Jump to content

moze li mi netko pojasniti?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
27 replies to this topic

#1 foxey

foxey

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 69 posts

Posted 14 December 2007 - 22:56

:)
koja je razlika izmedu anksiozno depresivnog poremecaja i bipolarnog.
Ako postoji jer zbunjena sam malo po onome sto nalazim na internetu i nije mi previse jasno.   :headscratch:  
Napokon sam se docepala psihijatrice te u prvoj dijagnozi kaze, poremecaj raspolozenja,
anksiozno depresivna slika.
sta bi li to trebalo znaciti tocno?
P.S.  nisam znala po koju temu upce postati ovo pitanje  :icon_blushing:

#2 Draga

Draga

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,921 posts

Posted 14 December 2007 - 23:51

Biopolarni poremecaj, poznatiji kao manicna depresija po svojoj kategoriji spada pod tzv. depresivne poremecaje, odnosno poremecaje raspolozenja, ali za razliku od anksiozno-depresivnog poremecaja ima nesto drugaciju simptomatiku i deli se na cetiri kategorije, u zavisnosti od prisutnih simptoma. Osnovna karakteristika biopolarnog poremecaja je smenjivanje epizode depresije i manije (dakle naglo i nekontrolisano smenjivanje ekstremno euforicnog i ekstremno negativnog raspolozenja). U zavisnosti od osobe periodi odredjenog raspolozenja mogu trajati od par dana pa do par meseci, izmedju epizoda osoba se moze vratiti u 'normalno' stanje, mada se kod mnogih pacijenata epizode smenjuju bez perioda stagnacije, odnosno 'normalnog' stanja.

Anksiozno-depresivni poremecaj je kombinacija nervoze, straha, stalne zabrinutosti, totalne bezvoljnosti, apatije,  neraspolozenja, suicidalnih misli i tome slicno. Simptomi su prisutni vecinu dana, i ne dolazi do naglih promena raspolozenja kao ni do pojave euforicnih stanja.

Anksiozno-depresivni poremecaj takodje spada pod grupu poremecaja raspolozenja, pa odatle i taj podatak na tvojoj dijagnozi.

#3 foxey

foxey

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 69 posts

Posted 15 December 2007 - 00:22

View PostDraga, on 14 Dec 2007, 11:51 PM, said:

Biopolarni poremecaj, poznatiji kao manicna depresija po svojoj kategoriji spada pod tzv. depresivne poremecaje, odnosno poremecaje raspolozenja, ali za razliku od anksiozno-depresivnog poremecaja ima nesto drugaciju simptomatiku i deli se na cetiri kategorije, u zavisnosti od prisutnih simptoma. Osnovna karakteristika biopolarnog poremecaja je smenjivanje epizode depresije i manije (dakle naglo i nekontrolisano smenjivanje ekstremno euforicnog i ekstremno negativnog raspolozenja). U zavisnosti od osobe periodi odredjenog raspolozenja mogu trajati od par dana pa do par meseci, izmedju epizoda osoba se moze vratiti u 'normalno' stanje, mada se kod mnogih pacijenata epizode smenjuju bez perioda stagnacije, odnosno 'normalnog' stanja.

Anksiozno-depresivni poremecaj je kombinacija nervoze, straha, stalne zabrinutosti, totalne bezvoljnosti, apatije,  neraspolozenja, suicidalnih misli i tome slicno. Simptomi su prisutni vecinu dana, i ne dolazi do naglih promena raspolozenja kao ni do pojave euforicnih stanja.

Anksiozno-depresivni poremecaj takodje spada pod grupu poremecaja raspolozenja, pa odatle i taj podatak na tvojoj dijagnozi.

hvala ti draga  :)
zbunilo me jer sam na netu naisla na clanak http://www.buzzle.co...depression.html
u kojem ispada da izjednacavaju anksiozno-depresivni poremecaj sa bipolarnim.
Muchas Gratias :)

#4 foxey

foxey

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 69 posts

Posted 25 December 2007 - 20:32

Dobila sam jucer nalaz psihotesta.  :sadangel:

Sudeci po rezultatu izleda da sam se javila na pravo mjesto.
Anksioznost i depresija su posljedice mjesanog poremecaja licnosti.

U nalazu stoji da sam dala veliki broj odgovora na schizoidnost i paranoidnost te impulzivno agresivne tendencije,
da imam sklonost iracionalnom ali nemam smetnje u testiranju realiteta niti sada pokazujem akutne znakove endogenog procesa.

Kao zakljucak svega ostala sam zbunjena , prepadnuta i totalno izgubljena.  :sadangel:
Neznam vise ni sama sto bi mislila i kako se postavila prema tome a jos manje koliko je moja okolina spremna na takve dijagnoze.
Nisam imala prilike popricati o tome sa doktoricom tj da mi objasni.

Pijem xanax i cipralex 9 dana vec i nadam se najboljem barem u kontekstu depresije i anksioznosti koje me same po sebi ubijaju.  :sadangel:

Ako itko ima slicnu dijagnozu, voljela bi da mi kaze svoja iskustva.
Shvatila sam da se moram lijeciti jer se stanje moze pogorsati (toga me i najvise strah), ali imam osjecaj da nece biti lako. :oioi:

#5 Care

Care

My name is care - (engl. briga, ), a carica sam odavno

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,101 posts

Posted 26 December 2007 - 08:05

Koja je to?na dijagnoza tvog psihijatra temeljem tog psihotesta?

#6 foxey

foxey

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 69 posts

Posted 26 December 2007 - 12:16

Nisam bila kod svog psihijatra imam termin prekosutra, pa cu je tek tada vidjeti i pokazati joj nalaz.
A ako mislis koja je dijagnoza samog psihotesta to sam gore uglavnom i napisala.

Skinula sam si knjigu preko neta o poremecaju licnosti "Personality disorder in modern life", ako ikoga zanima nek mi se javi pa posaljem,
ali neznam isto da li bi je smjela poceti citati dok ne obavim jos jednom testiranje, jer bi htjela drugo misljenje.

#7 balthazar

balthazar

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,177 posts

Posted 26 December 2007 - 12:19

Care misli na dijagnozu koju ti je doktroka upisala na lekarskom izvetaju (F ??)

Ti si iygleda ila kod psihologa, a ne kod psihijatra ?

Ali ko ti je onda prepisao lekove ? Jedino ako si ila kod klini?kog psihologa, on i testira i propisuje lekove.

#8 foxey

foxey

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 69 posts

Posted 26 December 2007 - 12:32

Aha :oioi:
ma zbunjena sam , da stvarno u nalazu nema F-nesto dijagnoze ,
ovdje je objasnjeno kako i kod koga sam bila  http://www.depresija...?showtopic=7125
Ljekove mi je propisala psihijatrica isto kao i psiholosko testiranje, koje nisam obavila kod nje tj svoje psihijatrice.
A zena koja me testirala je psiholog.

#9 balthazar

balthazar

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,177 posts

Posted 26 December 2007 - 12:38

View Postfoxey, on 26 Dec 2007, 12:32 PM, said:

Aha :oioi:
ma zbunjena sam , da stvarno u nalazu nema F-nesto dijagnoze ,
ovdje je objasnjeno kako i kod koga sam bila  http://www.depresija...?showtopic=7125
Ljekove mi je propisala psihijatrica isto kao i psiholosko testiranje, koje nisam obavila kod nje tj svoje psihijatrice.
A zena koja me testirala je psiholog.

A onda je sve jasno. Psihijatrica ?eka da vidi testove da ti odredi dijagnozu. Moda dijagnozu ne?e ni dobiti, ako psihijatrica zaklju?i da nema potrebe.
Psihijatri (rinkovi) nemaju pravo da testiraju, to smeju samo psiholozi (ili klini?ki psiholozi, koji smeju i da testiraju i da daju lekove)

#10 foxey

foxey

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 69 posts

Posted 26 December 2007 - 12:45

Ok onda cekam do prekosutra,
hvala ti Balthazare, i drago mi je cut da si bolje (naletila sam na tvoj topic u lijecenju)  :oioi:

#11 balthazar

balthazar

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,177 posts

Posted 26 December 2007 - 12:46

Hvala foxey   :oioi: !

#12 haubica

haubica

otrokanda

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 10,317 posts

Posted 26 December 2007 - 12:50

A di si se to?no testirala? Ina?e pla?a se samo participacija osim u slu?aju da nema dopunsko.Ja imam dopunsko pa ne pla?am.

#13 foxey

foxey

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 69 posts

Posted 26 December 2007 - 12:55

Neznam sta je CKZ ,
u domu zdravlja, na kraju privatno sam obavila testiranje.

ma pise  sve na na linku koji sam ostavila, narucila me me bila zena i nije rekla preko telefona da se placa i tek kad sam dosla na testiranje
mi je rekla da moram platiti, da ne radi preko socijalnog.

#14 haubica

haubica

otrokanda

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 10,317 posts

Posted 26 December 2007 - 13:08

Centar za krizna stanja

#15 foxey

foxey

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 69 posts

Posted 26 December 2007 - 13:10

Pa tamo su me otpilili, zvala sam ih bila gore na Rebro.

#16 haubica

haubica

otrokanda

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 10,317 posts

Posted 26 December 2007 - 13:32

Kako su te otpilili.Objasni?Mislim mora se naru?it osobno,a ne telefonom kolko mi je poznato.Barem na "Klinici za psih.med." jer dobije papiri? sa datumom  koji ti je potrean kad dolazi na testiranje.Jedino se kod psiha moe naru?iti telefonski.

#17 foxey

foxey

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 69 posts

Posted 26 December 2007 - 14:10

Jasno mi je da moram doc tamo osobno i nije mi to ni problem, nego sam pokusala tada saznati da li
oni uopce obavljaju testiranja preko uputnice na Rebru, pa sam nazvala centar za krizna stanja, javio se covjek,
nije se predstavio pa neznam je li bio tehnicar ili doktor i naljutio se sta uopce pitam.
Nije mi dao nikakve suvisle informacije, osim da obavljaju testove ali da su hospitalizirani pacjenti prvi na redu da se to nemoze preko telefona da bla, bla,
sve mi je to jasno ali uglavnom izmedu redaka je rekao da se ja kod njih nemogu naruciti a kad sam ga pitala ok a di i kome da se onda obratim
di moram doc, na koji odjel naruciti se , nije rekao nista osim sto je bio neugodan i ljut.
Care mi je kasnije na forumu rekla da mogu na tri mjesta obaviti tj naruciti se za testiranje na Rebru, to mi taj covjek nije rekao,
u ponedjeljak su mi na poliklinici za psiholoku medicinu dali broj gdje mogu pitati vezano za testiranje ali se nitko nije javljao niti se danas javlja, blagdani su pa je nezgodno,
Vidjeti cu , shvatila sam da se mogu naruciti na Rebru a sad sam ih zvala da vidim kada rade da ne dolazim bezveze do rebra, ali
kako se nitko ne javlja, neznam ni to.
Ma bit ce ok ,ali mrzim nase zdravstvo,
sve je je*** lud zbunjenog , hvala vam svima puno ovdje na forumu, pomaze mi cut tu?a iskustva.  :oioi:

#18 haubica

haubica

otrokanda

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 10,317 posts

Posted 26 December 2007 - 15:07

Ti si vjerovatno zvala centralu,a oni ti ba nisu neki izvor informacija.

#19 senchy

senchy

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 4 posts

Posted 26 December 2007 - 15:36

iam vec dvije godine kako ne posjecujem ovaj forum jer sam bio dobro, u stvari sam se trovao seroxatom i alkoholom pa sam samo ublazavao simptome,i mislio da mi je dobro. i tako evo me ponovo tu samo sad imam bipolarni 2 poreme?aj,a ne vie anksiozno-depresivni  mada evo vidim da ima sli?nosti, al onaj je bilo laksi za podnijeti, barem meni. zanima me koliko dugo ce trajati ovi moji simptomi odnosno kad cu ponovo poceti normalno govoriti,imaiti punu koncentraciju, necu iamti napadaje bezrazloznog bijesa, i sve u svemu kad ( sad bolji nego dok sam leao u bolnici) ce poceti ona normalna ravna linija raspolozenja tj koliko treba dugo vremena za postizanje ucinka potpunog izlije?enja ili bar potpunog uklanjanja simptoma ako je to moguce. kakva su vasa iskustva, ja se lije?im dva mjeseca na lamictalu i rissetu i otpusten sam iz bolnice prije sedam dana s tim da sam imao i ovisnost o alkoholu. zahvalan sam, da znam otprilike koliko trpjeti odnosno ivjeti sa ovim simptomima evo vidite koliko teeskoi tipkam a gdje tek ostalo. unaprijed hvala na pomoci nekome koje sve prezivio ili prezivljaqva ili ko ima objasnjenja i linove nekih drugih lijecenih i izlijecenih ili psiihijatrijskih odgovora.

#20 haubica

haubica

otrokanda

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 10,317 posts

Posted 26 December 2007 - 15:41

Bipolarci vie ne dolaze,ali morat ?u te razo?arati i re?i da ?e ako je to  prava dijagnoza biti zauvijek.