Jump to content
Depresija Forum
Angel Heart

Paroxetin (SEROXAT, ACTAPAX)

Recommended Posts

dijagnoza F40.0

Ne znam sta znaci ta dijagnoza.

Posle tri dana vec osecam poboljsanje, nisam toliko pospana. Seroksat ce mi bas delovati za dve nedelje ali za sad ide ka boljem.

Zdravo svima.

Prvo da se zahvalim svim forumasima jer je znacajno vidjeti da i drugi imaju slicne probleme u svakodnevnici. Covjek se malo manje usamljeno osjeca i lakse mu pada zivot sa ovim nasim bubicama, da ih tako nazovem.

Meni je prije 8 godina ispostavljena dijagnoza panicnog poremecaja i blaze socijalne anksioznosti. Danas se salim da je to bila reakcija na svijest da ce Spanija postati prvak svijeta u fudbalu, ali tada mi nije bilo do sale.

Od tog trenutka na ovamo se, sa intervalima, druzim sa mojim ljekarom i Seroxatom, pa mislim da bi drugima bilo korisno i moje iskustvo.

Prije svega, odmah da to kazem, Seroxat je sjajan lijek i ja se u njega licno kunem kao u rodjenu majku, tako da ovo nece biti horror prica vec pokusaj objektivnog pogleda na stvari u uslovima zivota sa, to je najvaznije da prihvatite, tzv. "manageable condition" u kojima ja, a i vecina vas, zivi.

Da krenemo redom:

Dejstvo: Seroxat je antidepresiv koji utice na lucenje serotonina u mozgu i od pomoci je za pacijente koji imaju problema sa proizvodnjom istog prirodnim putem.

Sad, biohemija (koja ni samom.proizvodjacu nije jasna) i nije od znacaja, ali jeste to, rijecima mog ljekara, da je manjak serotonina jednostavno prirodna pojava kod nekih ljudi poput manjka nekog vitamina, enzima ili hormona. U vecini slucajeva to nije konkretno bolest vec stanje organizma koje zahtjheva tretman.

Ulazak u lijek: Mada vrlo dobar, Seroxat je, da se ne lazemo, vrlo gadan na pocetku terapije, makar u vecini slucajeva. Ja sam na njemu, sa prekidima od pola do godinu dana, vec dugo i vise puta sam morao da ulazim u lijek i, nekada vise a nekada manje, uvijek muku sa tim mucim. Stvar je u tome, opet rijecima mog ljekara, da Seroxat prvo "prazni" postojece rezerve serotonina pa zatim pocinje da ih popunjava.

Utoliko mu je dejstvo odlozeno i po pravilu pocinje da djeluje nakon 3 do 4 nedelje terapije i u toku tog ulaznog perioda svi simptomi koje imate (ovdje govorim o mom problemu i anksioznosti) ce se veoma cesto pogorsati, dvostruko a mozda i trostruko, posebno u prve dvije nedelje. Ja, kada me uhvati talas, bjezim u bolesti, mozak me tjera da svaku najmanju sitnicu tumacim kao smrtnu presudu i strah sa panikom samo raste, a u prvim danima terapije sam prakticno jednom nogom u grobu. Naravno, sve su to budalastine, ali strah je podsvjesne prirode i ne obuzima bez obzira koliko bio svjestan da je to samo nesto sto ja umisljam (sada to vec znam, prvi put je bilo jezivo). Osim ovog nezeljenog dejstva,

Seroxat u prvim nedeljama ima sijaset i fizickih dejstava. Vrtoglavica, mucnina, povisen srcani ritam i pritisak, talasi vrucine, trnjenje, jezenje, drhtavice, glavobolje, neuroloski "elektrosokovi" zamucenje vida, problemi sa spavanjem, problemi sa apetitom i sl. Obim ovih nuspojava zavisi od mnogo faktora (u kom trenutku poremecaja pocinjete, koliko je daleko stvar otisla, raspolozenje, godisnje doba, opste stanje organizma) ali neke su stvari kljucne za uspjesni ulazak: prvo, da lijek uzimate redovno, drugo, da budete strpljivi i postojani i trece, da u tim danima imate kontakt sa ljekarom. Ovo trece je mozda i najvaznije jer je znacajno da vam neko kome vjerujete kaze da je sve to sto osjecate prolazno jer ce vam u tom pocetnom periodu vise puta padati na pamet da batalite terapiju.

Dakle, strpljenja, izdrzljivosti i kontakt sa ljekarom.

Postoje i trikovi da se ovaj interval malo skrati (doziranje) ali to zavisi od uslova u kojima se nalazite. Ako ne morate da radite, preporuceno je poceti sa 5 mg jedan, zatim 10 mg dva dana i onda 20 mg. U takvom ritmu nezeljena dejstva jesu pojacana odmah ali i traju nesto krace (do tri nedelje) ali ako morate biti funkcionalni (poput mene) onda to ide nesto duze, posljednji put sam isao 3 x 5 mg, 3 x 10 mg pa citava i mucio sam se oko mjesec dana dok se stanje nije stabilizovalo. Odgovarajuca doza je indovidualna stvar, meni je u prvih par mjeseci 20 mg dnevno sasvim dovoljno a kasnije i 10 mg, ali to je vec posao za ljekara i za vas kada se stabilizujete i sami ocjenite sta je dovoljno.

Zivot na Seroxatu: Jednom kada udjete u lijek slijede dobre vijesti. Zivot ce vam se obnoviti pa cak i postati bolji. Energija i koncentracija su na vrlo visokom nivou. Raspolozenje je odlicno. Fizicko stanje organizma je vrlo dobro. Prakticno ste ono sto ste inace i veoma brzo zaboravite na mracne trenutke, cak im se smijete sa onim "e, jesam ja budala!". Duboko u tretmanu ovim lijekom postoje samo dva ozbiljna nedostatka: prvo, potrebno je strahovito puno stimulacije da se postigne orgazam (sama sexualna funkcija i zelja, kod mene makar, nije problem) i ukoliko ste imali kakvih problema sa jetrom (ja sam prelezao mononukleozu) morate paziti na alfa i gama GT vrijednosti i uzimati nesto da se to regulise (ja pijem Silimarin, prirodni dodatak ishrani i jako mi godi).

Interakcije: Seroxat je, nasuprot uputstvima, zapravo prilicno siguran lijek po pitanju interakcija sa drugim. Iz mog iskustva mogu vam reci da ne stvara probleme sa lijekovima za pritisak i obicnim analgeticima ali Diklofenak ili Voltaren sa produzenim dejstvom izbjegavajte, makar u prvih mjesec dana jer znaju da produze i znatno pojacaju nezeljena dejstva. Sto se alkohola tice, tjah, mozete popiti malo, nece vas ubiti ali imajte u vidu da ce vas brze osamutiti tako da kuci pjeske ili taksijem a po kola sutra.

Skidanje: Ja imam dosta srece sa time, ali sam bio pazljiv svaki put. Kljucno je biti jako spor i polako izvodit lijek iz upotrebe. Nedeljama a po mogucnosti mjesecima smanjivati dozu sa, recimo, 20 na 15, pa na 10, pa na 5 pa cak i na 2,5. Ja licno nikada (a skidao sam se sa njega makar 5 puta do sada) nisam imao nikakvih znacajnih pojava osim mozda malo prolazne nesanice.

Zakljucak: Seroxat je veoma, veoma, dobar lijek koji mi je zivot spasio. Sad, na zalost, mislio sam da cu sa njim da raskrstim nakon prvih pola godine ali to nije slucaj i nije do lijeka vec do mene i mohih bubica koje nece da me napuste (stresni zivot, svi znate tu pricu, da ne davim). U posljednjem razgovoru sa ljekarom smo zakljucili da bih trebao da ga pijem neko duze vrijeme da probamo da otjeramo paniku jednom za sva vremena ali to je vec prica za drugi put. Za sada je tu da me iscupa, a sta ce biti dalje vidjecu.

Svakako, u Seroxat vjerujte, on ce vam gotovo sigurno pomoci.

Jos samo jedan detalj, uz njega u pocetku moze se piti ksanax ili ksalol o.5 da se ublaze nezeljena dejstva. Meni licno,sada,to vise nije potrebno jer vec zmam sta me ceka u prvim nedeljama ali ako vam je prvi put, mislim da je to obavezno.

Edited by Hyperdrive
Pasusi

Jedine nuspojave koje sam imao u pocetku su bile slaba glavobolja i oslabljen apetit, i povremeno nemir u nogama pri lezanju, libido nepromenjen. I slazem se kad se skida da se ide vrlo postepeno.

Off topic Za modove, da izbrisu iz naslova Actapax, on vise ne postoji, sprema se uvoz novog leka dal ce biti Arketis ili Pakston Alkaloid ne znam.

Ficfiric, za kog radiš i tko te šalje? ;)

Kao da živiš od prodaje Seroxata :D

Kao kad ja hvalim Cipralex, Eliceu i Velafax :) meni se pokazali najbolji za sada i mogu potpuno isti tekst napisati kao ti o Seroxatu.

Dobro je da nam pomazu.

@macak

pa, koliko ga koristim i hvalim, glaxo bi mi mogao 'ladno isplacivati neku dividendu 😀

naravno, vazno da nam pomazu. ja bih, kada me uhvate moje nevolje i domestos popio, samo da pomogne! 😋

E baš, kad bi znao da će pomoći.

@ficfiric

ja sam na terapiji Seroxatom pet meseci. Terapiju sam poÄela zbog strahova, panike, paniÄnih napada. U poÄetku nuspojave, vrtoglavica zbog koje sam padala i pojaÄana panika. Meni su se neke nuspojave javile posle 3-4 meseca uzimanja leka, nesanica, muÄnina, bol i stezanje u grudima, Äudni snovi, glavobolje. U poÄetku sam imala dostupnog dr, ali ipak strah od leka od nepoznatog je bio jak. Pomogli su mi i Älanovi ovog foruma, svojim iskustvima, podrÅ¡kom, znaÄilo mi je puno, da znam da to Å¡to mi se deÅ¡ava nije tako straÅ¡no i da će doći trenutak kad će biti bolje. Lek pijem 10mg+10mg+0. Ovu prvu dozu leka desi se da popijem sa zakaÅ¡njenjem. UveÄe pijem 1mg rivotrila, koji bi krajem meseca trebalo da polako izbacujem. Nadam se da će ovo proći bez većih posledica mada ga koristim 6 meseci.

Za sada manje strahova, panike. ViÅ¡e boljih nego loÅ¡ih dana. Ponekad mi nije ni do Äega, bezvoljnost. Nesanica i dalje prisutna. Zbog užasne glavobolje uraÄ‘eni snimci vrata i glave koji nisu dobri, idem za nekoliko dana kod neurologa i na MR pa ću videti Å¡ta dalje. Okolina je primetila pozitivne promene, ne znaju za moje dijagnoze i terapije, rekli su mi da je jedna osoba otiÅ¡la na odmor a vratila se druga. Veselija sam, pozitivnija. Malo mi je neobiÄno kako Seroxat deluje. ÄŒesto se Å¡alim, smejem, Å¡to nije bilo tipiÄno za mene, uglavnom bih videla sve crno, odmah kraj sveta, sve je moralo biti isplanirano, uvek je bilo Å¡ta ako se desi neÅ¡to straÅ¡no itd

Meni je dat ovaj lek u oktobru posle prve table isusene koze usta bez imalo pljuvacke nenormalbe glacobolje nagona za povracanje dobio sam flunisan kao zameni.. Mozda je nekome ovaj ad stvarbo pomogqo ali meni je. Napeavio haos od zivota od strujnih udara u predelu vrata i vratnih segmenata kicmene mozdine i nocnih kosmra

SPASSSSSS!!!!

Podigao me je iz najcrnje depresije, bez ijedne nuspojave!

Pijem ga u maksimalnoj dozi - 60 mg, 2 + 1 + 0.

Molim Boga da mi doktor ne ukine taj psihofarmak, ako ne do Bog, prestane delovati.

Bogu hvala da ti nešta pomaže!

Pijem ga ujutru. Dize me i nemam neke negativne nuspojave. Mada u vecim dozama postajem preterano euforicna i nemirna.

I nikako uzimati na prazan stomak ali to je valjda pravilo za sve.

I sa Seroxata sam se skinula. Nije bilo lako zbog vrtoglavice i bolova, ali sam se izvukla na kraju.