Jump to content
Depresija Forum
Anteros

Nikotinizam - iskustva

Recommended Posts

Zato svi i pocnu da puše, vide druge. Inace niko razuman ne bi uvlacio dim od neke trave u usta. A tebi ako je do rituala uzmi cugarete bez nikotina u apoteci. Al videces da nije to to ubrzo, kada bi izvadio nikotin iz cigara koje pusis ne bi ni pusio. Bile bi ti bljutave. Stvar je u tome sto nikotin ne izaziva neke fizicke krize, nego neku prazninu nalik na glad, osecaj zelim cigaru, ritual,  pa ljudi misle da je to nije zavisnost. To je najadiktivnija droga, srecom nema jake fizicke krize i brzo nspusta telo. Za 5 dana.

Pusio sam i elektronsku. Ona je blaza varijanta. Bar nemas utisak da se gusis. Ali zavisnost je ista. 

Da, manje je stetna, unosis samo nikotin. A zavisnost je tu jer isto je dal unosis heroin kroz venu ili kroz nos. A nikotin se brzo povlaci, cim izdahnes dim. Zato te tera na drugi. Da nemas stvari koje te sprecavaju, neke kocnice ili granice koje ti telo ima u podnosenju nikotina pusio bi non stop lancano. Pusenje je lancana reakcija i jedini nacin je da prekines dovod nikotina, jer jedan dim izaziva drugi. Pusis samo da bi sebe doveo u stanje u koje si bio pre prve cigare jer tad nisi imao potrebu za cigarom i bio si miran. Sad cim nikotin pocne da se povlaci ti osecan neku nelagodu, zelim cigaru, nemam sta rukama itd. i palis da bi to otklonio i tako lancano.

Nervira me ta jaka zavisnost. Ne volim da zavisim niodcega, niti da robujem necemu. 

Ne volim ni previse ozbiljne stvari. Tako mi cigara recimo dok radim stvara neku dozu opustenosti. Fazon, radim, slusam muziku, pusim, kucam na viber. 

Lako je ostaviti, samo treba otkloniti sve iluzije oko cigare koje su nam usadjene kroz ispiranje mozga od malena od strane prodavaca duvana. Meni se upalilo to dugme u glavi gde sam doveo sebe u stanje kao da nikad nisam pusio. A to je samo shvatanjem sta je nikotin i kako hvata u zamku. Najsuptilnija droga, koja ne donosi nikakvo uzivanje (seti se prve cigare), samo ropstvo, trosak i polako trovanje

Kad bi mogao da pusim 10 cigara dnevno, ne bi ni ostavljao  :)

Ali od toga nema nista. Svi koji su prestali da puse imaju istu recenicu  "samo sam jednog dana zguzvao celu paklu i od tad ni jednu nisam zapalio"

A ne ja. Kao prestao, pa zapalim neku kad izadjem, pa onda aj uz kafu... i eto me opet, jos zavisniji.

Batalicu, javno se zaklinjem. Vi ste mi svedoci  :)

Kad sam mogao davno da ostavim drogu, i od skoro alkohol. Ostavicu i cigarete.

Najgora varijanta je smanjenje. Odrzavas zavisnost i cekas vreme kad ces da zapalis sledecu cigaru i zato sto si dugo apstinirao pa zapalio imas utisak da ti cigara prija. Prija samo zato sto si duze trpeo zelju za cigarom kao kad nosis tesne cipele. Smanjenje je mucenje.

Procitah jedan clanak iz nacionalne geografije. kaze "Losu naviku treba zameniti dobrom navikom". To je istina. Dok sam trenirao, mnogooo manje sam pusio.

Od danas smanjujem cigarete. Primer, recim uz jutarnju kafu umesto 5 cigaeta sam popusio dve. Tokom dana izbacujem kafu, jer uz svaku popusim jos 5, a izmedju kafa isto toliko ili jos vise. Takodje sam procitao na vise mesta da je bolje cigarete ostavljati postepeno. Naglo odsustvo neke supstance iz organizma moze da izazove neke probleme. Kao recimo pad imuniteta itd. Slicno kao kad izbacujemo neki lek pa se smanjuje doza. Drugarica je recimo naglo ostavila, i slomio je neki virus opasno. Sto ne mora da znaci da je od naglog prestanka pusenja.

Za koji dan izlazim iz guzve u poslu i vracam se treningu. Ali ovog puta ne smanjujem nego ostavljam skroz.

Imam jaku volju, ali i jaku zavisnost. Bice tesko, ali sam uveren da cu uspeti.