Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
skeva

Tabletomanija - iskustva

Recommended Posts

Vec dugo planiram da postujem nesto ovde i potrazim makar na ovaj nacin neku vrstu pomoci i saveta kako da se izborim sa problemom koji imam a to je tabletomanija. Moja prica je ukratko poprilicno jasna, jos kao klinac 14-15 godina sam otkrio bensendine i poceo da ih uzimam nekontrolisano u ogromnim kolicinama jer ih je bilo u kuci na pretek. Otac mi je preminuo nesto ranije i majka ih je imala svuda bukvalno. Kad sam ispraznio sve ormarice gde sam ih nasao uvek sam nalazio nacine da dodjem do istih. Kad kazem bensendine zapravo mislim na sve benzodiazepine, posle je pocelo eksperimentisanje sa svim zivim sto ima crveni trougao. Snalazljiv po prirodi sam uspevao da nabavim i po pune kese od barbiturata do antipsihotika itd. Toliko sam lekova do sada u zivotu popio da mislim da bih mogao da radim u apoteci.... Nakon par godina tog eksperimentisanja presao sam na druge narkotike. Krenulo od trave pa zavrsilo na heroinu. Uz pomoc svoje devojke sa kojom se zabavljam vec punih 12 godina sam uspeo da se izvucem iz heroina i vec 3 godine ostavim to potpuno iza sebe, nazalost sve je to ostavilo svoj danak pa sam zbog opasne depresije otisao kod psihijatra koji je na prvu loptu cim je cuo rec heroin ( iako sam vec bio skoro godinu dana bez istog ) prepisao 5 bensendina 10mg dnevno uz 3 maprotilina i tako mesecima. Nazalost posto sam i u proslosti zloupotrebljavao lekove tako sam to radio i u tom slucaju. Sve ostale narkotike sam ostavio iza sebe ali tabletama jako tesko odolevam, krao sam ih gde god sam stigao , menjao alkohol za iste, ma nema sta nisam radio da bi dosao do bilo kakvih tableta. Vrlo cesto mesao sa alkoholom. Dogurao sam dotle da sam jedno vreme, a s obzirom da svi koji su imali problem slican mom znaju koliko utice na pamcenje, kroz neki period sam razvio toliku toleranciju da sam mogao da popijem i po 20 lorazepama 2.5mg dnevno uz alkohol. Nazalost i sada nisam mnogo bolji, pokusam da ostavim , izdrzim mesec dana pa se vratim. Lako nabavljam jer kroz godine zloupotrebe sam vise sve moguce nacine nasao. Hvala vam sto ste procitali i molim vas za neki savet, ocigledno nisam sposoban da se sam izborim sa time a gubim ljude koji mi znace. Sta bi mi vi predlozili kao prvi korak? Ako je ikako moguce voleo bih da moje lecenje od ovoga ostanje anonimno u smislu da moja porodica ne sazna , radim ovo uz podrsku svoje devojke. Hvala unapred.

Mozda da kazes psihijatru sve ovo sto si nama?

Imala sam slican problem, cak sam se jedno vreme bavila prodavanjem antipsihotika da bih imala za provod za vreme studiranja. Zloupotrebljavala sam svoju dijagnozu i dizala za male pare lekove koje sam preprodavala, a neretko mesala sa zestokim picem. Naravno, to mi je pogorsalo stanje koje je inace bilo lose.

A da uvedes neke navike u zivot svakidan? Recimo da das sebi neku obavezu , nesto sto moras da obavis i da se fokusiras na to i, naravno, uzimas terapije koje ti je dr. prepisao na nacin na koji treba i da ti devojka, koja ti je podrska sto pozdravljam i drago mi je zbog toga, pomogne tako sto ce da kontrolise uzimanje terapije i da se njoj pozalis ukoliko imas krize pa da zajedno razgovorom ili nekom aktivnoscu prevazidjete krizu...?

Imala sam i ja taj problem .. odnosno mislim da se ponovno vraca.. samo kod mene su to bili zolpidemi, hipnotici, naravno da bi ih popila vise 2-3, nekada po 5-7 jer su mi izazivali halucinacije i cinili me poletnijom, sretnijom, znala sam se nezaustavljivo smijati i osjecati se izvrsno, drugi dan se naravno niceg ne bi sjecala, jer oni tako djeluju.. no, bilo je i losih dana, kada bi ih popila i izrezala se, nezaustavljivo plakala i slicno .. od neki dan sam ih opet pocela zlouporabljivati (od mame jer je meni zabranjeno osim ako psih dopusti posto sam se predozirala, odnosno pomijesala sa ostalim tabletama i pala u neku vrstu kome i zavrsila na intenzivnoj, to je bilo prije 5 godina)..

Nije lako, evo prije dva dana sam se jedva izvukao hospitalizacije zbog tabletomanije, jedva sam nagovorio doktora da mi da "probno" mjesec dana da se probam koliko toliko doma dovesti u red, ako ne bude išlo, za mjesec dana idem u bolnicu, sad ispadne da smo u istim govnima :) drži se cure, zaista, i ako je moguće zamoli je da što više pazi na tebe, netko bi trebao biti uz tebe da te pazi da opetovano ne zloupotrebljavaš ljekove, evo kod mene je pao dogovor da meni više ni blizu nikakvim ljekovima i da će mi iste dozirati stari, ok ja se s tim slažem jer mi se ponovo u bolnicu ne ide nikako iako bi se sad našopao svim ljekovima ovog svijeta. Moraš smoći volje, znam glupo je jer to svi tako pišu i govore ali je teško to napraviti, ali idi dan po dan, daljnja zajebancija s ljekovima ne može dovesti do dobrog, ako treba prođi neznam koliko apstinencijskih, znaš i sam koliko je to koma ali možeš ispasti samo pobjednik, ovako gubiš dan po dan. Piši ovdje, sve, ako treba svakodnevno, pokušavaj, moraš uspjeti!!!!

Pobacao sam preostale lekove pre dva dana, sada se osecam jako jako lose... ko je prosao kroz to zna o cemu pricam. Pokusavam da skrenem misli ali me probija nervoza haos. Sada samo trazim nesto da zamenim lekove sa necim sto ce me "uraditi" ali sve ovo govorim i devojci kako bi mi pomogla. Strasno je to sto sam osim tih prokletih tableta sve doveo u red, nasao sam posao doduse dao otkaz ali s razlogom izgladio probleme u porodici i sa prijateljima, prestao da se druzim sa svim ljudima koji su mi samo odmagali u svakom smislu. PIsem da mi bude lakse ....

Uvedite neke zajednicke aktivnosti, recimo skinite neke serije sa neta pa pratite ili filmove. Fokusiraj se na nesto, recimo da skuvas nesto, spremas po kuci (zvuci glupo, ali meni je pomoglo)

Mozda da nabavis psa?

Ne znam...

Ma filmooovi su zakon :) naravno ako barem donekle voliÅ¡ gledati. Psa ipak nebih preporuÄio ili bilo Å¡to drugo Å¡to zahtjeva brigu, jer brigu sad zahtjevaÅ¡ ti. Na bilo koji naÄin pokuÅ¡aj se dotjerati do faze - mozak na paÅ¡i. Sve skupa, znaj samo da nisi sam, apstiniram i ja :) A generalno mislim da i nije nužno zlo i da si svjestan svega Å¡to prolaziÅ¡, zamisli to kao niki jebeno teÅ¡ki fiziÄki posao koji trebaÅ¡ obaviti. Dosta sam fizikalisao kao student pa je bilo i takvih momenata, kad bih se jednostavno slomio od tempa i morao sam glumiti da idem na wc samo da par minuta diÅ¡em. Uzmi onda da je sve loÅ¡e Å¡to osjeÄaÅ¡ i psihiÄki i fiziÄki kao taj posao koji moraÅ¡ da jednostavno odradiÅ¡ a poslije će biti bolje. Meni motivaciju u apstinenciji daje to Å¡to ne želim, jednostavno ne želim u bolnicu, pun mi je k.... viÅ¡e hospitalizacija, tako da me pakao koji prolazim i ne jebe toliko, a vjeruj mi tresem se toliko da ni dupe ne mogu na normalan naÄin obrisati :D Sve u svemu, znam da je teÅ¡ko, ali doživi sve Å¡to prolaziÅ¡, vjerujem da je to i dobar recept da u budućnosti ponovo ne zabrazdiÅ¡ :)

Polako ali sigurno vec mi je malo lakse. Uspevam da izadjem na kraj sa svojim demonima. Devojka mi pruza ogromnu podrsku a i sama cinjenica da sam se odrekao i nekih drugih groznih stvari mi uliva samopouzdanje. Jos uvek u pojedinim danima mi dodje da nabavim i da se ""malo" opustim. Dogovorio sam se sa devojkom da svaki put kad mi tako nesto dodje da joj odmah to kazem i da pricam o tome. Zaista mi pomaze, nakon razgovora imam mnogo manju zelju. Svaki dan je borba ali je malo lakse. Nadam se da cu uspeti do kraja da izguram i da prosto zaboravim, mada znam da ce to biti dugacak proces.

Zaboravio sam napisati da mi preporucuju hospitalizaciju, medjutim ja se ne osecam tako. Mislite li da je moguce izbeci to u mom slucaju?

Svaka Äast matori. IdeÅ¡ ka boljem! Drago mi je da se javljaÅ¡ s takvom vešću.

Nisam struÄna da ti dam odgovor al moj neki doživljaj jeste da nisi u trenutnoj opasnosti ni po sebe ni po druge te da te niko neće prisilno hospitalizovati, tj. da jeste moguće izbeći. NaroÄito Å¡to ti se poboljÅ¡ava stanje.

Hospitalizaciju preporucuju uglavnom svima u tvojoj situaciji cisto iz razloga sto ovo kroz sto prolazis nije nimalo lako i mnogo ljudi u tome bez hospitalizacije ne uspije. Ali sve je to individualno i tebi koliko mozemo vidjeti super ide i bez toga :) Imas odlicnu podrsku i nevjerojatnu volju, zato samo naprijed i bez brige, nemoj da te to obeshrabri jer ta preporuka ne mora nista znaciti dok god se ti osjecas ok i dok god sve ide kako treba :)

Ima li nekoga ovde ko je razvio dugorocne posledice neke preterivanjem sa benzodiazepinima?

Pisala sam vec, nedavno sam uzela 25mg Lorazepama, 100mg Sanvala, ko zna sta jos, uz alkohol. Skoro cela ta nedelja mi je obrisana iz secanja. Posle sam imala jos problema sa pamcenjem. Uzimala sam Lorazepam za spavanje jednom samo nakon toga, mislim da sam preterala i sa marihuanom i sad mi fale vec jako veliki fragmenti u pamcenju. I ne znam da li je do onog predoziranja ili samo treba da batalim travu... Prilicno sam se istripovala da sam nanela sebi trajnu stetu, a u medjuvremenu sam odlucila da uopste vise nista ne uzimam za spavanje i da proredim upotrebu marihuane jer sam zaplasena ovim gubicima u pamcenju.

Pisala sam vec, nedavno sam uzela 25mg Lorazepama, 100mg Sanvala, ko zna sta jos, uz alkohol.

Jebeno ako si ovo istovremeno istresla u sebe sa alkoholom, jebo zeludac i pankreas, jetra ce radit punom parom i oporavice se od toksina ako mislis pod tim na `trajnu stetu`...Ovaj combo je dobar okidac za respiratornu depresiju,to je ono sto bi te zaista trebalo brinuti.Legnes uslagirana spavat i bye bye

Imao sam te situacije sa xanaxom i effexorom. Nikad vise.

[/size]

Jebeno ako si ovo istovremeno istresla u sebe sa alkoholom, jebo zeludac i pankreas, jetra ce radit punom parom i oporavice se od toksina ako mislis pod tim na `trajnu stetu`...Ovaj combo je dobar okidac za respiratornu depresiju,to je ono sto bi te zaista trebalo brinuti.Legnes uslagirana spavat i bye bye

Ocigledno je da sam se probudila i prezivela.

Nigde nisam napisala da mislim da je to bila dobra ideja.

Nisam trazila da mi neko sa visine odrzi bukvicu oko toga kako sam mogla da umrem u snu vec me zanima ono sto sam i pitala.

Jbg,totalno si pogresno protumacila post.Kakva bukvice s visine?!

Objektivno sam ti odgovorio,i ja sam jedno vrijeme mjesao sve i svasta recimo izlazak u grad ja dernem skoro 100mg efedrina s energetskim picem onda u udaraj po votki i pivu cijelu noc ,pa pred kraj daj i trave i bendzosa ma svega.

Pa okej, ali ne vidim kako takav post moze da pomogne nekome ko je *vec* to uradio. To hocu da kazem. Ja mislim da je to moje prilicno neodgovoran postupa,k ali tad nisam znala sta drugo da uradim, bilo mi je bas lose.

Sto se tice izlazaka, nisam "primerena", ali benzose i alkohol, radi zabave, jednostavno ne mesam :)

Ovo nije bilo iz zabave nego jer sam morala, i zato mi je delovalo kao da pises s visine. No hard feelings sto se mene tice. :)

Moralne i anti-porocne poente ove price nema,al` treba `derat` jednu supstancu bilo to nekoliko benzosa il` po flase zeste,sigurnije je mnogo ;)

xanax, nezaboravno skidanje od 7 dana kosmara i neprekidnog speeda kako vi mladi kazete, uh sto je gadno bilo... a zavisna sam od svega, od hrane, lekova, duvana, sreca ne pijem inace bih bila alkoholicarka...

ali verujem da moze da se skine sa svega, samo ako imas volju i polako... veruj u sebe...

ruzza draga, koliko si dnevno uzimala xanax-a? ja uzimam 0,50 i hvata me panika, jer ga dugo uzimam.

Å¡ta si uzimala umjesto xanaxa-a dok si se odvikavala?

ja sam tabletoman po prirodi. ko dijete od 7-8 godina sam govorila mami da me boli glava da bi mi dala voltaren rapid. bio mi je fin onako slatkast, ko bonbon. s 11 godina sam dobila prvi put od psihijatra neke tablete koje su isto bile fine. onda s 14 sulpirid i tad je eskaliralo. trebao je ici na recept, ali nisam podnosila tadasnju dr i nagovorila sam mamu da mi kupuje bez recepta (a mogla je u jednoj ljekarni). naravno da ga nisam normalno pila nego po 10 komada uz alkohol. kad sam prestala to piti pocela sam kupovati dramine i kafetine jer se s njima isto mozes uslagirati. i muskatne orascice.

ugl onda, pocela sam izlaziti, frendica je imala starog s ptsp-om i mamu s bipolarnim, rastavljene. hrpa tableta u oba stana. kako smo se skuzile, stalno je uzimala od njih i skupa smo uzimale, ja uvijek duplo vise jer mi "normalna" doza nije djelovala, dok na druge je. dakle, seroxat, lamictal, tegretol, zyprexa, helex i sve s hrpom alkohola. prvo je pukao seroxat naravno jer nam je bio kao spid, onda sve ostalo...

sad kako zadnje 3 godine imam svoju terapiju, s vremenom sam skuzila kako koje tablete djeluju i pocela to zloupotrebljavati. vise puta sam zavrsila tako da 2 dana prespavam ili da tjedan dana uopce ne spavam.

a ovo sto pises za djevojku, jako je bitno imati podrsku.

bivsi me vidio kako uzimam po kutiju sanvala, praxitena i xanaxa nakon 1-2 litre vina. poslije me nije mogao probuditi, ali to ga nije natjeralo da ista poduzme...

sadasnji decko, kad sam se prvi put nagutala normabela (bili smo mozda tjedan-dva skupa) je ostao budan uz mene i pratio mi disanje cijelo vrijeme... a kad je skuzio da cesto s necim pretjeram mi je poceo sakrivati tablete.. ludjela sam zbog toga, ali sam shvatila da mi samo zeli dobro. jos uvijek mislim da to nije najbolji nacin, ali bar mi pokusava pomoci. i natjerala sam ga da mi sve vrati kad nekoliko dana nisam nista uzimala i postala nemoguca, jer sam bila zaboravila traziti ga svoju terapiju. vratio mi je, ali kod sebe imam samo lamictal, drugo ne trazim jer se ne zelim dovoditi u napast, a njega ne zloupotrebljavam, samo nekad uzmem duplu dozu bas kad mi treba...

2 desetke i 20 il 30 petica normabela. spavala dosad. al nitko nije u stanju pitati zasto si to napravila. samo eto ti sad kad si tolko popila.

nisam kreten, znam da ne mogu umrijeti od toga. ali htjela sam nesto nesto da bude bolje da mi bude lakse...

Razumem te, ja sam se vise puta nagutala lekova kad uopste nisam zelela da umrem, samo nisam vise mogla da izdrzim, pa da na neko vreme nista ne osecam.

da.. al vec mjesecima nisam to napravila, zapravo ni ne znam tocno zasto, i prije svega sam bila nekako polusvjesna i razocarana povrijedjena ljuta zivcana sama a ni to ne shvacam tocno

Jel ko rokao prije tramadole/trodone,i dalje mislim da je to jedna od najgorih tableta na koje se moze kod nas navuci da je zaista osjecaj predivan na njima al`su otrov zivi...sva sreca ne uvoze ove jace americke painkillere tipa oxycodone,vicodine,