Jump to content
Depresija Forum
naivko

Narcisoidni poremecaj licnosti (NPD)

Recommended Posts

Pa to su leteci majmuni iz "Carobnjaka iz oza". Kad vestica valjda posalje letece majmune, tako nesto. To je izraz koji se koristi...

Haha, ovo je dobro:

"If a narcissist hurts you, you hurt him first."

Jadan, bas ga zalim. On je "zrtva"!

Kad sam prvi put saznao da je majka narcis, bio sam SLOMLJEN. Cuo sam je da gundja zbunjeno u sobi:

Pa, nista mu nisam radila...

Inace, primetio sam da me napada kad dodjem umoran, iscrpljen. Kao predator koji napada umornu gazelu. Ja otad u takvoj situaciji necu da pricam sa njom.

Doduse, ona je "covert" tip narcisa, najopasniji. Ne znam za druge tipove ali znaju oni tacno sta rade.

Evo ovo je dobar kanal, Dr. George Simon-a:

www.youtube.com/user/georgeksimon

t7df8k.jpg

Ovaj video o gaslightingu je jako dobar:

Gaslighting Basics: From A - Z. This Video May Save Your LIfe

Kaze da postoje i narcisi koji ne rade gaslighting.

Na jednom portalu sam pronasao ispod teksta o narcisima ove komentare:

Imam 30 god i pitam se već jako dugo bez uspeha šta raditi i kako se postaviti kada vam je jedan od roditelja ovakav. Ako neko ima iskustva sa ovim problemom javite se, volela bih da imam neki savet.

(Maxima, 28. avgust 2018 02:08)

Savet iz licnog iskustva: Bezi, koliko te noge nose!

Pre svega je neophodno da se finansijski osamostalis. Jedan zivot imas i nisi duzna nikome da ga zrtvujes. Sve je to uzasno bolno i ceka te pravi pakao od samospoznaje i duga, mucna borba pre svega sa samom sobom. Tacnije, sa iskrivljenom slikom o sebi koja nije realna i koju su ti nametnuli bolesni roditelji. Ali isplati se.

Za pocetak, kopaj po Netu, imas sjajnih knjiga na tu temu prevedenih, besplatnih. Jedna od najboljih koje sam citao je Dr Susan Forward "Otrovni roditelji". Ocekuj da ce ti u pocetku biti jako bolno. Ja sam od siline spoznaje imao i somatske posledice: Pocela mi je opadati kosa, imao sam panicne napade. Pobegao sam sa gacama na stapu u drugi grad, konobarisao, snalazio se, gladovao, samo sto dalje od bolestine.

Ako imas para, stvarno bi bilo vrlo korisno da krenes na neku psihoterapiju.

Ali i tu se dobro obavesti, ima ih svakakvih.

Takodje, imas na YT raznih klipova na tu temu. Meni licno jedna od najboljih je Joanna Kujath.

Onaj ko nije prosao kroz to reci ce ti da preterujes.

I jos nesto: Okani se corava posla da ih ubedjujes, da im objasnjavas u nadi da cete izgladiti stvari i da ce oni konacno "shvatiti".

Znaju oni vrlo dobro sta rade.

Dakle - ekonomsko osamostaljivanje, fizicko udaljavanje, minimalni kontakti, psihoterapija.

Samo hrabro, svaka rana boli dok se cisti. Posle to lepo zaraste.

Srecno!

(Djura ce ti oprostiti sto te tukao, 28. avgust 2018 12:31)

Pronasao sam taj kanal "Joanna Kujath" i tamo ima dobrih video klipova.

Recimo, ovaj video objasnjava kako zrtve narcisa razvijaju Complex PTSD i koje su posledice:

@ visitor, posto imas iskustvo sa osobom koja ima taj narcisisticki poremecaj, zanima me da li si u stanju da namirises druge od kako si osvestio svoje iskustvo?

Da, naravno. Ali postoji citav spektar u zavisnosti od toga koliko su narcisi "toksicni". One opasne prepoznajem a za neke druge mogu samo da sumnjam. Prvo sto prepoznam je gaslighting ili nabijanje krivice. Recimo, video sam kod jednog narcisoidnog coveka koliko je on kao muz i otac nastetio svojoj zeni i deci. Znam i da idu kod psihologa.

Na ovom Forumu postoji jedan veoma interesantan topik o narcizmu,pa me interesuje da li ga je neko od vas Äitao i kakvo bi bilo vaÅ¡e miÅ¡ljenje o životnim iskustvima ovog Äoveka:

http://www.depresija...showtopic=14372

Nisam cuo za "negativni narcizam". Na engleskom tako nesto nisam pronasao uopste. Nalaz njegovog psihologa je: "KliniÄkom slikom dominiraju anksiozno-depresivne smetnje kod pasivno-ovisne i socijalno introvertirane osobe. Registriraju se i smetnje prilagodbe, anksioznost, emocionalna nezrelost. Sniženog je samopoÅ¡tovanja, nesiguran, sklon opsesivno kompulzivnom ponaÅ¡anju. Nedostaju mu adekvatniji mehanizmi obrane. Osjeća se drukÄijim od drugih. Pasivan, popustljiv, ne voli promjene i teÅ¡ko se prilagoÄ‘ava u novim životnim situacijama."

Ovo bas nema veze sa narcizmom. Ali ako neko zna nesto vise...

Negativni narcis mu dođem ja.

Ja sam loÅ¡a. Ja ja ja. Suprotno od klasiÄnog narcisa al opet ja ja pa ja.

Idete mi svi na nerve, "narcizam" ne postoji.

"Narcisoidnost ili narcizam, ređe narcisizam"

Nemoj da se nerviras. :)

Edited by M&M
Na forumu se ne koristi ćirili�no pismo.

Ljudi se pitaju: da li sam ja narcis? Richard Grannon je to rekao ovako:

1 Da li osecas da si uvek u pravu? (do you feel entitled? - ako sam ovo dobro preveo)

2 Da li iskoriscavas ljude zbog svoje licne koristi?

3 Da li nemas empatiju?

Ako da, onda si narcis. Ako ne, onda to ne mozes biti.

ZnaÄi,po ovom grafikonu,ispalo bi da su borderlajneri neÅ¡to kao "lakÅ¡i sluÄaj" (s obzirom da oni u sebi sadrže samo onu sekundarnu psihopatiju),dok narcisi i "antisocijalci" doÄ‘u neÅ¡to kao "teži sluÄajevi" poremećaja liÄnosti (s obzirom da oni u sebi,za razliku od borderlajnera,sadrže-kako primarnu,tako i sekundarnu psihopatiju)...

P.S. Btw,a šta mu to uopšte dođe "sekundarna psihopatija?" :huh2:

Primarnu psihopatiju odlikuje genetska uslovljenost, emocionalna hladnoća, egoizam, odsustvo morala i odgovornosti. Sekundarne psihopate ispoljavaju izrazito asocijalno ponaÅ¡anje i nesaradljivost, Å¡to je najÄešći oblik psihopatije koji se javlja meÄ‘u kriminalcima.

Sa googleta

Ispade ja kriminalac :D

https://www.quora.co...dary-psychopath

"A secondary psychopath is a non-psychopath who is trapped inside a psychopath. A primary psychopath is just a psychopath. So a secondary psychopath is someone who has the option of dealing with situations either psychopathically or non-psychopathically and, when overwhelmed, deals with them psychopathically and, when not overwhelmed, deals with non-psychopathically. A psychopath always deals with them psychopathically; that is his only modality."

"A secondary psychopath is a non-psychopath who is trapped inside a psychopath. So a secondary psychopath is someone who has the option of dealing with situations either psychopathically or non-psychopathically and, when overwhelmed, deals with them psychopathically and, when not overwhelmed, deals with non-psychopathically.

Ja...? :unsure::o

(Kuku meni)...

ZnaÄi,po ovom grafikonu,ispalo bi da su borderlajneri neÅ¡to kao "lakÅ¡i sluÄaj" (s obzirom da oni u sebi sadrže samo onu sekundarnu psihopatiju),dok narcisi i "antisocijalci" doÄ‘u neÅ¡to kao "teži sluÄajevi" poremećaja liÄnosti (s obzirom da oni u sebi,za razliku od borderlajnera,sadrže-kako primarnu,tako i sekundarnu psihopatiju)...

Ma ne. Ne sadrze. Seti se skupova iz matematike. Ljudi su kao tacke u tim skupovima. Ako je neki covek tacka u preseku dva skupa znaci da ima dva poremecaja licnosti, recimo antisocijalni i narcisoidni.

Ja npr. imam borderlajn sa primesama negativistiÄkog, tj. ja sam "petulant borderline". Najbolje objaÅ¡njenje za to je "hroniÄni saboter koji ne želi da sabotira".

Jedna preporuka: Ko zeli, moze da procita pripovetku Zlostavljanje, Ive Andrica. Odlican primer narcisa i njegove zrtve.

ÄŒitala...pomislila isto. :(

Joj, imam na poslu sto dolazi neki krimos i njegova zena, ako oni misle da su lepi, to je katastrofa,

ali stvarno zasto se u danasnje vreme svi loze na kriminalce, sta kao to je neka lepota i uzvisen zivot?

Tolika je pomamama za film Kum u danasnje vreme da je to nenormalno.