Jump to content

Stetnost za organizam ?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
16 replies to this topic

#1 Michael Madsen

Michael Madsen

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,115 posts

Posted 16 May 2007 - 22:37

Alkohol ili tablete?
kad ljudima spomenes - svi bi ko iz topa ispalili da je alkohol sigurno stetniji za organizam - jetru itd.
al ja bas nisam siguran...
jer kad malo pogledamo koji se sve lijekovi nalaze clanovima ovog sajta po ladicama u sobi...
neki piju 3-4 vrste lijekova... neki vise put na dan...
kako jetra reagira na sve te tablete - antidepresive, anksiolitike, hipnotike, sedative itd. itd. ?!

Ja pijem alkohol skoro svaku vecer, a preko dana pijem ovo sto moram piti od lijekova,
s tim da cesto popijem i uz alkohol poneku tabletu.
I bas me zanima strucno misljenje - kad se sve zbroji - sto je stetnije  - alkohol ili ove nase tablete koje nam kao trebaju pomoci ?!

#2 antilopa

antilopa

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 989 posts

Posted 16 May 2007 - 22:52

Ve? smo pri?ali o alkoholu, pa i o kombinacija alkohola i tableta. Sve što unesemo u naše tijelo, ali i nanesemo na našu kožu, prolazi kroz našu jetru. Što je štetnije, ovisi o koli?ini i u?estalosti. I anestezija je štetna, i ne?ist zrak, i stres, i potisnute emocije i nekretanje...

Pa sad sve u kombinaciji može biti kobno... Jednostavno o osvješ?enosti osobe ovisi i to koliko je nešto štetno.
U jednom romanu postoji pri?a o prosjaku koji je svom djetetu polomio noge i u?inio ga bogaljem. Smatrao je da je u?inio veliku stvar za život svoga sina, jer u prosja?kom svijetu bogalji zara?uju puno više od obi?nih prosjaka. Umro je miran, s osmjehom na licu, jer je svom nasljedniku osigurao dobar život. Prema tome, što je štetno, loše, dobro stvar je ne?ijeg stava.

Znanost može dokazati da je štetnost alkohola za zdravlje osobe jako velika ukoliko se alkohol konzumira na odre?en na?in, ili tableta ako se konzumiraju na odre?en na?in. Imam kolegice koje su voltarenima dovele svoju jetru u stanje ciroze kakva se doga?a alkoholi?arima... Zaklju?ujem da ništa pretjerano nije dobro za naše zdravlje.

Toliko mogu napisati o ovoj temi. Osobno mislim da su ti lijekovi dovoljan teret za jetru, bilo bi mi drago da alkohol možeš izostaviti iz svoje pri?e, no ti imaš svoj život, svoj stil življenja, svoje stavove i njih živiš. Kao što ja živim svoje. Na svoj na?in...

#3 Michael Madsen

Michael Madsen

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,115 posts

Posted 16 May 2007 - 22:57

ma znam da je najstetnije piti alkohol i tablete skupa...
to sad izbjegavam.
al me zanima, opcenito... ne govorim o sebi ni o nekom od nas...

recimo osoba koja pije alkohol svaki dan, i osoba koja pije 2-3 vrste ovakvih lijekova svaki dan...
sto je stetnije ?

#4 antilopa

antilopa

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 989 posts

Posted 16 May 2007 - 23:09

Mislim da to ovisi i o stanju zdravlja osobe koja konzumira alkohol ili lijekove, te o koli?ini istih. Ako pogledaš na deklaraciji lijeka, tamo piše kod kojih se bolesti lijek ne smije uzimati, ili se kod nekih stanja mora kontrolirati krvna slika i sl. Ili se ne smije uzimati u kombinaciji s nekim drugim vrstama lijeka itd...

Organizam mladog i zdravog ?ovjeka može izdržati puno više nego organizam starije osobe, na?et hrpom poreme?aja i bolesti.

Po tome što znam, teško mi je op?enito govoriti o tome što je štetnije. Eto, nedostaje mi jednostavnost u izri?aju. Sigurno ?e se pojaviti neki sugovornik koji ?e pogoditi nit koju tražiš.

#5 suncica

suncica

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 284 posts

Posted 16 May 2007 - 23:22

pa stetno je i jedno i drugo , sve zavisi i od coveka do coveka i osetljivosti njegove jetre..Znam coveka kojem je jetra propala od gazirane vode a zatim kada je prestao da pije gazirano ona se vremenom obnovila. Mislim da tu nema mesta za pitanje sta je stetnije? Koliko sam ja uspela da primetim mnogima na ovom forumu je alkohol vema bitna stavka u zivotu ili neka druga doping sredstva..Kada mi je doktorica prvi put rekla sta cu piti od lekova i koliko ce to trajati meni je prvo na pamet palo da necu smeti da pijem alkohol.. leto ,more , plaza, pivo,rostilj ,pivo,kampovanje,pivo, zurke .....alkohol. Mislim da je alkohol jedan od cinilaca mog trenutnog stanja i da je godinam sluzio kao odlicna maska za sve probleme a sad se ta maska bas ofucala, pa sam jedno zlo zamenula drugim.

#6 Adnan

Adnan

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 886 posts

Posted 17 May 2007 - 22:31

samo bolan pij i uzivaj makar ti je tad dobro dokle zivis zivi ako ce otic otic ce nekom ode ko nije nikad ni pio mene boli kurac za to sta ce mi bit od cega sam nek mi je dobro

#7 haubica

haubica

oštrokandža

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 10,317 posts

Posted 18 May 2007 - 09:48

Zanimljivo da se nitko ne opija vinom. Jel' vino alkohol ili..:

#8 HAZE

HAZE

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 489 posts

Posted 18 May 2007 - 13:37

Ne sa ponosom, ja mogu da kazem da sam ovo apsolvirao sa najgorim ocenama. Moj doktor stalno ponavlja kako ne smem mesati i uopste koristiti alkohol dok sam pod terapijom, odnosno lekovima. Takodje kaze da stetnost terapije koju uzimam ne moze ni da se poredi sa od 3 pa navise malih piva, ja sam pivopija, posto sam manje vise sa svim zestinama toliko preterao da su mi se ogadile za ceo zivot. Apsolventski, ujutru je katastrofa kad prestane dejstvo alkohola, anksioznost razvaljuje, ali dok traje to je pakleno blazen osecaj, trenuci jedinog mira i spokoja.
Dakle Madsene stetnost je ne meriva,sa naucne strane,al ajt ga ti sad ostavi.

#9 chagall

chagall

zla kraljica

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,049 posts

Posted 18 May 2007 - 13:46

View Posthauba, on 18 May 2007, 10:48 AM, said:

Zanimljivo da se nitko ne opija vinom. Jel' vino alkohol ili..:
Kvalitetna vina spadaju u hranu.to je po nekim novijim svjetskim klasifikikacijama....dok smo mi Dalmosi ,po uzoru na stare Rimljane, to odavno znali.
Mene su od malena ucili da pijem vino....ali nisam se nesto navukla.
Volim popiti casicu-dvije crnoga .....nerazrijedjenoga ....uz ribu...to je zdravo
Opijanje vinom :hm: .....moras puno popiti u kratkom vremenu(degutantno) ili imati jako puno vremena....(svadbe ili romanticne noci u dvoje)....a to nisu bas cesti dogadjaji. :D
Inace
Mislim da su alkohol i tablete ubitacna i vrlo stetna kombinacija i da to treba svakao izbjegavati. :crap:

#10 loptica

loptica

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,211 posts

Posted 18 May 2007 - 14:06

Mene vino odmah hvata, od jedne case se zacrvenim ko paradajz, od druge mi se vec vrti i padaju mi svakakve budalastine na pamet, obicno placem :D

#11 Michael Madsen

Michael Madsen

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,115 posts

Posted 18 May 2007 - 14:27

a jebo vas... pa nisam otvorio temu da bi pricali tko sto pije...
to pricajte na caskanjima... :D

#12 loptica

loptica

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,211 posts

Posted 18 May 2007 - 15:56

View PostMichael Madsen, on 18 May 2007, 03:27 PM, said:

a jebo vas... pa nisam otvorio temu da bi pricali tko sto pije...
to pricajte na caskanjima... :D

Dobro sta se odmah ljutis :icon_blushing:

Ja se nasla u postovima, pa reko ajd i ja nesto da kazem :icon_blushing:

#13 Draga

Draga

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,921 posts

Posted 18 May 2007 - 17:05

Alkohol kod mnogih ljudi izaziva delovanje slicno ankisoliticima pa je bas zato cesta pojava da se medju ljudima s psihickim problemima nadje dosta alkoholicara. Medjutim, ukoliko se redovno konzumira, alkohol nakon nekog vremena gubi svoje dejtsvo, stvara se tolerancija i potrebne su vece kolicine da bi se postigao zeljeni efekat. Kad dodje do razvoja tolerancije, tad se vec moze pricati i o stvaranju ovisnosti. Cesto konzumiranje alkohola moze dovesti do depresije, osecaja bezvoljnosti i umora kao i hronicne promene slike mozga, i ostecenja mozdanih celija.  

Popijeni alkohol putem krvi dospeva do skoro svakog dela tela. Dok se konzumira umereno i povremeno, jetra ga brzo preradi i tako preradjen lako se izlucuje iz organizma. Kod hronicnih alkoholicara je nesto drugacije. Zbog ucestalosti i velikih kolicna alkohola, njihova jetra nije u stanju da ga preradi u celini, pa se zaostali alkohol i njegovi produkti u organizmu ponasaju kao otrov. Posledice tog dejstva su ostecenja skoro svih organa u telu. Medju prvima strada jetra. Ostecenje jetre moze biti od blagog, preko uvecane i masne jetre, pa sve do ciroze. Zbog stalnog iritirajuceg dejstva alkohola na sluzokozu zeluca i dvanaestopalacnog creva moze nastati chir, koji, ako se ne prekine dalja konzumacija može probiti zid želuca, ili na telu chira moze doci do razvijanja tumora. Cesta posledica je i zapaljenje gusterace (tzv. pankreatitis) a kao posledica toga moze da se razvije i secerna bolest. Alkohol deluje i na kardiovaskularni sistem, mnogi alkoholicari boluju od povisenog krvnog pritiska, kod mnogih se javlja popustanje i slabljenje srcanog misica. Najosetljiviji na dejstvo alkohola je nervni sistem sto kao posledicu ima razna psihicka oboljenja, ukljucujuci nervozu, depresiju pa cak i psihoze. Naravno, sve ovo se odnosi pre svega na hronicne alkoholicare, odnosno osobe koje svakodnevno konzumiraju vece kolicine alkohola.

E sad, tablete definitivno ostecuju jetru do odredjene mere (opet sve zavisi od vrste i kolicine tableta koje se konzumiraju). Ali, tablete obicno imaju “zadatak” da ciljano deluju na odredjene delove tela a time i pomognu u primarnom problemu zbog kojeg ih uzimamo. S druge strane, alkohol deluje na vecinu organa, i nema ciljano dejstvo (sem naravno privremenog opustanja) koje za posledicu ima vece probleme nego pre samog konzumiranja. Osim toga, alkohol je po svojoj priodi depresant, sto znaci da s vremenom dovodi samo do jos vece depresije.

Prema tome – definitivno ako treba birati izmedju dva zla – tablete su ipak manje zlo.

#14 haubica

haubica

oštrokandža

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 10,317 posts

Posted 18 May 2007 - 17:13

Al kade je društveno prihvatljiv sramota je ne pit.  Smatra se "prijateljem",al je samo varka. ?ini mi se da je zagorska županija prva po alkoholizmu,a oni piju gemište (ipak je vino u pitanju).
p.s.@ Draga zašto ovo nisi ranije napisala?

#15 Michael Madsen

Michael Madsen

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,115 posts

Posted 18 May 2007 - 17:22

Draga, hvala ti na strucnom odgovoru...
Bas tako nesto sam i trazio sa ovim topicom :D

#16 Draga

Draga

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,921 posts

Posted 18 May 2007 - 17:41

View Posthauba, on 18 May 2007, 06:13 PM, said:

p.s.@ Draga zašto ovo nisi ranije napisala?

Zato sto nisam imala bas puno vremena pa sam tek danas procitala ovaj topik.

MM - s obzirom da uzimas kombinaciju alkohola i tableta, nadam se da si svestan da time sebi duplo vise stetis. Za svoje dobro - pokusaj smanjiti alkohol. Ponekad popiti malo alkohola nije nista strasno, ali kako to obicno bude - ni jedna krajnost ne donosi nista dobro.

#17 HAZE

HAZE

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 489 posts

Posted 19 May 2007 - 15:07

Hvala draga,al izgleda nemas kome da pricas, meni je donekle to isto tako objasnio psihijatar pa ja i dalje teram po starom!