Jump to content
Depresija Forum
naivko

Narcisoidni poremecaj licnosti (NPD)

Recommended Posts

Ja sam bila žrtva narcisa. Kažu da imam izraženu empatiju.

Znam da sama nisam narcis niti sam imala a ni sada nemam narcisa u porodici.

Ja imam popriliÄno izražene narcisoidne crte liÄnosti,mada i pored toga kliniÄku dijagnozu,hvala bogu,nemam.

Zasto tako mislis?

Da ne bude previÅ¡e banalan a ni komplikovan primer, recimo, braÄni par Vaknin, gde je on maligni narcis, ona se trudi da ga u svemu podrži i razume maksimalno pa i preko toga, iako zna da on ima NPL, prepuna je saosećanja prema njemu, vidi ga kao zapravo oÅ¡tećenu osobu, Å¡to on i jeste.

PokuÅ¡aću sutra da naÄ‘em u koji sam folder odložila pojedine Älanke koje takoÄ‘e o tome govore i imaju mi smisla.

Nazivaju to i fatalnom privlaÄnošću izmeÄ‘u empate i narcisa.

Ta spremnost da razumeÅ¡ drugo ljudsko biće i da se sa njim saosećaÅ¡ bez mere i granice Äini od svakoga praktiÄno san svakog malignog narcisa.

Mazo, moram da ti kazem da me na ovoj temi bas odusevljavas komentarima i znanjem koje imas.

Poz te istripovani narcis ( od veceras sa zvanicnom titulom slihtare :D )

Niko se ne pojavljuje u tvom životu sa reÄima: ćao, ja sam narcis, želim da me obožavaÅ¡ i glorifiujeÅ¡, i sve mi dopuÅ¡taÅ¡, a zauzvrat, ja ti neći pružiti niÅ¡ta a oteću ti sve....

Narcis obleće oko nekoga dugo, nekad i godinama, Äineći sve da prikaže kako si mu centar sveta, i niÅ¡ta drugo ne postoji za njega...

Dok te dobro ne ulove u klopku i poÄnu da se osećaju sigurno u svojoj poziciji.

I nije do sažaljenja, već do toga da si izmanipulisan da veruješ kako je taj narcis u stvari divna osoba, eto samo još da mu pružiš dovoljno ljubavi, pažnje, i on će procvetati i postati mnogo dobar :dry:

Edited by Hyperdrive
Uklonjen deo koji je odgovor trolu.

Da ne bude previÅ¡e banalan a ni komplikovan primer, recimo, braÄni par Vaknin, gde je on maligni narcis, ona se trudi da ga u svemu podrži i razume maksimalno pa i preko toga, iako zna da on ima NPL, prepuna je saosećanja prema njemu, vidi ga kao zapravo oÅ¡tećenu osobu, Å¡to on i jeste.

“Vaknin is an enigma,†writes Lucky Otter. “During the documentary I sometimes wondered whether he is actually a narcissist at all. He certainly doesn’t seem psychopathic (although I’m not going to say it’s impossible), but if he’s a narcissist, I don’t think he’s a particularly malignant one.â€

She adds that her personal opinion of Vaknin “is that he has Borderline Personality Disorder (BPD), which shares a number of traits with NPD because they are both Cluster B character disorders but differ in important ways. I think Vaknin has strong narcissistic, paranoid, and schizoid traits, but he is no psychopath.â€

Iako Vaknin tvrdi da je narcis i Richard Grannon (koji ima diplomu iz psihologije), sumnja da je Vaknin narcis.

Evo iz mog iskustva: Pre nego što sam upoznala narcisa bila sam puna samopouzdanja. Bila sam skoro pa srećna. Radila sam posao koji sam obožavala, izlazila sa kolegama i koleginicama i sve je bilo super dok nisam uletela u vezu sa njim. Uletela sam jer nisam znala da je narcis. Brzo sam shvatila da jeste,,

Po okonÄanju veze loÅ¡e sam se osećala, bez samopouzdanja..bila sam uplaÅ¡ena, mnogo sam plakala..i zatim je to prestalo.

Nedavno sam onako, iz radoznalosti uputila mejl tom narcisu, misleći da su ga godine promenile..Želela sam samo da izađemo na piće i na kafu i samo to, apsolutno ništa više.

U toku jednog dana narcis me je povredio verbalno, maltretirao svojim porukama na koje sam, priznajem odgovarala, u nadi da će se smiriti...i ništa..Prekinula sam kontakt sa njim i sada znam da mu više nikada, ama baš nikada neću poslati nijedan mejl, nijedan SMS.

On je zavrÅ¡ena priÄa za mene. Ali, i ovoga puta me je povredio i mislila sam da ću upasti ponovo u teÅ¡ku depresiju. Jesam pala u depresiju, ali kratku..izvukla sam se.

InaÄe, poÄinje moj Äetvrti mesec bez depresije a to znaÄi da i ljudi koji nisu depresivni mogu da upadnu u zamku narcisa.

I ovde stajem sa priÄom o njemu. Ni ovo nije zaslužio, da piÅ¡em o njemu...Samo sam želela da primerom pokažem kakve sve žrtve mogu da budu.

Edited by Hyperdrive
Uklonjen deo koji je odgovor trolu.

E, pada danas i ovaj. Na tri meseca, pa neka se o'ladi. Ovo je bilo bukvalno psihološko maltretiranje žrtava narcisa i ljudi koje je procenio kao osetljive. "Kvalitetna diskusija" na uštrb tuđeg blagostanja je za neko drugo mesto. :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Vaseljenski patrijarh kaže dosta.

Evo, malo sam ova dva dana guglala o NPL, i to neki teorijski deo, vršena istraživanja i rezultate...

Prvo, nigde ne postoji takav pojam žrtve kao ''pasivnog narcisa'' niti određena kategorija ljudi koji su potencijalne žrtve same po sebi.

Dakle mogu biti ono Å¡to je već rekla Maza, ljudi sa nedovoljnim samopoÅ¡tovanjem, koji ne postavljaju granice, nauÄeni obrazac ponaÅ¡anja iz porodice u kojoj su rasli, ali mogu biti i druÅ¡tveno uspeÅ¡ne, ostvarene osobe, sa velikim entuzijazmom prema životu i ljudima, zatim i povuÄene osobe koje imaju veliko nepoverenje prema ljudima, koje izoluju sebe zbog straha od meÄ‘uljudskih odnosa i nemaju mnogo iskustva u tome... praktiÄno nema pravila, žrtva može biti bilo ko. TakoÄ‘e ne postoji prevaga po osnovu pola, podjednako stradaju i muÅ¡karci i žene.

Ovo je zbog toga jer narcis na sve ljude u okolini, gleda kao na potencijalne žrtve, jer sebe smatra i doživljava daleko superiornijim, pitanje je samo ko je idealna žrtva - a to je po pravilu neko sa izraženom empatijom i tolerancijom.

Dalje, narcis ima emocije, za razliku od psihopate recimo, ali su njegove emocije usmerene iskljuÄivo prema sebi i sopstvenim vrednostima i ciljevima, samo na jako plitkom nivou može pokazati emociju prema nekom drugom. MeÄ‘utim, kao i psihopata, nema empatiju i nema žaljenje zbog drugih.

Osim otvorenog, hvalisavog tipa narcisa, koji karakteriÅ¡e osećaj moći, grandioznost, egzibicionizam, egocentrizam, superiornost, preterana ambicija, žudnja za slavom i obožavanjem, promiskuitetno ponaÅ¡anje, dvostruka moralnost, preokupiranost materijalnim - postoji i prikriveni, stidljivi tip narcisa, koji ima skoro sve Å¡to i otovreni, ali ima i veoma strogu savest, koja mu ne dozvoljava da ispoljava sve karakteristike, recimo nasuprot egzibicionizmu, ovde postoji neprimereno veliki stid od prikazivanja sebe, strogo držanje do moralnih principa, insisitiranje na skromnosti i kad nema potrebe... takoÄ‘e je sposoban da oseti zahvalnost, i da ponudi neki vid pomoći, za razliku od otvorenog tipa, i deÅ¡ava se da se obrati za struÄnu pomoć, najÄešće iz nekog drugog razloga, pa se tek u procesu psihoterapije otkrije kao narcis.

Narcis i žrtva prolaze kroz tri faze:

1. faza idealizacije - narcis maksimalno koristi svoj šarm i harizmu, obasipanje pažnjom;

1. faza neverice - žrtva je sve viÅ¡e opÄinjena i uprkos neverici da je tako velika sreća snaÅ¡la, sve teže odoleva;

2. faza devalvacije - narcis je siguran u svom postignuću i jako naglo postaje hladan, distanciran, poÄinje sa sve većim zahtevima i nikad nije zadovoljan;

2. faza odbijanja - žrtva se oseća sve nesigurnije, sve viÅ¡e traži kod sebe u Äemu to greÅ¡i, i ne može da podnese gubitak onoga Å¡to je imala na poÄetku;

3. faza odbacivanja - narcis je potpuno slomio svoju žrtvu i kao takva, viÅ¡e ga ne zanima, poÄinje sa osvajanjem nove žtrve;

3. faza depresije - žrtva je potpuno psihološki i emotivno slomljena i ostaje sama.

Tema je sreÄ‘ena - triggerujući postovi i rasprava sa trolom su uklonjeni, zezanje je prebaÄeno u igraonicu.

postoji i prikriveni, stidljivi tip narcisa, koji ima skoro sve Å¡to i otovreni, ali ima i veoma strogu savest, koja mu ne dozvoljava da ispoljava sve karakteristike, recimo nasuprot egzibicionizmu, ovde postoji neprimereno veliki stid od prikazivanja sebe, strogo držanje do moralnih principa, insisitiranje na skromnosti i kad nema potrebe... takoÄ‘e je sposoban da oseti zahvalnost, i da ponudi neki vid pomoći, za razliku od otvorenog tipa, i deÅ¡ava se da se obrati za struÄnu pomoć, najÄešće iz nekog drugog razloga, pa se tek u procesu psihoterapije otkrije kao narcis.

Pronalazim sebe u ovome, a verujem i ljudi koji su ovde donekle bliski sa mnom bi mogli da potvrde da ovo dosta liÄi na mene.

Muka mi je sebe i pokušavam da pronađem koji mi šraf fali, makar ta istina bila vrlo surova i neprijatna.

Pa pazi, moraš imati ne samo jednu-dve ovakve osobine, već većinu, da bi se bio narcis, otvoreni ili prikriveni, koliko sam shvatila..

Zato se valjda i rade testovi kod psihologa za ovakve stvari, jer nije baÅ¡ lako razlikovati obiÄnu pojaÄanu stidljivost od one patoloÅ¡ke narcisoidne, recimo.. mislim ne samo Å¡to je pitanje mere, nego je i pitanje suÅ¡tine, da li je razlog u nekoj realnoj koliko-toliko objaktivnoj pokrivenosti ili je potpuno umiÅ¡ljen...

Sumnjam da iko ovde od nas na forumu, ima NPL, najviše zato jer su to ektroverti, okrenuti uvek spoljnom svetu, možda neko ima nekih elemenata tog poremećaja, ali to sad možda ima i svaka normalna osoba danas, te elemente, mislim...

Ma kad ih udari narcistiÄka dekompenzacija, dolaze na ovaj forum samo tako.

Da, svako ima neke elemente...

Pa pazi, moraš imati ne samo jednu-dve ovakve osobine, već većinu, da bi se bio narcis, otvoreni ili prikriveni, koliko sam shvatila..

Zato se valjda i rade testovi kod psihologa za ovakve stvari, jer nije baÅ¡ lako razlikovati obiÄnu pojaÄanu stidljivost od one patoloÅ¡ke narcisoidne, recimo.. mislim ne samo Å¡to je pitanje mere, nego je i pitanje suÅ¡tine, da li je razlog u nekoj realnoj koliko-toliko objaktivnoj pokrivenosti ili je potpuno umiÅ¡ljen...

Sumnjam da iko ovde od nas na forumu, ima NPL, najviše zato jer su to ektroverti, okrenuti uvek spoljnom svetu, možda neko ima nekih elemenata tog poremećaja, ali to sad možda ima i svaka normalna osoba danas, te elemente, mislim...

Dakle, ti i ja? :laugh4: :laugh4: :laugh4:

Nije mi bilo jasno Å¡ta nije u redu sa jednom osobom dok nisam poÄela intenzino da odlazim kod njih u kuću i videla da osoba od 37 godina nijednom nije sredila sopstvenu sobu, da ne ume da opere ÄaÅ¡u, da je sve: "Nemoj, sine, to ću ja", njegov stav ide od bojazni da ne naljuti i ne izgubi roditelje, preko napada histerije i besa nekog prema njima.

Fifi levo, Fifi desno, Fifika nije džabe završio kod psihića.

Ma hoću da kažem da su mu roditelji najverovatnije narcisoidni. Dosta toga pobrojano u Älanku gore. NajviÅ¡e vole da je pod njihovom kontrolom. Ne daju mi da bude svoj, da misli svojom glavom, odreÄ‘uju sve ali sve Å¡ta će da radi, gde da ide, sa kim da se druži, Äak i Å¡ta da kaže, sve prolazi kroz njihov filter.

Pa dobro,to šta će da kaže mu već ne mogu odrediti-sve i kada bi on sam to hteo :lol: Prema tome,makar u toj sferi je nemoguće da ne poseduje barem neki stepen samostalnosti...

Joj, tigrice, jesam bila prisutna kada mu je otac govorio šta da kaže određenoj osobi, a kada sam se ja jednom prilikom zabezeknula na jednu njegovu izjavu, on je kao iz topa izvalio: "To nisam rekao ja to je rekao...." Nije mi ni smešno :/

A inaÄe, Å¡to se tiÄe odreÄ‘enog stepena samostalnosti, lupa on svaÅ¡ta, pa ga posle grde njegovi, opravdavaju pred ljudima itd.

Pa da,moguće je,nije nemoguće to Å¡to priÄaÅ¡...Opseli su mu mozak,izvrÅ¡ili su svojevrsnu "opsadu" nad njim i sada je to njihov (odnosno,verovatno pre svega tatin-a sigurno jednim delom i mamin) mozak.

Oduzeli su mu liÄnu autonomiju-najpre ponaÅ¡anja,a onda vremenom i govora i miÅ¡ljenja... :(

Sahranili su ga,faktiÄki (ma koliko to surovo zvuÄalo kada se ovako otvoreno kaže).

Sad se setim kad sam sa 22 godine plakala jer sam se vraćala kući peške od Sava centra i kukala kako su me ostavili na cedilu oni sa kojima sam išla. Isto to - bila sam kao dete koje se izgubilo na vašaru, iako sam perfektno znala put do kuće. Jednostavno su me navikli da budem nekakav debil.

Imam faze... I iskreno želim opet.. Ovo samokritikpvanje me ubi...