Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
lana3

Izbjegavajući poremećaj

Recommended Posts

Preslusah ovaj video i dosla sam do zakljucka kako sam ranije imala APD,a da toga nisam bila ni svesna...ranije sam bila prestravljena time sta ce drugi misliti o meni cak i dok hodam ulicom ulicom itd...i sad,ja sam mislila da jedino ja imam te tripove,nisam tada razmisljala da to moze biti neki poremecaj...sta ja radim sve ove godine? sebe sam stalno bukvalno gurala u situacije koje su me cinile da se osecam uzasno,i sad posle par godina,shvatim koliko sam napredovala...a kako sam to izgurala? tako sto sam odlucila da zauzmem stav ''ma boli me uvo sta drugi misle'' i malo po malo evo posle par godina naravno i dalje imam problem ali ne tako banalne situacije da kad idem do prodavnice mislim da neko nesto prica o meni itd...ne...sada samo imam trip kad sedim sa ljudima,samo cutim,jer mislim da sve sto kazem,da ce biti glupo,nezanimljivo...ali to pokusavamda prevazidjem...tipa,teram sebe da kazem nesto,pa cak i ako bude glupo i nezanimljivo,boli me uvo,to sam ja,nezanimljiva osoba,i? pa sta! za sad isto sporo ide sto se tice komunikacije ali se bas trudim,i mozda ce kroz par godina to da bude iza mene,kao sto je sad iza mene da se osecam glupo dok hodam ulicom,kupujem u supermarketu itd.

Edited by blackadder

Nema razlike, sve je to isto.

Izbjegavajući poremećaj je ništa drugo nego ekstremna socijalna fobija koja dovodi do toga da se izbjegavaju svi mogući susreti koji uključuju društvene interakcije.

Edited by blackadder

Onda ja sigurno imam ovaj izbjegavajući :huh2:

Edited by blackadder

On 3/15/2016 at 9:26 AM, zeus20 said:

Nema razlike, sve je to isto.

Izbjegavajući poremećaj je ništa drugo nego ekstremna socijalna fobija koja dovodi do toga da se izbjegavaju svi mogući susreti koji uključuju društvene interkcije.

Da je isto, vjerovatno ne bi postojala 2 različita naziva. Jedno je fobija, drugo poremećaj. Uostalom, neki su već ranije objasnili razlike.

Edited by blackadder

Evo da pojasnim ponovo. Dobro si to rekao Tovar.

Fobija je bolest-bolest se leči.

Izbegavajući je poremećaj...Poremećaj se ne može izlečiti već zalečiti.

Što kaže Tovar-da je isto, zvalo bi se isto. :lol:

Edited by blackadder

Socijalna fobija se ne kvalificira kao bolest nego kao mentalni poremećaj.

Edited by blackadder

Jeste poremecaj ali ne licnosti. Isto kao sto postoji opsesivno-kompulsivni poremecaj i opsesivno-kompulsivni poremecaj licnosti.

nemojte se zamarati tim dijagnozama i šiframa.

liječenje izbjegavajućeg poremećaja je isto kao i kod socijalne fobije,

ali i većine ostalih anksioznih poremećaja.

Edited by blackadder

Ako je liječenje slično, ne znači da je poremećaj isti.

Edited by blackadder

Čitajući o ovome poremećaju, skoro sve navedeno imam :huh2:

Edited by blackadder

Valjda je za dijagnozu bitno koliko dugo traje. Nisam imala period u zivotu da me nije bilo strah da izadjem iz kuce.

I tebe je strah izaći iz kuće?

Edited by blackadder

To se kaže: "Ja ti pričam a ti pevaš",ima i ružniji izraz al ae, neću.

Socijalna fobija je bo-le-st. Ne poremećaj.

Fobija je iracionalni strah od nečeg. Nešto što čoveka ometa u svakodnevnom funkcionisanju.

Poremećaj ličnosti je TRAJNA PROMENA u mozgu, funkciji, reakciji, mišljenju. Može se zalečiti ali ne i izlečiti, nestati za razliku od fobije koja može psihoterapijom BEZ LEKOVA nestati i nikada se ne vratiti.

Kod poremećaja ličnosti, simptomi se vraćaju na triggere.

Ne leči se ni isto ni slično, jer ni simptomi ni ponašanje nisu isti kod osoba sa tim problemima.

Takođe soc.fobičan čovek više gleda druge i šta će drugi misliti o njemu. Dok se izbegavajući manje plaši već nema želju da izlazi.

Koliko sam ja uspela da pohvatam kod gospodina stručnjaka-množina.

:)

Edited by blackadder

Ne zeli da izadje jer se ne snalazi u soc. situacijama a zeleo bi da zna a zna da ne moze nauciti jer veruje da je najveca budala. Onda mu kazu da veruje pogresno zbog poremecaja i onda razmislja: "Pa da,imam ja i pozitivne kvalitete" i nabroji ih, ali odmah shvati: "Ma ne, to nije tacno, ja sam budala, kako se usudjujem da pomislim nesto drugo, ovakvi luzeri kao ja ne treba da se radjaju."

Edited by blackadder

On 3/16/2016 at 10:32 AM, preludijum said:

Ne zeli da izadje jer se ne snalazi u soc. situacijama a zeleo bi da zna a zna da ne moze nauciti jer veruje da je najveca budala. Onda mu kazu da veruje pogresno zbog poremecaja i onda razmislja: "Pa da,imam ja i pozitivne kvalitete" i nabroji ih, ali odmah shvati: "Ma ne, to nije tacno, ja sam budala, kako se usudjujem da pomislim nesto drugo, ovakvi luzeri kao ja ne treba da se radjaju."

Pa tako nekako i onda nam se to vrti vise puta nego soc. fobicarima za razliku haha i dublje zahvatamo mulj tom vrtnjom.

Zelimo i mi biti u drustvu nekad i bas bas prejako blisko, nekad ne zelimo, nekad normalno, ali sve mora biti odabrano, sve unapred predviđeno, nista da nas ne iznenadi, svi da nam odgovraju kao i mi njima po svemu, sve idealno, sve iz bajke, bar je cesto tako kod mene. Postoje i ljudi drugih problema kojima nije potrebna interakcija, imam jednog druga iz srednje takvog, ali hvala Bogu u zadnje vreme me je poceo zvati i on predlagati stvari. Sto je stanje losije vise bi bili sami i odustajali, ja posle srednje devet meseci nisam izasao iz kuce, noci samo na dvoriste i onda posle odlazak u grad je bio kao na drugu planetu i sve to kad integrisemo u ovo nase lepo okruzenje pogotovo ko je iz malog mesta, ako uspe ikad profunkcionisati i u tom najmanjem krugu gde mu je najteze zna da je sve u redu kao na filmu. Meni je boravak u vecem mestu pomogao i tu imam zone koje brzo moram da menjam ali ima i onih koje prihvatim.

Edited by blackadder

Dijagnostikovan mi.

Izbegavajuci poremecaj licnosti sa sizotipnim elementima.

Jebi ga.

Edited by blackadder

Pa dobro,brate,i ti ga sad pretera...Nije ni to tako strašno,čuj "saučešće". :lol: Mislim,znam ja da si ti to rekla u pomalo ironičnom tomu i ne misleći sasvim ozbiljno,ali ipak...Nećemo ni mi da prepadamo curu sad ovde,nema potrebe...Uglavnom,nije sve to baš tako strašno. :happy:

Edited by blackadder

Secerlemo, izvini ako sam te uvredila. Ja naravno ne znam koliko je tvoj slucaj da kazem ,,ozbiljan". Pretpostavljam da moze da varira od nekih ekstremnih pa do laksih varijanti tako da zivot moze da se vodi normalano i da se ublaze neki tezi simptomi. Niko od nas nije dijagnoza, izvini.

Edited by blackadder

Da sam prihvatio predlozenu hospitalizaciju mozda bih dobio lekove koji mi pomazu a mozda i ne bi, ovako na psihoterapiji sam je jednom uzgred pitao kako bi se te moje dijagnoze zvale i isto tako mi je uzgred odgovorila, znam kako mi je nema sta da mislim kako se to zove, cini mi se uporedo otkad sam dosao na forum da sam se poceo interesovati sta dijagnoze znace, bez da to radim iskljucivo kroz sebe kao ranije, mada mozda i to ima nekih prednosti ako shvatim neke stvari koje su mi do sada bile nerazresene.

Edited by blackadder

On 6/23/2016 at 4:20 PM, preludijum said:

Secerlemo, izvini ako sam te uvredila. Ja naravno ne znam koliko je tvoj slucaj da kazem ,,ozbiljan". Pretpostavljam da moze da varira od nekih ekstremnih pa do laksih varijanti tako da zivot moze da se vodi normalano i da se ublaze neki tezi simptomi. Niko od nas nije dijagnoza, izvini.

Nisi me uvredio/la.

Ja sam znala da imam neki dugorocni problem ali nisam shvatala kakav. Na neki nacin sam i ocekivala neki poremecaj licnosti ali ne izbegavajuci.

Ono sto je za mene normalno, nije normalno za normalnu osobu.

Ja mimo posla, ne vidim nikoga mesecima.

Npr. vec tri meseca nisam se ni sa kim videla ko nije kolega na poslu, clan porodice ili psihijatar, Meni je to OK ali to nije normalno.

Ljudi me umaraju i ne volim da izlazim.

Sve tumacim pogresno, ako me neko uvredi, zatvoricu se u sobu danima i plakati. Dovoljan je i prek pogled da stvorim sebi gomilu scenarija kako me mrze. Bez antipsihotika ne izdrzavam dan.

Ima jos toga ali da ne smaram, jer sam se pronasla u svakoj tacki koju sam nasla na netu da je znak izbegavajuceg poremecaja.

Funkcionisem nekako i po mom misljenju dobro, ali psihijatar kaze da to nije dobro zdravo funkcionisanje.

Edited by blackadder