Jump to content
Depresija Forum
naivko

Narcisoidni poremecaj licnosti (NPD)

Recommended Posts

Narcisi rade gaslighting. Zato sam to stavio ovde. Puno mi je pomogao taj video.

Narodski reÄnik za to je "praviti nekoga ludim".

Doslovno tako i jeste. PomisliÅ¡ da neÅ¡to nije u redu sa tobom, dok on laže, laže, laže, izvrće reÄi, situacije, proziva tebe da sa tobom neÅ¡to nije u redu...

Prosto ne verujeÅ¡ da se toliko može lagati u toj meri, pa joÅ¡ i tako opuÅ¡teno, (ko sa tim nije imao iskustva, nezamislivo mu je), pa preispitujeÅ¡ svoju percepciju realnosti gde ti je polazna taÄka gde ti greÅ¡iÅ¡, Å¡ta si ti pogreÅ¡no shvatio, tražiÅ¡ svoju greÅ¡ku, a narcis se za to vreme izvlaÄi sa svojom krivicom, njegova podmuklost prolazi neopaženo.

Bolan je deo kad ti shvatiš tu podmuklost i njenu dubinu (bolan, ujedno i oslobađajući), ali okolina ne kapira jer su majstori u smislu da se ne-neposrednoj okolini prikazuju kao uzorne i izuzetno pozitivne osobe.

Nije retkost nikakva da onda osoba koja je doživela "gaslighting" ispadne pred okolinom negativac u priÄi, u odnosu na narcisa koji fino zna da izmanipuliÅ¡e ljude, da proda okolini željenu sliku o sebi.

Izgleda da nam N.1. u državi ima ovo, podatak od struÄnjaka.

Ne znam da li je samo narcisoidni ili graniÄni i narcisoidni.

P.S. Obrišite ako nije prikladno. :)

Hahah, Aruena, sad Äitam, pa ja opisah situaciju u državi!

Hahah, Aruena, sad Äitam, pa ja opisah situaciju u državi!

Mislim da ON veruje u sve te gluposti koje priÄa, da je stanje u zemlji bolje, da živimo bolje, da privreda ima rast.

Ima te narcisoidne gradnomanske ideje i zato ne trpi bilo kakvu kritiku.

Ima i afekat preterani, ispoljavanje besa bez puno koÄnica, to mi liÄi na graniÄni.

Jedan psihijatar mi je pomenuo i paranoju, jer ne veruje nikome, svi su protiv njega itd.

Opisala si ga, mazo, samo tako... :)

Iskopiracu ovde objasnjenje i 3 primera gaslightinga:

GASLIGHTING ili "uÄiniti ću sve da prestaneÅ¡ vjerovati svojim instinktima, emocijama, mislima" :(

Da, gaslighting je vrsta emocionalnog zlostavljanja koja može varirati u svojoj jaÄini i Äesto je povezana sa narcisoidnim poremeÄajem liÄnosti.

Osoba manipulira drugu osobu na naÄin da joj do manje ili veće mjere iskrivljuje realnosti i osoba sve manje poÄinje vjerovati sebi, slabi joj samopouzdanje.

Primjeri:

A.

Dijete se želi igrati.Majka radi i govori dijetetu da mora raditi i da će se poslije igrati s njim.

U trenutku kada majka prestane raditi, dijete joj govori rekla si da cemo se sada igrati.A majka mu odgovara: od kuda ti to?ja to nikada nisam rekla.Ne mogu vjerovati kako izmisljas stvari.

B.

DeÄko kaže curi da se želi iseliti iz njihova stana.Ulaze u cijelu raspravu.Djevojka plaÄe.On joj govori da zasto sada plaÄe, da bezveze histerizira, da je osjetljiva i da mu nije jasno.

Ona mu odgovara: Pa rekao si da ces se iseliti iz naseg stana.

On joj govori da je sve krivo shvatila kao i obiÄno da histerizira i da nije on to baÅ¡ tako rekao.

C.

Kćer kaže majci da joj odredena knjiga jako puno znaci i da moze prodati sve knjige, osim te, jer je za nju jako emotivno vezana.

Majka kaze dobro i na kraju ju svejedno proda.

Kada joj kcer kaze kako je mogla to uciniti, pocinje krivnju na nju usmjeravati: Kada si uopce zadnji put tu knjigu citala? Zasto si tako materijalno orijentirana?

Ostavila bi je tu i onda bi ja morala prasinu se nje brisati? Zauzima samo mjesta u nasoj kući.

Kako prevazici gaslighting iz gornjeg videa:

1. Remain Defiant

2. Recognize there will never be accountability.

3. Let go of the wish for it to be different.

4. Develop healthy detachment.

Ako neko zeli da prevede ovo, please do it... Ja sad nemam inspiraciju.

Malopre sam ovo procitao na jednom velikom forumu:

The big majority of people think that narcissism is a person who likes attention, being in the centre, arrogant etc.

What very few people know is how they truly are as a person.

You literally have to go to this subforum to experience what a true narcissist is, research in my country about narcissism is close to none... People think that psychopaths are the most dangerous people out there, very little do they know about narcissists... Narcissists are equally as dangerous as a psychopath.

It's just tragic to see how little the big majority of people know about narcissism.

Ima na netu knjiga o gaslightingu:

Dr. Robin Stern - The Gaslight Effect_ How to Spot and Survive the Hidden Manipulation Others Use to Control Your Life

Ovo je dobra knjiga. Za kcerke narcisoidnih majki ali je korisna i za sinove:

Karyl McBride - Will I Ever Be Good Enough? Healing the Daughters of Narcissistic Mothers

Samo da napomenem, gaslighting koriste ne samo narcisi nego i sociopate i psihopate. I ovo je samo jedna od mnogih taktika ovih toksicnih ljudi.

O gaslightingu je snimljen film:

Gaslight (1940) -engleska verzija i Gaslight (1944) -americka verzija.

Nakon toga je pedesetih godina ovaj izraz "usao" u psihologiju.

Pitanje je možda glupo, ali moram da ga postavim pre nego što odem na Google :)

NPL osobe su verbalno agresivne i manipulatori su. Da li neko ko ima NPL može da bude nasilan prema drugima, odnosno da li uz taj NPL može da ima i taj poremećaj da drugima nanese zlo-u fiziÄkom smislu-da ubije nekoga, siluje..etc..?

Da, neki mogu da budu nasilni. Najpoznatiji narcis je Donald Tramp.

Osim gaslightinga narcisi cesto koriste i taktiku zloupotrebe osecanja krivice zrtve.

Ove taktike su znakovi upozorenja i ako vam neko radi ovo, vrlo je moguce da je u pitanju toksicna osoba.

Knjiga "In Sheep's Clothing" George Simon, je posvecena raznim manipulacijama zloupotrebom osecanja krivice.

Ovaj bestseler je pun raznih primera manipulacije: zaposlene zene od strane poslodavca, pa kako

pijani muz manipulise zenu, dete roditelja itd.

Cicina, nisu svi narcisi psihopate, ali jesu sve psihopate narcisi. Psihopate znate na šta su spremne, sad, na koga naletite, ne daj Bože.

Da li je samo narcis u pitanju. Gde god sam sluÅ¡ala i Äitala, većina narcisa će koristiti uglavnom metode manipulacije i psihiÄko iživljavanje, ali većina, Å¡to ne iskljuÄuje... ovo ostalo.

Treba ih se paziti kad nije po njihovom i kad budu razotkriveni dobiju jake napade besa, prete itd.

Ne bih garantovala ni za koga da ne može u tom napadu besa kada vidi da je osujećen da nekome naudi i fiziÄki. Mada uglavnom lažu o vama, podmeću vam nogu, prave vas ludim u okruženju, svete se na takve naÄine neke...

Sad bi rekao neke stvari ovdje ,mogao bi i reci moju situaciju s narcisom i kako je sve pocelo ako vas ima zainteresiranih. Ugl ovo sto maza kaze nemojte ih izdavati ni prozivati jer su u stanju da svasta naprave neki i stalkaju i po gradu.Ima takodje vise vrsta narcisa jedan je cerebralni drugi somatski ,razlikuju se po specificnim stvarima ima na netu objasnjenoJa sam gledao od jednog youtubera koji je objasnio situaciju detaljno pa i te vrste ,chanel je :assc direct.

Kako je kod mene pocelo i kako se situacija sa vremenom mjenjala..To je bio period izmedju 2015-2017 , sjecam se detalja al ne svih situacija bilo ih je mnogo.Uglavnom zvao je na druzenja i to u pocetku prava raja,zezanje, neke stvari nisam ni konto dobro sta je mislio rec.Onda hakanje i huskanje na ostale ljude , nisam nikog huskao bilo mi je smisno al tog se sjecam u pocetku.Kasnije razni gaslighti kao ,ja kazem `da x stvar zapravo ta y stvar nebitno ,tu izbije svadja ja mu kazem neke uvrede i onda krece proces manipulacije.Prica kako je on zapravo ok ,kako su mu se lose stvari desavale prije i da ima problema s prosloscu.To je zapravo pokusaj manipulacije ili da vas pridobije opet na svoju stranu. Dakako sluzi se jos s dosta tehnika to je samo jedna.To sve imate na netu .Rekao bi I da me je stalkao u 10 mjesecu al nisam siguran, par puta sam ga vidjao blizu rute gdje se uobicajno krecem .

Rekao bi i da me je stalkao u 10 mjesecu al nisam siguran, par puta sam ga vidjao blizu rute gdje se uobicajno krecem.

QQ... :unsure:

Preveo sam jedan primer manipulacije iz knjige "In Sheep's Clothing" dr George Simon. Ovde se moze videti "nabijanje krivice" (guilt trip).

Dzenis se osecala krivom jer je zelela da ostavi muza Bila. Da bi sredila misli, otisla je kod svoje sestre u posetu. Stalno se zrtvovala, pomazuci svojoj kcerki koja je razvedena po drugi put i ima dete koje nema oca. A njen sin koji je napustio fakultet, dobio je ponovo otkaz i trebao mu je smestaj. Ali joj nije bilo tesko da im pomaze. Sada je vec bila iscrpljena i umorna i bilo joj je potrebno da ucini nesto za sebe. Osetila je olaksanje odlaskom kod sestre, ali i krivicu.

Najvise zato sto zeli da ostavi Bila. Cula ga je kako se zali da je pod pritiskom na poslu. I iako je pio ponovo, to nije bilo kao ranije u proslosti. On joj je prigovarao kako mu ona nije davala paznju i emocionalnu podrsku koju je trebao u zadnje vreme. I kako ona trosi previse novca u zadnje vreme iako im je novac trebao. Ona je i zbog toga osecala krivicu.

Osecala je krivicu zbog toga sta moze da se desi Bilu ako ga ostavi. Vec je pokusavala da ga ostavi nekoliko puta. To je uvek bilo pogorsanje za njegov "oporavak". Naucila je sve o hemijskoj zavisnosti iz vremena kad je vrsila pritisak na Bila da ide na 28-modnevni tretman. Ali je videla neku logiku u Bilovom insistiranju da njemu ne treba terapija, tretmani ili AA sastanci jer, kako je objasnio, njegovo opijanje nikad nije bilo prekomerno kad su stvari isle dobro na poslu, sa decom i kad je ona bila puna podrske za njega. Bil je bio u pravu, mislila je, da se on "vracao" teskom opijanju samo kad bi ona razmisljala da ga ostavi i da je opijanje bilo time "uzrokovano".

Uprkos njenoj uobicajenoj krivici, Dzenis je bila ubedjena da ce ovaj put biti drugacije. Ovaj put, Bil je rekao da razume. To je govorio i ranije ali je ovaj put zvucao iskrenije. Rekao joj je, ako joj treba vremena za sebe, onda treba da ga ima. Nakon svega, on ju jos uvek voli. Bil joj je rekao da ne brine sto se problemi na poslu nagomilavaju, da deca trebaju mnogo paznje ili da on ponovo ima epizode teskog opijanja. On razume da joj je potrebno da se pobrine za sebe. Mozda, rekao joj je, ce i ona osetiti da joj on nedostaje tako mnogo kao sto mu ona vec pocinje nedostajati.

U pocetku, dok se mucila sa selidbom u stan, Dzenis je jedva imala vremena da misli o Bilu ili o deci. Bil u pocetku nije mnogo zvao, kao sto je i rekao. Objasnio je da ce kasnije cesce zvati jer zna da ce ona zeleti da zna sta se desava sa decom.

Zadnji put kad je zvao, Bilov glas je zvucao drhtavo a govor nerazgovetno dok joj je govorio da ne brine o njemu, o njegovom iskusenju da pije ili o mogucnosti da bi uskoro mogao da izgubi posao. Insistirao je da dobro podnosi "duboki bol" zbog njihovog razdvajanja i problema sa decom, najbolje sto bi iko mogao sam da podnese. U roku od nekoliko nedelja, Dzenis je osecala veliku krivicu.

Onog dana kad su je pozvali iz bolnice, Dzenis je bila jako zbunjena. "Predoziranje?", pitala se, "Kako da uopste osecam ljutnju prema nekom ko se predozirao?" Nesigurna o legitimnosti njene ljutnje, na kraju je zaglavila u krivici i stidu. Nakon sto je videla Bila kako lezi u bolnickom krevetu dok mu ispumpavaju stomak, nije joj vise bilo vazno sto je doktor rekao da on ustvari nije uzeo dovoljno pilula protiv bolova da bi sebi napravio bilo kakvu ozbiljniju stetu. Ona ga je samo posmatrala, zamisljajuci bol i jad koji ga je "naterao" da uradi tako nesto. Jos jednom je poverovala da je bila previse sebicna.

Bil ju je trebao, mislila je. Zbog te misli se osetila dobro. Uvek bi se osetila dobro kad ju je neko trebao. Dohvatila je njegovu ruku. "Nisam mislio da ces doci", rekao je, "Ali mi je drago da si sa mnom. Jedno vreme, mislio sam da vise ne mogu izdrzati", dodao je. "Sad kad si se vratila, siguran sam da mogu."

Rekao bi I da me je stalkao u 10 mjesecu al nisam siguran, par puta sam ga vidjao blizu rute gdje se uobicajno krecem .

Onda sigurno jeste. Ja zivim sa narcisom i osecam se kao da mi je CIA, KGB i Mossad zajedno na tragu. Narcisi nemaju granice. Zato hoce da sve znaju. Ja nemam uopste privatnosti. Prevario sam se pa sam je pre izvesnog broja godina nagovorio da i ona ode kod moje psihologinje. Mislim da ju je izmanipulisala i da je izvukla od nje sve informacije koje su joj bile potrebne da bi me ubuduce lakse mogla manipulisati. Na kraju je rekla da njoj ne treba psiholog.

Jedna od taktika narcisa je i triangulacija i koriscenje "flying monkeys". U sustini izmanipulisu druge ljude da bi vas povredili.

Inace, u Americi ima oko 6 posto narcisa. Oni su to istrazivali. U Los Andjelesu ih ima najvise. Psihopata ima 1 posto, mislim. Dakle, ako svaki narcis cini psihicko nasilje svojem bratu, sestri,.. Pa zatim devojci, decku i kasnije suprugi ili muzu i naravno svojoj deci... To je velik broj ljudi. I na ovom forumu ima onda dosta zrtava narcisa a da to ni ne znaju.