Jump to content
Depresija Forum
Ado

Da li imam psihozu?

Recommended Posts

Šta su rekli meni:

Sad, u mom slučaju, konkretno je bila u pitanju posledica reakcije na traumu (bio okidač, ali da ne dužim) koja usled borderlajna malo zađe u neku pseudopsihotičnost i derealizaciju.

Za mesec dana će godinu dana otkako je to bilo.

Inače mi se nije nikad tako desilo da traje dugo, uhvati me nekad ali na par sati no nisu više nerealne stvari. Isparanoišem da me neki jezivac prati na netu da bi me našao i uživo i stvari nalik tome. Posvađam se s nekim i ubeđena sam da me mrzi i namerno čini da se osećam loše, itd.

Edited by blackadder

Mislim da ako ste svjesne tih svojih misli za koje znate da nisu realne, nema straha od psihoze. Kad se prisjetim svoje psihoze i koliko su za mene stvari, misli i osjecaji bili realni i nije mi na kraj pameti padalo da je to bolesno i nerealno, svaki put kad mi se desi nesto slicno sto se vama sad desava znam da je to sve prakticki beznacajno. Psihoza je nesto toliko realno da kao da npr. idete ulicom i jasno vidite osobu ispred sebe...I onda vam netko kaze da ta osoba ne postoji, a vi znate kako izgleda, kako je obucena, kako hoda jer ste ju vidjeli na vlastite oči...Malo karikiram ali psihoza je toliko realna da mora proci jako puno vremena i jako puno lijekova da covjek shvati da je jednostavno bio bolestan.

Edited by blackadder

Mene brine sto sam osetljivija, ne znam da li moje stanje vodi polako u shizofreniju ili psihozu...A ne znam kako da sprecim to.

Edited by blackadder

@Srecna, psihozi obicno prethode godine i godine nelječene depresije, ali opet ni to nije pravilo. Ako hodas k psihijatru i pijes neke lijekove, ne vjerujem da bi ti se mogla desiti psihoza...Te misli koje imaš ponekad, to je sve tak da velim benigno, nemoj brinuti. Da te onak zdrma prava psihoza ne bi znala gdje ti je glava, a gdje rep :) A posebno ne bi ni pomislila da imas psihozu. Ne poludi se samo tako, treba jako puno "truda" i jako puno plivanja protiv struje. Kod mene bi se moglo reci da je psihoza bila šlag na torti jako puno godina krivog načina života, neslušanja osjećaja i instikata, autodestruktivnosti, povlađivanja svima osim sebi...Zato bi svakome rekao nek bude pozitivno sebičan i nek gleda na sebe, jer samo tako može i nekom drugome biti od pomoći.

Edited by blackadder

Nadam se da je tako. Hvala na pomoci, Joed :) Trenutno ne pijem lekove...Ranije sam pila dva leka ali, recimo, izbacila sam gluten iz ishrane.

Edited by blackadder

Slazem se sa svime sto je rekao Joed. Ne verujem da ces tako lako dobiti psihozu. I kod mene je psihoza bila samo kulminacija nakon godina rada protiv sebe i autodestruktivnosti.

Edited by blackadder

On 9/14/2012 at 1:21 PM, ivna- said:

...

Hej, zdravo. Ovaj opis tvoje drugarice naveo me je na razmisljanje. Zato sam odlucila da ti odgovorim sta mislim. Ne znam puno o ovome jer sam samo student psihologije i dalje, ali citala sam malo o razlicitim psihopatoloskim fenomenima. Procitala sam sta misle ostali, medjutim, mislim da ovo nije psihoza jer nisu dominantne auditivne halucinacije i ideje emitovanja, citanja ili oduzimanja misli kako je to cesto kod psihoze. Takodje, nisam sigurna da je u pitanju bipolarni poremecaj u pravom smislu, jer se faze smenjuju jako brzo a i sve vreme je odsutan pozitivan sud realnosti. Mislim da treba uzeti u obzir da se ovde radi dominantno samo o poremecaju kvaliteta misljenja, tj.o SUMANUTOSTI. Mislim da tvoja prijateljica ima sumanute ideje razlicitog sadrzaja: Religioznog, velicine, pa i hipohondricne, tj.somatske i zato misli da joj nesto nije uredu sa rukom, tj.da joj je ruka cudna, da se izmenila. Takodje, za sumanutost je karakteristicno odsustvo pozitivnog suda realnosti i uverenje da je osoba potpuno u pravu, pa posledicno i odbijanje da je potrebna pomoc ili lecenje. To su, u tom smislu, najzahtevniji slucajevi jer oni ne idu ni psihijatru ni psihologu i ne zele uzimati lekove. Sumanutost moze biti pracena afektivnim promenama ali ne dominantno. Takodje je moguce da se ne radi samo o sumanutosti vec da tu ima i poremecaja licnosti (za neke su veoma karakteristicni neprilagodjenost okolini, privlacenje paznje ili nagle afektivne promene) ili da se radi o nekim drugim poremecajima raspolozenja o kojima sam citala, kao sto su ciklotimija ili distimija koji su trajni ali dosta manjeg intenziteta od depresije ili bipolarnog afektivnog poremecaja, i koji mogu uticati na socijalno povlacenje. Mozemo ovde nagadjati do prekosutra, ali tvojom prijateljicom se neki psihijatar mora ozbiljno "pozabaviti", tj.porazmisliti o svemu ovome, pricati sa njom i dati najbolju dijagnozu kao i najbolju terapiju. Za sumanutost je, nazalost, karakteristicno da se ne moze racionalnim argumentima razuveriti jer je to UVERENJE, tako da su verovatno neophodne farmakoloske terapije ali u to se ne razumem. Nadam se da ce sve biti u redu! Veliki pozdrav i drago mi je ako sam bilo kako pomogla. :)

Edited by blackadder

Naime, dijagnoza mi je F60.3, ali u posljednje vrijeme imam faze kad odlutam u mislima u sasvim drugu dimenziju, bježanje u neko unutrašnje JA.

Kao da život pored vas samo prolazi a niste svjesni realnosti.

Ovo mi se dešava evo par dana na grupnim terapijama da uopšte ne mogu da se skoncentrišem i pratim šta drugi ljudi govore, kao da sam u svom nekom unutrašnjem svijetu.

Strah me je da ovo nisu simptomi psihoze?

Dijagnoza mi je F60.3.

Inačei jako loše spavam, vrlo malo (svega 4 sata ukupno) i to jako dugo traje pa mislim da i ovo može biti problem zašto se osjećam kao gore navedeno.

Edited by blackadder

@pparazzo79...Nisu to simptomi psihoze...Ne brini.

Edited by blackadder

Pozdrav.

Bolujem od psihoze, prije 6 meseci sam imao napad psihoze, vecina simptoma su se povukli ali jos me muce neki, mnogo sam usporen, ne znam da li je to posledica lekova ali nekako sve mi izgleda prebrzo, ne mogu da vodim nikakav razgovor, nemam misljenje ni o cemu, muce me svakakva sjecanja, pojave mi se kao slika ispred ociju, nemam nikakav osecaj ni za sta...Recimo, kad sam gledao fudbal navijao sam kao lud, a sad gledam samo da mi prodje vreme, ni ne radujem se pobjedi niti se nerviram kad izgube...Zanima me kako ide oporavak i kako mogu sebi da pomognem.

Edited by blackadder

možda je postpsihotična depra možda su lekovi a možda su i negativni simptomi

ili sve to pomalo

iz mog nekog iskustva najgore mi je bilo neposredno nakon početka uzimanja lekova

risperidon me urnisao u pogledu volje, motivacije i sposobnosti uživanja

sve je postalo neizdrživo gore nakon početka terapije

znači ako pre risperidona nisam mogao da čitam, nakon njega nisam mogao ni seriju da odgledam

ali se sredila situacija delimično

sigurno ima i do toga što sam prekinuo risperidon i počeo aripiprazol

Edited by blackadder

Evo, ja se oporavljam vec 12 godina od psihoze i jos cu se cijeli zivot. Malo se informiraj. Muce te negativni simptomi. Jedino sto mozes jeste piti redovito ljekove i izvjestavati psihijatra o svome stanju. Budes se opet radovao uz nogomet ali isti kao prije psihoze ne budes nikad.

Edited by blackadder

I u mom slucaju prvih dana dok sam uzimao vece doze skoro da nisam mogao da hodam, hodao sam kao da sam mrtav pijan ali tu mislim da nisam ni shvatao sta se desava, samo sam gutao tablete...Tek kad su poceli da mi smanjuju doze sam poceo da shvatam da nista vise nije isto, da nesto nije u redu sa mnom. I to motivacija, volja i sposobnost uzivanja-to mi je ispod nule...Koliko je proslo od tvoje psihoze?

Edited by blackadder

od početka lečenja je prošlo evo 3 godine

borim se i dalje s negativnim simptomima ali nije više neizdrž kao na početku terapije

Edited by blackadder

On 3/18/2017 at 12:13 AM, joed said:

Evo, ja se oporavljam vec 12 godina od psihoze i jos cu se cijeli zivot. Malo se informiraj. Muce te negativni simptomi. Jedino sto mozes jeste piti redovito ljekove i izvjestavati psihijatra o svome stanju. Budes se opet radovao uz nogomet ali isti kao prije psihoze ne budes nikad.

Da budem barem na 80-90% zadovoljan bih bio, sad mislim da sam na 20-30% svojih mogucnosti, i da, moracu malo bolje da objasnim svome psihijatru jer ovako kad pisem donekle mogu objasniti ali uzivo da me pitas tesko da mogu, ali citao sam negdje da ti bolujes od shizofrenije a to mislim da nije isto :( 

Edited by blackadder

On 3/18/2017 at 12:19 AM, 2Bavailable said:

šta piješ od lekova?

Risperidon, Flunisan, Mianserin i Clozapin.

Edited by blackadder

pa dobro dva AP piješ...

osetićeš poboljšanje kada ti se stabilizuje stanje i kada pređeš na terapiju održavanja

ne brini bitno je nema psihoze ostalo se da srediti

Edited by blackadder

@depr111...Ne bolujem od shizofrenije. Ukinuli su mi tu dijagnozu...Ali sve ti je to isto. Kad se desi psihoza, svi se nakon toga muce s negativnim simptomima.

Edited by blackadder

A je li ima neko objasnjenje zasto dolazi do psihoze?

Edited by blackadder

On 3/18/2017 at 12:31 AM, 2Bavailable said:

pa dobro dva AP piješ...

osetićeš poboljšanje kada ti se stabilizuje stanje i kada pređeš na terapiju održavanja

ne brini bitno je nema psihoze ostalo se da srediti

Kada se prelazi u fazu odrzavanja?

Edited by blackadder

na to pitanje odgovor bi trebalo da ti da psihijatar

meni dr još nije smanjila dozu posle tri godine, ali ja nemam nuspojave od 15mg aripiprazola

doduše, pitaću je da li bi mi odgovaralo 10mg, ovaj od 15mg se teško nabavlja

Edited by blackadder

Sad za nedelju dana idem opet kod psihijatra, dace mi jedan test da napravim jer sam se zadnji put zalio za lose pamcenje, koncentraciju i to sto sam usporen, pa ce mozda na osnovu tog testa otkriti nesto da mi mijenja terapiju ili ne znam ni sam :unsure:

Edited by blackadder

On 3/18/2017 at 11:48 PM, Depr111 said:

A je li ima neko objasnjenje zasto dolazi do psihoze?

Do psihoze dolazi jer su se poremetile neke funkcije u mozgu i zato se piju antipsihotici-da se u hemijskom pogledu te funkcije vrate u normalu.

Edited by blackadder

On 3/18/2017 at 12:13 AM, joed said:

Evo ja se oporavljam vec 12 godina od psihoze i jos cu se cijeli zivot. Malo se informiraj. Muce te negativni simptomi. Jedino sto mozes je piti redovito ljekove i izvjestavati psihijatra o svome stanju. Budes se opet radovao uz nogomet, ali isti kao prije psihoze ne budes nikad.

12 godina se lecis od psihoze?! A ja mislio lecenje psihoze godinu dana i to je to...

Edited by blackadder