Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
dejica

Somatoformni poremećaj/hipohondrija (F45.2)

Recommended Posts

Ili koliko je hipohondrija budala s nama....hahaha

Uzasno je sto je "koren" JAKO duboko,a jos gore sto ga podsvest ZNA...ali NEMA HRABROSTI da se udje u kostac s problemom.

E onda mozak da ne bi razmisljao o sustinskom problemu i ISTINI koja moze da BOLI,i tebe i sve oko tebe,izabere opciju da "muci" telo i zamajava sustinu....

I onda ti lepo ustanes OSLUSNES svoje telo,izvuces iz svog MEDICINSKOG znanja bolest koja bi mogla biti,i krenes da razmisljas o tome kako bi se docepao eto SAMO JOS DO TOG DOKTORA...i kad to SAD pregledas...vise nema to je to...

Uzasan proces...mene je tako bilo sramota,ali sto se MORA nije sramota....hahaha

Stalno sam "sanjala" o nekoj SUPER masini,kao udjes u nju jednom u 6 meseci,i onda se kao ispregledas i dobijes potvrdu da je sve OK,i da dodjes za 6 meseci....a u zivotu nazalost ne postoji potvrda ni garancija nizasta...samo je jedno sigurno....sve ostalo je splet sudbine,tvojih kreacija i tvog izbora,truda,volje....

Moj otac je u 43-g u punoj snazi dobio stravican infarkt sa prognozom da ce ziveti 6 meseci,i da ne sme prstom da mrdne...dok je mislio o tome...bio je mrtav.Onda je ustao jednu noc,probudio mene i mamu i rekao"od danas vise nisam bolestan",zakljucio bolovanje,iscitao sta koji lek znaci i cemu sluzi,odredio sebi terapiju,drugarice lekarke opste prakse mu izdavale recepte,ziveo PUN GAS...devet godina....ni jedan EKG...ni jedna poseta lekaru....

SNAGA VOLJE NEVEROVATNA!

I neverovatna psiha,jer srcani bolesnici zive,ustaju i lezu sa tim da im je to mozda poslednje...

Na koga li sam ja,pi?

Ili koliko je hipohondrija budala s nama....hahaha

Uzasno je sto je "koren" JAKO duboko,a jos gore sto ga podsvest ZNA...ali NEMA HRABROSTI da se udje u kostac s problemom.

E onda mozak da ne bi razmisljao o sustinskom problemu i ISTINI koja moze da BOLI,i tebe i sve oko tebe,izabere opciju da "muci" telo i zamajava sustinu....

I onda ti lepo ustanes OSLUSNES svoje telo,izvuces iz svog MEDICINSKOG znanja bolest koja bi mogla biti,i krenes da razmisljas o tome kako bi se docepao eto SAMO JOS DO TOG DOKTORA...i kad to SAD pregledas...vise nema to je to...Uzasan proces...mene je tako bilo sramota,ali sto se MORA nije sramota....hahaha

Stalno sam "sanjala" o nekoj SUPER masini,kao udjes u nju jednom u 6 meseci,i onda se kao ispregledas i dobijes potvrdu da je sve OK,i da dodjes za 6 meseci....a u zivotu nazalost ne postoji potvrda ni garancija nizasta...samo je jedno sigurno....sve ostalo je splet sudbine,tvojih kreacija i tvog izbora,truda,volje....

moja svest zna gde je problem....ali nije otklonjen pa me hipohondrija još šiba.

ovo boldano isto i kod mene IDENTI?NO!!!!

Posle brojnih poseta lekaru,"mojih"raznoraznih dijagnoza,smoren od svega i finansijski iscrpljen,muz mi je jedno jutro rekao...."Maco,a da mi lepo kupimo jedan UNIVERZALNI ULTRAZVUK...pa ti lepo kad ustanes,sa svim zavidnim znanjem iz oblasti medicine koje posedujes...lepo se ispregledas...i budemo mirni...taj dan"....ovo mu je najbolji fazon...siroti...bio je ocajan... :lolcina: :lolcina:

addadadaa addadadaa addadadaa addadadaa addadadaa addadadaa addadadaa addadadaa addadadaa addadadaa addadadaa addadadaa addadadaa

Nermina otici barem jendom godisnje ginekologu nije hipohondrija nego zdrava briga za svoje tijelo.

Ovo je sva istina.

I bravo za tatu, treba ima hrabrosti na to ali ucinio je za sebe najbolju mogucu stvar!

Majo, ovo sto ti je muz predlozio, odlicna ideja!

Tako sam ja jednom uplatila loto i mastam sto bih ako dobijem. Prvo mi palo na pamet, na neku super naprednu kliniku i sva da se ispregledam, a onda mirno da trosim...

Spirit, pa je, stvarno je ta hipohondrija onome tko je gleda sa strane smijesna iz pocetka, ali poslije nekog vremena pocne zamarati. Meni je uvijek smijesno kada se netko drugi zali na svoje simptome, ali moji, ne! :uvredjen:

Ja sam oduvijek bila hipohondar, od malih nogu kada su me prijateljice isplasile da mi je uholaza usla u uho, trcala sam kuci vristeci da cu umrijeti. Boze, sad kada se sjetim, kao tinejdzerka sam stalno hodala po medicinskom centru, u cekaonici ne mozes nikoga drugog vidjeti nego mene i babe :icon_blushing:

A jednom sam, kada sam se udala, nakon sto mi je doktorica rekla da mi vrat izgleda nekako natecen kao da imam problema sa stitnjacom, zavrsila kod susjede gdje mi je svekrva pila kavu, sva uplakana, evo, gotova sam! :plakanje:

... evo mene je uhvatila glupa hipohondrija ..boli me nešto sa desne strane u trbuhu mislim da je jajnik i strah me ..znate i sami koje misli su mi u glavi ... :)

..prijateljica me sad zvala ?ini se da je neš ozbiljnije bolesna ... tako me strah ...a znam da trebam dobiti mengu za 3 dana i da imam pms .. ali svejedno te proklete misli :D ... jel me može netko utješiti :cry:

hartera draga, znas da ti nije nista. To mit ako cesto sami pred sobom trazimo opravdanje da nam bude lose. Zdrava si i sve je u redu.

hartera draga, znas da ti nije nista. To mit ako cesto sami pred sobom trazimo opravdanje da nam bude lose. Zdrava si i sve je u redu.

...hvala ti ... mrzim te osje?aje a nemogu ih sprije?iti .... svi oko mene imaju neke rakove stalno nešto loše oko mene ..a ja uvijek najgore misllim ... ak i boli nemora bit ništa ..nesmijem ni spomenut to svojima jer bi poludili da znaju da me opet mu?e te misli ...

..joj tresem se ..sada mi je prijateljia rekla da je rije? o nekoj bolesti da ?emo pri?at na kavi ...... ma užas a mene ovo boli ...

Slusajte sada ovo!

Odem ja jucer kod lijecnika da mu se pozalim na ovu moju strasnu glavobolju i trazim MRI, CT, sto li!

On meni kaze da je jako mala mogucnost da me boli glava zbog necega u glavi, to su misici, ukocenost vrata, diskovi u kicmi itd... Najbolje baviti se nekom fizickom aktivnosti, kiroprakticar, fizioterapija, masaza...

Ja inzistiram...

On kaze, dobro, evo uputnice, ali mora me upozoriti na neke stvari. I otvori neki lijecnicki site na kojem lijepo pise da MRI nije preporucljiv kod glavobolja, osim u slucajevima teske anksioznosti, da se osoba rastereti.

Postoje kronicne glavobolje kojih se jako tesko ili nemoguce rijesiti, ali nista kobno u njima nema.

Medjutim, sada dolazimo na ono najgore, pise na siteu da u 18% slucajeva CT ce pokazati da nesto ima na mozgu, mozda neko zadebljanje ili neznam ti ja sto drugo, koje uopce ne utjece na glavobolju i u toku cijelog zivota se ne mora pokazati kobnim, nesto slicno kamencu na zuci, koji vecina ljudi ima, ali nikada ne osjeti nista. Eto, samo da znam, i da se ne uplasim. I jos mi kaze, ako se tako nesto nadje na mom mozgu, da nista ne diram, jer takve operacije mogu lose zavrsiti. A ja dddrrr5

Ja dodjem kuci i sve lijepo ispricam muzu, iako nisam htjela, ali on je inzistirao, i onda on lijepo popizdi, pocne vikati kako je taj moj lijecnik prava budala i sarlatan, stome plasi bezveze, jer sto da radim sada?

I pitam ja vas lijepo, sto da ja radim sada?

odustani..od CT, molim te...?ovjek ti je objasnio....a glavobolja ?e pro?i, s vremenom, i to je to...zašto inzistiraš na CT? zar ?eš svaki put kad te zaboli glava na CT?ili koji drugi organ?

Znam, imas pravo, mozd i necu, imam jos vremena da razmislim.

Odlucila sam da prvo krenem sa fizickom aktivnosti, a medju prvima da mi bude pjesacenje do Posla (kojeg trazim), masaza, pa cemo vidjeti.

Puffice problem je u tome sto mi je prijateljicin otac umro proljetos od tumora mozga, bas mi je pricala da je imao strasne glavobolje, a jedna moja dobra prijateljica ljetos dobila masovni izljev kriv u mozak i jedva ostala ziva.

Eto...

Ono sto me najvise plasi je da ce me taj strah od glavobolje i moguceg razloga za nju opet baciti u tesku nervozu, jer najgore mi je kada ne znam sto mi je.

Ali eto, jucer me lijecnik poslao na snimanje vrata, pa ako se uspostavi da nesto nije u redu sa vratnom kraljeznicom, onda necu na CT.

znam, doga?a se...može biti i tumor, al ne mora....mislim da bih onda valjda imala još simptoma, ne znam...al zašto misliš na najgore...joj, ja tebi popujem, a i ja sam takva, hipohondri?na, to trebamo mijenjati, nije svaka bol ono najcrnje, kao da prizivamo vraga....ako se svako jutro budiš s mišlju da ?e te boljeti, vjeruj da i ho?e...evo, što se meni sad desilo..cijelo popodne sam umišljala najgore, gušenje itd..onda nam se u me?uvremenu za?epila cijev i poplivao WC, u tih sat vremena pokušavali smo ga od?epiti, a mene nijednom nije hvatalo loše stanje, niti gušenje...to je najbolji dokaz da kad se psiha stvarno zaokupi, nema tih simptoma..to su samo proizvodi naše glave...pro?itaj tekst iz novog br. vite, ima i na netu...

...koji debil ! :wipe:

.... ma nemoj ni slu?ajno slušati idiota ...neznam zašto ti je te gluposti išao pokazivati .... na magnetskoj rezonanci ti se sve pokaže ..cijela struktura mozga i mislim da su svi doktori dovoljno educirani da znaju prepoznati dal ti nešto je odnosno nije .... zato nema smisla brinuti ... znam da je teško ali moraš vjerovati ....

..i da te utješim ja patim od kroni?ne glavobolje dakle SVAKI DAN PO CIJELI DAN me glava boli .... prije MR sam bila 100% uvjerena da imam tumor i možeš mislit kako mi je bilo .... i onda nalaz SAVRŠEN ... doslovno su mi se smijali u facu što sam se brinula :D

..zato nemoj brinuti nije ti sigurno ništa :srculenca:

.... budu?i da znam da te ništa ne?e uvjerit jer sam i sama hipohondar mislim da je bolje da ipak odeš da budeš mirna ..i odi na MR a ne na CT jer je MR to?niji i puno manje zra?i ....

Znam, imas pravo, mozd i necu, imam jos vremena da razmislim.

Odlucila sam da prvo krenem sa fizickom aktivnosti, a medju prvima da mi bude pjesacenje do Posla (kojeg trazim), masaza, pa cemo vidjeti.

Puffice problem je u tome sto mi je prijateljicin otac umro proljetos od tumora mozga, bas mi je pricala da je imao strasne glavobolje, a jedna moja dobra prijateljica ljetos dobila masovni izljev kriv u mozak i jedva ostala ziva.

Eto...

Ono sto me najvise plasi je da ce me taj strah od glavobolje i moguceg razloga za nju opet baciti u tesku nervozu, jer najgore mi je kada ne znam sto mi je.

Ali eto, jucer me lijecnik poslao na snimanje vrata, pa ako se uspostavi da nesto nije u redu sa vratnom kraljeznicom, onda necu na CT.

..joj potpuno se prepoznajem u ovom postu ..tako sam ti i ja bila na SVIM mogu?im pretragama a sve savršeno a mene i dalje svaki dan glava boli ... nakraju se ispostavilo da je sve to od stresa, nervoze i fizi?ke neaktivnosti ......

..preporu?ila bi ti masažu le?a ...meni puno pomaže i manje me boli .. nije skupo i ne traje dugo - pola sata je tretman i osje?aš se preporo?eno :D

... mislim da sve te boleštine iz okoline podsvjesno ulaze u naš mozak i hrane ga strahom što nakraju rezultira ovakvom brigom i panikom oko vlastitog zdravlja ... evo ja sam neki dan dobila pani?ni kad mi je prijateljica rekla da ima neku bolest ne?u je spominjati ..... sve je produkt nsše psihe .. zato se drži ... :kiss:

Ma nije lijecnik debil. Nego je ajmo reci malo manje osjecajan ali takva je vecina medicinara. Mozda te cak na neki svoj nespretni nacin i pokusao opustiti, rekvasi ako i nadjes nesto da ne brines.

Ako mislis da ce ti to donjeti mir, napravi pretragu. Ja ne bih. Glavobolja ti je izgovor za nesto drugo. Ako me razumijes.

.... karikiram kefir :D nije on idiot ali na potpuni krivi na?in se ponio prema jednoj osobi koja pati od hipohondrije ... možda je htio pomo?i no hebi ga nije ....

O da, moj lijecnik sve zna, pa on je i bio prvi kome sam se obratila za pomoc prosle godine.

Ni ja ne kuzim zasto mi je rekao ono za MRI, mozda me htio odgovoriti od pregleda.

Iako lijepo pise na tom lijecnickom siteu da se MRI preporuca za ljude sa anksioznosti, valjda da ih umiri.

Ne znam, mozda odem, mozda ne, imam jos vremena razmisliti, a krenula sam i na masazu, pa ako to pomogne, mozda necu ici.

i ja bih krenula na masažu...tako sam zgr?ena i stisnuta da me treba opustiti....mislim da je masaža ok.,baš za nas.

Masaza je super. Ciganka ne znam, kod nas lijecnici ne smiju prepisivati bezr azloga puno skupih pretraga tj. imaju fiksni budzet oko toga sto im zdrastveno odobrava pa mozda i zato?

Ako placaju,i ako su"voljni",pritom ne mas problem sa klaustofobijom...IDI!!!

Bar ces misli da ti "nesto"s glavom,u glavi nije u redu odagnati.Moze da se vidi pocetak M.Sleroze,sijaset urodjenih anomalija,blabla.A isto tako mozes da odagnas sve crne misli vezane za STRAH da nesto nije u redu u istoj.

Meni je vise od straha od dijagnoze,bio strasan SAM PREGLED.

Kad sam videla kako ta "sprava"izgleda...ondmah sam napravila hrku.I naravno ISTERALA da "udjem"u najnoviji,najsavremeniji Simensov aparat,koji je tek bio stigao u Srbiju tada.Bas onako LEP..(za razliku od STAROG koji je jedna grozna masina,skroz zatvorena,i tandrce kao luda i traje 40min.)...LEP,svetao,otvoren,kao svemirski brod...

Medjutim kad su mi stavili neku MASKU na lice od metala,kao za hokejase,pa se ona onako uzljebila,kliknula...AAAAA...viknuh ja,vazduha,suvo mi grlo....onda su me "odzljebili".... nalili litar vode u moje grlo....doktor se uhvatio za glavu"zasto ja danas da dobijem vec receg panicara"i gurnu mi rivotril pod jezik..i onda opet sve ispocetka...naravno...i tada sam se zagusila...hahaha...

Onda su pozvali mog muza da smiri OVU ZENU...hahaha...i onda mi je on objasnio (ono sto sam ja znala)da je onaj moj rodjak kog sam pominjala,potegnuo sve veze da ja sad,i tog momenta budem tu,jer se u Srbiji preko zdravstvenog DUGGGGGGOOOOOO ceka na ovakav pregled...i znala sam da idem na more za pet dana,i da ako odem u ovom stanju,a to je GLAVOBOLJA,VRTOGLAVICA,PROPADANJE,GUBITAK SVESTI NA MOMENTE...blabla...UPROPASTICU deci,muzu i sebi letovanje...

I onda je moj muz poskidao kais,lancic,sve metalno...i usao samnom u tu prostoriju...

Onda smo se cika tehnicar i ja DOGOVORILI da kad ja kazem TRI,CETIRI...SAD...stavi mi onu masku,i GURNE me u onu masinu brzinom svetlosti...a da me muz pritom drzi za nogu....hahaha.

Boze sad mi je smesno,onda je bilo zalosno...strasno...

I bi tako,i preziveh unutra zahvaljujuci AUTOGENOM TRENINGU...

I onda je izasao doktor,i rekao SVE JE U REDU.

I mene vise NIJE BOLELA GLAVA...NISAM IMALA VRTOGLAVICE...NISAM PROPADALA U DESNO...NISAM IMALA NI JEDAN SIMPTOM....

Da MRI leci anksioznos,definitivno!

Znaci ako hoce da plate,i imas mogucnosti,a dalje te muci nesto,makar i misli sta ti je sa glavom...IDI!

Ovo je naravno SAMO MOJE ISKUSTVO!

I u Hrvatskoj se dugo ceka na takav pregled i meni je bilo jednako neugodno iskustvo. Nazalost kod mene nije bila hipohondrija u pitanju nego pravi ozbiljan i tuzan nalaz. Ne ponovilo se.

Maja rado te citam i tvoje dogodovstine, ti pises zaista sa puno duha! I muz ti je super! I meni je autogeni puno pomogao u zivotu, bas mi saljes neku pozitivnu vibru, sad znam i zasto.

Hvala Kefir,veruj mi kroz kakve stvari sam prosla,i sta prolazim...da mi nije ovog Bogom danog optimizma,ne znam kako bih sve izgurala.

I trudim se uvek sve da okrenem na salu,tako lakse prevazidjem krizu.

I tek sad kad pisem,vidim sta je taj covek sve pretrpeo samnom,i nije lako ziveti sa anksioznom,i hipohondricnom osobom.

ALI...uvek ima ALI,opet dosta je nase neslaganje u nekim zivotnim stvarima doprinelo mom stanju.

I moje PERCEPCIJE tog neslaganja,sto je kljucna stvar,jer kad ne bih primala sve k srcu,ne bi imala ni A od anksioznosti...

E sad bih mogla da predjem na onaj topik o braku...ali mi se neda nesto,tamo se sve pisu neke ozbiljne stvari...hahaha!