Jump to content

Lorazepam (LORAZEPAM)

• Please log in to reply
48 replies to this topic

#1 lolla

lolla

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 181 posts

Posted 11 October 2005 - 23:24

Da li pije neko od vas taj lek? Danas sam cula da stvara ozbiljnu zavisnost i da je u usa zabranjen. Nisam ga nikad koristila ali moja mama ga redovno pije, vise puta dnevno pa se malo brinem...

#2 Shadow

Shadow

MARSHAL

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,359 posts

Posted 12 October 2005 - 00:28

Necu da te plashim..ali lek je zaista chista droga..
Pio sam ga godinu dana sa nekim prekidima.. i poslednjih mesec dana prestajem.. Kao da se skidam sa heroina.. Smiruje...ali navlachi.. uzas...On je zacharani krug ..

#3 demilucie

demilucie

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,087 posts

Posted 12 October 2005 - 07:24

daj reci, molim te, kako prestaješ? smanjuješ dozu ili preskačeš dane uzimanja lijeka ili..?

#4 Shadow

Shadow

MARSHAL

• Banned
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,359 posts

Posted 12 October 2005 - 08:18

Pio sam ga dva puta dnevno. Ujutro i uveche.. Prvo sam hteo da prestanem odmah..ali je bilo nemoguce.. Onda sam smanjio dozu ujutru..pa je skroz izbacio.. Onda sam i vechernju dozu prepolovio na pola.. I sada sam samo na 1.2 mg uveche...pred spavanje..

#5 demilucie

demilucie

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,087 posts

Posted 12 October 2005 - 08:50

tako sam ja izbacivala 30 mg apaurina i 18 mg lexaurina dnevno..pomalo..istom metodom kao i ti...i u roku 1 godine došla sam do 5 mg dnevno..ali to nikako ne uspijevam izbaciti...ako sam 2-3 dana bez lijeka, vidim slabo, ne podnosim zvuk niti svjetlo, sve me živcira, kao da se gušim...užas...nadam se da ću naći neki način...

#6 coma

coma

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 253 posts

Posted 12 October 2005 - 10:26

Ja sam 80-te godine pila taj lek celu 1 godinu (psihijatrica mi ga je tavala) u dozi od 2X 1mg, pa poesle toga da pijem "po potrebi"... ne treba ni da pisem sta je to znacilo "po potrebi" jer meni tada nije bilo uopste bolje - prosto kada negde idem ja popijem lek, ma stalno sam nesto kalkulisala oko toga leka (ali ja nisam znala da izaziva zavisnost, a izaziva).

Posle 3 godine sam otisla drugom psihijatru (nije to bila moja volja da menjam psihijatra vec se prosto tako desilo) koji mi je zamenio terapiju, tj prepisao mi Lexilium (to je prosto cudno kako uvek u jednom periodu svi daju iste lekove) + AD (stare generacije).

Bas mi je bilo tesko da sa Tavora (Lorazepama, genericki naziv) predjem na Lexilium + AD koji sam pila reda radi jer mi bas i nije prijao).
Tako da sam ja (opet!) kalkulisala sa lekovima i to tako sto sam pila prepisane lekove, ali ako negde idem, onda uzmem samo 1/2 tablete Tavora (lorazepama) i malo po malo, pa sam se odvikla.

A psihijatar je stalno tvrdio (i to me je bas nerviralo!) kako ja sve to umisljam (tu potrebu za Tavorom) i rekao mome muzu kako meni lekovi slabo pomazu jer ih ne volim i tako sama sebi sugerisem da mi ne pomazu.... ma, bas je to bio neki cudan psihijatar kod koga kasnije nisma htela da idem (da ne pisem kakava je bila treca psihijatrica, ah - to je vec neka druga tema)...

Od tada ja ne volim da uzimam lekove koje pre nisam uzimala, takodje sam veoma obazriva sto se doze lekova tice (Diazepam nikako ne prelazim 7,5 mg/dan jer sam nasla podatak da sve ispod 15 mg na dan ne izaziva zavisnost bar sto se toga leka tice), a kada pijem Lexilium, tada ne prelazim dnevno 4,5 mg (naravno, ima izuzetaka, na primer ja sam sebe pripremila za bolnicu i operaciju tako sto sam 10 dana uzimala svaki dan 6mg lexiliuma).

Primetila sma da i 1mg lexiliuma (ili 1/3 drazeje diazepama od 5mg) mogu uspesno da deluju te tako i radim.
Ako tu trecinu leka jos popijem sa pola solje caja od kamilice, mislim da mi deluje jos bolje.  :wub:

Lolla, bilo bi dobro kada bi tvoja mama polako zamenila taj lek nekim drugim i to postepeno, prvo srednju dozu zemeni drugim lekom a za jutarnju i vecernju ostaje lorazepam(ako pije 3X dnevno) ili jutarnju (ako pije 2X), i tako par nedelja, pa onda zameni juranju dozu, pa tek na kraju vecernju.
Sve se to moze izvesto vrlo neosetno (a mora ici sporo).
Ako zeli, moze mu se (Lorazepamu) kasnije opet vratiti (mozda samo na mesec dana, ne duze), tj da ima 2 leka koja smenjuje (ili cak 3), to je vrlo pozeljno.
pozdrav

#7 Draga

Draga

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,921 posts

Posted 12 October 2005 - 14:10

Ne znam da li je Lorazepam u USA zabranjen ali ja sam u Kanadi i dobila sam ga na recept, znaci ovde se daje. Pretpostavljam da je slicno i u USA jer Kanada i USA obicno prate jedna drugu kad su takve stvari u pitanju.

E sad sto se ovisnosti tice, svaki lek koji spada u grupu benzodijazepama (u principu to je manje-vise vecina lekova za smirenje) stvara ovisnost ukoliko se u vecim dozama uzima svakodnevno duze od tri nedelje. Tako da Lorazepam tu nije nista posebno, tako bi bilo sa vecinom drugih. Benzodijazepami bi se trebali uzimati samo i iskljucivo po potrebi, znaci samo onda kad zaista osetimo veliku nervozu, paniku i tome slicno. Nikako ne bi trebao biti lek koji se uzima kao preventiva (znaci da bi izbegli mogucu nervozu pre nego sto do toga uopste i dodje) jer se tako najlakse stvara ovisnost.

Ja uzimam Lorazepam, ali samo po potrebi i u sto manjim kolicinama. Na taj nacin ne moze doci do ovisnosti a pomaze kad zaista treba. To i jeste svrha lekova za smirenje. Nazalost, mnogi ljudi uzimaju lekove iz te skupine kao preventivu a mnogi doktori prepisuju te iste lekove kao da je u pitanju Andol a ne lek koji moze dovesti do ozbiljne ovisnosti.

Medjutim, tesko ces to objasniti svojoj mami. Ja sam mojoj pokusavala to da objasnim jer i ona isto cini ali ne vredi. Njoj je sve losije a ja joj govorim da se navukla i da se to ne uzima svakodnevno. Medjutim, kod nas jos uvek vlada onaj mentalitet da se tablete uzimaju kad i kako hocemo. Cak stavise, ja znam ljude koji se kljukaju Bensedinima kao bombonama a uz to uzimaju alkohol, piju kafu i cine stotine drugih stvari koje se ne bi trebale ciniti. Kad im neko spomene terapiju oni se ukoce u stilu "pa nisam ja lud/luda". Savet da odu kod psihijatra dozivljavaju skoro kao uvredu. Terapija i AD su za ludjake a neograniceno uzimanje lekova na bazi benzodijazepama je nesto poput ispijanja caja - znaci nista, to se ne racuna. Mislim da su delimicno za to krivi i doktori, odnosno javnost koja ljude ne obavestava dovoljno o posledicama.

Ali, da ne skrecem s teme... -_-/>

#8 lolla

lolla

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 181 posts

Posted 13 October 2005 - 01:52

Mami je lorazepam prepisao psihic, neku minimalnu dozu ali vise puta dnevno i stvarno joj pomaze. Ona ga tako pije vec 5 meseci i ne znam da li bi sad bilo pametno da nesto menja jer prolazimo kroz tezak period u porodici.

#9 coma

coma

MASTER

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 253 posts

Posted 13 October 2005 - 10:34

Draga, ti si u pravu gledano sa te strane.
Jer, najbitnije je zasto mame piju benzodiazepine.
Lollina mama pije zbog psihickih problema... ali ako to daje kardiolog, to je onda druga stvar.

Moja mama (koja je pre 4 godine umrla) je silne godine pila lekove toga tipa a sve po savetu kardiologa (zbog hipertenzije - doduse, to su bile zaista niske doze).
Njoj je bilo totalno svejedno koji je to lek po nazivu, ali je smatrala da ih treba uzimati i to je i radila (ona nikakve psihicke smetnje nikada nije imala).
I, kada sam pre 2,5 godine i ja dobila hipertenziju (genetski i 10 godina kasnije nego majka), meni je kardiolog (koja je 69.godiste, tj mlada je i savremenih shvatanja)... znaci, meni je ta dr rekla kako ljidima koji imaju tu vrstu hipertenzije (pa jos i aritmiju sto je imam a sto mi je i mama imala) se obavezno daju lekovi toga tipa i to 2X dnevno jer je vazno da se umiri nervni sistem (cak i kod onih koji misle da nisu nervozni).
Doduse, moju zelju da menjam lekove je prihvatila, kao i samu vrstu leka, pa cak i za moje mini doze smatra da su Ok).

Da dodam da moj otac nije hteo da pije nikakve lekove ni za hipertenziju ni za umirenje (a on je bio nekako prirodno nervozan covek, sa onim finim tremorom prstiju, kao kod alkoholicara, a nikada nije pio).
Ne treba ni da pisem da je on sa tim pritiskom uspeo da pozivi (bez lekova) 16 godina (bas kako pise po knjigama) i umro je prakticno do toga,a majka je umrla od sasvim druge boljke (znate vec, od strasne zaraze hepatitisa C)  a pritisak je imala vise od 30 godina.
Tako da se i na to mora pomisljati kada se ti lekovi pominju.

Pozdrav

PS: Draga, bas sam se iznenadila kada sam te videla na slici, tako nezna i lepa devojka,a moram priznati da je jesam zamisljala kao crnku, ali sam mislila da ti je izgled strog. :)

#10 ica05

ica05

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 8 posts

Posted 13 October 2005 - 10:36

Draga Lola,

Lorazepam je izuzetno opasan lek i stvara zavisnost što je najgore u nekim slučajevima pravi u glavi opštu pometnju u fazonu menja čoveka. Postaje nervozan ne može da podnese ni sam sebe a kamoli ostale. Pokušaj da nekako ide na drugu soluciju što se tiče smirenja.

Pozdrav,
Drži se...

#11 lolla

lolla

Još malo pa MASTER

• Members
  • PipPipPipPip
  • 181 posts

Posted 13 October 2005 - 12:24

Mama pije lorazepam zbog psihickih problema, na preporuku psihijatra. Tata mi je srcani bolesnik (bas to sto je Coma rekla - aritmije i imao je infarkt) i kada smo rekli njegovom kardiologu da ponekad pije lorazepam za smirenje ona nam je rekla to o zavisnosti. On ce sad uzimati drugi lek ali ona je vec vidno nervozna kad zaboravi da popije lorazepam, sva se uznemiri. Uh, ne znam sta cemo sada...Ici ce ovih dana kod psihijatra pa ce ga pitati.

#12 Draga

Draga

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,921 posts

Posted 13 October 2005 - 17:03

coma, on 13 Oct 2005, 11:34 AM, said:

Draga, ti si u pravu gledano sa te strane.
Jer, najbitnije je zasto mame piju benzodiazepine.
Lollina mama pije zbog psihickih problema... ali ako to daje kardiolog, to je onda druga stvar.

Moja mama (koja je pre 4 godine umrla) je silne godine pila lekove toga tipa a sve po savetu kardiologa (zbog hipertenzije - doduse, to su bile zaista niske doze).
Njoj je bilo totalno svejedno koji je to lek po nazivu, ali je smatrala da ih treba uzimati i to je i radila (ona nikakve psihicke smetnje nikada nije imala).
I, kada sam pre 2,5 godine i ja dobila hipertenziju (genetski i 10 godina kasnije nego majka), meni je kardiolog (koja je 69.godiste, tj mlada je i savremenih shvatanja)... znaci, meni je ta dr rekla kako ljidima koji imaju tu vrstu hipertenzije (pa jos i aritmiju sto je imam a sto mi je i mama imala) se obavezno daju lekovi toga tipa i to 2X dnevno jer je vazno da se umiri nervni sistem (cak i kod onih koji misle da nisu nervozni).
Doduse, moju zelju da menjam lekove je prihvatila, kao i samu vrstu leka, pa cak i za moje mini doze smatra da su Ok).

Da dodam da moj otac nije hteo da pije nikakve lekove ni za hipertenziju ni za umirenje (a on je bio nekako prirodno nervozan covek, sa onim finim tremorom prstiju, kao kod alkoholicara, a nikada nije pio).
Ne treba ni da pisem da je on sa tim pritiskom uspeo da pozivi (bez lekova) 16 godina (bas kako pise po knjigama) i umro je prakticno do toga,a majka je umrla od sasvim druge boljke (znate vec, od strasne zaraze hepatitisa C)  a pritisak je imala vise od 30 godina.
Tako da se i na to mora pomisljati kada se ti lekovi pominju.

Pozdrav

PS: Draga, bas sam se iznenadila kada sam te videla na slici, tako nezna i lepa devojka,a moram priznati da je jesam zamisljala kao crnku, ali sam mislila da ti je izgled strog. :)View Post

Coma, u pravu si kad kazes da se ta vrsta lekova cesto puta daje i za neke bolesti fizicke prirode i to je onda sasvim druga prica. Mislim, i dalje postoji mogucnost stvaranja ovisnosti ali pretpostavljam da u datim uslovim ni nema neke bolje opcije pa je to i razlog zasto se doktori opredeljuju za takvu terapiju, narocito kod nas. Ovde u Kanadi stavri su malo drugacije, tu zaista tesko prepisuju benzodiazepame.

Inace, hvala na komplimentu u vezi slike :) Inace, mislim da nisi jedina koja je zamisljala da sam stroga, mozda tako delujem zbog nacina na koji pisem ali ja ti celom ovom problemu s kojim se bavimo na Forumu zaista ozbiljno i strogo pristupam pa valjda onda tako i pisem. :)  Inace, nisam uopste stroga a ni mnogo ozbiljna sem ako se radi o necemu sto me je jako potreslo, kao npr. moja depresija i napadi panike. Ti na slici delujes nezno, ali ja sam tebe tako i zamisljala pa se nisam nesto iznenadila. :flower:

#13 Gile

Gile

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 82 posts

Posted 26 December 2005 - 00:26

Pre neki dan sam cula zastrasujucu informaciju. Naime, cula sam za slucaj nastanka agorofobije po prestanku koriscenja lorazepama. Jednom prilikom sam slucajno ostala bez lorazepama (24h) i dobila sam napad panike, pa mi ta prica ne zvuci ne moguce. :ludilo:

Da li je moguce da po prestanku terapije dodje do tako necega? http://www.depresija...tyle_emoticons/default/blink.png

#14 demilucie

demilucie

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,087 posts

Posted 26 December 2005 - 10:31

i ja sam neto takvog prola nakon to sam htjela prestati s lijekovima...mogu?e se kod tebe razvila ovisnost o lorazepamu...razgovaraj s lije?nikom o tome...

#15 Gile

Gile

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 82 posts

Posted 26 December 2005 - 18:24

Koliko je vremena potrebno da bi se stvorila zavisnost? Meni kad se desio napad panike, pila sam lorazepam tek mesec dana. Inace ja nemam napade panike.

#16 Sendy

Sendy

CAR

• Senior Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 645 posts

Posted 28 December 2005 - 13:53

Ja sam lorazepan uzimala tri puta dnevno,ali sad ga uzimam samo uvece. Medjutim u poslednje vreme primetila sam da mi je potreban i preko dana.

#17 Draga

Draga

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,921 posts

Posted 28 December 2005 - 16:16

View PostGile, on 26 Dec 2005, 07:24 PM, said:

Koliko je vremena potrebno da bi se stvorila zavisnost? Meni kad se desio napad panike, pila sam lorazepam tek mesec dana. Inace ja nemam napade panike.

Ukoliko si uzimala Lorazepam vise puta na dan u periodu od mesec dana sasvim je moguce da je doslo do ovisnosti. A kad dodje do toga onda se mogu osetiti takvi napadi panike kakvi se retko uopste dogadjaju. Nazalost, ali to sam naucila na vlastitom iskustvu. Kad se stvori ovisnost onda se tek pocnu pojavljivati svi moguci i nemoguci problemi, ukljucujuci agorafobiju i mnoge druge fobije. To je pakao i ja se samo mogu nadati (i truditi) da nikada vise sebi ne dozvolim da se navucem na bilo koju vrstu benzodijazepama.

#18 Gile

Gile

Napredni član

• Members
  • PipPipPip
  • 82 posts

Posted 29 December 2005 - 21:26

View PostDraga, on 28 Dec 2005, 04:16 PM, said:

Ukoliko si uzimala Lorazepam vise puta na dan u periodu od mesec dana sasvim je moguce da je doslo do ovisnosti. A kad dodje do toga onda se mogu osetiti takvi napadi panike kakvi se retko uopste dogadjaju. Nazalost, ali to sam naucila na vlastitom iskustvu. Kad se stvori ovisnost onda se tek pocnu pojavljivati svi moguci i nemoguci problemi, ukljucujuci agorafobiju i mnoge druge fobije. To je pakao i ja se samo mogu nadati (i truditi) da nikada vise sebi ne dozvolim da se navucem na bilo koju vrstu benzodijazepama.
S obzirom da redovno citam tvoje postove i cini mi se da si kompetentna da das odgovor na ovo pitanje, jako sam se uplasila. Zasto mi je idiot od psihijatra prepisao takvu terapiju? Lepo sam mu rekla da se plasim zavisnosti od lekova, a on me je ubedjivao da se to retko desava. Jako sam ljuta. :ranting:

#19 Draga

Draga

CARICA

• Honorable Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,921 posts

Posted 29 December 2005 - 21:55

View PostGile, on 29 Dec 2005, 10:26 PM, said:

S obzirom da redovno citam tvoje postove i cini mi se da si kompetentna da das odgovor na ovo pitanje, jako sam se uplasila. Zasto mi je idiot od psihijatra prepisao takvu terapiju? Lepo sam mu rekla da se plasim zavisnosti od lekova, a on me je ubedjivao da se to retko desava. Jako sam ljuta. :ranting:

Iako je dokazano da kod nekih ljudi teze dolazi do ovisnosti a kod nekih lakse, ipak mi i dalje nije jasno zasto mnogi doktori ne upozore ljude da se na benzodijazepame vrlo lako moze steci ovisnost i to tako da nam sve vise treba a sve manje pomaze, pa cak dovodi i do mnogo goreg stanja nego li pre pocetka uzimanja jer nervni sistem vise nije u stanju funkcionisati na prirodan nacin. Greska koju mnogi od nas ucine jeste bas u tome sto uzimamo tablete za smirenje kao preventivu a ne samo kao potrebu. Drugim recima, ja sam znala uzimati Lorazepam da bih sprecila eventualne napade panike ili nervozu, a trebala sam ciniti bas obrnuto - uzimati ih samo onda kad vise nista drugo ne pomaze.

Ako osetis da ti je losije, najbolje bi bilo da postepeno smanjujes Lorazepam. Ne znam kolike doze si uzimala, ali bez obzira, polako smanjuj (nekih dve nedelje) da bi zatim sasvim prestala. Nakon toga mozes i dalje uzimati Lorazepam ali se ogranici samo na situacije kad stvarno ne znas kako drugacije da izdrzis nervozu ili ako bas osetis da bi moglo doci do napada panike. Ja to vec kod sebe znam prepoznati pa onda uzmem pola Lorazepama. Bitno je praviti pauze od barem dva-tri dana (a ako mozes duze izdrzati, tim bolje). Meni je bilo jako lose kad sam se "skidala", ali to ne znaci da ce i tebi biti tako, ipak je sve to individualno i zavisi od duzine i kolicine koju si uzimala, kao i od tvog organizma. U svakom slucaju, moras imati jaku volju, proci neke teze momente bez Lorazepama i onda ce se i nervni sistem ponovo oporaviti i naviknuti da funkcionise bez Lorazepama.

#20 priest

priest

Baby

• Newcomers
  • Pip
  • 1 posts

Posted 11 June 2009 - 02:33

Da nesto kazem iz svog iskustva...
Prvi put sam poceo da pijem lorazepam pre 12 godina kada sam osetio uzasan strah i napad panike, uhvatilo me ko grom iz vedra neba. Imao sam osecaj da cu svakog momenta umreti i da tako izgleda kraj a do tog trenutka bio sam totalno normalna i jaka osoba.(tog dana sam ostario bar 20 god.) Supruga me je brzo strpala u auto i odvezla do najblize ambulante. Napunili su me nekim inekcijama od kojih sam se ubrzo smirio. Sutradan sam posetio neuropsihijatra koji je konstatovao anksioznost, i prepisao mi je lorazepam 3 x 1/2  i za mesec dana kontrola. (nisam Vam spomenuo da je posledica tog mog stanja bila otimacina ,oruzana pljacka sa namerom ubistva dok sam bio taxi vozac i da mi se taj problem u glavi desio tek 6 meseci nakon incidenta, a da sam tada imao samo 27 godina, pun energije i bez ikakvih slabosti i bolesti ). Da nastavim, uz lorazepam, vec posle 2 nedelje sam osetio poboljsanje, osecao sam se kao klinac od 16-17 godina , pun snage , energije, elana, ma sve najbolje ali sam se plasio da idem u zatvorene prostore sa mnogo ljudi, zeleznicke, autobuske stanice itd. Zatvorio sam se u kucu i nisam bas mnogo izlazio naredne 2 godine. Da skratim pricu, uzimao sam lorazepam oko godinu dana redovno, nisam stekao zavisnost , I sada ponekad , kao i veceras , dobio sam blagi osecaj panike i straha i morao sam da popijem pola te male plave smile.gif.... sad se osecam savrseno. popijem samo po potrebi , jednom meseno, nekad mi ne fali ni godinu dana pa onda uleti neki los dan pa popijem pola tablete od 2,5 mg. Pre ulaska u avion OBAVEZNO! I za kraj da kazem, nije lose posavetovati se sa lekarom, ali slepo pratiti njihove upute? NIKADA. Svaki je covek sam sebi najbolji lekar. Danas Vas Gro lekara ni ne pita sta bi mogao biti uzrok te bolesti , nego ti daju gomilu lekova pa se ti smiri....
Nije poenta u tome da se ja smirim danas ili sutra nego je bitno sta je UZROK te bolesti!
Na svu srecu ja sam imao super lekara koji uopste i nije neuropsihijatar nego akupunkturolog, koji mi je prostim jezikom detaljno objasnio zasto se javlja taj strah i panika. I mogu da kazem da se u poslednjih 9 godina odlicno osecam s tim da sam popio mozda ukupno 3 kutije lorazepama za sav taj period.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users