Jump to content
Depresija Forum
naivko

Narcisoidni poremecaj licnosti (NPD)

Recommended Posts

filozofica said:
@ naivko - prvo bih rekla da i nisi toliko naivan ;) 

Da sam se drzao one: "Vuk dlaku mijenja ali cud nikada", onda ne bih uletio u odnos. Znao sam kakva je bila, ali sam povjerovao da su je zivotne okolnosti ipak smeksale i promjenile.

Ergo, Naivko. :)

Edited by blackadder

Svaka cast na ovako iscrpnoj analizi necijeg karaktera i utvrdjivanja poremecaja koji je detektovan kao uzrok raskida veze. Nadam se da sledi i drugi deo, odnosno da ce naivko tako revnosno izanalizirati i sopstvene postupke i rezonovanja, jer je jasno da i on pati od neke vrste poremecaja.

-on je uvek u pravu

-on je realan uvek

-njegovo rezonovanje je zdravorazumsko i jedino ispravno

-on je krajnje objektivan

-on nema mane, kaprice, "ludosti", ego-manijacke momente

-on je jednostavno dobar covek...

Jasno je da nakon raskida veze neko sa ovakvim uverenjima ima potrebu da izracionalizuje i da ce druga osoba biti glavni i jedini krivac za sve.

Jedva cekam drugi deo, naivko. Vreme je da izanaliziras malo i sebe, jer je smesno izigravati zrtvu i gledati na neko zivotno iskustvo u crno-belim okvirima.

Inace, ona situacija sa pocetka oko placanja vecere i onoga da se nije konsultovala prethodno...Pa, ono je takvo mlacenje prazne slame. Stvarno si smarac...Tu nisi video da si ti taj koji je napravio problem, jer si ispao sitnicar najgore vrste, a ne galantan tip koji bi presao preko toga. Ona sigurno ima svojih problema i verovatno nije laka osoba, ali ne zivi u iluziji da si ti neki mnogo drugaciji lik. Meni je iz ove tvoje ispovesti (dakle, ti si je sam pisao) jasno da stvari nisu tako crno-bele i da koliko je i ona imala svojih momenata, verujem da si i ti imao svoje fiks-ideje i da si zesce smarao i gusio.

Nadam se da je ovaj tvoj tekst posluzio svrsi, a to je da ti pomogne da prebolis taj raskid.

lol

slazem se :)

a u odgovoru na ovaj post, naivko, opet si izbegao bilo kakvu kritiku ili odgovornost.

sama ideja da otvoris temu na forumu da bi predstavaljao slucaj svoje bivse devojke je pomalo jeziva, but - as you like it...

nisam izdrzala, a da ne bacim komentar :D

Edited by blackadder

Toljka said:
a u odgovoru na ovaj post, naivko, opet si izbegao bilo kakvu kritiku ili odgovornost.

sama ideja da otvoris temu na forumu da bi predstavaljao slucaj svoje bivse devojke je pomalo jeziva, but - as you like it...

nisam izdrzala, a da ne bacim komentar :D

Nemam problem s tim. Ne osjecam se odgovornim jer je nacin mog zivota trebalo da bude izmijenjen idejama drugih sto po mojim shvatanjima nije preporucljivo. Ustupci u medjusobnim odnosima su normalna pojava - give and take - ali na kraju, sve ima odredjene granice.

A da se ne ponavljam: posto niko ne zna ko su akteri, neka svako ko procita ocijeni moje namjere na svoj nacin. Prica je istinita i sto je jos vaznije moze nekom da posluzi kao neka vrsta indikacije i putokaza, sto mi je i bila osnovna namjera.

Edited by blackadder

Lepo te je izmuzla koristoljubiva kokica.

Bas i jesi naivan,al tako i treba vama muskarcima kad se zaljubljujete u koze koje vas posle vrte oko malog prsta.

e neka....

Lepo te je izmuzla koristoljubiva kokica.

Bas i jesi naivan, al tako i treba vama muskarcima kad se zaljubljujete u koze koje vas posle vrte oko malog prsta.

e neka....

A ja mislio da cu ovdje naci na razumjevanje... :(

Tesko da cete bilo gde naci razumevanje jer je jako malo ljudi koji su to doziveli (narcisi su fenomenalni u prikrivanju svoje prave slike od sveta i mogucih svedoka) i bezbolno "peziveli." Odlicno ste prosli.

Svaka cast na trudu da rasirite znanje o ovome, sigurno cete nekome puno pomoci.

Edited by blackadder

Narciss_004-vi.jpg

Narcissistic personality disorder (NPD) ili Narcisoidni poremecaj nije bas jednostavan kako se ljudima cini. Svako se vrlo lako pronadje u stereotipu narcisa ("covjek ispred ogledala") ako su pomalo egocentricni, a ljudi psiholoskih poremecaja (bolesti) kao i svi bolesni ljudi se osecaju u centru vasione, tj.treba im paznja i briga. To NE znaci da imaju narcisoidni poremecaj. Budite sretni da je to tako.

NPD je veliki faktor mog zivota, ja sam suvozac, nema lekova, nema psihijatra, nema prijatelja. NPD je na kormilu, upravlja moje osecaje, moje odluke, more ambicije, projekte, emocije, cijeli moj zivot, kompletno mene. Kad da gas ja radim, planiram, inovacije raspale na sve strane, sakupim ljude, svi gradimo vetrenjacu, sve je moguce i ja sam haj. Ja sam najbolji, najpametniji, nema radnika koji sagori kalorije ko ja, nema partnera koji bolje sve isplanira. Sve ovisi o meni i ja mogu sve. Ostale nazivam resurse.

Kad preveliki zalogaj bukvalno nas zadavi i sve propadne ja padnem dole, budem depresivan, preosetljiv, previse samokritican, guse me inhibicije... Svi odlaze, ja se osecam potpuno sam. Nemam volje ici kupiti hleba, a ne odrzavati slozenije svakodnevne rutine. Ovo je naravno ciklicno, ja opet se dignem i isplaniram sledecu veternjacu, bolju, famozniju, vecu. Svaki sledeci pad je tezi i zivot odvratniji. Ne mogu sebe prepoznat sad i pre samo 5 godina.

Isto je i u ljubavnom zivotu. Nema don zuana, nema dantea i virgilija koji mene nadmase. Kad relacija postane realna i kad pogledam sebe da nisam nikakav vitez i da princeza vec me ne trpi i ponestaje joj daha od moje arogancije ili paznje. Razocaram se, postanem hladan i nedostupacan, ja naprosto nestanem. Idem u mrak, sakupim snage i cekam momenat sledece ljubavi za koju znam da ce bit jos veci uzas. Ako me ljubav ubije ja ne mogu raditi, ako me rad ubije ja ne mogu voleti.

Zivim sa osecajem da sam se rodio da bi cinio grandiozne stvari, da me povijest ocekiva a covecanstvo treba. Ne mogu podnjeti autoriteta iznad sebe i volim biti autoritet (kao neki role-model) drugima. Cinim i humane stvari ali je moja logika i racionalnost surova i ne oprasta nikome. Kazu mi da odajem sliku moci, sigurnosti i liderske harizme. Cak se i meni cini da mi to dojde prirodno al moram biti iskren da se zaista trudim da to bude tako. Ako je normalni covjek bjeli volkswagen golf, ja moram biti crni maserati grand turismo. Ja nisam stratokaster, ja sam stradivarius.

Manuo sam se religije, moja jedina ljubav i samopuzdanje je znanstvenost. Najvece olaksanje stiglo kad sam pronaso sta je NPD. Da, to je moja dijagnoza, meni ne treba religija kvragu, dijagnoza je sve. Ja sam jedna dijagnoza. Sad ne moram objasnjavati, lagati sebe i ostale, igrati monodramu u ovom teatru zivota. Ja sad konacno samo kazem, ja imam poremecaj osobnosti, ja sam NPD. Ljudi sad znate, snalazite se. Ja ne mogu ovo kontrolirat.

I sto je zapravo smijesno ja vam ovo kazem al ne vjerujem u svoje reci. Ja smatram sebe fantasticnim.

Eto kratak spisak koji su simptomi NPDa prema Mejo klinici (Meyo Clinic):

Fantasizing about power, success and attractiveness
Exaggerating your achievements or talents
Expecting constant praise and admiration
Believing that you're special and acting accordingly
Failing to recognize other people's emotions and feelings
Expecting others to go along with your ideas and plans
Taking advantage of others
Expressing disdain for those you feel are inferior
Being jealous of others
Believing that others are jealous of you
Trouble keeping healthy relationships
Setting unrealistic goals
Being easily hurt and rejected
Having a fragile self-esteem
Appearing as tough-minded or unemotional

Takodje vam predlazem pogledati sta vam Sam Vaknin ima reci o svom NPD.
http://www.youtube.com/user/samvaknin

Jos nesto. Prijatelj psihijatar koji me vec dobro poznaje ima samo jedno za reci. Da sam ja taj, da moj poremecaj znaci cijeli zivot nesrece i frustracija. Jedino bi od mene mogla ljubavna partnerica uciniti uspjesnog, sretnog i funkcionalnog muskarca. Naravno uslov tome je da ona bude zamena mojoj majci, da da neogranicenu ljubav, da ja budem prvi, najpametniji, najbolji, da ona ZELI biti totalno nekriticna, fleksibilna i velika potkrepa moga ega. Savrsena sado-mazo relacija bez nasilja. Ali naravno da to ne prestane kad ona postane prava mama. Moj prijatelj veruje da bi konacno uspio u mojim grandioznim projektima pored takve zene i nikako drugacije.

Da bi ja sjeo gde sad moj NPD vozi, treba mi neko kao suvozaca, neki dobar navigator.

Naravno da takve zene dolaze i odlaze, nije da ih nema u mom zivotu. Ali uvek mi nesto smeta, nije dovoljno...Jer sam ja zaista previse fantastican.

Edited by blackadder

Pa, bravo na tekstu. Interesantan, kratak i koncizan opis sebe i problema. Kako god, mislim da mnogi od nas imaju ovakve linije, ali daleko od toga da preovladavaju te se lakse nosimo sa "stvarnoscu".

Ipak, s obzirom da si donekle svjestan da vjerojatno imas problem odnosno ti svoju licnost shvacas kao problematicnu, poremecenu, mislim da je to dobar korak ka "izljecenju" odnosno usudio bi se reci, boljem ophodjenju prema sebi i drugima oko tebe.

Sretno.

Edited by blackadder

Dok je sama grandioznost glavno dijagnostičko obilježje patološkog narcisizma, postoje i naučni podaci koji navode na zaključak da se patološki narcisizam javlja u dva oblika: (a) grandiozno stanje svijesti kod mlađih adolescenata koje se može korigovati kasnijim životnim iskustvima, i (b) stabilni poremećaj opisan u DSM-IV (američki Priručnik za dijagnostiku mentalnih oboljenja), koji nije toliko definisan grandioznošću koliko sa ozbiljnim poremećajima u međuljudskim odnosima.

Prema nekim teorijama, uzrok narcisizma je rana afektivna deprivacija, dok klinički materijal opisuje narcisoidnu osobu više kao nevoljnom, nego nesposobnom. Ukoliko je NPL izazvan oštećenjima nastalim za vrijeme infantilnosti i usljeđujućim "kratkim spojevima" kod daljeg razvoja, onda će on vjerovatno biti neizlječiv. U drugu ruku, ukoliko je narcisizam poremećaj u ponašanju koji je stečen, onda postoji neka nada, mada prilično slaba, da će se ti poremećaji u ponašanju moći ispraviti. Klinička literatura na temu NPL-a je više teoretske prirode, apstraktna i uopštena, sa malo opisa kliničkih sluÄajeva, što sugeriše da kliničari nemaju mnogo praktičnog iskustva sa narcisizmom. Postoji nekoliko razloga za to:

- Zastupljenost NPL-a se procjenjuje na oko 1% generalne populacije.

- Narcisi se rijetko podvrgavaju tretmanu a kada do tretmana dođe, onda je napredak veoma spor. Tu se radi o najmanje godinu ili dvije stalnih seansi prije nego što narcis može priznati da i od kliničkih terapeuata ponekad može biti neke koristi. Teško je držati naracisa dovoljno dugo pod terapijom dok se ne postignu određeni efekti, a malo ljudi ima dovoljno para za tretman koji ne pruža mnogo a dugo traje.

- Osiguravajuća društva su takođe zainteresovana za kratkotrajne terapije i pažnja se prije posvećuje ublažavanju akutnih problema (kao što je depresija), nego nekom zalaženju u tretman uzroka hroničnih problema. Narcisi se veoma ustežu kod otvaranja i poklanjanja povjerenja nekome, tako da većina slučajeva prođe neprimjećena od strane terapeuta kod kratkotrajnih tretmana. Prema nekim nalazima, antidepresivi tipa SSRI (selective serotonin-reuptake inhibitors), kao što je Prozac, pogoršavaju narcisoidnu grandioznost i nedostatak društvene inhibicije.

- Većna kliničara se čini nesvjesna činjenice da se izvještaji narcisa o njihovom napretku ne mogu smatrati validnim s obzirom da je laganje jedna od njihovih glavnih osobina i da u mnogim slučajevima nedostatak empatije navodi narcisa na veoma netačne interpretacije onoga što drugi ljudi govore ili rade, tako da oni mogu vjerovati da ih drugi vole i poštuju bez obzira na prošlost u kojoj su ovi pokazivali neosjetljivost i tendeciju za iskorištavanjem drugih ljudi u svojim odnosima s njima.

[iz DSM-IV (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, 4th edition, 1994.]

Jako izražena težnja za grandioznošću (kod maštarenja i ponašanja), potreba ličnosti da joj se drugi dive, i nedostatak empatije.

[NPL se po prvi put pojavio u DSM-III 1980. godine; prije toga nije postojao nikakav formalan dijagnostički opis ovog poremećaja. Pored toga, poremećaji ličnosti se često međusobno prepliću i kliničari imaju tendenciju da ih miješaju.

Grandioznost je poseban slučaj, međutim, nedostatak empatije i eksploatatorski odnos prema drugim ljudima nije specifičan samo za NPL, isto kao i potreba osobe da drugi u njoj vide nešto specijalno ili posebno. Diferencijalna dijagnoza NPL-a se uspostavlja na temelju odsustva određenih faktora u ponašanju osobe. Granični poremećaj ličnosti - GPL (Borderline Personality Disorder) ima neke upadljive sličnosti sa NPL-om, međutim, GPL se karakteriše tendencijom ka nanošenju ozljeda samom sebi ili samopovređivanju, prijetnjom počinjavanja samoubistva ili pokušajima izvršavanja samoubistva, dok će narcisi rijetko kada povrijediti sebe na takav naÄin.

GPL može da uključi i nervne slomove, koji nisu karakterstični za NPL, mada se mogu desiti. Potreba za ukazivanjem stalne pažnje od strane drugih, takođe je zastupljena kod histionskog poremećaja ličnosti (HPL), međtim, HPL i GPL slučajevi su strogo orjentisani ka održavanju međusobnih veza sa drugima, dok je za NPL karakteristično da osobe koje pate od tog poremećaja imaju tendenciju ka otuđivanju od drugih, kao i izbjegavanju svake intimnosti s drugima.

Kod poremećaja ličnosti, grandioznost je posebno karakteristična za NPL, Međutim, ona se nalazi i kod drugih psihičkih poremećaja.

Psihopate takođđe pokazuju jedan patološki narcisizam uključujući i grandioznost, međutim psihopatija se razlikuje od NPL-a po tome što će psihopate biti voljni da se koriste i fizičkim nasiljem prilikom ostvarivanja onoga što žele, dok će narcisi rijetko kad ćiniti neke kriminalne radnje; Narcisi se često groze fizičkog kontakta s drugima, mada znaju i napasti u nastupu bijesa.

Bipolarna bolest takodje sadrži jake elemente grandioznosti. (Nešto više o grandioznosti i empatiji biće rečeno u drugom dijelu teksta).

Ovaj poremećaj se javlja u mlađem odraslom dobu i prepoznaje se po najmanje pet sljedećih simptoma:

1. Jedan pretjeran osjećaj samovažnosti (npr. pretjeruju kad pričaju o svojim dostignućima i očekuju priznanja iako ih nisu zaslužili):

- Obični narcisi pokazuju pretjeran osjećaj samovažnosti, bilo kad pričaju o porodici, poslu ili životu uopšte, kao da niko drugi ne postoji u njihovoj slici. Šta god oni rade, oni su ti koji su glavna zvijezda, odajući utisak kako na svojim plećima nose jednu herojsku odovornost za njihovu porodicu ili preduzeće, da oni moraju da se brinu o svemu jer njihovi bračni drugovi, partneri ili suradnici ovise o njima, tj.nisu u stanju da funkcionišu bez njih.

Oni ignorišu ili nipodaštavaju sposobnosti i doprinose drugih i žale se kako im niko nikad ne pomaže; mogu da inspirišu kod drugih saosjećanje ili divljenje za svoje stoičko suočavanje sa životnim tegobama ili nesebično požrtvovanje kad je dobro drugih u pitanju (mada ga ti drugi "nisu zaslužili"). Međutim, ova njihova svakodnevna grandioznost je jedan aspekt narcisizma u kojeg ne možete proniknuti osim ukoliko ne dobijete priliku da posjetite narcisovu kuću ili radno mjesto i sami se uvjerite da su i drugi tamo uključeni u razne poslove a u mnogim slučajevima, oni čak obavljaju za njega i onaj dio posla koji normalno pripada njemu.

Narcisi će tvrditi kako postižu spektakularne rezultate ne ulažući neki veliki trud ili investiciju, ostavljajući utisak da su nekako njihovo vrijeme i novac vredniji od vremena i novca drugih ljudi.

U širokoj upotrebi, pojmovi narcis, narcisoidnost i narcisoidan, podrazumijevaju jednu apsurdnu uobraženost i primjenjuju se na ljude čije su ambicije i aspiracije mnogo veće od njihovih vidljivih sposobnosti ili nadarenosti. Ponekad se ovi pojmovi primjenjuju za opis ljudi koji su jednostavno puni sebe, čak i kada su njihova stvarna dostignuća spektakularna. Izvanredni zabavljači ili sportisti nisu uvijek skromni, ali oni nisu grandiozni ukoliko je njihovo vrednovanje samih sebe realistično (npr. Muhammad Ali, ili Cassius Clay, bio je notoran po tome kako se hvalio da je on najbolji i najljepši, međutim, on jeste tokom jednog vremenskog perioda bio najbolji i najljepši bokser, tako da njegovo vrednovanje samog sebe nije bilo grandiozno).

Neki narcisi bombastično hvalisaju i veličaju sami sebe, međutim, mnogi od njih su neupadljivi u javnosti, štedeći svoju sujetu i autokratsko ponašanje za one koji su im najbliži i najdraži. Uobičajeno napadno grandiozno ponašanje uključuje očekivanje jednog posebnog tretmana ili divljenja ukoliko tvrde da: (a) poznaju važne, moćne ili poznate ljude,ili (b) ukoliko oni sami tvrde za sebe da su izvanredno inteligentni ili nadareni.

Grandiozne tvrdnje narcisoidnih osoba su obično samo površne fabrikacije koje lako pucaju po šavovima ukoliko se izlože jednoj imalo kritičkoj analizi. Njih je najlakše prepoznati po njihovim djelima: da li su ona stvarno značajna? (Mnogo pričaju, a ništa konkretno da urade.) Geniji koji su istovremeno narcisodni su velika rijetkost. Prije ćemo sresti 1000 narcisoidnih osoba, nego jednog genija.

2. Preokupacija fantazijama bezgraničnog uspjeha, moći, briljantnosti, ljepote ili idealne ljubavi:

- Narcisi kultivišu solipsistične ili "autistične" fantazije, što znači da oni žive u svojim malim zatvorenim svijetovima (a istovremeno ih vrijeđa kad se realnost usudi da upada u njih).

3. Narcis vjeruje da je on "poseban" i da njega mogu razumjeti samo oni koji su mu slični, tj.ljudi koji mahom imaju visok status u društvu. Tako se on jedino s njima može asocirati:

- Oni misle da je svako ko nije poseban ili superioran, jednostavno bezvrijedan. Po samoj svojoj definiciji normalni ljudi nisu ni posebni ni superiorni, tako da su oni za narcise beznačajni.

4. Zahtijevaju od drugih da im se prekomjerno dive:

- Prekomjerno, na dva načina: Oni žele nagrade, komplimente, poslušnost drugih, kao i to da im drugi cijelo vrijeme zavide; Žude da čuju kako je sve što oni rade bolje od onoga šta rade drugi. Ovdje se ne radi o tome da oni očekuju neku iskrenost, njima je bitno da im se to ponavlja što češće i što glasnije.

5. Narcis uvijek smatra da ima pravo na nešto:

- Oni očekuju od drugih da se ovi automatski slažu s njihovim željama. Kad narcis poželi nešto da uradi, svi oni oko njega moraju odmah prestati sa svim što su do tada radili kako bi mogli raditi ono što narcis želi. Ukoliko se njegova očekivanja ne ispune, kod narcisa će odmah usljediti izliv bijesa ili frustracija.

6. Sebično iskorištavanje drugih s ciljem postizanja svojih vlastitih ciljeva:

- Narcisi se koriste drugim ljudima kako bi ostvarili ono što žele i nije ih briga koliko će to koštati druge ljude.

7. Nedostatak empatije:

- Nisu voljni ili sposobni da prepoznaju potrebe i osjećanja drugih ljudi, niti da s njima suosjećaju. Oni se "isključe" kad drugi ljudi pričaju o svojim problemima.

U kliničkom smislu, empatija je sposobnost prepoznavanja i tumačenja emocija drugih ljudi. Nedostatak empatije kod ljudi može da se manifestuje na dva različita načina: (a) pravilna interpretacija emocija drugih ali ih ne dodiruje patnja drugih ljudi (često i uživaju kad vide druge da pate), što je karakteristika psihopata, i (b) nesposobnost prepoznavanja i pravilne interpretacije emocija kod drugih ljudi, što je više karakteristično za NPL. Ovaj drugi slučaj poremećene empatije može čak (mada rijetko) da se manifestuje i kao alexithymia, ili nedostatak riječi za opis emocija, a sreće se kod nekih psihosomatskih bolesti, kao npr.onih oboljenja kod kojih se emocije doživljavaju na somatski a ne psihički način.

Ljudi sa poremećajem ličnosti nemaju normalnu identifikaciju tijelo-ego, te smatraju njihova tijela instrumentima, tj. nečim što je slično alatu koji im stoji na raspolaganju da bi došli do onoga što žele. U drugim slučajevima, oni na svoje tijelo mogu da gledaju kao na "tamnicu za mučenje" u kojoj su osuđeni na jednu besmislenu patnju.

Mnogi narcisi su svjesni činjenice da su njihova osjećanja različita od drugih ljudi, oni većinoim osjećaju slabije ili manje, ne samo u smislu inteziteta osjećaja nego i njihove raznovrsnosti (međutim, narcisi to tumače dokazom njihove vlastite superiornosti). Neki od njih sami to opisuju u smislu kao da su "anestezirani" kad se radi o percepciji i razumijevanju emocija kod drugih ljudi.

8. Često zavide drugima i vjeruju da drugi zavide njima.

9. Pokazuju arogantno, nadmeno, snishodljivo ponašanje i stavove, kao i prezir prema drugima:

- Često se ponašaju prema drugim ljudima kao prema smeću.

Nikada ne vole nešto što im ne može uzvratiti ljubav.

(Kako prepoznati narcisa: http://www.halcyon.c.../npd/howto.html )

(izvor: halycon & galaksija)

Edited by blackadder

bravo tpl, nemam baš vremena sad za pročitat sve, al zagrabio sam bar prvi komad

iako se mogu poistovjetit s nekim stvarima, ono s čim nikako ne mogu je nedostatak empatije, što mi je malo čudno jer uvijek se to veže s narcisom, oduvijek sam se znatiželjno zanimao za probleme drugih ljudi i drago mi je kad bih nekom popravio život na bilo kakav način, u zadnje vrijeme sam to baš preispitivao i shvatio da mi je stalo do ljudi, pa i onih koji su mi učinli nešto nažao ako sam prema njima gajio neka posebna osjećanja ili gajim nesvjesno, osjetim ko neki bol, totalno nesebično suosjećanje u srcu kad spomenu nešto za što osjećam da ih tišti, poželim da to promjenim što i pokažem nekad svojim smaranjem da otkrijem u čemu je riječ (ukoliko mi je osoba dovoljno bliska), i uopšte ne volim kad su neki ljudi u mom društvu neraspoloženi, želim da su sretni, nekako kao da pored svojih problema nosim i njihove pa makar ih ne otkrili, kao da se povežem na neki načn, ne znam to objasnit, i često imam onaj feeling da se svi oko mene muče a ne bi trebali, želim im to pokazat, želim vidjet smješak na licu, dok ja, ko me hebe za mene nema nade da budem čovjek zašto bi vi bili nesretni kad ne morate, valjda i iz toga proizilaze neke moje enormne potrebe od kojih odustajem jer mi je tako lakše nego očajnički skupljat flastere koji me nikad ne bi mogli zakrpit nit me spasit, osjećam preveliku rupu koja svakim danom sve više raste i koju svakim danom sve manje punim ja ili ostali, i kao da se navikavam na to i preobražavam u nešto sve manje ljudsko, pošto sam siguran da više nema nade za to da budem "čovjek"

suviše sam ponosan na sebe da bih po nekim kriterijima-nad kojim nemam moći, ne smatram ih bitnim, nemam snage da ih popravim ili kombinacija sve tri opcije- bio manje vrijedan, takvo što bih rijetko priznao al mislim da je to ključna stvar u meni i da me to dobrim dijelom kreiralo kao ličnost, i da se zato prečesto opirem svemu i tražim neko mjesto gdje sam uvijek poseban, ne znam dal je pozitivno to sve jer me potaklo da ne živim tipičan ljudski život i otvorim si um do kraja, ili je negativno jer mi je udaljavanje od takvog normalnog života isisalo esenciju zdrave ljudske sreće, mislim da je ono što me najviše nahrani ego i moj neki svijet, čak me i lišće koje raznosi vjetar dok slušam neki prigodan instrumental odvuče u drugu dimenziju gdje je ekstaza na vrhuncu, ali iako takvo što ne osjećam kad sam u društvu, osjećam nešto što isto zna bit lijepo iako se često opirem tome, samo je lijepo na drugačiji način gdje nemam kontrolu, ali svejedno zna bit lijepo i drago mi je kad se ako ništa ponekad tjelesno prepustim onom što mi um kritikuje, bude malo kontradiktorno ali sve sam više svjestan činjenice kako zapravo i ne postoji ispravan način za živit, to me oslobađa na određen način, mada naravno nedovoljno da se u potpunosti prepustim, ali bar mrvu, ne patim od onog "moraš ovo-moraš ono" da bi me neko prihvatio i liječio mi komplekse na kriv način, mislim da je dosta ljudi i umorno od te glume i nastojanja da zadovolje ostale a ne sebe, zato nikad i nisu dovoljno dobri, svaki čovjek u svakom trenutku u svakoj situaciji bi trebo pronać nešto lijepo, al za takvo što treba iskustva i truda, hrabrosti naročito i samopoštovanja

Edited by blackadder

Vidim, da ovde na forumu, svako malo se neko proklamuje za narcisa. Da li bi mi neko objasnio, kakav moras da budes da bi dobio epitet narcisa, ali da nije neka susta definicija iz knjige, psihologije, ili cega vec? Ako ima neko ko za sebe misli da je narcis, da se opise? Stvarno bi volela da razumem. :)

Ja se nekad tako pogrdno nazovem jer nemam drugog objašnjenja zašto se ponekad ponašam kao š*pak. Ipak znam da nisam narcis nego su druge cake u pitanju.

Edited by blackadder

Nisam od tih i nemam baš odgovor na tvoje pitanje, ali mi je psihijatarka u jednom trenutku nešto ispričala što je možda povezano. Imam poveći problem sa neregulacijom emocija zbog borderlajna i dešava mi se da me potpuno obuzmu emocije iz okoline, tj. da ih sve "pokupim" i onda da ne mogu da se izborim sa njima drugačije nego da se odam autodestruktivnom ponašanju. Elem, ona je tada rekla da se, najgrublje rečeno, empatija sastoji iz dva koraka: jedan je da uđeš "u cipele" druge osobe (i to bi moglo da bude ovo moje kada mene skroz obuzme nečiji problem kao da je moj), ali drugi je da budeš u stanju da izađeš iz njih i vratiš se svojoj perspektivi i onda daš neki drugi pogled na problem (a pritom i štitiš sebe od napada tih emocija). Uglavnom, taj proces treba tako ciklično da se ponavlja da bi to bila funkcionalna empatija, ali mi je rekla da osobe sa narcisoidnim poremećajem ličnosti uopšte ne mogu da naprave taj prvi korak - da uđu u cipele nekog drugog.

Inače baš izbegavam da dijagnostikujem ljude jer nisam stručna, ali znam jednu osobu za koju mi se baš učinilo da se potpuno uklapa u dijagnostičke kriterijume NPD, a kad je ovo ispričala doc, odmah sam se setila te osobe. Ona zaista, ni u najtežim situacijama (tipa - život i smrt pitanja) nije u stanju da uđe u kožu drugih, nego sve i tada percipira kao da se vrti oko nje, kada se uopšte ne vrti.

E, sad, baš bi mi bilo zanimljivo da čujem šta bi rekao neko ko ima dijagnostifikovan NPD ili sumnja na to, na ovo što sam sada napisala.

Edited by blackadder

Imam te faze... :D

Gledam samo sebe, ne interesujem se za druge. Sve ja,ja,ja...Kao da se svet vrti oko mene (do ovog stadijuma nisam jos stigla) :D

Sta bi se jos moglo reci...Pa ne znam, to je to. :D

Edited by blackadder

Moram da priznam da sam temu postavila da bi iskljucila mogucnost da sam i sama narcis, cesto se stavljam u tudju kozu, dajem zasluge drugima, ne moram sve ja...Kada citam definicije, Angela hvala, pronalazim se u nekim detaljima, a sa druge strane po ovome sto ste vi napisali, ja sam daleko od toga. Ili nisam??? Pitala sam neke moje drugare, da li imaju utisak da sam narcisoidna, i videla sam da nesto uvijaju, pa nesto izokola, vrdaju...Mozda je to sto uvek pricam u svojstvu, ja, pa ja, a iskreno, ja mogu da im pomognem jedino ako kazem svoje iskustvo, i sta sam uradila, zakljucila, ne volim da namecem svoje resenje, vec kazem sta sam ja uradila, a neka oni rade sta misle da je za njih dobro...To sam naucila na th grupama, dobila sam par puta sugestiju da ne psihoanaliziram, nego da dam iskustvo, ali bas zbog toga ispada da sam narcisoidna...Niko nista konkretno nece da mi kaze...

Edited by blackadder

Zasto, zasto sam cackala mecku??? Pa zar cu sad da dovodim u pitanje kompletno moje ponasanje??? Bas me briga, ovo staje SAD!!!

Kod neuroza to je psedonarcizam jer licnost je rascepljena izmedju kompleksa manje vrednosti i laznog narcistickog ponosa...Po Horney to je uzrok majke koja nije umela da transferuje ljubav detetu.Ovi ljudi se stalno dokazuju vise sebi nego drugima da su vredni ili da su velike zrtve.Ne umeju voleti na pravi nacin jer nisu ni bili voljeni na pravi nacin.Danas se u popularnoj kulturi narcizam mesa sa histrionizmom.

Edited by blackadder

On 1/17/2014 at 9:47 AM, matilda said:

Moram da priznam da sam temu postavila da bi iskljucila mogucnost da sam i sama narcis, cesto se stavljam u tudju kozu, dajem zasluge drugima, ne moram sve ja...Kada citam definicije, Angela hvala, pronalazim se u nekim detaljima, a sa druge strane po ovome sto ste vi napisali, ja sam daleko od toga. Ili nisam??? Pitala sam neke moje drugare, da li imaju utisak da sam narcisoidna, i videla sam da nesto uvijaju, pa nesto izokola, vrdaju...Mozda je to sto uvek pricam u svojstvu, ja, pa ja, a iskreno, ja mogu da im pomognem jedino ako kazem svoje iskustvo, i sta sam uradila, zakljucila, ne volim da namecem svoje resenje, vec kazem sta sam ja uradila, a neka oni rade sta misle da je za njih dobro...To sam naucila na th grupama, dobila sam par puta sugestiju da ne psihoanaliziram, nego da dam iskustvo, ali bas zbog toga ispada da sam narcisoidna...Niko nista konkretno nece da mi kaze...

Čim se preispituješ oko toga NISI (barem ne u potpunosti)...oni naime NIKAD ne preispituju sebe...možda imaš samo neke crte takve ličnosti...

Edited by blackadder

Ne treba mesati samoispunjenje sa narcisoidnoscu.Jer je motiv ispunjenog coveka (samopouzdanje) upravo ono sto narcis nema.Najlakse cete ih prepoznati tako sto pokazuju nervozu dok drugi govore ili vas uopste ne slusaju,sklanjaju pogled a opsesivno su zainteresovani da vi njih slusate :D A inace SVAKI covek ima neki subklinicki psiholoski poremecaj ili vise njih...

Edited by blackadder

On 1/16/2014 at 10:05 PM, Wrong_Personality said:

Imam te faze... :D

Gledam samo sebe, ne interesujem se za druge. Sve ja,ja,ja...Kao da se svet vrti oko mene (do ovog stadijuma nisam jos stigla) :D

Sta bi se jos moglo reci...Pa ne znam, to je to. :D

I meni u vecini slucajeva naleti takvo raspolozenje,nisi sama :D

Edited by blackadder

Po meni je narcisoidnost odraz slabosti a ne neka urodena crta licnosti. Tako da to nije "ili jesi ili nisi," nego uvijek mozes raditi na tome da se ne ponasas tako.

Inace, i sam sam cesto takav.

Edited by blackadder

On 2/13/2014 at 9:05 AM, Shone said:

I meni u vecini slucajeva naleti takvo raspolozenje,nisi sama :D

:)

Edited by blackadder