Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
Angel Heart

Venlafaxine (VELAFAX, VELAHABIN, EFEXOR, EFECTIN ER)

Recommended Posts

Venlafaksin se koristi za tretman ja?ih depresivnih stanja i kada loše raspoloženje, gubitak volje, interesa vodi ka suicidalnim idejama. Indiciran je i kod sociopata, ali ne i kod blažih oblika napetosti i nervoze uzrokovane svakodnevnim stresom. Smatra se da je mehanizam djelovanja ovog lijeka povezan s njegovom sposobnoš?u utjecaja na neurotransmitore u mozgu. Na?eno je da su venlafaksin i njegov aktivni metabolit o-desmetilvenlafaksin inhibitori ponovnog unosa noradrenalina i serotonina te slab inhibitor ponovnog unosa dopamina Ne posjeduju inhibitornu aktivnost na monoaminoksidazu. Nemaju afinitet za muskarinske, kolinergi?ke, H1-histaminske i alfa-1-adrenergi?ke receptore. Dolazi u obliku tableta i kapsula s postupnim osloba?anjem, a obi?no se primjenjuje jednom dnevno, kako bi se ublažili simptomi depresije. Uo?eno je i smanjenje anksioznosti.

U terapiji se treba držati propisa, u smislu u odre?enoj dozi, intervalima i ukupnosti trajanja primjene. Venlafaksin može izazvati neke alergijske reakcije, dovesti do promjena u ponašanju, pa i suicidalnih misli. Važno je obratiti pažnju i na reakcije poput pospanosti, zamu?enog vida, zbog opasnosti u vožnji i u radu sa strojevima. Mogu?e su i vrtoglavice i nesvjestice. Ne koristi se kod bipolarnih poreme?aja, bolesti ili ozljeda mozga, manije, bolesti srca, jetre, bubrega.

ima li tko iskustva s ovim lijekom da opise malo vise osim onog sto sam procitala iz papirica...stvarne nuspojave, poboljsanje, koristenje na duzi rok, stetnost, usporedba s drugim AD,...

unaprijed hvala svima koji ce se javiti...

ima vec par dana kako ga pijem, nemam apetita uopce i nemogu jesti a trebala bih jer sam prirodno mrsavica...

Invisible,

Voljela bih ti pomo?i ali ne mogu ti puno re?i o njemu. Ja sam ga probala ali sam imala baš gadnu nuspojavu i odmah sam prekinula, tako da...

A ako je kod tebe u pitanju samo apetit, to ?e pro?i. Zašto ne pitaš dr, to ti je najbolje.

Sretno :srculenca:

E, ljudi, kako se Efectin ne koristi kod bipolarnih????

Vodila sam mamu jednom kod privatnog psihijatra (mislim, covek od imena, iskustva i preporuke), ona ima bipolarni i psihozu a on joj prepisao Efectin? PIla je dva meseca, ali je vremenom upala u euforiju i to duzu i zescu, potrosila neke hiljade evra itd. Je l' moguce da je lekar tj. lek kriv, a ja sve vreme krivila nju da je nesto s*ebala kao i uvek!!!!

>??? :D:cmook::(:(:(

Invisible,

Voljela bih ti pomo?i ali ne mogu ti puno re?i o njemu. Ja sam ga probala ali sam imala baš gadnu nuspojavu i odmah sam prekinula, tako da...

A ako je kod tebe u pitanju samo apetit, to ?e pro?i. Zašto ne pitaš dr, to ti je najbolje.

dr. nije momentalno prisutna, na godisnjem je...

inace kada sam popila prvu tabletu onako kako mi je dr prepisala od 37.5mg pocela sam se znojiti i nekakva uzasna mucnina me uhvatila, pa sam samoinicijativno smanjila na pola tablete i ok mi je bilo osim sto uopce nisam imala teka, sva moguca jela na stolu a ja nemogu nista da taknem, inace pila sam i zoloft prije ali ovaj velafax je daleko snazniji, jaci...

neznam, jos se nisam odlucila da li cu ga piti, da se bar povremeno moze uzimati kad te pukne bed, jer ga ja osjetim cim mi se rastvori u zelucu i protekne u krv, a znam da to nije nacin i da se ad moraju uzimati konstantno

E, ljudi, kako se Efectin ne koristi kod bipolarnih????

Vodila sam mamu jednom kod privatnog psihijatra (mislim, covek od imena, iskustva i preporuke), ona ima bipolarni i psihozu a on joj prepisao Efectin? PIla je dva meseca, ali je vremenom upala u euforiju i to duzu i zescu, potrosila neke hiljade evra itd. Je l' moguce da je lekar tj. lek kriv, a ja sve vreme krivila nju da je nesto s*ebala kao i uvek!!!!

>??? :cmook::(:(:(:(

ne mislim da je lijek kriv, mislim da ti je mama samo nasla okidac kako se uciniti sretnijom, navodno vecina americkih zena lijeci depru shopingom (eh da mi je vise para :D )

A je l' bi smeo Efectin da se uzima na svoju ruku??

naravno da ne, kao niti jedne tablete koje idu na recept, nije to droga brale, to je neophodni lijek za bolesne

a sta moze da mi se desi recimo?

znam da zvuci glupo, ali pitam jer mi je doktorka imakla i ici ce na odmor i necu je dugo videti. nisam stigla da joj kazem kako se uzasno osecam i jako mi je tesko da je cekam toliko dugo, poludecu!

a sta moze da mi se desi recimo?

znam da zvuci glupo, ali pitam jer mi je doktorka imakla i ici ce na odmor i necu je dugo videti. nisam stigla da joj kazem kako se uzasno osecam i jako mi je tesko da je cekam toliko dugo, poludecu!

Potrazi drugog doktora ili joj se javi na mob, ako ga imas! Ne cekaj ako ti je toliko lose!

nemam njen mob...

potrazicu drugog

ili poslusati ciganku pa otici kod opste prakse...

fala vam...

Ja koristim Efektin ER vec negde oko 4 meseca i to 2X75mg. Jedinu nus pojavu koju sam imao bila je nesanica ali samo prve nedelje, sada je sve ok. On se uvodi pre svega zbog jako brzog delovanja i mene je u pocetku uspeo da pokrene, ali kao sto smo sto puta rekli lekovi samo pomazu,a ne resavaju problem, te sam ja opet zapao u jacu depresivnu epizodu. Uglavnom ne plasite ga se. Ako vas jos nesto intaresuje pitajte.

Reci jos nesto o njuemu?

Je l' ga moguce piti neko kratko vreme radi pridizanja i staviti ga ako posle mozes sam?

Jefimija,

Zavisi koju vrstu depresije imaš. On ti je tzv.dualni AD, nešto kao dva AD u jednom. Šta si prije toga pila? Ako ti je hitno, na?i nekog dr privremeno da ga to pitaš. I ako kreneš s njim, kreni s pola tablete i za jedno 2 do 3 dana ?eš osjetiti nešto. Tako je sa mnom bilo.Uglavnom pro?itaj priloženu informaciju o njemu. Tamo ti piše da ako primjetiš nuspojavu tog i tog tipa, obavijesti odmah dr.

Ali hej ko zna, možda je to AD tvog života. Možda si na njega ?ekala. Ja na spomen njegova imena izgledam ovako dddrrr5

Aha :D

nisam ja pila nikad nista pre.

hvala na info.

ne verujem da cu ga nabaviti jer je skup. ali bar sad znam nesto...

a kako je na tebe delovalo kad sad tako reagujes na sam pomen? :)

Ja sam imala suicidalne misli, tjeskobu. I odmah sam ga bacila. Ali, gledaj ne donosi odluke na osnovu tu?ih iskustava. Ne mora zna?iti da ?eš i ti isto osjetiti. On ne važi kao AD prvog izbora, jer kako kažeš da nisi do sad ništa pila i kao takva, prvi AD neka ti dr odredi a ne ti sama.

mozete mi objasniti taj efectin je isto sta i velafax ili...ja sam velafax trebao poceti piti prije ovoga seroxata ali sam ipak krenuo sa seroxatom...upravo to sta je hazre rekao ima dualno djelovanje...neurotransmitori i serotonin...dok to ostali nemaju ....mozda je upravo to sta ga cini takvim kakav je...a meni ne preostaje drugo nego da ga probam pa sta bude...ovaj ocigledno ne pije vode barem kod mene ne...

Ja sam prije 3 tjedna po?eo sa Velafaxom.Prvi tjedan sam pio 2x37.5mg,drugi tjedan 3x37.5mg a sad sam na 150mg (odnosno 2x75mg).

Meni je po?eo djelovat nakon tjedan dana i osjetno mi smanjio depresiju ali još nije po?eo djelovat na tjeskobu (anksioznost) pa sam pijem velike doze anksiolitika (Xanax Sr i Prazine)

ja pijem effexor xr 75 miligrama jednom dnevno. mislim da je to isto o cemu vi pricate. u mom slucaju je mene taj lijek vratio sigurno u ono sto sam prije depresije bila. to mi je treci lijek koji pijem a depresija se povukla odkako sam pocela uzimati efeksor. trebam nastaviti cijelu tu terapiju sa znaci jos dva lijeka do decembra, koji koktel! al pokusavam ne razmisljati o tome kako ce biti kad pocnem smanjivati i prestajati. svasta sam o njemu procitala a neke nuspojave tipa suha usta itd, zaista minorni, brzo su prosli i u tome sam se ja i vratila na staro tako da se ne bi vise nikad dvoumila po pitanju tableta, sve dok jetra izdrzi ;) a kazu da je cvekla dobra za jetru pa se sve kanim da je kupim :D

ja pijem effexor xr 75 miligrama jednom dnevno. mislim da je to isto o cemu vi pricate. u mom slucaju je mene taj lijek vratio sigurno u ono sto sam prije depresije bila. to mi je treci lijek koji pijem a depresija se povukla odkako sam pocela uzimati efeksor. trebam ...

I meni psihijatar predlaze jedan treci lijek, jer prvi nije bas djelovao, s drugim imam konstatnu nesanicu pa me zanima kako si ti podnjela to mijenjanje lijekova, ne mislim fizicki nego kako se motivirati probati i jos jedan novi?

Ja koristim Efektin ER vec negde oko 4 meseca i to 2X75mg. Jedinu nus pojavu koju sam imao bila je nesanica ali samo prve nedelje, sada je sve ok. On se uvodi pre svega zbog jako brzog delovanja i mene je u pocetku uspeo da pokrene, ali kao sto smo sto puta rekli lekovi samo pomazu,a ne resavaju problem, te sam ja opet zapao u jacu depresivnu epizodu. Uglavnom ne plasite ga se. Ako vas jos nesto intaresuje pitajte.

Na netu sam nasla da je moj Trevilor zapravo isto sto i Velafax na hrvatskom trzistu. Ja od njega imam stalno nesanicu :D. I pijem ujutro 150 mg iako bi psihijatar zelio povisiti ;) Da ga moram kupovati privatno kutija bi me ovdje kostala (50 komada) oko 1200 kuna dddrrr5

Ovo nije normalno...odem u savjetovaliste i kao sigurna sam od shoppinga i tamo ugledam predivnu sliku i nagovorim ih da mi ju prodaju :whistling:

Moja nesanica traje vec 4 tjedna :clapping: .

meni super paše.

ponovo sam ona stara, normalna ja. mogu funkcionirati.

pijem manju dozu velafaxa, samo ujutro jednu. prozac i edronax nisu mi djelovali.

ja pijem vec 7 meseci Effectin ER, ujutro i popodne po 150 mg, znaci 300 mg. nisam imala preterane nuspojave.

uvece uzimam jos od 50 do 100 mg Prazine.

ne mogu da kazem da sam cvecka, ali nisam vise agresivna i da se ne budim sa crnim mislima. i dalje se ne druzim sa ljudima i svaki socialni kontakt mi je muka, mada moja lekarka kaze da napredujem. ok, whatever... ovo mi je druga terapija, Prozac sam pocela da uzimam pre 5 godina, pa delovao 2 godine, a posle me rasturio ko bugarsku skupstinu.

pre 10 godina izlecila sam se od heroina i metadona i clean sam, samo me depresija ganja.

ali rekoh, ako sam prezivela opijate i skidanje sa njih, ovo je ipak limunada, hehe...

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Create New...