Jump to content
Depresija Forum
Sign in to follow this  
vila

FOBIJE

Recommended Posts

Dobro nam došla Višnja,

imam pitanje....kažeš da si ro?ena u Srbiji i da ?eš od toga umrijeti...reci zašto?

?ao Višnja!

Ja sam tako?er jedan od hipohondara na ovom forumu, naime moji stvarni problemi se tako reflektiraju.

Dobro nam došla i uživaj s nama!

Ima jedan dokaz da su hipohonderi ipak bili u pravu...kad 90-ogodisnja baba lezi bolesna na samrtnickoj postelji i kaze: o ovom sam ja stalno pricala a niko mi nije verovao. :(

Jos jedna anegdota..moja snaha je otprilike nesto kao i Visnja...stalno ide na neke preglede...prosle godine je bila na magnetnoj rezonanci i naravno sve je bilo ok al ona stalno nalazi neke nove bolesti.Moj brat kaze da je njoj najbolji poklon placen pregled kod nekog specijaliste...to je najvise obradujeal najveci fazon je da je ona svega toga svesna i sama se smeje sebi al to je jace od nje.Ja je potpuno razumem je sam i ja bila u takvom fazonu jedno vreme...sad sam se malo smirila al nije iskljuceno da cu opet dobiti napade hipohondrije.Jednom hipohondar uvek hipohondar!

Dobro nam došla Višnja,

imam pitanje....kažeš da si ro?ena u Srbiji i da ?eš od toga umrijeti...reci zašto?

To je više kao višezna?na šala, kao onaj divan grafit od pre desetak godina: Prole?e je, a ja živim u Srbiji. Srbija ti do?e nešto kao dijagnoza, a ne državljanstvo.

Hvala vam na dobrodošlici. Ja sam, zaista, užasan hipohondar, ali imam još uvek nešto malo duha. otvoreno govorim o tome, ali i o svim mogu?im strahovima. Moj sin od sedam godina ne zna za moje panicne napade, ali prepoznaje moju pojacanu osetljivost na bolesti, koja se, normalno, odnosi i na moje najbliže i koristi to da me rastura od zajebancije: boli me glava, boli me noga, tvrd mi je stomak, ne mogu da savijem vrat... i ve?, po potrebi i prilici, posebno ako sam ja zabavljena necim drugim a ne njime :( . Ja onda, pretpostavljate, sko?im, ostavljam sve i bacam se na njega zabrinog pogleda i drhtavih ruku od crnih slutnji. On kaže, zezam te :ludilo: , a ja ne verujem, ve? ga pregledam od glave do pete. Muž je u pravu, moram da spustim malo loptu, bar kad je dete u pitanju, ali ja, iako znam da me zeza, MORAM DA BRINEM.

To je, inace, provalio i moj srink, da je kod mene ono: BRINEM, DAKLE JESAM.

A inace, najbolje mi ide manifestovanje simptoma ozbiljnih bolesti. Moj otac je pre koji mesec imao infarkt sa netipicnim simptomima, a to je ujedno bila prilika da naucim koji simptomi JESU tipicni. And, guess what?

Dve noci nakon toga imala sam sve TIPICNE simptome infarkta: hladan znoj, mucninu, lupanje srca i bol u sredogru?u (tako se to strucno kaze ^_^ ). Budim muza, izbezumljena, oznojana i bleda, jedva govorim i trazim da zove hitnu pomoc, jer, normalno, imam infarkt. On me samo belo pogleda, okrene se na drugu stranu i zaspi ponovo. Htela sam odmah da se razvedem, i to pre nego sto umrem te no?i. Onda sam dobila proliv ^_^ i lepo zaspala.

Edited by Višnja

Dve noci nakon toga imala sam sve TIPICNE simptome infarkta: hladan znoj, mucninu, lupanje srca i bol u sredogru?u (tako se to strucno kaze ^_^ ). Budim muza, izbezumljena, oznojana i bleda, jedva govorim i trazim da zove hitnu pomoc, jer, normalno, imam infarkt. On me samo belo pogleda, okrene se na drugu stranu i zaspi ponovo. Htela sam odmah da se razvedem, i to pre nego sto umrem te no?i. Onda sam dobila proliv ^_^ i lepo zaspala.

addadadaa addadadaa addadadaa

Visnja vidim da nisi pored tolike hiponondricnosti nisi izgubila smisao za humor. ^_^

addadadaa addadadaa addadadaa

Visnja vidim da nisi pored tolike hiponondricnosti nisi izgubila smisao za humor. ^_^

Oh, to je bolji deo mene. Onaj socijalni, koji se dobro drži. Znam neke ljude koji još uvek, uprkos meni samoj, stvarno uživaju u mom društvu.

ja se bojim da cu dobiti proljev ako nekud odem, i svako jutro me hvata panika ako do tocno odredjenog vremena ne odem na wc i obavim to!

naravno bojim se smrti, voznje autom, bojim se pricati s nepoznatim ljudima pa me uvijek svi koji me upoznaju smatraju nekomunikativnom i zatvorenom, bojim se da ce me neko silovat pa ako se nemam s kime vracat kuci navecer onda neidem nikud...i tako, jos puno stvari se bojim, al definitvno me najvise zivcira taj proljev!

jel se itko jos boji toga osim mene?

Lol. Osti sluchaj. Takodje, plashim se da ce mi biti muka i da cu povracati, shto je malo chudno, buduci da sam godinama NAMERNO izazivala povracanje barem 2 puta dnevno. :(

Bojim se da tražim nešto za sebe. Mogu da tražim bilo šta od bilo koga za bilo koga. Ako treba da tražim nešto za sebe, to je frka. Preplavi me strah i stid.

Godinu i po dana nisam smogla snage da tražim od molera da do?u i da poprave sranje koje su mi napravili u kuhinji, za moje pare, naravno. a rekoše i da ?e do?i da poprave to što ne valja.

Evo nekih od na?ina na koje se pravdam (mužu pre svega):

1. Sve ?e mi opet zaprljati, nemam vremena da se SADA (pa tako 18 meseci) bavim tim.

2. Sad je leto, sigurno su prezauzeti

3. Sad je zima, ko normalan kre?i zimi

4. Sad je prole?e, hajde da sa?ekamo leto

5. Sad je opet leto, a ne... to je bilo kod ta?ke 2, a i svi sigurno tezgare u Crnoj Gori

i, kona?no,

6. sad je ve? prošlo godinu i po dana, ne misliš valjda da ?e sada hteti da do?u??????!! I da nas se uopšte se?aju??!!

E, a sad je leto, opet, sad ih je zvao moj muž: u Crnoj Gori su, tezgare celo leto.

I told you so, I told you so...tananananana _.:: !

Ja ima fobiju da cu dobiti neku psihozu ili rak.Imam napade panike odavno ali ne pijem nikakve lekove .

Dve i po godine nisam izlazio ali sam tek sad poceo sa izlascima

Ja ima fobiju da cu dobiti neku psihozu ili rak.Imam napade panike odavno ali ne pijem nikakve lekove .

Dve i po godine nisam izlazio ali sam tek sad poceo sa izlascima

Ja nemam fobiju da ?u dobiti rak. ja IMAM rak dddrrr5

Znaš šta, Vlado, osim dobrodošlice, mogu da ti kažem da se ovakva stanja, kao što opisuješ, najbolje rešavaju najmanje s psihoterapijom. Bez obzira što si napredovao i po?eo da izlaziš, iza tebe je veoma dug period povla?enja. Kreni to da rešavaš, najgore je kad se te stvari zapuste, pa se u?aure.

Koliko imaš godina? Da li si se uopšte le?io? Imaš li podršku porodice i prijatelja?

Napiši nam nešto o sebi.

Hvala na dobrodoslici.

Pa evo ovako : Imam 31 godinu a napade panike vec nekih 4 i po .Jednostavno nisam znao sta me je

snaslo .Poceo sam da gubim sampouzdanje i naravno krio sam svoje probleme i pokusavao sam to da

sakrijem ali jednostavno je bilo tesko.Pokusavao sam humorom da sakrijem to stanje ali nisam bas

nalazio na odobrenje okoline tako da su u to vreme ljudi poceli da mi se podsmevaju i da me direktno

bez nekog razloga i vredjaju.Ja sam bio kod doktora zbog bolova u grudima ali internista mi je rakao da

su ti bolovi od stresa i dao mi je da da pijem bromazepan 1,5 mg.Kada sam otisao u vojsku lekar mi je

rekao da ne pijem te lekove i da jednostavno tu nista ne moze da mi se desi.Medjutim u vojsci sam opet

poceo da se sudaram sa ljudima i opet sam stalno bio ismejavan i ponizavan.Nekako sve te uvrede i

ponizenja koja sam trpeo su me nekako dovela do toga da jednostavno promenim neke stavove u

zivotu i naprosto sam motivisao sebe da izdrzim sve to jer sam se nekao osecao kao da sam izasao iz

caure i kao da sam spoznao prave vrednosti u zivotu .Znao sam sta hocu da radim i kako cu to da

uradim.Cini mi se da sam odjednom dobio snagu i veru u zivot kao nikada do tada.

Medjutim kada sam se vratio cekao me je pravi pakao.Moja rodjena sestra je pocela da naprosto da

bulazni da prica neke sulude stvari .Bila se dosta ugojila i nista nije radila ,samo je pricala neke gluposti

pogled joj je stalno izgubljen u daljini i nekako cudan.Na moju nesrecu i otac sa kojim smo ce zivot

imali problema zbog njegove narcisoidnosti i paranoje je poceo da podrzava te njene price dok je majka

samo bezala iz kuce i trudila se da sto manje bude tu.Napadi panike koji su do tada prestali sada su se

ponovo javili.Samo ovaj put su bili zesci i gotovo da su me paralisali.Pokusavao sam da nadjem neki

posao kako bi mogao da odem od kuce ali jednostavno u Kragujevcu je to bilo mnogo tesko.Prijatelji

su vec poceli da me izbegavaju i u to vreme izgledao sam sebi kao zadnji bednik.Posle cetri meseca

borbe da nadjem posao jednostavno sam pao i nisam mogao vise.Agorafobija je vec uveliko nastupila

i jednog dana , kada je na ocev rodjendan sestra dobila jedan od svojih napada, otac koji inace

podrzava njene price i odlucno odbija da je odvedemo kod doktora ,u hodniku zgrade je isamarao jer

tog dana mu je rodjendan i hteo je da ga slavi u miru.Njeni krici su probijali probijali ziove ali ja ipak

nisam mogao da reagujem,jednostavno sam lezao na krevetu i nisam mogao ni da mrdnem.Tada sam

mislio da cu uskoro umreti i da jos dugo necu izlaziti iz kuce.Sestra je dobijala napade svaki dan i tek

posle sest meseci posle jednog zaista teskog dana dosla je policija i odvela u bolnicu,gde joj je kasnije

konstatovana paranoidna sizofrenija.Ona je jedno vreme isla na terapiju i tih prvih nekoliko meseci

gotovo da se vratila u normalu , ali ocigledno to nije odgovaralo mom ocu i on je ponovo poceo da joj

ubacuje neke price na koje je ona molila da joj ne prica , i ona je jednostavno batalila lekove i vretila se u

prethodno stanje.Sva ta drama se dogadjala , doduse jos uvek se dogadja u jednosobnom stanu od

nekih 32 kvadrata, i nikakvim materjalnim statusom.U to vreme ja nisam jednostavno nalazio motiv da

zivim.Stalno sam imao prisilne misli,anksioznost istalno sam bio uveren da s obzirom da mi je otac

jedan obican manijak sestra boluje od sizofrenije sta ja da ocekujem od sebe.Jednostavno sam mislio da

cu uskoro i ja uci u to kolo i da je glupo bilo sta pokusavati.

Medjutim pre oko godinu dana dobio sam racunar od jednog poznanika i tako sam na internetu nasao

sve o panici i agorafobiji.Nasao sam i clanak o psihologu Arturu Franklu koji je imao ideju da se svaka

patnja moze izdrzati samo ako postoji motiv i svrha.Ja sam tad nasao motiv da jednostavno prezivim

sve ovo i da dokazem da se cak i iz ovih nevolja moze izvuci.Poceo sam sa planom izlazenja jos prosle

godine i to polako do trafike pa onda sve vise i vise .Otisao sam i kod psihologa sa kojim sam ostvario

dobar odnos,koji mi je rekao da ne moram nista ni da pijem vec mi je jedini lek da pobegnem iz kuce.

Negde u maju ove godine uspeo sam cak i da odem a da ne razmisljam o panici jednostavno sam

razmisljao o drugim stvarima.Doduse imao sam napade panike na ulici ali ih sada bolje izdrzavam nego

pre.Shvatio sam da bi najbolje bilo da se bavim izradom sajtova ali to mi jos uvek slabo ide jer bas i

nema mnogo posla.Sto se tice prijatelja imam samo jednog i on zna da bolujem od panike ali nezna

kako zivim jer jos uvek me je sramota da to nekom kazem.

Mozda sam napisao predugacko pismo ali kad covek nesto trpi godinama onda ispadne bujica iz njega

Pozdrav svima

Dragi Vlado!

Duboko me je dirnula tvoja ispovijest.

?estitam ti na hrabrosti da se boriš za sebe, usprkos obitzeljskim okolnostima.

Hvala ti, što si podijelio svoju pri?u s nama.

Ona nam svima može biti pokazatelj kako je važno istrajati bez obzira na sve.

vlada pro?itala sam tvoj post sa punim zanimanjem i vidim da si staložena racionalna osoba s planom u životu a samo takvi mogu da uspiju!

zato ti ja od srca želim da prevazi?eš te probleme a što se posla ti?e re?i ?u samo tri stvari; REKLAMA, REKLAMA, REKLAMA!!! :blink:

Vlado!!!

Zivot nije lak...

Tvoj posebno nije dosad bio...

Ali, idemo dalje, krenuo si ka gore...Napredujes!

Znas li koliko si jak?

Bez lijekova napredujes, zivis u kutijici, sa disfunkcionalnom porodicom...u zemlji, u kojoj puno toga moze bolje...iliti malo sta moze gore...

Samo naprijed, drzi se, za tebe sad dolaze samo dobre stvari.

Pisi nam dalje...

Hvala vam na podrsci,

meni su nekako reci podrske kao kilo bromazepama, jer u okolini u kojoj zivim ne samo

da nemam tako nesto vec me i osporavaju u svemu.

Guest Pospani

Hej Vlado...

Nemam nikakav konkretan savijet...

Procitao sam tvoj post...

Tezak zivot...nije niti cudo da si u stanju u kojem jesi...

na pola citanja mi je upravo i palo na pamet da moras bjezati iz te nezdrave sredine...glavom bez obzira...

Vidim da ti je i doktor isto rekao...

Ono puno bitnije...to si uspio i napraviti.

Prvi korak...najtezi korak...napravio si ga.

Vjerujem da ti je tesko,ali si ipak odlucio da ga napravis...

Otisao si...trazis posao.

ma ja vjerujem da ces uspjeti u svom naumu...

ljudska psiha je takva da se covijek privikne na sve...pa i na zlostavljanje,maltretiranje...bolesnu sredinu.

Zato sto se boji nepoznatog...uvijek je lakse prihvatiti ono u cemu se nalazis i pokusati ostati svoj-nego otici u nepoznato...koje cesto izgleda i jos gore i neizvjesnije.

Ovaj korak koji si napravio...odlazak...to je ipak najbitniji korak.

Ostatak ce pokazati zivot.

Tvoj zivot...kojeg ces kusati sam i uvelike odredjivati sam...

Drzi se...pisi...

Ti si borac...nemas sanse vise potonuti...

Hvala, na podrsci pospani.

imam sad jedan veliki problem.Naime zub mi je otekao i treba otici kod zubara.Neplasim se ja bolova

ili busenja i tih stvari vec mi je frka a sta ako me uhvati panika u toj stolici, u trnutku dok ga bude vadio,

ili mi da inekciju protiv bolova, pa posto me uhvati a ja mu kazem uh izvini majstore moram kuci ,

zaboravio sam da ugasim tv.Imao sam dosta izlazaka i u guzvu i neznam gde jos ali nekako kad sednem

posle neke setnje meni je tad najgore.Sve imam utisak da cu ispasti neki idiot.

Ovo sam napisao jer dok sam bio u vojsci kod zubara stvarno su me hvatali napadi,naravno ja sam se

nekako stiskao i smirivao a doktorka je mislila da ja to zapravo od bolova.

Ako ima neko nekih iskustava bas bi me radovalo da procitam.

Bojala sam se hrane, hospitalizacije, lazi i prevare....bojala sam se zivota...sad se jedino bojim smrti... :angry:

Hvala, na podrsci pospani.

imam sad jedan veliki problem.Naime zub mi je otekao i treba otici kod zubara.Neplasim se ja bolova

ili busenja i tih stvari vec mi je frka a sta ako me uhvati panika u toj stolici, u trnutku dok ga bude vadio,

ili mi da inekciju protiv bolova, pa posto me uhvati a ja mu kazem uh izvini majstore moram kuci ,

zaboravio sam da ugasim tv.Imao sam dosta izlazaka i u guzvu i neznam gde jos ali nekako kad sednem

posle neke setnje meni je tad najgore.Sve imam utisak da cu ispasti neki idiot.

Ovo sam napisao jer dok sam bio u vojsci kod zubara stvarno su me hvatali napadi,naravno ja sam se

nekako stiskao i smirivao a doktorka je mislila da ja to zapravo od bolova.

Ako ima neko nekih iskustava bas bi me radovalo da procitam.

E, Vlado ja sam imala i još uvijek imam užasan strah od zubara....Dva puta mi je pozlilo kod njih i opet sam izvadila zub i to preživjela...Uglavnom ja sam unaprijed po?ela pri?ati da se bojim, da mi zna pozliti, pa su malo pažljivije samnom baratali...Popi si tabletu za smirenje i kreni...Ve? onaj osje?aj da ?eš se riješiti te gadne boli mora ti biti dovoljno jak poticaj da se toga riješiš...Što se ti?e tvoje pri?e, moram ti re?i da ti nije lako, ali vidim da imaš i volje i želje da stvari promjeniš u svoju korist, pa ?eš u tome i uspjeti sasvim sigurno...

plasim se puzeva glista i crva i plasim se sto nemam sta da radim u zivotu