Jump to content
Depresija Forum
Angel Heart

Paroxetin (SEROXAT, ACTAPAX)

Recommended Posts

I ja se veselim danu kad ?u prekinuti terapiju...

Ajde mi recite,iz svog vlastitog iskustva,da li da produžim terapiju na godinu dana ili prekinem nakon 6 mj.

Ne znam što napraviti.Napade panike više nemam,hvala Bogu,zna me još tu i tam malo"prati"anksioznost,ali to je tak-zanemarivo.Strah me jedino da mi se sve ne vrati.Ja bi ra?e gutala tablete cijeli život nego doživjela još jedan napad panike.

Sory,Mato,što sam ti malo preokrenula temu :D

Ajde mi recite,iz svog vlastitog iskustva,da li da produžim terapiju na godinu dana ili prekinem nakon 6 mj.

Ne znam što napraviti.Napade panike više nemam,hvala Bogu,zna me još tu i tam malo"prati"anksioznost,ali to je tak-zanemarivo.Strah me jedino da mi se sve ne vrati.Ja bi ra?e gutala tablete cijeli život nego doživjela još jedan napad panike.

Ja ti mogu odgovoirti ono što je moja terapeutkinja rekla.

Da se po najnovijm preporukama Ad pije oko godinu dana.

Meni je jedino,nakon šest mjeseci uzimanja, dozu samnjila na pola.

Koliko znam iz literature - AD je potrebno piti jos minimalno godinu dana od prestanka svih simptoma

Onda ništa-nastavila budem sa terapijom.Ma nema veze,ra?e bi ih pila doživotno nego se više onako osje?ala.Samo se nadam da nam se ne?e desiti neko novo sranje,pa da mi se opet sve vrati.Makar,koliko sam skužila samu sebe,imam osje?aj da sad ve? druga?ije reagiram u takvim situacijama nego prije.

Seroxat sam pila nekoliko meseci i skidanje je islo lako i brzo u mom slucaju, bez ikakvih nus pojava. Pila sam dve tablete dnevno , ujutru i u podne u kombinaciji sa nekim lekom za smirenje po potrebi i Eftilom ujutru i uvece kao stabilizatorom.

Kada mi se stanje stabilizovalo lekar mi je rekao da smanjim dozu na jednu tabletu ujutru. Naredne dve nedelje sam pila samo po jednu i posto mi je stanje ostalo stabilno potpuno mi je izbacio seroxat . Eto, najpozitivnija iskustva kada je skidanje sa lekova u pitanju.Kod mene je skidanje trajalo dve nedelje. Posle toga sam nekih mesec dana pila samo stabilizator, i evo sada sam vec neka dva meseca u potpunosti bez lekova i osecam se potpuno dobro.

Seroxat sam pila nekoliko meseci i skidanje je islo lako i brzo u mom slucaju, bez ikakvih nus pojava. Pila sam dve tablete dnevno , ujutru i u podne u kombinaciji sa nekim lekom za smirenje po potrebi i Eftilom ujutru i uvece kao stabilizatorom.

Kada mi se stanje stabilizovalo lekar mi je rekao da smanjim dozu na jednu tabletu ujutru. Naredne dve nedelje sam pila samo po jednu i posto mi je stanje ostalo stabilno potpuno mi je izbacio seroxat . Eto, najpozitivnija iskustva kada je skidanje sa lekova u pitanju.Kod mene je skidanje trajalo dve nedelje. Posle toga sam nekih mesec dana pila samo stabilizator, i evo sada sam vec neka dva meseca u potpunosti bez lekova i osecam se potpuno dobro.

Super, jako si me utjesila - premda ja Seroxat pijem malo duze ali nadam se da necu imati nikakvih nuspojava - toliko su me uplasili ti tekstovi na internetu o nemogucnosti skidanja sa Seroxata

ja ne znam nemam takvih problema tako da ti ja ne mogu pomoci...ali ja imam drugo pitanje...posto ja pijem seroxat god dana po jednu tabletu...da li se daljom primjenom lijeka bez povecanja doze moze postici vise ili je lijek za god dana napravio ono sto je do njega a mi dalje moramo sami...pitam ovo jer iako mi je mnogo bolje jos uvijek postoji nesto usadjeno unutar mene...mislim da djavo jos nije izasao do kraja..

ja ne znam nemam takvih problema tako da ti ja ne mogu pomoci...ali ja imam drugo pitanje...posto ja pijem seroxat god dana po jednu tabletu...da li se daljom primjenom lijeka bez povecanja doze moze postici vise ili je lijek za god dana napravio ono sto je do njega a mi dalje moramo sami...pitam ovo jer iako mi je mnogo bolje jos uvijek postoji nesto usadjeno unutar mene...mislim da djavo jos nije izasao do kraja..

Nenade, povuci ?avola za rogove i ?upaj ga van!

I mislim da ?im postignemo neko poboljšanje moramo dalje sami...

mnoooogo sam postigao za ovih gog dana ali jos mnogo togamoram da uradim..kao na primer da ljetujem u splitu kod ujaka..

Vec dvije godina sam na Seroxatu - a ne znam ni sam, u pocetku se nisam osjecao nista bolje, onda sam imao faze kad mi je bilo bolje, pa opet losije i tako u krug, zatim je nastupio jedan period kad sam se stvarno osjecao dobro - jedno mjesec i pol dana i evo sad opet pad :cry: pricao sam sa doktoricom o promjeni AD pa mi je predlozila Zoloft - ne znam ni sam, unaprijed se bojim svega - opet ispocetka nuspojave pa da li ce djelovati, ako ne bude djelovao sta cu onda - ma muka mi je od svega :cry:

I onda doktorica kaže (ja ju naravno kao poslušam jer je ona ipak bigaje doktorica, zna ona najbolje) da prestanemo s tom terapijom. Da kao nema potrebe više jer sam joj rekla da se malo bolje osje?am. I umjesto da me savjetovala da postupno smanjujem dozu jednostavno je rekla da prestanem uzimati kad sve potrošim. I onda tjedan dana pakla. Nisam mogla jesti, stalno mi se povra?alo, a o vrtoglavicama da ne pri?am..

Meni je i moja sad na kontroli rekla da nastavljamo još šest mj.tako da bude bar godinu dana,da se nebi sve ponovilo,i ja nju pitam kak da po?nem skidanje sa seroxata kad zapo?nem zadnju kutiju.A ona meni veli-nikako,iza zadnje tablete više ništa,da to nisu lijekovi na koje se stvara ovisnost i da ne bi trebalo biti nikakvih problema.Ali,hebeš ti to.Ja budem postupno po?ela sa skidanjem,jedino ne znam kak.Do onda budem tražila i drugog doktora za savjet,i vas obavezno,ali na naglo nemam namjeru prekinuti.

evo nesto malo o seroxatu

Paroksetin je snazan selektivni inhibitor preuzimanja 5-hidroksitriptamina(5ht serotonin). Smatra se da su antidepresivno dejstvo parosetina i efikasnost u terapiji opsesivno-kompulzivnog poremecaja i panicnog poremecaja posledica specificnog dejstva na inhibiciju preuzimanja serotonina u neurone mozga.

Paroksetin se po hemijskoj strukturi razlikuje od svih do sada poznatih antidepresiva......ne djeluje kardiotoksicno.

Paroksetin ne smanjuje psihomotorne sposobnosti, ne potencira depresivno dejstvo alkohola i ne utice na kvalitet i duzinu trajanja sna:kvalitet sna se popravlja kod pacijenata koji reaguju na terapiju.

TERAPIJSKE INDIKACIJE

Primjenjuje se u terapiji i preveniranju relapsa:

-depresije (svi oblici depresije, ukljucujuci reaktivnu i tesku depresiju i depresiju udruzenu sa anksioznoscu, kao i depresiju koja ne reaguje na standardnu terapiju)

-opsesivno-kompulzivnog poremecaja

-panicnog poremecaja (sa ili bez agorafobije)

-socijalne fobije

-generalizovanog anksioznog poremecaja

-posttraumatskog stresnog poremecaja

DOZIRANJE

uzima se jednom dnevno, ujutru sa hranom. Tablete progutati cijele bez zvakanja.

U nacelu, poboljsavanje se javlja prve nedelje terapije, ali se u poredjenju sa placebom uocava tek posle druge nedelje.

DEPRESIJA

Preporucena doza je 20 mg dnevno. Ukoliko pacijent ne reaguje na ovu dozu, doza se moze postepeno povecavati za po 10mg, zavisno od terapijskog odgovora, do maksimalne doze od 50mg na dan.

Kao i kod drugih ad nakon 2-3 nedelje dozu bi trebalo klinicki evaulirati.

Depresiju treba lijeciti do potpunog prestanka simptoma, sto moze da traje i vise mjeseci.

OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMECAJ

Preporucena doza je 40mg na dan. Lijecenje treba zapoceti sa 20mg. Doza se moze povecavati za po 10mg u razmacima od nedelju dana do maksimalne doze od 60mg na dan.

Lijecenje OKP traje do potpunog nestanka simptoma, vise mjeseci ili cak duze.

PANICNI POREMECAJ

Preporucena doza je 40mg na dan. Lijecenje treba zapoceti dozom od 10mg na dan. Doza se moze povecavati za po 10mg na dan u razmacima od nedelju dana, zavisno od reakcije pacijenta. Kod jednog broja pacijenata povoljan efekat je postignut povecavanjem doze do 60 mg na dan. NISKA POCETNA DOZA SE PREPORUCUJE DA BI SE SMANJILO POTENCIJALNO POGORSANJE SIMPTOMA KOJE SE DOSTA CESTO JAVLJA U POCETKU LIJECENJA.

evo nesto malo o seroxatu

Paroksetin je snazan selektivni inhibitor preuzimanja 5-hidroksitriptamina(5ht serotonin). Smatra se da su antidepresivno dejstvo parosetina i efikasnost u terapiji opsesivno-kompulzivnog poremecaja i panicnog poremecaja posledica specificnog dejstva na inhibiciju preuzimanja serotonina u neurone mozga.

Paroksetin se po hemijskoj strukturi razlikuje od svih do sada poznatih antidepresiva......ne djeluje kardiotoksicno.

Paroksetin ne smanjuje psihomotorne sposobnosti, ne potencira depresivno dejstvo alkohola i ne utice na kvalitet i duzinu trajanja sna:kvalitet sna se popravlja kod pacijenata koji reaguju na terapiju.

TERAPIJSKE INDIKACIJE

Primjenjuje se u terapiji i preveniranju relapsa:

-depresije (svi oblici depresije, ukljucujuci reaktivnu i tesku depresiju i depresiju udruzenu sa anksioznoscu, kao i depresiju koja ne reaguje na standardnu terapiju)

-opsesivno-kompulzivnog poremecaja

-panicnog poremecaja (sa ili bez agorafobije)

-socijalne fobije

-generalizovanog anksioznog poremecaja

-posttraumatskog stresnog poremecaja

DOZIRANJE

uzima se jednom dnevno, ujutru sa hranom. Tablete progutati cijele bez zvakanja.

U nacelu, poboljsavanje se javlja prve nedelje terapije, ali se u poredjenju sa placebom uocava tek posle druge nedelje.

DEPRESIJA

Preporucena doza je 20 mg dnevno. Ukoliko pacijent ne reaguje na ovu dozu, doza se moze postepeno povecavati za po 10mg, zavisno od terapijskog odgovora, do maksimalne doze od 50mg na dan.

Kao i kod drugih ad nakon 2-3 nedelje dozu bi trebalo klinicki evaulirati.

Depresiju treba lijeciti do potpunog prestanka simptoma, sto moze da traje i vise mjeseci.

OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMECAJ

Preporucena doza je 40mg na dan. Lijecenje treba zapoceti sa 20mg. Doza se moze povecavati za po 10mg u razmacima od nedelju dana do maksimalne doze od 60mg na dan.

Lijecenje OKP traje do potpunog nestanka simptoma, vise mjeseci ili cak duze.

PANICNI POREMECAJ

Preporucena doza je 40mg na dan. Lijecenje treba zapoceti dozom od 10mg na dan. Doza se moze povecavati za po 10mg na dan u razmacima od nedelju dana, zavisno od reakcije pacijenta. Kod jednog broja pacijenata povoljan efekat je postignut povecavanjem doze do 60 mg na dan. NISKA POCETNA DOZA SE PREPORUCUJE DA BI SE SMANJILO POTENCIJALNO POGORSANJE SIMPTOMA KOJE SE DOSTA CESTO JAVLJA U POCETKU LIJECENJA.

Pacijente sa panicnim poremecajem treba lijeciti do potpunog nestanka simptoma, sto moze da traje vise mjeseci pa cak i duze.

SOCIJALNA FOBIJA

Preporucena doza je 20 mg na dan. Doza se povecava u zavisnosti od reakcije pacijenta do 50mg na dan.

GENERALIZOVANI AKSIOZNI POREMECAJ

Preporucena doza je 20 mg na dan. Doza se povecava u zavisnosti od reakcije pacijenta do 50mg na dan.

PREKID TERAPIJE

Nagli prekid terapije treba izbjegavati. rezim postupnog smanjivanja doze potvrdjen novijim klinickim ispitivanjima predvidja smanjenje doze za po 10mg u nedeljnim intervalima.

Kada se postigne dnevna doza od 20mg na dan pacijenti ostaju na tretmanu sledecih nekoliko nedelju dana i terapija se prekida.

Ukoliko se jave izrazeni simptomi usled prekida terapije treba razmotriti eventualni nastavak terapije prethodnom dozom, a zatim smanjivanje te doze vrsiti postupno.

posto ne mogu vise da kuckam samo cu vam reci da se pacijenti sa suicidnim ponasanjem trebaju pratiti na pocetku uzimanja terapije..posto je neko ovdje neko pisao kako je seroxat opasan i da su neki pokusali samoubistvo kad su poceli da ga koriste..to nije zbog seroxata to je njihovo stanje a seroxat u pocetku moze pojacati simptome..

inace moze se se popiti i alkohol jer ne utice na dejstvo paroksetina..ne mora bas onako s tabletom ali ne smeta popiti po malo..

Vec mesec dana na seroxatu, i nista.......pozitivno, a od nezeljenih samo gubitak volje i koncentracije, grozno !!!

Vec dvije godina sam na Seroxatu - a ne znam ni sam, u pocetku se nisam osjecao nista bolje, onda sam imao faze kad mi je bilo bolje, pa opet losije i tako u krug, zatim je nastupio jedan period kad sam se stvarno osjecao dobro - jedno mjesec i pol dana i evo sad opet pad :cry: pricao sam sa doktoricom o promjeni AD pa mi je predlozila Zoloft - ne znam ni sam, unaprijed se bojim svega - opet ispocetka nuspojave pa da li ce djelovati, ako ne bude djelovao sta cu onda - ma muka mi je od svega :cry:

Da li si po?eo piti Zoloft i kako ti je sada?

mila

pozdrav svima.

evo moj prvi post..

uglavnom, uzimam seroxat ve? 7 mjeseci zbog depresije, ali mi se ?ini da posljednja 2/3 mjeseca "gubi u?inak". što je najbolje doktorica je izjavila: "?uj, ak ne djeluje, pove?at ?emo dozu". ma super.

pitam, jel ima neko savjet šta da radim. i jel imao ko sli?an problem?

hvala.

:clapping:

ja sam bila na njemu par dana nije djelovao

pa mi je dala luxetu pola na dan

nije htjela pove?avti doze

ne znam za taj.

ma ja sam na 20 mg, tj. 1 tableta. al, kao što rekoh, opet sam depresivna..

?uj doze doktori pove?avaju ,ali meni je doktorica rekla da mi ne želi pove?avati jer bih onda bila

non stop pospana za ništa ,kak bih funionirala

i ja imam napadaje panike,depresiju,,,

bibo, nemoj buncati po strahu od seroxata jer on je dobar lijek!meni bilo strašno strašni, NIŠTA ne mogla jesti, plakala, cijeli dan u krevetu, panika, suicidalne ideje, koma totalna. nakon prvih tjedan dana ve? je bilo bolje, a sad nakon 3 ve? sam zaboravila kako je gadno bilo. stvarno me iš?upao iz kome, i ako ništa, toplo ti ga preporu?am. :clapping: ali trebaš biti strpljiva jer treba ?ekati barem tjedan, dva da osjetiš djelovanje...dok seroxat obavi pregovore sa serotoninom u tvom mozgu. :P pusa velika i hrabro u apoteku! :srce:

Moram da iznesem vlastito iskustvo sa Seroxatom.

Pila sam razli?ite AD (Amisol, Risperdal, Zoloft), ali sad ovih 8 mjeseci otkad trošim Seroxat osje?am se super i super funkcionišem. Sobzirom da sam i ranije trošila AD, probleme i simptome oko navikavanja nisam ni imala.

blago tebi. meni se sve ?ini da ?u morat mjenjat terapiju, em mi se spava, em više ne pomaže. prvih par mjeseci je stvarno djelovao, ali kao što rekoh, ve? se 2,3 mjeseca loše osje?am

blago tebi. meni se sve ?ini da ?u morat mjenjat terapiju, em mi se spava, em više ne pomaže. prvih par mjeseci je stvarno djelovao, ali kao što rekoh, ve? se 2,3 mjeseca loše osje?am

Iznesi to svojoj psihijatrici, objasni kako stvari stoje i traži neku zamjenu. Ne dozvoli da te truju lijekovima, kao što su mene, ako ti ne pomažu.

Meni je danas doktor prepisao sereupin koji je isti molekul kao seroxat. Takodje mi je objasnio da posle par meseci uzimanja antidepresiva moze da se desi da dejstvo leka stagnira neko vreme.