Jump to content

KAKO PROTIV TUGE

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
28 replies to this topic

#1 hartera

hartera

Ja nisam musko, ja sam zena

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,972 posts

Posted 22 March 2008 - 16:52

.... kako se boriti protiv tog osje?aja koji nastane u trenu .... nakon što vas nešto ili netko povrijedi .... mene po?ne lagano gušiti nešto unutra i tuga me potpuno obuzme .... misli su mi samo u tome .... i ne bi htjela tako.. htjela bi biti jaka ,ali nemogu ..... neznam kako ...dal nisam karakter ..kako ...kako protiv tog osje?aja ... zašto nemogu tugu prihvatit smireno kao sastavni dio života .... kao što prihva?am radost ..istina da je ovo ružan osje?aj ..ali ja ga nemogu nikako prihvatit i pomirit se sa njim .... fali mi snage i odvažnosti ..možda i samopouzdanja ..neznam ... govorim op?enito .....

...potaknuo me jedan razgovor sa de?kom ..al on je bio samo povod za razmišljanje o ovome ... osjetila sam da nije previše ushi?en da me vidi ... kao da mu nije dovolno stalo ..naravno to me povrijedilo ..to nemora ni biti istina ...ali u meni je sad taj spomenuti osje?aj i ja nemogu protiv njega ... nemogu prestat biti tužna ... a tolko ima lijepoga na svijetu ... život je tako kratak i ja svjesna toga svega ?amim u sobi i tugujem ... kako protiv toga ..  :)

Tuga

Piše: Konstantin Dragaš

Jovan je bio mali. Ne viši od metar i trideset.
Onda, jednog dana spopala ga je tuga.
Bio je tužan što ga je spopala tuga.
Pitao se: "Šta je to tuga?"

Tuga je nešto što se ne može ni videti a ni pomirisati. Tuga je nešto što mi ose?amo. Nešto najtužnije što postoji.
Tuga se krije u duši. Jovan trpi sada bol koji mu nanosi tuga. I zbog ?ega ta tuga postoji? Tu tugu su na?inili zli duhovi koji su, navodno, bili okrutni prema svetu.
Tuga ima i oca i majku. To su otac Tužnovati i majka Tužnica. Oni su zajedno napravili tugu, taj nevidljivi bol koji nam svakog ?asa zadire u srce.
Jovan je našao rešenje u jednoj knjizi o psihologiji. Tu je pronašao kako treba ukloniti tugu. Samo treba da se otarasimo loših i tužnih misli i sve ?e biti u redu. Jovan je pokušao. Nije uspeo.
Tuga je, me?utim, odjednom nestala. Jovan se iznenada oslobodio loših i tužnih misli koje su ga ?inile tužnim i jadnim. I sada, ovako slobodan, mogao je da se vrati svom svakodnevnom i uobi?ajenom životu.

Baruch Spinoza

Tuga prenosi ?ovjeka iz ve?e savršenosti u manju."

Dan Fogelberg

"Prolazili su kroz tvoju tugu i ostavili te
kako beskrajno miran...
sjediš me?u suvenirima."
(Souvenirs - 1974.)

Goethe

"Nijedna radost bez tuge ne biva!" (Faust)

Ivan Cankar

"Nema ljepše nade od one što je nikla iz tuge i nema ljepših snova od onih što ih ra?a bol."

Miguel de Cervantes

"Kad se ima kruha tad je i tuga lakša."

Rabindranath Tagore

"Cvijet sa tugom gubi latice, ali umjesto njih s radoš?u o?ekuje plod."

William Shakespeare

"Kada dolazi tuga - dolazi u mnoštvu."

... malo stihova za razmišljanje ... ovo boldano me nekako najviše tješi ... shva?am to kao nadu za ovo stanje tuge .. bar znaš da te poslije ?eka nešto lijepo ... malo tješi moram priznat ...  :srculenca:

#2 vjetrenjaca

vjetrenjaca

lusty bitch

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,086 posts

Posted 22 March 2008 - 17:36

ne znam kako je otjerati... jedino sto sam primjetila u svom slucaju je da sa onim stvarno stresnim situacijama se znam nosit, al onda puknem na necem takvom, nekakav obican komentar, pjesma na radiju, neka emocija koju prepoznam na tv-u, pogled, ili tek onako... i onda se uvuce u srce.

i meni se tesko sa njom suociti, dosta puta sam rekla da mislim da mi na neki cudan nacin volimo tu svoju tugu, mozda jer onda bar intenzivno osjecamo...sigurna sam da je u tome dio mog problema, sto se onda 'pustim tugovati'... i naravno svakim trenom tonem sve dublje, jer em sto se sjetim razloga em sto si natovarim drugih takvim ponasanjem...

jedno vrijeme je funkcionirao princip da radim u tim periodima bas ono sto inace ne bi. izasla vani, ostala doma, pricala, ili sutila, slusala veselu glazbu koja me zivcira, opet pospremala po stanu... sve ono sto mi se ne da... upalilo je koji put, no cesto za takav prekid s tugom nemam snage za forsiranje :)

#3 hartera

hartera

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,972 posts

Posted 22 March 2008 - 17:45

View Postbelfegora, on 22 Mar 2008, 05:36 PM, said:

ne znam kako je otjerati... jedino sto sam primjetila u svom slucaju je da sa onim stvarno stresnim situacijama se znam nosit, al onda puknem na necem takvom, nekakav obican komentar, pjesma na radiju, neka emocija koju prepoznam na tv-u, pogled, ili tek onako... i onda se uvuce u srce.

i meni se tesko sa njom suociti, dosta puta sam rekla da mislim da mi na neki cudan nacin volimo tu svoju tugu, mozda jer onda bar intenzivno osjecamo...sigurna sam da je u tome dio mog problema, sto se onda 'pustim tugovati'... i naravno svakim trenom tonem sve dublje, jer em sto se sjetim razloga em sto si natovarim drugih takvim ponasanjem...

jedno vrijeme je funkcionirao princip da radim u tim periodima bas ono sto inace ne bi. izasla vani, ostala doma, pricala, ili sutila, slusala veselu glazbu koja me zivcira, opet pospremala po stanu... sve ono sto mi se ne da... upalilo je koji put, no cesto za takav prekid s tugom nemam snage za forsiranje :)

potpuno te razumijem .... tako se i ja pustim ..i samo nastavim tonuti .... i još mi se sto drugih tužnih stvari natovari na le?a... prisjetim se samo loših stvari ..a trebalo bi upravo suprotno ..baš tada misliti na lijepe stvari ..pozitivno gleati naprijed ..... da se ne pustimo trebamo se terati raditi nešto kao što si rekla...evo ja se sada terala skidati neki program sa neta ..pa rezala ananas za sve uku?ane..pa pri?ala sa uku?anima i sve n silu ..ali i dalje taj odvratan osje?aj u meni ..i govorim si pa misli dobro ..misli pozitivno ..ali uzalud sve to kad me u grudima tišti ...  :)

#4 vjetrenjaca

vjetrenjaca

lusty bitch

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,086 posts

Posted 22 March 2008 - 17:48

da, mislim da unatoc trudu se ne osjecamo bolje. bar ne u brzem roku. al razlika je u tom sto napravimo tako manje stete... ma ne znam, nisam danas pametna... definitivno je sigurno da ne smijemo upalit tuznu glazbu i buljit u strop :icon_blushing:

#5 hartera

hartera

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,972 posts

Posted 22 March 2008 - 18:01

View Postbelfegora, on 22 Mar 2008, 05:48 PM, said:

da, mislim da unatoc trudu se ne osjecamo bolje. bar ne u brzem roku. al razlika je u tom sto napravimo tako manje stete... ma ne znam, nisam danas pametna... definitivno je sigurno da ne smijemo upalit tuznu glazbu i buljit u strop :icon_blushing:

da slažem ...a to sam BEZBROJ puta napravila ...  :) .. evo sada sam se malo trgnula pa se silila da radim nešto .da ne mislim na to nešto što me guši iznutra ... nemaš pojma kako ne želim gubiti vrijeme na takve osje?aje.... znam da nemožemo cijelo vrijeme biti sretni ..ali ja tu tugu nemogu prihvatiti ... nemogu .... potpuno me smlavi ...ko da je tenk preko mene prošao .... mora postojati na?in ..mora .....

#6 vjetrenjaca

vjetrenjaca

lusty bitch

• Banned on request
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,086 posts

Posted 22 March 2008 - 18:03

pa postoji. to sto radis jedan je od nacina...

#7 VALLERY

VALLERY

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,333 posts

Posted 22 March 2008 - 18:06

@harteric..tuga kao i sreca ne traju dugo..dodju i odu..
ako si tuzna odtuguj..nemoj se boriti protiv osecaja..ako ti se place ti placi..
plus doma si..nista strasno i da tugujes i places..
ako nocas izadjes mozda nestane taj osecaj tuge..i pitas ces se zasto si uopste tugovala..

nego..ono sa deckom..ja sam kao mladja prelazila preko svaki osecaj da nesta nije u redu..mislila sam da sam bila paranoicna i da izvodim..
a ustvari,svaki put sam bila u pravu..moj osecaj me nikad nije lagao..a ja nisam slusala sebe i intuiciju..
zato slusaj sebe..to je najbitno..
pa probaj razgovarati sa deckom..kazi mu iskreno sto te muci..ako je to prava veza ovo moze sano da vas zblizi..
mozda zato ne prolazi tuga..jede te neki crv iznutra..
nadji gde pocinje problem..

#8 hartera

hartera

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,972 posts

Posted 22 March 2008 - 18:27

View PostVALLERY, on 22 Mar 2008, 06:06 PM, said:

@harteric..tuga kao i sreca ne traju dugo..dodju i odu..
ako si tuzna odtuguj..nemoj se boriti protiv osecaja..ako ti se place ti placi..
plus doma si..nista strasno i da tugujes i places..
ako nocas izadjes mozda nestane taj osecaj tuge..i pitas ces se zasto si uopste tugovala..

nego..ono sa deckom..ja sam kao mladja prelazila preko svaki osecaj da nesta nije u redu..mislila sam da sam bila paranoicna i da izvodim..
a ustvari,svaki put sam bila u pravu..moj osecaj me nikad nije lagao..a ja nisam slusala sebe i intuiciju..
zato slusaj sebe..to je najbitno..
pa probaj razgovarati sa deckom..kazi mu iskreno sto te muci..ako je to prava veza ovo moze sano da vas zblizi..
mozda zato ne prolazi tuga..jede te neki crv iznutra..
nadji gde pocinje problem..

hvala ti vallery od srca  :kiss:
... pri?at ?u sa njim jer me to mu?i ....

#9 VALLERY

VALLERY

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,333 posts

Posted 22 March 2008 - 18:35

View Posthartera, on 22 Mar 2008, 06:27 PM, said:

hvala ti vallery od srca  :kiss:
... pri?at ?u sa njim jer me to mu?i ....
ma ja sam iz iskustva pretpostavljala sta te muci..sve dok taj mali crvic radi u tebi bices tuzna..
i slusaj..nemoj se muciti..samo bez veze trosis svoju enegriju..a mi sto smo prosli kroz depru ili jos prolazimo znamo najbolje koliko de dragocen svaki atom nase energije..
ako osecas da ima problem u vezi ili da je problem samo u tvojoj glavi ti razgovaraj deckom..
uvek imas 2 rezultata..ako je to iskrena ljubav i veza  iskren razgovor i razmena emocija moze samo da je ojacaju..
ako nije..bolje i da nisi u takvoj vezi..samo ce te trositi..
i moj savat:UVEK SLUSAJ SEBE! NEMOJ BEZATI OD SEBE! :kiss:

#10 hartera

hartera

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,972 posts

Posted 22 March 2008 - 18:41

View PostVALLERY, on 22 Mar 2008, 06:35 PM, said:

ako osecas da ima problem u vezi ili da je problem samo u tvojoj glavi ti razgovaraj deckom..
uvek imas 2 rezultata..ako je to iskrena ljubav i veza  iskren razgovor i razmena emocija moze samo da je ojacaju..
ako nije..bolje i da nisi u takvoj vezi..samo ce te trositi..
i moj savat:UVEK SLUSAJ SEBE! NEMOJ BEZATI OD SEBE! :kiss:

..u pravu si mu?i me taj crvi? ..kako iz iskustva znam da preemotivno doživljavam i najmanji drek koji može ali i nemora biti bitan i nešto zna?iti teško mi je razlu?iti .. no ?injenica je da ja nisam sigurna u njegove emocije .... tj. on ih ne iskazuje na na?in na koji ih ja iskazujem ..al dobro svako je biljka za sebe .. zato mi je i glupo suditi da on ništa ne osje?a samo zato jer se ne smješka i ne leprša ko ja cijelo vrijeme .... o?ito je druga osoba ..znam kad bi bivši bio namršten ja bih misla da nešto ne valja da me ne voli i cijeli film mi nastane u glavi i na kraju se ispostavi da je on razmišljao o ne?em stotom što nema veze samnom ...baš mi je antilopa rekla da se i ona tako nekad zabrine za muža..da misli da je neš skrivila i na kraj ispadne da je sve to proizvod naše glave ... zato ne želim srljati u neke razgovore ako nema stvarnog povoda za to ....

#11 Fluka

Fluka

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 664 posts

Posted 22 March 2008 - 18:42

Ja sam zaklju?ila da se protiv tuge možemo boriti samo ne uznose?i se. Kad smo ve? kod stihova, znaš onog od Cesari?a: ma kako uzdiglo se srce, klonuti mora, mora pasti..
Ali onda gubimo svoju ljudskost. Taj ushit, tu silinu ako si dopustimo da osjetimo uvijek ?emo to platiti tugom.. To je kao droga, kad te pusti bude ti loše.
Ja sam prije koji dan imala "situaciju" i dok god je nisam razrješila bilo mi je majko mila.. to više ni tuga nije, to je prestrašno!

#12 hartera

hartera

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,972 posts

Posted 22 March 2008 - 19:17

... znam ..zato i nekad kolko god sam sretna znam da ?e se ta sre?a naplatiti sa istom tolkom tugom ... nemogu to prihvatiti ..znam da nema tuge ne bi znali cijeniti sre?u ..ali sam ja valjda još nezrela pa ko malo dijete odbijam taj osje?aj a time ga samo pogoršavam ...

#13 demi

demi

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 359 posts

Posted 22 March 2008 - 19:38

Hartera, pogodila si mi temu!!!

Mene pere nekakva tuga zadnjih par dana i samo pla?em, ne znam kud i šta sa sobom, ništa me ne može razveseliti...strašno.

Sino? sam trebala kupiti nutelu sinu i nije mi se dalo, muž re?e što sam zaboravila kupiti a ja briznem u pla?. :plakanje:  Moš misliti. I plakala sam jedno sat vremena. Suze teku, a nekad ne mogu zaplakati da me ubiješ.

Tje?i me ova re?enica što je re?e Vallery, da tuga kao i sre?a ne traju dugo.

meni se ne treba desiti nešto tužno da bih bila tužna, ve? jednostavno me pukne i gotovo.

Zapla?em zbog sitnice.

Btw, ovo vrijeme je loše pa i ono utje?e na raspoloženje.

#14 Miss Anne Thropy

Miss Anne Thropy

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 423 posts

Posted 22 March 2008 - 19:46

kako protiv tuge?

...?...

bože...pa to je sasvim jasno.
nikako.

legneš. pla?eš. zaspeš. probudiš se.
i nikom ništa :)

idu?u no? opet...
pa kaj?
bar mi nije dosadno :)

mislim da bih se definitivno..al definitivno ubila kad osje?aja tuge u sebi ne bih imala.
to bi tek zna?ilo da sam pala na najniže mogu?e granice...jer goreg osje?aja od apatije nema..
mislim da je apatija..i indiferentnost jednostavno najgori patološki slu?aj koji postoji i da to definitivno nije ono što bi ?ovjek trebao osje?ati.

#15 antilopa

antilopa

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 989 posts

Posted 23 March 2008 - 10:26

Tuga je prirodna baš kao i sre?a, bijes, ljutnja, radost. To je emocija koja nam kazuje kako nešto u nama treba mjenjati, kako nešto treba otkriti i otpustiti, kao takva samo je simptom koji nam pomaže da u životu rastemo. Tugovanje je prirodno nakon što doživimo neki gubitak, predstavlja razdoblje u kojem se prilago?avamo novom životu. U tom slu?aju ona do?e i ode. No kad nam stalno zagor?ava život tada se trebamo zapitati što je to u nama što redovito izaziva taj osje?aj? Kako je to sada, a kako želimo da bude?

Baš sam se ju?er nešto rasplakala... Obuzela me tuga, no otišla sam u svoju sobu, pokrila se dekom preko glave i postavila si navedena pitanja. I dok sam odgovarala na njih javilo se desetak misli, spontano, nježno, tiho i otkrile mi pravo stanje stvari. Kad sam razriješila svoju tugu, shvatila njen uzrok, poslagala kockice, donijela zaklju?ke, s osmijehom sam ustala i nastavila svoj dan. Eto, neizmjerno sam zahvalna za nau?enu vještinu koja mi jako pomaže u životu. Tehnike koje sam nau?ila da u?em dublje u sebe...
No, to je moj put, moj na?in, a svatko od nas pokušava to kako najbolje zna. Bitno je osvijestiti osobnu mo? koju imamo u sebi, osvijestiti da u nama uvijek ima dovoljno snage i sposobnosti da odaberemo sre?u umjesto patnje. Ve? sama namjera vodi nas prema tome. Pa to što idemo tim putem sigurno ?e nam otkriti naše vlastite na?ine kojima ?emo ostvariti svoj mir i sre?u.  

I tuga nije gubitak vremena. Ona je samo znak da dalje moramo na druga?iji na?in. Sve što nam se doga?a može biti naša prilika za rast i razvoj. I kad tugu po?enemo gledati kao priliku i izazov, ona postaje nešto pozitivno i dobro u našim životima te gubi težinu, tamu, i negativu. Svaki osimijeh i osje?aj radosti, koji slijedi poslije nje, bit ?e još lijepši.

#16 Miss Anne Thropy

Miss Anne Thropy

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 423 posts

Posted 23 March 2008 - 15:40

eto, antilopa...ja se ponosim tobom!
bravo!  :srculenca:

#17 antilopa

antilopa

CARICA

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 989 posts

Posted 23 March 2008 - 19:28

View PostMiss Anne Thropy, on 23 Mar 2008, 03:40 PM, said:

eto, antilopa...ja se ponosim tobom!
bravo!  :srculenca:

Hvala ti!

#18 Marsovac

Marsovac

svemirski otkaÄŤena

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,559 posts

Posted 23 March 2008 - 23:12

Antilopa, tvoji su postovi uvijek tako poticajni i puni životne mudrosti da uživam ?itaju?i ih. Hvala ti na tome! :kiss:

#19 hartera

hartera

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,972 posts

Posted 25 June 2008 - 22:26

opet me hvata enormna tuga .. ineznam i nemigu se nositi sa tim osje?ajem  sadangel.gif radim ...tj. u?im cijeli dan .odvra?am si misli .. evo sad sam uklju?ila i tjelovježbu ...ALI taj osje?aj je u meni i RAZDIRE ME ..jer ipak što god radila i o ?emu god mislila osje?am tugu u sebi  sadangel.gif  sadangel.gif  sadangel.gif

... još da nadodam da tu tugu nosim ve? 6 godina ... i sad me potpuno obuzela .... shvatila sam ako ju osje?am 6 godina da ?u vjerojatno i cijeli život ...  sadangel.gif

#20 blues

blues

CAR

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 787 posts

Posted 25 June 2008 - 23:13

QUOTE(hartera @ 25 Jun 2008, 11:26 PM) View Post
... još da nadodam da tu tugu nosim ve? 6 godina ... i sad me potpuno obuzela .... shvatila sam ako ju osje?am 6 godina da ?u vjerojatno i cijeli život ...  sadangel.gif

hej hartera..
ne, ne znaci da ces je nositi cijeli zivot.. niti je nosis svih ovih 6 godina.. bilo je i dobrih perioda, perioda u kojima su tvoji postovi odisali optimizmom.. na tebi je da povecas te periode, a smanjis ove tuzne.. sve dok pozitivni potpuno ne nadvladaju..
sto je na kraju bilo od one terapije? jesi se javljala u tesu?