Jump to content
Depresija Forum
Angel Heart

Mirtazapin (REMERON, MIRZATEN, CALIXTA)

Recommended Posts

Meni cipralex vec mesecima radi kao sat,ako mi padne raspolozenje samo mi se prispava i malo iskuliram pola sata i osecam se odlicno.Ali sam ukljucio mnoge biljne preparate i uveo ispravan rezim ishrane duhovne,intelektualne i fizicke aktivnosti.

Rekla mi je da ostanem pri Cipralexu do sledećeg viđanja.

Meni Cipralex nije baÅ¡ dovoljan :( nisam viÅ¡e onoliko mraÄna, ni suicidna, ali sam jako down, skoro stalno, demotivisana, i Å¡to je najgore, borim se protiv toga svega, ali ne ide mi toliko dobro. InaÄe se hranim priliÄno zdravo (mnogo voća i povrća, ne jedem slatkiÅ¡e, masno), na gomilu naÄina pokuÅ¡avam da budem pozitivnija, Äak imam neku svesku u koju zapisujem lepe stvari koje mi se dogode (lol, znam), Äesto idem u inat protiv bezvoljnosti i onoga Å¡to me vuÄe na dole, a i dalje kurac :( imam odliÄnu podrÅ¡ku bliskih osoba, regulisala sam konaÄno san, uvešću ubrzo i fiziÄku aktivnost, ali i dalje niÅ¡ta...

Nisu ni lekovi resenje ma koliko bili neophodni...covek da bi sprecio ponovne depresivne epizode za vreme uzimanja lekova mora da vidi sta je u njegovom zivotu prepreka da stekne dusevni mir i normalno funkcionisanje...Lekovi ne mogu vecno drzati stabilnost...

Pa nisu rešenje, ali treba da budu dobra potpora.

Npr. pre nego Å¡to sam pila ikakav lek osećala sam se bukvalno kao da mi nisu dostupna pozitivna osećanja. Koliko god da ih tražim, nema ih. Onda se to malo aktiviralo nakon Å¡to sam poÄela da pijem lekove. Ali, i dalje osećam da nije to to, jer ja zapinjem i zapinjem, i na kraju se samo zamorim, bez uspeha, i pomislim da bi bilo bolje da sam preležala ceo dan u prazno, jer se barem ne bih zamorila. Sigurna sam da ovo nije neÅ¡to Å¡to bi se reÅ¡ilo sportom eto tako, ovo je rupa u koju sam upadala godinama ne leÄeći svoje stanje, i sada treba nekako da se iskobeljam iz nje.

Ja evo vec par mjeseci pijem kalikstu. Interesuje me ima li ikakvog iskustva sa tim? Stoji sve, osjecam se ja bolje, iako ponekad imam padove u mracne pomore, ali ne mogu da kazem zasto se bolje osjecam (generalno). Ne mogu da nadjem nista odredjeno i kazem: E, to se poboljsalo, to mi je bolje, to mi je lakse u zivotu. Cijenila bih ako ima neko sa iskustvom i sa malo vise pameti o tome od mene da mi eto, mozda malo priblizi :)

pijem Calixtu dva mjeseca, nemam ponore jer pijem još jedan AD i još jedan AP. Osjetio sam da mi Calixta pomaže kod raspoloženja.

Ja evo vec par mjeseci pijem kalikstu. Interesuje me ima li ikakvog iskustva sa tim? Stoji sve, osjecam se ja bolje, iako ponekad imam padove u mracne pomore, ali ne mogu da kazem zasto se bolje osjecam (generalno). Ne mogu da nadjem nista odredjeno i kazem: E, to se poboljsalo, to mi je bolje, to mi je lakse u zivotu. Cijenila bih ako ima neko sa iskustvom i sa malo vise pameti o tome od mene da mi eto, mozda malo priblizi :)/>

Mirtazapin nije inhibitor ponovne pohrane seratonina,on vise selektivnom blokadom receptora sprecava monoaminsku oksidaciju ddopamina seratonina i adrenalina pomaze kod depresije anksioznosti i insomnie.Ako ga pijes dva meseca trebalo bi da si se vec navikla na sedativne efekte i povecan apetit...i da izbegavaj masne sireve tipa trarpist gospinu travu crno vino susam,hranu koja sadrzi tiramin.

http://www.depresija.org/forum/index.php?showtopic=10808&hl= juhu evo tema.

tl; dr bi bio da su skoro svi postali pospani zombiji koji jedu mnogo, proÄitala sam svih 7 strana pre par dana.

Ja sam dobila recept za ovaj lek ali se nisam usudila joÅ¡ da poÄnem da ga pijem.

bit, šta još piješ?

Hajd Guberevac ako te ne mrzi, pokuÅ¡aj da opiÅ¡eÅ¡ kako se ta razlika manifestuje praktiÄno? Tipa, neko poreÄ‘enje dejstva ssri-eva i tetracikliÄnih.

Razlika je u afinitetu i vrsti receptora,ssri sprecava povratak seratoninskih molekula u neuron gde bi monooksiddisali vec ih cuva na sinapsama vratima neurona i jaca medjuneuronsku komunikaciju.Mirtazapin je visoko neselektivan vezuje molekule seratonina 5HT2a 5HT2c emeticki 5HT3 i dr zatim dopaminske molekule D1 D2 Adrenalinske alfa1 alfaa1 alfaa2 Histaminske H 1 i H 2 maskularne itd i to prevashodno visokom blokadom mao a monoaminskog oksidacionog kanala..To je jedna bomba od leka pritiska mnoge komande u nasem mozgu a telo odgovara.Ssri je selektivan samo se fokusira na seratoninske receptore na primer cipralex je najselektivniji od svih.

Eto mirtazapin diras dopamin povecava se apetit,diras histamin sedacija,alergije,adrenalin hipertenzija ili hipotenzija,5HT3 serstonin receptor mucnina itd itd

Razlika je u afinitetu i vrsti receptora,ssri sprecava povratak seratoninskih molekula u neuron gde bi monooksiddisali vec ih cuva na sinapsama vratima neurona i jaca medjuneuronsku komunikaciju.Mirtazapin je visoko neselektivan vezuje molekule seratonina 5HT2a 5HT2c emeticki 5HT3 i dr zatim dopaminske molekule D1 D2 Adrenalinske alfa1 alfaa1 alfaa2 Histaminske H 1 i H 2 maskularne itd i to prevashodno visokom blokadom mao a monoaminskog oksidacionog kanala..To je jedna bomba od leka pritiska mnoge komande u nasem mozgu a telo odgovara.Ssri je selektivan samo se fokusira na seratoninske receptore na primer cipralex je najselektivniji od svih.

Eto mirtazapin diras dopamin povecava se apetit,diras histamin sedacija,alergije,adrenalin hipertenzija ili hipotenzija,5HT3 serstonin receptor mucnina itd itd

Offtopic, Guberevac HVALA ti za ovo objašnjenje vezano za receptore, nije mi to sve bilo baš tako jasno. Hvala ti. :)

Nije efikasniji,uvek je lek 4tog 5tog izbora i pravi ga neka indijska kompanija za nas...Obicno je terapijski put za depresiju uzrokovanu anksioznosti escitalopram pa venlafaxine a za cistu unipolarnu paroksetin zoloft uz eventualno eglonyl.Mirtazapin se uglavnom dodaje terapiji da pojaca efikasnost,ali kod obsesivnokompulzivnog uz ssri se ne dodaje on vec triciklik anafril...ima tu mnogo mogucnosti problem je sto se covek namuci dok pronadje terapiju koja mu odgovara pa prestane da deluje..uglavnom je potreban uporedan psihoterapijski rad.

Pa ne znam, ja imam, valjda, unipolarnu (nemam baš problema sa anksioznošću) ali mi se paroksetin pokazao kao loš, escitalopram je tu i tamo ok, venlafaksin se možda sećaš da sam pisala o onim nuspojavama tipa trzanje mišića.

Paroksetin mi je u poÄetku pomogao samo tako, valjda sam prvi put nakon mnogo godina osetila onu rasterećenu sreću, a onda su krenule promene raspoloženja toliko užasne da sam, po svom obiÄaju, "prsla", u trenutku se neÅ¡to okinulo u glavi, dekanu sam na fakultetu zalupila vrata ispred nosa, izbezumljeno hodala po hodniku plaÄući, i plakala pred svim kolegama govoreći kako "nikad neću biti bolje". StraÅ¡no koliko me je bio blam posle, ja uvek nabacim neki neustraÅ¡iv i zajebani stav, oni koji me ne poznaju dobro mislim da su bili jako iznenaÄ‘eni time Å¡to sam u tom trenutku bila u toliko raspalom i ranjivom stanju. Uglavnom, posle toga escitalopram, primirje, ali nemam viÅ¡e taj osećaj sreće... a nije da se oslanjam samo na lekove i oÄekujem da padne s neba, ali neće me.

Uglavnom, baÅ¡ se plaÅ¡im da poÄnem sa Remeronom, ali jebiga, moram se odvažiti i zapoÄeti.

Uzela sam sinoć, konaÄno, prvih 15mg.

Spavala sam 19h.

Prespavala odlazak kod psihijatrice, kao i odlazak na fakultet.

Sad mi se na neki Äudan naÄin vrti u glavi i dezorijentisana sam, Å¡to može biti i od toga Å¡to nisam jela dugo (poÅ¡to sam, je li, spavala).

BRATE kakav je ovo užas? Fakat, nisam nikad pila ovako jak lek i sada sam preplašena. Užasno mi je ovo stanje "svesti", polusvesna sam, nesposobna za bilo šta.

Ma navici ces se. Samo da se malo, takoreci 'aklimatizujes' i svece to lakse da ide. I ja sam spavala kao zaklana, kaze mi brat da mi je setao kroz sobu i nisam ni mrdnula (a inace imam lak san), ali ono, sviknes se, manje vise

jedino sto se apetita tice, tu pazi, ja sam se bas lijepo popunila -.-

Evo konaÄno sam bila kod doktorice svoje i rekla je da je to za sada ok, a veÄeras da uzmem punu dozu (30mg) da bi se smanjili hipnotiÄki efekti. Srećom smirila sam se, ono jutros je bilo pakleno. Tek dva dana doduÅ¡e.

A apetit mi je već ogroman, videćemo koliko još može da se poveća. :)

Pazi se tog apetita, vjeruj mi. Nebih ja to testirala. Ja sam u stvari uhvatila sebe kako onako, ubacam u sebe, i nije da sam gladna, al zajebi, ja koja inace jedem malo odjednom kontam da mogu da pojedem gomilu. Tako da, moj ti je savjet, cisto da se poslije nebi osjecala debelo ili tako nesto (posto meni sad bas nije prijatno sa samom sobom) pazi na tu ishranu :) Ne da se izgladnjujes naravno, ali jedi koliko je dovoljno :)

Gle, nebih pogresno da me shvatis, ja sam citavog zivota ono, ni tamo ni ovamo sa tezinom, pa mi nikada nije smetalo, ja bas nisam neko ko pati od toga. Samo kazem, da ne bi dolazila u situaciju da se kasnije osjecas lose zbog tezine. Htjele mi to ili ne, u ovom svijetu ljudi strasno vole da upru prstom i kazu 'Udebljala si se'. Iz tog razloga samo :)

Hvala za brigu i savete - no oni su krivi Å¡to perpetuiraju ideju da je devojke/žene njima duguju svoju mrÅ¡avost, oni zaslužuju teranje u tri piÄke materine ukoliko nekome upute takav komentar. Kad bih se ugojila od AD koji bi me izvukao od depresije, i kada bi mi neko prigovorio za dobijenu težinu, sasula bih sav svoj bes i svu svoju mržnju toj osobi u lice.

Ovo, naravno, nadam se da ne shvataÅ¡ liÄno, jer nije uopÅ¡te upereno protiv tebe, nego ne pada mi na pamet da pazim na svoju "liniju" zbog nekog sa dovoljno poremećenim sistemom vrednosti da smatra da iz bilo kog razloga treba da komentariÅ¡e to da li sam se i koliko ugojila.

Ontopic: uzela sam 30mg pre 2h i sve je skroz ok :) nisam ni pospana.