Jump to content
Depresija Forum
naivko

Narcisoidni poremecaj licnosti (NPD)

Recommended Posts

Zasto se ova dijagnoza daje mnogo redje od bilo koje? Zapravo ne poznajem osobu sa ovom dijagnozom.

Zbog toga mi celokupna podela licnosti i poremecaja pada u vodu nekad.

Narcisi slabije pristaju na lecenje navodno... ne znam...

Edited by blackadder

Negde sam sakupila informaciju da tokom lecenja granicnog poremecaja osoba moze da napreduje ali tokom tog napretka prevazidje GPL i predje u NPL.

Kad pogledas ima logike.

Edited by blackadder

Ne verujem u to - moj pokojni otac i ja, niđe veze. On destruktivan, ja samodestruktivna.

Super što ova tema radi. Ovo je ozbiljna stvar i treba pričati o njojZI.

Edited by blackadder

On 12/19/2017 at 10:47 AM, Hyperdrive said:

Ne verujem u to - moj pokojni otac i ja, niđe veze. On destruktivan, ja samodestruktivna.

Sad nevezano za ovu temu, ali kako ne vidiš da postoji debela veza, ovde si baš jasno napisala :huh2: Inače mi ne bi palo u oči...

Edited by blackadder

Sad baš, baš želim da nađem studiju o tome da li se različiti Cluster B poremećaji ličnosti javljaju u porodicama.

Inače, nije mi juče radio mozak, bilo mi je baš, baš fizički loše. Nisam videla da mi se "sve samo kazalo."

Edited by blackadder

Volela bih da se posvetim ovoj temi mnogo dublje i ne znam odakle da krenem jer zakljucci koje sama donosim na osnovu iskustva verovatno vec postoje.

Zelim potpunu sliku, sve na jednom mestu slozeno.

Pozdrav,

Prozivjela sam vezu s narcisoidnim manipulatorom. Tipicni narcisoid, a kao zavisna osoba sam bila idealna zrtva. Zanima me kako si pomoci? Majka mi ima slicne crte narcisoidnosti. Tesko mi je.

Edited by blackadder

Kako je izgledala veza sa narcisoidnim manipulatorom, ako mozes malo detaljnije o tome? Naravno, ako to nije previse zalazenja u nesto o cemu ne zelis da pricas.

Meni bi znacilo da cujem.

Edited by blackadder

Mnogo ljudi sretoh u zivotu koji su mi se predstavljali kao zrtve drugih, a kad sam ih malo dublje upoznao shvatio sam da su drugi ljudi bili njihove zrtve...

Ja ću jednu narcisoidnu stoku da prebijem. Al ozbiljno.

Ne znam da li ima baš poremećaj ali znam da stoka samo na sebe isključivo misli. Druge iskorišćava kako joj se ćefne, priča samo o sebi i samo je sebi jedina bitna.

Edited by blackadder

Znam puno o tome, volim da cujem licna iskustva. Price.

A i ne znam engleski...

Ham...Da, desava se i to Alex.

Edited by blackadder

On 3/12/2018 at 7:41 PM, Veronika said:

Ne znam da li ima baš poremećaj ali znam da stoka samo na sebe isključivo misli. Druge iskorišćava kako joj se ćefne, priča samo o sebi i samo je sebi jedina bitna.

Zapravo, to je opis 90% ljudi i može se reći poprilično normalna stvar.

Ali naravno, sa određenom granicom. Ako nema poštovanja sagovornika, to je već odraz nekulture.

Može se tumačiti i sa biološkog stanovišta - jedinka mora da brine o sebi prvenstveno i kako da preživi i sa drugima stupa u uzajamno iskorišćivački odnos.

Sem toga, treba imati u vidu da ako je osoba sa nekim psihičkim problemom, ako ima depresiju, onda je i normalno što je previše opsesivna sa sobom i problemima.

A te druge iskorišćava iz razloga što joj oni to dopuste. Svako sa nama postupa onako kako mi dopuštamo.

Edited by blackadder

A msm da je glavni razlog što se retko daje dijagnoza - jer ti ljudi misle da je to nešto što ne treba da se leči. Ne vide kao problem, možda ni ne osveste nikad jer im ne narušava kvalitet života.

Edited by blackadder

Au bajo, ovo prevazilazi dnevnu kolicinu paznje koju posedujem. 26 min.

Neka sila bude sa mnom.

Edited by blackadder

On 3/12/2018 at 2:34 PM, DownTown_Queen said:

Kako je izgledala veza sa narcisoidnim manipulatorom, ako mozes malo detaljnije o tome. Naravno, ako to nije previse zalazenja u nesto o cemu ne zelis da pricas.

Meni bi znacilo da cujem.

Isprva je sve previše dobro da bi bilo istinito. Niko nežan kao on, niko pažljiv tako, uzdiže te i kuje te u zvezde. Iz priče tu i tamo bude ti čudno za kakve sitnice prekida kontakt sa ljudima. Priča ti stalno kako mu je ovaj ili onaj uradio ovo ili ono, nevolje u koje je upadao, ali nikad nije bila njegova krivica...Bude ti žao, pravi žrtvu od sebe u svakoj situaciji. Pokušava da zastraši ljude i paranoičan je da bi mu neko mogao uraditi ovo ili ono, kao da je on neko mnogo važan. Može da spominje i poznanstva sa poznatim ličnostima, bile one istinite ili ne. Vidiš da laže druge kao dobar dan i toga se ne stidi. Zabavno mu je kad slaže nekoga i misli da i drugi lažu stalno. Sve se vrti oko njega. Niko toliko često ne spominje ''Ja." Gleda kako da izvuče korist od tebe. Počinješ da uviđaš da mu fali empatije, ako te povredi, brzo pređe preko toga. Ako njega neko povredi, malo, malkice, jendom rečju, on to ne zaboravlja i oko toga konstruiše i sprema osvetu. Kad ti toliko sve oko njega postane odbojno i poželiš da se skloniš, idu laži i pokušaji da te ponizi pred drugima.

Edited by blackadder

A sta kada se resimo narcisoidne osobe? Kada je raskrinkamo, shvatimo...

Kako se opet zaljubiti i poverovati nekome kada svi pruzaju paznju na pocetku jer je to normalno kada si zaljubljen.

Kako razlikovati i ne biti paranoican u vezi finih i dobrih novih ljudi?

Edited by blackadder

Budi spreman na najgore a ocekuj najbolje? Znam da je lakse reci nego uciniti ali nikad ne mozemo znati sta ce se desiti u buducnosti nazalost. :(

U mom slučaju mi se pogoršalo stanje, i počela sam ponovo da pijem lekove, nisam bila pri sebi uopšte. Mrzela sam sebe.

Kako, ne znam, Pružila sam šansu nekome koga sam znala od ranije.

Prosto ako ti se nešto čini too much, kada osetiš brate u stomaku da nešto jednostavno nije u redu, ali ne možeš da pokažeš tačno prstom, ma nemoj ni da se trudiš da pokazuješ, samo beži. Ako ti instinkt govori, to je. Sve je preterano kod njih, sve je too much, Čak i za početak kad smo svi u nekoj euforiji.

Eto, upotrebiću rečenicu jednog mog druga: ''Kad upoznaš jednog, upoznao si ih sve." Istina, to sve sam šablon. Sledeći put kad upoznaš takvog, namirišeš ga, nema da fali.

Edited by blackadder

Tacno mogu zamisliti kako ti je bilo.

Koliko preokrene coveka naopacke, sazvace i ispljune.

Ali opet neke stvari ne mogu da shvatim.

Mislim da je nemoguce biti ista osoba nakon tog iskustva i oporaviti se sasvim.

Zelim da neko to ospori.

Edited by blackadder

Pa i nisam ista osoba. Nikada ja više neću imati ni to malo samopouzdanja što sam imala pre toga.

Edited by blackadder

Ali ti si samo u ocima te osobe ispala bezvredna, jadna, niko i nista. Zar to posle svega i dalje znaci? Hocu reci, da li mi i dalje verujemo tim ljudima? Onda ispadne kako nam je njihovo misljenje ipak i dalje vazno i da je jace od tudjeg.

I kako se prekida ta konekcija?

Mozda shvatanjem da ona zapravo nista ne vredi i da nije merodavna, da je sve oko nje sama laz i iluzija.

Edited by blackadder

Nisi ti u njegovim očima niko i ništa. On pokušava tebe takvom da napravi pred drugima, jer si ti provalila da ON nije zapravo ništa od onog kako pokušava da se predstavi drugima.

Edited by blackadder