Jump to content
Depresija Forum
naivko

Narcisoidni poremecaj licnosti (NPD)

Recommended Posts

Smaraju me vise price o tome nekako se oko toga dize neki kult,preizvikano je i iskreno pocinje da mi deluje kao i teorije zavere, preterana paranoidnost.

Kao ja sam sad jadna zrtvica i treba da se stitim od nekog.A istina je da smo svi mi ispali zli u necijoj prici :) a jos mi je smesnije da ja sada 5h istrazujem po netu i analiziram za odredjenu osobu jel jeste ili nije. U 90% slucajeva gomila nebuloza i gluposti. To su ljudi sa tim simptomima, crtama,a ne citava njihova licnost.I svi mi imamo po par tih simptoma ako cemo realno i iskreno prema sebi.

Covek sa godinama stekne neko iskustvo i intuiciju koji ljudi mu prijaju a koji ne, to je ono kada se prvi prvom susretu sa nekim oseti neka nelagoda,uznemirenost u stomaku ali mi taj osecaj racionalizujemo i kao nije to tako i onda kasnije shvatimo da je ipak trebalo slusati sebe.

I tako neke stvari. Na kraju krajeva ljudi ce se ponasati kako im dozvolimo i sve je to jedna velika skola. Ukratko,treba ziveti.

A na kraju krajeva, i sama spoznaja o tome da je neko psihopata ili narcis ne pomaze. Eto za mog brata bi se to moglo reci i sta sad?

Neke crte, u nekoj priÄi, to Å¡to smo ljudi podrazumeva da greÅ¡imo, nenamerno, da se pokajemo, da nam bude krivo, da nismo znali drugaÄije i bolje da izaÄ‘emo na kraj sa situacijom itd. Ne radi se ovde o tome.

PriÄa se viÅ¡e nego ikad o tom, jer jeste postao kult, ali kult gajenja odreÄ‘enih narcistiÄkih osobina koje, kad se sve sabere, ipak nisu dobre po psihiÄko zdravlje pojedinca, ni druÅ¡tva.

Samo ja, bez kajanja, samo misli na sebe, samo voli sebe, ubedi sebe da si specijalan, niko kao ti, a niÄim potkovano.

Kad udari reala, suprotna svetu izgraÄ‘enom u glavi, ouch psihiÄko zdravlje.

Ouch druÅ¡tvo, jer se grade nerealni standardi, nerealna oÄekivanja, ona nezdrava mera sebiÄnosti itd.

Kada govorimo o narcisima kojima struÄnjak moze postaviti dijagnozu, to su opasno zeznuti ljudi koji opasno mogu da zagorÄaju život. Ja mislim da treba biti svestan svega sto realno moze ugroziti Äoveka i upoznati se sa merama opreza.

Biti upoznat i oprezan, nije jednako paranoiÄan.

Spoznaja da je neko narcis pomaže u smislu da se oslobodite osećaja krivice koji perfidno nameću, da prekinete taj krug raznih psihiÄkih manipulacija, finansijskog iskorišćavanja itd, da spoznate okvirno nacin na koji će dalje igrati igru i kako od toga sebe Äovek da zaÅ¡titi.

Niko ne može da natera ljude da odgovornije koriste taj termin za nekoga sa kim su se pokaÄili ili razvili problematiÄan odnos, ali eto...

Meni su rekli da imam narcisoidni poremecaj licnosti. Nekakvi psiholozi u pokušaju. A bas ni iz daleka ne volim sebe.

Tj prilicno sam siguran da me niko ne mrzi koliko mrzim sebe samog.

I jako sam nezadovoljan svojim izgledom, socijalnim vestinama, postignućima uopšte.

Sebi viÅ¡e liÄim na graniÄara. Ili na izbegavajući. No dobro, oni su u pravu, Å¡ta ja znam.

Dakle, ponovo radi bioskop! Ovaj... forum.

U videu iznad je objasnjena razlika izmedju narcizma i narcisoidnog poremecaja licnosti. To prvo treba razumeti a ne odmah vredjati "zrtvice", kao Riot. (Svaka ti cast!) Sto se tice Snowmana, nazalost vecina psihologa jos ne zna skoro nista o narcisima i o psihickom zlostavljanju od strane narcisa. Tako da me ne cudi sto su ti to rekli. Postoji sajt "World Narcissistic Abuse Awareness Day" koji je registrovan tek 2017-te tako da je sve ovo znanje relativno novo. 

On 3/13/2019 at 9:29 AM, Riot said:

Smaraju me vise price o tome nekako se oko toga dize neki kult,preizvikano je i iskreno pocinje da mi deluje kao i teorije zavere, preterana paranoidnost.

Kao ja sam sad jadna zrtvica i treba da se stitim od nekog.A istina je da smo svi mi ispali zli u necijoj prici :) a jos mi je smesnije da ja sada 5h istrazujem po netu i analiziram za odredjenu osobu jel jeste ili nije. U 90% slucajeva gomila nebuloza i gluposti. To su ljudi sa tim simptomima, crtama,a ne citava njihova licnost.I svi mi imamo po par tih simptoma ako cemo realno i iskreno prema sebi.

Covek sa godinama stekne neko iskustvo i intuiciju koji ljudi mu prijaju a koji ne, to je ono kada se prvi prvom susretu sa nekim oseti neka nelagoda,uznemirenost u stomaku ali mi taj osecaj racionalizujemo i kao nije to tako i onda kasnije shvatimo da je ipak trebalo slusati sebe.

I tako neke stvari. Na kraju krajeva ljudi ce se ponasati kako im dozvolimo i sve je to jedna velika skola. Ukratko,treba ziveti.

A na kraju krajeva, i sama spoznaja o tome da je neko psihopata ili narcis ne pomaze. Eto za mog brata bi se to moglo reci i sta sad?

ni ja ne razumem visitorovu nameru da ovde stvori famu ni iz čega 

i zvuči kao političar ili vođa nekog kulta koji jaše na popularnosti me2 pokreta

nekako mi nerealno da ima toliko zlostavljača

možda bogataši na zapadu iz dosade igraju igrice sa drugima ali kod nas svi samo preživljavaju...

nisam nikad čuo za tu pripovetku ali potražiću je sad online

Poenta je verovatno u tome što većina ljudi i nije baš najspremnija da prizna u kojoj meri je zao svet u kojem živimo,jer ih ta činjenica u suštini plaši i užasava...I onda kao da ih neka nevidljiva sila tera da svo to zlo koje vide oko sebe klasifikuju (tj.svrstaju) u određene "fioke" (tj.poremećaje),a sve to samo da ne bi morali da priznaju sebi da svi ti tzv."narcisoidni" ljudi uopšte nisu ništa bogzna kako "specijalno" niti na bilo koji način izdvojeno od ostatka mračne i krvožedne mase koja sačinjava tzv."ljudsku" populaciju na ovoj našoj bednoj,prljavoj i nesrećnoj planeti.

Ma da, to se samo na Zapadu desava. I u americkim filmovima. A kod nas nema masovnih ubica, nema narcisa i psihickog zlostavljanja i slicno. Sve je divno i lepo u zemlji dembeliji. 

Mene ne interesuje "popularnost" nego da ukazem ljudima o taktikama kojima se sluze neki losi ljudi oko nas pre nego sto bude kasno. A ko ne zeli da veruje, neka zabije glavu u pesak. Ali posle neka ne kaze da nije upozoren.

24 minutes ago, baronesa desinhronesa said:

ni ja ne razumem visitorovu nameru da ovde stvori famu ni iz čega 

i zvuči kao političar ili vođa nekog kulta koji jaše na popularnosti me2 pokreta

nekako mi nerealno da ima toliko zlostavljača

možda bogataši na zapadu iz dosade igraju igrice sa drugima ali kod nas svi samo preživljavaju...

nisam nikad čuo za tu pripovetku ali potražiću je sad online

Moguće sasvim da su ljudi ovde usmereni više na holistički pristup zlu

Zbog velikog uticaja religije recimo 

Dok se na zapadu jedno zlo patologizuje I izučava a drugo unormaljuje 

Visitor ne kažem da kod nas nema nasilja samo mi se ne sviđa što prenosiš zapadnjačku priču bez ikakve rezerve

Takvim pristupom ne postižeš mnogo

Stvari ovde drugačije funkcionišu i ljudi drugačije razmišljaju 

I šta znači ovo o upozorenju? Da li misliš da ja mogu biti žrtva narcisa? 

Da, bas su ljudi sa niskim samopouzdanjem idealne zrtve narcisa, psihopata, sociopata i slicno. Takve ljude oni i traze da bi ih iskoristili. 

Ne postoji zapadnjacka prica. I kod nas se sve vise govori o tome. Kod nas narcise nazivaju manipulatori jer se brka narcizam i narcisoidni poremecaj licnosti. Recimo na Youtube-u, na Hema televiziji ima razgovor sa sarajevskom profesoricom na Filozofskom fakultetu. Odlican intervju.

1 hour ago, archaic_tiger said:

Poenta je verovatno u tome što većina ljudi i nije baš najspremnija da prizna u kojoj meri je zao svet u kojem živimo,jer ih ta činjenica u suštini plaši i užasava...I onda kao da ih neka nevidljiva sila tera da svo to zlo koje vide oko sebe klasifikuju (tj.svrstaju) u određene "fioke" (tj.poremećaje),a sve to samo da ne bi morali da priznaju sebi da svi ti tzv."narcisoidni" ljudi uopšte nisu ništa bogzna kako "specijalno" niti na bilo koji način izdvojeno od ostatka mračne i krvožedne mase koja sačinjava tzv."ljudsku" populaciju na ovoj našoj bednoj,prljavoj i nesrećnoj planeti.

Ajde sada svi  da se ubijemo i skocimo sa mosta. Kada je vec svet toliko zao, hajde lepo da odustanemo i da se ni ne potrudimo da se borimo protiv toga, tako je lakse. Hajde da izgubimo volju i nadu, osnovne esencije koje guraju coveka napred, hajde da se totalno predamo beznadju. Najbolje je da ni ne zivimo, tako nam niko nece moci nauditi. Najbolje je da upiremo prstom u druge, skinemo odgovornost sa sebe i ne pozabavimo se sopstvenim trnom  u oku. Da, svi su narcisi i psihopate a ja sam jadan/jadna neduzna. Tako ne nastaju prave promene.

Druga stvar, kada je neko zao prema nama, treba se odbraniti i pokazati zube, ne dati na sebe, jer je to cin izrazavanja samopostovanja i brige za sebe. Prica o okretanju drugog obraza je mit i ne uspeva u stvarnom svetu. Svima se moze desiti i desice se da postanu tudje zrtve, ali ce se desiti i da mi nekome nanesemo svesno ili nesvesno zlo, i da neko drugi sa pravom moze da kaze da smo psihopatsi/narcisoidno postupali prema njemu/njoj.

Jer zlo postoji,  zlo je u nama,  posebno eskaulira u vreme ratova, niko to ne negira. Zapravo su svi jako svesni svega, ali su odabrali da gleadaju i veruju u onu drugu stranu zivota, jer bi u suprotnom covek samog sebe i druge izludeo.

Laku noc.

45 minutes ago, visitor said:

Da, bas su ljudi sa niskim samopouzdanjem idealne zrtve narcisa, psihopata, sociopata i slicno. Takve ljude oni i traze da bi ih iskoristili. 

Ne postoji zapadnjacka prica. I kod nas se sve vise govori o tome. Kod nas narcise nazivaju manipulatori jer se brka narcizam i narcisoidni poremecaj licnosti. Recimo na Youtube-u, na Hema televiziji ima razgovor sa sarajevskom profesoricom na Filozofskom fakultetu. Odlican intervju.

Nemam nisko samopouzdanje, imam realnu sliku o sebi. 

Moj je problem zapravo da NE MISLIM više kako su svi ljudi zli i žele da mi naude

I nisam samo ja s tim problemom ovde

Mnogi od nas pokušavaju da se nauče onoj drevnoj "pruži i dohvatićeš" 

Od čega boluješ ti? Koja dg I koja th? 

OK je skroz što želiš da upozoriš nekog i olakšaš mu prepoznavanje tih manipulatorskih tehnika

Međutim ta podela sveta gde je pola ljudi zlo a druga polovina su žrtve je načisto sumanuta

10 minutes ago, baronesa desinhronesa said:

Međutim ta podela sveta gde je pola ljudi zlo a druga polovina su žrtve je načisto sumanuta

Ali ko je to ovde uopšte i rekao da "polovina" ljudi na svetu boluje od NPL?:huh2:

Koliko ja vidim,ni o kakvoj "polovini" ovde nije bilo reči...

6 hours ago, archaic_tiger said:

Mogao bi i ovde da "baciš" link od tog intervjua,ako je to moguće (čisto da se sada ne bismo mučili da tamo pretražujemo i ukucavamo)...

Da, evo su linkovi... Nisam tada imao vremena da trazim.

5 hours ago, baronesa desinhronesa said:

Od čega boluješ ti? Koja dg I koja th? 

Roditelj mi je narcis. Ja sam imao potpuno suprotnu percepciju od tvoje, dok nisam saznao ovu surovu istinu.

5 hours ago, baronesa desinhronesa said:

Nemam nisko samopouzdanje, imam realnu sliku o sebi. 

Moj je problem zapravo da NE MISLIM više kako su svi ljudi zli i žele da mi naude

Onda ne bi trebalo da budes ovde na temi o narcisima. Njih ima 1 posto ili nesto vise.

On 3/30/2019 at 11:30 PM, Snowman said:

Meni su rekli da imam narcisoidni poremecaj licnosti. Nekakvi psiholozi u pokušaju. A bas ni iz daleka ne volim sebe.

Tj prilicno sam siguran da me niko ne mrzi koliko mrzim sebe samog.

I jako sam nezadovoljan svojim izgledom, socijalnim vestinama, postignućima uopšte.

Sebi viÅ¡e liÄim na graniÄara. Ili na izbegavajući. No dobro, oni su u pravu, Å¡ta ja znam.

Zanimljivo.

Meni su rekli: agresivna asocijalnost, izraženija šizoidnost i manija. I, zamisli, rekli mi da je to skroz ok profil ličnosti. :lol:

Kad me spucala depresija, ubrzo sam prestala posećivat psihoanalitičare i otišla kod psihijatra.

Ne razumem kako su ti našli da si narcisoidni poremećaj, ako se ti osećaš kako već kažeš da se osećaš. Poznavala sam ljude koji su bili klasični narcisoidni poremećaj, ali su u isto vreme glumili ludilo, praveći se večitom žrtvom, glumeći da im smeta sve na njima samima i kod njih - mislim, manipulacija. Poenta je bila u tome što kod njih ta i takova osećanja nisu bila iskrena, ne zaista. Međutim, ako su kod tebe iskrena, a ne sredstvo manipulacije, onda mi nije jasno kod kakvih si to vajnih stručnjaka bio.

Ali nemoj uzimati zdravo za gotovo da su "oni" u pravu. To je grana nauke (?) koja ima možda najviše rupa. Nikad nisam uzimala reči psihoanalitičara ko slovo u kamenu, jer oni, u principu, nemaju argumente kojima bi svoje reči stvarno odbranili.

On 9/7/2019 at 12:00 PM, visitor said:

Ljudi sa niskim samopouzdanjem su idealne žrtve narcisa, kontrol frikova i slično. Govorim iz ličnog iskustva. U smislu da nisam samo od istih žrtva bila, već se takvih igara i igrala, i to s užitkom. Mada nikakav narcis/narcisoidni poremećaj nisam. Po vajnim stručnjacima, ja imam psihopatske trait-ove, iako psihopata nisam. Smeštali su me negde na dno psiho lestvice, u smislu -1. Ali na lestvicu.

Osobe s narcisoidnim poremećajem su obično i manipulatori. To ide u paketu sa maltene svakim poremećajem ličnosti.

13 hours ago, UnSatisfied Housewife said:

To ide u paketu sa maltene svakim poremećajem ličnosti.

I treba dodati da je ta manipulacija često nenamerna - bukvalno maladaptivni mehanizam samoodbrane.

Jbt, šta se dešavalo na ovoj temi. :wallbash:

9 hours ago, Hyperdrive said:

I treba dodati da je ta manipulacija često nenamerna - bukvalno maladaptivni mehanizam samoodbrane.

Jbt, šta se dešavalo na ovoj temi. :wallbash:

Kod koga mislis da je nenamerna? Na gornjoj slici se jasno vidi da je Australijanac planski unistavao i srozavao samopouzdanje svojoj devojci ili zeni (ili devojkama) a onda kad bi je doveo sve dotle da njen opstanak zavisi od njega, pretio joj je da ce je shutnuti. To nije nenamerno. Obicno takvi tipovi razjure njene prijateljice, rodbinu, a njoj govori da je to za njeno dobro. Ona ostane sama sa njim, zavisi od njega i onda je jos ucenjuje i zastrasuje.

U gornjem videu od Lidije Pehar ona bas govori o tome. A njen otac je narcis tako da ja njoj verujem kao profesorici na Filozofskom faksu.

Visitor, pošto si se toliko informisao o npl, onda znaš kako je najbolje sa takvim članom porodice.

Ma ne mora ni da ima zvanično npl, retko se kod koga to i dijagnostifikuje, slabo oni kod psihijatra traže pomoć, a i kad odu,  to je jer ih spiči, recimo narcistička dekompenzacija, pa se leče tobože od depresije ili nečeg petog...

Znaš kako sa takvim članom porodice i drži se toga. Znam taj osećaj prestrašenosti kad ti neko ukaže, a stručno lice potrvrdi na koga si nabasao, a ti, ono, nikad u životu nisi pomislio da to postoji na baš takav način i kako "operišu". Razumem da se preplaši čovek. Nije retko da nakon toga čovek ima potrebu da se informiše maksimalno da bi pokušao da shvati kako i zašto, ima potrebu da shvati šta mu se desilo, sa kim je to on, dođavola, ima posla zapravo i na sve načine izbegne da ima ponovo posla sa takvima.

Opečen si, ali nemoj sad opsesivno da duvaš baš u svaki jogurt, ako me razumeš. Izvukao si neko iskustvo, pouku, alate da prepoznaš s kim imaš posla, kako da ih hendluješ i biće ti dovoljno, nadam se. 

Veliki pozdrav, visitor, molim te, nemoj se više do te mere opterećivati time, moj ti je savet, naravno, do tebe je, ali mislim da imaš dovoljno info da znaš, i da sebe više ne opterećuješ konstantno u ovolikoj meri, nije dobro po tebe. Poslednji ćeš živac izgubiti. Sve najbolje. :)