Jump to content
Depresija Forum
naivko

Narcisoidni poremecaj licnosti (NPD)

Recommended Posts

To nema veze sa NPL.

TakoÄ‘e bih zamolila ljude ne dolaze na ovu temu ako za to ne postoji preka potreba. Uznemirili ste jednog Älana foruma. Pustite žrtve narcisista i onih koji bi to mogli da budu da podržavaju jedni druge.

Pa i mene je iznemirila tema.

Jer se i sama osecam kao narcis...

A svi smo mi pomalo.

Pa cak mislim da i jeste koren mnogih problema.

Pozdrav,

podijeliću sa vama svoje iskustvo sa osobom koja ima NPD. Moj bivÅ¡i muž je NPD i život sa njim nije bio nimalo lak, to je pakao od života, jedna velika laž i iluzija. tri godine zabavljanja su bile idealne, takvog muÅ¡karca bi svaka žena poželjela, džentlmen u pravom smislu rijeÄi, otvara vrata od auta, kupuje skupe parfeme, Äokolade i bukete cvijeća. Vauuu zar to joÅ¡ uvijek postoji. prva godina braka tako tako, sve manje pažnje ali je ipak bilo, ne mogu reći da nije. druga godina braka, hmmm, Å¡ta reći, sve se istumbalo, to nije viÅ¡e taj Äovjek, prosto ga ne prepoznajem. ÄŒesto namrgoÄ‘en, Å¡utljiv, pod stalnim teorijama zavjere, svi su protiv njeg, ja ga ne poÅ¡tujem, ne cijenim, nisam na njegovoj strani itd..U meÄ‘uvremenu rodim sina i bum Å¡ta se desilo, eskalacija svega, imala sam utisak da je katkad bio ljubomoran na to dijete, da ga se želio rijeÅ¡iti po svaku cijenu ali se to sada nakon razvoda i potvrdilo. on ne želi dijete, smetao mu je, i on i ja. ZaÅ¡to? Jer sam prestala da budem majka njemu i poÄela da budem prava majka naÅ¡em sinu. nakon razvoda sam zavrÅ¡ila na psihoterapiji gdje sam bukvalno doÅ¡la u psihijatrijsku kliniku i glasno rekla ''Pomozite mi, mislim da ludim''! Ne, ja nisam luda ja sam samo žrtva bolesnika sa NPD i Äiji roditelji imaju isti taj poremećaj. psihijatar mi je rekao da je to adolescent zarobljen u tijelu muÅ¡karca, emocionalno nezreo i koji je u potrazi za majkom a ne za ženom. navešću nekoliko primjera kako je vrÅ¡io psihiÄko nasilje na meni, ponaÅ¡aju se po istim obrascima, reÄenicama i frazama:

-ti si kriva za sve, ti se moraš promijeniti, nisi na mojoj strani, radiš s njima protiv mene

pusti se djeteta, on će narast i otići, treba ga što prije šutnut od nas nek se snalazi, nemoj ga mazit, otresi ga od sebe kao što sam ja

-da nema saosjećanja, definitivno nema, na bebu je pao cipelar a Äovjek mrtav hladan stoji i gleda i kaže:''pa Å¡ta misliÅ¡ da se nikad neće udariti'' a da pri tome neće da izvuÄe bebu ispod cipelara

-nakon silnih svaÄ‘a, zaÄaranog kruga iz kojeg svaki put izaÄ‘em iscrpljena, slomljena, bezvoljna i na kraju bez gubitka svijesti (psihiÄke krize svijesti-sinkopa, dijagnoza neurologa). nakon tih gubitaka svijesti, budim se na podu i vidim njega kako stoji iznad mene skrÅ¡tenih ruku i onako hladno mi kaže:''jesi li se udarila''? to je bilo toliko uÄestalo da sam znala dnevno po nekoliko puta izgubiti svijest. Ne, on ne reaguje, nijemo promatra i kaže, ''ti histeriÄna ženo, ludo jedna popij apaurin i odspavaj''. zaista sam ponekad mislila da sam luda ali mi opet neki moj zdravi razum kaže da nisam i hvala mu na tome jer sam se uspjela izvući.

-noću me je znao držati budnu da bi mi ispirao mozak, kako se trebam promijeniti, pa me lupi prstom u Äelo

-poÄelo je odvajanje od mojih roditelja, mog brata i prijatelja da nemam nikog ko bi mi otvorio oÄi i bio saveznik, svi su loÅ¡i i ne žele nam dobro i zato ih treba skloniti, to su pogreÅ¡ni ljudi

-Znao je sam iscenirati svaÄ‘u, otprilike svakih mjesec do mjesec i po dana, znao je taÄno gdje da me bocne jer zna da ću ja burno reagovati.

Posljednju svaÄ‘u je iscenirao gdje sam ja pobjegla sa djetetom a on je jedva Äekao, promijenio sve brave na stanu, rasformirao djeÄiji krevetić, uklonio sve naÅ¡e stvari kao da tu nikad nismo stanovali

-dijete ne želi vidjeti niti zove

-razvod kao iz pakla, od policije, centra za socijalni rad, suda i sve u krug

-naravno on je pred institucijama veliki tata a u društvu fini elokventni, šarmantni i nasmijani gospodin a ja sam vještica i ne zahvalnica koja se drznula da ga napusti i uzme dijete

-Äovjek koji se sveti svima, uživa u tuÄ‘im nesrećama, kada se nekom dogodi zlo on se toliko naslaÄ‘uje da je to zaista teÅ¡ko i žalosno gledati. Osvetu sprema i po 10 godina i ne zaboravlja (to mi je rekao)

-psihologa i psihijatra se boji kao Ä‘avo krsta, sve Å¡to poÄinje sa psiho...bijeg

-Äovjek koji bježi od problema i odgovornosti, na svaki problem se ogluÅ¡i i kaže molim te nemoj me opterećivati sad, posvetimo se djetetu da se igramo. Bilo koju odgovornost ne želi preuzeti na sebe nego gura mene a ako neÅ¡to krene po zlu, ko je kriv, naravno ja

-jedine osobe kojih se on boji i Äije autoritete poÅ¡tuje, pa Äak i reÄenice preuzme a ja sam ih znala prepoznati, jer znam da to nisu njegove rijeÄi, jesu njegovi roditelji, koji su isto takoNPD i vjerovatno joÅ¡ neki poremećaj uz to

-oni su mu duhovni vođe, sve što kažu tako je, oni manipulišu njim a on sa mnom, emocionalno ga ucjenjuju i nazivaju pogrdnim imenima a njemu je to naravno sve Ok, pa da, to su rekli moji roditelji i to je ok. On je izgubljeni sin, u prevodu, izgubili smo žrtvu, došla je snaha i preokrenuće ga protiv nas i zavaditi.

Znam da je post jako dug ali ja bih mogla joÅ¡ puno toga da piÅ¡em i da prenesem svoje iskustvo, neka se mnogi ovdje pronaÄ‘u i shvate da sa takvim ljudima nema života, nema dogovora, nikad se neće promijeniti niti prihvatiti pomoć. Ponekad zaista pomislim da su to demoni ljudi. Noću se budi sav mokar iako nije toplo, sav izbezumljen i u strahu kaže da je ružno sanjao a potom pobjegne u drugu sobu i pokrije se dekom i vire samo oÄi i drhti. Ljudi moji bježite od njih Å¡to dalje, Äak i u snovima bježite od njih. UniÅ¡tiće vas i ostaviti od vas samo futrolu, bez iÄega.

Edited by Hyperdrive
Font povećan radi lakšeg �itanja.

Narcis i ruža, veliko hvala Å¡to si ovo podelila sa nama, hrabra si osoba i borac, drago mi je da si naÅ¡la snage da se isÄupaÅ¡ iz kandži takvog muža i slobodno piÅ¡i joÅ¡ ako želiÅ¡ i ako će ti biti lakÅ¡e :)

Korisno je uvek proÄitati iz prve ruke i kako to izgleda praktiÄno, jer kad samo teorijski gledamo, svako bi mogao za sebe da pomisli da pomalo ima ovaj poremećaj ali evo, sad se već vidi da to nije baÅ¡ tako :)

Evo i poneka reÄ od strane struÄnjaka na datu temu...

[media=]

[/media]

QQ,ubiće me sad Hyperdrive :ph34r2:

Hvala na podrÅ¡ci, ja sam to proÅ¡la i joÅ¡ uvijek prolazim na svojoj koži. ne bih poželjela nikom, jer to nije ljudski, to je iscrpljujuće i nadasve sadistiÄki.

-to su osobe koje ne podnose kritiku i ne žele da priznaju sopstvenu greÅ¡ku, kriva sam ja jer sam to tu ostavila pa je on sluÄajno zakaÄio ili bacio u smeće (banalan primjer ali tako je u svemu)

-uvijek imaju neku osobu kojoj se kratkotrajno dive, dižu u zvijezde, Äak i citiraju njihove reÄenice ili postupke. ÄŒim se ta osoba usprotivi njihovom miÅ¡ljenu ili nedao Bog ponizi njihov ionako nestabilni ego, oooo vi dobri ljudi budite spremni na odmazdu, rovarenje protiv vas, uhvatiće se i za najmanju sitnicu da vas izbace iz radnog kolektiva ili života jer ste se zaboga drznuli da mu se suprotstavite

-oni ne žele timski rad, pomoćnici i asistenti na poslu su im suvišni, neznalice, bezveznjaci, oni mogu sve sami i najbolje to rade

-dovešće vas u fazu da budete finansijski ovisnik o njemu. To sam bila ja. Iako sam visoko Å¡kolovana bila sam nezasposlena i brinula sam o djetetu. Kada se pronaÄ‘e posao da radim, pojavi se ono djeÄaÄko tužno lice, sažaljivo i tugaljivo. naravno nikad otvoreno neće reći nemoj da radiÅ¡, ja ne želim da radiÅ¡ zato i zato, nego će to fino suptilno umotati i okolo naokolo reći: pa znaÅ¡ niÅ¡ta nećemo dobiti ako poÄneÅ¡ raditi, mala je plata a ovi naÅ¡i privatnici su bezobrazni, iskoriÅ¡tavaće te, slomiće ti leÄ‘a itd...

-nikad vam otvoreno neće reći ne dam ti da voziÅ¡ auto, ne, nego opet suptilno, fino i prefrigano, pa gospoda ima vozaÄa, ja obožavam automobile, voziću te ja gdje god želiÅ¡, a zaÅ¡to bi se muÄila gužve su, napravićemo raspored kad ko vozi, ja idem na posao a ti si kući......

-kad trebam posjetiti roditelje, a joj ja mislio da idemo u tržni ili negdje na ribu, ja mislio da odemo tamo, vamo i na kraju punac i punica će 7mjeseÄnu bebu okrenuti protiv njeg ?!?!?!?!?!!?

-slažu u milisekundi, pa lutko to je za tvoju dobrobit da ne bi burno reagovala, eto vidiÅ¡ kako si histeriÄna i ja te samo Å¡titim

-ubijediti vas da su se neki dogaÄ‘aji i ljudi desili a znate da nisu, i onda kada imate materijalni dokaz da to nije istina kažu vam: hahaha pa ti si stvarno luda, eto vidiÅ¡ Äime se ti baviÅ¡, ti si besposlena oÄigledno

-iako ste visokoškolovani u javnim dokumentima, zahtjevima i molbama će za vas u rubriku ''zanimanje'' upisati domaćica, na pitanje zašto je to napisao, hahahah pa šta fali, pa nisam znao kako se piše nezaposlena, da li zajedno ili odvojeno

Pitajte sve što želite, tu sam da pomognem i vama a i sebi

Au, pa moja majka je pola ovo, pola borderline kao ja. Otac bio samo ovo.

Još sam dobro i ispala...

DakleM, mama MOŽE da ima oba...kuku, ÄoveÄe. :(

Switch.

Može ona i oba odjednom. PlaÄe kako nema nikoga, a onda me izvreÄ‘a kao poslednje govno.

Ma kako god okreneÅ¡ ne valja, ili jedno ili drugo ili zajedno. Uvijek budeÅ¡ kriv, Äak i zaÅ¡to postojiÅ¡, uvijek je krivi momenat za sve, moraÅ¡ bit vidovit da potrefiÅ¡ kad je raspoložen.....ma umori se Äovjek od svega, okrene i ode...i opet ti neda mira

Narcis i ruža, kad budeÅ¡ htela, mogla bi da napiÅ¡eÅ¡ kako si se isÄupala iz kandži nekog sa ovim poremećajem, jer mora biti da nije nimalo lako, moglo bi biti korisno za druge - odakle poÄeti, kome se obratiti..?

Sigurno je bilo pritiska od njegove strane, bilo u vidu pretnji, bilo da je obećavao promenu, kako si izašla na kraj s time..?

Ovo naravno, ako nije suviše intimno ili da te ne potresa mnogo :unsure:

Narcis i ruža, ovo drugo je Äešće. I s njim se može živeti, a da ne povrediÅ¡ drugoga, jer je problem suprotan: prevelike emocije, a ne manjak istih. Evo, obećavam da ne ujedam. :)

Narcis i ruža, kad budeÅ¡ htela, mogla bi da napiÅ¡eÅ¡ kako si se isÄupala iz kandži nekog sa ovim poremećajem, jer mora biti da nije nimalo lako, moglo bi biti korisno za druge - odakle poÄeti, kome se obratiti..?

Sigurno je bilo pritiska od njegove strane, bilo u vidu pretnji, bilo da je obećavao promenu, kako si izašla na kraj s time..?

Ovo naravno, ako nije suviše intimno ili da te ne potresa mnogo :unsure:

Ma kada trpiÅ¡ mjesecima jedno te isto, da se vrtiÅ¡ u krug iz koje nema povratka, shvatiÅ¡ da gubiÅ¡ sebe, zdravlje i da će sutra biti joÅ¡ gore, kažeÅ¡ sebi DOSTA. Napustila sam kuću sa bebom sa 2 eura udžepu i par osnovnih stvari u jednoj torbi. OtiÅ¡la sam kod roditelja gdje sam i dan danas. Bitno od svega da sam mu u lice sve sasula i skinula posljednju masku sa lica. SuoÄila sam ga sa njegovim poremećajem, bolno jeste ali sam mu rekla da je ozbiljno bolestan i da ću to svima razglasiti i da se neću smiriti. Obzirom da je na takvom radnom mjestu gdje mu ne ide u korist da se sazna kakav je, tj. da nije onaj fini, uglaÄ‘eni, nasmijani, Å¡armantni gospodinÄić, nego jedna obiÄna sadistiÄka mrcina, prisiljen je da me se drži po strani. U centru za socijalni rad, pred psiholizima i socijalnim radnicima sam rekla da je Äovjek ozbiljno poremećem i da obrate pažnju na NPD. Poslije se iÅ¡ao pravdati u centar i ispunjavati neke psiholoÅ¡ke testove samo da mu se ne ugrozi njegova fasada kako je on divan i brižan. Da me prati, to da, svaki dan, ima on svoje pratioce i douÅ¡nike ali džaba im. Da ću ga se ikad rijeÅ¡iti, vjerovatno ne jer imamo dijete koje ionako niti viÄ‘a niti želi da vidi. Nadam se da će tako i ostati, mada sumnjam, sve je to njegov silent tretman, jer iza neÅ¡to sprema Äim se ućuti. Sprema osvete, svaÅ¡ta mi je za oÄekivati. ÄŒujem da je naÅ¡ao novu žrtvu, novu djevojku, jaooo neka joj je bog na pomoći, ne zna Å¡ta je Äeka. Da će se bogdo ponovo oženit da znam da je nas konaÄno otpustio iz svoje mraÄne službe. Mislio je da ćemo se beba i ja vratiti nakon 7 dana kući, tako sam barem Äula, kao otiÅ¡li su da se ispuÅ¡u i da guza ogladni. MeÄ‘utim niÅ¡ta od toga. Blokirala sam ga na svim druÅ¡tvenim mrežama, viber i ostalo block, ima samo zvaniÄni broj telefona ako želi dijete da vidi. Kada smo se susretali u centru za soc rad, nisam ga gledala u lice, samo sam kratko odgovarala na pitanja, nisam davala nikakav povod za Å¡to bi se kasnije mogao uhvatiti, jer inaÄe svaku moju rijeÄ izvrne u svoju korist. Kad ga vidim na ulici, veliki ignore kao da sam proÅ¡la pored drveta. Sad za sad je zatiÅ¡je ali kako gledam ide velika oluja, tako to inaÄe bude.

Narcis i ruža, ovo drugo je Äešće. I s njim se može živeti, a da ne povrediÅ¡ drugoga, jer je problem suprotan: prevelike emocije, a ne manjak istih. Evo, obećavam da ne ujedam. :)

lako je sa ljudima koji priznaju da imaju problem, kako kažu, pomozi i pomoći će ti se ali ljudi koji ne žele priznati problem onda je to problem na kvadrat :)

Ja sam tu da priÄam iz bolnog iskustva, ako ikako nekom mogu pomoći tu sam a neka i taj neko pomogne meni

Ne, svaka tebi cast. Dobro je sto si imala gde da odes i da se sklonis, iscupas iz tih kandzi.

Kad se to ponavlja i ponavlja i ti cekas neku promenu, nadas se, u prazno... mozda tad covek uspeva da presece, kada shvati da je svaka nada uzaludna.

Ne razumem pritom zene koje se vrate nazad jer se gospodicic promenio.

Ta promena postoji ali bude obicno kratkog daha i sve se vrati na staro.

Zbog toga verujem da je najbolje uopste ne ulaziti sa takvom osobom ni u kakav dijalog nikad ikad vise. Smota te.

Ne, svaka tebi cast. Dobro je sto si imala gde da odes i da se sklonis, iscupas iz tih kandzi.

Kad se to ponavlja i ponavlja i ti cekas neku promenu, nadas se, u prazno... mozda tad covek uspeva da presece, kada shvati da je svaka nada uzaludna.

Ne razumem pritom zene koje se vrate nazad jer se gospodicic promenio.

Ta promena postoji ali bude obicno kratkog daha i sve se vrati na staro.

Zbog toga verujem da je najbolje uopste ne ulaziti sa takvom osobom ni u kakav dijalog nikad ikad vise. Smota te.

Oni se nikad neće promijeniti i uzaludno je Äekati neÅ¡to Å¡to nikad neće doći, samo ćete viÅ¡e padati u oÄaj i zadovoljavati se mrvicama koje vam daju. Treba imatu snagu, trezvenost, želju za boljim, orkenuti se i otići. TeÅ¡ko jeste, preteÅ¡ko, frustrirajuće, nekad nećete vidjeti izlaz iz postojeće situacije, možda je ipak do vas ili kamaru joÅ¡ razloga zaÅ¡to je to tako bilo i zaÅ¡to nije kao prije. Prihvatite sadaÅ¡njost i realnost, glavu gore i u inat svima. Pojedinim poznanicima i zajedniÄkim prijateljima ćete biti kao najveći zloÄinac, jer im je on predtsavio sliku vas kao nasilnika i zle osobe ali pustite, vrijeme će pokazati ko je ko. Kako sam ja skinula maske tako će i oni, samo joÅ¡ brže, jer je on zapravo ''zarezan'' i kipi na sve strane.

lako je sa ljudima koji priznaju da imaju problem, kako kažu, pomozi i pomoći će ti se ali ljudi koji ne žele priznati problem onda je to problem na kvadrat :)

Ja sam tu da priÄam iz bolnog iskustva, ako ikako nekom mogu pomoći tu sam a neka i taj neko pomogne meni

Ja sam svog problema svesna joÅ¡ od ranih dvadesetih. Nisu godinama hteli da mi kažu, ali sama sam Äitala sve i svaÅ¡ta i ukapirala Å¡ta mi je. Od tad radim na tome. I radije bih sebi nanela bol nego drugom.

Moj otac je svoj, ako je bio svestan, verovatno video kao deo liÄnosti.

Mama je sa 77 godina prestara da se menja i moram da je trpim takvu kakva je. Kad sa drugog pređe na prvo bukvalno mi se prevrće stomak, te stvari koje narcisi govore su ODVRATNE. Gospode, maltene Šeširdžijin zamak.

Ipak je to "tzv" i "tkzv" igra reci...a narcis i zrtva realne cinjenice...

Evo hajmo ovako, zanemarimo mene kao odraslu osobu-žrtvu. Å ta ćemo sa bebom od 13 mjeseci, na koju je pao ormar za cipele visine 120 cm i Å¡irine 80 cm a da otac pri tome mrtav hladan stoji i gleda i ne reaguje. beba vriÅ¡ti ispod, ja izlijećem iz kupatila i vidim scenu, Äovjek stoji skrÅ¡tenih ruku i blijedo gleda a ja zapnem za trenerku padnem udarim nosom i rukom od ormar, Äovjek i dalje niÅ¡ta. Cupka nogama naprijed-nazad. VriÅ¡tim i govorim digni i izvadi dijete ispod ormara, a on onako mirnim glasom kaže: pa sad ću ga izvadit. I ode frajer gledati tv.

Takvo ophoÄ‘enje prema djetetu ili bilo kojoj drugoj osobi ne smatram ispravnim i normalnim pa kako god da se zvao taj poremećaj. Tu neÅ¡to debelo ne Å¡tima jer nemati osjećaj da će se neko povrijediti i da ga boli, oÄito fali neki klik iz djetinjstva. Ne željeti slaviti djetetov prvi roÄ‘endan (onako niÅ¡ta posebno, Äisto da se obilježi) jer zaboga ni on ih nije slavio i to je bezveze, ionako se niÄeg neće sjećati.

Dok su deca mala, roditelji bi trebalo da se odgovorno ponasaju...u svakom slucaju....i nisam to imao u vidu,..jer ovo je sa ormanom ozbiljna stvar, ali zato sam bio svedok gde se jedno dete ubolo na trn - nista strasno, a da je majka ocu zbog toga srucila sve najgore sto mozes da zamislis, te ovakav si, te onakav si, vecito cu pamtiti tu scenu, da nisam video svojim ocima ne bi verovao...po meni su i to dete i taj covek zapravo oboje ugrozeni od te zene lazne zrtve...on onako na sred parka stoji ko popisan, a ova zenturaca bljuje vatru na njega kao da je ratni zlocinac...a covek se poneo najnormalnije, nit luk mirisao - nit luk jeo, izvadio je taj trn detetu i mirnim glasom mu rekao da to nije nista i da ce da prodje...

Lep pozdrav, Narcis i ruza. Moja majka je narcis. Ja sam se ranije opekao pa evo ti pogledaj ovaj video:

Žrtve su najÄešće osobe sa izuzetno izraženom empatijom.

Osobe koje ne postavljaju granice.

Osobe koje su odrastale sa narcisom, pa ponavljaju nesvesno Å¡ablon.

Ovo sa pasivnim narcisima je takoÄ‘e prisutno, pa se nadigravaju, ali mislim da to već nije žrtva, oni znaju sa kim imaju posla i imaju potrebu da sa njima imaju posla, ali nigde nisam ni Äula, ni proÄitala, ni stekla utisak da je to najÄešći sluÄaj.

Žrtve su najÄešće osobe sa izuzetno izraženom empatijom.

Zasto tako mislis?