Jump to content
Depresija Forum
Angel Heart

Paroxetin (SEROXAT, ACTAPAX)

Recommended Posts

Deluju i 10mg seroxata, ali nisam osećala delovanje izgleda zbog lorazepama i drugih benzodiazepina, sad koliko će držati dejstvo videćemo, godinu dana na 20mg pola godine na 10mg. Bilo mi čudno zašto mi preporučili Milgammu a pre toga B12, u okviru ove teme nadjoh i postove o oporavku nervnog sistema. Nisam uspela videti koliko je dugo terapija seroxat-om i da li je neko imao glavobolje ili mu je eventualno seroxat pomogao oko smanjenja glavobolja? Neurolog se nešto razmišlja da mi zbog neuroloških problema ponovo poveća seroxat ali čekamo MR pa ćemo videti. Nisam uspela naći temu ali me interesuje da li i u kojoj meri ovaj AD a i drugi mogu uticati na pojavu kasnije nekih drugih problema, lošeg pamćenja, koncentracija, demencija. 

14 hours ago, Mia said:

Nisam uspela naći temu ali me interesuje da li i u kojoj meri ovaj AD a i drugi mogu uticati na pojavu kasnije nekih drugih problema, lošeg pamćenja, koncentracija, demencija. 

Za antidepresive ne brini sto se ovog tice. Koncentraciju mogu da poremete, ali kad se to desi mozes da trazis promenu leka. Ali u smislu trajnog ostecenja ovih stvari koje sam citirao, ne moras da brines. Za ostalo sto si pitala ne znam odgovor.

Od antidepresiva nećeš dobiti neurološka oštećenja,jedino malo pripazi na određene fizičke nuspojave koje se (samo ponekad) javljaju,a od kojih među najučestalijima jeste porast telesne težine (koji se,opet,najčešće može držati pod kontrolom u nekim razumnim granicama ukoliko se čovek malo intenzivnije potrudi).

P.S. Nesanica je,nažalost,takođe jedan od veoma čestih nuspojava,ali sve se to da regulisati određenom (naravno-malom i strogo kontrolisanom) dozom odgovarajućih benzodiazepina.

Mislim da sam pocela da osecam dejstvo. Vraca mi se volja i raspolozenija sam.
Sad ne znam da li sam prethodnih dana bila u hipersomniji zbog seroxata (kao nus pojave..?) 
A ona nuspojava koja me uvek prati sa njim je stezanje vilice.

Moćan je to lek,nemoj samo da ti negde "dune" neki trip u glavu,pa da najednom odustaneš...Nakon 4-6 meseci ćeš početi da osećaš dejstvo "u fullu",a tek tada ima da bude "ono pravo" ;)

Inače,on ima u sebi nešto malo i od anksiolitičkog dejstva,pa možda tvoja pospanost proizilazi iz toga...A sve to može da zavisi,naravno,i od dodatnih lekova koje eventualno piješ.

Edited by blackadder

I eto...
Opet ja na Seroxatu, postepeno do 60 mg / dan...
To je prvi antidepresiv koji sam u životu pio, i da, jeste najbolji od svih koje sam pio.
Doktor je insistirao baš na Seroxatu jer od SSRI, on je najsedativniji, a kaže da mi je spavanje i preko dana neophodno, kao i da će mi samim tim trebati manje Rivotrila, jer san je prirodno anksiolitičkog efekta...

Najbolji SSRI, naročito kad je u pitanju anksiozna komponenta, kod mene ima izraženo i sedativno i anttiholinergičko dejstvo, što je kod mene poželjno jer sam imao izražene autonomne tegobe, jedino je povremena opstipacija malo problem, ali sve u svemu ok je.

Mislim da je superiorniji čak i od klomipramina, Anafranila, kako po dejstvu tako i po profilu neželjenih efekata. 

19 hours ago, Koba said:

Najbolji SSRI, naročito kad je u pitanju anksiozna komponenta, kod mene ima izraženo i sedativno i anttiholinergičko dejstvo, što je kod mene poželjno jer sam imao izražene autonomne tegobe, jedino je povremena opstipacija malo problem, ali sve u svemu ok je.

Mislim da je superiorniji čak i od klomipramina, Anafranila, kako po dejstvu tako i po profilu neželjenih efekata. 

Apsolutno se slažem.

Meni je stezalo vikicu skoro mjesec dana pola seroxata. Tako da sam do prije 2 dana pila samo10mg. Imam 2 iskusna bivša pacijenta koji me ubjedjuju kako trebam tražiti drugi antidepresiv, jer po njihovoj stručnoj procjeni nije to prava terapija za mene. A ja sam dobro,  ideje mi svijetle u mraku, :d_sunny:pričam vazda, vratio mi se dobrim dijelom self respect I želja da postignem nešto..

Jedino što me brine benzo, a s njim imam lose iskustvo godinama. Po pravilu xalol bi trebalo da koristim po potrebi, tako piše na kutiji. A potrebe znaju biti do 3-4 puta, nekad prebacim jednu više. Ajd da mi neko ako je već imao iskustva napiše, hoće li se ove moje mega  potrebe smanjiti za vrijeme uzimanja antidepresiva ili postoji neko drugo rješenje, da ga postepeno izbacim i prodajem sa što manje zikre? Pozdrav!

Pio Ksalol 0.5 3X1 4 meseca, posle je AD preuzeo svoje. Skidao sam se postepeno. Bilo je neprijatno, vrtoglavice i zvonjava u glavi, ali je lakše skidanje od skidanja sa Rivotrila, bar u mom slučaju. 

Da bi AD preuzeo anksiolitičko dejstvo, mora da se pije u dovoljno visokoj dozi, ja npr.  pijem 50 mg. 

12 minutes ago, Koba said:

Pio Ksalol 0.5 3X1 4 meseca, posle je AD preuzeo svoje. Skidao sam se postepeno. Bilo je neprijatno, vrtoglavice i zvonjava u glavi, ali je lakše skidanje od skidanja sa Rivotrila, bar u mom slučaju. 

Da bi AD preuzeo anksiolitičko dejstvo, mora da se pije u dovoljno visokoj dozi, ja npr.  pijem 50 mg. 

Mene sa Lexa skidaju sa ovom terapijom. Znaci trebam dozu povećati ovih drugih,  da izbacim benzo. A, kako ću se onda skidati sa seroxata? 

Nemoj me skontati pogrešno, mene je samo strah zikre, posebno skidanja sa apoteke jer dugo traje a ne boli ništa.

Ne povećavaš ti dozu Seroxata, nego dr! 

Sa Seroxata se skida kad za to dođe vreme, takođe vrlo postepeno, (ako uopšte i dođe vreme za skidanje ;).

Ja ga pijem 3,5 god, i piću ga doživotno ako treba. 

6 minutes ago, Koba said:

Ne povećavaš ti dozu Seroxata, nego dr! 

Sa Seroxata se skida kad za to dođe vreme, takođe vrlo postepeno, (ako uopšte i dođe vreme za skidanje ;).

Ja ga pijem 3,5 god, i piću ga doživotno ako treba. 

Mah, sto se doktora tice bar ovdje gdje ja zivim, mozes kako hoces, jer vecina ima svoje proivatne ordinacije i politicki su angazovani. Jedino sto je  pod nekom kontrolom supstituciska terapija Buprenorfinom.. Izvini u svakom slucaju sto sam tako odreagovala, previse se opterecujem bezveze. Pozdrav tebi

4 hours ago, Koba said:

Ja sa vece doze rivotrila na manju ksalola opusteno. Mozda mi je cak i bolje, a i AD pocinje da puca. Lorazepam je po mene bio zajeban lek.

Sedativi su depresori centr. nervnog sistema, otud kod nekog umanjuju efekte AD. 

Vidim da su komentari pozitivni.
Zanima me da li seroxat moze da digne, ono malo vise, blaga manija ?

4 hours ago, SPARTACUS said:

Vidim da su komentari pozitivni.
Zanima me da li seroxat moze da digne, ono malo vise, blaga manija ?

Ja ga pijem u maksimalnoj dozi od 60 mg / dan, i najbolji je antidepresiv koji sam ikad pio.

Jedina mana mu je što goji.

Svaki, doslovno svaki antidepresiv može da "gurne" u maniu...

Ali Seroxat deluje sedativno zbog antagonizma muskarinskih receptora, te nije toliko opasan.

5 minutes ago, Apoptosis said:

Ja ga pijem u maksimalnoj dozi od 60 mg / dan, i najbolji je antidepresiv koji sam ikad pio.

Jedina mana mu je što goji.

Svaki, doslovno svaki antidepresiv može da "gurne" u maniu...

Ali Seroxat deluje sedativno zbog antagonizma muskarinskih receptora, te nije toliko opasan.

Da li je možda dobar za spavanje i u koje vrijeme se pije?.Znači da ima sedativni učinak.

4 minutes ago, joed said:

Da li je možda dobar za spavanje i u koje vrijeme se pije?.Znači da ima sedativni učinak.

Ja ga pijem 2 + 1 + 0.

Sedativan je i uz njega odspavam po bar sat vremena dnevno.

Nisam spavao po danu sigurno 20 godina,tako da meni nije opcija spavanje po danu,nego po noći.Kroz dan želim biti aktivan i da zaspim to bi mi pokvarilo dan i bacilo me dolje.Imam to buđenje po noći nakon 3 sata sna svaku noć,pa bi možda trebao nešto da spavam u komadu.Razmišljao sam o mirzatemu možda ,ili sad vidim i seroxat,ali ja bi to pio samo navečer prije spavanja,mada nije da sam depresivan nešto.Imam za 2 tjedna kontrolu pa ću popričati sa psihijatricom.Hvala na odgovoru.

paroxetin spada u SSRI, a oni su poznati po tome što izazivaju nesanicu, zato se doziraju uglavnom kao jutarnja doza.

Hteo bih eliceu da zamenim seroxat. Po komentarima vidim da su svi zadovoljni. I mislim da ima jace dejstvo od elicee

nevermind

Edited by lupus

23 minutes ago, lupus said:

paroxetin spada u SSRI, a oni su poznati po tome što izazivaju nesanicu, zato se doziraju uglavnom kao jutarnja doza.

Hvala lupus.Onda ipak nije za mene.

13 hours ago, lupus said:

Ovo je tačno.

Imam problema sa noćnim snom...

Ali preko dana većinom, mogu spavati.