Jump to content

patološko laganje

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
15 replies to this topic

#1 cinik

cinik

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 259 posts

Posted 17 September 2007 - 23:59

ne znam gdje bi zgurala ovu temu...
mislim, ..zapravo sigurna sam da je jedna moja poznanica patoloka laljivica...
lae na svakodnevnoj razini, i oko gluposti i oko velikih stvari...

znate li vi neto vie o tome?
poznajete li vi nekog takvog i kako se nosite s time?

#2 Majolina

Majolina

Queen of the Wolves

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,968 posts

Posted 18 September 2007 - 00:07

Patolosko laganje :hm:

Mogla bih da pretpostavim da jedino vodi ka tome da se privuce paznja ostalih. Ali isto tako i bolest u kojoj prosto ne znas da razlucis sta je istina a sta ne, zivis u svetu lazi. To je neka samo moja pretpostavka.

#3 MesijaDepresija

MesijaDepresija

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,119 posts

Posted 18 September 2007 - 00:07

Poznajem. Jedan od mojih mnogo dragih (sada bivsih) ortaka je takav.

Trudio sam se da ga razumem, ali nisam mogao. Ali ja mislim da je on bolestan. Pokusavao sam da mu objasnim da se ogranici samo na neophodne lazi, i to bas kada nema izlaz, ali nije vredelo. Pri tom sam mu i govorio da je laz losa i zato sto uvek moramo da pamtimo sta smo kome pricali, te da je bolje pricati istinu.

On i kada nema razloga, uvek ce reci laz. Takav je, i ne vredi.

#4 haubica

haubica

otrokanda

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 10,317 posts

Posted 18 September 2007 - 00:10

Nije li to neto pod imenom Minhauzenov sindrom?

#5 MesijaDepresija

MesijaDepresija

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,119 posts

Posted 18 September 2007 - 00:12

View Posthaubica, on 18 Sep 2007, 01:10 AM, said:

Nije li to neto pod imenom Minhauzenov sindrom?

Nesto tako. U Srbiji se za laganje u zargonu kaze, baronise (kao Baron Minhauzen), ili "kakav baron".

#6 cinik

cinik

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 259 posts

Posted 18 September 2007 - 01:02

...zaboravih napomenuti da je ova uz to jo i podla, i ?im ona nije u sreditu panje odmah ocrnjuje druge..tj.izmilja lai o njima...
ma uas...
a ne znam isplati li mi se ita joj govorit, kad mislim da ne bi pomoglo..kako je spirit napisao...

#7 MesijaDepresija

MesijaDepresija

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,119 posts

Posted 18 September 2007 - 01:07

Secam se jos jednog decka iz srednje skole. Ali on je lagao cisto iz razloga da bude u centru paznje. I jesu njegove price bile zabavne, a na neke smo se valjali od smeha, ali sta vredi kad cim zine slaze i nista od toga se verovatno nije ni desilo.

#8 Ovca

Ovca

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,274 posts

Posted 21 September 2007 - 11:12

mislim da svi poznajemo nekog takvog :D

mogu shvatiti da netko lae da se zatiti ili iz koristi....ne kaem da to opravdavam ali mi je jasno zato to radi
ali poznajem nekoliko ljudi koji lau zato da lau - o bilo ?emu i o bilo kome
e to ne razumijem.......koliko je to gubljenje energije na razmiljanje kome si ta slagao
mogu?e da se tu radi o nekom poreme?aju ???

#9 DUBY

DUBY

ORGANESSA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,504 posts

Posted 21 September 2007 - 11:12

PATOLOKO LAGANJE ILI KOMPULZIVNO LAGANJE

Ne postoji kao zasebna dijagnoza nego je dio nekih drugih poreme?aja i bolesti.

Ako neka osoba lae ?esto, ?ak i oko nevanih stvari, sasvim sigurno ima problem koji ju je ve? doveo ili ?e je dovesti do ozbiljnih problema u odnosima s drugim ljudima, u poslu a i mogu?ih problema sa zakonom. Prona?i to osobu "tjera da se koristi laima" je prvi vaan korak u pomo?i osobama s ovim autodestruktivnim ponaanjem. To zna?i da osoba treba potraiti stru?nu pomo?.

Naravno, re?i istinu ili lagati je moralna odluka svakog ?ovjeka. Ako se nau?imo lagati vjerojatno je da ?emo sve vie lagati u budu?nosti, ako nita onda zbog toga da prikrijemo prethodne lai.

Svi ljudi ?e re?i da ne vole laljive ljude. Zato? To je pitanje povjerenja, neizgovorenog dogovora da je povjerenje temelj svih odnosa, i da se odnosimo prema drugim ljudima onako kako bi htjeli da se oni odnose prema nama. Ozbiljne lai, ukoliko su otkrivene, mogu zauvijek razruiti odnose jer drugoj osobi postaje nemogu?e opet izgraditi povjerenje.

Kako moemo pomo?i dragim ljudima da budu iskreni prema nama?

Pokaimo im primjerom da laganje za nas osobno nije opcija. Podijelimo s bliskom osobom primjere kada nam je bilo teko re?i istinu, ali smo to ipak u?inili jer smo smatrali da je vano preuzeti odgovornost i zadrati samopotovanje.

Razmiljajmo o pogrekama (kako svojim tako i onima drugih ljudi) kao o prilikama da nau?imo neto, jer se na taj na?in gubi osje?aj da smo loi i da moramo greke prikriti laima.

Ako do?ete u priliku da vam osoba kae istinu, iako joj je moda bilo lake slagati, pokaite da to potujete. Zahvalite joj to govori istinu. Kaite joj da znate da to nije bilo lako i da se divite njenoj hrabrosti da preuzme odgovornost i nosi se s posljedicama.

Nemojte nastojati kontrolirati drugu osobu. Iz potrebe za svojim mirom i svojim "prostorom" odnosno intimom moe vas po?eti nepotrebno lagati, ?ak i oko sitnica.

Nemojte biti prekriti?ni i negativni. Ve?ina ljudi se boji da ?e ih drugi kritizirati i da ne?e biti prihva?eni. To je posebno izraeno u odnosima bliskih ljudi. Svaki ?ovjek prirodno eli izbje?i bol koju to nosi.

Budite usmjereni na izgradnju povjerenja u odnosu a ne na otkrivanje istine.

#10 Strašljivi zec

Strašljivi zec

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,318 posts

Posted 21 September 2007 - 11:36

Jel imam iskustva, imam u te kakvog...

Ve? sam se kao dijete susrela s tim...moj susjed, vrnjak, koji je imao problem s tim, naravno to tada nisam na to gledala.
I mislila da je to neka zlo?a, preseravanje ili neto takvo.
U stvari patoloki laov je bolestan ?ovjek.
I potrebna mu je pomo?, samo to sam je primjetila kod takvih ljudi je da oni uop?e nisu svjesni problema.

Problem je kada se na?emo u nekom odnosu s takvim ljudima, bilo kakvom, intimnom, prijateljskom, svakom odnosu koji nije povran.
Moje je iskustvo da ukoliko takav patoloki laov ne uvi?a problem, takav odnos ne dolazi u obzir. Jer nema povjerenja, to je temelj svakog zdravog dubljeg odnosa.

#11 Nermina.s

Nermina.s

zanesena

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,715 posts

Posted 21 September 2007 - 13:51

ja imam prvog komiju
nikad nisi na ?isto s njim
desi se da nas oko tri sata pozove sinu na ro?endan
mi do?emo nave?e njega nema,otiao sa enom u goste,a ena naravno pojma nema
kad ga pita jesi to kupio novo auto,on kae da jeste i ispri?a ti tako da te uvjeri skroz
kad ono on iznajmio rent-a -car da ode na more  i vratio...glupoist ?ista ta ja imam od toga

jednom ja u gradu i u?em u parfimeriju kad on sjedi preko puta u kafi?u sa svojim sinom,ja njima mahnem,a cura i parfimerije me pita odakle ga znam
ja joj kaem
a ona sva u ?udu ostane pa kao on je meni rekao da je djete od njegovog ro?aka,da on nije oenjen i stalno me zove da iza?emo :)

naao jednu curu i ona ?ula kako u njegovoj ku?i ima neka ena i djete,a on joj rekao kako su to izbjeglice i ne moe da ih istjera iz ku?e
ovo je samo dio njegovih bisera

#12 Strašljivi zec

Strašljivi zec

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,318 posts

Posted 21 September 2007 - 14:14

Nermina, komija ti je zakon...to je najbolje mora se tomu smijat.

#13 laura40

laura40

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,028 posts

Posted 21 September 2007 - 15:49

Haha, za komiju! Stvarno blago budalama....
No, alu na stranu ja sam bila u doticaju godinama sa osobom koja je patoloki laac tj. moj bivi ef, nevjerojatno s kolikom je on hrabro?u i mogla bih slobodno re?i drsko?u lagao, sve i svakoga i to ponekad bez ikakva pametna razloga. Neto prestrano. Toliko je s druge strane bio zavidan i ljubomoran da je to vjerujem njemu samom uasno veliki teret, naravno ako uop?e takve stvari analizira.
Opet imam i  mua koji  je svojevremeno imao neke takve bisere, ali vie tipa da je neke stvari izmiljao kako bi se nekom dopao i dodvorio, to ja opet smatram njegovom slabo?u i onda se deavalo da mu se mnogi podsmjehuju zbog tih njegovih izmiljenih pri?a. Na svu sre?u ipak je tokom godina sa tim prestao i nadam se da ?e tako i ostati.

#14 Draga

Draga

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,921 posts

Posted 21 September 2007 - 17:10

View Postlaura40, on 21 Sep 2007, 04:49 PM, said:

Opet imam i  mua koji  je svojevremeno imao neke takve bisere, ali vie tipa da je neke stvari izmiljao kako bi se nekom dopao i dodvorio, to ja opet smatram njegovom slabo?u i onda se deavalo da mu se mnogi podsmjehuju zbog tih njegovih izmiljenih pri?a.

Laura, upravo si kroz slucaj s muzem navela vecinu slucajeva kad je u pitanju patolosko laganje. Ljudi to uglavnom cine iz osecaja duboke nesigurnosti i nedostatka vlastite vrednosti. Laganjem kompenzuju vlastite nedostatke (ili one koje po svom misljenju imaju). Cesto puta ti isti ljudi, gledajuci objektivno, imaju mnogo toga, mogu biti u pitanju sasvim uspesni, inteligentni ljudi koji su zapravo puno toga postigli. Ali, po nekom njihovom sistemu vrednosti, to nije dovoljno. Opet, taj osecaj nize vrednosti odnosno inferiornosti najcesce se izgradjuje i detinjstvu sto znaci da s vremenom postaje deo identiteta. Odatle dolazi do patoloskog laganja, odnosno hronicnog poremecaja koji je u ovakvim slucajevima jako tesko izleciti. Samo po sebi patolosko laganje nije dijagnoza i kao takva ne postoji vec je obicno posledica nekog drugog poremecaja, a najcesce se radi o nekom obliku poremecaja licnosti.

Vecina ljudi zapravo pribegava lazima u zavisnosti od okolnosti i to obicno iz nekoliko razloga: u cilju samoodbrane, u cilju toga da ne povrede neke druge ljude, iz straha od moguce reakcije na istinu i eventualnih posledica te istine. Cesto puta svrha svih tih oblika laganja moze biti bas u tom osecaju nepoverenja u vlastitu vrednost i ispravnost vlastitih postupaka (primera radi - devojka odluci da izlazi uprkos zabrani roditelja  - ona njih laze prvo da bi izbegla eventualne posledice, a zatim (i cesto puta) upravo jer dolazi do konflikta izmedju onoga na sta je naucena (recimo nekog tradicionalnog odgoja) i vlastitih zelja. Kao posledica tih unutrasnjih sukoba dolazi do laganja. To je naravno samo jedan primer, ali je poenta da u takvim slucajevima ne mozemo pricati o patoloskom laganju i da je zapravo takvih slucajeva jako malo.

#15 Tana

Tana

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 370 posts

Posted 22 September 2007 - 13:12

U mojoj okolini imam dosta lazljivaca - svekar i svekrva (ne znam kako su se takvi nasli, zovem ih filmadzijama jer stalno pustaju filmove i veruju u njih), sestra koja ima poremecaj licnosti i jedna koleginica koja pravi meni i ostalim kolegama probleme. Oni lazu i ne primete da su slagali. Verujem da to moze da se izleci ali treba puno vremena za to.

#16 vavilon

vavilon

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 168 posts

Posted 26 September 2007 - 01:11

koliko je samo toga i sta sam ja sve cuo.
Jednom je jedan lik rekao da je ubio u basti vampira sa kolcem od boranije ili paradajza nesecam se tacno