Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
VALLERY

Kako pomoći osobi sa psihozom?

Recommended Posts

Bobo, hvala za Most, pa tu udrugu jedan moj frend iz davnih dana vodi! :) Kako se nisam sjetila... Zbilja je istina da nakon poroda pola mozga ode, friska sam mama, pa se eto vadim na to. :)

To za pomoc starijima je i meni palo na pamet, mislim da bi to mogla raditi, nekome slabovidnome novine proÄitati, možda knjigu, proÅ¡etati psa ili donijeti kruh i mlijeko.

Kokice, da, vjerovatno pretjeruje... ali nije lako zivjeti s njenim "grijesima". :( Pricala sam danas s njom... kaze da je u fazi samooptuzivanja... spomenula sam grupnu, slaze se, grupna terapija bi joj dobro dosla. Preporucila sam joj da se poveze s ljudima koji su to prosli ili prolaze, lakse je kad vidis da nisi jedni na svijetu s tom bolescu. Da ce pitati doktora kad sljedeci put ode na injekciju.

Ovih dana ide na jedan otok, gdje imaju kucu, pa ce biti s mamom, nadam se da ce to biti konstruktivno.

Hvala vam na savjetima, ako vam ista padne na pamet, molim podijelite to sa mnom.

Zapravo, najvise bi voljela da mi se jave ljudi s dijagnozom psihoze koji su sad dobro... i kazu sto je njima najvise pomoglo. Sto im je smetalo. U cemu su se osecali dobro, u cemu lose...

Ne znam mjeru... to me najvise muci... Ja bi nju svaki dan zvala na telefon (na koncu, prije bolesti smo se cule, ako ne i vidjele svaki dan, dok je ona jos studirala i zivjela u ZG), a opet me strah da ne pretjeram. A ako ne nazovem cesto, me opet strah da ne misli da ju izbjegavam, nemam vremena za nju, ne zelim pricati...

Nadam se da me razumijete... iskreno, ja nemam pojma kako joj je, ni najblazeg pojma... a sama po sebi sam takva da fukcioniram po sistemu: problem? Ajmo ga rijesiti! A ona je u jako krhoj fazi, nema starih prijatelja osim mene, (nadam se da je to samo privremeno i da će se osnažiti za kontaktirati i druge). Druži se s nekim ljudima da, ali, sama kaže, to nisu prijatelji. I zato... hodam ko po jajima. :) Da nešto ne ukakim nepažnjom.

Tako nekako. Valjda sam dobro srocila svoje osjecaje.

Iskreno.imam shizofreniju.Hodao 2 godine na grupu i od toga nikakve pomoci.Samo slusas tudje probleme.Sad imam curu.Odem s njom na kavu ili sa prijateljicama iz osnovne.Pricamo o svakodnevnim stvarim i meni je to bolje jer kad sam sa zdravim osobama prilavodim se njima i zaboravim da sam bolestanDoduse jedan dobar prijatelj mi ima shizofreniju.Sreo ga na grupi.Ali vise ni on ne hoda na grupu.pricamo na kavama o teretani.treninzima.oboje zelim cim manje imati posla sa psihijatrijom i to funkcionira...pise s moba i zato toliko gresaka.pozdrav

Hvala Joed. :)

To o Äemu priÄaÅ¡ se podrazumijeva s moje strane... da smo bar bliže, ovako mogu samo telefonom komunicirati s njom. Dogovaramo da se posjetimo, ona nas, mi nju... ali sve je to premalo. Mislim da njoj treba doza normalnosti, neosudjivanja i prihvacanja na dnevnoj bazi.

trebam pomoc. moja komsinica starija zena, lupa na vratima mog stana koji sam iznajmila studenticama. Nocu lupa i govori da je to njen stan a kada joj otvore da je smire ona navali na njih fizicki i jedva se odbrane. Dva puta je policija dolazila. Sada se cure boje nociti u stanu i pobegle su od problema trazeci novi smestaj. Ja ne zivim u istom gradu i dopisujem se sa nekim od stanara koji kazu da je njen sin narkoman , skoro izasao iz zatvora i da ni on nije dobro, drogira se, a ona je zadnjih meseci tako zapustena oseca se na mokracu i napadne ponekog , koga sme , uglavnom je izbegavaju. Ali moje cure su nove i nisu znale sta da rade a policija ih nije zastitila. STA DA RADIM. zar policija ne moze kontaktirati psihijatriju, ili koliko puta treba prijavljivati uznemiravanje , fizicke napade ove zene da bi i ona i stanari dobili pomoc. Policija je razgovarala sa sinom i on je svoju majku pravdao da je senilna da nije nista. Sumnjivo mi je da nisu stali u zastitu cura, a sigurna sam da znaju njegov slucaj.

da li treba da blindiram stan i da ostane izolovan, a od izdavanja stana zivi moja majka. Kucepazitelj je bio prisutan kada je policija dolazila ali svako izbegava da reaguje. Zena je skroz zapustena ali ljudi ne znaju niti hoce da traze pomoc.Sta ja da radim, da li se zove policija kad je u pitanju nasilno ponasanje psihoticne osobe ili hitna ili to sve policija obavlja, molim za savet

Neznamo mi tu zakone,barem ja neznam.Istina da se osobu može hospitalizirati prisilno ako je opasna po okolinu uz pratnju policije na psihijatriju,samo što je policija već bila kod nje.Možda da se raspitaš na policiji što da uradiš,to mi jedino palo na pamet.

Mislim da ako zoveš hitnu i oni procjene da je osoba za psihijatriju oni zovu policiju,isto vrijedi obrnuto,tj ako zoves policiju oni ce alarmirati hitnu,uglavnom zajedno dolaze na psihijatriju s pacijentom.

Piše negdje ispod i "kako bi vagina trebalo da miriše" ja se poveselio, ima blizu tvornica e-cigareta i parilica, da im odnesem nek smuckaju miris...

Kad nakon stranice copy paste teksta odasvuda pise zapravo da svaka drukcije mirise.

To bi ja sve u jednu recenicu slozio :P Najdraza do sad mi uvijek mirisala na janjetinu.

Otisao sam u offtopic jednako kao i tekst iz linka na temu prisilne hospitalizacije jer cijela prica im je jos na vrbi svirala.