Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
Primal Pain

Bipolarom obojen svet f31.7

18 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

ufff plus faze tj manicne nisu uvek totalna ekstaza, tu su i razne prisilne misli,paranoja, kako moj dr kaze "sumanute ideje", histerija...

A najzanimljivija je ona *srećan sam al i dalje imam suicidalne ideje* xDDD

kaze mi muz da sam juce pricala nesto nepovezano, znam da smo pricali i da sam samo odjednom cula kako mi kaze "sta pricas ti, molim?" i ja kao "sta?".. posle mi je rekao da sam spominjala neku sumu i da trazim nesto, ne znam sad ni ja sta... boze kako je moguce da se ne secam sta sam pricala????

Ne stidim se (iako nemam tu dg jos uvek, jer dr smatra da nismo dovoljno dugo u kontaktu da mi mi dao tu dijagnozu, mada pijem lekove za to), cak sam i nekim ljudima rekla da imam to i objasnila sta je i rekla npr "jel se secas kako sam pre bila energicna, vesela..?, e pa posle toga sam upala u depresiju i zavrsila u bolnici", a bolnicu pomenem malom krugu ljudi koji znaju da sam bila u njoj)

Koliko tvoj lekar smatra da treba cekati dok ne bude izvesno da je u pitanju bipolar? Moja dr je isto smatrala da treba docekati neko vreme, a vidim da se u USA nekad mnogo brze dijagnostifikuje. No, takodje vidim i da nekil ljudi godinama lece drugu bolest a zapravo imaju bipolar.

I sta cini razliku ako vec pijes tu terapiju?

Nemam pojma ni koliko lekar smatra da treba cekati, a i ne znam sta cini razliku. Pijem tu terapiju i odgovara mi, znaci da je to to, ali eto, po nekom njegovom principu nismo dovoljno dugo u kontaktu i on smatra da je jako tesko to uspeti dijagnostifikovati.

Pa uvek ima mogucnost disordines thymici alles...dijagnoza nije vazna nego da se neutralisu simptomi koji nekoga muce i poboljsa funkcionalnost.

meni su dali bili dg f31 pa onda f31,7 i sa rispoleptop uopste nemam simptome

sada sam na 2 mg rispolepta i ok mi je donekle ali kad sam na 4 mg euforicna sam :D

Kako se vi borite sa f31.7? (afektivni bipolar u remisiji).

Ili inace sa manicnom depresijom? Kako na vas deluju stabilizatori raspolozenja?

Ja trenutno pijem Efftil, Sizap (Treana, Zalasta su drugi nazivi) i Solaban.

Duhovnoscu, fizickom aktivnoscu, psihoterapijom se trudite da odagnate simptome?

Rad je svuda preporucen kao glavna terapija. U Srbiji se forsira radna terapija na odeljenju psihijatrije.

Koja je granica izmedju potrebe da vas drugi sazaljevaju i zelje da se svetu predstavite kao zdravi?

Da li ste bili hospitalizovani zbog bilo koje f31 dijagnoze?

Zelela bih da pomocu ove teme pokazem da nismo sami. Da ovaj svet nije okrutno mesto za psihicki obolele. Ima nas jos.

Prvo mi je bila data dijagnoza f 31.7, ali sam imala joÅ¡ jednu psihotiÄnu epizodu, tako da mi je trenutna dijagnoza f 31. Obzirom da sam nakon prve hospitalizacije nakon prve epizode prestala da uzimam bilo kakve lekove, moram da priznam da trenutna terapija ok deluje na mene i osećam se bolje (eftil + olanzepam). Na neka pitanja koja si postavila dalje ne znam Å¡ta bih rekla, treba mi malo vremena da utvrdim. Bila sam hospitalizovana jednom u inostranstvu i jednom u Srbiji. Samo mi je cilj da viÅ¡e nikada ne budem hospitalizovana i da Å¡to pre naÄ‘em posao.

Nego neÅ¡to drugo me muÄi, a to je granica izmeÄ‘u bipolarne psihoze i graniÄnog poremećaja liÄnosti. Može li to neko da mi objasni?

Probaću ja, ali ovo je maksimalno laiÄki i formulisano kao da idem u peti osnovne :rolleyes:

Bipolar nastaje iz nekih bioloÅ¡kih razloga na koje ne utiÄeÅ¡ ti nužno i afektivna nestabilnost ne nastaje kao reakcija na okolinu. Ako si depresivna, nećeÅ¡ se oraspoložiti jer ti se desilo neÅ¡to lepo, ili bar ne previÅ¡e. Ako si maniÄna, nećeÅ¡ se "spustiti na zemlju" posle jednog umirujućeg razgovora. S druge strane, poremećaj liÄnosti je hroniÄna maldaptacija, neÅ¡to Å¡to ti je u karakteru viÅ¡e nego u biologiji (uh samu sebe biÄujem za ovu rogobatnu formulaciju, ali dobro). Promene raspoloženja kod gpl nastaju kao reakcija na dogaÄ‘aje iz okoline. Te reakcije jesu Äesto prenaglaÅ¡ene, ali kljuÄno je da je postojao neki jasno uoÄljiv okidaÄ, dok se kod depr/maniÄnih epizoda ne deÅ¡ava to.

TakoÄ‘e, depresivne i maniÄne epizode traju mnogo duže. Kod gpl se može u toku jednog dana viÅ¡e puta obići ciklus od ponora do raja.

Protiv bipolarnog poremećaja se može efikasno boriti lekovima, dok je kod pl mnogo bitnija psihoterapija, jer treba da se menja karakter, a ne biologija.

Probaću ja, ali ovo je maksimalno laiÄki i formulisano kao da idem u peti osnovne :rolleyes:

Bipolar nastaje iz nekih bioloÅ¡kih razloga na koje ne utiÄeÅ¡ ti nužno i afektivna nestabilnost ne nastaje kao reakcija na okolinu. Ako si depresivna, nećeÅ¡ se oraspoložiti jer ti se desilo neÅ¡to lepo, ili bar ne previÅ¡e. Ako si maniÄna, nećeÅ¡ se "spustiti na zemlju" posle jednog umirujućeg razgovora. S druge strane, poremećaj liÄnosti je hroniÄna maldaptacija, neÅ¡to Å¡to ti je u karakteru viÅ¡e nego u biologiji (uh samu sebe biÄujem za ovu rogobatnu formulaciju, ali dobro). Promene raspoloženja kod gpl nastaju kao reakcija na dogaÄ‘aje iz okoline. Te reakcije jesu Äesto prenaglaÅ¡ene, ali kljuÄno je da je postojao neki jasno uoÄljiv okidaÄ, dok se kod depr/maniÄnih epizoda ne deÅ¡ava to.

TakoÄ‘e, depresivne i maniÄne epizode traju mnogo duže. Kod gpl se može u toku jednog dana viÅ¡e puta obići ciklus od ponora do raja.

Protiv bipolarnog poremećaja se može efikasno boriti lekovima, dok je kod pl mnogo bitnija psihoterapija, jer treba da se menja karakter, a ne biologija.

ovo je fenomenalno objasnjeno, ovakva je i moja teorija

Ne stidim se svoje bipolarne dijagnoze.Bolest kao bolest.Tu su lekovi da sve to kontrolišu.To me ne izdvaja previše od drugih ljudi ako postoje stvari koje mogu da drže sve to pod kontrolom.

Evo jednog objaÅ¡njenja po Äemu se bipolar razlikuje od borderlajna:

Uh, kako relatable, zapravo sam pustila koju suzu (lol), jako dobro opisuje i jedno i drugo i kad kaze da je kad imas oba ... haos. Smesno je, osecam njeno saosecanje iako je ne poznajem :D

Iz mog iskustva je maltene sve bas tako kako kaze.

Drago mi je sto sam ipak bolje nego sto sam bila.

ne znam vise gde da pisem

evo ja pucam, pucam po savovima

imam jedan probem, ako se to moze nazvai problemom

naime, ja sam perfekcionista.

kad se nesto vazno desava na poljima onoga cime se ja bavim dajem se do poslednjeg atoma snage, pri tome ne zanemarujem dete, a muz vrdi da sam uzasna kad sam pred neki nastup ili izlozbu jer me uhvati neko "stanje" kako on to opisuje...

ja sam danas od pola 10 do pola 2 vezbala jednu koreografiju (orijentalni/trbusni ples) koju izvodim sa koleginicom, nisam htela sama i imam pritisak sledece vrste koji mi ne da da spavam, a to je:

- hocemo li se uspeti uskladiti

-hoce li valjati sve to

i mesavina optimizma i pesimizma i nerazumevanja okoline jer ja kao preterujem i sad sam zvala drugaricu, naravno tema je ples sa fixnog na mob i muz mi popizdeo sto pricam sa njom, a videcu je za tipa dva sata, kao opsednuta sam. ja opet mislim da nisam.

nekad mislim da je svima najbolje da sam ja kuci, ko biljka i da sam polu-pokretna jer je onda navodno MIR.

Ja mislim da je dobro sto se trudis oko te koreografije, nema nista lepse od cimanja da nesto ispadne kako valja. E sad savrsenstvo je nemoguce postici, ali sta znam valjda nije lose kad covek tome tezi. Ja verujem da cete uspeti i da ce valjati sve to, jer toliki trud sigurno nije uzaludan. Naravno trema ostaje, ali katkad ona moze biti i pozitivna stvar. Samo napred i neodustaj!

ja nemam tremu, samo zelim da sve bude +++++ i onda se toliko dam u to da ne mogu da se zaustavim. tacno mi ne da da spavam lol

I tako se tema u kojoj je poslednji put postovano 2015. vrati među nove, jer je neko glasao.

U prevodu, vreme je da se ta opcija promeni. Sigurno nisam jedina koju zbunjuje!

I tako se tema u kojoj je poslednji put postovano 2015. vrati među nove, jer je neko glasao.

U prevodu, vreme je da se ta opcija promeni. Sigurno nisam jedina koju zbunjuje!

Mene je zbunilo prosle noci :D pomislila sam da je opet neka fora sa delom foruma ili porukama kojima nemam pristup zbog nedovoljnog broja poruka

Jel mozete da mi kazete nesto vise o dijagnozi F31.7 danas dobi tu dijagnozu pored F29