Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
Angel Heart

Olanzapin (SIZAP, ONZAPIN, ZALASTA, ZYPREXA, VAIRA)

Recommended Posts

Olanzapin je noviji antipsihotik. Spada u skupinu oksazepina i kemijski je drugaÄiji od promazina i flufenazina, a takoÄ‘er i drugaÄiji je haloperiddola. Njegova iznimna uÄinkovitost dovodi do toga da polagano postaje najvažniji antipsihotik za lijeÄenje shizofrenije. Rezultati ispitivanja na životinjama pokazali su da olanzapin antagonistiÄki djeluje na serotoninske, dopaminske i kolinergiÄke receptore, ali selektivno! Naime, Olanzapin je selektivan i veže se uglavnom na receptore koje se nalaze na neuronima Äije izbijanje izaziva shizofreniju, dok se slabo veže na one dopaminske receptore koji su odgovorni uza nastanak simptoma Parkinsonove bolesti. To dovodi do toga da olanzapin ublažava siptome shizofrenije ne izazivajući siptome Parkinsonove bolesti (za razliku od veÄine ostalih antipsihotika).

Bila sam kod psihijatra i on je predlozio promenu antipsihotika. Sad predlaze ovaj lek. O njemu ne mogu naci nista na netu a da je na nasem jeziku. Da li ga ima u Srbiji?

Na zalost ne znam dali ga ima u Srbiji. Znam samo da je to jako djelotvoran lijek i da kod nas moras pisati posebne molbe na Zavod za Zdravstvo da ti ga na osnovu dijagnoze odobre jer je, na zalost, jako skup. Ovdje kosta (ako ga sam placas) oko 120 €...a znam mnoge kojima nisu odobrene molbe. Navodno postoji i zamjenski lijek pa se onda prepisuje on ali, koliko sam cula, efekt nije u potpunosti isti.

Pokusaj pretrazivati po molekuli, odnosno trazi pod "olanzapin".

Zelim ti puno srece!

probala sam, ali nista. Cula sam od dr. da je skup. Nije mi to prevelik problem, vise me muci to sto vec znam kako rispolept deluje, na koliko mg. staje psihoticnost i koji su mu nezeljeni efekti. Sve ovo za ovaj drugi lek ne znam.

Igrom slucaja (ha, ha koliko samo ,,igri slucaja,, u mom zivotu) smo ostali bez psihijatra. Ovaj koji mi je predlozio promenu leka nas jos ne poznaje, supruga nikad nije ni video. Znacilo bi mi da kad budes imala vremena, ako imas onaj papiric iz leka, da mi napises moguca nezeljena dejstva i kako ide doziranje. Mi smo trenutno u fazi ,,sam svoj majstor,,.Sad usred ove manicne faze nista ne bih menjala, vec to pitam za ubuduce, kad se krug ponovo zavrti.

evo nus pojave:

Weight gain

Sleepiness

Constipation

Dry mouth

Increased appetite

Feeling weak

Upset stomach

Tremors (shakes)

Dizziness

ZYPREXA can cause problems in keeping your body temperature regulated.

sad ne znam dal se moze odmah dobit cim se pocne pit, ali ja sam tako pooospana da ne mogu gledat, a puno sam spavala... koma sam... -_-

i jos se ne spominje granicni na njihovoj stranici nego samo bipolarni i sizofrenija... jel ima jos netko da pije to zbog granicnog? jel zna netko kad ce proci ta pospanost, ma koma sam ziva, kao zombij, ne mogu funkcionirat...

opaka je to kemija.nije to AD i zato moraÅ¡ biti spremna na svakakve nuspojave.negativna strana za koju se sigurno zna je promjena liÄnosti,velika promjena.postajeÅ¡ apatiÄan,sediran ful........al jebiga,ako je potreban treba piti

pogledaj se u ogledalu.promotri okulomotoriku,vidjet ćeÅ¡ kako je distoniÄna a oÄi 'plivaju',pogled će poÄeti bježati desno-dolje nakon par tjedana.....tada nastupa promjena liÄnosti zbog Äega su mnogi odustali od zyprexe i preÅ¡li na stare provjerene antipsihotike

E, bre deco, ja ne znam engleski. Taman sam se odusevila sto je neko odgovorio, kad ono engleski. Prevedite mi, ako vas ne mrzi. Koliko sam se raspitala on nije zvanicno registrovan u Srbiji, ali se moze kupiti u Beogradu. Pretpostavljam, da ako nije registrovan, onda i nema u kutiji papiric na srpskom.

Evo,za reAL thing i ebony ukratko o zyprexy(NAPOMINJEM OVO JE UKRATKO I OPISANE NUSPOJAVE SU INDIVIDUALNE.NEMOJE BRIJATI DA ĆE SE I VAMA POJAVITI. AKO I SUMLJATE NA NEŠTO OD TOGA UPITAJTE LIJEČNIKA ZA SAVJET,OVO JE SAMO INFORMATIVNO I ODRIČEM SE SVAKE EVENTUALNE ODGOVORNOSTI)

OLANZAPIN:

Antipsihotik treće generacije

Rijetka pojava 'ekstrapiramidnih nuspojava' npr parkinsonizam...svega 15% (zbog blokade dopaminergiÄkih receptora u nigrostrijatalnom putu)

Kod žena se parkinsonizam javlja dvostruko Äešće.bitno je znati da to NIJE parkinsonova bolest i simptomi nestaju kod prestanka uzimanja lijeka.

Hiperkalcijemija.

Tremor.

U 10% sluÄajeva distonija(slabost) miÅ¡ića vrata,Äeljusti,oÄiju,jezika

Porast tjelesne težine.

Hiperglikemija.

Galaktoreja,amenoreja,,neredoviti ciklusi,izostanak ovulacije

Muškarci:impotencija

Smanjenje spolne želje općenito

Kardiovaskularni poremećaji

Suhoća usta,opstipacija,,muÄnina,povraćanje,abdominalna bol

Trombocitopenija,agranulocitoza,hemolitiÄka anemija

Dermatitis,fotosenzitivnost

Zamućeni vid.

Smanjena koncentracija.

Sedacija

EVO TO JE UKRATKO.SVAKA OSOBA IMA DRUGE NUSPOJAVE,NITKO NEMOŽE IMATI SVE.ZATO JOŠ JEDNOM:NEMOJTE BRIJATI NEGO PIJTE LIJEK AKO VAM JE PROPISAN!

da,i ja bih se nadovezala pošto i ja pijem zyprexu.

dosta Äesto mi se javlja jak tremor najÄešće ruku ali bogme i nogu jer me zna nekada uhvatiti pa nemogu hodati.porasla mi je težina za kojih 7 kila.

imam vrtoglavice te ponekad smanjena koncentracija.

želim napomenuti da se ljudi koji ju piju ipak priviknu na nju jer dosta pomaže kod i depresije,i psihoza odnosno ima jako širok spektar djelovanja tako da mogu reći da mi je pored svih tih nuspojava puno pomogla da se vratim u život.

naravno,to je individualno ali sumnjam da neće tako i drugima :)

drifter,pitanje za tebe-znaÅ¡ li koliko dugo bi se trebala piti ovakva vrsta lijeka za pojaÄanu anksioznost i paniÄne atake?

jer sam ja neÅ¡to naÄula da se pije ne viÅ¡e od 3 godine za "slabije" bolesti u odnosu na Å¡izofreniju i ostale teže bolesti kojima je prvenstveno antipsihotik namjenjen.

hvala

da,i ja bih se nadovezala pošto i ja pijem zyprexu.

dosta Äesto mi se javlja jak tremor najÄešće ruku ali bogme i nogu jer me zna nekada uhvatiti pa nemogu hodati.porasla mi je težina za kojih 7 kila.

imam vrtoglavice te ponekad smanjena koncentracija.

želim napomenuti da se ljudi koji ju piju ipak priviknu na nju jer dosta pomaže kod i depresije,i psihoza odnosno ima jako širok spektar djelovanja tako da mogu reći da mi je pored svih tih nuspojava puno pomogla da se vratim u život.

naravno,to je individualno ali sumnjam da neće tako i drugima :)

drifter,pitanje za tebe-znaÅ¡ li koliko dugo bi se trebala piti ovakva vrsta lijeka za pojaÄanu anksioznost i paniÄne atake?

jer sam ja neÅ¡to naÄula da se pije ne viÅ¡e od 3 godine za "slabije" bolesti u odnosu na Å¡izofreniju i ostale teže bolesti kojima je prvenstveno antipsihotik namjenjen.

hvala

ovo je već kliniÄko pitanje.Pitat ću Profu prvom prilikom i reći ti odgovor na pitanje.

uskoro planiram staviti na forum tri kompletne knjige iz psihijatrije,jednu iz psihologije,jednu iz psihoterapije,jednu kliniÄka farmakologija i 'nuspojave psihofarmaka'

tada ćeÅ¡ ovakve i sliÄne odgovore moći odmah dobiti-proÄitati

trebalo bi biti ubrzo.ovisi o mojem vremenu,jer treba puno skenirat,radit tablice i naravno ovisi koliko će mi admini htjeti pomoći u stavljanju,raspodjeli na glavnu stranicu

pogledaj se u ogledalu.promotri okulomotoriku,vidjet ćeÅ¡ kako je distoniÄna a oÄi 'plivaju',pogled će poÄeti bježati desno-dolje nakon par tjedana.....tada nastupa promjena liÄnosti zbog Äega su mnogi odustali od zyprexe i preÅ¡li na stare provjerene antipsihotike

pa dobro sta ti ovo znaci ????

zasto plasis ljude sa tim nuspojavama????

i nisi naveo najcescu nuspojavu a to je pospanost....

i otkud ti to sve uopce. dovoljne su bile nuspojave koje sam ja skinula sa njihove stranice. s ovim samo demotiviras ljude... osim pospanosti, pojacanog apetita i depersonalizacije nikakvih drugih simptoma nisam imala. i btw, ne moram ga vise piti.... ne vjerujem u nikakve promjene licnosti.

zasto plasis ljude sa tim nuspojavama????

i nisi naveo najcescu nuspojavu a to je pospanost....

i otkud ti to sve uopce. dovoljne su bile nuspojave koje sam ja skinula sa njihove stranice. s ovim samo demotiviras ljude... osim pospanosti, pojacanog apetita i depersonalizacije nikakvih drugih simptoma nisam imala. i btw, ne moram ga vise piti.... ne vjerujem u nikakve promjene licnosti.

jesi ti proÄitala moju napomenu????? :eusa_naughty: to su MOGUĆE nuspojave a ne stalne i obavezne nuspojave.rezultati su dobiveni na velikom broju ljudi i normalno da je svatko naveo neÅ¡to drugo.to i je cilj kliniÄkih ispitivanja lijekova.......generalizacija nuspojava

btw. naveo sam pospanost,vidi zadnju rijeÄ - 'SEDACIJA'

Olanzapin je noviji antipsihotik. Spada u skupinu oksazepina i kemijski je drugaÄiji od promazina i flufenazina, a takoÄ‘er i drugaÄiji je haloperiddola. Njegova iznimna uÄinkovitost dovodi do toga da polagano postaje najvažniji antipsihotik za lijeÄenje shizofrenije. Rezultati ispitivanja na životinjama pokazali su da olanzapin antagonistiÄki djeluje na serotoninske, dopaminske i kolinergiÄke receptore, ali selektivno! Naime, Olanzapin je selektivan i veže se uglavnom na receptore koje se nalaze na neuronima Äije izbijanje izaziva shizofreniju, dok se slabo veže na one dopaminske receptore koji su odgovorni uza nastanak simptoma Parkinsonove bolesti. To dovodi do toga da olanzapin ublažava siptome shizofrenije ne izazivajući siptome Parkinsonove bolesti (za razliku od veÄine ostalih antipsihotika).

ne znam zasto...ali ne mogu da pronadje na ovom forumu temu ziprexa...ima li neko iskustva sa ziprexom?

ja imam 40mg ziprexu

45 mg remeron

10 mg zonoct

200mg zoloft

al nikako da skontam koju dijagnozu mi je dao psihic

skontao sam da imam PTSD sa simptomima psihoze( moze li mi neko objasnit sta je to psihoza ) halucinacije,i cujem glasove...al nigdje konkretno u papirima sifra

zabrinjavaju me ove nus pojave... :wub:

7 dana sam to pila... prvih tri nisam mogla gledat koliko mi se spavalo.

zabrinjavaju me ove nus pojave... :(

osvajach koliko sam vidjela ti piješ 40 mg ako se ne varam jer sam vidjela na jednom drugom forumu tvoj post :angry:

gle ljudi,sve tablete nose nuspojave i svaki Äovjek drugaÄije reagira na njih.osvajach ako ti neće odgovarat nakon tjedan dva uzimanja posavjetuj se sa doktorom i promjeni možda rispoleptom ili sliÄnim lijekom.

a možda meni i nije tako straÅ¡no jer ipak pijem puno manje mg nego ti tako da mislim da ćeÅ¡ možda i imati malo izraženije nuspojave.no,tko zna.ja dosta hvalim zyprexu jer je meni osobno najviÅ¡e pomogla Å¡to je i logiÄno.

kako god bilo,javljaj kako ti je ;)

7 dana sam to pila... prvih tri nisam mogla gledat koliko mi se spavalo.

volio bi i ja da mogu tako spavat..daju mi pored 40mg zyprexe remeron 45mg zonoct (za koji kazu da je jedan od boljih ljekova za spavanje) i zoloft 200mg a ja jos uvjek spavam neka 3 sata :(

osvajach koliko sam vidjela ti piješ 40 mg ako se ne varam jer sam vidjela na jednom drugom forumu tvoj post :angry:

gle ljudi,sve tablete nose nuspojave i svaki Äovjek drugaÄije reagira na njih.osvajach ako ti neće odgovarat nakon tjedan dva uzimanja posavjetuj se sa doktorom i promjeni možda rispoleptom ili sliÄnim lijekom.

a možda meni i nije tako straÅ¡no jer ipak pijem puno manje mg nego ti tako da mislim da ćeÅ¡ možda i imati malo izraženije nuspojave.no,tko zna.ja dosta hvalim zyprexu jer je meni osobno najviÅ¡e pomogla Å¡to je i logiÄno.

kako god bilo,javljaj kako ti je ;)

da pijem 40mg zyprexu..postavio sam post na drugom forumu pa su mu dali ovaj link..a kopirao sam isti post na ovaj forum samo na drugu temu..

ne znam kako ce mi odgovarat..samo sam htjeo da se malo vise informisem o tom lijeku..nadam se da ce imat pozitivan efekat..

hvala vam svima na razumjevanju :D

Eto ja pijem 20 mg Zyprexe dnevno već godinu dana. Prije toga sam godinu dana pio po 15 mg. Od nuspojava imam jedino povećanje mase - sa 80 na 100 kg.

Isprva me muÄila i pospanost ali sada nakon dvije godine imam vrlo uredan san i tijekom dana ne osjećam nikakav poseban umor.

ovo je već kliniÄko pitanje.Pitat ću Profu prvom prilikom i reći ti odgovor na pitanje.

uskoro planiram staviti na forum tri kompletne knjige iz psihijatrije,jednu iz psihologije,jednu iz psihoterapije,jednu kliniÄka farmakologija i 'nuspojave psihofarmaka'

tada ćeÅ¡ ovakve i sliÄne odgovore moći odmah dobiti-proÄitati

trebalo bi biti ubrzo.ovisi o mojem vremenu,jer treba puno skenirat,radit tablice i naravno ovisi koliko će mi admini htjeti pomoći u stavljanju,raspodjeli na glavnu stranicu

Drifter, sorry, nisam upućena..ti si student medicine? specijalizant psihijatrije? ili?

Ja sam na Zyprex-i vec 2 godine, jedno vrijeme je bila nestasica recepta, a u prodaji je bio jako skup, stvarno me je poljlalo tada, tek sam vidio onda koliko mi u zivotu znaci, mene je licno vratio u zivot, i stvarno mi jepuno pomogao, mislio sam da za mene nema spasa.....

Ja imam neke od simptoma, ali imam osjecaj da se oni lagano povlace, recimo kao pospanost.....jedino me brine tezina dobio sma nekih 15 kg.....i tesko ih skidam......

tako sam i ja dobila 7 kg više.

pijem ju prije spavanja tako da mi baš i ne remeti dan već odma zaspim i to mi je super jer mi je prije trebalo dosta vremena da zaspim :)

i kod mene je isto dosta pomogla da se odmorim, i ja je pijem samo na vece....5 mg....kaze mi doktor da se pred ''skidanjem'' tako da zasad jos je pijem, meni je jako puno pomogla, jes da imam nekih i posljedica, ali u kakvom sam stanju bio, smatram da sam veliki sretnik.......jedno vrijeme dok nije bilo recepata, dali mi leponex....od njega mi je bilo gore nego da nisam nista konzumirao..... :meda: