Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
Angel Heart

Antiepileptici

Recommended Posts

Epilepsija je neurološka bolest koju karakteriziraju epizodni napadaji gubljenja svijeti i poremećaja motorike i ostalih funkcija SŽS. Pojavljuje se u 1% populacije.

Razlikujemo dva najšesća tipa epilepsije:

ToniÄko-kloniÄki (Grand mal): ovo je najÄešći oblik epilepsije, a karakterizira ga iznenadni gubitak svijesti, grÄenje po cijelom tijelu (ti grÄevi se nazivaju konvulzije), izbacijanje sline, inkontinencija mokraće, poremećaj respiracije i rada srca. ObiÄno traje nekoloiko minuta a onda prestaje.

Apsans (Petit mal): javlja se u djece, a kakakteristiÄan je po tome da u tijeku napadaja dijete gubi svijest i bulji u jednu toÄku. Ponekad se javljaju trzaju pojedinih miÅ¡ića, a sve skupa traje oko nekoliko sekundi.

Razlozi zaÅ¡to se javlja epilepsija mogu biti razliÄiti - nekad je to tumor, oÅ¡tećenje mozga, metaboliÄi poremećaji i dr. Važno je za napomenuti da epileptiÄki napadaj, i to, Grand Mal, može izazvati oÅ¡tećenje moždanog tkiva zbog uzimanja sredstva ovisnosti (kokain, heroin, a pogotovo metamfetamin i ecstasy).

Napadaj nastaje u mozgu u odreÄ‘enom žariÅ¡tu (fokusu - koje jest zapravo oÅ¡tećeno tkivo mozga). Prag za izbijanje u toj toÄki je iznimno snižen pa nekakvi intenzivni senzoriÄki podražaji (primjerice bljeskalica foto aparata ili konstantno blicanje svijetla kao kod stroboskopa) mogu u toj toÄki izazvati nekontrolirane salve impulsa. Osoba tada gubi svijest. Ti impulsi se poÄinju Å¡iriti srediÅ¡njim živÄanim sustavnom uzrokujući nekontrolirano izbijanje neurona. MotoriÄkim neuronima se potom iz mozga prema miÅ¡ićima poÄinju odaÅ¡iljati nekontrolirani impulsi Å¡to uzrokuje grÄenja koja mogu biti iznimno jaka i uzrokovati Äak i lomove manjih kostiju. Disanje je umnogome otežano, a osoba Äesto sama sebe ugrize za jezik. Takvo stanje traje par minuta da bi samo od sebe prestalo. Za svo to vrijeme osoba je u opasnosti od samopovrijeÄ‘ivanja i gubitka zraka.

NeljeÄena epilepsija vremenom vodi u pogorÅ¡anje. Napadaju postaju sve Äešći i sve opasniji, mozak se sve viÅ¡e oÅ¡tećuje i polagano, epilepsija se pretvara u tzv. status epilepticus, oÄitovan neprekidnim napadajim koje mogu uzrokovati teÅ¡ka oÅ¡tećenja mozga.

Epilepsija se lijeÄi lijekovima koji izazivaju hiperpolarizaciju živaca mozga. Hiperpolarizacijom neurona snižen je potencijal mirovanja (s -70 mV na - 80 mV) pa je poviÅ¡en prag nastanka akcijskog potencijala i smanjena je vjerojatnost nastanka nekontrolitranih izbijanja neurona i epileptiÄkog napadaja. To možemo postići lijekovima koji potiÄu djelovanje inhibicijskog neurotransmitora GABA ili pak blokiraju natrijeve ili kalcijeve kanale na povrÅ¡ini neurona Å¡to uzrokuje sporije provoÄ‘enje impulsa. Antiepileptici se joÅ¡ nazivaju i antikonvulzivi. To su:

-barbiturati (fenobarbiton i metilfenobarbiton)

-hidantoini (fenitoin)

-karbamazepin

-sukcinimidi (etosuksimid)

-valproati (valpromid i natrijev valproat)

-benzodiazepini (klonazepam)

-noviji antiepileptici (lamotrigin, topiramat, gabapentin)

Ja od antiepileptika uzimam Rivotril. On djeluje kao stabilizator uz antidepresive...

Meni jako dobro djeluje uz Fevarin, pa mi ga je zbog toga doktor propisao... :srcka:

Ja od antiepileptika uzimam Rivotril. On djeluje kao stabilizator uz antidepresive...

Meni jako dobro djeluje uz Fevarin, pa mi ga je zbog toga doktor propisao... :srcka:

...i ja. I super mi je...

Meni je vise doktora naglasilo da rivotril nije dobra...ne znam...Trazila sam da mi promeni litijum, i najzad se sazalila i resila da mi ga zameni od nove godine eftilom.

rivotri izaziva veliku zavisnost verovatno zbog toga ti nisu savetovali ali izmedju dva zla biraj manje i ja ga koristim pozdrav

...ja sam sa Rivotrilom slucajno bila prestala...nekih mjesec dana...i nisam to ni osjetila...tako da... :rolleyes:

Nije mi jasno zaÅ¡to moram poduže Äekati na odgovor mada je to vjerovatno ovdje procedura. Meni je to jako važno jer mislim da mi je taj antilepileptik popriliÄno sjebao život. RijeÄ je o "Tegretolu".

Mene zanima kakve veze imaju antiepileptici sa nekim ko nema epilepsiju ni epi napadaje?

Pa antileptici izmedju ostalog deluju simirujuce na CNS (centralni nervni sistem) pa se iz tog razloga prepisuju i kod izrazene anksioznosti i napada panike.

Kod dugotrajne upotrebe moze doci do ovisnosti pa je veoma vazno da se ne koristi isti lek dugo vremena. Medjutim, ne mora se kod svakoga pojaviti ovisnost, odnosno sve zavisi od doze i duzine uzimanja, kao i od osobe do osobe (neki ljudi sticu ovisnost mnogo lakse od drugih).

Ja nisam postala ovisna o njima, a pila sam ih 4 godine i nisu mi ama baÅ¡ niÅ¡ta pomogle. I zato mislim da su mi sjebale život.Zato sam jedva Äekala da ih prestanem piti. Anksioznost joÅ¡ uvijek ostaje, ali napadaje panike nisam nikad u životu imala.

nastavim li sa njima.Jednostavno mi daju osecaj da sam poremecena. Ne znam ni sta treba da osetim od njih.Ne vrti mi se,nemam frku da budem medju ljudima kad je uzmem ali ponekad imam utisak da me raseje,dezorjentise,nekad osetim umor,prve nedelje uzimanja bila sam budna po 35 sati ali mrtva umorna i nisam mogla da zaspim.Jednostavno mislim da me ta rec epilepsija ubija u pojam.

Moj psihic je na odmoru,svaka cast,u sred moje kontrole,no zabole me,ionako cu otici jos samo na tu kontrolu,menjam psihica.Elem,odem kod lekara opste prakse po savet kako da postepeno smanjim,dobijem ga i evo...Sve mi smeta,nervira,od sitnice danas sam 3x napravila dramu,onda malo isplakala i dala sve od sebe da se ubedim da su to gluposti.Mada,nisu.Fali mi ta polovina da me rastereti

Od obicne masne za poklone sam napravila tragediju,ravno 4 sata smisljala kako da je napravim,na kraju otisla u radnju,zamolila devojku da mi napravi 7,ne pitam koliko kosta,napravila mi za dz i nasmejala se,htela da mi pokaze kako se prave,al gde su mi zivci i strpljenje.Onda sam posla po ukrase,tacno znala koje cu i kada sam ih nasla,15 min gledala da li da ih kupim,hoce li mi jelka biti sarena

a imam potpuno iste u kombinaciji crveno zlatne,ovi su takvi aki plavo srebrni,nema sta da se sareni,ali objasnite vi to ovoj nervoznoj ludaci.Inace,moj bivsi decko kaze kako je primetio pozitivnu promenu kod mene,dopada mu se to,blago njemu,i meni se dopada do momenta kad prodje dejstvo.Ja sam jedna toliko nervozna devojka,jedna lujkara koja nije u stanju sama otici dalje od 50 m od kuce jer ima

utisak da ce joj se zavrteti,da ce se ugusiti,da ce joj se noge saviti kao guma...Evo,2 nedelje nisam izasla sama dalje do trafike pred zgradom,a tripujem neki docek u klubu,a tamo ce bude gomila ljudi za koje cu misliti da bulje u mene,posto necu imati Rivotril,moram malo da popijem,tesi me da ce me mozda alkohol opustiti...I mogu vam reci da je super kad ovo iskucam nekom ko kapira...

Jel ima neki znacaj to sto sam pre podne super volje a kako dan odmice sve gore i gore?Trenutno cutim i kuckam i planiram u krevet,sestra cuti,nesto gleda,al ja osecam nervozu.Jedan mali Nes bez kofeina,cigareta i mirno spavam.Isuse,20 dana nisam popila ljudsku kafu,nije da mi je ova losa,naprotiv,samo sto je 8 puta skuplja od regularne i to me nervira,kad dajem pare na gluposti

Iz mog iskustva od toga samo joÅ¡ viÅ¡e poludiÅ¡. Ali samo u sluÄaju da nemaÅ¡ epilepsiju ili epi napade. EpileptiÄari ih ionako piju u kombinaciji sa drugim lijekovima.Ovdje mislim na "Tegretol".

Mislim,ne bas gluposti,obozavam kafu a ovo mi dodje kao kafa bez kafe,i verujte nisam istripovala za kofein,prva sam verovala da su to price,al na mene izgleda utice u smislu nesanica. Jel smem da dodam da sam u PMS hehe.Nekad stvarno zahvalim bogu sto nemam decka,pa zamislite kako bi me sad trpeo.Uf,bas bi. Laku noc svima i hvala sto citate moje histericne izlive.

Iz mog iskustva od toga samo joÅ¡ viÅ¡e poludiÅ¡. Ali samo u sluÄaju da nemaÅ¡ epilepsiju ili epi napade. EpileptiÄari ih ionako piju u kombinaciji sa drugim lijekovima.Ovdje mislim na "Tegretol".

nemam epilepsiju i te napade imad F413 i pojacanu nervozu.Nemoj mi tu rec,zastrasujuca je,samo sam nervozna...

A gle ovisi u koje se svrhe pije. Za "Tegretol" znam da se pije i kod glavobolja ali ne klasiÄnih. Bolje pitaj dr-a zaÅ¡to to pijeÅ¡. Meni to dala u jeku puberteta i to neuropsihijatar.

Volio bi da mi neko kaze nesta o antiepilepticima. Do sada sam imao napade u kojima nikad nisam pao u nesvijest. Ali sam ima pjenu u ustima, i malo mi je falilo da padnem. To mi se desavalo u mjestima gdje je guzva.

Sad uzimam xanax 0.5 x3 navece i flurazepam 30 za spavanje. Sta me interesuje. Jos nemam hrabrosti da udjem u guzvu, tramvaje isl. Posto su mi napadi panike imali neke elemente epi napada, pjena u ustima, gubljenje svijesti ali ne do kraja. Mozda bi mi psiholoski dobro djelovalo to da znam da ne mogu imati epi napad.

Koji bi mi anntiepileptik pomogao.. Moram se suociti sa strahom, i to uskoro, pa razmisljam da li ovi lijekovi mogu pomoci da ne dodze do epi napada.

QUOTE(ivana:) @ 9 Oct 2009, 07:33 AM) 330750[/snapback]

da li iko zna nešto o leku KARBAPIN?

Karbapin spada u tzv. stabilizatore raspolozenja.Uz njega mora da se uzima i ad.On je novija linija stabilizatora,mada spada u slabije u smislu da ima daleko udarnijih od njega.Medjutim,njegova mana je sto se ljudi oslanjaju na njega te prestaju da rade na sebi!Stabilizatori ne stvaraju ovisnost i uzimaju se u proseku po 3g.Deluju preko nadbubrega posredno na serotonin.To nije lek za dizanje raspolozenja vec za njegovo uravnotezenje.Ad se koristi kao protiv teza,npr ja koristim staru liniju stabilizatora amizol i ad rivotril.Svremenom mi je skinut i sada ga pijem pred spavanje!Moj drug pije karbapin i nije nesto zadovoljan,ali on se nesto posebno i ne trudi!Opet moj drugi poznanik ga isto pije i poceo je biti zadovoljan nakon par meseci,ali on je uporedo radio sam na sebi tj. ucio mkar na silu,tako je sad dao dva ispita.Karbapin se obicno koristi kod afektivnih poremecaja!

Ne znam da li sam ti nesto pomogla?!

QUOTE(filin @ 9 Oct 2009, 12:27 AM) 330741[/snapback]

Volio bi da mi neko kaze nesta o antiepilepticima. Do sada sam imao napade u kojima nikad nisam pao u nesvijest. Ali sam ima pjenu u ustima, i malo mi je falilo da padnem. To mi se desavalo u mjestima gdje je guzva.

Sad uzimam xanax 0.5 x3 navece i flurazepam 30 za spavanje. Sta me interesuje. Jos nemam hrabrosti da udjem u guzvu, tramvaje isl. Posto su mi napadi panike imali neke elemente epi napada, pjena u ustima, gubljenje svijesti ali ne do kraja. Mozda bi mi psiholoski dobro djelovalo to da znam da ne mogu imati epi napad.

Koji bi mi anntiepileptik pomogao.. Moram se suociti sa strahom, i to uskoro, pa razmisljam da li ovi lijekovi mogu pomoci da ne dodze do epi napada.

Epilepsija je do skoro smatrana fizioloskom bolescu!Medjutim,ona ipak spada u psihicka oboljenja,ima ih vise vrsta.Da ne bi dalje lutao idi na tragac wekpedia i ukucaj epilepsija,dobices detaljna objasnjenja,tamo sam i ja o njoj dosta saznala!

Karbapin spada u tzv. stabilizatore raspolozenja.Uz njega mora da se uzima i ad.On je novija linija stabilizatora,mada spada u slabije u smislu da ima daleko udarnijih od njega.Medjutim,njegova mana je sto se ljudi oslanjaju na njega te prestaju da rade na sebi!Stabilizatori ne stvaraju ovisnost i uzimaju se u proseku po 3g.Deluju preko nadbubrega posredno na serotonin.To nije lek za dizanje raspolozenja vec za njegovo uravnotezenje.Ad se koristi kao protiv teza,npr ja koristim staru liniju stabilizatora amizol i ad rivotril.Svremenom mi je skinut i sada ga pijem pred spavanje!Moj drug pije karbapin i nije nesto zadovoljan,ali on se nesto posebno i ne trudi!Opet moj drugi poznanik ga isto pije i poceo je biti zadovoljan nakon par meseci,ali on je uporedo radio sam na sebi tj. ucio mkar na silu,tako je sad dao dva ispita.Karbapin se obicno koristi kod afektivnih poremecaja!

Ne znam da li sam ti nesto pomogla?

Hvala ti na odgovoru...tj lek pije moja mama...pa me zanimalo...Hvala još jednom...

:clapping: helouu da li neko pije Lamal??i ima li nekih posebnih nus pojava i kako djeluje da li se to uopce moze primjetiti??jer ja nikad nista ne primjecujem od tih AD-a mislim da ce mi i ukinuti Ad-Fevarin jer uvijek je istoo???ma ni oni ne znaju sami ..kreteni bolje da na sebi probaju..uff :wipe: mi smo im eksperimentalni kunici..

Ja pijem lamal i ima ulogu stabilizatora.Osecam se super tj. nista me vise ne nervira!

Nisam imala nus pojave!

QUOTE(janica @ 30 Aug 2010, 06:09 PM) 379374[/snapback]

Ja pijem lamal i ima ulogu stabilizatora.Osecam se super tj. nista me vise ne nervira!

Nisam imala nus pojave!

oooooooooooo hvala ti ajde probat cu jer inace se uzaso bojim tih eksperimentiranja doktora na meni...

a inace dali imas problema sa neurozama??

i zbog cega su ga tebi dali??

i koliko dugo ga pijes??

Uh,ja ti imam i neurozu i akutnu psihozu.Imam emocionalni poremecaj,tako da su mi vibracije raspolozenja bile iz minuta u minut.Cesta agresija i velika nervoza,naravno sve to zacinjeno dugogodisnjom depresijom.

Pijem ga sa flunirinom vec vise od mesec dana i mnogo mi je bolje.Eto npr. saznala sam pre par dana da se ozenio mladic koji mi se mnogo dopada i gajila sam nadu da cemo biti zajedno.Nije mi bilo svejedno kada sam cula,ali sam to prevazisla za dva dana.Lek je ucinio da ostanem pribrana i mogu realno da sagledam situaciju.

Tebi ce isto pomoci,bez brige.On se u dosadasnjoj upotrebi pokazao kao jako dobar lek,bez nuspojava i stvaranja zavisnosti!

Nevjerovatno koliko neistina je ovdje napisano.

Kao prvo:

Epilepsija NIJE psihicka bolest,ona je fizioloska bolest mozga i njegovih temeljnih funkcija.

Ocito je neko zalutao u 18 st. ili prije pa pise ovakve gluposti.

Epillepsijom se bavi Neurolog-epileptolog.

Epilepsija se iskazuje kao nenormalno elektricno praznjene neurona,tj. odredeni dijelovi mozga (zavisi

gdje je epileptogeno zariste). Iskazuje se promjenjenu aktivnost odredenih mozdanih regija sto se

suvremenim metodama prvenstveno EEG-om moze zabiljeziti.

EEG kod epilepticne osobe pokazuje paroksizimalne promjene a MR se moze i utvrdit zariste odnosno

centar epileptogene aktivnosti mozga.

EEG ipak nije toliko sigurna metoda jer nekad zna biti lazno "pozitivan" ili lazno "negativan".

Karbapin je karbamazepin i to je JAKO stari antiepileptik koji se jos uvijek koristi.

Koristi se i bez ad-a.

Ukoliko uzimate karbamazepin i imate dosta nuspojava pitajte svog lijecnika na prelazak

na Trileptal (oxcarbazepinum) koji je vrlo slican njemu sa puno manje nuspojava.

Noviji antiepileptici su : lamotrigin (Lamictal),topiramat (Topamax),igabapentin (Neurontin),pregabalin (Lyrica),

i noviji lijekovi tipa Keppra.

Svi oni imaju svoje mjesto u psihijatriji bilo kao stabilizatori ili kao atipicni anksiolitici tipa Lyrice za lijecenje GAD-a.

Poz.