Jump to content
Depresija Forum
naivko

Narcisoidni poremecaj licnosti (NPD)

Recommended Posts

Zasto se ova dijagnoza daje mnogo redje od bilo koje? Zapravo ne poznajem osobu sa ovom dijagnozom.

Zbog toga mi celokupna podela licnosti i poremecaja pada u vodu nekad.

Narcisi slabije pristaju na lecenje navodno... ne znam..

Negde sam sakupila informaciju da tokom lecenja granicnog poremecaja osoba moze da napreduje ali tokom tog napretka prevazidje gpl i predje u npl.

Kad pogledas ima logike.

Ne verujem u to - moj pokojni otac i ja, niđe veze. On destruktivan, ja samodestruktivna.

Super Å¡to ova tema radi. Ovo je ozbiljna stvar i treba priÄati o njojZI.

Ne verujem u to - moj pokojni otac i ja, niđe veze. On destruktivan, ja samodestruktivna.

Sad nevezano za ovu temu, ali kako ne vidiÅ¡ da postoji debela veza, ovde si baÅ¡ jasno napisala :huh2: inaÄe mi ne bi palo u oÄi...

Sad baÅ¡, baÅ¡ želim da naÄ‘em studiju o tome da li se razliÄiti Cluster B poremećaji liÄnosti javljaju u porodicama.

InaÄe, nije mi juÄe radio mozak, bilo mi je baÅ¡, baÅ¡ fiziÄki loÅ¡e. Nisam videla da mi se "sve samo kazalo".

Volela bih da se posvetim ovoj temi mnogo dublje i ne znam odakle da krenem jer zakljucci koje sama donosim na osnovu iskustva verovatno vec postoje.

Zelim potpunu sliku, sve na jednom mestu slozeno.

pozdrav,

prozivjela sam vezu s narcisoidnim manipulatorom. tipicni narcisoid, a kao zavisna osoba sam bila idealna zrtva. zanima me kako si pomoci? majka mi ima slicne crte narcisoidnosti. tesko mi je.

pozdrav,

prozivjela sam vezu s narcisoidnim manipulatorom. tipicni narcisoid, a kao zavisna osoba sam bila idealna zrtva. zanima me kako si pomoci? majka mi ima slicne crte narcisoidnosti. tesko mi je.

Kako je izgledala veza sa narcisoidnim manipulatorom, ako mozes malo detaljnije o tome. Naravno, ako to nije previse zalazenja u nesto o cemu ne zelis da pricas.

Meni bi znacilo da cujem.

Mnogo ljudi sretoh u zivotu koji su mi se predstavljali kao zrtve drugih, a kad sam ih malo dublje upoznao shvatio sam da su drugi ljudi bili njihove zrtve...

Ja ću jednu narcisoidnu stoku da prebijem. Al ozbiljno.

Ne znam da li ima baÅ¡ poremećaj ali znam da stoka samo nasebe ismljuÄivo misli. Druge iskorišćava kako joj se ćefne, priÄa samo o sebi i sao je sebi jedina bitna.

Znam puno o tome, volim da cujem licna iskustva. Price.

A i ne znam engleski..

Ham.. da, desava se i to Alex.

Ne znam da li ima baÅ¡ poremećaj ali znam da stoka samo nasebe ismljuÄivo misli. Druge iskorišćava kako joj se ćefne, priÄa samo o sebi i sao je sebi jedina bitna.

Zapravo, to je opis 90% ljudi i može se reći popriliÄno normalna stvar.

Ali naravno, sa određenom granicom. Ako nema poštovanja sagovornika, to je već odraz nekulture.

Može se tumaÄiti i sa bioloÅ¡kog stanoviÅ¡ta - jedinka mora da brine o sebi prvenstveno i kako da preživi i sa drugima stupa u uzajamno iskorišćavaÄki odnos.

Sem toga, treba imati u vidu da ako je osoba sa nekim psihiÄkim problemom, ako ima depresiju, onda je i normalno Å¡to je previÅ¡e opsesivna sa sobom i problemima.

A te druge iskorišćava iz razloga što joj oni to dopuste. Svako sa nama postupa onako kako mi dopuštamo.

Mislim da su ovde dobro opisani ti ciklusi veze sa narcisoidnim osobama:

[media=]

[/media]

A msm da je glavni razlog zaÅ¡to se retko daje dijagnoza - jer ti ljudi misla da je to neÅ¡to Å¡to ne treba da se leÄi. Ne vide kao problem, možda ni ne osveste nikad jer im ne naruÅ¡ava kvalitet života.

Kako je izgledala veza sa narcisoidnim manipulatorom, ako mozes malo detaljnije o tome. Naravno, ako to nije previse zalazenja u nesto o cemu ne zelis da pricas.

Meni bi znacilo da cujem.

Isprva je sve previÅ¡e dobro da bi bilo istinito. Niko nežan kao on, niko pažljiv tako, uzdiže te i kuje te u zvezde. Iz priÄe tu i tamo bude ti Äudno zakakve sitnice prekida kontakt sa ljudima. PriÄa ti stalno kako mu je ovaj ili onaj uradio ovo ii ono, nevolje u koje je uppadao, ali nikad nije bila njegova krivica.... Bude ti žao, pravi žrtvu od sebe u svakoj situaciji. PokuÅ¡ava da zastraÅ¡i ljude i paranoiÄnost da bi mu neko mogao uraditi ovo ili ono, kao da je on neko mnogo važan. Može da spominje i poznanstva sa poznatim liÄnostima, bile one istinite ili ne. VidiÅ¡ da laže druge kao dobar dan i toga se ne stidi. Zabavno mu je kad slaže nekoga i misli da i drugi lažu stalno. Sve se vrti oko njega. Niko toliko Äesto ne spominje ''Ja''. Gleda kako da izvuÄe korist od tebe. PoÄinjeÅ¡ da uviÄ‘aÅ¡ da mu fali empatije, ako te povredi, brzo preÄ‘e preko toga. Ako njega neko povredi, malo, malkice, jendom reÄju, on to ne zaboravlja i oko toga konstruiÅ¡e i sprema osvetu. Kad ti toliko sve oko njega postane odbojno i poželiÅ¡ da se skloniÅ¡, idu laži i pokuÅ¡aji da te ponizi pred drugima.

Isprva je sve previÅ¡e dobro da bi bilo istinito. Niko nežan kao on, niko pažljiv tako, uzdiže te i kuje te u zvezde. Iz priÄe tu i tamo bude ti Äudno zakakve sitnice prekida kontakt sa ljudima. PriÄa ti stalno kako mu je ovaj ili onaj uradio ovo ii ono, nevolje u koje je uppadao, ali nikad nije bila njegova krivica.... Bude ti žao, pravi žrtvu od sebe u svakoj situaciji. PokuÅ¡ava da zastraÅ¡i ljude i paranoiÄnost da bi mu neko mogao uraditi ovo ili ono, kao da je on neko mnogo važan. Može da spominje i poznanstva sa poznatim liÄnostima, bile one istinite ili ne. VidiÅ¡ da laže druge kao dobar dan i toga se ne stidi. Zabavno mu je kad slaže nekoga i misli da i drugi lažu stalno. Sve se vrti oko njega. Niko toliko Äesto ne spominje ''Ja''. Gleda kako da izvuÄe korist od tebe. PoÄinjeÅ¡ da uviÄ‘aÅ¡ da mu fali empatije, ako te povredi, brzo preÄ‘e preko toga. Ako njega neko povredi, malo, malkice, jendom reÄju, on to ne zaboravlja i oko toga konstruiÅ¡e i sprema osvetu. Kad ti toliko sve oko njega postane odbojno i poželiÅ¡ da se skloniÅ¡, idu laži i pokuÅ¡aji da te ponizi pred drugima.

A sta kada se resimo narcisoidne osobe? Kada je raskrinkamo, shvatimo...

Kako se opet zaljubiti i poverovati nekome kada svi pruzaju paznju na pocetku jer je to normalno kada si zaljubljen.

Kako razlikovati i ne biti paranoican u vezi finih i dobrih novih ljudi?

Budi spreman na najgore a ocekuj najbolje? Znam da je lakse reci nego uciniti ali nikad ne mozemo znati sta ce se desiti u buducnosti nazalost. :(

U mom sluÄaju mi se pogorÅ¡alo stanje, i, poÄela sam ponovo da pijem lekove, nisam bila pri sebi uopÅ¡te. Mrzela sam sebe.

Kako, ne znam, Pružila sam šansu nekome koga sam znala od ranije.

Prosto ako ti se neÅ¡to Äini too much, kada, osetiÅ¡ brate u stomaku da neÅ¡to jednostavno nije u redu, ali ne možeÅ¡ da pokažeÅ¡ taÄno prstom, ma nemoj ni da se trudiÅ¡ da pokazujeÅ¡, samo beži. Ako ti instinkt govori, to je. Sve je preterano kod njih, sve je too much, Äak i za poÄetak kad smo svi u nekoj euforiji.

Eto, upotrebiću reÄenicu jednog mog druga: ''Kad upoznaÅ¡ jednog, upoznao si ih sve''. Istina, to sve sam Å¡ablon. Sledeći put kad upoznaÅ¡ takvog, namiriÅ¡eÅ¡ ga, nema da fali.

Tacno mogu zamisliti kako ti je bilo.

Koliko preokrene coveka naopacke, sazvace i ispljune.

Ali opet neke stvari ne mogu da shvatim.

Mislim da je nemoguce biti ista osoba nakon tog iskustva i oporaviti se sasvim.

Zelim da neko to ospori.

Pa i nisam ista osoba. Nikada ja više neću imati ni to malo samopouzdanja što sam imala pre toga.

Ali ti si samo u ocima te osobe ispala bezvredna, jadna, niko i nista. Zar to posle svega i dalje znaci? Hocu reci, dal mi i dalje verujemo tim ljudima. Onda ispadne kako nam je njihovo misljenje ipak i dalje vazno i da je jace od tudjeg.

I kako se prekida ta konekcija?

Mozda shvatanjem da ona zapravo nista ne vredi i da nije merodavna, da je sve oko nje sama laz i iluzija.

Nisi ti u njegovim oÄima niko i niÅ¡ta. On pokuÅ¡ava tebe takvom da napravi pred drugima, jer si ti provalila da ON nije zapravo niÅ¡ta od onog kako pokuÅ¡ava da se predstavi drugima.