Jump to content
Depresija Forum
naivko

Narcisoidni poremecaj licnosti (NPD)

Recommended Posts

Ja sam citala da neke zrtve narcisa poprime njihove osobine. Ne znam tacan izraz za to.

Dok lovina nije svesna da joj lovac sprema zamku...velika je verovatnoca da ce biti ulovljena. Lovac, dakle, je uvek u svojoj nameri u "iskoraku" u odnosu na lovinu. Najcesci nacini su nacini lova na "kasicicu" veoma oprezno i polako... veoma je tesko procitati takvu nameru u nekom periodu, cak i kad su u pitanju zrtve koje su inace jako otresite licnosti, koje je, kako se kaze, tesko izmanipulisati. Zato, se prava istina o namerama lovca spozna tek kad je lovina uhvacena u zamku...

Moja licna iskustva, i iskustva drugih u mojoj blizini su se uvek odvijala po tom obrascu...ali, svaki film se ipak odgleda do kraja, pa se tako u nekom trenutku razotkrije i takva namera. Ovo ne mora da proizvede nuzno neko zlo, kad izadjemo iz odnosa sa nekim takvim, u buducnosti. To cak moze da nas osnazi, generalno posle takvih iskustava postanemo oprezniji, ali neki ljudi postanu "paranoicni" (ne znam koju drugu rec da upotrebim) i to je onda veliki problem...Znaci, mislim da nije uvek tacno ono narodno mudrovanje, koga je zmija ujela taj se i gustera plasi...a nisu ni sve zmije otrovnice.

Komplikovano jako.

Moje misljenje je da je ceo taj mehanizam vrlo jednostavan... Ljudi koji nauce da budu oprezni, najcesce menjaju neku ustaljenu rutinu u zivotu, ne zive samo kroz neke navike i uobicajene obrasce ponasanja, kretanja, razmisljanja...vec iste najcesce kombinuju. Da uprostim stvar, u jednom lovistu, sami lovci ostavljaju hranu zivotinjama koje ce kasnije odstreliti, na istom tom mestu na kom su ih hranili...

Da li zrtva i agresor mogu da zamene uloge?

Ili da zrtva postane agresor u novom odnosu?

Moze, eno pogledaj Jevreje.

Uh, da se nakanim i budem ozbiljna malo.

Postoji jos jedna interesantna tema o tome kako raskrinkati takvu osobu, suociti se sa njom, pobediti.

I sad.... to je vise za psihopate namenjeno.

Sta mislis ti Aleks, ima li vajde tako nesto ciniti?

Grey rock method?

ПоÑлато Ñа SM-J510FN уз помоћ Тапатока

Meni ne bi palo na pamet sukobiti se sa psihopatom. Ako su stvarno takvi kako sam citala o njima i vidjela u par intervjua, klonila bi ih se.

A i da nisu ne vidim poentu jer nisam bas zagrijana za osobe koje mi zele zlo. Ne vidim poentu da gubim vrijeme na njih.

Sta mislis ti Aleks, ima li vajde tako nesto ciniti?

Naravno da ima vajde, ali pitanje je koja je tvoja namera sa tim cinjenjem, sta ti zelis da postignes tim razotkrivanjem!?

Ono sto njih najvise izludjuje,kako meni izgleda, to je osujecenje njihove namere tik pred njenu realizaciju. Na neki nacin, to ih ozbiljno izbacuje iz njihovog "balansa kontrole" da tako kazem...s druge strane nema nista od te price da ce "priznati" svoje namere. Cak i kad imas "korpus delikti" onii ce se uvek ponasati prema tebi kao da ti radis to, ili nesto drugo lose sto je za osudu...nprm. neki blazi primer, ti uradis nesto "nevaljalo" zbog cega bi bilo ljudski da se izvinis, medjutim, ti se prema meni postavljas tako kao da ja tebi treba da se izvinim...

Sve u svemu, mislim da to osujecenje njihovih namera, je za njih licno najgora moguca stvar, ali...to nikako ne treba uraditi verbalno, kroz raspravu nego delom, svojim konkretnim postupkom ili postupcima koje nikako ne treba obrazlagati/opravdavati recima...

Jesu li narcisi grandiozni u mjeri da izoblice stvarnost i ljude kako odgovara njihovoj fantaziji?

Ako na primjer misle da su su svemoguci i mogu povrijediti bas svakog, da li onda osobe na koje uopce nemaju uticaja smatraju povrijedjenim samo da bi izbjegli bol?

Narcisi se manje ili vise ocigledno ponasaju, da tako kazem, ali krajnja namera im je skrivena...

Krajnja namera je da se svet vrti oko njih.

Veruj mi da su mnogo konkretniji i prakticniji,.. :D

Znaci smeta im kada nekom ne mogu da napakoste? Jer se ta osoba ne vrti oko njih i ne reaguje na to sto pokusavaju.

Pa ima li nesto sto im tesko ne pada? :D

Ne zelim ispast bezosjecajna ali kako postupati s njima a da ih ne povrijedis?

Prvo, nisi mi jasna zbog cega bi ih povredjivala kad te ne doticu.

Drugo... ako ne zelis da ih povredjujes mislim da samo treba da im gajis tu laznu sliku koju imaju o sebi. Mislim da, definitivno to.

Ides niz dlaku.

Mislim, vrlo interesantno je sto su zapravo i sami prelaki za manipulaciju.

Ta Grkinja je prilicno ekstreman slucaj. Postoji gomila medju nama koja neprimetno seta i koja bas i ne pokazuje narcisoidne crte.

Rekli biste fin covek.

Kada sam rekla da bi ih povredjivala?

To niz dlaku je suvise posla i ne zelim da manipulisem nikog. Samo sam pitala je li zive u bajkama i da li su tendencije da iskrive stvarnost tacne.

Ne zelim postati opsesija narcisa iako se bojim da jesam vec godinama. Interesuje me ima li kakav bezbolan nacin da si van njihovog radara jer sto god ja napravila oni slikaju svoju sliku i dzaba. :D

Opsesija?

Ovo jos nisam cula da se povezuje sa narcizmom.

Pre se navodi kod granicnih licnosti.

Po onim osobama koje sam upoznala iskrivljenje stvarnosti je bilo tacno ali ne poput Grkinjinog da lazu vec da samo imaju iskrivljenu sliku o odnosu i preterivanjem rekla bih.

Mislim da od svih vidjenih do sada nije bilo previse nekih lazi vec preterivanja.

Nisam ni sigurna vise. Ubija me ova tema :dry:

Grkinja Å¡armira sve i svakoga, na prvi korak, ali nije sposobna da sa bilo kim od nas tamo ima pravo prijateljstvo. Dokle god ima publiku, korist, popularnost, neko joj je dobar. Jednom kreni uz dlaku i...MAJKO MILA.

Kada sam rekla da bi ih povredjivala?

To niz dlaku je suvise posla i ne zelim da manipulisem nikog. Samo sam pitala je li zive u bajkama i da li su tendencije da iskrive stvarnost tacne.

Ne zelim postati opsesija narcisa iako se bojim da jesam vec godinama. Interesuje me ima li kakav bezbolan nacin da si van njihovog radara jer sto god ja napravila oni slikaju svoju sliku i dzaba. :D

Sebi slika slike svoje izmišljene grandioznosti i živi u bajci da je neko, nešto, moćan, nepobediv, uvek u pravu, najpametniji, najsposobniji, nepreje*iv. Da mu garant sledi da bude nešto veliko od njega, on to, jelte, zaslužuje samim tim što je on on.

Tebi slika slike jer joÅ¡ uvek misli da ima Å¡anse da te obmane i ''uvuÄe''.

Da, ni meni to nešto sa opsesijom nije baš... Jedino ako je baš ubeđen da još ima šanse kod tebe da te izmanipuliše.

Sto je najzalosnije prilicno je neostvaren. Da se bar posveti nekom zivotu al to je valjda prerealno za njega kao sto je i moja neutralnost. Znam da ih realnost boli i cine sve da pobjegnu od nje kada nije "niz dlaku". (Prakticki uvijek)