Jump to content
Depresija Forum
Anteros

Nikotinizam - iskustva

Recommended Posts

Ne znam da li uop�te da li ovo postoji, ali ne znam kako druga?ije to da nazovem...

Nisam nikotinski zavisnik, odnosno nikad nemam neku stra�nu potrebu da zapalim, ve? pu�im eto tako, ne znam za�to...

Moram da pu�im, i nikako ne mogu prekinuti!!!

Nekad spalim po celu kutiju cigara, a ne znam za�to, ali moram!

Koristim Biomed 500, koji je gorak kao pelinkovac, i zaista me zgadi, ali i pored njega ja pu�im.

Mrzim cigare, bude mi muka kad zapalim posle Biomeda, ali ja i dalje pu�im!

Bacio sam cigare po bezbroj puta, ali opet odem do radnje da kupim kutiju...

I tako u krug....

Prosto moram kupiti cigarete, i zapaliti jer me uhvati panika ako to ne radim, i to non stop...

Danas sam zavr�io pijenje Seroxata, koji se koristi u terapiji OKP, ali mi nije ni najmanje pomoglo...

Jel mogu?e da pu�im usled OK poreme?aja???

Ima li jo� neko ovakav problem???

Neki savet ako imate sli?nog iskustva?

Citam o tim tvojim cigaretama vec neko vreme.

Ima nesto zanimljivo u vezi toga: odlucio si da ih bacis manje-vise u trenutku kada si krenuo i kod psihijatra da bi se uhvatio u kostac sa problemima. Puno krupnih stvari u istom trenutku.

Zasto bas sad? Kao da te podsvest gura da pronadjes jos jedan plan koji ce ti biti problematicno opsesivan i tezak, pa je ostavljanje cigareta tu idealno uletelo.

Da... Upravu si...

O tome nisam razmišljao...

Ne znam zašto baš sada... Pre marta ove godine nikad nisam pomišljao da ih ostavim...

O Bože... :(

Bez brige ak te tješi i ja pušim ko turčin, imam OKP i još ajme dijagnoza.....riješi si ove bitnije probleme a poslje cigarete...

Btw. u isto smo vrijeme počeli žvakat cigarete, i ja sam oko 11 mj. počeo neograničeno pušit....al ne pada mi još napamet da prestanem, ostavi to uhvati se važnijih problema, a poslje pljuge ako stigneš riješi.... :mellow: ja koda sam rođen s pljugom u ustima :mellow:

P.S. don't worry be happy (ok, ovako inaće ne mislim sad sam nikotiziran, alkoholiziran i xanaxiziran xD)

E isti problem imamo znači sa pušenjem...

Hvala ti na savetu.

Mislim da si upravu...

Trebam se pozabaviti krupnijim problemima prvo.

Ako to neuspesno ostavljanje tebi izaziva grizu savesti i cini da se osecas dodatno lose, pored svih stvari koje imas, pa zaista ti taj dodatni pritisak ne treba. Ne kazem da je to zdravo i fino i da treba pusiti, ali ostavljanje cigareta ostavi za neko drugo vreme, kad malo rascistis svoj licni teren.

Pluca ti nece nista specijalno stradati za to malo sto ces da prolongiras (koliko god pusenje bilo stetno), ali ce ti stradati volja i vera u sebe ako i dalje budes pokusavao i grizao se sto ne ide, a to ti zaista nije potrebno, bar ne sada.

Olaksaj si tamo gde mozes trenutno, a ne otezavaj.

znam kako ti je, ja sam pusac vec 7 godina (a imam tek 22), i potreba za pusenjem se naravno povecava sto je veca anksioznost i depresija, ali mislim da ne treba da brines oko toga. Ja sam pokusavala deset puta da ostavim, ali ne vredi, samo budem jos nervoznija, i stvaram nervozu ljudima oko sebe, pa sam shvatila da ne mogu da se opterecujem time sada, mozda nekad i prestanem. Probaj ako mozes da pusis neke slabije cigare i da malo smanjis, ali ja mislim da jedna paklica dnevno nije mnogo, i ja toliko pusim i nista mi ne fali, ne kasljem, ne steze me u plucima...Ne kazem da treba pusiti, ali ja znam ljude koji preko 30 god puse po dve paklice dnevno, pa im apsolutno nista ne fali, a s druge strane ima ljudi koji nikad ne zapale pa dobiju rak pluca... Tako da nemoj da se opterecujes, a jednog dana cemo valjda prestati...mislim da ti preparati protiv pusenja nisu od velike pomoci, treba samo jaka volja, koju ja trenutno nemam. poz i srecno :mellow:

E dragi moji i drage moje! :jipi:

Uspeo sam ostaviti cigare KONAČNO!!

I to uz pomoć Biomed 500 protiv pušenja!

Prva 3 dana korišćenja sam mislio da sam bezpotrebno bacio 1500 dinara na Biomed, jer nije bilo efekta.

A onda od 4og dana, pri pomisli na cigaretu javljao mi se osećaj mučnine.

I kad sam krenuo da zapalim, došlo mi je da povratim!

Bacio sam cigare potpuno i ne nedostaju mi, gade mi se!

Ne mogu poverovati da sam ostavio dim!!

I za svaki slučaj kupiću još flašicu Biomeda 500!

A sad sam postao kafoman, povećao unos kafe... :D

Ali nema cigara!!

Svi koji hoćete ostaviti pušenje, trk u apoteku i kupite Biomed 500!

Ljubim Vas sve.

:ludilo: :jipi: :----:

Otvorila sam temu jer nikotinizam, odnosno ovisnost o cigaretama spada u bolesti ovisnsti i ja sam jedna od tih koji bi se i hrane odrekli za dim cigare.

Nasla sam neke teza, da topic bude kompletiran.

'Nikotinizam je hroniÄna zloupotreba duhana koja se popularnije naziva puÅ¡enje. Spada u socijalno patoloÅ¡ke pojave i proÅ¡irena je po cijelom svijetu. Konzumacija duhana u Evropi je stara oko 5 vijekova, ali sucigarete uÅ¡le u upotrebu tek polovinom 19. vijeka. Duhanski dim sadrži preko stotinu razliÄitih supstanci. Aktivni princip djelatna tvar je nikotin, a tu su i: ugljik monoksid, cijanovodoniÄna kiselina, katran, arsen, itd. Moguća su akutna i hroniÄna trovanja nikotinom. Od nikotina se dobija "zavisniÄko zadovoljstvo", dok se od ostalih supstanci dobijaju neki karcinomi, arteroskleroza, oboljenja srca i sl. PuÅ¡enje je svrstano u kompletnu ovisnost, tj. psihiÄku i fiziÄku ovisnost.

izvor : Wikipedia

Nikotinizam je uvrÅ¡ten u meÄ‘unarodnu klasifikaciju bolesti, kao jedna od bolesti zavisnosti, paranarkomanija. Nikotin kao glavni alkaloid izaziva zavisnost dejstvom na nervni sistem , u malim dozama deluje kao stimulator a u velikim kao depresor. Kod puÅ¡aÄa se javlja tolerancija prema nikotinu, fiziÄka, psihiÄka i emocionalna zavisnost, a to se ogleda u nikotinskom apstinencijalnom sindromu, koji poÄinje sat vremena nakon poslednje cigarete, a vrhunac dostiže u prvih 24 Äasa. Ispoljava se žudnjom za nikotinom, koja je praćena razdražljivošću, nemirom, anksioznošću, usporenjem srÄanog rada.

KOLIKO NAS JE OKORELIH PUSACA OVDE?

Podellte vase price o konzumiranju cigara. Kad i zasto se poceli? Zbog cega ste pusac? Koliko dugo? Vasa prica o tome kako,kad,gde i zasto ste propusili!

evo prva cu ja

Do svoje 17te godine ja prezirem pusace iz dna duse jer mi smeta dim.

sa 18 posvadjam se sa tadasnjim deckom i tu odlucim da pocnem da pusim cigarete jer cu delovati mnogo zlobnije, opako i slicno.

Ukus je bio ogavan,ali hej cela ekipa pusi, pa hajde i ja cu.

Pusila sam dok cekam, posle pranja kose, uz kafu, dok lakiram nokte, dok pijam kafe sa drugaricama, dok citam, ucim, radim.. sedim.. dakle uvek. KAo MORAM sad za zapalim..

Svaka aktivnost ide uz cigaretu. nekad sam jela samo da bih pusila.

Drugo uvek sam imama dve pakle minimum u steku pored jedne tek nacete za ne daj bogo da nestane ajme meni jadnoj

Onda ih batalim. DVE GODINE nista.

Odem na rucak i naspram nas , u restoranu, lik posle obilnog rucka zapali, onako hedonisticki.. a jaaa kriziiiiiiiiram i nista sledeceg vikeda izadjem i dokurca kupim cigare ,a ne prijaju mi jer sam se odvikla od trovanja.. nastavljam da pusim dva meseca tako i iskasljem nesto zeleno. Uplasim se, naravno, odem snimati ovo i ono.. na kraju nista sve ok, ali manje pusite.

Otisla ja i kupila tu elektronsku cigaretu i sjajno mi ide, ali ona sluzi za ODVIKAVANJE a ja se navukla jos vise samim tim sto nema sagorevanja, katrana, ugljenmomoxida i kancera, pa ajde. I sad sam opet ovisan o nikotinu kako god da okrenes.

Angela, izvini ako ću offtopicovati. Jer ja sam specifiÄan sluÄaj.

kao i ti, prezirala sam cigarete dugo. Nervirali su me oni likovi iz Å¡kolskog wc-a koji su kao pokuÅ¡avali da se uklope na taj naÄin. Nisam ni htjela da smrdim na cigare. Nisam htjela razoÄarati moje jer su me (naravno) uÄili da se držim dalje od toga.

U Äetvrtom srednje (dakle, isto negdje 18 godina) me pukne osjećaj da sam dosadna jer nisam poroÄna, da sam previÅ¡e fina.... Odjedom, postala sam djevojka koja je, ispijajući neku rakiju ili Å¡ta već iz ÄokanÄića ispod mosta sa joÅ¡ dvije drugarice, zapalila prvu cigaru. Tad sam poÄela povremeno uzimati cigare od njih, ne u Å¡koli ali na nekim kafama i u izlascima. Ali sam rekla da ih neću nikad kupovati.

Na fakultetu je cimerki i meni bilo dosadno pa smo jednom došle na ideju da kupimo cigare. I jedna po jedna kutija, obe i danas pušimo.

Tokom ostalih godina fakulteta sam pušila tipa kutiju ili nekad manje od kutije dnevno. Uz kafu i nakon jela je morala biti cigareta.

A onda sam se proÅ¡le godine vratila kući a moji, sramota me priznati, joÅ¡ ne znaju da puÅ¡im a u kući se svakako ne puÅ¡i nikad. I od tad ja ladno mogu bez cigara po sedam dana. Nisam se odvikavala...samo, eto tako. Rijetko kad idem negdje ali kad odem na kafu, tad obavezno zapalim. Tako da niti sam puÅ¡aÄ niti nepuÅ¡aÄ. Valjda ima tu psihe- ne smijem puÅ¡iti pa ne razmiÅ¡ljam o tome a možda ima i toga da se nikad nisam baaaÅ¡ navikla jer nikad nisam puÅ¡ila tipa preko kutije dnevno.

Ja nisam nikad prezirao pusace niti sam na to obracao paznju,roditelji su mi bili oduvijek pusaci,i sestra je pocela rano da pusi,negdje u srednjoj skoli,cini mi se ali mene licno nije nikad privlacilo pusenje,mislim,nije mi se ni gadilo ali iako je u mom razredu u srednjoj skoli njih 70% pusilo ja nisam nikad dosao u iskusenje da zapalim cigaretu.

Doduse,dugo sam,aktivno igrao kosarku pa mi to dvoje nikako nisu isli jedno uz drugo.

Uglavnom,kad sam poceo da radim,sve kolege su pusile i tako sam jedne prilike dok smo bili na kafi i ja pripalio a tad sam imao 24 godine.

Sjecam se da sam dusu ispovracao i da mi se opasno mantalo u glavi i nije mi ni dan danas jasno zasto sam nastavio da pusim bas zbog toga sto nisam bio neki balavac koji se kao dokazuje ili sta vec.

Da ne davim dalje,danas pusim 2-3 kutije crvenog winstona 100s i uvijek moram imati i u autu i u stanu barem po 2 kutije viska a elektronske cigarete su sranje,kupio sam to djubre kad se tek pojavilo i taman kad mi bude cejf da pusim isprazni joj se baterija.

Pa sta ce ljudi kad je poskupeo duvan, a ovo kao nema one neke kancerogene sastojke.. Zaista ne kasljem vise kao deda neki alkos sa ulice otkako to pusim i ne zadisem se posle trece stepenice kao dok sam pusila ove redovne, ali ovisnost je tu.

Ja u zivotu nisam povukla jedan dim. Nisam probala. E, sad ne smeta mi kad neko pusi, ali cigare mi se gade, i to onako gnusno, mrzim i kad me neko zamoli da mu pridrzim cigaru, fuj.

Meni su se redovne cigare pocele gaditi i dim mi je poceo opet smetati. A cula sam da je najgora moguca ovisnost ta o cigarama. Ja sam presla, istina, na elektronske, ali jos sam ovisnija nego pre...

Ja nemam iskustva sa zavisnoscu od duvana, pusila sam tri puta u zivotu (mozda). Ali moja keva je, recimo, ustala jedan dan i rekla: "Ja necu vise da pusim!"

I evo vec sesta godina, ni dim.

A imala je pola boksa cigareta kad je prestajala. Pakao je bio tih meseci, ali proslo.

Kazu da ni te elektronske cigarete nisu nikako dobre,kao za razliku od ovih obicnih su mnogo kancerogenije jer ima nekakvih jedinjenja koja su jako stetna a koja ove klasicne ne sadrze,sad dal' je to kampanja duvanskih industrija,sto je sasvim moguce,ne znam ali znam da dok god budem pisio pusicu klasicne cigarete i uvlaciti dim a ne paru.

Sad,u pravu si Angela sto se tice poskupljenja i prelaska ljudi na elektronske cigarete ali kakve god bile mnogo je vece zlo onaj duvan sto se prodaje po pijacama na kilo' jer 99% ljudi koji koriste taj nazoviduvan i ne zna sta pusi ali na srecu zet mi je rodom iz Bilece,Hercegovac,taj duvan se nekad kod njih gajio pa mi je onako iz prve ruke objasnio o cemu se radi.

Dakle,seljak dobija od zadruge sjeme za duvan besplatno i po ugovoru je duzan da sav rod preda istoj za neke mizerne pare odakle duvan ide u fabrike na preradu,e tu je caka.

Nasi su se ljudi dosjetili da sa strane sklone malo tog duvana,obicno najlosijeg koji se i ne klasira,rezu ga i prodaju narodu koji je ubjedjen da pusi "zdraviji",duvan a ustvari pusi neobradjen otrov pun pesticida i uz to nikakvog kvaliteta koji se,naravno,zove hercegovacki duvan ili cak i Virdzinija koja ni pomocu magije ne moze uspjeti u Hercegovini i koji iz to smrdi na kilometar a cigareta gori po pola sata?!

Gdje je tu logika - nema je,naravno!

Duvan kao proizvod,nakon otkupa od seljaka i predaje u fabriku prolazi rigorozne procese prerade i fermentacije i pritom se mijesa sa drugim vrstama duvana da bi se dobio krajnji proizvod,znaci,ne koristi se samo jedna vrsta duvana kao sto vecina misli.

Naravno,fabrike mu u procesu prerade dodaju razne aditive i sastojke kao npr ugljen monoksid i ugljen dioksid zbog brzeg sagorjevanja i pitaj Boga sta jos ali je svakako "zdraviji",od ovog domaceg.

Doduse,primjetio sam da u posljednje vrijeme fabrike duvana izbacuju na trziste njihov duvan za rucno motanje cigareta ali je i on opet dosta skuplji od cuvenog "domaceg".

Pusim od 19te,od kad sam pocela da spremam ispit iz Anatomije na MF.

Dakle nisam mogla da ucim napamet nikako i onda sam bila zaljubljena u moju prvu ljubav (nikad nista bilo nije) a on je pusio Sarajevsku drinu. Te se cigarete vi deca sa Foruma necete setiti al pravili su je u Sarajevu gde i Marloboro i bogme, bila je dobra... io ja pocnem da kupujem cigarete i pusim dok se preslisavam, kao fol, tzamisljam da sam na televiziji i dajem intervju (na latinskom sa imenima kostiju, krvnih sudova i ostalih gluposti).

Polozim ispit al mi ostadose cigarete.

Sada sam skoro imala upalu pluca i srcanu neku malu dekompenzaciju i kupim elektricnu cigaretu. Ljudi,to nije lose. Vuces i kao da pusis. Ali nesto mi neda, meni se pusi jer se od pousenja dobija rak (a s rakom umrespa nemoras vise da izdrzavas decu itd) i pusi mi se jer mi je mama umrla od raka na licu, tj na grlu koji joj je pojeo polovinu glave pa bih ja isti takav, da i ja otpatim kao mama, hocu da i mene toliko boli, neznam zasto.

Pusim kutiju do dve, jer je preksupo ovde u enmackoj a inace bi pusila ko zna koliko...

Svega covek moze da se odrekne i odvikne. Ako hoce. Ako ima cilj. Ako zna sta nece i sta hoce.

Ali ja neznam nista od toga.

Srecni su ljudi koji to znaju.Onda je lakse. Kad imas cilj, odmah je lakse.

Zelim vam svima da bacite cigarete cim pre mozete i da se ne trujete bez potrebe jer je zivot ionako odvratan, dajte makarnek vam ne smrdi na duvan...

molim vas da probate da ostavite

a nema tu trikova,terapija... jok, nego bacis cigarete u djubre i vise ne pusis i gotovo.

Sa srecom!

Kad i zasto se poceli?Sa 16 godina..ili 15 .. Rano, meni veooma rano -.- ... Razlozi su skroz debilni:RaÄunala sam da ću tako brže umreti, da ću smrÅ¡ati i da će me to smiriti .... NiÅ¡ta se od toga nije ispunilo..(Tj.smrÅ¡ala sam al nije od cigara :P)

Zbog cega ste pusac? Zato Å¡to sama ne mogu a se odviknem.. PokuÅ¡avala sam ali to bi bili bolovi u stomaku, jaka,jaka nervoza,agresija itd.. A zavisna sam postala gotovo od druge cigare... Od druge sam ja poÄela da duvanim puno..

Koliko dugo? Pa 3 godine.. :P

I hoću da idem na odvikavanje al to tek za leto... Moža ... Hahhahaha :P

Meh.. I meni su cigare bitnije nego hrana -.- ..

Pusim od 19te,od kad sam pocela da spremam ispit iz Anatomije na MF.

Dakle nisam mogla da ucim napamet nikako i onda sam bila zaljubljena u moju prvu ljubav (nikad nista bilo nije) a on je pusio Sarajevsku drinu. Te se cigarete vi deca sa Foruma necete setiti al pravili su je u Sarajevu gde i Marloboro i bogme, bila je dobra... io ja pocnem da kupujem cigarete i pusim dok se preslisavam, kao fol, tzamisljam da sam na televiziji i dajem intervju (na latinskom sa imenima kostiju, krvnih sudova i ostalih gluposti).

Polozim ispit al mi ostadose cigarete.

Sada sam skoro imala upalu pluca i srcanu neku malu dekompenzaciju i kupim elektricnu cigaretu. Ljudi,to nije lose. Vuces i kao da pusis. Ali nesto mi neda, meni se pusi jer se od pousenja dobija rak (a s rakom umrespa nemoras vise da izdrzavas decu itd) i pusi mi se jer mi je mama umrla od raka na licu, tj na grlu koji joj je pojeo polovinu glave pa bih ja isti takav, da i ja otpatim kao mama, hocu da i mene toliko boli, neznam zasto.

Pusim kutiju do dve, jer je preksupo ovde u enmackoj a inace bi pusila ko zna koliko...

Svega covek moze da se odrekne i odvikne. Ako hoce. Ako ima cilj. Ako zna sta nece i sta hoce.

Ali ja neznam nista od toga.

Srecni su ljudi koji to znaju.Onda je lakse. Kad imas cilj, odmah je lakse.

Zelim vam svima da bacite cigarete cim pre mozete i da se ne trujete bez potrebe jer je zivot ionako odvratan, dajte makarnek vam ne smrdi na duvan...

molim vas da probate da ostavite

a nema tu trikova,terapija... jok, nego bacis cigarete u djubre i vise ne pusis i gotovo.

Sa srecom!

Evo ja dete pušim sarajevsku drinu.. :)

Duvanska industrija na sve nacina pokusava da opstane, a cigare sve skuplje i skuplje. E-cigare su stetne koliko i kofein (ja se sve raspitala jer hipohondrija) i ne kasljem, i nije mi muka. Sve pet! :))

Meni se sad povaca od pravih cigara, ali me hvata sad evo panika jer imam jos malo jako ulja, nedelja je, samo mislim na to kako sto pre da idem spavati da ne mislim na to ahaha

Pusila sam od 2004. do 2010. tad sam ostavila zbog trudnoce, uspela samo zbog toga inace zbog sebe ne bih ostavila nikad..Opet sam se 2011. vratila cigarama pa mi bilo muka, ali pusila sam eto. Onda sam 2012. na zimu kupila elektronsku, od tada ne vadim iz usta. Fenomenalan izum ;)

ne mogu ostaviti ove, ne znam sta bi bilo verovatno bih bila hopsitalizovana.

Kaze mi muz uvek kad spomenem da nemam ulja "Ajaaaaoooj sad ce biti napad histerije" hahhaha