nekako imam osjećaj da u njenom slučaju nije u pitanju šizofrenija. Ne znam šta da mislim ima situacija koje su i za i protiv...jedno je sigurno a to je da je ona puno više pažnje obraćala na sve, stvari koje su tu ali ih ti i ja ne registriramo jer nas ne zaniamju ili jednostavno nemamo vremena i sve je analizirala do u detalja za što ja svakako nisam imala volje.
Ma ni sama ne znam...

#12 nokia

nokia

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,707 posts

Posted 12 May 2007 - 11:29

zbunjena jako mi je žao zbog tvoje sestre,al zaista ne znam što bih ti pametnog napisala. Djelomično se mogu poistovjetiti sa tvojom pričom jer i ja imam obitelj koja zatvara oči pred problemom. Ne znam..... Nadam se da će biti sve okej. Tako mi je žao. Mlada djevojka, život je pred njom.... Budi uz nnju, razmisli o njenoj prošlosti,jer pokazivala kakve znakove, pričaj s njom, pokušaj ju razumijeti, biti će joj lakše.

#13 Irreversible

Irreversible

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 892 posts

Posted 12 May 2007 - 13:11

stvarno cudna prica
da li je stom prijateljicom probala neke droge
negdje sam citao da je bilo slucajeva da oni koji su se bavili crnom magijom da su pali u stanje opsjednutosti

#14 zbunjena1

zbunjena1

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 37 posts

Posted 12 May 2007 - 20:12

nokia, on 12 May 2007, 10:29 AM, said:

zbunjena jako mi je žao zbog tvoje sestre,al zaista ne znam što bih ti pametnog napisala. Djelomično se mogu poistovjetiti sa tvojom pričom jer i ja imam obitelj koja zatvara oči pred problemom. Ne znam..... Nadam se da će biti sve okej. Tako mi je žao. Mlada djevojka, život je pred njom.... Budi uz nnju, razmisli o njenoj prošlosti,jer pokazivala kakve znakove, pričaj s njom, pokušaj ju razumijeti, biti će joj lakše.

Razmišljam o njenoj prošlosti svaki dan i kad vratim film sjećam se nje kao jako društvene, otvorene osobe čak je može se reć bila i popularna. Sve je počelo kad se s tom frendicom posvađala, počela se povlačiti u sebe, upala u neku depru... Mislim da je imala jako puno (čak i previše ako se mene pita) vremena razmišljati o svemu što iz vlastitog iskustva znam da nije dobro. Čovjek tada upadne u neke sfere, vidi svijet onakav kakav zapravo i jest - surov i težak, ljudima padaju maske i vidiš ono što je ispod njih a to rijetko ko može zapravo podnijeti. Zato je najbolje zažmiriti na jedno oko i gledati površno jer kad malo bolje razmisliš naš je svijet ILUZIJA. I zato blaženi rad, ne kaže se bezveze u radu je spas, kad radiš nemaš vremena toliko razmišljati a to je u ovo današnje vrijeme u svakom slučaju bolje jer se rijetki mogu nositi sa istinom.

Šta je sa tvojim slučajem? Rado bi ti pomogla ako ništa barem razgovorom?!

#15 zbunjena1

zbunjena1

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 37 posts

Posted 12 May 2007 - 21:13

Cool, slažem se s tobom, čudna je priča, čudan je tok događaja i kako se sve nekako poklopilo...
Sjećam se da je pričala o tome kad su hipnotizirale jedna drugu da je otvorila neka vrata iza kojih je bio nekakav demon, nešto joj je rekao ne sjećam se točno a ono što mi se usjeklo je kad mi je rekla da se vrata nisu više dala zatvoriti...
Možda bi ljudi vjerovali u opsjednutost tek kad bi "opsjednuti" okretali glave, lebdili ili hodali po stropovima, ali onda bi ih bilo prelako skužiti zar ne?
Uzmimo npr., da hoćeš nekoga sj...ti, ne bi to radio na tako očit način, lijepo prvo uvjeriš sve da je lud pa onda i njega samog i hop- tvoj je...nema više borbe
Sve je to hipotetski ali ne i nemoguće, ja osobno nisam sklona takvom razmišljanju ali nije ni da ne vjerujem, jer mi se jednom desilo nešto što si i nisam baš mogla logički objasniti.

Što se droga tiče nije im baš bila sklona ali probala ih u svakom slučaju je. Trip- to je ono što me jedino brine, trava baš i ne ali nikad se ne zna.

Ma kaos mi je u glavi i sva sam u tome, tražim rješenje, objašnjenje bilo što.
Nije lako Bog zna, ali bojim se da je njoj još teže, i to je ono što me rastužuje.
Kad dođem kod nje voljela bih da joj mogu reći :"evo seka popij ovo i sve će nestati, vraćaš se u normalu" ali ne mogu i ona to zna- vidim joj u pogledu...Bila sam jučer kod nje i izgleda bolje, puno bolje nego prvi dan...eto utjehe i eto nade...

BTW zašto pitaš, imaš neka iskustva?

#16 Irreversible

Irreversible

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 892 posts

Posted 12 May 2007 - 22:02

procitao sam to negdje pa mi tako ostalo u glavi
osobno vjerujem da netko bas na takav nacin moze bit opsjednut ali isto
sam skeptican sa mogucnostu izljecenja jer ima puno sarlatana
sad ce biti na terapiji antipsihoticima ako nebude islo na bolje probaj i tu varijantu sa egzorcistom

i ja osobno cesto sumnjam u neku opsjednutost,zbog toga sto sam imao u djetinjstvu neke cudne snove koji su se doimali realisticni
ali eto neda mi se trositi pare na sarlatane pa u tom pravcu nisam puno istrazivao

#17 zbunjena1

zbunjena1

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 37 posts

Posted 13 May 2007 - 10:10

Nokia,
Razmišljam o njenoj prošlosti svaki dan i kad vratim film sjećam se nje kao jako društvene, otvorene osobe čak je može se reć bila i popularna. Sve je počelo kad se s tom frendicom posvađala, počela se povlačiti u sebe, upala u neku depru... Mislim da je imala jako puno (čak i previše ako se mene pita) vremena razmišljati o svemu što iz vlastitog iskustva znam da nije dobro. Čovjek tada upadne u neke sfere, vidi svijet onakav kakav zapravo i jest - surov i težak, ljudima padaju maske i vidiš ono što je ispod njih a to rijetko ko može zapravo podnijeti. Zato je najbolje zažmiriti na jedno oko i gledati površno jer kad malo bolje razmisliš naš je svijet ILUZIJA. I zato blaženi rad, ne kaže se bezveze u radu je spas, kad radiš nemaš vremena toliko razmišljati a to je u ovo današnje vrijeme u svakom slučaju bolje jer se rijetki mogu nositi sa istinom.

Šta je sa tvojim slučajem? Rado bi ti pomogla ako ništa barem razgovorom?!

Cool,
ti snovi su upravo to što se i meni par puta desilo, nešto kao polu san, ne možeš micati tijelo a svijestan si da sanjaš...a onda nešto preštrašno, ne bi voljela da se ponovi. Ma ima tu nešto gotovo sam sigurna samo kaj joj u tom slučaju tek onda ja ne mogu pomoći. A i to što kažeš, raznorazni šarlatani mogu stvar samo pogoršati...

#18 astimisa

astimisa

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 159 posts

Posted 13 May 2007 - 20:34

Ukoliko si recimo katolik i vjeruješ u Boga onda zaista postoi mogućnost opsjednuća, ali egzorcizam treba obavljati isključivo ovlašteni svećenik egzorcist u suradnji sa psihijatrom. Te stvari su jeko rijetke postoje posjednuća, opsjednuća.... ( Knjiga egzorcits govori- Gabrijel Amorth)Opsjednuta  osoba može govoriti stranim jezicima, bježati od svete vode.....
bla , bla ali prvo obavezno psihijatar.
Kod šizofrenija je najteže jer bolesnik ne želi priznati da je bolestan pa ga je teško odvesti u bolnicu ( strašno teško za obitelj- policija hitna pomoć...)

Meni se mama razbolila kad je imala 35 godina, duugo se lječila a posljednih 7 godina je u remisiji1!!!

Važno je započeti s terapijama na vrijeme dok se ličnost potpuno ne izgubi.

Želim vam svu sreću i hrabrost na tom putu ozdravljenja!

#19 joed

joed

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 298 posts

Posted 13 May 2007 - 21:39

Bok .Ja bolujem od dezorganizirane shizofrenije, liječim se već dvije godine, trenutno sam u fazi traženja posla, mada pomažem konobariti u jednom kafići.Neznam zašto imam tu dijagnozu,ali što je tu je.Sestri bude sigurno bolje, samo treba piti lijekove i biti jako strpljiv jer svaki dan je dan ozdravljenja, strpljivost je najbitnija i podrška od nekoga.Lijepo da se tako brineš za sestru to joj sigurno jako pomaže, držite se.

#20 Majolina

Majolina

Queen of the Wolves

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,968 posts

Posted 13 May 2007 - 23:55

O šizofreniji sam zaista malo znala dok se moj zet nije razbole... to je bio udarac, jer kad gledaš osobu kako se menja iz dana u dan, bude zaista teško...
Naime, on se samo jednog dana probudio i umislio da ga neko prati, da čuje glasove i sl. Završio je na kraju u bolnici, i dobio dijagnozu paranoidna psihoza, i posle nekog vremena (recimo godinu ipo do dve) umislio je da mu lekovi nisu potrebni, i kako je on zdrav... Čak mu je i jedan dr to potvrdio, što je bila najveća greška.
Pre dve godine, kada sam ja videla, počeo je da se menja, postajao je opet ona ista osoba kao i na početku lečenja... izgubljen... u svom svetu... i naravno odbijao da ide kod lekara. Ja ne znam šta se sve tačno događalo u životu moje sestre tada, ali sada polako saznajem... to su bila maltretiranja, što psihička što fizička, čak i dok je bila trudna... Da skratim priču... nikome nije verovao, nije jeo hranu koju npr. moja majka spremi, ništa nije uzimao iz ruke, umislio je da će mu neko ukrasti dete... i i dalje bez terapije...
Sve dok se nisu odselili u Kanadu, i nije pokušao da ubije moju sestru, završio je u bolnici sa dijagnozom paranidna šizofrenija. Sada ima adekvatnu terapiju, i stanje mu se poboljšalo, ali zbog toga je izgubio porodicu, pošto ne sme da se vrati mojoj sestri jer bi njoj oduzeli dete.
Ovu priču nisam ispričala da bi te uplašila, naprotiv, nego da kažem koliko je važno lečenje i uzimanje lekova, da mora non stop da bude pod terapijom, i kao što je Draga rekla čak i kad se simptomi povuku.