Jump to content
Depresija Forum
lolla

Fluoxetin (PROZAC, PORTAL, FLUVAL, FLUNIRIN, FLUNISAN)

Recommended Posts

Ne znam da li AD-ovi mogu da izazovu takve misli, ja nemam takvo iskustvo.

Moje iskustvo je da AD uspesno leci takve misli.

Pozdrav!

Da li je moguce da sam ja isprovocirala te misli svojim strahom od takvih misli? Uh, treba da se cujem sad sa svojim psihicem i uopste ne znam sta da mu kazem. I ja znam da bi AD trebalo da lijece takve misli...ali ja ih ranije nisam ni imala...Da li je moguce da sam se uplasila takvih misli pa napravila sama konekciju izmedju sebe i njih...iz nekog straha...Sta mislis?Izvini sto gnjavim, ali osjecam se sugavo. :huh:

Guest Guest

Posto sam nedavno poceo da pijem Zoloft koji je najozloglaseniji u toj grupi AD koji navodno podsticu suicidalne misli, malo detaljnije sam se informisao o tome i stvar je u tome da su ispitivanja pokazala da je kod maloletne dece i odredjenog broja adolescenata koji su lečeni ovim antidepresivima od te?ke depresijie povećan stepen suicidalnog razmi?ljanja. Zbog toga se ovi AD ne prepisiju osobama mladjim od 18 godina za lećenje depresije, dok se za lečenje opsesivno-kompulzivnog poremećaja i jo? nekih drugh bolesti ovi andtidepresivi mogu prepisivati i maloletnicima.

Guest Guest

Nego, recite mi ima li ko iskustva sa Zoloftom i njegovim ne?eljenim efektima. ?ta mogu da očekujem. Inače dijagnoza mi Generalizovan anksiozni poremećaj uz povremene opsesivne misli (koje su jako neprijatne btw.) Terapija mi je: Zoloft 1x50mg uveče i Lorazepam 3x2.5 mg. Medjutim, ja sam smanjio Lorazepam na 3 x pola tablete jer mi je ono mnogo pa ne funkcionisati, vec samo zombiram.

Da li je moguce da sam ja isprovocirala te misli svojim strahom od takvih misli? Uh, treba da se cujem sad sa svojim psihicem i uopste ne znam sta da mu kazem. I ja znam da bi AD trebalo da lijece takve misli...ali ja ih ranije nisam ni imala...Da li je moguce da sam se uplasila takvih misli pa napravila sama konekciju izmedju sebe i njih...iz nekog straha...Sta mislis?Izvini sto gnjavim, ali osjecam se sugavo. :huh:

Da, to je hipohondrija, karakteristicna za depresiju. Cim covek cuje za neku bolest, trazi simptome i kod sebe, i od malih i nebitnih stvari pravi frku (tipa: nesto me boli stomak ovih dana, sigurno sam dobio cir na zelucu; magli mi se pred ocima, oslepecu i sl.)

Zakljucak: nista ne brini, samo uzimaj te lekove,cekaj da pocne njihovo dejstvo i uzivaj. ^_^

Hej Muzicaru i ostali hvala na podrsci i objasnjenjima.. _.::

Ja sam danas razgovarala sa mojih psihicem na telefon (bila sam izbezbuljena od straha zbog takvih misli) i on mi rece da se suicidne (i homicidne) misli javljaju iskljucivo kod ljudi u teskim/tezim patoloskim depresijama, a on kaze da to nije slucaj sa mnom.

On kaze da Lexapro, tj AD ne izazivaju takve misli, nego da mi kad uzimamo AD imamo na neki nacin "izostrena" cula, kako on kaze - mozak nam bolje radi i pocinjemo da dublje razmisljamo o svim mogucim stvarima, pa tako i ovim ruznim. Uz to, svi mi koji patimo od ovih poremecaja (moj je dosad najveci bio anksioznost, donekle agarofabija i socijalna fobija) jesmo zapravo ekstremno mastoviti, senzitivni i valjda rece kreativni tako da takva razmisljanja nisu cudna.

On mi je rekao da ne prestanem uzimati AD, da idem psihoterpiju na koju bih trebala krenuti u petak i da se borim protiv takvih misli cinjenicom da sam ja "pametna, duboka i nacitana" osoba, koja "razumije" mnogo toga i shvata da to nije nista strasno sto se meni desava...joj...i kao, jos mi je rekao da ljudi koji pomisle na suicid ili povredjivanje drugih - najcesce nikad ne urade tako nesto, dok drugi, koji nikad to ne pomene - cesce urade. Nemam pojma... :lol:/> Valjda mu moram nekako vjerovati... ;)/>

Cao Iris

Neces mi verovati, ali mislim da mi je bolje, vec posle 1 nedelje, nekako je drukcije, stvarno ne pamtim kada sam imao ovoliko energije, premda jos uvek sve to nije nesto spektakularno. ALi za moje pojmove, razlika je vrlo osetna. Da li je autosugestija ili nije, cak me ni ne interesuje previse....:lol:/> Danas jednostavno sve izgleda lepse....

Veliki pozdrav i pisemo se.....

^_^ ^_^ ^_^

Samo tako nastavi!!! <_< Vidi? kako mo?e da bude mnoooooogo bolje!

Puno pozdrava!!!

Koliko znam, AD ne djeluju tako brzo pa je to vjerojatno umisljeno. Taj bi bio euforican i da je progutao placebo.

On kaze da Lexapro, tj AD ne izazivaju takve misli, nego da mi kad uzimamo AD imamo na neki nacin "izostrena" cula, kako on kaze - mozak nam bolje radi i pocinjemo da dublje razmisljamo o svim mogucim stvarima, pa tako i ovim ruznim.

Da li je ovo zaista tacno. Ja se tako vec i osecam ;)/> . Vise bih voleo bih da mi AD smanji malo taj osecaj, i da mogu da nastavim da zivim, a ne samo da svrljam po umu. Cudo jedno dokle covek moze da ode razmisljajuci :(/>. 1001 strah se pojavi :(/>

Ko zna Dzeki gdje je prava istina...

Kako su tebi "izostrena" cula i misli uzimanjem AD? O cemu razmisljas?

Guest Guest

Molim vas da mi pomognete da odgonetnem svoj mali problem...

Na pocetku sam terapije Oxetin-om,pa me zanima da li je to neka vrsta ili podvrsta prozaka jer u sastavu pise:film tableta sadrzi :Fluoksetin hidroklorida 22,7mg sto odgovara 20,0mg fluoksetina...pa me jako zanima(ako ima veze s prozakom)zasto mu je ime drugacije,jer me promjena imena vuce na sumnju u samu kvalitetu lijeka...

I ako je netko imao iskustva s ovim lijekom voljela bih cuti njegovo misljenje.

Lijep pozdrav!!!

Prozac- pijem ga vec pola godine i vise nisam onakva jadnica, sada sam puna ?ivosti, mo?da i previ?e, mo?da se sve poklopilo i proljećem.Meni je sada super. Tko me zna sjetit ce se mene onakve, zelim reci da sam ok. Trudim se biti ok, jedino me j... spavanje pa jos uzimam sanval za spavanje.

Svaki proizvodac daje ime istom lijeku jer ga ne smije prodavati pod originalnim imenom jer je ime zasticeno. Ali ako je sastav isti to je to. Nema slabiji ili jaci, ja sampila Portal par kutija, a kad mi nisu imali Portal, dali su mi Prozac, jedan proizvode Slovenci, a drugi originalni Elly Lilly. Ucinak je isti.

A za podvrste ne znam da postoje, postoje razni lijekovi. Ali ono sto ti je lijecnik dao to pij, i nema straha, jedino mozes dobiti zdravlja

Evo mene opet posle dosta vremena....Uglavnom, nakon ove sad vec okruglo 3 nedelje uzimanja prozaca, nema nekih znacajnih promena.... Bude mi malo bolje s vremena na vreme, ali sve je to jos uvek prakticno zanemarljivo. Cekam i dalje.... Mozda je problem i u tome sto koristim neretko i alkohol i/ili sedative uz prozac, ali mislim da to ne bi trebalo da je od znacaja. U svakom slucaju, nije kontraindikovano. Eto, bicu strpljiv, efekat bi onako trebao da se pokaze otprilike nekako tek sada.....

P.S. Iris, imas prelepe oci (tacnije oko, ali nemam razloga da sumnjam da je drugo oko drugacije.....) ;)/>

Tri nedelje je malo da osetis neko znacajno pobojsanje.

Tek je laicki receno, poceo serotin polako da dopunjava zalihe u mozgu.

Trebace ti otprilike dva meseca da osetis znacajno poboljsanje, a posle nekoliko meseci ces biti potpuno nov covek.

Izbaci alkohol, ne znam da li stetno deluje u kombinaciji sa Prozacom, ali sigurno ne deluje pozitivno.Svaki covek drugacije reaguje na neki lek, pa sa obzirom na to kombinacija alkohola i AD-a mozda nije dobra za tebe.

Kombinacija sedativa i alkohola je katastrofalna.

Kombinacija sedativa i AD-a je ok.Ali se trudi da sedative koristis samo onda kada bas moras.

Izdrzao si tri nedelje,izdrzi jos malo.

Bice bolje!

Pozdrav!

Hi, Drukciji!

Nismo te dugo čuli...

Mora? da bude? strpljiv!!! :D/> Nakon 3 nedelje bi trebalo da se ispolje prvi efekti Prozaca, ali i to je individualno. Polako, pobolj?anje dolazi postepeno... Ako ipak i posle mesec dana ne bude nikakvih rezultata, odnosno, ako bude? imao utisak da ih nema, popričaj sa psihijatrom o tome.

A da li sedative uzima? svakodnevno? Ja sam ih svakodnevno pila u toku prve dve nedelje terapije, po savetu psihijatra, a od tada treba da ih uzimam samo po potrebi. Ako si na redovnoj terapiji sedativima, nemoj se ?aliti - ne uzimaj alkohol ni slučajno! Mada, to sigurno nisi radio, je l' tako? (malo me zbunjuje ono "i/ili") :D/> Moj savet ti je da alkohol i inače izbegava? jer alkohol+depresija nije najbolja kombinacija (alkohol je depresant CNS-a). Takođe se savetuje uzdr?avanje od alkohola dok se uzimaju antidepresivi, bar ovi SSRI, u koje spada i Prozac. A ako sedative uzima? samo po potrebi, neka to bude ?to je moguće ređe. Bude? li stalno ili često "umrtvljen", tj. sediran, te?ko će? osetiti efekte Prozaca.

Da li ide? na psihoterapiju? Ako ima? potrebu da s nekim popriča? o nekom problemu ili bilo čemu drugom, zna? gde smo! ;)/> Pi?i slobodno!

Pozdravljam te!

P.S. Hvala na komplimentu! ;)/> :)/>

Fluoksetin kemijski nije sli?an tricikli?kim ili tetracikli?kim antidepresivnim sredstvima. On je specifi?an inhibitor ponovnog ulaska serotonina (5-hidroksitriptamin, 5-HT), tj. SSRI antidepresiv. Afinitet prema noradrenergi?kom, odnosno dopaminergi?kom neurotransmiterskom sustavu vrlo je malen. Fluoksetin gotovo ne djeluje antikolinergi?ki, ne uzrokuje ortostatsku hipotenziju i nije kardiotoksi?an.

Svojedobno ga je na tržište stavila ameri?ka kompanija Eli Lilly pod komercijalnim nazivom Prozac i ubrzo je postao svojevrsni hit. Danas je fluoksetin (Prozac) sinonim za antidepresiv. Razlog tomu je ?injenica da ne izaziva jake nuspojave i toksi?nost mu je mnogo manja nego toksi?nost tricikli?kih antidepresiva. Fluoksetin je primjeren za lije?enje svih oblika depresije, bez obzira na stupanj bolesti (blaga, umjerena i teška) te za lije?enje opsesivno-kompulzivnih poreme?aja. Fluoksetin je tako?er koristan u lije?enju bulimije nervose, jer je u kontroliranim klini?kim pokusima u usporedbi s placebom u bolesnika koji su imali bulimiju pokazao zna?ajno smanjenje prekomjernog jedenja i stvaranja stolice. Koristi se u obliku tableta ili sirupa u dozama od 20 pa do maksimalno 80 mg dnevno.

Fluoksetin se ne smije davati istodobno s MAO-inhibitorima. Nakon prestanka davanja MAO-inhibitora prije po?etka lije?enja fluoksetinom potreban je najmanje 14-dnevni razmak. Bolesnicima s jako smanjenim radom bubrega (glomerulna filtracija < 10 ml/min) fluoksetin se ne daje. Zbog mogu?eg epileptogenog u?inka fluoksetin se posebno oprezno mora davati epilepti?arima. Može prouzro?iti smanjenje tjelesne mase, što je nepoželjno u depresivnih bolesnika koji su i ina?e smršavjeli. Mogu?nost pokušaja samoubojstva u depresivnih bolesnika postoji sve vrijeme i traje sve do postizanja poboljšanja.

Tijekom lije?enja fluoksetinom može do?i do serotoninskog sindroma, nuspojave koja sli?i djelovanju ecstasyja. Naj?eš?e su nuspojave pri lije?enju fluoksetinom tjeskoba, nervoza, nesanica, pospanost, umor ili astenija, tremor, znojenje, gubitak teka, mu?nina, proljev, vrtoglavica i smanjenje libida.

I ja sam od danas na prozaku,ali ja ne mogu da cekam tolko dugo da pocne da radi! Imam puno obaveza! Uzimam duplu dozu i uvece flormidal!

Da li uzimaš duplu dozu uz znanje doktora o tome ili na svoju ruku.

Ja isto pijem Prozac i još nije po?elo djelovanje ali ne bih se usudila sama pove?avati dozu.

Drukciji me podseca na moj slucaj. Samo sam dva puta bila skroz zaglavila, uglavnom sam tako nekako na ivici depre. Moj psihic mi je ipak prepisao Prozac. On misli da treba redovno da ga pijem. Ja pocnem pa prestanem i tako stalno. Nervira me sto utice na koncentraciju i pamcenje a moj posao cesto zahteva 100% koncentraciju. S druge strane, strasno sam prazna i sve sto radim mi je jako tesko, jedva se nateram...