Jump to content
Depresija Forum
naivko

Narcisoidni poremecaj licnosti (NPD)

Recommended Posts

@ naivko - prvo bih rekla da i nisi toliko naivan ;) ...

Da sam se drzao one "Vuk dlaku mijenja ali cud nikada" onda ne bih uletio u odnos. Znao sam kakva je bila, ali sam povjerovao da su je zivotne okolnosti ipak smeksale i promjenile.

Ergo, Naivko. :)

Svaka cast na ovako iscrpnoj analizi necijeg karaktera i utvrdjivanja poremecaja koji je detektovan kao uzrok raskida veze. Nadam se da sledi i drugi deo, odnosno da ce naivko tako revnosno izanalizirati i sopstvene postupke i rezonovanja, jer je jasno da i on pati od neke vrste poremecaja.

-on je uvek u pravu

-on je realan uvek

-njegovo rezonovanje je zdravorazumsko i jedino ispravno

-on je krajnje objektivan

-on nema mane, kaprice, "ludosti", ego-manijackih momenata

-on je jednostavno dobar covek..

jasno je da nakon raskida veze neko sa ovakvim uverenjima ima potrebu da izracionalizuje i da ce druga osoba biti glavni i jedini krivac za sve.

Jedva cekam drugi deo, naivko. Vreme je da izanaliziras malo i sebe, jer je smesno izigravati zrtvu i gledati na neko zivotno iskustvo u crno-belim okvirima.

Inace, ona situacija sa pocetka oko placanja vecere i onoga da se nije konsultovala prethodno.. pa, ono je tako mlacenje prazne slame. Stvarno si smarac.. Tu nisi video da si ti taj koji je napravio problem, jer si ispao sitnicar najgore vrste, a ne galantan tip koji bi presao preko toga. Ona sigurno ima svojih problema i verovatno nije laka osoba, ali ne zivi u iluziji da si ti neki mnogo drugaciji lik. Meni je iz ove tvoje ispovesti (dakle, ti si je sam pisao) jasno da stvari nisu tako crno-bele i da koliko je i ona imala svojih momenata, verujem da si i ti imao svoje fiks-ideje i da si zesce smarao i gusio.

Nadam se da je ovaj tvoj tekst posluzio svrsi, a to je da ti pomogne da prebolis taj raskid.

lol

slazem se :)

a, u odgovoru na ovaj post, naivko, opet si izbegao bilo kakvu kritiku ili odgovornost.

sama ideja da otvoris temu na forumu da bi predstavaljao slucaj svoje bivse devojke je pomalo jeziva, but - as you like it...

nisam izdrzala, a da ne bacim komentar :D

a, u odgovoru na ovaj post, naivko, opet si izbegao bilo kakvu kritiku ili odgovornost.

sama ideja da otvoris temu na forumu da bi predstavaljao slucaj svoje bivse devojke je pomalo jeziva, but - as you like it...

nisam izdrzala, a da ne bacim komentar :D

Nemam problem s tim. Ne osjecam se odgovornim jer je nacin mog zivota trebao da bude izmjenjen idejama drugih sto po mojim shvatanjima nije preporucljivo. Ustupci u medjusobnim odnosima su normalna pojava—give and take—ali na kraju, sve ima odredjene granice.

A da se ne ponavljam: posto niko ne zna ko su akteri, neka svako ko procita ocijeni moje namjere na svoj nacin. Prica je istinita i sto je jos vaznije moze nekom da posluzi kao neka vrsta indikacije i putokaza, sto mi je i bila osnovna namjera.

Lepo te je izmuzla koristoljubiva kokica.

Bas i jesi naivan,al tako i treba vama muskarcima kad se zaljubljujete u koze koje vas posle vrte oko malog prsta.

e neka....

Lepo te je izmuzla koristoljubiva kokica.

Bas i jesi naivan, al tako i treba vama muskarcima kad se zaljubljujete u koze koje vas posle vrte oko malog prsta.

e neka....

A ja mislio da cu ovdje naci na razumjevanje... :(

A ja mislio da cu ovdje naci na razumjevanje... :(

Tesko da cete bilo gde naci razumevanje jer je jako malo ljudi koji su to doziveli (narcisi su fenomenalni u prikricanju svoje prave slike od sveta i mogucih svedoka) i bezbolno "peziveli". Odlicno ste prosli.

Svaka cast na trudu da rasirite znanje o ovome, sigurno cete nekomo puno pomoci.

Tesko da cete bilo gde naci razumevanje jer je jako malo ljudi koji su to doziveli (narcisi su fenomenalni u prikricanju svoje prave slike od sveta i mogucih svedoka) i bezbolno "peziveli". Odlicno ste prosli.

Svaka cast na trudu da rasirite znanje o ovome, sigurno cete nekomo puno pomoci.

:pop:

Narciss_004-vi.jpg

Narcissistic personality disorder (NPD) Narcisoidni poremecaj nije bas jednostavan kako se ljudima cini. Svako se vrlo lako pronadje u stereotip narcisa - covjek ispred ogledalo ako su pomalo egocentricni, a ljudi psiholoskih poremecaja (bolesti) kao i svaki bolesni ljudi se osecaju u centru vasione, treba im paznja i briga. To NE znaci da imaju narcisoidni poremecaj. Budite sretni da je to tako.

NPD je veliki faktor mog zivota, ja sam suvozac, nema lekova, nema psihijatra, nema prijatelja. NPD je na kormilu, upravlja moje osecaje, moje odluke, more ambicije, projekte, emocije, cijeli moj zivot, kompletno mene. Kad da gas ja radim, planiram, inovacije raspale na sve strane, sakupim ljude, svi gradimo vetrenjacu, sve je moguce i ja sam haj. Ja sam najbolji, najpametniji, nema radnika koji sagori kalorije ko ja, nema partnera koji bolje sve isplanira. Sve ovisi o meni i ja mogu sve. Ostale nazivam resurse.

Kad preveliki zalogaj bukvalno nas zadavi i sve propadne ja padnem dole, budem depresivan, preosetljiv, previse samokritican, guse me inhibicije... Svi odlaze, ja se osecam potpuno sam. Nemam volje ici kupiti hleba, a ne odrzavati slozenije svakodnevne rutine. Ovo je naravno ciklicno, ja opet se dignem i isplaniram sledecu veternjacu, bolju, famozniju, vecu. Svaki sledeci pad je tezi i zivot odvratniji. Ne mogu sebe prepoznat sad i pre samo 5 godina.

Isto je i u ljubavnom zivotu. Nema don zuana, nema dantea i virgilija koji mene nadmase. Kad relacija postane realna i kad pogledam sebe da nisam niakakv vitez i da princeza vec me ne trpi i joj ponestaje daha od mojoj aroganciji ili paznji. Razocaram se, postanem hladan i nedostupacan, ja naprosto nestanem. Idem u mrak, sakupim snage i cekam momenat sledece ljubavi za koju znam da ce bit jos veci uzas. Ako me ljubav ubije ja ne mogu raditi, ako me rad ubije ja ne mogu voleti.

Zivim osecajem da sam se rodio da bi cinio grandiozne stvari, da me povijest ocekiva a covecanstvo treba. Ne mogu podnjeti autoriteta iznad sebe i volim biti autoritet (kao neki role model) drugima. Cinim i humane stvari ali je moja logika i racionalnost surova i ne oprasta nikome. Kazu mi da odajem sliku moci, sigurnosti i liderske harizme. Cak se i meni cini da mi to dojde prirodno al moram biti iskren da se zaista trudim da to bude tako. Ako je normalni covjek bjeli volkswagen golf, ja moram biti crni maserati grand turismo. Ja nisam stratokaster, ja sam stradivarius.

Manuo sam se religije, moja jedina ljubav i samopuzdanje je znanstvenost. Najvece olaksanje stiglo kad sam pronaso sta je NPD. Da, to je moja dijagnoza, meni ne treba religija kvragu, dijagnoza je sve. Ja sam jedna dijagnoza. Sad ne moram objasnjavati, lagati sebe i ostale, igrati monodramu u ovom teatru zivota. Ja sad konacno samo kazem , ja imam poremecaj osobnosti, ja sam NPD. Ljudi sad znate, snalazite se. Ja ne mogu ovo kontrolirat.

I sto je zapravo smijesno ja vam ovo kazem al ne vjerujem u svoje reci. Ja smatram sebe fantasticnim.

Eto kratak spisak koji su simptomi NPDa prema Mejo klinici (Meyo Clinic):
Fantasizing about power, success and attractiveness
Exaggerating your achievements or talents
Expecting constant praise and admiration
Believing that you're special and acting accordingly
Failing to recognize other people's emotions and feelings
Expecting others to go along with your ideas and plans
Taking advantage of others
Expressing disdain for those you feel are inferior
Being jealous of others
Believing that others are jealous of you
Trouble keeping healthy relationships
Setting unrealistic goals
Being easily hurt and rejected
Having a fragile self-esteem
Appearing as tough-minded or unemotional

Takodje vam predlazem pogledati sta vam Sam Vaknin ima reci o svom NPD.
http://www.youtube.com/user/samvaknin

Jos nesto. Prijatelj psihijatar koji me vec dobro poznaje ima samo jedno za reci. Da sam ja taj, da moj poremecaj znaci cijeli zivot nesrece i frustracija. Jedino bi od mene mogla ljubavna partnerica uciniti uspjesnog, sretnog i funkcionalnog muskarca. Naravno uslov tome je da ona bude zamena mojoj majci, da da neogranicenu ljubav, da ja budem prvi, najpametniji, najbolji, da ona ZELI biti totalno nekriticna, fleksibilna i velika potkrepa moga ega. Savrsena sado-mazo relacija bez nasilja. Ali naravno da to ne prestane kad ona postane prava mama. Moj prijatelj veruje da bi konacno uspio u moje grandiozne projekte pored takvom zenom i nikako drugacije.

Da bi ja sjeo gde sad moj NPD vozi, treba mi neko kao suvozaca, neki dobar navigator.
Naravno da takve zene dolaze i odlaze, nije da ih nema u mom zivotu. Ali uvek mi nesto smeta, nije dovoljno... Jer sam ja zaista previse fantastican.

Pa, bravo na tekstu. Interesantan, kratak i koncizan opis sebe i problema. Kako god, mislim da mnogi od nas imaju ovakve linije, ali daleko od toga da prevladavaju te se lakse nosimo sa "stvarnoscu".

Ipak, s obzirom da si donekle svjestan da vjerojatno imas problem odnosno ti svoju licnost shvacas kao problematicnu, poremecenu, mislim da je to dobar korak ka "izljecenju" odnosno usudio bi se reci, boljem ophodjenju sobom i drugima oko tebe.

Sretno.

Dok je sama grandioznost glavno dijagnostiÄko obilježje patoloÅ¡kog narcisizma, postoje i nauÄni podaci koji navode na zakljuÄak da se patoloÅ¡ki narcisizam javlja u dva oblika, (a) grandiozno stanje svijesti kod mlaÄ‘ih adolescenata koje se može korigovati kasnijim životnim iskustvima, i (b) stabilni poremećaj opisan u DSM-IV (ameriÄki PriruÄnik za dijagnostiku mentalnih oboljenja) koji nije toliko definisan sa grandioznošću, koliko sa ozbiljnim poremećajima u meÄ‘uljudskim odnosima.

Prema nekim teorijama, uzrok narcisizma je rana afektivna deprivacija, dok kliniÄki materijal opisuje narcisoidnu osobu viÅ¡e kao nevoljnom, nego nesposobnom. Ukoliko je NPL izazvan oÅ¡tećenjima nastalim za vrijeme infantilnosti i usljeÄ‘ujućim "kratkim-spojevima" kod daljeg razvoja, onda će on vjerovatno biti neizljeÄiv. U drugu ruku, ukoliko je narcisizam poremećaj u ponaÅ¡anju koji je steÄen, onda postoji neka nada, mada priliÄno slaba, da će se ti poremećaji u ponaÅ¡anju moći ispraviti. KliniÄka literatura na temu NPL-a je viÅ¡e teoretske prirode, apstraktna i uopÅ¡tena, sa malo opisa kliniÄkih sluÄajeva, Å¡to sugeriÅ¡e da kliniÄari nemaju mnogo praktiÄnog iskustva sa narcisizmom. Postoji nekoliko razloga za to:

-- Zastupljenost NPL-a se procjenjuje na oko 1% generalne populacije.

-- Narcisi se rijetko podvrgavaju tretmanu a kada do tretmana doÄ‘e, onda je napredak veoma spor. Tu se radi o najmanje godinu ili dvije stalnih seansi prije nego Å¡to narcis može priznati da i od kliniÄkih terapeuata ponekad može biti neke koristi. TeÅ¡ko je držati naracisa dovoljno dugo pod terapijom dok se ne postignu odreÄ‘eni efekti, a malo ljudi ima dovoljno para za tretman koji ne pruža mnogo a dugo traje.

-- Osiguravajuća druÅ¡tva su takoÄ‘e zainteresovana za kratkotrajne terapije i pažnja se prije posvećuje ublažavanju akutnih problema, kao Å¡to je depresija, nego nekom zalaženju u tretman uzroka hroniÄnih problema. Narcisi se veoma ustežu kod otvaranja i poklanjanja povjerenja nekome, tako da većina sluÄajeva proÄ‘e neprimjećena od strane terapeuta kod kratkotrajnih tretmana. Prema nekim nalazima, antidepresivi tipa SSRI (selective serotonin-reuptake inhibitors), kao Å¡to je Prozac, pogorÅ¡avaju narcisoidnu grandioznost i nedostatak druÅ¡tvene inhibicije.

-- Većina kliniÄara se Äini nesvjesna Äinjenice da se izvjeÅ¡taji narcisa o njihovom napretku ne mogu smatrati validnim s obzirom da je laganje jedna od njihovih glavnih osobina i da u mnogim sluÄajevima nedostatak empatije navodi narcisa na veoma netaÄne interpretacije onoga Å¡to drugi ljudi govore ili rade, tako da oni mogu vjerovati da ih drugi vole i poÅ¡tuju bez obzira na proÅ¡lost u kojoj su ovi pokazivali neosjetljivost i tendeciju za iskoriÅ¡tavanjem drugih ljudi u svojim odnosima s njima.

[iz DSM-IV (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, 4th edition, 1994,.]

Jako izražena težnja za grandioznošću (kod maÅ¡tarenja i ponaÅ¡anja), potreba liÄnosti da joj se drugi dive, i nedostatak empatije.

[NPL se po prvi put pojavio u DSM-III 1980. godine; prije toga nije postojao nikakav formalan dijagnostiÄki opis ovog poremećaja. Pored toga, poremećaji liÄnosti se Äesto meÄ‘usobno isprepliću i kliniÄari imaju tendenciju da ih mijeÅ¡aju.

Grandioznost je poseban sluÄaj, meÄ‘utim, nedostatak empatije i eksploatatorski odnos prema drugim ljudima nije specifiÄan samo za NPL, isto kao i potreba osobe da drugi u njoj vide neÅ¡to specijalno ili posebno. Diferencijalna dijagnoza NPL-a se uspostavlja na temelju odsustva odreÄ‘enih faktora u ponaÅ¡anju osobe. GraniÄni poremećaj liÄnosti - GPL (Borderline Personality Disorder) ima neke upadljive sliÄnosti sa NPL-om, meÄ‘utim, GPL se karakteriÅ¡e tendencijom ka nanoÅ¡enju ozljeda samom sebi ili samo-povreÄ‘ivanju, prijetnjom poÄinjavanja samoubistva ili pokuÅ¡ajima izvrÅ¡avanja samoubistva, dok će narcisi rijetko kada povrijediti sebe na takav naÄin.

GPL može da ukljuÄi i nervne slomove, koji nisu karakterstiÄni za NPL, mada se mogu desiti. Potreba za ukazivanjem stalne pažnje od strane drugih, takoÄ‘e je zastupljena kod histionskog poremećaja liÄnosti – HPL, meÄ‘utim, HPL i GPL sluÄajevi su strogo orjentisani ka održavanju meÄ‘usobnih veza s drugima, dok je je za NPL karakteristiÄno da osobe koje pate od tog poremećaja imaju tendenciju ka otuÄ‘ivanju od drugih, kao i izbjegavanju svake intimnosti s drugima.

Kod poremećaja liÄnosti, grandioznost je posebno karakteristiÄna za NPL, meÄ‘utim, ona se nalazi i kod drugih psihiÄkih poremećaja.

Psihopate takoÄ‘e pokazuju jedan patoloÅ¡ki narcisizam ukljuÄujući i grandioznost, meÄ‘utim psihopatija se razlikuje od NPL-a po tome Å¡to će psihopate biti voljni da se koriste i fiziÄkim nasiljem prilikom ostvarivanja onoga Å¡to žele, dok će narcisi rijetko kad Äiniti neke kriminalne radnje; narcisi se Äesto groze fiziÄkog kontakta s drugima, mada znaju i napasti u nastupu bijesa.

Bipolarna bolest takodje sadrži jake elemente grandioznosti. (NeÅ¡to viÅ¡e o grandioznosti i empatiji biće reÄeno u drugom dijelu teksta).]

Ovaj poremećaj se javlja u mlađem odraslom dobu i prepoznaje se po najmanje pet sljedećih simptoma:

1. Jedan pretjeran osjećaj samovažnosti (npr. pretjeruju kad priÄaju o svojim dostignućima i oÄekuju priznanja iako ih nisu zaslužili)

- obiÄni narcisi pokazuju pretjeran osjećaj samovažnosti, bilo kad priÄaju o porodici, poslu ili životu uopÅ¡te, kao da niko drugi ne postoji u njihovoj slici. Å ta god oni rade, oni su ti koji su glavna zvijezda, odajući utisak kako na svojim plećima nose jednu herojsku odovornost za njihovu porodicu ili preduzeće, da oni moraju da se brinu o svemu jer njihovi braÄni drugovi, partneri ili suradnici ovise o njima, tj. nisu u stanju da funkcioniÅ¡u bez njih.

Oni ignoriÅ¡u ili nipodaÅ¡tavaju sposobnosti i doprinose drugih i žale se kako im niko nikad ne pomaže; mogu da inspiriÅ¡u kod drugih saosjećanje ili divljenje za svoje stoiÄko suoÄavanje sa životnim tegobama ili nesebiÄno požrtvovanje kad je dobro drugih u pitanju (mada ga ti drugi "nisu zaslužili"). MeÄ‘utim, ova njihova svakodnevna grandioznost je jedan aspekt narcisizma u kojeg ne možete proniknuti osim ukoliko ne dobijete priliku da posjetite narcisovu kuću ili radno mjesto i sami se uvjerite da su i drugi tamo ukljuÄeni u razne poslove a u mnogim sluÄajevima, oni Äak obavljaju za njega i onaj dio posla koji normalno pripada njemu.

Narcisi će tvrditi kako postižu spektakularne rezultate ne ulažući neki veliki trud ili investicije, ostavljajući utisak da su nekako njihovo vrijeme i novac vredniji od vremena i novca drugih ljudi.

U Å¡irokoj upotrebi, pojmovi narcis, narcisoidnost i narcisoidan, podrazumijevaju jednu apsurdnu uobraženost i primjenjuju se na ljude Äije su ambicije i aspiracije mnogo veće od njihovih vidljivih sposobnosti ili nadarenosti. Ponekad se ovi pojmovi primjenjuju za opis ljudi koji su jednostavno puni sebe – Äak i kad su nihova stvarna dostignuća spektakularna. Izvanredni zabavljaÄi ili sportisti nisu uvijek skromni, ali oni nisu grandiozni ukoliko je njihovo vrednovanje samih sebe realistiÄno; npr., Muhammad Ali, ili Cassius Clay, bio je notoran po tome kako se hvalio da je on najbolji i najljepÅ¡i, meÄ‘utim, on jeste tokom jednog vremenskog perioda bio najbolji i najljepÅ¡i bokser, tako da njegovo vrednovanje samog sebe nije bilo grandiozno.

Neki narcisi bombastiÄno hvalisaju i veliÄaju sami sebe, meÄ‘utim, mnogi od njih su neupadljivi u javnosti, Å¡tedeći svoju sujetu i autokratsko ponaÅ¡anje za one koji su im najbliži i najdraži. UobiÄajeno napadno grandiozno ponaÅ¡anje ukljuÄuje oÄekivanje jednog posebnog tretmana ili divljenja ukoliko tvrde da (a) poznaju važne, moćne ili poznate ljude (b) ili ukoliko oni sami tvrde za sebe da su izvanredno inteligentni ili nadareni.

Grandiozne tvrdnje narcisoidnih osoba su obiÄno samo povrÅ¡no moguće fabrikacije koje lako pucaju po Å¡avovima ukoliko se izlože jednoj imalo kritiÄkoj analizi. Njih je najlakÅ¡e prepoznati po njihovim djelima: da li su ona stvarno znaÄajna? (Mnogo priÄaju, a niÅ¡ta konkretno da urade.) Geniji koji su istovremeno narcisodni su velika rijetkost. Prije ćemo sresti 1000 narcisoidnih osoba, nego jednog genija.

2. Preokupacija fantazijama bezgraniÄnog uspjeha, moći, briljantnosti, ljepote ili idealne ljubavi.

- narcisi kultiviÅ¡u solipsistiÄne ili "autistiÄne" fantazije, Å¡to znaÄi da oni žive u svojim malim zatvorenim svijetovima (a istovremeno ih vrijeÄ‘a kad se realnost usudi da upada u njih).

3. Narcis vjeruje da je on "poseban" i da njega mogu razumjeti samo oni koji su mu sliÄni, tj. ljudi koji mahom imaju visok status u druÅ¡tvu; tako se on jedino s njima može asocirati

- oni misle da je svako ko nije poseban ili superioran, jednostavno bezvrijedan. Po samoj svojoj definiciji normalni ljudi nisu ni posebni ni superiorni, tako da su oni za narcise beznaÄajni.

4. Zahtijevaju od drugih da im se prekomijerno dive

- prekomijerno, na dva naÄina: oni žele nagrade, komplimente, posluÅ¡nost drugih, kao i to da im drugi cijelo vrijeme zavide; žude da Äuju kako je sve Å¡to oni rade bolje od onoga Å¡ta rade drugi. Ovdje se ne radi o tome da oni oÄekuju neku iskrenost, njima je bitno da im se to ponavlja Å¡to Äešće i Å¡to glasnije.

5. Narcis uvijek smatra da ima pravo na nešto

- oni oÄekuju od drugih da se ovi automatski slažu s njihovim željama. Kad narcis poželi neÅ¡to da uradi, svi oni oko njega moraju odmah prestati sa svim Å¡to su do tada radili kako bi mogli raditi ono Å¡to narcis želi. Ukoliko se njegova oÄekivanja ne ispune, kod narcisa će odmah usljediti izliv bijesa ili frustracija.

6. SebiÄno iskoriÅ¡tavanje drugih s ciljem postizanja svojih vlastitih ciljeva

- narcisi se koriste drugim ljudima kako bi ostvarili ono što žele i nije ih briga koliko će to koštati druge ljude.

7. Nedostatak empatije

- nisu voljni ili sposobni da prepoznaju potrebe i osjećanja drugih ljudi, niti da s njima suosjećaju. Oni se "iskljuÄe" kad drugi ljudi priÄaju o svojim problemima.

U kliniÄkom smislu, empatija je sposobnost prepoznavanja i tumaÄenja emocija drugih ljudi. Nedostatak empatije kod ljudi može da se manifestuje na dva razliÄita naÄina: (a) pravilna interpretacija emocija drugih ali ih ne dodiruje patnja drugih ljudi (Äesto i uživaju kad vide druge da pate), Å¡to je karakteristika psihopata (b) nesposobnost prepoznavanja i pravilne interpretacije emocija kod drugih ljudi, Å¡to je viÅ¡e karakteristiÄno za NPL. Ovaj drugi sluÄaj poremećene empatije može Äak (mada rijetko) da se manifestuje i kao alexithymia, ili nedostatak rijeÄi za opis emocija, a sreće se kod nekih psihosomatskih bolesti, kao npr. onih oboljenja kod kojih se emocije doživljavaju na somatski a ne psihiÄki naÄin.

Ljudi sa poremećajem liÄnosti nemaju normalnu identifikaciju tijelo-ego, te smatraju njihova tijela instrumentima, tj. neÄim Å¡to je sliÄno alatu koji im stoji na raspolaganju da bi doÅ¡li do onoga Å¡to žele. U drugim sluÄajevima, oni na svoje tijelo mogu da gledaju kao na "tamnicu za muÄenje" u kojoj su osuÄ‘eni na jednu besmislenu patnju.

Mnogi narcisi su svjesni Äinjenice da su njihova osjećanja razliÄita od drugih ljudi, oni većinoim osjećaju slabije ili manje, ne samo u smislu inteziteta osjećaja nego i njihove raznovrsnosti, (meÄ‘utim, narcisi to tumaÄe dokazom njihove vlastite superiornosti); neki od njih sami to opisuju u smislu kao da su "anestezirani" kad se radi o percepciji i razumijevanju emocija kod drugih ljudi.

8. ÄŒesto zavide drugima i vjeruju da drugi zavide njima

9. Pokazuju arogantno, nadmeno, snishodljivo ponašanje i stavove kao i prezir prema drugima.

Često se ponašaju prema drugim ljudima kao prema smeću.

Nikada ne vole nešto što im ne može uzvratiti ljubav

(Kako prepoznati narcisa: http://www.halcyon.c.../npd/howto.html )

(izvor halycon & galaksija)

Edited by TPL
(Kako prepoznati narcisa: http://www.halcyon.c.../npd/howto.html )

bravo tpl, nemam baÅ¡ vremena sad za proÄitat sve, al zagrabio sam bar prvi komad

iako se mogu poistovjetit s nekim stvarima, ono s Äim nikako ne mogu je nedostatak empatije, Å¡to mi je malo Äudno jer uvijek se to veže s narcisom, oduvijek sam se znatiželjno zanimao za probleme drugih ljudi i drago mi je kad bih nekom popravio život na bilo kakav naÄin, u zadnje vrijeme sam to baÅ¡ preispitivao i shvatio da mi je stalo do ljudi, pa i onih koji su mi uÄinli neÅ¡to nažao ako sam prema njima gajio neka posebna osjećanja ili gajim nesvjesno, osjetim ko neki bol, totalno nesebiÄno suosjećanje u srcu kad spomenu neÅ¡to za Å¡to osjećam da ih tiÅ¡ti, poželim da to promjenim Å¡to i pokažem nekad svojim smaranjem da otkrijem u Äemu je rijeÄ (ukoliko mi je osoba dovoljno bliska), i uopće ne volim kad su neki ljudi u mom druÅ¡tvu neraspoloženi, želim da su sretni, nekako kao da pored svojih problema nosim i njihove pa makar ih ne otkrili, kao da se povežem na neki naÄin, ne znam to objasnit, i Äesto imam onaj filiing da se svi oko mene muÄe a ne bi trebali, želim im to pokazat, želim vidjet smjeÅ¡ak na licu, dok ja, ko me hebe za mene nema nade da budem Äovjek zaÅ¡to bi vi bili nesretni kad ne morate, valjda i iz toga proizilaze neke moje enormne potrebe od kojih odustajem jer mi je tako lakÅ¡e nego oÄajniÄki skupljat flastere koji me nikad ne bi mogli zakrpit nit me spasit, osjećam preveliku rupu koja svakim danom sve viÅ¡e raste i koju svakim danom sve manje punim ja ili ostali, i kao da se navikavam na to i preobražavam u neÅ¡to sve manje ljudsko, poÅ¡to sam siguran da viÅ¡e nema nade za to da budem "Äovjek"

suviÅ¡e sam ponosan na sebe da bih po nekim kriterijima -nad kojim nemam moći, ne smatram ih bitnim, nemam snage da ih popravim ili kombinacija sve tri opcije- bio manje vrijedan, takvo Å¡to bih rijetko priznao al mislim da je to kljuÄna stvar u meni i da me to dobrim dijelom kreiralo kao liÄnost, i da se zato preÄesto opirem svemu i tražim neko mjesto gdje sam uvijek poseban, ne znam dal je pozitivno to sve jer me potaklo da ne živim tipiÄan ljudski život i otvorim si um do kraja, ili je negativno jer mi je udaljavanje od takvog normalnog života isisalo esenciju zdrave ljudske sreće, mislim da je ono Å¡to me najviÅ¡e nahrani ego i moj neki svijet, Äak me i lišće koje raznosi vjetar dok sluÅ¡am neki prigodan instrumental odvuÄe u drugu dimenziju gdje je ekstaza na vrhuncu, ali iako takvo Å¡to ne osjećam kad sam u druÅ¡tvu, osjećam neÅ¡to Å¡to isto zna bit lijepo iako se Äesto opirem tome, samo je lijepo na drugaÄiji naÄin gdje nemam kontrolu, ali svejedno zna bit lijepo i drago mi je kad se ako niÅ¡ta ponekad tjelesno prepustim onom Å¡to mi um kritikuje, bude malo kontradiktorno ali sve sam viÅ¡e svjestan Äinjenice kako zapravo i ne postoji ispravan naÄin za živit, to me oslobaÄ‘a na odreÄ‘en naÄin, mada naravno nedovoljno da se u potpunosti prepustim, ali bar mrvu, ne patim od onog "moraÅ¡ ovo-moraÅ¡ ono" da bi me neko prihvatio i lijeÄio mi komplekse na kriv naÄin, mislim da je dosta ljudi i umorno od te glume i nastojanja da zadovolje ostale a ne sebe, zato nikad i nisu dovoljno dobri, svaki Äovjek u svakom trenutku u svakoj situaciji bi trebo pronać neÅ¡to lijepo, al za takvo Å¡to treba iskustva i truda, hrabrosti naroÄito i samopoÅ¡tovanja

Vidim, da ovde na forumu, svako malo se neko proklamuje za narcisa. Da li bi mi neko objasnio, kakav moras da budes da bi dobio epitet narcisa, ali da nije neka susta definicija iz knjige, psihologije, ili cega vec? Ako ima neko ko za sebe misli da je narcis, da se opise? Stvarno bi volela da razumem. :)

Ja se nekad tako pogrdno nazovem jer nemam drugog objašnjenja zašto se ponekad ponašam kao š*pak. Ipak znam da nisam narcis nego su druge cake u pitanju.

Nisam od tih i nemam baÅ¡ odgovor na tvoje pitanje, ali mi je psihijatarka u jednom trenutku neÅ¡to ispriÄala Å¡to je možda povezano. Imam poveći problem sa neregulacijom emocija zbog borderlajna i deÅ¡ava mi se da me potpuno obuzmu emocije iz okoline, tj. da ih sve "pokupim" i onda da ne mogu da se izborim sa njima drugaÄije nego da se odam autodestruktivnim ponaÅ¡anjem. Elem, ona je tada rekla da se, najgrublje reÄeno, empatija sastoji iz dva koraka: jedan je da uÄ‘eÅ¡ 'u cipele' druge osobe (i to bi moglo da bude ovo moje kada mene skroz obuzme neÄiji problem kao daje moj), ali drugi je da budeÅ¡ u stanju da izaÄ‘eÅ¡ iz njih i vratiÅ¡ se svojoj perspektivi i onda daÅ¡ neki drugi pogled na problem a pritom i Å¡titiÅ¡ sebe od napada tih emocija. Uglavnom, taj proces treba tako cikliÄno da se ponavlja da bi to bila funkcionalna empatija, ali mi je rekla - osobe sa narcisoidnim poremećajem liÄnosti uopÅ¡te ne mogu da naprave taj prvi korak - da uÄ‘u u cipele nekog drugog.

InaÄe baÅ¡ izbegavam da dijagnostifikujem ljude jer nisam struÄna, ali znam jednu osobu za koju mi se baÅ¡ uÄinilo da se potpuno uklapa u dijagnostiÄke kriterijume NPD, a kad je ovo ispriÄala doc, odmah sam se setila te osobe. Ona zaista, ni u najtežim situacijama (tipa život i smrt pitanja) nije u stanju da uÄ‘e u kožu drugih nego sve i tada percipira kao da se vrti oko nje, kada se uopÅ¡te ne vrti.

E, sad, baÅ¡ bi mi bilo zanimljivo da Äujem Å¡ta bi rekao neko ko ima dijagnostifikovan NPD ili sumnja na to, na ovo Å¡to sam sada napisala.

Imam te faze.. :D

Gledam samo sebe, ne interesujem se za druge. Sve ja,ja,ja ... Kao da se svet vrti oko mene(do ovog stadijuma nisam jos stigla :D )

Sta bi se jos moglo reci... Pa ne znam, to je to. :D

Moram da priznam, da sam temu postavila da bi iskljucila mogucnost da sam i sama narcis, cesto se stavljam u tudju kozu, dajem zasluge drugima, ne moram sve ja... Kada citam definicije, Angela hvala, pronalazim se u nekim detaljima, a sa druge strane po ovome sto ste vi napisali, ja sam daleko od toga. Ili nisam??? Pitala sam neke moje drugare, da li imaju utisak da sam narcisoidna, i videla sam da nesto uvijaju, pa nesto izokola, vrdaju.... Mozda je to sto uvek pricam u svojstvu, ja, pa ja, a iskreno, ja mogu da im pomognem jedino ako kazem svoje iskustvo, i sta sam uredila, zakljucila, ne volim da namecem svoje resenje, vec kazem sta sam ja uradila, a neka oni rade sta misle da je za njih dobro.... To sam naucila na th grupama, dobila sam par puta sugestiju da ne psihoanaliziram, nego da dam iskustvo, ali bas zbog toga ispada da sam narcisoidna... Niko nista konkretno nece da mi kaze...

Zasto, zasto sam cackala mecku??? Pa zar cu sad da dovodim u pitanje kompletno moje ponasanje??? Bas me briga, ovo staje SAD!!!

Kod neuroza to je psedonarcizam jer licnost je rascepljena izmedju kompleksa manje vrednosti i laznog narcistickog ponosa...Po Horney to je uzrok majke koja nije umela da transferuje ljubav detetu.Ovi ljudi se stalno dokazuju vise sebi nego drugima da su vredni ili da su velike zrtve.Neumeju voleti na pravi nacin jer nisu ni bili voljeni na pravi nacin.Danas se u popularnoj kulturi narcizam mesa sa histrionizmom.

Moram da priznam, da sam temu postavila da bi iskljucila mogucnost da sam i sama narcis, cesto se stavljam u tudju kozu, dajem zasluge drugima, ne moram sve ja... Kada citam definicije, Angela hvala, pronalazim se u nekim detaljima, a sa druge strane po ovome sto ste vi napisali, ja sam daleko od toga. Ili nisam??? Pitala sam neke moje drugare, da li imaju utisak da sam narcisoidna, i videla sam da nesto uvijaju, pa nesto izokola, vrdaju.... Mozda je to sto uvek pricam u svojstvu, ja, pa ja, a iskreno, ja mogu da im pomognem jedino ako kazem svoje iskustvo, i sta sam uredila, zakljucila, ne volim da namecem svoje resenje, vec kazem sta sam ja uradila, a neka oni rade sta misle da je za njih dobro.... To sam naucila na th grupama, dobila sam par puta sugestiju da ne psihoanaliziram, nego da dam iskustvo, ali bas zbog toga ispada da sam narcisoidna... Niko nista konkretno nece da mi kaze...

ÄŒim se preispitujeÅ¡ oko toga NISI ( barem ne u potpunost)...oni naime NIKAD ne preispituju sebe...možda imaÅ¡ samo neke crte takve liÄnosti...

Ne treba mesati samoispunjenje sa narcisoidnoscu.Jer je motiv ispunjenog coveka samopouzdanje upravo ono sto narcis nema.Najlakse ce te ih prepoznati tako sto pokazuju nervozu dok drugi govore ili vas uposte ne slusaju,sklanjaju pogled a obsesivno su zainteresovani da vi njih slusate :D A inace SVAKI covek ima neki subklinicki psiholoski poremecaj ili ili vise njih....

Imam te faze.. :D

Gledam samo sebe, ne interesujem se za druge. Sve ja,ja,ja ... Kao da se svet vrti oko mene(do ovog stadijuma nisam jos stigla :D )

Sta bi se jos moglo reci... Pa ne znam, to je to. :D

I meni u vecini slucajeva naleti takvo raspolozenje,nisi sama :D

Po meni je narcisoidnost odraz slabosti a ne neka urodena crta licnosti. Tako da to nije "ili jesi ili nisi", nego uvijek mozes raditi na tome da se ne ponasas tako.

Inace, i sam sam cesto takav

I meni u vecini slucajeva naleti takvo raspolozenje,nisi sama :D

:)