Jump to content

Anksiozno-depresivni poreme?aj

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
9 replies to this topic

#1 Gimli

Gimli

ÄŚlan

• Newcomers
  • PipPip
  • 31 posts

Posted 06 June 2007 - 12:02

Ovo je moj drugi topic...?itaju?i ovaj forum shvatio sam da mi je potrebna stru?na pomo? i stoga sam je je i zatražio. dijagnosticiran mi je anksizno-depresivni poreme?aj i prepisan Seroxat 20mg u kombinaciji sa Misar 0,25. Evo, danas mi je dva tjedna kako uzimam AD i nakon prvih dana koje su obilježavale mu?nine i svi ostali simptoni ovog poreme?aja i uzimanja AD-a stanje se bitno popravilo...odnosno mogao sam ponovno normalno spavati u komadu. E sad, to je trajalo do no?as, kad sam opet imao no? punu bu?enja. Budu?i me za to?no deset dana ?eka veliki, možda i najve?i doga?aj u životu - svadba, vratila mi se i ona nesnošljiva jutarnja nervoza...naravno, nakonnekoliko dana te nervoze opet se javljaju želu?ane tegobe, koje ,usputno govore?i, nisu ni prestajale od po?etka ovog mog stanja (oko nekih dva i pol mjeseca). Osobno, ovo sadašnje stanje - povratak nervoze i nesanice, pripisujem približavanju toga važnog dana.Protekli tjedan sam bio psihi?ki odli?an, jedini mi je problem bio želudac koji se svakih par dana javljao, no na to sam ve? navikao tako da se da pregrmiti. Neki ?lanovi foruma (Ciganka) ?e prepoznati ovu pri?u sa drugih foruma i ja im se zahvaljuejm jer su me uputili da zatražim stru?nu pomo?. Moje pitanje je - Da li je povratak ovih nekih simptoma, po vašem mišjenju i/ili iskustvu normalan ili je to posljedica približavanja vjen?anja?Za šest dana idem na godišnji odmor(poduži) i cilj mi je izdurati do tada kada o?ekujem smirenje, barem djelomi?no, ovog stanja i povratak koliko-toliko normalnom životu. Problem, iz mog gledišta, je izme?u ostalog, ?injenica da je moj psihijatar rekao kako su AD izrazito uspješni u lije?enju tih poreme?aja i tu je moj mozak dobio "hranu" koja mi je popravila stanje....sve do no?as...sad je opet prisutna nervoza...o?ekujem da AD po?ene djelovati i nadam se najboljem...ako imate bilo kakav savjet slobodno mi ga predložite jer da nije bilo Vas ja bih vjerojatno sve ovo trpio i doveo se u mnogo gori položaj nego što zapravo jeste.Hvala ^_^

#2 ton?i

ton?i

Napredni ÄŤlan

• Members
  • PipPipPip
  • 90 posts

Posted 06 June 2007 - 12:27

naravno da je to vezano uz vjen?anje. ina?e su vjen?anje, rodjenje djeteta, smrti bliskih osoba, razvod, selidba i promjena posla najstresniji dogadjaji u zivotu.
i ja sam se udala prije nesto vise od mjesec dana, i imala sam blagu anksioznost prije vjen?anja pa sam povremeno uzimala xanax. medjutim , ja valjda imam nekakve zakasnjele reakcije, pa me jos gore spucalo tek kad je vjen?anje  proslo. jos uvijek se pokusavam izvuci iz tog stanja anksioznosti i depre.
i ja pijem seroxat, i mogu ti reci da sam u po?etku uzimanja imala uzasne no?ne napade panike, koji bi me budili iz sna, pa bi bilo dobro da uvijek negdje blizu stavis anksiolitik i popijes ga ako te spuca nesanica.
i nastoj se malo vise fizi?ki kretat, to ce definitivno pomoci.
sretno :D

#3 Gimli

Gimli

ÄŚlan

• Newcomers
  • PipPip
  • 31 posts

Posted 06 June 2007 - 12:32

Je, fizi?ka aktivnost mi je definitivno od velike pomo?i...najbolje se osje?am kad se totalno fizi?ki iscrpim (npr. na nogometu)...poslije toga valjda više niti nemam snage biti nervozan...Ina?e,nadam se da ?e to stanje barem biti ublaženo nakon svadbe i tijekom godišnjeg odmora...hvala na podršci

#4 Nermina.s

Nermina.s

zanesena

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,715 posts

Posted 06 June 2007 - 15:19

eh ti si isti ko i ja
naravno da je to zbog svadbe(samo neznam jel tvoja)a nije ni bitno
nas uzbu?uju i lijepe i ružne stvari
reagujemo tako zato što smo osjetljivi
seroxat je super lijek i vidjet ?eš treba još dvije-tri sedmice da on stvarno po?ne djelovat
stpi se bit ?e sve u redu :srculenca:

#5 ciganka

ciganka

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,709 posts

Posted 06 June 2007 - 15:55

Gimli, pa ja mislila da je vjencanje vec proslo!

Ajde, nema veze, prezivjet ces ti to. Nick ti je iz Lord of the Rings, cekaj, je li to onaj dwarf, pa kud si njega bas izabrao, bolje da si se predstavio kao Aragorn, cure bi se odmah potrgale da ti odgovore, hehe...

To sto si se super osjecao prvih desetak dana je placebo efekat, to je i meni bilo, a onda sve opet po starom. Slusaj, moras biti strpljiv, AD-u treba dugo da proradi, meni je bilo zamjetno bolje tek kada smo podigli dozu na 20 mg, nakon 7-8 tjedana. Ne mora znaciti da i tebi treba veca doza, ali super je sto si uzeo godisnji, a i nogomet ti je dobra ideja.
Ne znam da li ces moci, ali probaj se opustiti sto vise mozes, a ako je potrebno, drmni i po jedan anksiolitik pred spavanje, odmor ti treba, a ne da provodis besane noci pune brige. Sve ti je to od vjencanja, normalno, nije to mala stvar, vidis da i drugi s tim imaju problema. Ja svatove nisam imala, ali sam svejedno morala taj dan popiti par pica da se smirim, pa je na kraju sve ispalo prilicno veselo, barem meni, hehe..
Tvoje misli i preuvelicane brige ti unose nemir, probaj ih odbaciti...

#6 Gimli

Gimli

ÄŚlan

• Newcomers
  • PipPip
  • 31 posts

Posted 06 June 2007 - 16:03

Imaš pravo u vezi Aragorna...Gimli je uvijek mrzovaljan...što se ti?e AD-a meni ti je lije?nik prepisao Seroxat prva dva dana po pola tablete, aonda cijelu (20mg) tako da sam ti sad ve? na cijeloj tableti...anksiolitik mi je prepisala 2*0,25, s tim da pred spavanje uzmem cijelu tabletu, dakle 0,5 i to je super funkcioniralo....spavao sam kao beba...ali sad opet lagani nemir...imam onaj sat u sobi što ima velike brojke i svijetli u mraku...pa onda tijekom no?i gledanje...sad je 2:50, pa 3:40, pa 5:50...ono, konstantno bu?enje...a ja sasm mislio gle kako ti AD kod mene brzo djeluju...izgleda da im ipak treba više od deset dana...

#7 ciganka

ciganka

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,709 posts

Posted 06 June 2007 - 16:08

View PostGimli, on 6 Jun 2007, 04:03 PM, said:

Imaš pravo u vezi Aragorna...Gimli je uvijek mrzovaljan...što se ti?e AD-a meni ti je lije?nik prepisao Seroxat prva dva dana po pola tablete, aonda cijelu (20mg) tako da sam ti sad ve? na cijeloj tableti...anksiolitik mi je prepisala 2*0,25, s tim da pred spavanje uzmem cijelu tabletu, dakle 0,5 i to je super funkcioniralo....spavao sam kao beba...ali sad opet lagani nemir...imam onaj sat u sobi što ima velike brojke i svijetli u mraku...pa onda tijekom no?i gledanje...sad je 2:50, pa 3:40, pa 5:50...ono, konstantno bu?enje...a ja sasm mislio gle kako ti AD kod mene brzo djeluju...izgleda da im ipak treba više od deset dana...

Daj, baci taj sat kroz prozor!

Trebat ce malo vremena da AD proradi, ali nemoj se iznenaditi sto si nervozan, pretpostavljam da ce toga biti sve vise sto se sudbonosni dan priblizava. Ali vidi, ti znas razlog svoje nervoze, pa ti je malo lakse boriti se s tim. Sto te konkretno muci u vezi tog dana? Strah od vezivanja?

#8 Gimli

Gimli

ÄŚlan

• Newcomers
  • PipPip
  • 31 posts

Posted 06 June 2007 - 16:20

View Postciganka, on 6 Jun 2007, 05:08 PM, said:

Daj, baci taj sat kroz prozor!

Trebat ce malo vremena da AD proradi, ali nemoj se iznenaditi sto si nervozan, pretpostavljam da ce toga biti sve vise sto se sudbonosni dan priblizava. Ali vidi, ti znas razlog svoje nervoze, pa ti je malo lakse boriti se s tim. Sto te konkretno muci u vezi tog dana? Strah od vezivanja?

E vidiš to ti i je problem...ne, mislim da se definitivno ne bojim vezivanja...jednostavno mi mozak radi po principu: ujutro se budim nervozan jer znam da se nešto veliko približava...i onda, kad u miru razmislim o svemu tome, zapravo se jako svemu veselim...jednostavno, užasavam se ?injenice da moram ?ekati još desetak dana...pa zašto to nije danas?- to je pitanje koje si stalno postavljam...nikad ta subota....a za ekipu prire?ujem i veliki tulum par dana poslije pa mi se i tu vrzma po glavi svakojake stvari...htio bih da bude fenomenalno, da ja budem kakav bi ?ovjek trebao biti...a definitivno takav ne?u biti nakljukam li se anksioliticima...onda opet svane drugo jutro i ja se doslovno smijem sebi i svojim strahovima od dan ranije...zapravo jedva ?ekam da sve po?ne...i tako ti je to...što bi rekli za?arani krug...najgore mi je kad mi ljudi vele, Bože kako si ti smršavio...a šta da im kažem na to: Obi?no onu ofucanu: Moram izgledati dobro...a ?injenica je da sam bolje izgledao sa 75 kg nego sada sa 70...apetit mi se vrati ali nervoza o?ito radi svoje

#9 zicco

zicco

ÄŚlan

• Newcomers
  • PipPip
  • 48 posts

Posted 06 June 2007 - 22:48

ja bih ti rekao sledece...ako ti mozes da djuskas fudbal bez straha da ces posle drugog suta da padnes pokosen infarktom, ti si onda, bato moj, na konju. Ja nisam potrcao, ima cetiri godine, samo zato sto mislim da cu da dozivim tragediju.
sto se tice svadbe, meni je to proslo nikad bolje, iako sam mislio, mesec dana pred istu, da cu da dozivim nervni slom...opusti se...taj dan je samo tvoj i dan srecne mlade...videces, mnogo dobro. Zato su ga i smislili, da ti i tvoja draga uzivate...u najmanju ruku dok te izljubi 200 gostiju, to ti je 400 puta u obraz (u srbiji 600 puta), ceo dan ti prodje u tome, tako da ne stizes ni da mislis na nesto drugo. Eh, da...nabavi kuma koji je zavrsio menadzment, posto je on jadnik koji ce taj dan mnogo vise da najebe od tebe...

eto, ja ti zelim da vam sreca peva svaki dan, i puno puno decice, i zdrvaljaaa....i svega...
caos...

#10 Gimli

Gimli

ÄŚlan

• Newcomers
  • PipPip
  • 31 posts

Posted 07 June 2007 - 09:39

View Postzicco, on 6 Jun 2007, 11:48 PM, said:

ja bih ti rekao sledece...ako ti mozes da djuskas fudbal bez straha da ces posle drugog suta da padnes pokosen infarktom, ti si onda, bato moj, na konju. Ja nisam potrcao, ima cetiri godine, samo zato sto mislim da cu da dozivim tragediju.
sto se tice svadbe, meni je to proslo nikad bolje, iako sam mislio, mesec dana pred istu, da cu da dozivim nervni slom...opusti se...taj dan je samo tvoj i dan srecne mlade...videces, mnogo dobro. Zato su ga i smislili, da ti i tvoja draga uzivate...u najmanju ruku dok te izljubi 200 gostiju, to ti je 400 puta u obraz (u srbiji 600 puta), ceo dan ti prodje u tome, tako da ne stizes ni da mislis na nesto drugo. Eh, da...nabavi kuma koji je zavrsio menadzment, posto je on jadnik koji ce taj dan mnogo vise da najebe od tebe...

eto, ja ti zelim da vam sreca peva svaki dan, i puno puno decice, i zdrvaljaaa....i svega...
caos...
Puno ti hvala :srculenca: