Jump to content
Depresija Forum
Angel Heart

Mirtazapin (REMERON, MIRZATEN, CALIXTA)

Recommended Posts

mene je uspavljivao i udebljao 10 kg u manje od 2 mjeseca.

to su bili jedini efekti.

zašto ti je najbolji?

mene je samo uspavljivao i toeto

PokuÅ¡ati ću odgovoriti s tim da treba imati u vidu da sam fluoxetin prestao koristiti par dana prije mirtazapina i da mi i dalje treba hrpa bromozepama da bih zaspao. ÄŒini mi se kao da mirtazapin poniÅ¡tava bromozepam, a to bi bilo vrlo Äudno.

Ovo je peti ad sa kojim imam neko iskustvo, a jedino relevantno, zbog dužine korištenja, je sa fluoxetinom.

Mirtazapin mi je vrlo brzo, nakon par dana, dao pozitivne efekte koje bih opisao kao osjećaj ugode i opuÅ¡tenosti ne i pospanosti i koja se razlikuje od opuÅ¡tenosti od benozosa, oni mi i dalje trebaju u skoro istoj koliÄini da bih zaspao.

TakoÄ‘er, osjećam prijatnu toplinu u tijelu, nekada mi se uÄini kao da je neki opijat u pitanju.

Apetit jeste neÅ¡to jaÄi, ali i uživanje u hrani koje mi je generalno nedostajalo, jeo sam samo da ne bi bio gladan.

Ovo su sve poÄetna iskustva i zato nisam htjeo da ih opisujem u prvom postu.

Vidjećemo još...

Nakon mjesec i par dana i dalje sam vrlo zadovoljan ovim lijekom.

Lijek je nekako lagan, ne osjetim nikakve nuspojave.

Ne ,lek je totalno bezvredan kao AD ,ok je kod skidanja sa sedativa ili kao dodatak nekom ADu

samo donekle pomaže u tom dijelu, ne pijem više 30mg već 15mg bromozepama s tim da je trebalo 15-tak dana da dođe do ovog smanjivanja.

A koju dozy leka uzimas?

uglavnom 30mg, nekada i 15mg, pokušavam naći najmanju dozu a koja još radi.

edit: usput da pojasnim, najpozitivniji efekat koji sam primjetio je da nemam više intezivnu potrebu "bijega u san"

@Infrastructure je moguće upravu, potrebno mi je sve manje sedativa, možda baš manja upotreba istih dovodi do boljeg osjećaja plus neko antidepresivno dejstvo mirtazapina. Hajd ga znaj.

Već sam rekao da nema nuspojava, prešućujući jednu za koju nisam smatrao bitnom.

Kada legnem da spavam javlja mi se nemir u nogama koji zna biti vrlo neprijatan. Tokom dana ništa, tek po polasku na spavanje.

Jedini naÄin da to zaustavim je dodatna koliÄina benzosa, a koji mi realno ne bi trebali da nije toga.

Postoji mala mogućnost da je to zbog naglog prekida sa fluoxetinom, ali to sam i ranije radio pa nije bilo problema.

Sa ovim simptomima se srećem prvi put pa me interesuje da li neko zna više.

Previse sedativa pogorsava depru..jak down, tu dolazi mirtazapin

indirektno smanjis sedative I onda si up

Meni nije za depresiju pomogao bas nista. Prestala sam ga piti. A taj nemir u nogama je bio grozan. Pitala doktora a on slegnio ramenima.

i dalje mi je ovaj lijek hmmm pa misterija,

priÄao sam o neugodnom nemiru u nogama tokom noći, a tokom dana manje, samo hodam ubrzano da bih najradije potrÄao,

i tada mi sinu ideja, a zaÅ¡to ne, tako da se sada lagano bavim trÄanjem, a Å¡to mi nikada nije palo na pamet u životu (dobrovoljno).

antidepresivni uÄinak ne mogu stvarno joÅ¡ precizno ocijeniti, kako koji dan, kako koja situacija.

ali ovo sa trÄanjem, Å¡ta reći :rolleyes: , blizu sam 50 god.

i dalje vrlo pozitivno miÅ¡ljenje o lijeku, s tim da sad ponekad uzmem i fluoxetin, jednom, ili dva puta sedmiÄno, osjetim portebu za njim, da li iz navike ili potrebe, ne znam.

Pospanosti o kojoj se priÄa ni traga, doza 15mg.

update

već sam naveo da mi je ovaj lijek pomalo misteriozan,

prekinuo sam ga piti nekih 7 dana jer mi je, vjerovali ili ne, uzrokovako nesanicu (nemir u nogama ) sa kojom se i moja standardna hrpa benzosa teško nosi.

poÄeo sam opet, sada 10mg , a pitanje je da li je to uopÅ¡te terapijska doza ?

izgleda da djeluje jer me i dalje tjera na trÄanje :D, nezamislivo za mene.

nisam pametan, ali postoji mogućnost da djeluje motivaciono

update

pukla ljubav, ne pijem ga više jer se ne umijem nositi sa njim.

na prvu, lijek je nježan, neprimjetan, ali nakon par mjeseci vidi se da nije tako.

bez obzira na napisano i dalje mislim da ima potencijal.

vraćam se floxsetinu ( koji moram prvo otopiti u ÄaÅ¡i vode i piti po malo jer rastura želudac, a inaÄe nisam osjetljiv ni na Å¡ta od hrane)

update

na prvu, lijek je nježan, neprimjetan, ali nakon par mjeseci vidi se da nije tako.

vraćam se floxsetinu ( koji moram prvo otopiti u ÄaÅ¡i vode i piti po malo jer rastura želudac, a inaÄe nisam osjetljiv ni na Å¡ta od hrane)

pij uz vitamin c

Plavo, ovo bi više pristajalo na temi za fluoksetin (pretpostavljam da na njega misliš kad kažeš "floxsetin"), ali tablete su bolje od kapsula. Ja sam pre mnogo godina imala neko migoljenje u želucu od kapsula, od tableta mi je jedina nuspojava sušenje usta.

pij uz vitamin c

zašto uz vitamin C ?

Plavo, ovo bi više pristajalo na temi za fluoksetin (pretpostavljam da na njega misliš kad kažeš "floxsetin"), ali tablete su bolje od kapsula. Ja sam pre mnogo godina imala neko migoljenje u želucu od kapsula, od tableta mi je jedina nuspojava sušenje usta.

pio sam i tablete i kapsule i isti je efekat,

uvijek sam bio "ponosan" na svoj želudac koji trpi sve i svašta, ali sa floksetinom nije tako,

a pijem ga godinama.

Meni je jedna od lekarki rekla da su za to dobri i beta-blokatori. Sad, uzroci variraju, nismo svi isti. Ja sam imala to od istog leka koji je kod ÄeneÄene to spreÄio. O_O

update

Å ta ti je smetalo kod remerona?

Jel ti povećavao apetit, od koliko mg si pio?

plavo jel taj nemir prestaje kad pomeraš noge u krevetu?

a Äim staneÅ¡ kreće neki nepodnoÅ¡ljivi osećaj koji te tera da se krećeÅ¡?

taj nemir u nogama se zove restless leg syndrome

naći ćeÅ¡ mnogo o tome na netu Äak je i moja psihićka znala Å¡ta je to

ja sam dugo i Äesto patio od toga

sve dok nisam krenuo sa antipsihotikom

neki smatraju da je moguće ublažiti to odurno izluđujuće sranje suplementacijom gvožđem

takođe se ja mislim koriste i dopaminergici

nemir u nogama je iskljuÄivo od mirtazapina, nikada prije, a i nakon prestanka nisam imao problema.

Jel ti povećavao apetit, od koliko mg si pio?

apetit jeste nešto, vjerovatno sam i koju kilu dobio, nisam se ni vagao, ali ja generalno nemam sa tim problema, mogu da ne jedem ništa po potrebi.

pio sam od 10 do 30 mg, teÅ¡ko mi je bilo uoÄiti razliku.

Å ta ti je smetalo kod remerona?

najviÅ¡e nesanica, a noćni san mi je jedan od prioriteta, mada inaÄe kasno ležem, iza 1,

drugi problem je neuspjeh usklađivanja sa bromozepamima koji su mi potrebni za anksioznost + što sam se navukao na njih.

nekada nakon mirtaazapina ne mogu zaspati ni uz moju max dozu od 30mg bromozepama, a nekada me tako ošamiti i slabija doza da sam sutradan nesposoban za rad.

ne mogu ih uskladiti i naći mjeru.

od pozitivnih stvari bi naveo joÅ¡ pojaÄan fokus, manje vas ometaju neke stvari i misli.

Zaista su iskustva razlicita. Ja Remeron pijem 3.5 godine sa pauzama ... i kad ga pijem potpuno se preporodim. Fenomenalno spavam, anksioznosti nestanu, umiri mi se zeludac, dobijem apetit koji mi je inace slab jer mi anksioznosti razaraju stomak. Jedina nuspojava mi je sto se nekada naglo trgnem iz sna, valjda to sto pricate oko nogu, ali to je jedan sekund i onda odmah nastavim da spavam.

Problem je sto ga jako dugo pijem i onda vremenom izgubi dejstvo, onda pravim pauzu 1-2 meseca i nastavljam dalje. Pokusavam da nadjem alternativni lek kako bih mogao duzi period da se ocistim od Remerona, ali ne uspevam naci ista sto mi ovako odgovara ...

Ne mogu tek tako zaboraviti pozitivne strane ovog lijeka pa sam ponovo sinoć poÄeo.

Ovaj put idem sa 7,5mg , a to je ispod terapijske doze (istraživanja su rađena od 10 do 45mg).

Vidjeću kako djeluje, a mogućnost placebo efekta je mala.

Fluoksetin ću nastaviti ustaljenim tempom, svaki 2. ili možda sad 3. dan.