Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
limbo

Poremećaj pažnje (ADHD, ADD)

Recommended Posts

12 hours ago, Hyperdrive said:

Stvarno ne znam kako se čovek zove, ali mislimo na istu osobu, svakako. I hvala na ispravci, posle sam se setila da je spominjao više pravaca. D'oh!

Da nemaš možda strabizam? Idi kod očnog.

12 hours ago, Hyperdrive said:

Stvarno ne znam kako se čovek zove, ali mislimo na istu osobu, svakako. I hvala na ispravci, posle sam se setila da je spominjao više pravaca. D'oh!

Da nemaš možda strabizam? Idi kod očnog.

Ma kakvi nije to strabizam,vec ja mislim anksioznost,ali nevidim uopce da neko navodi takve probleme bilo di na forumima.Meni to stvara bas velik problem.

On 1/4/2020 at 7:18 PM, Chicano said:

Pozdrav svima,kod mene je problem gledanja ljudi u oći i to nemogu pobjedit.Neznam dali sam na pravom mjestu sa ovom temom,ali možda i to spada u poremecaj pažnje.Pio sam razne antidepresive i ne pomažu mi ništa.Dijagnoza mi je anksiozno depresivni poremečaj.Počeo sam sumnjat da mi nisu pogriješili dijagnozu,anksiozan jesam tj.u socijalnim situacijama sam banana totalno i to kad trebam popričat sa nekim,nemam koncentracije pogledati nekog u oći.Ljudi to brzo provale i onda sam u još večem qurcu.(Podsmjehivanje)Raditi nemogu upravo zbog toga,a inače sam po struci Kuhar gdje  komunikacija mora biti na visini.Dvije sam godine bez posla sada i neznam kako dalje.Ima neko neki savjet ako je imao nešto ovako i koju terpiju je pio.Skidam se polako sa seroxata nakon 3.5 mj jer ne daje rezultate.

Znam sta pricas, i ja imam taj problem, ja mislim da je to neki socijoloski problem, meni je tesko da pricam i gledam coveka u oci, a kad meni pricaju onda mogu.

Moj psihoterapeut me je par puta pitao na seansi zasto to radim, malo me je mucio, mada ne znam sta je to u sustini.

Edited by pablo

22 minutes ago, pablo said:

Znam sta pricas, i ja imam taj problem, ja mislim da je to neki socijoloski problem, meni je tesko da pricam i gledam coveka u oci, a kad meni pricaju onda mogu.

Moj psihoterapeut me je par puta pitao na seansi zasto to radim, malo me je mucio, mada ne znam sta je to u sustini.

Znaci i ti imas isto,eto prvi od kojeg to cujem.Da definitivno socijalni problem samo kako se iscupat od toga, sto mislis pod mucio sta ti je rekao, pricao ? Ja si nemogu priustit takve seanse  i nemogu placati to jer je skupo u Hr,a radit ne mogu bas zbog toga jer kad mi se neko obraca ja nemogu odrzat tu koncentraciju i neznam ni kud bi gledao ni sta bi jer bi najrađe pobjegao ca , a tek kad te provale da imas problem onda te posmatraju u smislu kakav je ovo luđak i sl, razumijem na neki nacin da ljudi koji su zdravi to nikako ne mogu razumit.Kad sam bio mlađi tipa 20 ak god nije me to mucilo i dogodilo se prakticki preko noci.Mozda je samopostovanje ili nisko samopuzdanje.K vragu neznam ni sam sto bi mislio vise.

Mene to muci odavno, gledam tako levo, desno, s vremenom sam navikao, naucio sam da prikrijem to, tj. trudim se da prikrijem, i ovako ljudi misle da sam blesav ili lud, pa mi je to jos i najmanji problem.

7 minutes ago, pablo said:

Mene to muci odavno, gledam tako levo, desno, s vremenom sam navikao, naucio sam da prikrijem to, tj. trudim se da prikrijem, i ovako ljudi misle da sam blesav ili lud, pa mi je to jos i najmanji problem.

Da se bar ja naviknem kako to sakriti,zasigurno ne treba obracati pozornost sta tko kaze ili misli.

1 hour ago, Chicano said:

Znaci i ti imas isto,eto prvi od kojeg to cujem.Da definitivno socijalni problem samo kako se iscupat od toga, sto mislis pod mucio sta ti je rekao, pricao ? Ja si nemogu priustit takve seanse  i nemogu placati to jer je skupo u Hr,a radit ne mogu bas zbog toga jer kad mi se neko obraca ja nemogu odrzat tu koncentraciju i neznam ni kud bi gledao ni sta bi jer bi najrađe pobjegao ca , a tek kad te provale da imas problem onda te posmatraju u smislu kakav je ovo luđak i sl, razumijem na neki nacin da ljudi koji su zdravi to nikako ne mogu razumit.Kad sam bio mlađi tipa 20 ak god nije me to mucilo i dogodilo se prakticki preko noci.Mozda je samopostovanje ili nisko samopuzdanje.K vragu neznam ni sam sto bi mislio vise.

Postoje grupne terapije bas za takve slucajeve i drzavno, pokusaj malo da se proguras, naravno pre toga ti je potrebno misljenje i preporuka dr. Ako je neuroza, pokusaj da skupis hrabrost i pitas za grupnu.

15 minutes ago, offspring said:

Postoje grupne terapije bas za takve slucajeve i drzavno, pokusaj malo da se proguras, naravno pre toga ti je potrebno misljenje i preporuka dr. Ako je neuroza, pokusaj da skupis hrabrost i pitas za grupnu.

Hvala ti na preporuci,interesirat cu se malo za to ako postoji, dal je neuroza,tko ce ga vise znati.Inace psihicu idem privatno jer on te barem saslusa 45 min.

Kako se dijagnostikuje ADD kod odraslih? Da li ima neki vid testiranja?

Postoje testovi, kod svakog psihologa, ali pitanje je koliko je sve to precizno. Verovatno ti najbolje znas sta je s tobom. Jer nedostatak paznje moze biti uzrokovan mnogim stvarima, a s druge strane postoje definisane mutacije u nekim genima koje su (navodno) precizno povezane sa ADD ili ADHD ili slicnim nekim poremecajima. Sada su u americi popularni poremecaji PANDA (Pediatric Autoimmune Neuropsychiatric Disorders) i PANDAS (Pediatric Autoimmune Neuropsychiatric Disorders Associated with Streptococcal Infections) za koje nema objasnjena, i uskoro ce i nasi psihijatri, pedijatri i psiholozi poceti s tim dijagnozama jer nemaju ojma sta je deci. A toj deci nije nista posebno, imaju ceste upale grla ili usilju, malo su nemirni ili nepazljivi, ne slusaju roditelje (a zamisli da si malo dete koje nonstop ima upalu srednjeg uva a to uzasno boli, pa koga bi slusao ili kako bi se ponasao?) i roditelji su nervozni, oni bi da dete sedi ceo dan i meditira, i eto... Onda lekari toj deci daju antidepresive, psihostimulanse, antipsihotike i ankisolitike. Posle toga deci bude jos gore i na kraju im dodaju jos i dijagnozu autizma. I eto...

Izvinjenje adminu ako ispalo kao da trazim nelegalno resenje, pitao sam iz znatizelje samo da li je isto ili slicno*
. Meni je problem sto nikad nisam bio/isao kod psihologa/psihijatra i ne znam kako bih zapoceo temu o tome jer imam osecaj da me ne bi shvatio ozbiljno i mislio da sam klasicna lencuga i ostale etikete koje se daju ljudima sa ovim prob. I nije samo fax pa kao mrzi me da radim, snalazim se ja polazem ispite i ovako ali ulazem 100puta vise vremena i truda nego sto bi mi bilo potrebno jer sam konstatno ometen, nmg da drzim misli na jednoj stvari i ako mi padne na pamet nesto moram da proverim, pogledam i uradim  to i naravno to zvuci kao klasican slucaj obicne nediscipline i bas zbog toga nzm dal bi me ozbiljno shvatili ili samo uzeli pare i rekli nije ti nista.... I svi klasicni simptomi da konstatno kasnim, volim da rizikujem i radim gluposti, interesujem se za 1000 stvari ali nicemu nmg da se posvetim dublje, jer mi dosadi vrlo brzo, zaboravljam stvari , mogu da pricam 300na sat da mi nikad ne nestane tema , kreativan , problemi u skoli oko nemirnosti u skoli kad sam bio mladji, kasnije nisam bio nemiran nego samo sto se kaze fizicki prisutan a mentalno da sto drugih mesta itd da ne duzim

8 hours ago, milos657 said:

Izvinjenje adminu ako ispalo kao da trazim nelegalno resenje, pitao sam iz znatizelje samo da li je isto ili slicno*
. Meni je problem sto nikad nisam bio/isao kod psihologa/psihijatra i ne znam kako bih zapoceo temu o tome jer imam osecaj da me ne bi shvatio ozbiljno i mislio da sam klasicna lencuga i ostale etikete koje se daju ljudima sa ovim prob. I nije samo fax pa kao mrzi me da radim, snalazim se ja polazem ispite i ovako ali ulazem 100puta vise vremena i truda nego sto bi mi bilo potrebno jer sam konstatno ometen, nmg da drzim misli na jednoj stvari i ako mi padne na pamet nesto moram da proverim, pogledam i uradim  to i naravno to zvuci kao klasican slucaj obicne nediscipline i bas zbog toga nzm dal bi me ozbiljno shvatili ili samo uzeli pare i rekli nije ti nista.... I svi klasicni simptomi da konstatno kasnim, volim da rizikujem i radim gluposti, interesujem se za 1000 stvari ali nicemu nmg da se posvetim dublje, jer mi dosadi vrlo brzo, zaboravljam stvari , mogu da pricam 300na sat da mi nikad ne nestane tema , kreativan , problemi u skoli oko nemirnosti u skoli kad sam bio mladji, kasnije nisam bio nemiran nego samo sto se kaze fizicki prisutan a mentalno da sto drugih mesta itd da ne duzim

Ja se tebi izvinjavam, izvini sto ja ovako ostrasceno pisem o tim bolestima/poremecajima, jer je meni zao male dece, ispod 6 godina, a radim posao gde imam direktan uvid u klinicke podatke i nesmem da pisem o tome, ali uzasno je sta se radi.

Ali ti sigurno treba da se testiras, ti testovi postoje, meni su davali par puta (zivim u Nemackoj i pre par godina sam bila kod njih u bolnici kao neki oblik teske depresije, pa su mi svasta davali, a nista mi nisu pomogli). Ali treba da odes kod psihijatra, zasto da ne odes? I ako je neki normalan covek/zena nece te shvatiti pogresno, nadam se barem, jer njihov je posao da pomognu. I treba da probas da popricas o svemu ovome s nekim profesionalcem, jer mozda postoji nacin da se pomogne. Oni bi to trebali da znaju.

Vrlo cesto nedostatak volje, energije, koncentracije, ustvari poticu od neke potisnute neuroze a mozda su i ti poremecaji paznje zaista jedini uzrok. Na primer, znam za nekoliko gena koji su identifikovani u vezi sa tim poremecajima, postoje i razni experimenti radjeni na zivotinjama ali i neki testovi radjeni sa ljudima, uglavnom decom, ili mladjim osobama, ali vazi i za odrasle. Mi jos uvek o mozgu neznamo dovoljno.

Svakako treba da odes na razgovor, nemas cega da se plasis, jedino da ta osoba bude neka normalna, da nije neko zauzet i isfrustriran niskom platom, pa da ti s vrata napise recept za neke lekove i izbaci te... Raspitaj se nekako, ili ovde na forumu ili negde, ko je dobar. Ja mogu od srca da ti preporucim Dr Milana Milica, on ima sad neku privatnu ordinaciju ali neznam kako se zove. On je covek fenomenalan i strucnjak i covek. I verovatno radi sa slicnim ljudima, probaj da pitas. Mozda cak moze negde da se nadje i besplatno, neko savetovaliste. Bila je i neka zena psiholog, jednom sam je upoznala, Vesna Brzev, ona je bas onako fina zena. Raspitaj se ti jos pa idi kod nekog i molim te da se ne plasis, jer oni zaista mogu da pomognu.

I izvini molim te ako sam te bilo sta povredila, ne msilim ja da ti simptomi ne postoje, daleko od toga, samo sam protiv toga da se maloletnima, koji nisu izasli iz puberteta (zbog sazrevanja neuronskih kontakata i reza itd) daju lekovi za koje ni strucnjaci neznaju kako tacno deluju... Izvini molim te, i sa srecom!

@milos657 

Obavezno idi. Njima je zanimanje i posao da saslusaju, razumeju i da pokusate da zajedno resite problem o svesnim i nesvesnim mentalnim procesima koji nam se svakodnevno odigravaju, a na neke naidju prepreke, koje nas sputavaju i zbog kojih nismo u stanju sami da resimo pa se iz tog razloga obratimo psihologu. Svaka osoba sa razumevanjem ti nece tako nesto reci, kao sto ni ovde neces procitati to sto si spomenuo. Tako da idi i prenesi iskustvo. Normalno je da ces biti zatvoren u pocetku, poverenje se gradi i kako dublje ulazite u pricu bice potrebno vise detalja iz licnog zivota da izneses da bi psiholog moga da razume tvoj problem.

@ruzza @Dek

Skupio hrabrost, otisao uradio  testove i kroz razgovor me testirala doktorka. Ispostavilo se da sam "klasican primer ADHD" .
Sad jedini problem je sto mi je rekla da na nasem trizistu jedini lek koji ima je Concerta, a on je registrovan za terapiju dece i adolescenata od 6-18god pa zbog legalnih problema ne sme da mi izda recept ( 22 god imam ) , jer nisam poceo sa terapijom kao mladji, u tom slucaju bi bilo moguce da se mozda nastavi u odraslo doba. Rekla je da je tako kod nas u regionu jer se do skoro mislilo da adhd prestaje u odraslom dobu, pa zato da bi sprecili zloupotrebu( jer su  ti lekovi stimulansi, pa na ljude sa normalnom hemijom mozga reaguju kao spid, a na ljude sa adhd samo im podizu tu istu hemiju na nivo prosecne osobe )pa su zato stavili gornji limit za izdavanje leka 18god.

Medjutim novija istrazivanja su dokazala da se samo smanjuje fizicka hiperaktivnost kako postajemo stariji i zreliji dok ta "mentalna" nemogucnost fokusa, vrlo lako skretanje paznje, lose planiranje i osecaj za vreme, kao i impulsivno ponasanje koje je posledica ovoga ostaje....

Vrlo prijatno iskustvo iako sam razocaran ovime jer mi stvarno predstavlja veliku prepreku kada je potrebno koncentrisati se na suvoparno gradivno nasih fakulteta, i zbog toga veoma uticalo na moje samopouzdanje ... ali mi je dala razne savete i pomoc oko prirodne suplementacije i da ce se raspitati kakva je situacija u hrvatskoj da tu mozda postoji jos neki lek koji moze biti alternativa .
Pozdrav i hvala na savetu pomoglo mi je da prelomim i odem, ako nista drugo barem sam razcistio sa sobom i znam na cemu sam i manje cu kriviti sebe :)

3 hours ago, milos657 said:

@ruzza @Dek

Skupio hrabrost, otisao uradio  testove i kroz razgovor me testirala doktorka. Ispostavilo se da sam "klasican primer ADHD" .
Sad jedini problem je sto mi je rekla da na nasem trizistu jedini lek koji ima je Concerta, a on je registrovan za terapiju dece i adolescenata od 6-18god pa zbog legalnih problema ne sme da mi izda recept ( 22 god imam ) , jer nisam poceo sa terapijom kao mladji, u tom slucaju bi bilo moguce da se mozda nastavi u odraslo doba. Rekla je da je tako kod nas u regionu jer se do skoro mislilo da adhd prestaje u odraslom dobu, pa zato da bi sprecili zloupotrebu( jer su  ti lekovi stimulansi, pa na ljude sa normalnom hemijom mozga reaguju kao spid, a na ljude sa adhd samo im podizu tu istu hemiju na nivo prosecne osobe )pa su zato stavili gornji limit za izdavanje leka 18god.

Medjutim novija istrazivanja su dokazala da se samo smanjuje fizicka hiperaktivnost kako postajemo stariji i zreliji dok ta "mentalna" nemogucnost fokusa, vrlo lako skretanje paznje, lose planiranje i osecaj za vreme, kao i impulsivno ponasanje koje je posledica ovoga ostaje....

Vrlo prijatno iskustvo iako sam razocaran ovime jer mi stvarno predstavlja veliku prepreku kada je potrebno koncentrisati se na suvoparno gradivno nasih fakulteta, i zbog toga veoma uticalo na moje samopouzdanje ... ali mi je dala razne savete i pomoc oko prirodne suplementacije i da ce se raspitati kakva je situacija u hrvatskoj da tu mozda postoji jos neki lek koji moze biti alternativa .
Pozdrav i hvala na savetu pomoglo mi je da prelomim i odem, ako nista drugo barem sam razcistio sa sobom i znam na cemu sam i manje cu kriviti sebe :)

I dakle nemoze tebi ritalin tj kako se jos zove, Concerta, jer je to za malu decu... Dakle, zemljo otvori se...

Zao mi je sto nece da ti daju tu terapiju, ali makar eto znas sad, da budes u miru sa sobom, samo hrabro... Mada, toliko je bezobrazno i vredja bazicvnu inteligenciju, da moze da se daje maloj deci sa nesazrelim CNSom, a nemoze tebi sa 22 godine... Ovaj svet je stvarno... Nemam reci...

11 hours ago, milos657 said:

@ruzza @Dek

Video si da nista nije strasno ;). Meni je ovo za neverovati! Nasi kada misle i jos u kombinaciji sa regionom katastrofalan zakljucak je neminovan! 

Sta te je posavetovala? Jel imas neku alternativu?

Procitaj ovo: https://nootropicsexpert.com/best-nootropics-for-adhd-add/

Pa ako budes imao neka pitanja oko Nootropic-a idi na ovu temu: http://www.depresija.org/forum/topic/16736-nootropics/#comments

Samo sto je tema zamrla. Dosta ljudi koji su komentarisali vezano za Nootropic-e ili vise ne dolaze ili im nije interesatno. A i fali dosta postova, ne znam zasto je pobrisano mada bar ima. Ne znam ni jedan vise forum da se negde spominju Nootropici, a kozumiraju ih ljudi.

Edited by Dek

@Dek Savetovala mi je odredjene suplemente koji su veoma korisni ljudima sa ADHD jer smo u tome deficitni kao npr Omega 3 , Zink , Lecitin , Tyrosin . Takodje da se izbace prosti seceri iz ishrane i smanje ugljeni hidrati.
Sto se tice alternativa jedino "ispod zita" da se snadjem ako neko zeli da mi izda, i da joj je stvarno bezveze jer ne sme.
Slozila se apsolutno kada sam napomenuo isto sto i @ruzza kako je logicnije da deca dok su mala i nemaju da kazemo puno "bitnih stvari" i jos uvek im se razvija mozak , da tada uce odredjene bihevioralne terapije i kako da se snalaze bez lekova kao sto sam ja, a posle kada odu na fax ili zahtevan posao da mogu da koriste taj lek kada je neophodno. Jer logicno ako se naviknes svaki dan da uzimas to godinama , mogu zamisliti u kakvom bi bio haosu da ti jednog dana samo kazu nema vise... kao sto je sada slucaj .
Za nootropike sam cuo i experimentisao sam sa par ali sada cu definitivno da poradim da se edukujem oko njih jer mi drugo ne preostaje, pa barem koliko toliko da pomognu :)

4 hours ago, milos657 said:

@Dek Savetovala mi je odredjene suplemente koji su veoma korisni ljudima sa ADHD jer smo u tome deficitni kao npr Omega 3 , Zink , Lecitin , Tyrosin . Takodje da se izbace prosti seceri iz ishrane @ruzza

Dobar savet je da uzimas Omega 3, pa i maslinovo ulje, vitamine B, proizvode sa triptofanom kao sto su mleko, sirevi, Tofu sir od soje, soja... pa onda sto manje secera a sto vise dobrih masti, pa sve ono: sport, aktivnosti, sunce, barem 2 litra vode dnevno... onda Vitamin D3, to sad skoro da svima treba (zbog loseg lvaliteta hrane) i vitamin C...

Komplex B vitamina je jako vazan... ali najbolja bi bila psihoterapija. Mada, ako ti ne pomaze, nema veze... svaki covek je prica za sebe, i ti treba da nadjes neki nacin kako da zivis a da tebi bude lakse, jer najbolje ces ti sam znati sta ti prija...

Ne daj se! Samo  napred!

Miloše, opisao si moj problem. Sa 37 mi je koncentracija gora nego ikad u životu, zaboravljam apsolutne gluposti, a multitasking mi već neko vreme ne ide. Istovremeno sam koliko-toliko naučila da budem mirna, da ne pričam u sred tuđeg razgovora itd.

Dakle, prepušteni smo sami sebi...divno.

Meni se i pažnja i pričljivost smanjila od kada ne pjem liriku. Tj pažnja je bolja a manje pričam.