Jump to content
Depresija Forum
Angel Heart

Haloperidol (HALDOL, HALOPERIDOL)

Recommended Posts

Haloperidol je butirofenonski derivat koji spada meÄ‘u najjaÄe antipsihotike i 100 puta je jaÄi od promazina. Haloperidol se veže uglavnom na dopaminske receptore i uspjeÅ¡no ih blokira. On djeluje snažno antipsihotiÄki, dobro regulira djelovanje psihomotoriÄkoga i neurovegetativnoga sustava, dobro spreÄava nekoordinirane pokrete, a djeluje i snažno antiemetiÄki (sprjeÄava povraćanje).

Kao i kod drugih antipsihotika mogu se nuspojave u obliku tikova i simptoma Parkinsonove bolesti.

Dolazi u obliku tableta, kapi, injekcija i depo pripravaka.

Da li mozes da mi kazes nesto vise o depo pripravkama haldola? Ja sam primila depo pre deset dana i sasvim mi je ok. Lekar mi je opisao da ce mi "sabrati misli" pa se plasim kad istekne dejstvo depoa, da li neka vrsta mentalne manije moze da mi se vrati brzo i lako?

depo pripravak se daje svakih mjesec dana intramuskularno (u misic),pretpostavljam da ti je doktor rekao kad da dodjes iduci put.

Ne mora na mesec dana. Zavisi od jacine simptoma. Moj muz je primio 3 injekcije (pre 3 god). 1 i 2 u razmaku od 15 dana, a posle na 30 dana. U isti spric mu je stavljen i akineton da bi se ublazili nezeljeni efekti.

hvala na odgovoru. Danas sam bas bila na psiho grupi, i doktor mi je rekao da trajanje zavisi od pacijenta do pacijanta, ali da se sve to krece u okviru mesec dana. Sta znas od dopaminu i serotoninu (posto sam videla da blokira dopaminske receptore, da li to znaci da utice na ponasanje ili na nesto drugo?). Doktor mi je samo rekao da dopamin utice na ponasanje a serotonin na raspolozenje.

Hvala vam puno

Jedna upasena od ponovne manije i psihoze

Nemoj da si uplasena. Ako primas adekvatnu terapiju nece doci do toga, ili ako se to i pojavi bice u mnogo, mnogo blazem obliku.Da li pijes neki stabilizator?

Pozdrav!

Molim vas da mi netko odgovori koliko vremena treba proći da bi se vidjeli nekakvi uÄinci Haldola???

Naime, moja mama (71g.) ima nekakvu izgleda psihozu (joÅ¡ nema dijagnozu), umislila je da nas ljudi vide kroz tv, kad je neki akcijski film misli da će pucati na nas itd. te joj se u zadnje vrijeme dogaÄ‘a noću da joj se Äini kako netko stoji u sobi. Nemoguće je razuvjeriti i objasniti joj realnu ulogu tv-a. Jedva sam je nagovorila i odvela k psihijatrici, prvi put mi je napravila scenu, rasplakala se da ona nije luda i nije htjela ući... drugi put sam je nekako odvela, dobila je Haldol 2 mg 2x1 i apaurin 2+2+5mg... ZapoÄela je terapiju prije tjedan dana, ja zasad ne primjećujem nikakvo poboljÅ¡anje. S obzirom na jako teÅ¡ku anamnezu (karcinom dojke obostrano, reumatoidni artritis) mora se napraviti i neuroloÅ¡ka obrada (CT mozga)...

Znam da postoje i drugi antipsihotici, te razne kombinacije u lijeÄenju psihoza, ali eto za poÄetak me zanima nakon koliko vremena bi Haldol trebao pokazati nekakav uÄinak?

Hvala unaprijed!

U pravilu novi atipiÄni neuroleptici(olanzapin,kvetiapin,risperidon,zisprasidon,aripiprazol i paliperidon) trebaju viÅ¡e vremena dok se uspostavi djelovanje 3-4 tjedna u prosjeku iako neki osjećaju poboljÅ¡anje već nakon nekoliko dana.

Stari tipiÄni neuroleptici (u nas dostupni su haloperidol-Haldol i flufenazin-Moditen,klorpromazin-Largactil,promazinum-Prazine) općenito imaju brži nastup djelovanja i zbog toga se daju u akutnim sluÄajevima ( u akutnim sluÄajevima daje se Haldol,Largactil ili Leponex),a kasnije kad se stanje smiri obiÄno se prelazi na neki noviji atipiÄni neuroleptik.

Kod starijih osoba je joÅ¡ uvijek prisutna tendencija da im se daju stari,tipiÄni neuroleptici jer nuspojave koje oni izazivaju (EKS) nisu toliko važne poÅ¡to starije osobe (70god< )vec i zbog starosti imaju raznih motoriÄkih problema.

Haldol je dobar,provjeren lijek,i mislim da se treba priÄekati barem mjesec dana i vidjeti ima li poboljÅ¡anja stanja.

U sluÄaju da nema,trebalo bi pokuÅ¡ati sa nekim novijim lijekom ili klozapinom.

Ja sam haldol koristila vise puta,ali ocigledno sa pogresnim lekovima jer sam imala uzasno veliki tremor ruku i nogu i bilo me je sram bilo gde izlaziti a kamoli raditi. Sad mi ga je prepisao Antaxon,Haldol,Akineton,Rivotril i Tritiko. PLasim se ove kombinacije jer apsolutno ne znam nista o ovim lekovima... :(

QUOTE(Sendy @ 11 Aug 2009, 03:35 AM) 323746[/snapback]

Ja sam haldol koristila vise puta,ali ocigledno sa pogresnim lekovima jer sam imala uzasno veliki tremor ruku i nogu i bilo me je sram bilo gde izlaziti a kamoli raditi. Sad mi ga je prepisao Antaxon,Haldol,Akineton,Rivotril i Tritiko. PLasim se ove kombinacije jer apsolutno ne znam nista o ovim lekovima... :(

meni je od haldola jezik bio ko nogometna lopta,pa to je lijek sa jednim od najvećih afekata i nuspojava!promijeni to sranje ako možeš!

samo prepisuju lijekove i lijekove,a samo kako to utjeÄe na crijeva,želudac!takve kombinacije!

probaj Äim manje lijekova!ja sam trebao piti seroquel od 800-1000mg,pa sam sad već pet godina na 200-400mg!bez ikakvih psihiÄkih problema,i radio sam svo to vrijeme!

Haloperidol je jak lek. Od njega su mi oÄi izgubile kontrolu, i mogao sam da gledam samo na gore, svi miÅ¡ići lica oko oÄiju su mi se ukoÄili, i pored 3x1 Mendilexa...

Kao antipsihotik nije se pokazao nešto posebno, ali zato mi je dao taj ekstrapiramidni sindrom samo tako..

Ne dao Bog nikome.

mene su haldol inekcije toliko kocille da se ja sada bojim tog leka vilicu nisam mogla da zatvorim

Ja se isto jako bojim Haloperidola, da mi ne bi opet dali to zlo od leka.

Jeste da se u pocetku desava psihdiomotorni nemir i ukocenost koja se regulise Mendilexom cija doza varira od osobe do osobe,ali Haldol mi je godinama main lek u terapiji i dobar mi je u nekoj normalnoj dozi,bila sam i neko vreme na depo. Ali meni je problem bio samo izostanak ciklusa,koji se smanjenom dozom sredio.

Meni odlican,godinama ga pijem,jedno vreme u jako velikoj dozi (30mg) sto je bila greska lekara , sad 4mg (1+1+0),i depo me je brzo sljepnuo u realnost..meni jedan od boljih,u postu iznad sam rekla koje su otprilike nuspojave

Najbolji lek ikada,pokusala sam pre nedelju-dve sa risperidonom ali sam samo spavala i jela i vratila se na Haldol,minimalna doza 2mg u podne u kombinaciji sa Medilexom i nemam nikakvih motorickih problema osim tremora ruku i nogu u kratkom trajanju ujutru..Da napomenem da sam u potpunoj remisiji psihoze vec par meseci sa Haldolom

Da napomenem da sam u potpunoj remisiji psihoze vec par meseci sa Haldolom

Ne znaÅ¡ koliko mi je drago Å¡to sam ovo proÄitao draga moja, kad se samo setim u kakvim si krizama bila, ne daj Bože, ne ponovilo se.

@ topic:

Pio sam 90 mg Haloperidola uz 18 mg Mendilexa, znaÄi 9 Haloperidola i 9 Mendilexa dnevno.

Urnisao me je tremorom i blokiranjem vilice i pored 9 Mendilexa.

InaÄe, ta kombinacija mi je izbrisala ceo period od 3 meseca koliko sam je pio.

A psihoza, ili se nije povukla ili je podivljala, na bazi iskustva mame i tate to znam.

Negativno iskustvo uglavnom.

90mg?! Previse..zato si i imao negativno iskustvo ili ti jednostavno nije odgovarao,kod mene su se tipicni AP bolje pokazali nego atipicni..Najveca doza Haldola mi je bila 30mg i to je bio UZAS ali na 4mg savrseno funkcionisem,mada sad pijem cak i 2 samo..Atipicni AP na mene imaju jako sedativno dejstvo i GOJE brate na svinju se napravis,,sad sam inace smrsala skoro 30 kg. 83kg pa 72kg sad imam 53kg i ne vracam se na atipicne!

Inace hvala @Apoptosis naravno ne ponovilo se,nadam se da ces se osecati dobro kad-tad :) Ima kriza naravno,pogotovo depresije koja me akuca za krevet ali dobro prezivi se :wub: :wub:

sad sam inace smrsala skoro 30 kg. 83kg pa 72kg sad imam 53kg

Svaka Äast! :)

Meni je dat bez mendilexa.... Ću se žalim osećam se sva ukoÄeno, zgrÄeno.... ili neka mi ga ukine.... (pa nek mi navrnu misli ponovo joj...)