Jump to content
Depresija Forum
Angel Heart

Paroxetin (SEROXAT, ACTAPAX)

Recommended Posts

Paroksetin je jaki i selektivni antidepresiv, inhibitor ponovne pohrane serotonina, a smatra se da je njegovo antidepresivno djelovanje i djelotvornost u lijeÄenju opsesivno-kompulzivnih poremećaja i paniÄnih stanja povezano sa specifiÄnom inhibicijom ponovne pohrane 5-hidroksitriptamina (5-HT, serotonin) u moždanim neuronima. Paroksetin nije kemijski povezan s tricikliÄnim, tetracikliÄnim ili ostalim raspoloživim antidepresivima. Koristi se u lijeÄenju simptoma svih vrsta depresije ukljuÄujući depresiju praćenu tjeskobom. Nakon poÄetnog zadovoljavajućeg odgovora, nastavak lijeÄenja paroksetinom djelotvoran je u prevenciji recidiva. TakoÄ‘er, koristi se za lijeÄenje simptoma i prevenciju recidiva opsesivno-kompulzivnog poremećaja, recidiva paniÄnih stanja sa ili bez agorafobije, socijalne anksioznosti/socijalne fobije, PTSP-a, te generaliziranog anksioznog poremećaja. Koristi se u dnevnoj dozi od 20 do 40 mg dnevno u obliku tableta. Paroksetin se ne smije koristiti u kombinaciji s inhibitorima monoamino oksidaze (MAO). Terapija paroksetinom može zapoÄeti 14 dana nakon prestanka uzimanja ireverzibilnih inhibitora monoamino oksidaze i najmanje jedan dan nakon prestanka uzimanja reverzibilnog inhibitora monoamino oksidaze - moklobemida. Postoji velika i dokazana mogućnost pokuÅ¡aja suicida u depresivnih bolesnika i to stanje može potrajati dok se ne postigne znaÄajni terapijski uÄinak. Opće je kliniÄko iskustvo sa svim antidepresivnim lijekovima da se rizik od suicida može povećati u ranim fazama oporavka. Novijim istraživanjima posebno je pokazano da parokserin može uzrokovati povećanje vjerojatnosti poÄinjena samoubojstva. Nuspojave paroksetina su obiÄno blage i ne utjeÄu na kvalitetu života bolesnika. Produljenim lijeÄenjem može se smanjiti jakost i uÄestalost nuspojava te one obiÄno ne uzrokuju prekid lijeÄenja paroksetinom. NajÄešće zabilježene nuspojave povezane s primjenom paroksetina u kliniÄkim studijama bile su: muÄnina, pospanost, znojenje, tremor, astenija, suhoća usta, nesanica, seksualna disfunkcija, vrtoglavica, opstipacija, proljev i smanjeni tek.

Ja ga pijem 3 mjeseca i sve sto mogu reci je da ga nije bilo i vas na F ja bih bila pokojna. :ninja:

Za sve sadašnje i budu?e "potroša?e" seroxata:

Naravno, u po?etku, sam umrla od straha - sama ?injenica da ?u po?eti piti AD i još k tome seroxat kojeg bije loš glas (iako sve više sumnjam u to - jer svaki AD je sli?an, pa ne vidim zašto bi seroxat bio opasniji od ostalih).

Puno mi je pomogla podrška ekipe s ovog foruma (pogotovo Nenad, kojeg u zadnje vrijeme nešto nema)

Prvih desetak dana uzimanja (za po?etak sam pila - pola doze 10 mg) nije bilo bajno: stalni strahovi, drhtavica, mu?nine, nedostatak apetita, mršavljenje i op?enito gadan osje?aj).

U tim trenucima pomagao je xanax.

Nakon desetak dana sam osjetila prvo blago poboljšanje, a nakon ?etiri tjedna osjetno. Strahovi su se smanjili, postala sam vedrija, komunikativnija. Tada su i svi oko mene primjetili da sam bolje.

Uskoro ?e biti dva mjeseca kako ga trošim: strahova gotovo više i nema(jave se tu i tamo, ali puno rje?e, i intezivniji su onih dana u mjesecu...), jedem normalno, koncentracija super, i puno bolje se osje?am.

Xanax gotovo da i ne koristim. Doza Seroxata mi je nakon dva tjedna uzimanja, pove?ana na 20 mg (psihijatrica mi je rekla da ?e tako najvjerovatnije ostati do kraja) uz minimalne nuspojave.

Pozdrav svima, ako nekog nešto zanima, neka slobodno pita, i ja sam pitala u po?etku. ;)/>

cao,

moze li mi neko reci je li seroxat zabranjen u hrvatskoj i sloveniji s obzirom na to da su se pojavile

informacije da izaziva suicid?

pape

cao,

moze li mi neko reci je li seroxat zabranjen u hrvatskoj i sloveniji s obzirom na to da su se pojavile

informacije da izaziva suicid?

pape

Nije. Ja ga pijem. I kao što vidiš još sam živa (oprosti, malo crnog humora).

Sad malo za ozbiljno: Kad su mi prepisali taj lijek premrla sam od straha. Naravno te pri?e oko mogu?eg izazivanja suicida, agresivnog ponašanja i šta ti ja znam ?ega odmah do?u ti padnu prvo na pamet.

Naime, prije nekoliko godina na BBC-u je bila emisija o seroxatu i od tuda je krenula kontroverza.

Na uputama, koje dobiješ uz lijek spomenuta je ta mogu?nost ja?eg naginjanja suicidalnosti u prvim tjednima dok ne po?ne djelovati, ali je tako?er napomenuto, da to ne mora biti povezano sa samim lijekom, ve? s trenutnim psihi?kim stanjem pacijenta.

Iz svojeg vlastitog iskustva ti mogu re?i da nikakve siucidalne ideje nisam imala po?etkom uzimanja lijeka, ve? samo poja?ane strahove, blagu mu?ninu i drhtavicu.

Meni je danas psih priopcila da od nove pocinjem sa tim seroxatom i citala sam na forumu sve, ali jako sam lose, ne mogu prihvatiti da moram piti lijek, strah me tih nuspojava, strah me da izlijecenju nema kraja.. nemam preveliku potporu. otkad mi je to rekla cijeli dan se osjecam jos gore. dajte mi dokaze da ste bolje. sto Vas sve drzi na forumu ako ste bolje? virtualno prijateljstvo? znam da zvucim grubo, ali kad sam citala sve o izljecenju samo mi je bilo jos gore, jer mi se cini da tome nema kraja... izgubila sam opet vjeru, a te price o samoubojstvu kao nuspojavi ne pomazu, strah me igrati se s mozgom, zivcima, nisam sigurna niti da vjerujem da lijekovi mogu pomoci, a opet strah me ne piti jer se bojim da mi ne bude gore...

Cuj pape,otezavas si sve to sam posto mislis na te stvari.Probaj na njih ne misliti i nece se ni dogoditi.Znam da je tesko,ali nije nemoguce.To je stvar psihe.

Ne mogu to shvatiti.Daju ljudima da piju lijek,a istovremeno objavljuju da izaziva suicidne misli.A u biti ni sami ne znaju jel to od lijeka ili ne.Ili neka ga povuku sa trzista ili neka ne objavljuju takve gluposti.Samo jos vise otezavaju stvari.

Biba, svi u po?etku misle da lijekovi ne mogu pomo?i, jer im se sve ?ini bezizlazno. Što prije shvatiš da je seroxat lijek kao i svaki drugi i da ga piješ da ti pomogne, to je bolje za tebe. Ne razmišljaj unaprijed o nuspojavama. I moj brat ga pije ve? godinu i više i druga je osoba. Nije mogao pomaknuti iz ku?e bez ne?ije pratnje. Sad živi ponovo. Samo hrabro! Možeš ti to! ^_^

?uj, Biba, potpuno te razumijem. Ja sam se osje?ala u dlaku isto kad mi je doktorica prepisala taj lijek.

Sve me užasavalo, od same ?injenice da ?u piti antidepresiv, pa sve do svih tih pri?a oko nus pojava.

Odluka je tvoja, nitko te ovdje na ništa ne nagovara.

Ja ti samo mogu iskreno re?i da mi je bolje, i to dosta bolje. Nisam još do kraja fit, ali ?u to biti!

Zašto sam na forumu, ako mi je bolje? Upravo zbog takvih kao što si ti. Da mogu pomo?i savjetom, podrškom, kao što su i mene savjetovali ostali ?lanovi kada sam bila u komi.

I nemoj misliti da mi se svijet okre?e oko ovog foruma, posje?ujem i sjatove koji nemaju ama baš nikakve veze s depresijom. A isto tako imam privatan život.

pozdrav Biba i javi nam se bez obzira što odlu?ila...

Meni je danas psih priopcila da od nove pocinjem sa tim seroxatom i citala sam na forumu sve, ali jako sam lose, ne mogu prihvatiti da moram piti lijek, strah me tih nuspojava, strah me da izlijecenju nema kraja.. nemam preveliku potporu. otkad mi je to rekla cijeli dan se osjecam jos gore. dajte mi dokaze da ste bolje. sto Vas sve drzi na forumu ako ste bolje? virtualno prijateljstvo? znam da zvucim grubo, ali kad sam citala sve o izljecenju samo mi je bilo jos gore, jer mi se cini da tome nema kraja... izgubila sam opet vjeru, a te price o samoubojstvu kao nuspojavi ne pomazu, strah me igrati se s mozgom, zivcima, nisam sigurna niti da vjerujem da lijekovi mogu pomoci, a opet strah me ne piti jer se bojim da mi ne bude gore...

Pre nego sto smo poceli s AD vecina nas je imala slicne strahove kao i ti, tako da u nisi jedina u svojim razmisljanjima. Evo, ja sam uzimala AD nesto vise od godinu dana i slobodno mogu reci da me je vratilo u zivot. Sad vise ne pijem AD i osecam se dosta dobro a i dalje sam na forumu. Najvise zato jer mi je ovaj Forum i svi ljudi koji su tu dolazili i jos uvek dolaze jako pomogli, svojim savetima, podrskom i ako nista drugo a ono slicnim iskustvom. U svetu izvan ovog Foruma, cesto puta je jako tesko objasniti kako se osecamo, kroz sta prolazimo a da to ljudi koji nikada nista slicno nisu osetili ipak shvate. I zato volim ovaj Forum i dolazim ovde bez obzira da li mi je lose ili bolje. Price o samoubistvu pod uticajem antidepresiva ipak su samo nagadjanje jer je jako tesko oceniti da li je to zbog AD ili zbog samog stanja pacijenta. Vecina ljudi koji uopste pocinju s AD imaju neku vrstu psihickih problema pa kako onda znati sta je tu dovelo do pokusaja ili pomisli na samoubistvo. Veruj mi, ja sam se bojala lekova a narocito AD i zbog toga sam prosla kroz pravi pakao pokusavajuci da nekako sama izguram. Da sam znala ovo sto sada znam nikada ne bih tako dugo cekala. Naravno, antidepresivi nisu neko veliko cudo, ali sasvim sigurno pomazu da covek malo odahne od svih strahova i depresije i da sebi prostora da razmisli i pokusa nekako resiti svoje probleme.

hvala na odgovorima. ma ja se najvise bojim tih nuspojava, procitala sam sve i svasta i znam da nisam jedina. nisam bas ni inace pobornik kemije, bilo kakvih stimulansa, lakih droga i sl.a ovo mi se cini skoro kao droga. nadam se da cu se bolje osjecati, eto samo to... ako zbilja tvrdite da su vam lijekovi pomogli i da se osjecate vitalnije, zdravije, mirnije, jace, spremniji za rad, ucenje i sl... ici cu i na autogeni trening, pa mi valjda pomogne da se suocim sa svim problemima, iskusenjima, slabostima, bas kao i prije.. jer gadim se sama sebi pomalo ovakva. puse svima srculenca.gif

S Dragom se u potpunosti slazem,a s tvrdnjom da seroxat izaziva suicid nimalo.Prije nego sto sam ga pocela uzimati imala sam svakodnevno suicidalne misli i naravno da nisu nestale preko noci kad sam pocela s ad.Ali,kako je lijek poceo djelovati,njih je sve manje,zivot mi se vratio u normalu,normalno funkcioniram.Mislim da to mogu zahvaliti iskljucivo seroxatu.(i naravno Forumu...)

Edited by maskic

vidim da ovdje na forumu ima dosta dobri znalaca glede AD...shvatio sam da svaki AD djeluje jedinstveno od ?ovjeka do ?ovjeka...e sad, ja sam tako re?i na nekom po?etku, doktor mi je spomenu za oba ljeka...nisam siguran sa kojim da probam svoju terapiju...trenutno uzimam Xanax 3x0,5? (ustvari imam neka od ranije prva iskustva sa AD gdje nikada nisam istrajao radi jakih nuspojava, ali ovaj put sam odlu?an da idem do kraja, dok ga moje tijelo ne prihvati).

vidim da ovdje na forumu ima dosta dobri znalaca glede AD...shvatio sam da svaki AD djeluje jedinstveno od ?ovjeka do ?ovjeka...e sad, ja sam tako re?i na nekom po?etku, doktor mi je spomenu za oba ljeka...nisam siguran sa kojim da probam svoju terapiju...trenutno uzimam Xanax 3x0,5? (ustvari imam neka od ranije prva iskustva sa AD gdje nikada nisam istrajao radi jakih nuspojava, ali ovaj put sam odlu?an da idem do kraja, dok ga moje tijelo ne prihvati).

moja psihi?ka je rekla, nakon što smo je upitali prilikom jedne grupne terapije, da u principu se zoloft prepisuje ekstrovertiranim tipovim ali?nosti, a seroxat introvertiranima.

Eto to je jedno od mišljenja.

Ja se jos uvijek jako dvoumim da li pocet s time... mislim si sve pa mozda mi i nije tako lose, iako sam imala sve simptome depre unazad dvije godine, ako ne i dulje, cak mi se to cinilo normalno.. jednom zaista i suicidalne misli, prije 4-5 mjeseci, ali izdurala sam to bez AD.

Jedino me strah da se to ne vrati, kao sto me i stalno strah samoce, biti sama sa sobom, nemam vise nimalo samopouzdanja, koncentracija mi je katastrofa, stalno sam umorna, ne da mi se nikud izlazit, ne sjecam se kad sam zadnji put odlucila provesti Novu kod kuce, jednostavno nemam volje za nista..

Doktorica mi je rekla od 4.1 lijek. ali stvarno se bojim tih nuspojava. Nisam bas ni imala neku psihoterapiju, 2 put mjesecno, ali bez prevelike price, par savjeta koje i sama znam, i pomoc glede stud. prava na faksu, a mozda bi mi to vise pomoglo od lijekova. Nuspojave - cine mi se gore nego moje stanje sada, iako mi je tesko vratiti kontrolu nad svojim zivotom, suocavati se sa problemima.

Takodjer se bojim i kako ce djelovati na sposobnost ucenja, s obzirom da imam vazan ispit za nesto vise od mjesec dana, bojim se da se ne osjecam jos zatupljenije od sada, da mi koncentarcija jos vise ne popusti... Kako se vi sada osjecate, strasljivi zec, maskic? svi koji dulje pijete? Koliko dugo jos morate piti? A i napisala si (zeko) da ti je dr. rekla da introvertirane osobe piju seroxat, ja se ne smatram introvertiranom, dapace, ali pod utjecajem depre sam mozda takva postala, pa mi to i nije neki kriterij.. ma ne znam vise nista

Ne?eš to?no znati kako lijek djeluje na tebe tako dugo dok ga ne probaš.Po?ni piti po pola tablete, ako se bojiš popiti cijelu dozu odjednom, ništa se strašnog ne?e dogoditi.Ako ti bude loše od lijeka, uvijek ga možeš prestati piti.

Zekonja :batine: jako mi je drago da si dobro...

Biba, ne boj se nuspojava i poslušaj Demicu...

Puno toga je i na psihi?koj bazi, ako znaš da su nuspojave od lijeka, da je to jedno prolazno razdoblje koje ?e pro?i, i to si stalno govoriš, to ve? jako puno pomaže.

Samo hrabro!

:cloud9:

Ne znam, stalno razmisljam o tome, na iglama sam, a trebala bih misliti na neke ljepse stvari u vrijeme ovih blagdana... uzas. :zz_banghead: jos jednom sve nabolje svima na forumu i neka vas :batine::curica::cmook::angel: cuvaju u 2006...

Ja se jos uvijek jako dvoumim da li pocet s time... mislim si sve pa mozda mi i nije tako lose, iako sam imala sve simptome depre unazad dvije godine, ako ne i dulje, cak mi se to cinilo normalno.. jednom zaista i suicidalne misli, prije 4-5 mjeseci, ali izdurala sam to bez AD.

Jedino me strah da se to ne vrati, kao sto me i stalno strah samoce, biti sama sa sobom, nemam vise nimalo samopouzdanja, koncentracija mi je katastrofa, stalno sam umorna, ne da mi se nikud izlazit, ne sjecam se kad sam zadnji put odlucila provesti Novu kod kuce, jednostavno nemam volje za nista..

Doktorica mi je rekla od 4.1 lijek. ali stvarno se bojim tih nuspojava. Nisam bas ni imala neku psihoterapiju, 2 put mjesecno, ali bez prevelike price, par savjeta koje i sama znam, i pomoc glede stud. prava na faksu, a mozda bi mi to vise pomoglo od lijekova. Nuspojave - cine mi se gore nego moje stanje sada, iako mi je tesko vratiti kontrolu nad svojim zivotom, suocavati se sa problemima.

Takodjer se bojim i kako ce djelovati na sposobnost ucenja, s obzirom da imam vazan ispit za nesto vise od mjesec dana, bojim se da se ne osjecam jos zatupljenije od sada, da mi koncentarcija jos vise ne popusti... Kako se vi sada osjecate, strasljivi zec, maskic? svi koji dulje pijete? Koliko dugo jos morate piti? A i napisala si (zeko) da ti je dr. rekla da introvertirane osobe piju seroxat, ja se ne smatram introvertiranom, dapace, ali pod utjecajem depre sam mozda takva postala, pa mi to i nije neki kriterij.. ma ne znam vise nista

Draga Bibice,ja se osjecam prilicno dobro nakon 4 mjeseca uzimanja lijeka.Koliko dugo cu ga jos uzimati nemam pojma,dr.mi je samo rekla da pijem dozu od 60mg do veljace,a onda na kontrolu.Nemam vise nuspojava osim oslabljenog libida,ali sam zakljucila da zbog toga ne vrijedi prekidati s terapijom.Ne boj se lijekova,bolest je puno,puno gora stvar koje se treba bojati.Puse.

Hej Biba, i pozdrav ostaloj seroxat-ekipi! Te jedan mali specijalni Dubyu od Zolofta!

Ja pijem seroxat ve? skoro tri mjeseca, kao što sam ve? napisala, bolje mi je nego što je bilo ovo ljeto.

Fizi?ki sam gotovo sto posto dobro. Jedino me još mu?i povremena anksioznost i povremeni strahovi (naravno puno blaži nego prije i nekako mi je lakše iza?i s njima na kraj, da oprostiš na izrazu pošaljem ih u rodno mjesto).

Što se ti?e koncentracije, mogu ti iskreno re?i, da je to bila prva stvar, koja je došla na svoje mjesto, ve? poslije nekih dva tjedna. Mislim, da se nus pojava ne trebaš previše bojati, uglavnom svi smo prošli kroz to.

Razumljiv mi je tvoj strah potpuno.

Što se ti?e te introvertiranosti/ekstrovertiranosti nemoj previše razbijati glavu oko toga, i što god odlu?ila, kao što ve? napomenuh, piši nam kako napreduješ.

Hvala Vam. Sutra idem kod psih pa Vam javim sto sam odlucila. Samo da mi je smireno i svoljom uciti kao nekada, vec bi to bio O G R O M N I napredak i sigurno bi mi se ubrzo samopouzdanje vratilo. PUSE :kiss:

Hvala Vam. Sutra idem kod psih pa Vam javim sto sam odlucila. Samo da mi je smireno i svoljom uciti kao nekada, vec bi to bio O G R O M N I napredak i sigurno bi mi se ubrzo samopouzdanje vratilo. PUSE :kiss:

Ne boj se Biba, bit ?e sve ok!

Pusa i tebi!

Draga bibo,

ako ?e ti biti lakše podjelimo nevolju skupa...ja sam ti u sli?nim problemima i moj sljede?i korak je Seroxat...zajedno smo ja?i...puno jake volje i nadam se uspjeha, želim ti

Hej Biba, i pozdrav ostaloj seroxat-ekipi! Te jedan mali specijalni Dubyu od Zolofta!

Ja pijem seroxat ve? skoro tri mjeseca, kao što sam ve? napisala, bolje mi je nego što je bilo ovo ljeto.

Fizi?ki sam gotovo sto posto dobro. Jedino me još mu?i povremena anksioznost i povremeni strahovi (naravno puno blaži nego prije i nekako mi je lakše iza?i s njima na kraj, da oprostiš na izrazu pošaljem ih u rodno mjesto).

:batine:

Ja sam tako?er primijetila da su fiz.tegobe puuno manje a ostale su psihi?ke, tu osciliram.

Na po?etku je bilo totalno suprotno.

Ali isto ko i Zekonja, lakše sada pobijedim i ta psihi?ka stanja...

Samo da ne ureknem :curica:

Pusa Seroxat- ekipi :P/>

Dragi Moji,

Moze li neko reci koliko vam je trebalo vremenski da vas Seroxat (Paxil na mom trzistu) vrati u zivot?

Ja sam ga prvi put pocela uzimati prije par dana i vec imam neku nucninu ali nije neizdrzljivo. Sto mi najgore smeta je sto se nekako osjecam "high" ali u losem, cudnom smislu. Spavala bih ali ne mogu, kao da se radi o insomniji. Veoma sam uznemirena i osjecam blagu drhtavicu. Nadam se da ce se sve ovo stabilizirati do kraja sljedece sedmice jer se tada vracam na posao. Kako stre izdrzavali radne obaveze i prolazili kroz nus pojave? Je li moguce? Ja sam istrajna u ovome i necu prekidati....

pozdrav,

Sunshine