Jump to content

pomoc - neuroza i psihoza

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
26 replies to this topic

#1 michella

michella

Napredni ÄŤlan

• Members
  • PipPipPip
  • 63 posts

Posted 23 March 2008 - 16:55

koliko je tanka linija izme?u neuroze i psihoze???

imam prisilnu psihoneurozu. no, u zadnje vrijeme sam imala nekoliko napadaja koji se razlikuju od mojih uobi?ajenih tjeskobnih, suicidalnih ili opsesivnih "napadaja". u tim nedavnim napadajima kao da gubim razum, al doslovno.  jakoooo me to po?elo plašiti, jakoooooo........molim vas, ako mi bilo tko može odgovoriti kolike su šanse da neuroza prije?e u psuhozu?  pliz...bilo tko.....

#2 hartera

hartera

Ja nisam musko, ja sam zena

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,972 posts

Posted 23 March 2008 - 16:59

michela smiri se  :kiss:
... neznam odgovor na tvoje pitanje ... to bi bilo samo naga?anje.. jesi li pri?ala sa psihijatrom o tim napadajima koji ti se doga?aju ..naovi ga i dogovori termin da se ne mu?iš ovako .... i smiri se za se postoji lijek  :srculenca:

#3 Hari

Hari

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 360 posts

Posted 24 March 2008 - 07:00

Dali imas psihozu tj halucinacije itd ili se samo osjecas da nestajes i da ludis. Ako je ovo drugo onda je to depersonalizacija a ne psihoza. I psihoneuroza ne uzrokuje psihozu.

#4 michella

michella

Napredni ÄŤlan

• Members
  • PipPipPip
  • 63 posts

Posted 24 March 2008 - 09:48

halucinacije mi do?u nekad, ali nikad preko dana, ali mislim da su one nuspojave lijekova.  valjda je onda ovo drugo što ti kažeš hari - depresonalizacija. kak se manifestira ta personalizacija i kaj je to u biti?
nisam još razgovarala s psihijatrom baš o tome, imam dogovoren termin, ali tek za dva tjedna (državna, previše je ljudi, prerijetko imam, al kaj ?u....) al ionako se baš ne pouzdam u nju...

#5 HAZE

HAZE

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 489 posts

Posted 26 March 2008 - 04:51

Napisao sam odgovor na ovo sto je pitala michella i posle kratkog razmisljanja ga obrisao,otkuda nama forumasima pravo da nekome kazemo da li je psihotican ili ne,sta smo mi doktori,aj za depresiju, neurozu i poremecaje,ali ovo su ozbiljnije stvari............

#6 nadja

nadja

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 506 posts

Posted 26 March 2008 - 18:25

mozeas li sa nalazima koje imas otici do nekog privatnika samo da ti to razjasni, jedan termin... i onda nastavis ici redovno svom doktoru. mozda kombinacije lijekova ti to proizvode... potrazi jos jedno misljenje

#7 Hari

Hari

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 360 posts

Posted 30 March 2008 - 12:52

View Postmichella, on 24 Mar 2008, 09:48 AM, said:

halucinacije mi do?u nekad, ali nikad preko dana, ali mislim da su one nuspojave lijekova.  valjda je onda ovo drugo što ti kažeš hari - depresonalizacija. kak se manifestira ta personalizacija i kaj je to u biti?
nisam još razgovarala s psihijatrom baš o tome, imam dogovoren termin, ali tek za dva tjedna (državna, previše je ljudi, prerijetko imam, al kaj ?u....) al ionako se baš ne pouzdam u nju...

Kakve imas halucinacije i u koje vrijeme noci? Koliko traju itd. Ako se desavaju kad pocnes spavati ili kad se budis onda to je nesto drugo. Daj vise info.

#8 jedan_sasha

jedan_sasha

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 315 posts

Posted 30 March 2008 - 14:35

View Postmichella, on 24 Mar 2008, 09:48 AM, said:

Depersonalizacija je cest osjecaj koji dozivljava mnogo ljudi, ali ne pridodaju mu mnogi dosta paznje pa se brzo izgubi. To je onaj osjecaj kao da si van fokusa, kao da dozivljavas vantjelesno iskustvo. Kao da ti se slika i ton promijene, uspore, jednostavno cudan osjecaj koji moze da te uznervozi ako mu to dozvolis. To je sastavni dio svakog panicnog napada.
Ako mozes da se sjetis, kada imas visoku temperaturu, depersonalizacija je cesto prisutna ... nije to nista strasno.

Znaci dozivlja jda stvari oko tebe nisu stvarni ili da si se ti izmijenila... :clapping: glupost! :)

Depersonalizacija je poslije anksioznosti i depresije treci najcesci poremecaj kod ljudi. Najcesce se javlja poslije nezgoda, teskih povreda i bolesti ili dozivljenih fizickih napada. (prepisao sam naravno)

#9 michella

michella

Napredni ÄŤlan

• Members
  • PipPipPip
  • 63 posts

Posted 31 March 2008 - 21:51

sasha, hvala puno na pojašnjenju depersonalizacije, iako mi to baš i ne li?i na ono što sam doživjela....

hari, halucinacije mi se dešavaju  tijekom no?i/ranog jutra kad se probudim, u periodu od 2-7h, al nisam u polusnu, nekad se tad probudim, no nikad mi se nisu doga?ale prije spavanja, al ne znam, teško mi je odrediti koliko to uop?e traje. pa jel to normalno?

haze, ma mogao si napisati to što si htio, zašto ne, nitko ne kaže da moraš dati stru?nu dijagnozu:) samo sam htjela ?uti što misle ljudi koji su možda imali sli?nih iskustava ili jednostavno znaju nešto o tome...

al ina?e, ovo moje pitanje dal može opsesivna neuroza pre?i u neku vrst psihoze sam postavila, ne samo zbog napadaja gubljenja sebe, nego i zato što:
evo jedan primjer:
lai?ki: ako mi mozak kaže da ja moram ustati iz kreveta i protegnuti se ili oti?i nešto napraviti, da li je onda mogu?e da me mozak prisiljava i na neke druge stvari?

#10 michella

michella

Napredni ÄŤlan

• Members
  • PipPipPip
  • 63 posts

Posted 10 April 2008 - 22:46

ajme, moji strahovi su se ostvarili, antipsihotici i bolni?ko lije?enje me ?eka............................. :)  užasno se bojim. ode mi faks i sve u kurac!

jel to bolni?ko lije?enje vrijedi uop?e šta?

:hm:

#11 HAZE

HAZE

MEGA-MASTER

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 489 posts

Posted 11 April 2008 - 12:20

Ja pojma nemam,javi ce se oni koji su bili na bolnickom lecenju,ali ako ti je neki doktor rekao da to treba odraditi,onda obavezno..........

#12 michella

michella

Napredni ÄŤlan

• Members
  • PipPipPip
  • 63 posts

Posted 11 April 2008 - 14:04

ah, valjda.....prvo sam kategori?ki tvrdila da nema apsolutne nikakve šanse da odem u bolnicu, na kraju sam se ipak predomislila, ali ?u zasad na "dnevnu" bolnicu, pa ?u vidjeti što dalje.
eto, pa ako netko ima iskustva s tim tzv. dnevnim bolnicama, neka mi udijeli dve tri rije?i....   :)  pliz, neko?   :)

#13 Hari

Hari

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 360 posts

Posted 12 April 2008 - 03:54

View Postmichella, on 31 Mar 2008, 09:51 PM, said:

sasha, hvala puno na pojašnjenju depersonalizacije, iako mi to baš i ne li?i na ono što sam doživjela....

hari, halucinacije mi se dešavaju  tijekom no?i/ranog jutra kad se probudim, u periodu od 2-7h, al nisam u polusnu, nekad se tad probudim, no nikad mi se nisu doga?ale prije spavanja, al ne znam, teško mi je odrediti koliko to uop?e traje. pa jel to normalno?

haze, ma mogao si napisati to što si htio, zašto ne, nitko ne kaže da moraš dati stru?nu dijagnozu:) samo sam htjela ?uti što misle ljudi koji su možda imali sli?nih iskustava ili jednostavno znaju nešto o tome...

al ina?e, ovo moje pitanje dal može opsesivna neuroza pre?i u neku vrst psihoze sam postavila, ne samo zbog napadaja gubljenja sebe, nego i zato što:
evo jedan primjer:
lai?ki: ako mi mozak kaže da ja moram ustati iz kreveta i protegnuti se ili oti?i nešto napraviti, da li je onda mogu?e da me mozak prisiljava i na neke druge stvari?

NEZNAM KAKVE SU TO HALUCINACIJE KOJE SE DESAVAJU SAMO PO NOCI. ZAR NESPAVAS PO NOCI? MOZES LI OBJASNITI TE SVOJE HALUCINACIJE?

AKO TI MOZAK KAZE DA IDES USTATI IZ KREVETA I NESTO NORMALNO UCINITI, NEMORA DA ZNACI DA TE MOZE PRISILITI NA NEKE DRUGE STVARI. MOZES DOBITI POMISAO I NAGON DA NESTO NENORMALNO URADIS ALI NEMORA ZNACITI DA CES TO URADITI.

TI MENI NE ZVUCIS KAO DA IMAS PSIHOZU. LJUDI KOJI TO IMAJU O TOME BAS NE PRICAJU. STA SU TI DOKTORI REKLI?

#14 michella

michella

Napredni ÄŤlan

• Members
  • PipPipPip
  • 63 posts

Posted 12 April 2008 - 10:55

ma što se ti?e npr tog ustajanja iz kreveta i ostalih stvari koje moram raditi, to je sve samo OKP (a to mi je sad trenutno najmanji problem). to sam dala samo kao primjer, s obzirom da mi još nije bila uspostavljena neka dobra dijagnoza, pa sam bila sva u strahu od te vražje psihoze jer sam imala još i neke ?udne napadaje koji su meni djelovali kao nešto "pretpsihoti?no", ali nisam bila sigurna što je to. nemam psihozu (još, nadam se da ?e lijekovi pomo?i), nego sam u nekom pretpsihoti?nom stanju. uglavnom, rodila sam se "sjebana" :) (dijete neurofizi?kog razvoja, simptomi ADHD-a i sli?no), ali to nikad prije nitko nije primjetio, s godinama se svašta nakupljalo i eto me sad tu di jesam. izrazito natprosje?no sam agresivna i suicidalna. sad mi je pove?ana doza xanaxa, dobih antipsihotik (Metodin), maknuli me s zolofta jer nema nikakvog u?inka (a i organizam mi ne reagira dobro na lijekove), sljede?i tjedan trebam dobiti još neki drugi antidepresiv, ne znam koji ?e mi dati, i na dnevnu bolnicu (prvo na indikacijski pregled i onda ?e me tamo smjestiti, ne znam dal ve? sljede?i tjedan ili onaj iza).
hehe, a ovo Hari što si rekao da ne djelujem tako, ja ne djelujem ni depresivno, ni uop?e nestabilno niti bolesno.  kad sam rekla nekim ljudima što mi je, bili su u šoku. to je moj obrambeni mehanizam  :ludilo:
ah, valjda ?e biti dobro........jednom...............

krivo sam napisala, Moditen uzimam. zaboravljam svašta u zadnje vrijeme, pa i nazive -_-

#15 katastrofa

katastrofa

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 346 posts

Posted 12 April 2008 - 12:12

Ja imam dijagnozu anksiozno-depresivnog poreme?aja, ali 25 mg Zolofta dnevno mi je bilo sasvim dovoljno za normalno funkcioniranje. Bez Zolofta - skroz druga pri?a. Mene baš nikad nije mu?ila depersonalizacija, ali derealizacija i neublozne misli - prava no?na mora, pa se i ja ?esto pitam koliko je tanka linija izme?u neuroze i psihoze.

#16 Hari

Hari

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 360 posts

Posted 12 April 2008 - 12:22

Pretpsihicko stanje? Ama rekla si da imas halucinacije. A to bi trebalo da vidis, cujes, mirises, osjetis itd. ono sto drugi ne. Nevjerujem ja da si ti luda niti ces biti. Ti vjerovatno imas onu zestoku anskioznost koja ti pliva u krvi, pa od nje imas jak OKP i svakakve strasne misli i strahove, pa te taj stress dovede u neki dusevni osjecaj koji je neopisiv i slici mnogo na "pretpsihozu".

Ako nisi imala halucinacije ili psihozu (npr. radila nesto skroz nenormalno ili vjerovala npr. da te prati Americki satelit) onda trebala si pitati doktora da ti da nesto za mood disorder. AP ce te udebljati i imaju vise posljedica. Svakako je dobro sto ces ici u bolnicu i naravno slusaj doktora a ne mene, ali ako nisi imala psihozu, pitaj doktora za mood disorder tablete.

A mozes li objasniti te svoje napadaje sto tebi lice na "pretpsihozu"?

#17 katastrofa

katastrofa

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 346 posts

Posted 12 April 2008 - 12:42

View PostHari, on 12 Apr 2008, 01:22 PM, said:

Ako nisi imala halucinacije ili psihozu (npr. radila nesto skroz nenormalno ili vjerovala npr. da te prati Americki satelit)

Ja sam imala, a i sad djelomi?no imam, puno lu?a vjerovanja. Mislila sam da na ovom svijetu postojim samo ja, tj. samo moje misli, a da je sve drugo što vidim samo plod moje mašte. Za mene su ameri?ki sateliti pjesmica.  :whistling: Nisam imala apsolutno nikakve halucinacije, osim ako sam ih previdjela. :) Ovo što sam vjerovala je potpuna "suprotnost" od halucinacija. Haluciniraš kad vjeruješ da vidiš u nešto što ne postoji dok je kod mene bilo obrnutno, nisam vjerovala u ono što vidim, što stvarno postoji.

Išla sam kod psihijatra na "ispovijed", pa na psihijatrijsko testiranje kod klini?kog psihijatra koji isklju?ivo postavlja dijagnoze i kasnije kod psihoterapeuta. Svi troje su odmah u startu odbacili sve psihoze iz dijagnoze i složili se oko anksiozno-depresivnog poreme?aja i na kraju sam dobila terapiju Xanaxa na mjesec dana i 50 mg Zolofta dnevno koji je na kraju prepolovljen.

Sad vi recite tko je tu lud. Ako moje sumanute misli nisu "dovoljne" za psihozu onda stvarno ne znam u što trebaš biti uvjeren da bi je imao.

Btw, ja sam i dalje mislim da su oni gadno pogriješili.

#18 michella

michella

Napredni ÄŤlan

• Members
  • PipPipPip
  • 63 posts

Posted 12 April 2008 - 22:58

Meni prvotni lijekovi nisu pomagali. Samo su mi pogoršavali stanje (užasno) - tako sam ja onda mislila, no oni zapravo ne mogu pogoršati stanje, ve? se onda radi o tome da jednostavno nije bilo u pitanju to na što se prvo mislilo. Ne znam zašto sam odga?ala psihološko testiranje u po?etku, jer bi bilo pametnije da sam to odmah napravila, jer je ono na kraju pokazalo o ?emu se tu radi. ne bih ulazila u detalje što su pokazali (to je, ipak, moja privatna stvar), ali rezultat jest bio da moram u bolnicu i da moram biti pod stalnim lije?ni?kim nadzorom.
Hari, ja nisam rekla da sam luda, niti da ?u biti luda, to što ti pretpsihoti?no stanje ili nekakav oblik psihoze doživljaš ludilom, to je tvoj problem. Ja ga tako ne doživljavam.
A ovo o pra?enju ameri?kog satelita i sli?no, CIA i sli?no, hahahahaha, bilo bi lijepo kad bi se kod svih koji su u nekom obliku psihoze ili imaju prolazne psihoti?ne epizode manifestiralo upravo to. Kad bi tako bilo, psihijatri ne bi imali problema s dijagnozama i pizdarijama oko toga. A i sam znaš koliko je teško postaviti pravu dijagnozu i koliko se bolesnika krivo lije?i i sli?no.

Katastrofa, ako misliš da su ti je psihijatar pogriješio, promijeni ga. uostalom, ti sama najbolje znaš kako se osje?aš, a i kako ti lijekovi djeluju (ili ne djeluju).
Npr, antipsihotik koji ja sad uzimam, uzimam u jako maloj dozi za po?etak. i ne pada mi na pamet, da pristanem na ve?u dozu, jer se taj lijek ne smije uzimati ako se imaju neke odre?ene organske bolesti, a ja imam jednu od njih i ne bih smjela zapravo uop?e uzimati taj lijek, ali u maloj dozi mi valjda ne?e naškoditi. No, ionako sad idem svaki tjedan kod stare psihijatrice, idem i po drugo mišljenje kod nove, a i još malo u na bolnicu.
JA bih tebe, Katastrofo, poslala na još neka testiranja, jer ako je to zbilja tako, to nije samo ank.-dep. poreme?aj, ali ja sam samo laik pa......  :)

#19 Hari

Hari

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 360 posts

Posted 13 April 2008 - 02:46

View Postkatastrofa, on 12 Apr 2008, 12:42 PM, said:

Ja sam imala, a i sad djelomi?no imam, puno lu?a vjerovanja. Mislila sam da na ovom svijetu postojim samo ja, tj. samo moje misli, a da je sve drugo što vidim samo plod moje mašte. Za mene su ameri?ki sateliti pjesmica.  :whistling: Nisam imala apsolutno nikakve halucinacije, osim ako sam ih previdjela. :) Ovo što sam vjerovala je potpuna "suprotnost" od halucinacija. Haluciniraš kad vjeruješ da vidiš u nešto što ne postoji dok je kod mene bilo obrnutno, nisam vjerovala u ono što vidim, što stvarno postoji.

Išla sam kod psihijatra na "ispovijed", pa na psihijatrijsko testiranje kod klini?kog psihijatra koji isklju?ivo postavlja dijagnoze i kasnije kod psihoterapeuta. Svi troje su odmah u startu odbacili sve psihoze iz dijagnoze i složili se oko anksiozno-depresivnog poreme?aja i na kraju sam dobila terapiju Xanaxa na mjesec dana i 50 mg Zolofta dnevno koji je na kraju prepolovljen.

Sad vi recite tko je tu lud. Ako moje sumanute misli nisu "dovoljne" za psihozu onda stvarno ne znam u što trebaš biti uvjeren da bi je imao.

Btw, ja sam i dalje mislim da su oni gadno pogriješili.

Ja neznam koliko jos ti imas problema sa vjerovanjem u ono sto vidis ali koliko ja znam to gore sto si navela nije psihoza. Ima jedan pacijent koji nije siguran dali je covjek ili BOG. Onda kao i ti misli da samo on postoji a ostalo sve iluzija. Medjutim sta ga razdvaja od psihoze jeste da on nije siguran sta da misli. On ne vjeruje 100% da je Bog. Dali su mu dijagnozu OKP.

A ti, ako si sama na ovome svijetu, staces ovdje na forumu :)

#20 katastrofa

katastrofa

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 346 posts

Posted 13 April 2008 - 10:39

View Postmichella, on 12 Apr 2008, 11:58 PM, said:

Katastrofa, ako misliš da su ti je psihijatar pogriješio, promijeni ga. uostalom, ti sama najbolje znaš kako se osje?aš, a i kako ti lijekovi djeluju (ili ne djeluju).

JA bih tebe, Katastrofo, poslala na još neka testiranja, jer ako je to zbilja tako, to nije samo ank.-dep. poreme?aj, ali ja sam samo laik pa......  :)

Ja sam prvo otišla kod jednog koji je rekako da, bez obzira što sam ja uvjerena u to, kod mene nema nikakvih manifestacija psihoze, ?ak mi nije htio ni propisati nikakve lijekove nego mi je preporu?io redovitu psihoterapiju. Doduše, s tim dijelom je bio u pravu jer sam se iz tog sranja izvukla bez tableta nakon (samo) 3-4 mjeseca.

Kad se ta epizoda ponovila otišla sam kod jedne psihijatrice koja isklju?ivo postavlja dijagnoze i bavi se tim poslom skoro 30 godina, radila je u svim ve?im psihijatrijskim bolnicama i tako?er kaže da kod mene nema govora o psihozi nego o anksiozno-depresivnom popreme?aju.

Poslje nje sam bila kod još jedne koja je potvrdila prethodnu dijagnozu i rekla da joj nije jasno zašto toliko "želim" da mi netko dijagnosticira psihozu i da, ako ne vjerujem njima trroje, slobodno mogu ostatak života provesti na testiranjima, ali da mi sa ovakvim simpotima nijedan stru?an psihijatar ne?e dijagnosticirati psihozu.

Nakon toga više nisam išla na postavljanje dijagnoze, ali i dalje mislim da moja razmišljanja nisu baš "normalna" ili ako ho?ete "tipi?na" za anksiozno-depresivni poreme?aj.

Što se ti?e lijekova, 25 mg Zolofta dnevno mi je bilo sasvim dovoljno da me riješi svih "problema" u glavi. Sad mi je žao što sam prestala sa terapijom.  :)