Jump to content
Depresija forum
Sign in to follow this  
dejica

Somatoformni poremećaj/hipohondrija (F45.2)

Recommended Posts

Ja sam hipohondar tako da sa jedne strane osećam da moram da odem, za svaki sluÄaj.

A opet se toga užasavam i bojim.

I tako...

Jedno vreme sam gledala sta sprecava rak i svaki dan sam o tome citala na netu i trudila se da jedem povrce koje sprecava rak i pravim sok koji preporucuju. Osecala sam se optereceno i samo sam batalila to sve i mnogo lepse se osecam. Inace se ne hranim nezdravo, ne verujem da ima razloga za onolikim preterivanjem, ja sam samo o tome mislila. Sad se osecam slobodno.

ja sam se relativno izlecila od hipohondrije onog trenutka kada sam prvi put pomislila na suicid...onda mi je bilo super da razmisljam, da i ako dodje do neke bolestine, ja cu je preduhitriti...ne pokusavajte to kod kuce XD...

mada jos uvek uhvatim sebe kako opipavam i napipavam 'nesto'

Ovo je strašno.

Moram da redovni ginekološki pregled, a ne znam kako ću jer sam preplavljena strahom.

ProÅ¡li put sam bila dva dana u agoniji dok sam Äekala rezultate Papa testa.

Ne prolazi mi se kroz to opet.

Ovo je strašno.

Moram da redovni ginekološki pregled, a ne znam kako ću jer sam preplavljena strahom.

ProÅ¡li put sam bila dva dana u agoniji dok sam Äekala rezultate Papa testa.

Ne prolazi mi se kroz to opet.

Bit ce sve ok, drzi se.

Uf, imao bi štošta tu za reći.

Uglavnom, nikad dovoljno pretraga i jednostavno kao da se vrtiš u krug.

Užasno teško je riješiti se toga stanja uma.

Malo sam se zamislio nad sobom kada sam PREVENTIVNO iÅ¡ao raditi gastroskopiju jer imao sam toliko jako uvjerenje da mi je neÅ¡to sa želucem da su postali i fiziÄki simptomi.

I još uvijek ima stvari "koje bi trebao pregledati"...

Mene hipohondrija melje mesecima, a i proslu godinu celu sam proveo u istoj patnji... Ne znam kako izaci iz ovoga vise...

''Imala'' sam tumor na mozgu, leukemiju, tuberkulozu, policistiÄne jajnike, itd. itd... Mada, kažu da je svaki strah u osnovi strah od smrti. Ne opterećujem se viÅ¡e time, kako sam izaÅ¡la iz adolescencije, samo je proÅ¡lo. :flower:

Najgore je bilo kada su mi ''otkazali'' bubrezi, pa sam Äitala Å¡ta se deÅ¡ava sa duÅ¡om kada umre i sa telom nakon smrti, tri dana nisam imala snage da izaÄ‘em iz kreveta...

Hahah, ja sam imao sidu, sifilis (i to ni manje ni više već pretposlednji stadijum - ne guglati), zatim šizofreniju... Na kraju se ispostavilo da sam imao anksioznost i strahove od ludila i gubitka kontrole koji su se ''izrodili'' iz blažih epi napada.

Bok svima!

Evo mene nakon nekog vremena..

Stalno nekako balansiram, malo samo ok, malo kriza... i tak..

Hipohondar sam, paniÄar i stalno brijem na tjelesne simptome.

Unazad 3-4 tjedna imam cudan osećaj u desnoj strani lica, kao neka zategnutost, prvenstveno oko oka.Osjećaj je skoro svakodnevan, ali nekad ga manje nekad više osjećam.

Bila kod neurologa, obavljeni standardni neurološki testovi, to ok.

Prije 3 mjeseca radila MR zbog glavobola koje sam tad imala tjedan dan bez prestanka i reagiranja na analgetike ( stresno razdoblje, kćer u bolnici zbog komplikacija mononukleoze) i tad e nalaz MR mozga bio uredan.

Sad opet brijem na tumor na mozgu? Ne znam d ali se mogao razviti u roku od 2 mjeseca i to tako da mi stvara simptome poput te zategnutosti/utnulosti lica?

Kaj mislite? Btw, ima li netko sliÄne simptome?

Ja cim izadjem napolje, mislim da cu dobiti mozdani ili srcani. TAJ STRAH JE NAVJEROVATAN. SAMO RUKA STOJI NA PULSU. ISTRAMUIRALE SU ME APSOLUTNE TAHI TAHI ARITMIJE.

Pozdrav svim sapatnicima.

Već 5 meseci "umirem" i menjam razne bolesti, na mnoge se vraćam,

pa mogu da kažem da mi je briga svakodnevnica. Gledao sam razne

klipove i Äitao iskustva ljudi, tako da kao i većini vas fiziÄki

simptomi prave najveći problem. Kotrljam kroz dane (posao, supruga,

druženje, ali drugarica hipohondrija je tu sve vreme). :)

Ukratko, sve je poÄelo kada mi je kolega rekao da je zujanje

u glavi koje je izazvalo sve možda od pritiska, pa se klupko uz pomoć googlea mesecima odmotavalo.

Lista pretraženih i poistovećenih bolesti je nenormalna. :)

Uvek sam bio malkice hipohondar, bukvalno od detinjstva.

Mozak je Äudo, jer ako je MS aktuelan - tu su trnci po rukama.

Iako sam Äekirao srce i UZ stomaka kao i krvnu sliku, 3 simptoma

ne prestaju, a to su zujanje u ušima, nedefinisan umor (Teške

oÄi i pospanost) kao i blago kuvanje u stomaku.

Danas je auktuelna leukemija (Vidim da imam par crvenih taÄkica po telu, uz taj umor) pa krv moram proveriti

(iako ću opet vaditi zbog štitne žlezde). Strah i nesigurnost su ipak prisutni.

Zimu sam obožavao, ali nakon pojave hipohondrije Äekam samo prve

zrake sunca. Za sada planiram da fiziÄkom aktivnošću i ishranom

pokušam da uspostavim kontrolu.

Eto, lakše mi je kada ovo podelim sa ljudima koji prolaze kroz isto.

Pozdrav Svima!

Newbie, Matija - 30god.

My story:

Nakon dosta lutanja konaÄno imam dijagnozu,a to je somatoforni poremeÄaj f45(somatizacija).

kroniÄna anksioznost-pa kako i ne uz Äuda simptoma.

Čopilo me to prvi puta prije kojih 12god.,ali kako nije baš onomad bilo toliko informacija na netu oko ove tematike brzo me nekako i popustilo.

Standardno nedostatak zraka uz vrtoglavicu, pulsiranje miÅ¡ića itd.;taj prvi put nakon stresne situacije ostali mi ko neki trnci sa fascikulacijama u stopalima.prihvatio to uz onomad odraÄ‘en emng, dopler i rtg kralježnice.kazali na psihiÄkoj bazi.jbg-a

do nedavno živio punim plućima kad tamo pred božić opet straÅ¡an stres i aktivirao se pakao.takva pulsiranja svih miÅ¡ića da se pretvorilo u teÅ¡ku drhtavicu ko epi-napad.jaka pulsiranja slijepooÄnica sa tupim glavoboljama(reko doÅ¡ao je vrag po svoje ne gine mi moždani).al onda kreÄe potpuno ludilo(zavraÅ¡avam ko marlon brando u apokalipsi) doslovno.

PoÄinje guglanje svaki dan preko 8sati i samo istraživanje u koju polikliniku se najbrže naruÄit potpuno uvjeren s obzirom kako su se veÄ simptomi rasplamsali da mi ne ginu dg-e poput MS,ALS, kroniÄne neuropatije, sjebane cirkulacije ili tumora.naravno guglajući sam si iovako već razdražen živÄani sustav joÅ¡ viÅ¡e pokopavao i poÄelo se deÅ¡avati really weird shitt: struje(elektricitet) kroz Äitavo tijelo sa ledenim i vruÄim talasima, probadajuće glavobolje ko da neko nožem malo-malo upikava i peckanja po glavi sa nekim Äudnim senzacijama ko na trenutke pauÄina ili neki dodir na koži(mravinjanje), zvonjava i Å¡umovi u uÅ¡ima, floatersi u oÄima(imam ih dugo već,al sad se joÅ¡ i poveÄali).

totalno ukomiran panikom letim po doktorima i poliklinikama.

prvo standardno KKS, hormoni Å¡titnjaÄe, rtg vratne(ajd to u jednom danu rjeÅ¡io u bolnici)-nalazi odliÄni.

onda privatno: doppleri: karotida i vb sliva, TCD, vene i arterije gornjih i donjih extremiteta, eeg, emg i emng isto oboje extremiteta i magnet glave(mozga).

Svi nalazi dolaze uredni.no to me nije ni malo smirilo,pa kako je sve uredno,meni Äitavo tijelo i živci samo da ne explodiraju;ko da sam silom htio da mi neÅ¡to otkriju jer sam već uvelike si zatrovao mozak,a i već se takoreći pokopao.joÅ¡ da napomenem emng sam radio dvaput kod 2 neurologa(veÄ uvelike i paranoja vjerovanja specijalistima).

sljedeće je bilo vađenje svih živih vitamina i minerala sa 99% sumnjom na nedostatak b12 vitamina.opet sve u najboljim granicama normale ko i taj b12(500).opet lud doslovno.

i na kraju ostala joÅ¡ jedna opcija koja me dokrajÄila-mogućnost lyme(lajmske) iako moram napomenut da se nikako ne sjećam bilokakvog uboda krpelja niti bilo kakvih tragova po tijelu.Odlazim privatno imunologu i nalaz Borellie i kme dolazi srećom negativan pod dva testa-elisa i WB(ali kvaka je da to nije sigurno,kao Å¡to nit nitko u cro ne vjeruje u tu mogućnost bolesti).,ali ta mala mogućnost lajmske me totalno izludila.nakon elisa testa jedva nagovorio tog imunologa da sumnjam u tu elisu i želim i WB test(normalno nije ga trebalo dugo nagovarat da mi joÅ¡ jednom zaviri u novÄanik i joÅ¡ me nagovori i na neke ANA i antitijela Å¡titnjaÄe itd. pretrage). Mislim, da netrebam nit spominjat da sam već potroÅ¡io novaca da bi kupio skoro pa neki pristojan japanski auto. No, Äitajući razne sluÄajeve dolazim do spoznaje da u sluÄaju da sam zaražen time nemoguće je dobit dijagnozu i lijeÄenje na balkanu jer rijetko tko daje dijagnozu(to se duboko sakrije u organizmu i ne vidi na bilokojem testu, a u sluÄaju nekih lezija na mozgu to je odmah bez puno kompliciranja MS), već bi pomoć trebao potražit vani (germany). malo me ovi debelo negativni rezultati umirili, no traÄak sumnje je svakako ostao.

Uglavnom sad sam na stalnim psihoterapijama i na zoloftu i helexu.zavrÅ¡io sam u takvom stanju da sam krenuo sa 3 helexa dnevno.pomaki idu sitnim koracima(proradio AD nakon 35dana). Trenutno sam sretan Å¡ta se probudim i da nekako produram posebno na poslu.po svemu psihosomatski simptomi mi uvukli maniÄnu anksioznost sa paranoiÄnom hipohondrijom i bit će potrebno popriliÄno vrijeme da se oporavi živÄani sistem od toliko stresa.

majke mu,Å¡ta me to zadesi u najboljim godinama.

Svaki osvrt, komentar, savjet je dobrodošao i svakako ću odgovorit i obrazložit i još više detaljno jer nisam nit išao full detaljno u sve.

Hvala unaprijed!

Edited by Hyperdrive
Spojila sam tri teme i promenila naslov.

dobrodošao :)

super je ÄoveÄe Å¡to deluje neÅ¡to

u pravu si da treba vremena za oporavak ali on će stići

tridesete godine su najbolje godine hehe :D pa gledaj da ih ne propustiš

Hvala!,pa da AD mi nekako smirio strah od smrti, vratio me u svakodnevnicu i popustile me te nesnoÅ¡ljive svakakve glavobolje.ova somatizacija je gadna stvar jer tu su neuroloÅ¡ki simptomi i normalno da svako zatripa na svakakve boleÅ¡tine, a ja sam otiÅ¡ao korak dalje i zatrovao si mozak i sa lajmskom borealizom(posebno jer sam se pronaÅ¡ao u svemu gledajući vjeroispovjesti nekih bolesnika na yt-u kod kojih je ugriz proÅ¡ao neopaženo bez simptoma da bi nakon par mjeseci u nekim sluÄajevima i godina se to aktiviralo).

evo avril lavigne dok priÄa o toj bolesti:

ona je prošla 40 pregleda prije sumnje i potvrđene dijagnoze.ja sam obavio 27pregleda(dosta toga nisam ni naveo).

28 je bio termin kod psihijatra.

Po pitanju Lyme slobodno se opusti. To je vrlo poznata bolest u naÅ¡em regionu imaju ok testovi koje si i ti radio, daje se Äesto ta dijagnoza i postoji protokol za leÄenje. Tebi je elisa bila negativna pa naknadno wb, sva neuroloÅ¡ka ok kao i mr. Slobodno zaboravi na tu bolest. Imala sam je i leÄila 2000 god, i doktorirala je :-)

Po pitanju Lyme slobodno se opusti. To je vrlo poznata bolest u naÅ¡em regionu imaju ok testovi koje si i ti radio, daje se Äesto ta dijagnoza i postoji protokol za leÄenje. Tebi je elisa bila negativna pa naknadno wb, sva neuroloÅ¡ka ok kao i mr. Slobodno zaboravi na tu bolest. Imala sam je i leÄila 2000 god, i doktorirala je :-)

uhh.hvala ti na ovome.puno mi znaÄi.trebam se nekako rijeÅ¡iti te primisli oko lyme.prvo sam tako zatripo na MS.,al ovo me joÅ¡ gore pogodilo.kod mene bi po raznim specijalistima(neuro,psih)bio problem hyper živÄani sistem ,emocionalni podražaji sa adrenalinom.

veliki je problem kroniÄna anksioznost i toga sam svijestan i spreman se boriti i ide nekako na bolje,ali glavni zajeb se desio sa maniÄnom hipohondrijom.na viÅ¡e polja se uniÅ¡tio.prvo prolupao od toliko pretraga, pa Äekanje nalaza, pa vjerovanja svakakvim virtualnim struÄnjacima itd.sve je ostavilo traga i simptomatika se poveÄavala.mogao sam se pronaÄi sigurno u viÅ¡e neuroloÅ¡kih i autoimunih bolesti bez pol frke.bit će da sam i previÅ¡e labilan i dosta ljudi me odvelo na krive dijagnoze.

pozitivom i terapijom mora ići na bolje.

Pozdrav svim sapatnicima.

Već 5 meseci "umirem" i menjam razne bolesti, na mnoge se vraćam,

pa mogu da kažem da mi je briga svakodnevnica. Gledao sam razne

klipove i Äitao iskustva ljudi, tako da kao i većini vas fiziÄki

simptomi prave najveći problem. Kotrljam kroz dane (posao, supruga,

druženje, ali drugarica hipohondrija je tu sve vreme). :)/>

Ukratko, sve je poÄelo kada mi je kolega rekao da je zujanje

u glavi koje je izazvalo sve možda od pritiska, pa se klupko uz pomoć googlea mesecima odmotavalo.

Lista pretraženih i poistovećenih bolesti je nenormalna. :)/>

Uvek sam bio malkice hipohondar, bukvalno od detinjstva.

Mozak je Äudo, jer ako je MS aktuelan - tu su trnci po rukama.

Iako sam Äekirao srce i UZ stomaka kao i krvnu sliku, 3 simptoma

ne prestaju, a to su zujanje u ušima, nedefinisan umor (Teške

oÄi i pospanost) kao i blago kuvanje u stomaku.

Danas je auktuelna leukemija (Vidim da imam par crvenih taÄkica po telu, uz taj umor) pa krv moram proveriti

(iako ću opet vaditi zbog štitne žlezde). Strah i nesigurnost su ipak prisutni.

Zimu sam obožavao, ali nakon pojave hipohondrije Äekam samo prve

zrake sunca. Za sada planiram da fiziÄkom aktivnošću i ishranom

pokušam da uspostavim kontrolu.

Eto, lakše mi je kada ovo podelim sa ljudima koji prolaze kroz isto.

reportam se ko dijagnosticiran maniÄni hipohondar kojemu je trebalo 28nalaza ga se uvjeri u anksioznost(doduÅ¡e kod mene je to poprimilo malo extremniji oblik i poÄele mi se deÅ¡avat psihosomatske reakcije).prvo sam nenormalno zabrio na MS(rjeÅ¡io se toga grÄa tek kad obavio ama baÅ¡ sve neuroloÅ¡ke preglede od stopala do glave i kasnije MR mozga).odahnuo i obrisao znoj,a kad tamo upao u zamku joÅ¡ jaÄeg sranja koje me izbezumilo.uvjerio se da bolujem od lajmske borealize i to veÄ kroniÄni oblik.e tu dolazi do spomenute paranoje i nevjerovanja viÅ¡e ni specijalistima ni testiranju na to.svako novo istraživanje bi me dovodilo do nenormalnih drhtavica i derealizacije koje su dovodile i do nasilnih izljeva gnjeva.Nakraju debelo sam negativan u vezi testiranja kod tog lajma.prije toga bilo je joÅ¡ tu svakakvih brija: od als-a, poremeÄaja cirkulacije, do manjka vitamina B12, neuropatija kroniÄnih, haÅ¡imotoa itd.

treba iz svega toga izaći živ i na kraju izvuÄi veliku pouku.

ÄŒinjenica je da svi hipohondari imaju ko taj tinitus, meni to oÅ¡lo joÅ¡ i dalje do svakojakih pulsirajućih Å¡umova- ko da mi valovi malo-malo prelete unutar lijevog uha.ponekad dok logiÄki promislim(jer kod otorinca sve uredno) brijem da mi to neki unutra miÅ¡ić isto pulsira.te (BFS)benigne fascikulacije mi znalo u kroniÄnom stanju i na jeziku vibrirat.pff

cudan osećaj u desnoj strani lica, kao neka zategnutost, prvenstveno oko oka.

to je objaÅ¡njivo iz aspekta ako si hipohondar normalno da provodiÅ¡ punoo vremena za raÄunalom i naprežeÅ¡ oÄi iznad oka je onaj vidni živac.mene su radi toga slali na oct .ali to stvara pristisak i nekad mali poremeÄaj cirkulacije.smanjio sma vrijeme za raÄunalom drastiÄno prvenstveno zbog iovako loÅ¡eg psihiÄkog zdravlja i baÅ¡ ta svakodnevna mi bol oko oka i u oku prestala.

update:

Mojem ludilu nema kraja.bio juÄe kod 3-eg neurologa.ovaj put primarijusu s joÅ¡ 5 titula.obavio najdetaljniji emng dosada.pokuÅ¡ali utvrdit zaÅ¡to mi se

dešava već 12godina.

prva solucija je bila manjak vitamina(prije izvadio sve žive vitamine ko i minerale)-otpada, emng ko i ovi prije nemože te fascikulacije ni ulovit(iako se ovak vide bez pola frke okom).živci uredni.mišići jaki.male sumnje na elektrolite i još neke stvari.

preporuÄeno mi piti hektolitre vode, izbaciti totalno glutena i postati vegan.

Drži se prijatelju, meni je već bolje, otkako je lepše vreme krenulo.

Evo pre neko veÄe sam me je probudilo srce zbog premora jer je krenulo da divlja.

Da nisam u međuvremenu ishendlovao stanje, poleteo bih na urgentni. Ovako sam sebi

rekao da je sve ok i da se ne cimam zbog sitnica.

I dalje nisam 100% stari, ali kao Å¡to je neko pomenuo na forumu, fiziÄka aktivnost, zdravija

ishrana, kao i Äaj od kantariona recimo, bahove kapi (ko preferira) - te stvari mogu pomoći.

A lista simptoma koje se fiziÄki manifestuju je ogromna i stvarno je užasno kada te saÅ¡ije. Naravno, misli su glavni protivnik.

Bar nakon borbe sa hipohondrijom možemo biti savesniji o sebi i zdravlju, ali na zdrav i umeren naÄin.

Meni je od svega navedenog (a većinu tvojih simptoma sam imao) ostao strah od budućnosti, gde se postavlja pitanje "ŠTA AKO?".

Iskreno se nadam da će psihomatski simptomi i kod tebe prestati. Sigurno je da preko noći ne mogu nestati, već je

ipak potrebno vreme.

A smireniji sam bar za 80%, samo me ta budućnost zeza. Da li to ima veze sa depresijom, baš se pitam jer mi

na to liÄi (strah od smrti i bolesti, osećaj tuge i bespomoćnosti)? A vodim lep život generalno. :rolleyes:

Kada je neki lep momenat, ja se smorim jer krenu da me oduzimaju crne misli. Ako neko ima savet ka Äemu li to nagnje

neka javi. Mislim da moram pronaći naÄin kako da ih suzbijem.

Pozdrav Jelenko! Da i mene uvelike muÄe takve misli. Hipohondrija mi stalno stišće guÅ¡u., zanimljivo da mi te fascikulacije luduju neprekidno baÅ¡ na unutarnjem arches dijelu stopala. IzluÄ‘uje.