Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
lana3

Izbjegavajući poremećaj

Recommended Posts

Ja nemam baÅ¡ obiÄaj da postavljam sebi neke dijagnoze, ali razlog zaÅ¡to mislim da je moj psihijatar neÅ¡to izostavio je Å¡to mi je dijagnoza samo depresija, Å¡to je smjeÅ¡no ja naprosto bježim od ljudi, neugodno mi je u svakoj socijalnoj situaciji pa makar to bio samo prolazak pored stranca, ljudi u depresiji nemaju takve probleme, oÄito da je joÅ¡ neÅ¡to u pitanju. Iako imam potrebu za druženjem svaki put kad mislim da se neću svidjeti toj osobi ili da se ona meni neće svidjeti povlaÄim se, mrzim ići gdje ima puno ljudi, osjetljiva sam, bojim se kritike, a ovo Å¡to piÅ¡e o maÅ¡tanju to mi je bila glavna aktivnost cijeloga života.

Ja nemam baÅ¡ obiÄaj da postavljam sebi neke dijagnoze, ali razlog zaÅ¡to mislim da je moj psihijatar neÅ¡to izostavio je Å¡to mi je dijagnoza samo depresija, Å¡to je smjeÅ¡no ja naprosto bježim od ljudi, neugodno mi je u svakoj socijalnoj situaciji pa makar to bio samo prolazak pored stranca, ljudi u depresiji nemaju takve probleme, oÄito da je joÅ¡ neÅ¡to u pitanju. Iako imam potrebu za druženjem svaki put kad mislim da se neću svidjeti toj osobi ili da se ona meni neće svidjeti povlaÄim se, mrzim ići gdje ima puno ljudi, osjetljiva sam, bojim se kritike, a ovo Å¡to piÅ¡e o maÅ¡tanju to mi je bila glavna aktivnost cijeloga života.

Po mom misljenju, glavna osobina ovog tipa licnosti je preterana osetljivost na kritiku i vrlo izrazena samo-kriticnost. S obzrimo da mali zivotni nesupesi tako bole, logicno je da se osoba povlaci. Stoga, ne samo da takva licnost izbegava drustvo vec generalno izbegava zivot. Procitaj ove sajtove koje sam preporucio, tu pise dosta o tome.

Ne znam da li to vazi za tebe ali ja sam recimo osoba koja uvek negde kasni. Sad ne znam da li se to 100% moze pripisati poremecaju ali verujem da ima veze. Takodje prokrastiniram level 10. Lose stvari iz proslosti, koje su realno nebitne, vrtim u glavi u nedogled jer me i dalje bole...

Znaš kako, možda on prosto nije procenio da je to patološki problem.

Recimo moja dr kaže da ja imam neku opsesivnu crtu, opsesivne sklonosti, ili kako god, ali je kod mene to dovoljno slabo da se ne tretira kao patologija.

Ja iz tvojih postova stiÄem utisak da imaÅ¡ neki problem s ljudima svakako, ali mislim da mi laici teÅ¡ko možemo razluÄiti te neke nijanse. Da li je socijalna anksioznost, da li je avpd, da li je nisko samopouzdanje, da li je samo povećana izbirljivost kad su ljudi u pitanju.

harnemo je pomenuo primer telefona- meni je eto telefon baÅ¡ noćna mora. Ranije sam proživljavala neke blaže napade panike svaki put kad bi me zvao neki nepoznat broj. Ili ono, obaviti neki razgovor telefonom... tri dana bih se spremala psihiÄki za to. A inaÄe mislim da su moji kontakti s ljudima uživo, komunikacija, druženje, etc van ikakve patologije. I sad neko ko bi me video uz telefon bi bio u fazonu da sam ozbiljan sluÄaj, a ko bi me video kako komuniciram s ljudima u pabu bi bio u fazonu da nemam problem.

S druge strane recimo graniÄni poremećaj koji ja imam mnogi povezuju sa posesivnošću, preteranom zavisnošću od partnera i sl. A ja ne da nisam bila posesivna nego se moj bivÅ¡i par puta pobunio Å¡to ga ne smaram.

InaÄe i ja kasnim, odlažem probleme, s osetljivošću na kritiku sam se borila godinama dok se nisam konaÄno i izborila. Ali nemam avpd. Nije mi cilj da umanjim vaÅ¡e probleme, samo hoću da kažem kako je lako pronaći se u mnogim simptomima neÄega.

Ja sam u poliklinici radila neke testove za dijagnostifikovanje poremećaja liÄnosti... Da li imate vi mogućnost da negde radite te testove?

U krajnjem sluÄaju, mislim da vam oboma ne bi Å¡kodila neka kognitivno-bihejvioralna terapija, koji god da je naziv boljke.

Ja rijetko kasnim, kad kasnim to je zbog drugih okolnosti, npr. bus mi kasni i sl. rijetko kad da je mojom krivicom. Pa izbjegavajući druÅ¡tvo izbjegava se i život, mislim rijetko možeÅ¡ na neÅ¡to otići, a da ne sretneÅ¡ ljude, ja bi se bavila neÄim ali mi je opet nezgodno zbog ljudi, samo kod mene je sluÄaj da kad se sprijateljim s nekim Å¡to se rijetko deÅ¡ava, da mi je onda lakÅ¡e ići negdje. Recimo na fakultetu kad sam imala prijatelje bilo mi je lako ići na predavanja, a na drugom fakultetu kad nisam imala izbjegavala sam ići i na testove osim kad baÅ¡ moram. ÄŒitala sam sa tih sajtova ne znam iskreno da li se uklapam u sve ovo samo znam da imam neki problem s ljudima.

Moj problem s ljudima ako nije patoloÅ¡ki onda ne znam kako izgleda patoloÅ¡ki problem :D, sprjeÄava me da živim, jer se ne mogu zaposliti zbog ljudi, taj strah od razgovora preko telefona vrlo mi je poznat, nekad mi bude neugodno nazvati vlastitu mamu, izbjegavam odlaziti na sva mjesta gde ima puno ljudi ako sam sama, s nekim mogu. Kad sam sama onda baÅ¡ volim da budem doslovno sama, mrzim biti sama meÄ‘u drugim ljudima. Nemam priliku da radim te testove. IÅ¡la sam na KBT, nije pogodila srž moga problema pa ni sama terapija nije bila uspjeÅ¡na. Ali vrlo vjerojatno idem u Mostar sljedeće godine pa potražim nekog ozbiljnijeg psihologa ili psihijatra.

A koliko si dr-u priÄala o tome? Ono Å¡to htedoh reći jeste da je moguće da on nije uvideo dokle to sve ide i skapirao da je problem u tolikoj meri.

Govorila sam koliko sam mogla sa njim se Äovjek mora otimati za rijeÄ. On mene nije ni pitao koje simptome imam nego mi stavljao rijeÄ u usta, a zna da izbjegavam ljude on misli da je to problem depresije tj. da nemam želju da se družim, a to nije tako imam želju samo me prati taj strah i neugoda, neÅ¡to me sprjeÄava da budem s ljudima loÅ¡a iskustva valjda ne znam.

Čudi me da se malo više ne piše na ovoj temi... :huh2:

"Guglajući" preko Interneta,na jednom sajtu sam pronaÅ¡la dosta detaljan i razraÄ‘en opis izbegavajućeg poremećaja liÄnosti (ili,kako sam joÅ¡ videla da se negde drugaÄije kaže-"inhibiranog poremećaja liÄnosti").U pitanju je,ako sam to dobro razumela,opis ovog poremećaja prema DSM-V sistemu (iz 2012.godine).

APD (Izbegavajući poremećaj liÄnosti / Inhibirana liÄnost / Anksiozni poremećaj liÄnosti) F60.6

A. Prisutni su upadljivi poremećaji u funkcionisanju liÄnosti:

1. Prisutni su poremećaji u funkcionisanju same liÄnosti:

a) Identitet. Postoji nisko samopouzdanje,koje je udruženo sa doživljavanjem sebe kao socijalno neadekvatnog i nedoraslog.Sopstvena liÄnost se doživljava kao nedovoljno vredna pažnje drugih ljudi,i kao inferiorna u odnosu na druge.Stalno je prisutno izuzetno preterano osećanje velikog stida,kao i neadekvatnosti.

b) PonaÅ¡anje. Nerealni standardi u pogledu vlastitog ponaÅ¡anja udruženi su sa velikom odbojnošću prema tome da se osoba truda da ostvaruje bilo kakve ciljeve u životu;da preuzima bilo kakve liÄne rizike,kao i da se angažuje u bilo kakvim novim aktivnostima koje bi ukljuÄivale komunikaciju sa drugim ljudima.

2. Prisutni su poremećaji u funkcionisanju u sferi međuljudskih odnosa:

a) Empatija. Osoba je izrazito preokupirana mogućnošću da doživi bilo kakvu kritiku ili odbacivanje od strane drugih,i na to je veoma osetljiva.To je udruženo sa iskrivljenim doživljavanjem naÄina na koji ga vide drugi,Å¡to znaÄi da je u njegovoj glavi slika koju drugi imaju o njemu gotovo uvek-negativna.

b) Intimnost. Osoba oseća odbojnost da stupa u bilo kakvu komunikaciju sa ljudima,osim u sluÄajevima ako je potpuno uverena (tj.ako je "zagarantovano") da će ti ljudi misliti pozitivno o njoj.Å to se tiÄe odnosa sa suprotnim polom,ovakvim odnosima uvek "upravlja" veliki strah osobe da će biti ponižena ili ismejana od strane partnera,Å¡to na kraju Äesto dovodi do neke vrste neravnopravnog odnosa u vezi.

B. Prisutne su brojne patoloÅ¡ke crte liÄnosti,i to u sledećim domenima:

1. Težnja ka izolaciji od ljudi,koju karakterišu:

a) PovuÄenost. Osoba ne izražava otvoreno svoje misli u socijalnim situacijama.Sklona je da izbegava socijalne kontakte i druÅ¡tvene aktivnosti.Kada ipak do socijalnih kontakata doÄ‘e,u njima postoji nedostatak inicijative.

b) Izbegavanje bliskosti. Osoba izbegava ulazak u bilo kakve bliske ili romantiÄne veze,vezanost sa drugim ljudima,kao i ulazak u intimne odnose koji su seksualne prirode.

c) Anhedonia. Kada su u pitanju životna iskustva,postoji smanjeni kapacitet da se u njima uživa,kao i smanjena energija za angažovanje u životnim aktivnostima. Postoji smanjeni kapacitet da osoba oseti zadovoljstvo u neÄemu,ili da se zainteresuje za bilo Å¡ta.

2. Prisustvo negativnih emocija,koje karakteriše:

a) Anksioznost. ÄŒesto je prisutno intenzivno osećanje nervoze,napetosti,ponekad Äak i panike-a sve to najÄešće kao reakcija na socijalne situacije. Postoji strah od negativnih posledica ranijih loÅ¡ih iskustava,kao i od mogućnosti doživljavanja negativnih iskustava u budućnosti.Osoba je prestraÅ¡ena i ugrožena svaki put kad se pojavi nesigurnost bilo kakve prirode.Postoji izraziti strah da se osoba pred nekim ne osramoti.

Postoje još 3 dodatna uslova za APD:

C. Poremećaji u funkcionisanju liÄnosti i u crtama liÄnosti su relativno stabilni sa proticajem vremena,i relativno konzistentni (nepromenjivi) u razliÄitim situacijama.

D. Poremećaji u funkcionisanju liÄnosti i u crtama liÄnosti se ne mogu pripisati trenutnoj fazi razvoja u kojoj se pojedinac nalazi,kao ni normama koje nameće socio-kulturno okruženje.

E. Poremećaji u funkcionisanju liÄnosti i u crtama liÄnosti nisu nastali usled posledica upotrebe psihoaktivnih supstanci (npr. upotreba droge ili medikamenata),niti su prouzrokovani nekim trenutnim medicinskim stanjem (npr. trauma).

_____________________________________________________________________________________

(Ako nekog to interesuje,evo i web-stranice gde sam ovo "izguglala"; tu su navedeni DSM-V kriterijumi za ovaj,ali i za neke druge poremećaje liÄnosti:

http://www.psi.uba.a...aterial/dsm.pdf ).

Vidis da se o poremecajima licnosti iz A klastera i ne pise, mozda je zato jer su A i C su manje zastupljeni od B, takodje manje bi i pisali o tome, pogotovo ia A pre bi posecivali neki forum natprirodnih pojava.

Kao i drugi poremecaji licnosti razlozi nisu razjasnjeni, misli se da su kombinacija, genetskih, hemijskih, psiholoskih, socioloskih i sl, tako da se ne moze "oboleti" neke niti se od uvek provlace, dijagnoza poremecaj licnosti se moze dobiti tek od punoletstva.

U dsm-5 ima oko 6 str o ovome, ali je sve onako uopsteno po stavkama, kontam da ni psihijatru nije puno od pomoci, ako nije imao slucaj ranije, mislim da je najbolje za ocenu saradnja psihijatra i psihologa. Meni je psihoterapeutkinja rekla da da imam izbegavajuci, ne nesto jak i ako ja misli mmoze li biti gore od ovoga haha.

Statsisticki, u nesto kasnijem dobu se smanjuju problemi u poredjenju sa onima iz B. Izbegavajuci moze da dovede do sizofrenije i gotovo ga uvek prate opsesivno-kompulsivne misli ili radnje, to je podatak sa jednog domaceg sajta.

Nesto najsire o tome sam nasao na dva srpska sajta, pisano onako razumljivije kao nekako u saradnji osobe i psihologa. Jedan od ta dva teksta je blog i tu su ljudi sa izbegavajucim nekako opisani kao zle podmukle zmije koje bi ujele izla ledja, ja nemam bas takvu predstavu, mozda je to pisano na da se privuku pacienti haha. Kao i za sve druge stvari (sem u vezi leba i rakije) na srpskom nema puno, vise ima na engleskom.

Ovaj poremecaj je veliki problem u partnerskim vezama i velik deo njega se racuna u tome i ako gde god sam citao ne obraca se puno paznje na to, na jednom isto domacem sajtu je bila kao neka podela od par tipova ovog poremecaja u ljubavi, sve ove sjatove sam dosta ranije citao pa nisam sad trazio linkove, cini mi se da sam kucanjem nekih osnovnih reci za ovo, lako naisao na njih.

Velika i nerealna, nejasna preosetljivost u komunikaciji je karakteristika ovoga, tolika da je ljude sramota pricati o tome. Prisutna je velika rigidnost, koja i nije teska za odrzavanje jer je u ugalvnom glavi, iz kombinacije da nas drustveni zivot je nikakav.

Izbegavajuci nema tako jaka stanja kao npr granicni, pa veliki deo ljudi se i ne obraca psiholozima, cesto se ode kad bas zagusti, kad pukne veza, posao ili sl, ako uopste osoba dodje do tih stvari u ovako "lepom" drustvu. Niko sam sebi ne moze i ne ume odrediti da ima bilo koju dijagnozu, isto npr. meni kad je tek posle dosta poodmakle terapije receno da ima to, nista nisma imao puno od tog saznjanja, bilo je bitnije sto sam u jednom trenutko skontao da trebam pomoc strucnjaka.

Jedno vreme sam dsota citao o ovome pa znam da sam znao jos stvari al ne secam se sad. Ja na savom putu u ovome nisam bas nesto napredovao, skontao sam neke stvari ali kao da idem po starom.

Nemam dijagnostikovan izbegavajuci poremecaj licnosti, ali se pronalazim u dosta stavki koje je navela archaic_tiger. Mada, ja sam mislio da je to sto ja imam neka vrsta socijalne fobije. Ali kao sto neko rece ne treba sebi postavljati dijagnoze preko interneta.

pa kao poremecaj licnosti siri je od socijalne fobije, a moze se reci da u sebi sadrzi nju, tako mislim da bi mnogi koji imanju nesto od ta dva, citanjem se prepoznali u oba, kao i i u anksioznosti koja je vezane za izbegavajuci (tako se i zvao) a ima je i u soc. fobiji

Ne znam ja. Ja se vežem za jednu osobu ostalo izbegavam baš kao što je opisano.

Zbog ekstremnih promena raspoloženja soc. fobija mi je u periodima depresije. U UP fazama nema nijednog straha.

NauÄio sam da izbjegavam sebi davati dijagnoze, ali ovo brat-bratu imam. Iz teksta koji je kopirala Archaic svaku karakteristiku imam, i to u većoj mjeri. BaÅ¡ sam nedavno naiÅ¡ao na poduži tekst o ovom poremećaju ali sad ne mogu pronaći.

Velika i nerealna, nejasna preosetljivost u komunikaciji je karakteristika ovoga, tolika da je ljude sramota pricati o tome. Prisutna je velika rigidnost, koja i nije teska za odrzavanje jer je u ugalvnom glavi, iz kombinacije da nas drustveni zivot je nikakav.

Izbegavajuci nema tako jaka stanja kao npr granicni, pa veliki deo ljudi se i ne obraca psiholozima, cesto se ode kad bas zagusti, kad pukne veza, posao ili sl, ako uopste osoba dodje do tih stvari u ovako "lepom" drustvu. Niko sam sebi ne moze i ne ume odrediti da ima bilo koju dijagnozu, isto npr. meni kad je tek posle dosta poodmakle terapije receno da ima to, nista nisma imao puno od tog saznjanja, bilo je bitnije sto sam u jednom trenutko skontao da trebam pomoc strucnjaka.

Ovo svakako jeste veoma otežavajuća okolnost.Naime,ovde teÅ¡ko da ima bilo kakvih "ekstremnih situacija" koje bi za osobu mogle da predstavljaju preko potrebni "wake-up call"-u smislu da osoba konaÄno otvoreno kaže sebi:"DoÅ¡lo je vreme! Ja zaista moram pod hitno da potražim pomoć za ovo"...Kod ovog poremećaja je to retko.Ovde nema tih nekih ekstremnih situacija-tipa da osoba nekog uvredi,povredi,da napravi neki žestoki haos ili dramu,ili da se socijalno izblamira...(Å taviÅ¡e,ovaj tip liÄnosti se praktiÄno nikad i neće socijalno izblamirati,iz prostog razloga Å¡to on,jednostavno-konstantno i sistematiÄno izbegava sve moguće situacije koje bi uopÅ¡te potencijalno i mogle da dovedu do toga).Dakle,takoreći jedini problem kod ovog poremećaja jeste unutraÅ¡nja,subjektivna patnja ovakve osobe.E sad,Å¡to se tiÄe te neke okoline-eh,pa sad okolina... :dry: Na njih ovaj poremećaj teÅ¡ko da će ikad uticati ili ih naterati da se zamisle o tome Å¡ta se to deÅ¡ava sa ovakvim Äovekom,i deÅ¡ava li se uopÅ¡te neÅ¡to-Å¡taviÅ¡e,mnogima će najÄešće i odgovarati da imaju ovakvu "nevidljivu" osobu u svom okruženju-to je neÅ¡to Å¡to ljudi vole...Vide da se taj neko ne nameće,ne ugrožava ih,vide da beži od svega...i njima-puna kapa.Tako da je osoba najÄešće,nažalost,popriliÄno (da ne kažem Äak i-potpuno) sama u ovom svom poremećaju (a sve to zahvaljujući Äinjenici da je APD po svojoj prirodi toliko "neprimetan" i neupadljiv poremećaj).

Prosto savršen post, savršenije nisi mogla opisati situaciju Archaic.

Samo me zanima..Otkud ti tako precizan uvid u ovaj poremećaj? Imaš ga i ti? (ako smijem na "ti")

Koja je tacno razlika izmedju socijalne fobije i izbegavajuceg?

Koja je tacno razlika izmedju socijalne fobije i izbegavajuceg?

Ja sam se isto pitao, ne znam da li sam uspeo dobro skontati, ali reci cu misljelje. Socialna fobija je slabija, manje smeta u zivotu, moze krece da traje, da se javi, nestane. Za sve poremecaje licnosti se misle da ih covek nosi od uvek, slozeniji su ralozi nastanka. Dosta su jace anksioznosti u izbegavajucem, dosta nerealnije, komplikovanije je mislelje o ljudima, o partnerima, dosta se vise misli o svemu tome i kad si sam, doata je teze prihvatanje obacivanja. Obicno su mu opsesivno-kompulsivne misli u satavu, moze biti izliva panike besa, moze se javljati crta zavisnog poremecaja licnosti jer je on isto iz C klastera.

Sve zavisi i kakva je osoba zapravo, neko je vise ili manje ekstrovert, introvert, srtidljiv, osecajan... neko sa jacim stanjima nece dobiti tu dijagnozu, neko sa sa slabijim mozda bi. Niko nikad sam sebi ne moze dati dijagnozu, ono sto nevalja nek popravlja pa ako ne ide napred, nek se nekom obrati uz srecu da naleti na strucne, ne previse zauzete, savesne psihologe.

Hvala na odgovoru :)Znaci,ustvari najveca razlika je sto izbegavajuci bas izbegava :D bilo kakve situacije gde mora doci u kontakt sa ljudima ..sve ostalo jeisto kao kod soc.fob.

Hvala na odgovoru :)Znaci,ustvari najveca razlika je sto izbegavajuci bas izbegava :D bilo kakve situacije gde mora doci u kontakt sa ljudima ..sve ostalo jeisto kao kod soc.fob.

pa ne moze se tako jednostavno reci, isto izbegava i soc. fobija i izbegavajuci, i u oba covek ipak zeli da nije sam, vise nego oni iz A grupe poremecaja, zeli ali nesto brani, taj mehanizam kod izbegavajuceg je slozeniji i nerealniji... u izbegavajucem si obicno mnogo dalje do nekog prirodnog odnosa, dalje od normalnog funkcionisanja, dublje u patologiji, vise se odrazlio na ceo zivot i treba vise svega da se popravi

nije u izbegavajucem "sve ostalo isto kao u soc.fob" kad je on siri, on je poremecaj licnosti i u ona se vidi u njemu produbljena

pa ne moze se tako jednostavno reci, isto izbegava i soc. fobija i izbegavajuci, i u oba covek ipak zeli da nije sam, vise nego oni iz A grupe poremecaja, zeli ali nesto brani, taj mehanizam kod izbegavajuceg je slozeniji i nerealniji... u izbegavajucem si obicno mnogo dalje do nekog prirodnog odnosa, dalje od normalnog funkcionisanja, dublje u patologiji, vise se odrazlio na ceo zivot i treba vise svega da se popravi

nije u izbegavajucem "sve ostalo isto kao u soc.fob" kad je on siri, on je poremecaj licnosti i u ona se vidi u njemu produbljena

Di si to nauÄio? :D

Onaj ko ima izbegavajuci mrzi sebe i misli da ga i ostali tako vide, omalovazavaju itd. i to traje ceo zivot. A tu je i opsesivnost.

Di si to nauÄio? :D

ma ja po ceo dan godinama razmisljam o psihologiji :D , citam sa neta, i sa foruma ucim, a verovatno imam taj poremecaj jer mi je terapeutkinja rekla

@preludijum, ne mora trajati ceo zivot to sto si napisala, ja npr manje mrzim sebe i vise postujem nego pre 5 god. i manje mislim da drugi stalo misle da nisam nizasta, jednino sto slabo sta preduzimam da sebi pobojsam zivot i imam neku samostalnost, egzistenciju sta vec...

kada covek radi na poremecajima licnosti mogu se smanjivatti u nekom dobu mozda od kasnih dvadesetih, za ibegavajuci pise da je obicno najdugotrajniji

ma ja po ceo dan godinama razmisljam o psihologiji :D/> , citam sa neta, i sa foruma ucim, a verovatno imam taj poremecaj jer mi je terapeutkinja rekla

@preludijum, ne mora trajati ceo zivot to sto si napisala, ja npr manje mrzim sebe i vise postujem nego pre 5 god. i manje mislim da drugi stalo misle da nisam nizasta, jednino sto slabo sta preduzimam da sebi pobojsam zivot i imam neku samostalnost, egzistenciju sta vec...

kada covek radi na poremecajima licnosti mogu se smanjivatti u nekom dobu mozda od kasnih dvadesetih, za ibegavajuci pise da je obicno najdugotrajniji

Al ovo Å¡to tinpriÄaÅ¡ je psihijatrija, ne psihologija.

Al greške se dešavaju. :D

Mani Äitanje toga, to je za klince.

Al ovo Å¡to tinpriÄaÅ¡ je psihijatrija, ne psihologija.

Al greške se dešavaju. :D

Mani Äitanje toga, to je za klince.

pa valjda je sve to povezano pogotovo kod poremecaja licnosti

pa dobro nije mi mnogo pomoglo to znanje, u kombinaciji sa terapijom i shvatanjem iz zivota, jasnije sagledavam neka stanja ako vec nema nekog veceg napretka, uvek je i na terapiji govoreno- vise radi konkretno sta treba, manje misli uci... sigurno da je tako

Evo, ko ima 4 od 7 stavki, ovo mu uništava život.

Ja svih 7 i to naveliko svih 7.