Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
naivko

Narcisoidni poremecaj licnosti (NPD)

Recommended Posts

Zasto ljudi ne razumeju da je to sto rade narcisi psihicko zlostavljanje? Zato sto je to kao kinesko mucenje vodom.

Kinezi vezu zrtvu i kapaju mu kap po kap na celo. U pocetku, tom nesrecniku kapi koje mu padaju na celo ne predstavljaju nikakav problem. Kap, kap, kap...

Ali posle nekoliko sati, svaka kap je kao cigla koja mu pada na glavu: Bam! Bam! Bam!

U, covece, gde ti ode.

Nisam ja to smislio. To sam cuo u videu od Michele Lee Nieves.

Edited by visitor

Radije nevidljivi, nego nesavršeni - ''Tihi'' narcisi

''Vulnerabilni narcisi su introvertiranog temperamenta: Skloniji su neugodnim emocijama i tjeskobi, povučeni su i relativno niske razine energije, izbjegavaju rizike kako se ne bi izložili mogućnosti gubitka. Zbog svog temperamenta, vulnerabilni narcisi svoju prenapuhanu važnost žive manje glasno i očito nego grandiozni, što njihov narcizam, naravno, ne čini manjim.

Svim narcisima je zajednička potreba osjećati se superiorno nad drugima kako bi se osjećali dovoljno dobrima, zbog čega se neprestano uspoređuju s drugima. Međutim, dok grandiozni narcisi tu svoju potrebu ostvaruju na očite načine - arogantnim ponašanjem, hvalisanjem, podcjenjivanjem drugih - vulnerabilni narcisi to čine manje izravno. Naime, budući da su vrlo osjetljivi i tjeskobni, oni se ne usuđuju natjecati sa sebi jednakima ili boljima od sebe.

Pritom na svijet gledaju prilično crno-bijelo: kad nečemu nađu manu (u čemu su odlični), ta će mana u njihovim očima obezvrijediti i ono što je dobro u određenoj osobi ili situaciji („Kako ona može biti vesela i ugodna osoba, kad ima napade panike?“). Naime, kad bi priznali da im se nešto sviđa, previše bi se izložili mogućnosti da drugi to ismiju ili osude, što bi za njihovu krhku sliku o sebi bilo nepodnošljivo. Stoga se sigurnije osjećaju kad su prema svemu kritični i negativni, nesvjesni da je to drugima odbojno.

Naime, previše im je suočiti se s vlastitim nesavršenostima, koje nastoje potisnuti iz svoje svijesti. Stoga upravo one svoje osobine koje si zabranjuju, pretjerano lako prepoznaju i osuđuju kod drugih. Iako se narcisi međusobno razlikuju po tome od kojih svojih osobina bježe, princip je uvijek isti: Nemajući empatije, preziru sve ono što su naučili smatrati znakom slabosti.

Prividno oprečno grandioznim narcisima, introvertirani i oprezni vulnerabilni narcisi su naizgled neambiciozni i mrze se isticati. Naime, iako potajno osjećaju da im pripada posebno mjesto na svijetu, potreba da izbjegnu sram moguće pogreške i neuspjeha ih priječi u tome da pokušaju ostvariti svoje ciljeve. Taj doživljaj nesklada ih često čini ogorčenima i zavidnima, vječno negativnima.

Vulnerabilni narcisi nastoje zadrže svoju nerealističnu sliku vlastite važnosti. Ona je tako osjetljiva, a njima tako nužna, da će žrtvovati gotovo sve kako bi je očuvali. Živjet će nedodirljivo, radije nego da budu dirnuti kontaktom s drugim ljudima, koji bi im mogli pokazati da smo svi podjednako nesavršeni. Pritom su nesvjesni toga da toliko čuvajući sebe propuštaju živjeti mnogo topliji, povezaniji i radosniji život. Iako je narcizam crta ličnosti uslijed koje drugi ljudi često budu povrijeđeni, narcisi su zapravo vrijedni dubokog suosjećanja - sa sigurne udaljenosti.''

Ja sam imala decka sa nekom od ovih dijagnoza. Da li je narcisoidnost ili neka sociopatija ipak, nisam sigurna, nije mu dijagnostikovano...Pogresno me je procenio od pocetka da sam zrtva kakvu zeli i posle malo foliranja na pocetku, krenulo je ubedjivanje da sam ja za sve kriva, gde sam dosla u jednu fazu da se izvinjavam za sve sto uradim, jer lik cuti po dva dana i to ako mu najmanja sitnica zasmeta. Naravno, svi ljudi koje ja znam su bzvz, foliranje pred drugima, drugo lice preda mnom. Bila sam glupa i razvila PTSD posle njega i naucila zivotnu lekciju da nikada vise ne ulecem brzo u nesto ako me pocetni osecaj upozorava i ako vidim posle nekog vremena (a pre nego se vezem) da nesto nije u redu. Iskreno, ta skotina mi je zaista bila jednogodisnje otreznjenje da sebe u svom zivotu stavim na prvo mesto, barem dok ne vidim kakav je ko. Tako da ima i nesto pozitivno kada upoznas takve ljude, bez obzira sto prezivis traumu.

ajme. moguće da imam nešto i od "vulnerabilnog narcizma". što više čitam o patologijama, sve više mislim da ima ponešto od mnogo čega. jbš ovo. proće mi život čitajući o bolestima i prepoznajući se. ljude koje volim i poštujem, gledam da ne povredim.

On 11/29/2020 at 1:57 PM, weirdo said:

ajme. moguće da imam nešto i od "vulnerabilnog narcizma." što više čitam o patologijama, sve više mislim da ima ponešto od mnogo čega. jbš ovo. proće mi život čitajući o bolestima i prepoznajući se. ljude koje volim i poštujem, gledam da ne povredim.

Razmisljala sam dugo, mislim da si u pravu da sam sociopata. Ako nista, barem ovaj tihi narcis. Nesto nije u redu sa mojim emocijama debelo, nije granicni jedino objasnjenje, skroz sam emocionalno osakacena. Bila sam duboko ubedjena da imam empatiju ali ko zna, mozda je to samozavaravanje jer je moje ponasanje suprotno. Znam sigurno da ako manipulisem, ne radim to svesno. Potrebni su mi drugi da bih oformila sliku u sebi i da bi mi popunili tu crnu rupu koja je uvek gladna i uvek zeljna paznje na bolestan nacin. Bas cu da pitam psihijatra sta misli.

isto imam takva razmišljanja o sebi ovih dana. možda sad kad smo svesni da imamo crte toga, bićemo manje "teški." ima ljudi koje gotivim, ove ostale bih bar mogao čojstveno da izbegavam, ako je moguće. još sam i škorpija u horoskopu, zajebana kombinacija.

On 11/29/2020 at 3:11 PM, Riot said:

Razmisljala sam dugo, mislim da si u pravu da sam sociopata. Ako nista, barem ovaj tihi narcis. Nesto nije u redu sa mojim emocijama debelo, nije granicni jedino objasnjenje, skroz sam emocionalno osakacena. Bila sam duboko ubedjena da imam empatiju ali ko zna, mozda je to samozavaravanje jer je moje ponasanje suprotno. Znam sigurno da ako manipulisem, ne radim to svesno. Potrebni su mi drugi da bih oformila sliku u sebi i da bi mi popunili tu crnu rupu koja je uvek gladna i uvek zeljna paznje na bolestan nacin. Bas cu da pitam psihijatra sta misli.

nisi ti to, i nemoj da se poistovećuješ s tim. to je sjeban deo u nama, koji se ponekad aktivira. u suštini, ti si jedno divno biće.