Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
naivko

Narcisoidni poremecaj licnosti (NPD)

Recommended Posts

@Cicina, nisu svi narcisi psihopate, ali jesu sve psihopate narcisi. Psihopate znate na šta su spremne, sad, na koga naletite, ne daj Bože.

Da li je samo narcis u pitanju. Gde god sam slušala i čitala, većina narcisa će koristiti uglavnom metode manipulacije i psihičko iživljavanje, ali većina, što ne isključuje...Ovo ostalo.

Treba ih se paziti kad nije po njihovom,jer kad budu razotkriveni dobiju jake napade besa, prete itd.

Ne bih garantovala ni za koga da ne može u tom napadu besa, kada vidi da je osujećen, da nekome naudi i fizički. Mada uglavnom lažu o vama, podmeću vam nogu, prave vas ludim u okruženju, svete se na takve načine neke...

Edited by blackadder

Sad bi rekao neke stvari ovdje, mogao bi i reci moju situaciju s narcisom i kako je sve pocelo ako vas ima zainteresiranih. Ugl ovo sto maza kaze, nemojte ih izdavati ni prozivati jer su u stanju da svasta naprave, neki stalkaju i po gradu. Ima takodje vise vrsta narcisa jedan je cerebralni drugi somatski, razlikuju se po specificnim stvarima, ima na netu objasnjeno. Ja sam gledao od jednog youtubera koji je objasnio situaciju detaljno pa i te vrste, chanel je :assc direct.

Edited by blackadder

Hvala svima na informacijama.

Našla sam i ovde podatak o nasilju i NPL i sada mnogo bolje razumem neke stvari zbog kojih sam bila iznenađena.

Edited by blackadder

Kako je kod mene pocelo i kako se situacija sa vremenom mjenjala...To je bio period izmedju 2015-2017, sjecam se detalja al ne svih situacija, bilo ih je mnogo. Uglavnom zvao je na druzenja i to u pocetku prava raja, zezanje, neke stvari nisam ni konto dobro sta je mislio rec. Onda hakanje i huskanje na ostale ljude, nisam nikog huskao bilo mi je smisno al tog se sjecam u pocetku. Kasnije razni gaslighti kao, ja kazem da x stvar zapravo ta y stvar nebitno, tu izbije svadja ja mu kazem neke uvrede i onda krece proces manipulacije. Prica kako je on zapravo OK, kako su mu se lose stvari desavale prije i da ima problema s prosloscu. To je zapravo pokusaj manipulacije ili da vas pridobije opet na svoju stranu. Dakako sluzi se sa jos dosta tehnika, to je samo jedna. To sve imate na netu. Rekao bi i da me je stalkao u 10. mjesecu ali nisam siguran, par puta sam ga vidjao blizu rute gdje se uobicajeno krecem.

Edited by blackadder

On 12/19/2018 at 6:18 PM, aenimabinned said:

Rekao bi i da me je stalkao u 10. mjesecu ali nisam siguran, par puta sam ga vidjao blizu rute gdje se uobicajeno krecem.

QQ... :unsure:

Edited by blackadder

Preveo sam jedan primer manipulacije iz knjige "In Sheep's Clothing" (dr George Simon). Ovde se moze videti "nabijanje krivice" (guilt trip).

"Dzenis se osecala krivom jer je zelela da ostavi muza Bila. Da bi sredila misli, otisla je kod svoje sestre u posetu. Stalno se zrtvovala, pomazuci svojoj kcerki koja je razvedena po drugi put i ima dete koje nema oca. A njen sin koji je napustio fakultet, dobio je ponovo otkaz i trebao mu je smestaj. Ali joj nije bilo tesko da im pomaze. Sada je vec bila iscrpljena i umorna i bilo joj je potrebno da ucini nesto za sebe. Osetila je olaksanje odlaskom kod sestre, ali i krivicu.

Najvise zato sto zeli da ostavi Bila. Slusala ga je kako se zali da je pod pritiskom na poslu. I iako je pio ponovo, to nije bilo kao ranije u proslosti. On joj je prigovarao kako mu ona ne daje paznju i emocionalnu podrsku koju on treba u zadnje vreme. I kako ona trosi previse novca iako im je novac trebao. Ona je i zbog toga osecala krivicu.

Osecala je krivicu zbog toga sta moze da se desi Bilu ako ga ostavi. Vec je pokusavala da ga ostavi nekoliko puta. To je uvek bilo pogorsanje za njegov "oporavak." Naucila je sve o hemijskoj zavisnosti iz vremena kad je vrsila pritisak na Bila da ide na 28-dnevni tretman. Ali je videla neku logiku u Bilovom insistiranju da njemu ne treba terapija, tretmani ili AA sastanci jer, kako je objasnio, njegovo opijanje nikad nije bilo prekomerno kad su stvari isle dobro na poslu, sa decom i kad je ona bila puna podrske za njega. Bil je bio u pravu, mislila je, da se on "vracao" teskom opijanju samo kad bi ona razmisljala da ga ostavi i da je opijanje bilo time "uzrokovano."

Uprkos njenoj uobicajenoj krivici, Dzenis je bila ubedjena da ce ovaj put biti drugacije. Ovaj put, Bil je rekao da razume. To je govorio i ranije ali je ovaj put zvucao iskrenije. Rekao joj je, ako joj treba vremena za sebe, onda treba da ga ima. Nakon svega, on ju jos uvek voli. Bil joj je rekao da ne brine sto se problemi na poslu nagomilavaju, sto deca trebaju mnogo paznje ili sto on ponovo ima epizode teskog opijanja. On razume da joj je potrebno da se pobrine za sebe. Mozda, rekao joj je, ce i ona osetiti da joj on nedostaje tako mnogo kao sto mu ona vec pocinje nedostajati.

U pocetku, dok se mucila sa selidbom u stan, Dzenis je jedva imala vremena da misli o Bilu ili o deci. Bil u pocetku nije mnogo zvao, kao sto je i rekao. Objasnio je da ce kasnije cesce zvati jer zna da ce ona zeleti da zna sta se desava sa decom.

Zadnji put kad je zvao, Bilov glas je zvucao drhtavo a govor nerazgovetno dok joj je govorio da ne brine o njemu, o njegovom iskusenju da pije ili o mogucnosti da bi uskoro mogao da izgubi posao. Insistirao je da dobro podnosi "duboki bol" zbog njihovog razdvajanja i problema sa decom, najbolje sto bi iko mogao sam da podnese. U roku od nekoliko nedelja, Dzenis je osecala veliku krivicu.

Onog dana kad su je pozvali iz bolnice, Dzenis je bila jako zbunjena. "Predoziranje?", pitala se. "Kako da uopste osecam ljutnju prema nekom ko se predozirao?" Nesigurna o legitimnosti svoje ljutnje, na kraju je zaglavila u krivici i stidu. Nakon sto je videla Bila kako lezi u bolnickom krevetu dok mu ispumpavaju stomak, nije joj vise bilo vazno sto je doktor rekao da on u stvari nije uzeo dovoljno pilula protiv bolova da bi sebi napravio bilo kakvu ozbiljniju stetu. Ona ga je samo posmatrala, zamisljajuci bol i jad koji ga je "naterao" da uradi tako nesto. Jos jednom je poverovala da je bila previse sebicna.

Bil ju je trebao, mislila je. Zbog te misli se osetila dobro. Uvek bi se osetila dobro kad ju je neko trebao. Dohvatila je njegovu ruku. "Nisam mislio da ces doci", rekao je, "ali mi je drago da si sa mnom. Jedno vreme, mislio sam da vise ne mogu izdrzati", dodao je. "Sad kad si se vratila, siguran sam da mogu."

Edited by blackadder

P*čka li mu materina... :oioi:

(Bilu,mislim)

Edited by blackadder

On 12/19/2018 at 6:18 PM, aenimabinned said:

Rekao bi i da me je stalkao u 10. mjesecu ali nisam siguran, par puta sam ga vidjao blizu rute gdje se uobicajeno krecem.

Onda sigurno jeste. Ja zivim sa narcisom i osecam se kao da mi je CIA, KGB i Mossad zajedno na tragu. Narcisi nemaju granice. Zato hoce da sve znaju. Ja nemam uopste privatnosti. Prevario sam se pa sam je pre izvesnog broja godina nagovorio da i ona ode kod moje psihologinje. Mislim da ju je izmanipulisala i da je izvukla od nje sve informacije koje su joj bile potrebne da bi me ubuduce lakse mogla manipulisati. Na kraju je rekla da njoj ne treba psiholog.

Jedna od taktika narcisa je i triangulacija i koriscenje "flying monkeys." U sustini izmanipulisu druge ljude da bi vas povredili.

Inace, u Americi ima oko 6 posto narcisa. Oni su to istrazivali. U Los Andjelesu ih ima najvise. Psihopata ima 1 posto, mislim. Dakle, ako svaki narcis cini psihicko nasilje svojem bratu, sestri...Pa zatim devojci, decku i kasnije suprugi ili muzu i naravno svojoj deci...To je velik broj ljudi. I na ovom forumu ima onda dosta zrtava narcisa a da to ni ne znaju.

Edited by blackadder

A šta ti je to "flying monkeys",brate (ako nije tajna)? :huh2:

Edited by blackadder

Pa to su leteci majmuni iz "Carobnjaka iz Oza". Kad vestica valjda posalje letece majmune, tako nesto. To je izraz koji se koristi...

Edited by blackadder

Haha, ovo je dobro:

"If a narcissist hurts you, you hurt him first."

Jadan, bas ga zalim. On je "zrtva!"

Kad sam prvi put saznao da mi je majka narcis, bio sam SLOMLJEN. Cuo sam je da gundja zbunjeno u sobi:

"Pa, nista mu nisam radila"...

Inace, primetio sam da me napada kad dodjem umoran, iscrpljen. Kao predator koji napada umornu gazelu. Ja otad u takvoj situaciji necu da pricam sa njom.

Doduse, ona je "covert" tip narcisa, najopasniji. Ne znam za druge tipove ali znaju oni tacno sta rade.

Evo ovo je dobar kanal, Dr. George Simon-a:

www.youtube.com/user/georgeksimon

t7df8k.jpg

Edited by blackadder

Ovaj video o gaslightingu je jako dobar:

"Gaslighting Basics: From A - Z. This video may save your lIfe."

Kaze da postoje i narcisi koji ne rade gaslighting.

Edited by blackadder

Na jednom portalu sam pronasao ispod teksta o narcisima ove komentare:

"Imam 30 god i pitam se već jako dugo bez uspeha šta raditi i kako se postaviti kada vam je jedan od roditelja ovakav. Ako neko ima iskustva sa ovim problemom javite se, volela bih da čujem neki savet."

(Maxima, 28. avgust 2018 02:08)

"Savet iz licnog iskustva: Bezi, koliko te noge nose!

Pre svega je neophodno da se finansijski osamostalis. Jedan zivot imas i nisi duzna nikome da ga zrtvujes. Sve je to uzasno bolno i ceka te pravi pakao od samospoznaje i duga, mucna borba pre svega sa samom sobom. Tacnije, sa iskrivljenom slikom o sebi koja nije realna i koju su ti nametnuli bolesni roditelji. Ali isplati se.

Za pocetak, kopaj po Netu, imas sjajnih knjiga na tu temu, prevedenih, besplatnih. Jedna od najboljih koje sam citao je Dr Susan Forward - "Otrovni roditelji." Ocekuj da ce ti u pocetku biti jako bolno. Ja sam od siline spoznaje imao i somatske posledice: Pocela mi je opadati kosa, imao sam panicne napade. Pobegao sam sa gacama na stapu u drugi grad, konobarisao, snalazio se, gladovao, samo sto dalje od bolestine.

Ako imas para, stvarno bi bilo vrlo korisno da krenes na neku psihoterapiju.

Ali i tu se dobro obavesti, ima ih svakakvih.

Takodje, imas na YT raznih klipova na tu temu. Meni licno jedna od najboljih je Joanna Kujath.

Onaj ko nije prosao kroz to reci ce ti da preterujes.

I jos nesto: Okani se corava posla da ih ubedjujes, da im objasnjavas u nadi da cete izgladiti stvari i da ce oni konacno "shvatiti".

Znaju oni vrlo dobro sta rade.

Dakle - ekonomsko osamostaljivanje, fizicko udaljavanje, minimalni kontakti, psihoterapija.

Samo hrabro, svaka rana boli dok se cisti. Posle to lepo zaraste.

Srecno!"

(Djura ce ti oprostiti sto te tukao, 28. avgust 2018 12:31)

Pronasao sam taj kanal "Joanna Kujath" i tamo ima dobrih video klipova.

Recimo, ovaj video objasnjava kako zrtve narcisa razvijaju Complex PTSD i koje su posledice:

Edited by blackadder

@visitor, posto imas iskustvo sa osobom koja ima taj narcisisticki poremecaj, zanima me da li si u stanju da namirises druge otkako si osvestio svoje iskustvo?

Edited by blackadder

Da, naravno. Ali postoji citav spektar u zavisnosti od toga koliko su narcisi "toksicni". One opasne prepoznajem a za neke druge mogu samo da sumnjam. Prvo sto prepoznam je gaslighting ili nabijanje krivice. Recimo, video sam kod jednog narcisoidnog coveka koliko je on kao muz i otac nastetio svojoj zeni i deci. Znam i da idu kod psihologa.

Na ovom Forumu postoji još jedan veoma interesantan topik o narcizmu,pa me interesuje da li ga je neko od vas čitao i kakvo bi bilo vaše mišljenje o životnim iskustvima ovog čoveka:

http://www.depresija...showtopic=14372

Edited by blackadder

On 1/26/2019 at 1:56 AM, archaic_tiger said:

Na ovom Forumu postoji još jedan veoma interesantan topik o narcizmu,pa me interesuje da li ga je neko od vas čitao i kakvo bi bilo vaše mišljenje o životnim iskustvima ovog čoveka:

http://www.depresija...showtopic=14372

Nisam cuo za "negativni narcizam". Na engleskom tako nesto nisam pronasao uopste. Nalaz njegovog psihologa je: "Kliničkom slikom dominiraju anksiozno-depresivne smetnje kod pasivno-ovisne i socijalno introvertirane osobe. Registriraju se i smetnje prilagodbe, anksioznost, emocionalna nezrelost. Sniženog je samopoštovanja, nesiguran, sklon opsesivno-kompulzivnom ponašanju. Nedostaju mu adekvatniji mehanizmi obrane. Osjeća se drukčijim od drugih. Pasivan, popustljiv, ne voli promjene i teško se prilagođava u novim životnim situacijama."

Ovo bas nema veze sa narcizmom. Ali ako neko zna nesto vise...

Edited by blackadder

Negativni narcis mu dođem ja.

Ja sam loša. Ja, ja, ja. Suprotno od klasičnog narcisa ali opet ja, ja pa ja.

Edited by blackadder

"Narcisoidnost ili narcizam, ređe narcisizam."

Nemoj da se nerviras. :)

Edited by blackadder
Na forumu se ne koristi ćirili�no pismo.

Ljudi se pitaju: Da li sam ja narcis? Richard Grannon je to rekao ovako:

1. Da li osecas da si uvek u pravu? (do you feel entitled? - ako sam ovo dobro preveo)

2. Da li iskoriscavas ljude zbog svoje licne koristi?

3. Da li nemas empatiju?

Ako da, onda si narcis. Ako ne, onda to ne mozes biti.

Edited by blackadder

Znači,po ovom grafikonu,ispalo bi da su borderlajneri nešto kao "lakši slučaj" (s obzirom da oni u sebi sadrže samo onu sekundarnu psihopatiju),dok narcisi i "antisocijalci" dođu nešto kao "teži slučajevi" poremećaja ličnosti (s obzirom da oni u sebi,za razliku od borderlajnera,sadrže-kako primarnu,tako i sekundarnu psihopatiju)...

P.S. Btw,a šta mu to uopšte dođe "sekundarna psihopatija?" :huh2:

Edited by blackadder