Jump to content
Depresija Forum
naivko

Narcisoidni poremecaj licnosti (NPD)

Recommended Posts

Ja sam bila žrtva narcisa. Kažu da imam izraženu empatiju.

Znam da sama nisam narcis, niti sam imala a ni sada nemam narcisa u porodici.

Edited by blackadder

Ja imam poprilično izražene narcisoidne crte ličnosti,mada i pored toga kliničku dijagnozu,hvala bogu,nemam.

Edited by blackadder

On 9/2/2018 at 10:45 PM, alexa66 said:

Zasto tako mislis?

Da ne bude previše banalan a ni komplikovan primer, recimo, bračni par Vaknin, gde je on maligni narcis, ona se trudi da ga u svemu podrži i razume maksimalno pa i preko toga, iako zna da on ima NPL, prepuna je saosećanja prema njemu, vidi ga kao zapravo oštećenu osobu, što on i jeste.

Pokušaću sutra da nađem u koji sam folder odložila pojedine članke koji takođe o tome govore i imaju mi smisla.

Nazivaju to i fatalnom privlačnošću između empate i narcisa.

Ta spremnost da razumeš drugo ljudsko biće i da se sa njim saosećaš bez mere i granice čini od svakoga praktično san svakog malignog narcisa.

Edited by blackadder

Mazo, moram da ti kazem da me na ovoj temi bas odusevljavas komentarima i znanjem koje imas.

Poz te istripovani narcis ( od veceras sa zvanicnom titulom slihtare :D )

Niko se ne pojavljuje u tvom životu sa rečima: Ćao, ja sam narcis, želim da me obožavaš, glorifiuješ i sve mi dopuštaš, a zauzvrat, ja ti neći pružiti ništa a oteću ti sve...

Narcis obleće oko nekoga dugo, nekad i godinama, čineći sve da prikaže kako si mu centar sveta, i ništa drugo ne postoji za njega...

Dok te dobro ne ulove u klopku i počnu da se osećaju sigurno u svojoj poziciji.

I nije do sažaljenja, već do toga da si izmanipulisan da veruješ kako je taj narcis u stvari divna osoba, eto samo još da mu pružiš dovoljno ljubavi, pažnje, i on će procvetati i postati mnogo dobar :dry:

Edited by blackadder
Uklonjen deo koji je odgovor trolu.

On 9/3/2018 at 1:02 AM, maza said:

Da ne bude previše banalan a ni komplikovan primer, recimo, bračni par Vaknin, gde je on maligni narcis, ona se trudi da ga u svemu podrži i razume maksimalno pa i preko toga, iako zna da on ima NPL, prepuna je saosećanja prema njemu, vidi ga kao zapravo oštećenu osobu, što on i jeste.

"Vaknin is an enigma," writes Lucky Otter. "During the documentary I sometimes wondered whether he is actually a narcissist at all. He certainly doesn't seem psychopathic (although I'm not going to say it's impossible), but if he's a narcissist, I don't think he's a particularly malignant one."

She adds that her personal opinion of Vaknin is that he has Borderline Personality Disorder (BPD), which shares a number of traits with NPD because they are both Cluster B character disorders but they differ in important ways. "I think Vaknin has strong narcissistic, paranoid, and schizoid traits, but he is no psychopath."

Iako Vaknin tvrdi da je narcis, i Richard Grannon (koji ima diplomu iz psihologije) sumnja u to da je Vaknin narcis.

Edited by blackadder

Aleksa, ti kao zrtva bi mozda mogao da dodjes do nekih karakteristika.

Sigurno da postoji povezanost, preplitanja neka.

Ja samo zelim da pricamo o tim karakteristikama...Bilo bi lepo kad bi neko ko je u sebi prepoznao narcisa hteo da nam prica kako on "snimi" ko je zrtva, a ko ne...U sta cisto sumnjam...

Edited by blackadder

Pa...Sta sam evo ovako primetila kod sebe, koja ni sama vise ne zna jer se previse identifikujem sa ljudima, to je da mene privlace tako neke cudne osobe, ostecene, problematicne, imam sklonost da ljudima pomazem i budem spasitelj sto je neka lepa osobina kada znas za granice, medjutim ja ih gubim i iz tog razloga upadam u nevolje.

Napravim od sebe zrtvu, shvatila sam odavno ali ja to ponavljam i dalje.

I sad, mozda sam bas zbog toga ja jedan narcis jer mnoge od tih osoba dozivim u nekom pogledu kao slabe i nemocne, priskacem jer obicno imam neki ideal kakvi oni zapravo mogu biti, zelim da ih popravljam, da budu bolja verzija sebe.

I u svakom odnosu imam taj neki pogled na stvari jer...

Desilo mi se skoro da odem u teretanu i sad tamo neke devojke, fenserke u grupi. Jedna me je pozvala da stanem pored nje da vezbamo zajedno, bila je vrlo ljubazna i iz fazona da se druzimo, dok ja na primer sve te neke napucane devojke (koje pa i nisu napucane jbt, normalne osobe) dozivim kao nisam ja iz tog sveta, ja sam neko mnogo manje vredan, i zamolim neke dve, vrlo jako gojazne devojke da stanem sa njima i vezbam. Devojke bez samopouzdanja. Sve vreme sam opusteno pricala sa njima, salila se i osecala kao svoj na svome, dok su one mene cudno gledale, cudno kao sto sam ja gledala tu fenserku. Ali one su se meni jako svidele i nekako su mi bile mnogo prijatnije i opustenije drustvo. Ja, tako mrsava-njihov zeljeni ideal, tako dalek. Eto, tako to izgleda sa strane.

O svemu tome sam tek kasnije razmisljala jer to radim uvek. Meni ta neka fenserka ne privlaci paznju jer mi na prvi pogled izgleda kao osoba bez problema, neostecena, bez potrebe za popravkama.

Shvatam da svako treba leteti ka svom jatu, a ja ne pripadam tom nekom jatu u koje me velika vecina ljudi ubacuje. Ne osecam se tako. I sama se osecam i jesam ostecena iznutra kad mi skines kez sa lica i samopouzdanje koje zapravo nemam.

Edited by blackadder

Pa evo,ja prepoznajem u sebi određene karakteristike narcisoidnog poremećaja,ali opet-nije mi baš najjasniji taj deo koji opisujete o "snimanju" žrtve...Hoću da kažem,ja sam više onaj neki "usamljeni narcis",što će reći da ja u stvari živim isuviše izolovanim stilom života da bi kod mene uopšte i mogle da postoje bilo kakve žrtve.

(Ili...Ili su možda moje žrtve svi oni koji ikada dođu u bilo kakav kontakt sa mnom,a da ja toga uopšte nisam ni svesna?) :unsure:

Edited by blackadder

Jedna od bitnih karakteristika je da su zrtve cesto vaspitavane u strogom duhu, ali u isto vreme su veoma razmazene...Do te mere da to iritira okolinu, pa cesto budu predmet podjebavanja i zajebavanja...

Edited by blackadder

Pa kako to "strogi duh",a ovamo razmaženi? :huh2:

Mislim,ne znam stvarno...Ili je strogo ili je razmaženo,valjda ne može obe krajnosti istovremeno?

Edited by blackadder

Pa to je vrlo moguce.

Zamisli da takvoj osobi sada dodje neko ko ce je dici u nebesa i tretirati je lepo dok pre toga niko nije. Zalosno je istu tu osobu kasnije lepiti za patos. Odvratno i kraj.

Aposlutno nema razloga optuzivati zrtvu.

Evo iz mog iskustva: Pre nego što sam upoznala narcisa bila sam puna samopouzdanja. Bila sam skoro pa srećna. Radila sam posao koji sam obožavala, izlazila sa kolegama i koleginicama i sve je bilo super dok nisam uletela u vezu sa njim. Uletela sam jer nisam znala da je narcis. Brzo sam shvatila da jeste.

Po okončanju veze loše sam se osećala, bez samopouzdanja...Bila sam uplašena, mnogo sam plakala...I zatim je to prestalo.

Nedavno sam onako, iz radoznalosti uputila mejl tom narcisu, misleći da su ga godine promenile...Želela sam samo da izađemo na piće i na kafu i samo to, apsolutno ništa više.

U toku jednog dana narcis me je povredio verbalno, maltretirao svojim porukama na koje sam, priznajem, odgovarala, u nadi da će se smiriti...I ništa...Prekinula sam kontakt sa njim i sada znam da mu više nikada, ama baš nikada neću poslati nijedan mejl, nijedan SMS.

On je završena priča za mene. Ali, i ovoga puta me je povredio i mislila sam da ću upasti ponovo u tešku depresiju. Jesam pala u depresiju, ali kratku...Izvukla sam se.

Inače, počinje moj četvrti mesec bez depresije a to znači da i ljudi koji nisu depresivni mogu da upadnu u zamku narcisa.

I ovde stajem sa pričom o njemu. Ni ovo nije zaslužio, da pišem o njemu...Samo sam želela da primerom pokažem kakve sve žrtve mogu da budu.

Edited by blackadder
Uklonjen deo koji je odgovor trolu.

E, pada danas i ovaj. Na tri meseca, pa neka se o'ladi. Ovo je bilo bukvalno psihološko maltretiranje žrtava narcisa i ljudi koje je procenio kao osetljive. "Kvalitetna diskusija" na uštrb tuđeg blagostanja je za neko drugo mesto. :rolleyes::rolleyes: :rolleyes:

Vaseljenski patrijarh kaže dosta.

Edited by blackadder

Evo, malo sam ova dva dana guglala o NPL, i to neki teorijski deo, vršena istraživanja i rezultate...

Prvo, nigde ne postoji takav pojam žrtve kao ''pasivnog narcisa'', niti određena kategorija ljudi koji su potencijalne žrtve same po sebi.

Dakle mogu biti ono što je već rekla Maza, ljudi sa nedovoljnim samopoštovanjem,ljudi koji ne postavljaju granice (naučeni obrazac ponsanja iz porodice u kojoj su rasli), ali mogu biti i društveno uspešne, ostvarene osobe, sa velikim entuzijazmom prema životu i ljudima, zatim i povučene osobe koje imaju veliko nepoverenje prema ljudima, koje izoluju sebe zbog straha od međuljudskih odnosa i nemaju mnogo iskustva u tome...Praktično nema pravila, žrtva može biti bilo ko. Takođe ne postoji prevaga po osnovu pola, podjednako stradaju i muškarci i žene.

Ovo je zbog toga jer narcis na sve ljude u okolini gleda kao na potencijalne žrtve jer sebe smatra i doživljava daleko superiornijim, pitanje je samo ko je idealna žrtva-a to je po pravilu neko sa izraženom empatijom i tolerancijom.

Dalje, narcis ima emocije, za razliku od psihopate recimo, ali su njegove emocije usmerene isključivo prema sebi i sopstvenim vrednostima i ciljevima, dok samo na jako plitkom nivou može pokazati emociju prema nekom drugom. Međutim, kao i psihopata, nema empatiju i nema žaljenje zbog drugih.

Osim otvorenog, hvalisavog tipa narcisa, kojeg karakteriše osećaj moći, grandioznost, egzibicionizam, egocentrizam, superiornost, preterana ambicija, žudnja za slavom i obožavanjem, promiskuitetno ponašanje, dvostruka moralnost, preokupiranost materijalnim - postoji i prikriveni, stidljivi tip narcisa, koji ima skoro sve što i otvoreni, ali ima i veoma strogu savest, koja mu ne dozvoljava da ispoljava sve karakteristike (recimo nasuprot egzibicionizmu, ovde postoji neprimereno veliki stid od prikazivanja sebe, strogo držanje do moralnih principa, insisitiranje na skromnosti i kad nema potrebe)...Takođe je sposoban da oseti zahvalnost, i da ponudi neki vid pomoći, za razliku od otvorenog tipa, i dešava se da se obrati za stručnu pomoć najčešće iz nekog drugog razloga, pa se tek u procesu psihoterapije otkrije kao narcis.

Narcis i žrtva prolaze kroz tri faze:

1. Faza idealizacije - narcis maksimalno koristi svoj šarm i harizmu, obasipanje pažnjom,

1. Faza neverice - žrtva je sve više opčinjena i uprkos neverici da je tako velika sreća snašla, sve teže odoleva.

2. Faza devalvacije - narcis je siguran u svoje postignuće i jako naglo postaje hladan, distanciran, počinje sa sve većim zahtevima i nikad nije zadovoljan,

2. Faza odbijanja - žrtva se oseća sve nesigurnije, sve više traži kod sebe u čemu to greši, i ne može da podnese gubitak onoga što je imala na početku.

3. Faza odbacivanja - narcis je potpuno slomio svoju žrtvu i kao takva, više ga ne zanima, počinje sa osvajanjem nove žtrve,

3. Faza depresije - žrtva je potpuno psihološki i emotivno slomljena i ostaje sama.

Edited by blackadder

Tema je sređena - triggerujući postovi i rasprava sa trolom su uklonjeni, zezanje je prebačeno u Igraonicu.

Edited by blackadder

On 9/4/2018 at 1:54 PM, pogresna said:

Postoji i prikriveni, stidljivi tip narcisa, koji ima skoro sve što i otovreni, ali ima i veoma strogu savest, koja mu ne dozvoljava da ispoljava sve karakteristike (recimo nasuprot egzibicionizmu, ovde postoji neprimereno veliki stid od prikazivanja sebe, strogo držanje do moralnih principa, insisitiranje na skromnosti i kad nema potrebe)...Takođe je sposoban da oseti zahvalnost i da ponudi neki vid pomoći za razliku od otvorenog tipa, i dešava se da se obrati za stručnu pomoć najćešće iz nekog drugog razloga, pa se tek u procesu psihoterapije otkrije kao narcis.

Pronalazim sebe u ovome, a verujem i ljudi koji su ovde donekle bliski sa mnom bi mogli da potvrde da ovo dosta liči na mene.

Muka mi je sebe i pokušavam da pronađem koji mi šraf fali, makar ta istina bila vrlo surova i neprijatna.

Edited by blackadder

Pa pazi, moraš imati ne samo jednu-dve ovakve osobine, već većinu da bi bio narcis, otvoreni ili prikriveni, koliko sam shvatila...

Zato se valjda i rade testovi kod psihologa za ovakve stvari, jer nije baš lako razlikovati običnu pojačanu stidljivost od one patološke narcisoidne, recimo...Mislim, ne samo što je pitanje mere, nego je i pitanje suštine, da li je razlog u nekoj realnoj (koliko-toliko objektivnoj) pokrivenosti ili je potpuno umišljen...

Sumnjam da iko ovde od nas na forumu, ima NPL, najviše zato jer su to ekstroverti, okrenuti uvek spoljnom svetu, možda neko ima nekih elemenata tog poremećaja, ali to sad možda ima i svaka normalna osoba danas, te elemente, mislim...

Edited by blackadder

Ma, kad ih udari narcistička dekompenzacija, dolaze na ovaj forum samo tako.

Da, svako ima neke elemente...

Edited by blackadder

On 9/13/2018 at 11:59 AM, pogresna said:

Pa pazi, moraš imati ne samo jednu-dve ovakve osobine, već većinu da bi bio narcis, otvoreni ili prikriveni, koliko sam shvatila...

Zato se valjda i rade testovi kod psihologa za ovakve stvari, jer nije baš lako razlikovati običnu pojačanu stidljivost od one patološke narcisoidne, recimo...Mislim, ne samo što je pitanje mere, nego je i pitanje suštine, da li je razlog u nekoj realnoj (koliko-toliko objektivnoj) pokrivenosti ili je potpuno umišljen...

Sumnjam da iko ovde od nas na forumu, ima NPL, najviše zato jer su to ekstroverti, okrenuti uvek spoljnom svetu, možda neko ima nekih elemenata tog poremećaja, ali to sad možda ima i svaka normalna osoba danas, te elemente, mislim...

Dakle, ti i ja? :laugh4::laugh4: :laugh4:

Edited by blackadder

Nije mi bilo jasno šta nije u redu sa jednom osobom dok nisam počela intenzino da odlazim kod njih u kuću i videla da osoba od 37 godina nijednom nije sredila sopstvenu sobu, da ne ume da opere čašu, da je sve: "Nemoj, sine, to ću ja", njegov stav ide od bojazni da ne naljuti i ne izgubi roditelje, preko napada histerije i besa nekog prema njima.

Fifi levo, Fifi desno, Fifika nije džabe završio kod psihića.

Edited by blackadder

Nije to narcis,to je po meni samo jedna infantilna i psihički poprilično slaba osoba...

Edited by blackadder