Jump to content

Psihoterapeut u Beogradu

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
9 replies to this topic

#1 Tehanu

Tehanu

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 248 posts

Posted 25 January 2008 - 19:07

Pozdrav.
Ako vec postoji tema, izvinjavam se. Jako mi je urgentno.
Za kratko vreme sam saznala da imam nekoliko potencijalno veoma ozbiljnih problema sa zdravljem i zelela bih da mi neko strucan pomogne da se sa tim suocim. Naravno, u soku sam i uvidjam da je mnogo nerazresenog stresa imalo udela u tome.
Preporucite ako znate nekog ko radi psihoterapiju u Beogradu, ali me zaista ne zanimaju ni izvikani ni neki koji su odavno izgubili svaki entuzijazam. Znaci, samo ako se setite  nekoga koga zaista smatrate dobrim.

#2 Klara

Klara

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPip
  • 82 posts

Posted 26 January 2008 - 00:46

Mozda nije odgovor koji trazis,alizelim da ti kazem ono sto sam ja zakljucila na osnovu svog skromnog
iskustva .
Zapravo mislim da bi ti psihijatar mnogo bolje pomogao nego psiholog.Ne bi sada da ulazim u razloge ovog svog misljenja,nego bi ti savetovala da se dobro raspitas o svemu.
Imala sam jedno jako lose iskustvo sa psihologom privatne prakse,a cula sam da  nisam usamljen slucaj.

#3 Tehanu

Tehanu

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 248 posts

Posted 26 January 2008 - 01:15

View PostKlara, on 26 Jan 2008, 12:46 AM, said:

Mozda nije odgovor koji trazis,alizelim da ti kazem ono sto sam ja zakljucila na osnovu svog skromnog
iskustva .
Zapravo mislim da bi ti psihijatar mnogo bolje pomogao nego psiholog.Ne bi sada da ulazim u razloge ovog svog misljenja,nego bi ti savetovala da se dobro raspitas o svemu.
Imala sam jedno jako lose iskustvo sa psihologom privatne prakse,a cula sam da  nisam usamljen slucaj.
Joj Klara, moguce da je psihijatar sigurniji jer se bavi mnogo egzaktnijim stvarima. I ne sumnjam da imas lose iskustvo. Ja znam za jednu sto je zavrsila sociologiju a izdaje se za psihotetrapeuta.
Ali, moja situacija je specificna, a cini mi se da su psihijatri tu pre svega da podese farmaceutski deo price, i ako odbijes, saradnja je zavrsena. Ja ne zelim nikakve lekove, ima da ih se napijem zbog drugih stvari do kraja zivota. Ne zelim da sebe omamljujem, nego zelim da otvorim oci i da mi neko pomogne da se pomirim sa zdravstvenom situacijom za koju sam upravo saznala. Mozda necu uspeti da nadjem nekog pogodnog za to, ali trazim i nadam se.
Posto ja nemam iskustva sa psihoterapijom, slobodno napisi sa kakvim si se problemom srela, i na sta da obratim paznju.

#4 Draga

Draga

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,921 posts

Posted 26 January 2008 - 01:44

Tehanu, postoje psihijatri koji su se specijalizovali za psihoterapiju, i ta opcija je mozda jos najbolja. Problem je sto ih je nesto teze pronaci, ali nije nemoguce.

Osim toga, rekla bih da je kod nas problem sto svako 'ko zavrsi psihologiju moze biti psihoterapeut. Iskreno se nadam da ce se to s vremenom promeniti. Primera radi, u mnogim zapadnim zemljama diplomirani psiholog po zakonu ne moze raditi psihoterapiju ukoliko se dodatno ne specijalizira u tom pravcu. U Kanadi je recimo potrebno da se odradi odredjen broj sati psihoterapije pod direktnim nadgledanjem, zatim poloziti dodatne ispite i tek onda aplicirati u asocijaciju usko specijalizovanu za psihoterapiju. Prilikom trazenja posla, skoro da se ne moze dobiti posao psihoterapeuta ukoliko se nema zvanicno ovlascenje od te asocijacije. Uz sve to, vecina psihoterapeuta ima i magistarsko obrazovanje a mnogi su i doktori nauka. S obzirom da je psihologija po svojoj prirodi izuzetno siroko podrucje, s puno razlicitih pravaca, licno mislim da je taj zakon jako dobra ideja, narocito ako se uzme u obzir da psihoterapeuti rade s ljudima sirokog spektra psihickih poremecaja i prema tome imaju ogromnu odgovornost u radu s pacijentima.

#5 Tehanu

Tehanu

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 248 posts

Posted 26 January 2008 - 02:04

Draga, hvala na pojasnjenju.
Nadam se da ce se ta kaubojstina u ovako odgovornoj profesiji nekada regulisati i ovde. Ali, valjda rad na crno stvara i nize cene, pa ove neadekvatno obucene cini veoma konkurentnim. Losa zakonska regulisanost, nize cene, nedovoljno informisani pacijenti i eto ga haos i losa reputacija za celu struku.

#6 Floyd

Floyd

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 115 posts

Posted 26 January 2008 - 10:04

Potrai u Beogradu, mislim da se ustanova zove, ovako iz prve ruke, "Psiholoki krugovi".

#7 Klara

Klara

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPip
  • 82 posts

Posted 26 January 2008 - 17:05

View PostDraga, on 26 Jan 2008, 01:44 AM, said:

Tehanu, postoje psihijatri koji su se specijalizovali za psihoterapiju, i ta opcija je mozda jos najbolja. Problem je sto ih je nesto teze pronaci, ali nije nemoguce.

Osim toga, rekla bih da je kod nas problem sto svako 'ko zavrsi psihologiju moze biti psihoterapeut. Iskreno se nadam da ce se to s vremenom promeniti. Primera radi, u mnogim zapadnim zemljama diplomirani psiholog po zakonu ne moze raditi psihoterapiju ukoliko se dodatno ne specijalizira u tom pravcu. U Kanadi je recimo potrebno da se odradi odredjen broj sati psihoterapije pod direktnim nadgledanjem, zatim poloziti dodatne ispite i tek onda aplicirati u asocijaciju usko specijalizovanu za psihoterapiju. Prilikom trazenja posla, skoro da se ne moze dobiti posao psihoterapeuta ukoliko se nema zvanicno ovlascenje od te asocijacije. Uz sve to, vecina psihoterapeuta ima i magistarsko obrazovanje a mnogi su i doktori nauka. S obzirom da je psihologija po svojoj prirodi izuzetno siroko podrucje, s puno razlicitih pravaca, licno mislim da je taj zakon jako dobra ideja, narocito ako se uzme u obzir da psihoterapeuti rade s ljudima sirokog spektra psihickih poremecaja i prema tome imaju ogromnu odgovornost u radu s pacijentima.

Odlicno si objasnila Draga,to sam i ja cula,nazalost prekasno.
Ovde kod nas, psiholozi ne podleze nikakvom nadzoru,niti se mozes bilo kome obratiti ukoliko nije sve po pravilima i ako si na neki nacin ugruzen necijom terapijom.
U Kanadi ,ukoliko te neko optuzi kao psihologa i to se na sudu pokaze kao tacno(ne znam detalje oko dokazivanja krivice), ti automatski gubis licencu i reputaciju.Tako da tamo psiholozi dobro paze sta rade.
Ovdje se te nazovi ordinacije, privatne prakse po kucama,ne registruju niti psiholozi placaju porez drzavi i sve ide van zakona.Nemaju dovoljno strucne prakse niti dovoljno kvalifikacije za to sto rade.

#8 haubica

haubica

otrokanda

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 10,317 posts

Posted 26 January 2008 - 17:13

BTW Tehanu i sociolozi mogu biti psihoteapeuti. Stvar je samo u dokolovanju.

#9 MesijaDepresija

MesijaDepresija

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,119 posts

Posted 26 January 2008 - 20:06

Psihijatri i ovde vec podlezu licencama (moraju biti clanovi i lekarske komore). ;) A sto se tice psihoterapije, postoji i faks za te stvari (ali ok to je psihoanaliticki faks i moze da ga upise svako ko je zavrsio neke srodno zdravstvene i socijalne visoke skole).

#10 Klara

Klara

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPip
  • 82 posts

Posted 26 January 2008 - 21:13

View Postspirit, on 26 Jan 2008, 08:06 PM, said:

Psihijatri i ovde vec podlezu licencama (moraju biti clanovi i lekarske komore). ;) A sto se tice psihoterapije, postoji i faks za te stvari (ali ok to je psihoanaliticki faks i moze da ga upise svako ko je zavrsio neke srodno zdravstvene i socijalne visoke skole).
Psihijatri mozda podlezu licencama,ali psiholozi jos uvijek ne,pogotovu ne oni koji rade po kucama
i nisu registrovali svoje nazovi ordinacije.