Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
lana3

Izbjegavajući poremećaj

Recommended Posts

Cao svima! Mislim da imam izbegavajuci poremecaj. Bila sam kod mnogih psihologa i psihjatara i izlecila agorafobiju i ocd. Medjutim i dalje sam cesto nervozna usamljena besna ne mogu da zaboravim neke stvari iz proslosti, provodim mnogo vremena u sanjarenju (procitala sam skoro da je to deo izbegavajuceg poremecaja, a do sad sam mislila da sam kreativna) . Trenutno pijem seroxat najmanju dozu, ali mozda bi mi vise odgovara zoloft koji sam ranije pila samo veca doza. Koji je po vama bolji za izbegavajuci? Cula sam da je on bolji za socijalne strahove sto je moj iako manji nego ranije, najveci problem. Zanima me i gde su najbolje grupne terapije. Hvala unapred!

Cao,

kao novajlija novajliji. :)

Verujem da ce se javiti i oni koji mogu da daju konkretne odgovore, jer sam ih i ja nekada pre dobijala. Nisam novajlija ni na forumu ni u problemima, ali dovoljno dugo nisam bila u tome da nemam nikakav konkretan savet. Samo sad ovde i procitala tvoj post. pozdrav

Cao svima! Mislim da imam izbegavajuci poremecaj. Bila sam kod mnogih psihologa i psihjatara i izlecila agorafobiju i ocd. Medjutim i dalje sam cesto nervozna usamljena besna ne mogu da zaboravim neke stvari iz proslosti, provodim mnogo vremena u sanjarenju (procitala sam skoro da je to deo izbegavajuceg poremecaja, a do sad sam mislila da sam kreativna) . Trenutno pijem seroxat najmanju dozu, ali mozda bi mi vise odgovara zoloft koji sam ranije pila samo veca doza. Koji je po vama bolji za izbegavajuci? Cula sam da je on bolji za socijalne strahove sto je moj iako manji nego ranije, najveci problem. Zanima me i gde su najbolje grupne terapije. Hvala unapred!

elicea je za sociofobiju ili cipralex isto je to...

ne postoji lijek za izbjegavajuci poremecaj licnosti

a vec je i upitno imas li ti opce tu dijagnozu

neka tvoj psihijatar odluci o tom, mi ti ionako nemozemo prepisivat tablete

a sta je uopste izbegavajuci poremecaj? ako ima na forumu samo dajte link. hvala

Na internetu ima dosta o njemu samo ukucaj avoidant personality disorder.

ne postoji lijek za izbjegavajuci poremecaj licnosti

a vec je i upitno imas li ti opce tu dijagnozu

Strumer ti je sve rekao, tablete su da ublaze simptome, ti se sam mijenjas.

Hvala, jasno mi je to. Konsultovacu se ponovo sa nekim psihjatrom ili psihologom.

provodim mnogo vremena u sanjarenju

Zato Å¡to te smiruje? OsjećaÅ¡ da moraÅ¡ to da radiÅ¡? Pitam zato Å¡to imam isti problem. Meni to djeluje kao kompulzija. Kompulzije na neki naÄin i jesu izbjegavanje tako da ne mora biti rijeÄ o poremećaju liÄnosti.

I jeste kompluzija, da, najvise zato sto me smiruje. Cesto fantazije aktivira muzika ili neki film. Tek sam skoro saznala da je to nesto sto se zove maladaptivno sanjarenje.

Muzika, film, miris, naslov u novinama :) sve sami trigeri. Sanjarim kad sam sama, s ljudima (odgovaram sa zakašnjenjem), na ulici (ne znam kako sam živa :D), u krevetu (žao mi zaspati). Valjda bježim od anksioznosti i depre.

Ne znam kako se rješava ovaj problem. Ja to radim od djetinjstva - bježim u svijet fantazije jer ne mogu podnijeti stres.

Koliko trpi tvoj stvarni život usljed ovoga?

Najvise imam problema sa ucenjem. I ja se cudim kako sam ziva vise puta su mogla da me pregaze kola. Takodje sanjarim jos kad sam bila mala. To je veoma lose jer kad se vratim u stvarni svet jos sam nesrecnija.

Izbegavajuci poremecaj licnosti ( F60.6 ) poznatiji i kao ansksiozni poremecaj licnosti je iz skupine C poremecaja licnosti i velika je kontroverza da li je IPL deo Socijalne fobije ili ne.Ono sto je sigurno je da je komorbidno stanje sa anksioznim ili OKP stanjem.Leci se kognitivnom-terapijom, ili izlaganjem ( tkz. Exposure tehnika ) i SSRI-ima.Kao sto rece sturmer,najbolja je psiho - terapija,a sto se tice tvog pitanja u vezi lekova , Seroxat ( paroxetine ),Zoloft ( sertraline ) ili Elicea ( Escitalopram) jesu lekovi iz skupine SSRI antidepresiva,tako da se posavetujes sa lekarom jer niko ovde ne moze da ti prepise neki medikament.Inace te stvari za koje kazes da te muce iz proslosti,mogu biti uzrok tvog problema.Pozdrav

Izbegavajuci poremecaj licnosti ( F60.6 ) poznatiji i kao ansksiozni poremecaj licnosti je iz skupine C poremecaja licnosti i velika je kontroverza da li je IPL deo Socijalne fobije ili ne.Ono sto je sigurno je da je komorbidno stanje sa anksioznim ili OKP stanjem.Leci se kognitivnom-terapijom, ili izlaganjem ( tkz. Exposure tehnika ) i SSRI-ima.Kao sto rece sturmer,najbolja je psiho - terapija,a sto se tice tvog pitanja u vezi lekova , Seroxat ( paroxetine ),Zoloft ( sertraline ) ili Elicea ( Escitalopram) jesu lekovi iz skupine SSRI antidepresiva,tako da se posavetujes sa lekarom jer niko ovde ne moze da ti prepise neki medikament.Inace te stvari za koje kazes da te muce iz proslosti,mogu biti uzrok tvog problema.Pozdrav

Hvala, imam vec neke psihoterapeute u vidu, ali jedna od njih mi je rekla da je bolje da idem na grupnu, pa cu probati da nadjem neku koja mi odgovara.

Ja znam za grupne terapije na VMA, Äini mi se 600din koÅ¡ta jedan dolazak, nisam sigurna ko sve može da ide, al kad se plaća verovatno može bilo ko, KBT Äini mi se da rade, ja sam bila nekoliko puta i ok su, mada ne znam Å¡ta ti tražiÅ¡. Mana je meni bar bila jer meni je trebalo puno razgovora a iÅ¡la sam samo na grupnu bez dodatnih razgovora sa psihologom pa u grupi i nisam mogla toliko priÄati o svom problemu jer nas je bilo puno (6-10) pa nisam uvek stizala na red. Ali dosta se nauÄi o tehnikama razreÅ¡avanja problema. Nije loÅ¡e.

Jedna od važnijih stvari je bila da nauÄimo da prepoznamo kognitivne distorzije u svojim mislima, onda asertivne tehnike, destruktivne oblike komunikacije, faze eskalacije sukoba... Sve u svemu dosta se nauÄi, ja sam bila samo kod njih tako da ne mogu da uporedim sa drugima. Sve u svemu, ako ne naÄ‘eÅ¡ niÅ¡ta drugo svakako poseti njih.

Ustvari, jako su dobri, nego ja uvek uporeÄ‘ujem sa onim Å¡to bi bilo teoretski idealno pa zato rekoh nije loÅ¡e. Vidi, raspitaj se, ja sam bila samo kod njih pa ne mogu da pravim paralele, al eto ti pohvala za njihovu terapiju, svakako ćeÅ¡ dosta dosta nauÄiti.

mislim da imam ovaj poremećaj, toliko se pronalazim u svemu, mada mi nije takva dijagnoza. Ima li još ko sa ovim poremećajem?

Ja. Otkrio pre neki dan zahvaljujuci Internetu. zato nikad nisam mogao da se uklopim u dijagnozu socijalnog fobika...

i ja sam gledala na internetu i baÅ¡ mi se Äini kao da to imam, mada nisam sigurna, koje simptome ti imaÅ¡?

Prema onome sto pise na internetu, ja imam i histeroicni i narcisticki i izbegavajuci i sizofreni poremecaj licnosti i.... tako dalje, postavila sam sebi dijagnozu i manije i psihoze i depresije, pri tom imam gangrenu sestice, znam sigurno iako ne boli da je gangrena, i upalu slezine.... Ma da ne smaram i ne nabrajam, postavila sam sebi ukupno 847 sifara ili dijagnoza i sve to zahvaljujuci blagodetima interneta. Ziveo net, ponajvise google!!!!!!!!!! Ziveo! Ole....................

i ja sam gledala na internetu i baÅ¡ mi se Äini kao da to imam, mada nisam sigurna, koje simptome ti imaÅ¡?

Pa od prilike sve ono sto moze da se procita na netu. Nekad sam jako puno znao da fantaziram uz muziku, gotovo po ceo dan. To je kao neka vrsta stita karakteristicna za tu vrstu poremecaja. Tesko mi je da se javim recimo na telefon, da izadjem do prodavnice, da se prosetam pored Save... Prvo sam to pripisivao lenjosti, pa socijalnoj anksioznosti, ali izgleda da nije ni jedno ni drugo.

Evo neke stranice koje sam ja bookmarkovao:

http://psychcentral....order-symptoms/

http://www.socialanx...and-avpd-94565/ (DRUGI post)

http://www.mentalhel...pe=doc&id=10284

http://psihoterapijs...ra-perspektiva/ (na SRPSKOM)

U principu dijagnoze su tu da bismo znali kako da se leÄimo od onoga Å¡to nas muÄi. Nije toliko važno da li na papiru piÅ¡e ovaj ili onaj F, važno je kakva je terapija.

Te ako mislite stvarno da imate avpd, pravac psihoterapija ako vam je dostupna.

Sad jebiga, ja sam laik ali bih oÄekivala da se zajedniÄki simptomi avpd i soc. anks. recimo mogu na isti naÄin reÅ¡avati.

TakoÄ‘e mislim da razumem i poriv za samodijagnostifikovanjem - kad vam je dugo loÅ¡e i neshvaćeni ste Äak i od strane svojih lekara, pitate se koji vam je kurac, etc, etc, pa se naÄ‘ete u neÄemu i - aha! to je to, kad bi samo i moj lekar znao, ja bih bio zdrav/a...

Ali Matilda je ipak u pravu, postoje stvari koje lekari (dobri) mogu da vide a mi ne, i za Å¡ta net nije dovoljan.

Ja nemam inaÄe te tendencije, naprotiv, ja svoje simptome umanjujem (kad sam prvi put Äula za dijagnozu graniÄnog u poliklinici - bila sam u fazonu 'ma daaaaj nemam ja to!'). Ali mislim da mogu da skapiram vaÅ¡e pobude- SAMO, oprez.

Ma ja sam skroz ozbiljna, ja se stvarno pronalazim u ova cetiri navedena poremecaja licnosti, da ne pricam o maniji za koju niko osim mene ne zna. Ja se zapravo sprdam sama sa sobom, cesto mislim kad bi bila hospitalizovana duze od godinu da bi mi nakacili i vise od ovoga.

Ali, takodje mislim da dijagnoza nije vazna. Meni su eto dali polu dijagnou depresije, a polu psihoze, na stranu sve ono u cemu sam se jos pronasla. Vazno je da je problem, uzrok moje boljke jedan jedini, i manifestovao se kao psihoza i kao depra, a i kao manija, mada sam to sama zakljucila. Znaci, uzrok je isti, osvescena sam i radim na tome da ga eliminisem.

A sto se tice terapije, sve psihicke bolesti, koje god da su, se lece istim Ap, istim Ad, istim stabilizatorima, nema onog, za poremecaj licnosti jedan anksiolitik, a za anksiozne drugi, isti su. Tako da, Harnemo, mozda ti mislis da ti nisu pogodili dijagnozu, ali sasvim je moguce da su ti pogodili terapiju.

Trenutno sam cinicno i ironicno nastrojena prema samoj sebi, nemojte licno shvatati onaj moj post gore, jer je upucen meni. Stvarno imam trip da postavljam sebi dijagnoze, jbg i to je deo mog stanja, no hard fillings.