Jump to content

F45/F32/,razmena iskustava

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
28 replies to this topic

#1 noveski

noveski

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 25 posts

Posted 05 August 2008 - 07:05

Pozdrav svima! Nov sam na ovom forumu, unapred se izvinjavam ako krsim neka pravila, administrator ce me, nadam se, dobronamerno upozoriti! Elem, proslo je nesto vise od mesec dana kako sam dobio dg iz naslova, pa bih da razmenim iskustva sa slicnim "slucajevima". Tome je prethodio citav niz pregleda i ispitivanja, ukljucujuci i magnetnu rezonancu endokranijuma(mozga), dakle toliko sam bio istraumiran, da mi je postavljena dg na kraju dosla kao olaksanje.

#2 iiioooppp

iiioooppp

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 33 posts

Posted 05 August 2008 - 09:35

Meni je psihijatar dijagnosticirao F45.0... Pijem Cipralex, bolje mi je nego to je bilo, ali jo mi se po glavi vu?e pomisao da mi neto nije u redu s cirkulacijom i da bih to trebao i?i provjeriti.

to pije od lijekova?

#3 noveski

noveski

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 25 posts

Posted 05 August 2008 - 19:51

Prepisan mi je Zoloft 50mg, 1/2 tabl. ujutru i Rivotril 2mg, po 1/4 tabl. ujutru i uvece. Glavni simptomi (osecaj smanjene osetljivosti - blage anestezioniranosti ili utrnulosti leve polovine tela - obraza, usne, ruke, noge, visok pritisak, ubrzan puls) su se prakticno prvog dana povukli. Medjutim, do tada samo povremen, sada je znatno ucestaliji simptom nemogucnosti dovoljno dubokog udisaja, nemogucnost da "do kraja" zevnem, sto uzrokuje da na silu hocu da zevam i onda imam utisak da nemam dovoljno vazduha. To resavam tako sto duboko disem na nos dok su mi usta zauzeta ispijanjem case vode, a najbolje se osecam dok plivam. Psihicki sam znatno bolje, iako primecujem smanjenu seksualnu zelju i delimicnu impotenciju, sto mi u ovom trenutku i nije toliko bitno.
Kontrole su mi na 2 nedelje, u medjuvremenu sam imao jako stresnu situaciju (majka mi je pala, slomila kuk i verovatno ce ostati nepokretna), a posto sam po misljenju doktorke to dobro podneo, nije mi povecala dozu Zolofta, sto je izgleda nameravala.

Koje si simptome ti imao i da li su te odmah uputili psihijatru, ili kao mene prvo neurologu, pa kardiologu, radiologu itd, itd...

#4 iiioooppp

iiioooppp

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 33 posts

Posted 05 August 2008 - 20:22

Kod psihijatra sam zavrio slu?ajno - ?ovjek se bavi neurologijom i psihijatrijom, htio sam drugi neuroloki pregled, a zavrilo je psihijatrijskim smile.gif

Meni je stvar po?ela ?udno. Osjetio sam nekakvu nestabilnost dok sam iao ku?i s posla, uspani?ario se, zavrio na hitnoj, tamo su mi rekli da mi je vjerojatno pao tlak. Zatim sam na svoju ruku obavio preglede kod neurologa i kardiologa (EKG i RR), gdje su rekli da je sve u redu. U me?uvremenu sam se uasno uko?io u le?ima, mii?i upali u gr?, to je dodatno potaknulo osje?aj nestabilnosti. Tu su onda krenule i epizode anksioznosti i panike; kroz glavu mi je prolazilo sve, od pomisli da imam rak, tumor(e), probleme s cirkulacijom, bolestan bubreg, sve to je moglo. To je ovih F45 smile.gif

I meni se ?inilo da mi glava trne. Znao sam se divlja?ki ?eati po njoj, samo da osjetim da je jo tu. Klasi?na anksioza. Fantomski bolovi, osje?aj visokog tlaka koji pro?e ?im si u glavi kaem "to je psihi?ki, ne fizi?ki", pritisak u prsima, sve to... Ali isto kao i kod tebe, ?esto mi se deava osje?aj kao da nemam dovoljno zraka.

Jo uvijek ne znam to mi je to?no, iako mi je stoput bolje nego to je bilo. Iao sam slikati vratnu kraljenicu i nalaz je uglavnom dobar: reducirana cervikalna lordoza, smanjena fleksibilnost i ograni?eni pokreti (ne da mi se sad po papir da to?no prepiem). Ako spustim glavu i tako je drim, osjetit ?u pritisak, kao da mi tlak ode nebu pod oblake, i nakon toga se osje?ati nestabilno. E sad, postoje dvije mogu?nosti: ili je zaista neto fizi?ki, u obliku problema s vratnom cirkulacijom (moram obaviti dopler karotida, a moda ?u napraviti i angiogram na svoju ruku), ili je sve na psihi?koj bazi.

Ne znam jesi li imao jo kakve fizi?ke simptome osim ove smanjene osjetljivosti, ali nevjerojatno je to se sve moe deavati s tijelom kad neto nije u redu s vratom - vrtoglavice, glavobolje, trnci, povra?anje, anksioza, gr?evi mii?a, zvonjava u uima... A nita ne boli na tom podru?ju, za razliku od npr. lumbalnog dijela ki?me, gdje sve boli kao da te netko ree pilom napola.

#5 Zorica34

Zorica34

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 556 posts

Posted 05 August 2008 - 21:45

QUOTE(iiioooppp @ 5 Aug 2008, 09:22 PM) View Post
Kod psihijatra sam zavrio slu?ajno - ?ovjek se bavi neurologijom i psihijatrijom, htio sam drugi neuroloki pregled, a zavrilo je psihijatrijskim smile.gif

Meni je stvar po?ela ?udno. Osjetio sam nekakvu nestabilnost dok sam iao ku?i s posla, uspani?ario se, zavrio na hitnoj, tamo su mi rekli da mi je vjerojatno pao tlak. Zatim sam na svoju ruku obavio preglede kod neurologa i kardiologa (EKG i RR), gdje su rekli da je sve u redu. U me?uvremenu sam se uasno uko?io u le?ima, mii?i upali u gr?, to je dodatno potaknulo osje?aj nestabilnosti. Tu su onda krenule i epizode anksioznosti i panike; kroz glavu mi je prolazilo sve, od pomisli da imam rak, tumor(e), probleme s cirkulacijom, bolestan bubreg, sve to je moglo. To je ovih F45 smile.gif

I meni se ?inilo da mi glava trne. Znao sam se divlja?ki ?eati po njoj, samo da osjetim da je jo tu. Klasi?na anksioza. Fantomski bolovi, osje?aj visokog tlaka koji pro?e ?im si u glavi kaem "to je psihi?ki, ne fizi?ki", pritisak u prsima, sve to... Ali isto kao i kod tebe, ?esto mi se deava osje?aj kao da nemam dovoljno zraka.

Jo uvijek ne znam to mi je to?no, iako mi je stoput bolje nego to je bilo. Iao sam slikati vratnu kraljenicu i nalaz je uglavnom dobar: reducirana cervikalna lordoza, smanjena fleksibilnost i ograni?eni pokreti (ne da mi se sad po papir da to?no prepiem). Ako spustim glavu i tako je drim, osjetit ?u pritisak, kao da mi tlak ode nebu pod oblake, i nakon toga se osje?ati nestabilno. E sad, postoje dvije mogu?nosti: ili je zaista neto fizi?ki, u obliku problema s vratnom cirkulacijom (moram obaviti dopler karotida, a moda ?u napraviti i angiogram na svoju ruku), ili je sve na psihi?koj bazi.

Ne znam jesi li imao jo kakve fizi?ke simptome osim ove smanjene osjetljivosti, ali nevjerojatno je to se sve moe deavati s tijelom kad neto nije u redu s vratom - vrtoglavice, glavobolje, trnci, povra?anje, anksioza, gr?evi mii?a, zvonjava u uima... A nita ne boli na tom podru?ju, za razliku od npr. lumbalnog dijela ki?me, gdje sve boli kao da te netko ree pilom napola.

Sve te simptome sa glavaom sam imala ,neke jo imam.Najgora mi je ta nestabilnost ,nosanje i kao osje?aj blage vrtoglavice.Dva puta sam slikala vratnu ki?mu i postoje promjene.Mene uasno boli ve?inu vremena, e sad od ?ega?Moj neuro -psihijatr mi je uklju?io stugeron ta ?e biti ,vidje?emo.Dopler sam traila par puta da radim ono neto i nije za tu opciju .Interesuje me ta ti je ANGIOGRAM.

#6 Hudson

Hudson

MEGA-MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 306 posts

Posted 05 August 2008 - 22:45

F45...uh sto mi je to poznato cool.gif ,umisljanje bolesti...Doktor ustanovi da nemas nikakvo telesno oboljenje,ali ti upravo trazis neki problem,dolazeci stalno i stalno,hipohondrija...F32,depresija....Takodje pijem rivotril,a i zoloft sam pio 2 nedelje i ne znam zasto sam prestao.U biti rivotril leci posledicu,dok se zoloft ili flunisan(prozak) prepisuje u lecenju uzroka,odnosno psihe.To je moja dijagnoza.....

#7 noveski

noveski

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 25 posts

Posted 06 August 2008 - 05:56

Nisam toliko razmisljao o problemima sa vratom, cak sam ignorisao uput lekara opste prakse za snimanje vratnog dela kicme! Sto se tice Stugerona, mislim da je nepotrebno za mladje ososbe (farmaceut sam po struci). Meni je ORL-lekar ordinirao Tanakan zbog zujanja u usima, ali neurologinja se na to nasmejala, u fazonu, samo ti jos to treba po ovoj vrucini, krv je ionako dovoljno razredjena!

#8 iiioooppp

iiioooppp

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 33 posts

Posted 06 August 2008 - 06:41

Probudio sam se maloprije, i kao da mi neto sjedi iza na glavi. Trapezoidi uko?eni gotovo do boli, donji dio vrata tako?er.

Kako je kod vas?

#9 Zorica34

Zorica34

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 556 posts

Posted 06 August 2008 - 10:26

QUOTE(noveski @ 6 Aug 2008, 06:56 AM) View Post
Nisam toliko razmisljao o problemima sa vratom, cak sam ignorisao uput lekara opste prakse za snimanje vratnog dela kicme! Sto se tice Stugerona, mislim da je nepotrebno za mladje ososbe (farmaceut sam po struci). Meni je ORL-lekar ordinirao Tanakan zbog zujanja u usima, ali neurologinja se na to nasmejala, u fazonu, samo ti jos to treba po ovoj vrucini, krv je ionako dovoljno razredjena!

Koliko mla?e ?

#10 noveski

noveski

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 25 posts

Posted 06 August 2008 - 18:07

QUOTE(Zorica34 @ 6 Aug 2008, 11:26 AM) View Post
Koliko mla?e ?

U biti, nema nekog striktnog pravila, ali Stugeron, Tanakan, ostale preparate na bazi Ginka, preporucuju uglavnom osobama posle 50-60 godina, iako je uopste diskutabilno njihovo stvarno farmakolosko dejstvo.

Izvini sto sada i ovo pominjem, ali da ne otvaram novu poruku! Elem, kakva su iskustva, pre svega muske populacije, koja uzima pomenute lekove (Zoloft i Rivotril), vezano za seksualnu zelju i (im)potenciju? Kod mene je zelja poprilicno redukovana, ali ne osecam to kao neki problem, naprotiv, cini mi se da me je ranije cak i sputavala u obavljanju nekih drugih aktivnosti. Ne bih rekao da je takav osecaj pozitivan, bas cu sutra na kontroli pitati doktorku.

I jos nesto! Od kako uzimam pomenutu terapiju, cini mi se da sam postao nakako recitiji, sigurniji u sebe, pogotovu na poslu, gde se ne libim da, doduse kulturno, odbrusim svakome ko me neopravdano prozove za nesto. Jedino sto mi se ne svidja je to sto onda te dogadjaje kao film vrtim u glavi kada dodjem kuci, preispitujem i prosto se divim sam sebi.

A kada pominjem posao, jos pri prvom pregledu kod psihijatra, u izvestaj je upisala: "...promena posla pre 6 meseci, osecaj *****(necitko?) degradacije". Cinjenica je da sam, silom prilika, "sisao sa konja na magarca" u karijeri. Bilo je tesko u pocetku, ali vremenom sam pronalazio mnoge prednosti u odnosu na prethodni posao, tipa krace radno vreme, blizina radnog mesta kuci, rel.pristojna plata itd. To je,ocigledno,bila odbrambena reakcija zvana "slatki limun", koja je mozda prevarila svest, ali ne i podsvest, odakle su mozda i proistekli svi naknadni simptomi!?

#11 iiioooppp

iiioooppp

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 33 posts

Posted 06 August 2008 - 18:59

Ne pijem Zoloft i Rivotril nego Cipralex, ali opis jednoslonim rije?ima mogao bi glasiti "ne da mi se" wink.gif To je valjda normalno.

#12 Zorica34

Zorica34

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 556 posts

Posted 07 August 2008 - 07:29

Ma ja iznutra imam 100 godina.
Za potenciju il nepostojanje iste ,se ve?ina ali tako da mislim da je to normalno na ovim lijekovima.
Nisam razumjela ba najbolje ovo za posao da li ti osje?a olakanje zbog promjene posla ili u podsvjesti jo nemoe da to prihvati?

#13 noveski

noveski

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 25 posts

Posted 07 August 2008 - 19:11

QUOTE(Zorica34 @ 7 Aug 2008, 08:29 AM) View Post
Ma ja iznutra imam 100 godina.
Za potenciju il nepostojanje iste ,se ve?ina ali tako da mislim da je to normalno na ovim lijekovima.
Nisam razumjela ba najbolje ovo za posao da li ti osje?a olakanje zbog promjene posla ili u podsvjesti jo nemoe da to prihvati?

Ocigledno da podsvjest ne prihvata tako lako promenu posla, koja, gledano ocima vecine ljudi, pogotovu iz struke, predstavlja korak unazad ili nize na lestvici. Ja sam se trudio i trudim se da u prvi plan stavim pluseve koje mi je novo radno mesto donelo, ali osecaj nazadovanja u karijeri je izgleda uspeo sve to da nadjaca, cim ga psihijatrica navodi u, inace, vrlo sturom izvestaju s prvog pregleda.
Sasvim druga stvar je to sto se ja, pogotovu uz prepisanu terapiju, vrlo prijatno osecam na poslu, vodim racuna da sve odradim kako treba, a na svaki neosnovan prigovor (a ima ih cesto, jer je kolektiv mesavina ljudi razlicitih obrazovnih nivoa i s velikom razlikom u rasponu plata) ne propustam da ostro, ali ipak na kulturan nacin, zestoko odbrusim.
Zakljucak je da cim toliko pricamo o poslu, ocigledno da sve sto nam se tamo dogadja ima vrlo jak utisak na psihicko stanje i eventualne poremecaje. Bilo kao osnovni uzrok ili samo okidac.

#14 foka

foka

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 6 posts

Posted 14 August 2008 - 18:36

QUOTE(iiioooppp @ 5 Aug 2008, 09:22 PM) View Post

KAo da slusam svoju sestru; i njoj je isto tako pocelo. Vrtoglavica, osecaj ''propadanja'', lupanje srca, odlasci u hitnu i kod lekara specijalista... Posto je to stanje postalo hronicno, dospela je u bolnicu zbog moguce multipleskleroze. Naravno, nije joj dijagnostikovana ova bolest, ali je to iskustvo bilo veoma traumaticno i produbilo njene strahove u pogledu toga da ne moze da se osloni na svoje telo i pouzda u svoje zdravlje. Sada joj je znatno bolje (Seroxat). Ja, pak imam dijagnozu F32, pijem flunirin i rivotril- 0,5 mg dnevno. Zanima me da li je neko imao iskustva sa rivotrilom i kako izgleda skidanje sa njega. Mnogo me plasi moguci povratak ranijih simtoma i opsesivnih ruminacija koje se mogu javiti ukoliko dodje do apstinentske krize. Mislim, mene i potpuno beznacajne stvari bacaju u potpuni ocaj, a a takav udarac bi bio koban po moje sadasnje, zaleceno stanje.

#15 haubica

haubica

otrokanda

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 10,317 posts

Posted 14 August 2008 - 19:39

Ima tu  par topi?a o Rivotrilu

#16 iiioooppp

iiioooppp

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 33 posts

Posted 14 August 2008 - 20:01

Hehe...

Imao sam ja i fazu u kojoj sam bio uvjeren da imam MS. Otiao sam na Wikipediu, pro?itao simptome i skoro pa vrisnuo "isuse boe, ja imam multiplu sklerozu!!!". Sad me ovo gore na to podsjetilo, pa sam otiao opet pogledati; "ne, ne, nemam ni to, ne, ne, ne, a-a, ne, ne".

Mislim da psihi?ki ozdravljujem.

#17 noveski

noveski

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 25 posts

Posted 15 August 2008 - 06:39

QUOTE(foka @ 14 Aug 2008, 07:36 PM) View Post
. Zanima me da li je neko imao iskustva sa rivotrilom i kako izgleda skidanje sa njega. Mnogo me plasi moguci povratak ranijih simtoma i opsesivnih ruminacija koje se mogu javiti ukoliko dodje do apstinentske krize. Mislim, mene i potpuno beznacajne stvari bacaju u potpuni ocaj, a a takav udarac bi bio koban po moje sadasnje, zaleceno stanje.

Vidis, sad si me zaintrigirao! Uzimam Rivotril, po 0.5mg ujutru i uvece, nekih mesec i po dana, a uz to i Zoloft, po 25mg(pola tablete) ujutru. Doktorka je svojevremeno izjavila da se Rivotril obicno uzima oko mesec dana, a Zoloft 6 meseci. Najavila je ukidanje jutarnje doze Rivotrila, ali i na poslednjoj kontroli je ipak ostavila. Svi moji simptomi su iscezli bukvalno prvog dana kada sam poceo sa uzimanjem lekova, osim "cigle na prsima", tj manje ili vise ucestalog osecaja nemogucnosti dovoljno dubokog udisaja i zevanja "do pola". Reci mi sta znaci "ruminacija"? Ne znam kako bih reagovao na povratak ranijih simptoma. Verovatno ne tako burno, posle gomile obavljenih pregleda i dobrih rezultata na magnetnoj rezonanci endokranijuma.

#18 foka

foka

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 6 posts

Posted 15 August 2008 - 12:39

QUOTE(haubica @ 14 Aug 2008, 08:39 PM) View Post

da,da, vec sam se snasla, ali ne mogu da izvedem jedinstveni zakljucak! Ostaje da cekam i vidim kako ce se stvari odvijati. Osim toga, imala sam jednu tabletmansku fazu pre pet godina, tako da sam utoliko specificniji slucaj. Hvala!

#19 foka

foka

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 6 posts

Posted 15 August 2008 - 18:29

QUOTE(iiioooppp @ 14 Aug 2008, 09:01 PM) View Post

Hehe...

Imao sam ja i fazu u kojoj sam bio uvjeren da imam MS. Otiao sam na Wikipediu, pro?itao simptome i skoro pa vrisnuo "isuse boe, ja imam multiplu sklerozu!!!". Sad me ovo gore na to podsjetilo, pa sam otiao opet pogledati; "ne, ne, nemam ni to, ne, ne, ne, a-a, ne, ne".

Mislim da psihi?ki ozdravljujem.

Uh, sorry! Nisam mislila da te podsecam na takve i slicne faze.

#20 iiioooppp

iiioooppp

Član

• Newcomers
  • PipPip
  • 33 posts

Posted 15 August 2008 - 18:33

Bez brige, trenutno nisam u fazi MS-a nego tumora ili ciste negdje u glavi, ali ne pani?arim oko toga i smireno razmiljam kako ?u idu?i tjedan na MR glave wink.gif