Jump to content
Depresija Forum
naivko

Narcisoidni poremecaj licnosti (NPD)

Recommended Posts

Gospode, psihijatar mi samo nabraja simptome NPD-a. "Ti si takva, ti tako funkcioniÅ¡eÅ¡, ovo je kod tebe ovakvo, ti to radiÅ¡ zato i zato"... I onda mi je rekao da doÄ‘e majka moja tamo da je preispita neke stvari o mom detinjstvu. :o A Äitala sam da se inaÄe skoro svi poremećaji liÄnosti formiraju jako rano zbog raznih odnosa sa roditeljima. Kako mi je sad sve ovo Äudno. Ne znam Å¡ta da mislim. Nadam se da me je pogreÅ¡no procenio...

Mislite da su narcisi bezobarzni, arogantni, sebiÄni, razmaženi ???

E vala nije tako. Narcisi nisu arogantni, bezobrazni, sebiÄni, razmaženi ili bilo Å¡ta sliÄno.... Izanalizirala sam taj svoj narcizam i doÅ¡la sam do nekih zakljuÄaka koji vama ne bi nikako pali na pamet, a psihijatar je potvrdio da su svi ti moji zakljuÄci ispravni...

Ne mogu svi da nas(narcise) razumeju, teško je, ali meni je mnogo drago što sam došla do suštine problema, do onog korena, do izvora narcizma.

I Å¡ta sam ja skapirala, jeste da osobe koje su narcisi (bar u mom sluÄaju, nemojte da mislite da je sa svima tako jer ja ne znam da li su svi narcisi sliÄni/isti kao ja), da kod narcisa zapravo dominira osećanje jedne OGROMNE odbaÄenosti.

To osećanje dominira i kod osoba sa izbegavajućim poremećajem liÄnosti, samo je razlika izmeÄ‘u narcisa i osoba sa izbegavajućim to Å¡to osobe za izbegavajućim izbegavaju sve situacije u kojima kojima mogu da se osećaju odbaÄeno i ismevano na bilo koji naÄin, a osobe sa narcistiÄkim se bore za divljenje i pažnju drugih ljudi da bi upotpunili taj osećaj praznine, odnosno da bi otklonili taj osećaj odbaÄenosti.

Dakle oni ne traže divljenje generalno, nego se oni osećaju U TOLIKOJ MERI odbaÄeni da je njima NEOPHODNO divljenje ostalih, divljenje svih ljudi. Ne znam da li kapirate o Äemu priÄam.. Normalna osoba koja se oseća odbaÄeno, njoj je dovoljna jedna osoba da bi taj osećaj otklonila, osoba koja će da bude tu za nju i neÅ¡to sliÄno.

MeÄ‘utim, narcisima to ne bi bilo dovoljno, jer se oni osećaju TOLIKO odbaÄeno da je njima jednostavno potrebno divljenje drugih ljudi da se ne bi tako osećali. I moj psihijatar kaže da je to Äinjenica, i da je to totalno taÄno, sve Å¡to sam rekla. Dakle, kod nas, narcisa, dominira osećaj odbaÄenosti. Zato se mi stalno hranimo divljenjem, zato nama nikad nije dovoljno. Upravo i samo zato.

Pisala bih joÅ¡ i joÅ¡ i joÅ¡ i joÅ¡, i previÅ¡e bih pisala, samo sam uuuužasno dekoncentrisana, ne znam ni da li sam ovo dobro objasnila. Pisaću neki drugi put da upotpunim priÄu... Ali nadam se da nas kapirate bar malo bolje, da mi nismo osobe koje imaju previsoko miÅ¡ljenje o sebi pa misle da ljudi zato moraju da im se dive, već da se na tom podsvesnom nivou osećamo patoloÅ¡ki odbaÄeno. Zato to i sve jeste patoloÅ¡ki narcizam. Kiss

Pa dobro, cak i u dijagnostickom uputstvu pise da se ide od obozavanja do potpune deevaluacije sebe. Ali mislim da ne treba toliko da se brines oko etikete vec oko samih simptoma. Inace je praksa da se tinejdzerima ne daju dijagnoze poremecaja licnosti jer je sve to u razvoju jos.

"Narcis zapravo nije zaljubljen u sebe već u vlastiti odraz. Stara priÄa je tu veoma jasna - opÄinjen svojim likom, Narcis ne uzdiže, on uniÅ¡tava sebe. Ova razlika je od ogromne, suÅ¡tinske važnosti. Narcizam nije opÄinjenost sobom već predstavom o sebi. Ne onim Å¡to Äovek jeste već onim kakvim se prikazuje. Ne svojim bićem već svojim odrazom.

Biti opsednut svojim odrazom znaÄi zapostaviti, zanemariti, napustiti sebe. ZnaÄi izgladneti sebe do smrti. ZnaÄi uvenuti.

Ljubav prema vlastitoj predstavi je jalova, besplodna ljubav. Ona ne bogati već osiromaÅ¡uje, nije stvaralaÄka već ruÅ¡ilaÄka.

Narcizam se Äesto osuÄ‘uje sa moralnog stanoviÅ¡ta. Narcisoidnoj liÄnost se prigovara da previÅ¡e vodi raÄuna o sebi, premalo o drugima. Ova osuda promaÅ¡uje suÅ¡tinu stvari. Narcisoidna osoba nemilosrdno zanemaruje i sebe, ne samo druge, u ime predstave o nemogućem savrÅ¡enstvu, kojoj se oÄajniÄki i strasno divi, a koja joj postaje važnija od sopstvenog života.

U svojoj uobraženosti, narcisoidna liÄnost može biti nesnosna drugima, ali je nesnosna i sebi samoj. Iza uobraženosti žuljaju i tiÅ¡te samoprezir i samonipodaÅ¡tavanje. Narcisoidna osoba je oÄajniÄkom strašću prigrlila svoj odraz je jer je prezrela i odbacila sebe.

Takvoj osobi manjka sampouzdanja. Samopouzdanje i uobraženost su razliÄite, nespojive stvari. Gde ima pravog samopouzdanja, nema uobraženosti. Gde ima uobraženosti, nema samopouzdanja.

Narcis sebe žrtvuje vlastitoj predstavi. Propada zbog jedne opsene, jedne varke. I u tome je suština njegove tragedije.

U svojoj osnovi narcizam je duboko samodestruktivan. "

Receno mi je da sam pomalo sadista, nakon dugo-mesecnog posmatranja, i mazohista.

Slusala sam pre par dana nekog psihijatra na youtube da je sadizam povezan sa narcizmom jer narcisi vole, osecaju zadovoljstvo kad kaznjavaju druge ljude.

Nesto slicno mi je rekao moj psihijatar pre gledanja tog videa, pomalo sam sadista jer osecam zadovoljstvo i volim da kaznjavam druge ljude. Malo sam se zaprepastila, reakcija mi je bila "Stvarno?!", ali kasnije kad sam videla da je u pravu, kada sam videla da se kidam od smeha dok sam 'kaznjavala' nekog na neki nacin, mucila ga.

Bar u mojoj glavi postoji razlog za to...

Ali dobro. Sta je tu je.

I ja isto mislim da me mnogi ne podnose jer su ljubomorni... ali ne vidim tu sadizam nikakav pfff. Ja sam nazalost uspela da uhvatim sebe dok sam sadisticki nastrojena...

Nacrizam je jedan zesci zajeb. Secam se kad sam bila u toj nekoj malo jacoj narcistickoj fazi, radila sam svasta, niko nije smeo da se sukobi s mojim misljenjem, sa svima(bukvalno) sam se svadjala, isla sam od coveka do coveka i pricala im da treba da budu kao ja, pricala sam o sebi sve najnaj(bukvalno dodjem do nekog i kazem im da sam ja NAJnesto u necemu), a pritom sam stvarno mislila i imala neke grandiozne ideje u fazonu "Mene kao da je Bog pravio - kao u simsu da je uzeo i da mu je receno da pravi savrsenu osobu i on je napravio mene", dakle to je bio uzas.

To je bilo pre dve god a i dalje se osecaju posledice. Sad kad sam zrelija i svesnija svog problema nosim se s njim koliko-toliko da bar ljudi misle da sam normalna. Jer, zaista, mnogo njih je pricalo da sam nenormalna, neki i dan-danas to misle.

I dalje imam neke grandiozne ideje o sebi ali umem da ih kontrolisem.

Zbog narcizma nemam prijatelje, zbog narcistickih fantazija ne mogu da ucim i obavljam sve normalne funkcije, ne mogu svoje potrebe normalne da ispunim kako treba, ego mi je ogroman i cesto preterujem jako jako u nekim stvarima.

On te prvo ucini da se najlepse osecas uz sumanutost koju stvara, a onda te baci u prokletu realnost i onda moras da trpis sve posledice od ranije dok su sumanutosti bile prisutne. I dan danas su, ali kao sto sam rekla, umem da kontrolisem. Ali to nije dovoljno, problem je veliki...

:o

o sadizmu ni ne pricam, nigde nije zapisano, ali da sam sadista jesam posebo ako me neko izbaci iz takta znam se okomiti i ubijati ga u pojama mesecima ako sam u sadistic moodu.

i ponosna sam sto sam sadista :)

mazohizam u smislu seckanja sebe prosao, nemam zivaca za to vise, valjda se svi klinci seckaju jer umisle nesto.. doduse ja kidam rane i kraste povremeno, to od ervoze, nije mazohizam. To su sve dosta zaebane stvari... mi cesto koristimo neke od tih termina neznajuci ni sta zapravo znace.

Meni ni do dana danasnjeg nije jasno sta im znaci grandiozna ideja? I nisam narcisoidna samo sam egocentricna pa sta sad..

Ja mislim da grandiozne ideje znaci kad mislis da si bas najveca carica u celom univerzumu i sl. Da zasluzujes sve najbolje, da si najbolja, najpametnija, najlepsa, sve mozes.

Inace nemam npd ali takodje kad se nek ozbiljno ogresi o mene, potrudim se da upamti. Tesko prastam, pamtim dugo. To moja dr smatra da je u sklopu granicne strukture, izgleda da je zajednicki simptom sa npd (koji nemam).

ne znam, ja prosto tako delujem, jer ako ne krenem sa svojim nekim tripom onda se nista ni ne desava jer idem iz jednog extrema u drugi. MOja pokojna komsinica je imala istu dg. kao ja i ona je , recimo, umisljala da je autor svih pesama Cece i da joj je neko to ukrao i sad je Ceca na osnovu toga postala popularna... i tako... Ja sam imala problema sa filozofima, i ugradjenim kamerama i magijskim ritualima, mislim, pokapirala sam da im je to bilo kao wtf... pricamo tako i on samo opali da duplu dozu AP.. a meni je super, i ne kontam sta je grandiozno.. :o

problem je u tome sto znam puno o tim dijagnozama, i onda na momente pomislim da doktor ne zna sta prica :lol: evo, sad sam svesna da nekad preteram, da uvek preteram u necemu ali ne vidim patologiju u tome, e to je problem....i mislim da prave budalu od mene.. Ajd ok, iimala sam fazu tipa oni su se dogovorili da me nakljukaju lekovima jer tako moj super UM nece moci da deluje svojom genijalnoscu u fulu. :)

Dobar primer za jednu grandioznu ideju koju ja imam trenutno je to kako zamisljam sebe iznad svih ljudi na nekoj dolini, ja onako stojim kao Bog a oni svi manji od mene, a ja imam 'moc' da ih kontrolisem. Odnosno, mislim da ja sve mogu, bukvalno sve, ako bih sad zelela da zadivim predsesnika drzave, mogla bih. Ili Barack Obamu. Ali ja mislim da je to realno, koliko puta sam dokazala sebi do koje mere sam sposobna da se svidim svima/zadivim sve ?

Epa eto. Dala sam primer. Mada meni je stvarno prisutna. A ja se malo neckam da mislim da umisljam, meni sa ovakvim sposobnostima ovo deluje krajnje realno...

Dakle, imas jedno patoloski visoko misljenje o sebi... To je grandiozna ideja, za koju kazu da prelazi u sumanutosti.

Takodje, psihijatar mi je pricao o jednom decku koji ima 20 god i ima NPD(pitala sam ga da mi navede primer zasto ja nemam ovaj poremecaj). Decko ima samo osnovnu skolu i misli isto tako nesto visoko o sebi vezano za posao neki, tako nesto. Sve u svemu, stvari koje misli nemaju veze s realnoscu.

Dakle ja to imam, ali nije preterano izrazeno kod mene, kao kod tog decka...

Grandiozna ideja ne mora biti samo u pozitivu, moze da bude i krajnji negativ. Npr. mislis kako si mnogo pametna, i suprotnost, mislis da si mnogo glupa. Ili da si prelepa ili da si jako ruzna. Itd, itd. Poenta je da ides u krajnosti, bile one u pozitivu ili negativu.

pa znam ja mnogo ljudi koji misle da su mnogo mocni i pameni,a nemaju pojma... to nije grandiozna ideja... to je ljudska glupost i uobrazenost.

ne mora to biti samo lepa sam, ruzna sam... to svi imamo... krajnost.. i to se moze desiti mnogima a da nije grandioznost... moja ruzna koleginica misli da je najbolja riba, to nije grandiozna ideja, nego ona prosto misli da je lepa sto je ok...

ja sam smatrala da pokusavaju da me otruju i da sam reinkarnacija genijalca kome je tesno u ovom telu...

hahah zavedi NIkolica i reci Vucicu da nam poveca plate molim te Dzejvi

istovremeno mi ljudi nisu potrebni i gade mi se, i cak i najobicniji razgovor s nekim me uzasno smara, ali kad vidim da me napustaju osetim se jako lose, ne znam zbog cega.. ne znam u kojoj temi da pisem ako ne u ovoj... kao da znam da ce da mi zatrebaju nekad, da budu tu, ali da ne zelim trenutno da budu tu i onda me je strah da ne ostanem sama ?! ne znam zbunjena sam

pa znam ja mnogo ljudi koji misle da su mnogo mocni i pameni,a nemaju pojma... to nije grandiozna ideja... to je ljudska glupost i uobrazenost.

hahah zavedi NIkolica i reci Vucicu da nam poveca plate molim te Dzejvi

I onog ministra obrazovanja, da idemo manje u Å¡kolu. HE HE HE... E vala ovo kada sam proÄitala pukla sam od smeha.. xDD

Grandiozna ideja ne mora biti samo u pozitivu, moze da bude i krajnji negativ. Npr. mislis kako si mnogo pametna, i suprotnost, mislis da si mnogo glupa. Ili da si prelepa ili da si jako ruzna. Itd, itd. Poenta je da ides u krajnosti, bile one u pozitivu ili negativu.

Brinem se za svoj mozak. :mellow2:

istovremeno mi ljudi nisu potrebni i gade mi se, i cak i najobicniji razgovor s nekim me uzasno smara, ali kad vidim da me napustaju osetim se jako lose, ne znam zbog cega.. ne znam u kojoj temi da pisem ako ne u ovoj... kao da znam da ce da mi zatrebaju nekad, da budu tu, ali da ne zelim trenutno da budu tu i onda me je strah da ne ostanem sama ?! ne znam zbunjena sam

:mellow2: :mellow2: :mellow2: :mellow2: :mellow2: :mellow2: :mellow2: :mellow2: :mellow2: ! Evo plaÄem... Mrzim ljude, ali mrzim... ZAÅ TO IMAM PROKLETU potrebu da priÄam sa njima. :dry: A da, strah od napuÅ¡tanja. Kako ga se reÅ¡iti... :ph34r2: :ph34r2:

Nisam narcis, al se vala slažem sa komentarima poput "Ljudi niža vrsta, uobraženi i glupi" ... Ne svi, ali veelika veećina....

:mellow2: :mellow2: :mellow2: :mellow2: :mellow2: :mellow2: :mellow2: :mellow2: :mellow2: ! Evo plaÄem... Mrzim ljude, ali mrzim... ZAÅ TO IMAM PROKLETU potrebu da priÄam sa njima. :dry: A da, strah od napuÅ¡tanja. Kako ga se reÅ¡iti... :ph34r2: :ph34r2:

Nisam narcis, al se vala slažem sa komentarima poput "Ljudi niža vrsta, uobraženi i glupi" ... Ne svi, ali veelika veećina....

ja mislim da je to sve proizvod granicarske strukture licnosti jer mislis da su SVI ljudi takvi ili da je vecina takvo... znaci opet to crno belo, idealizacija-obmanjivanje i gledanje s visine...

ja npr ne mislim da su ljudi niza vrsta ili bilo sta, medjutim gade mi se kad vidim koliko sam bolja od njih, od vecine, i kad vidim kakvi su i jaooo groza me je uopste da pricam o tome svemu... ne znam bre vise...

ja mislim da smo mi u velikim govnima ovde jer citano mnogo o tim pormeajima pa dobijamo dodatnu teskbu koju mozda ne bi smo ni imali da nismo citali o nasem premecaju. meni psihijatar nikad nije nista rekao o mojoj dihagnzi , ni psiholog jer je to nesto sto ja ne treba da znam, a nisam je do kraja ni svesna, svoje bolesti, a neki vapaj za pomoc, tj pokuaj da definisem sebe i da pokupimm svoje komade sa poda i sastavim se POKUSAVAM da udjem u neku fijoku pa dobijem i neke simptome koje inacee ni nemam ali onda imam dobar alibi za to sto su prozorii jebeno prljavi i kosa mi je masna i histerisem jer eto pored punog ormara ja nemam sta da obucem i ako me neko smara dok pijem jurarnju kafu ja imam opravdanje nizak mi je pritisak, ne nego sam jebeni drkadzija koji generalno ne moze skoro nikoga da podnese, kao ni kritike ni savete, jedna introvernta osoba koja zivi u svom svetu koja do nedavno nije znala raziku izmdju patlidzana i tikvice jer mene zabole za ovaj svet a opet vristim ad potrosim zadnji dinar na glupost koja mi ne treba i zelim sve, a ne znam sta zelim, a imam sve sto sam htela ali sam ja opet histericna i nemam mira aaaaaa!!!!!

ja mislim da smo mi u velikim govnima ovde jer citano mnogo o tim pormeajima pa dobijamo dodatnu teskbu koju mozda ne bi smo ni imali da nismo citali o nasem premecaju. meni psihijatar nikad nije nista rekao o mojoj dihagnzi , ni psiholog jer je to nesto sto ja ne treba da znam, a nisam je do kraja ni svesna, svoje bolesti, a neki vapaj za pomoc, tj pokuaj da definisem sebe i da pokupimm svoje komade sa poda i sastavim se POKUSAVAM da udjem u neku fijoku pa dobijem i neke simptome koje inacee ni nemam ali onda imam dobar alibi za to sto su prozorii jebeno prljavi i kosa mi je masna i histerisem jer eto pored punog ormara ja nemam sta da obucem i ako me neko smara dok pijem jurarnju kafu ja imam opravdanje nizak mi je pritisak, ne nego sam jebeni drkadzija koji generalno ne moze skoro nikoga da podnese, kao ni kritike ni savete, jedna introvernta osoba koja zivi u svom svetu koja do nedavno nije znala raziku izmdju patlidzana i tikvice jer mene zabole za ovaj svet a opet vristim ad potrosim zadnji dinar na glupost koja mi ne treba i zelim sve, a ne znam sta zelim, a imam sve sto sam htela ali sam ja opet histericna i nemam mira aaaaaa!!!!!

aaaaa razumemo seeeeee :excl: verovala ili ne jako mi je slicno

slazem se sve

stoga ne citati. ne analizirati. prepisanu terapiju gutati ako se bas mora i idemo. bez detaljisanja

bavimo se zivotom , neekim napretkom, analize nas teraju u nazad.... mene je poslnja odvela pravac hopsitalizacija, teska manina psihoticna epizoda, morbidna mrsavost i odvojenost od realnosti, ali totalna.

stoga ne citati. ne analizirati. prepisanu terapiju gutati ako se bas mora i idemo. bez detaljisanja

bavimo se zivotom , neekim napretkom, analize nas teraju u nazad.... mene je poslnja odvela pravac hopsitalizacija, teska manina psihoticna epizoda, morbidna mrsavost i odvojenost od realnosti, ali totalna.

da.. trudim se da stavljam lekara sa strane, odnosno celu tu stvar s tim bolestima i poremecajima i lekovima sa strane, u smislu "samo jos jedna od milijardu stvari u mom zivotu", lakse je mnogo....

preporucujem svima

Imam neke simptome narcisoidnog poremecaja... Ovo grandiozno misljenje o sebi, jer mislim da sam pametna, sve radim kako treba... Tudje podvige dozivljavam kao svoje, pripisujem sebi. Nekad se osvestim pa vidim da za neke stvari nisam ja zasluzna...

Nije to narcistiÄki poremećaj liÄnosti... Narcizam je znatno drugaÄiji i kompleksniji od onih simptoma koji piÅ¡u na internetu.